Briefwisseling. Ingezonden Slukken. Burgerlijke Stand. Marktbericht. Aanbestedingen. Het gerucht dat ,de Scheveningsche visscher Pronk van de Melati verdwenen, verdronken zou zijn, heeft zich bevestigd. In den nacht van 4 op 5 December is ten gevolge van het losspatten eener jaaglijn die achter een paal aan den trek weg te Dokkum was vastgemaakt, een 20jarig meisje in de Ee geslingerd en verdronken. Te Hijken (Drente) is gisteren morgen de boerenhuizinge afgebrand bewoond door de even van ds. Westrik. Alles, ook het vee is een prooi der vlammen geworden. Ook hooi, rogge, stroo, kippen enz. Niets was verzekerd. Te Harlingen ziju twee meisjes, die, naar men zegt, door hun stiefmoeder zoo mishandeld werden, in wanhoop weggeloopen en in het water gesprongen. Eender twee, negen jaren oud, werd levenloos opgehaald. Een zonderling man te Wageningen «Piet van Leijen» genoemd, leefde buiten de stad in een woning van heideplaggen. Deze woning is dezer dagen door een on bekende oorzaak verbrand. De burgers hebben hierop een collecte gehouden en van de opbrengst een nieuwe woning voor Piet gezet op dezelfde plaats als de eerste. Ook werd de nieuwe woning gemeubileerd. De oproeping aan de katholieken in Nederland tot bijwoning der vergadering op 47 Dec. te Utrecht, waarin tegen de bekende miskenning van den Paus zal worden ge protesteerd, en waar dr. Schaepman als redenaar zal optreden, is door de voornaamste katholieken geteekendonder anderen door 45 van de 2(5 katholieke Kamerleden, onder welke ook de heer Walter, Kamerlid voor Hontenissealsmede door den heer D. J. Mes, voorzitter der katholieke kiesvereeniging te Middelburg. Ook Woensdag, hoewel niet in zoo grooten getale als Dinsdag, meldden zich te Amsterdam weer vele nooddruftigen aan, teneinde een stuk brood en koffie te erlangen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. Dat echter niet allen de goede gave waardeerden, bleek uit het feit dat een paar hongerenden hun brood hadden geworpen op een der schuiten van het Leidsche veer. Van de gelegenheid om vrjj binnen het gebouw te komen, had een socialist gebruik gemaakt tot het uitdeelen van een strooi biljet getiteld«Brood voor allen,» dat hij zelfs aan twee leden der commissie overreikte. Bos, colporteur van Recht voor allen, werd gearresteerd wegens opruiing en verstoring der orde. Zijn vlieger wilde blijkhaar niet opgaanwant vele vrouwen spanden samen om hem te verdrijven van het terrein, "waar hij de zaak der barmhartigheid trachtte- onmogelijk te maken. De spoorbooten Holland en Friesland zoo meldt men uit Enkhuizen zijn Woensdag morgen om half tien in volle zee tegen elkaar aaugevaren. De Friesland is gezonken. De opvarenden zijn gered. De Holland is tegen vier uur te Enkhuizen aan gekomen. Een kastelein te Amsterdam was bezig in een groote spoelkuip flesschen en kruiken te spoelen. De man verloor zijn evenwicht, viel voorover in de kuip en verdronk. Spoedig ngeroepen geneeskundige hulp mocht niet ibaten. Eerstdaags is in het Volkspark te Amsterdam het optreden te wachten van zekere juffrouw Parson, de weduwe van een dei' in Chicago ter dood gebrachte anar chisten. Zij zal een redevoering houden, die door den heer Croll vermoedelijk zal worden vertaald. In de «Terrps» komt een schrijven voor uit Cayenne over het gebied der Lawa, waarin in overweging wordt gegeven een Fransch-Hollandsche maatschappij op te richten tot exploitatie van dat goudland, onder voorwaarde, dat beide gouvernementen fiscale rechten zouden mogen hebben, en gezamenlijk wegen zouden aanleggen om het terrein toegankelijk te maken. Volgens de «Petit Moniteur» wilde mevr. Boulanger thans weer wel tot haai man terugkeeren, maar de generaal vindt, dat het nu te laat is. Koning Leopold van België heeft het doodvonnis geteekend dat geveld was over een inboorling van den Congo-Staat. De veroordeelde is een zoogenaamde «féticheur» d. w. z. iemand tot wien de inboorlingen zich wenden, wanneer zij een vijand uit den weg willen laten ruimen door vergif. Het schjjr.t de Regeering te doen te zijn een voorbeeld te stellen, want dergelijke «féti- cheurs» hebben onder de Negers een groot aanzien. Met het oog op het steeds toenemend aantal notarissen in Frankrijk die op den loop gaan heeft de minister van Ju stitie bij den raad van State een ontwerp ingediend, strekkende om het in bewaring geven van fondsen en gelden, zonder be paalde aanwijzing van hun bestemming of van den duur waarvoor zij worden gedepo neerd, te beperken, terwijl het parket recht streeks toezicht zou houden op de boeken. In een kopermijn in Michigan js een hevige brand uitgebroken, opzettelijk aan gestoken als hij was, om de marktwaarde der aandeelen van de maatschappij te doen stijgen. Van de tweehonderd werklieden die in de mijn aanwezig waren, zijn acht verbrand. De anderen hadden den tijd te ontsnappen. Opnieuw heeft men te Parijs een dynamietaanslag beproefd op een aldaar in de rue Saint-Denis gevestigd bureau van dienstverschaffing. De congercie van het huis werd 's nachts wakker gescheld en trok van uit zijn bed de deur open. Toen hij kort daarop echter hoorde dat iemand zich verwijderde in plaats ven naar boven te gaan, stond hij op en vond in de gang een projectiel met brandende lont. Onmiddellijk haalde hij een emmer water en doofde het vlammetje. Jack-the-Ripper In Easton road te Londen werd Harriet North 's nachts te 4 ure aangesproken door een man van on geveer 36 jaar, met een zwarten knevel Hij nam haar mede naar Belgraviastreet. Eensklaps gevoelde de vrouw een stoot in den buik, door een scherp werktuig toe gebracht zij begon te gillen, twee politie agenten schoten toe, maar de man was reeds gevlogen. Harriet North werd hevig bloedende naar een gasthuis gebracht. Op het kerkhof te Marimonl, in het Centrum, heeft men eergisteren-nacht twee dynamietpatronen doen ontploffen, welke tamelijk groote schade veroorzaakt hebben. Een derde patroon heeft blijkbaar geweigerd. Onder de vensters der glasfabriek van den heer Marteau te La Louvièse wsrden eveneens drie projectielen gevonden, tijdig genoeg echter om eene uitbarsting te voor komen. LAATSTE BERICHTEN. (Per Teleg.) Benoemd tot bewaarder van hypotheeken, kadaster en scheepsbewijzen te Breda de heer Jhr. Flugi van Aspermont, thans te Goes. Per Telegraaf. De Eerste Kamer is uit eengegaan tot aanstaanden Donderdag. Tweede Kamer Bij het voortgezet alge meen debat verweet de heer Nieuwenhuis den liberalen niets gedaan te hebben, in 't bizonder in zake afschaffing der directe belastingen. Hij hield vol het bestaan van grove misbruiken bij de verschillende minis- triëele departementen. De heer Borgesius bestreed hem in zijne theoriëen krachtig. De Minister van binnenlandsche zaken verdedigde de ambtenaren tegen de door den heer Nieuwenhuis voorgelezen artikelen, en waarvan de heer Nieuwenhuis de waarheid volhield. Het algemeen debat is gesloten. De eerste twee hoofdstukken zijn aangenomen. Het debat over hoofdstuk drie is aan gevangen. AFLOOP YERKOOPINGEN eaz. Baarland. Heden werd door den heer W. Pelle ten overstaan van den notaris J Lansen Croin ten verzoeke van de gezament- lijke erfgenamen van Jacs. Spruijt publiek verkocht 4e. Een Hoefje te Baarland groot 5.20 Aren, gekocht door P. Traas Janszoon voor f700.bedongen voor losgoed f20. 2e. 4,23,84 H. A. weiland aldaar ge kocht door Mevr. M. J. Overbecke te Goes voor f 4C69,90 waaronder f60 bedongen voor booroen. 3e. 0,43,42 Heet. Bouwland aldaar, ge kocht door de diaconie der Ned. Herv, ge meente te Baarland, voor f 387,28 plus f 45 bedongen voor Wintergerst. 4e. 82,44 Aren Bouwland aldaar gekocht door Gerard Schipper te Baarland voor f 798,34 plus f 35 bedongen voor tarwe. 5. 1.08.28. Heet. bouwland aldaar gekocht door Maria Catharina Steketee wed. van den heei P. Bruggeman te Baarland voor f4034.78 plus f30 bedongen voor tarwe. 6e. 4.80,80 Heet. bouwland aldaar gekocht door Catharina Steketee wed. Jacob Burger te Baarland voor 14622,75 plus f40 be dongen voor tarwe. Te zamen f5723,05. Alles onverminderd 427j voor onkosten. Middelburg. Gisteren (Donderdagavond) 8 ure werd ten overstaan van notaris Tak op de sociëteit „de Vergenoeging" publiek verkocht le. Een pakhuis en Erf aan het kerspel te Middelburg. 2e. Een Pakhuis en Erf als voren. 3e. Een Erf met Loodsen alsvoren. In massa verkocht aan den heer Polak te Vlissingen voor f 2550.4e. Een Pakhuis en Erf als voren, verkocht aan den heer D. J. Mes te Middel burg voor f 500. 5e. Een Pakhuis alsvoren verkocht voor f 350 aan den heer P. L. van Miert te Middelburg. 6e. Een Huis en Erf met Tuintje in de Bogardstraat verkocht aan den heer A. M. van Heuven te Middelburg voor f 2400. Alles behalve 13 p. Ct. voor onkosten. Domburg Hedenmiddag werd in het Schuttershof door dhr. v. Nieukerken aan besteed het bouwen van een villa voor dhr. Aldenbrück. Inschrijvers waren de heeren J. J. Hornstra te Bergen op Zoom f18065. H B. Ditmars f 18975. P. L. van Miert f 19250. J. v. d. Heil f19650. J. A. Goethals f 20150. v. Ujje Zn. f21300. Sonius f22000. Francke f 22040 en Ganderheiden f 22800. De overige inschrijvers wonen te Middel burg behalve dhr. Francke. De heer Roskes deelt ons mede dat de opbrengst van den verkoop van gebruikte postzegels, ten bate van het Nedelandsche Zendinggenootschap in 4887 bedroeg f70,83 en in 4888 tot 24 November f84,60. Den 24 dezer verzendt hij gebruikte postzegels, waarvan hij er nu reeds ruim 20 duizend bij elkaar heeft. Aan berichtgevers, die ons herhaaldelijk voor hunne vierschaar dagen wegens we;- gering van berichten, zij medegedeeld, dat wij op dergelijke vragen niet antwoorden. Het is het recht eener redactie, wat niet dipnstig kan zijn, ter zijde te leggen. Vooral met berichten over vermoedelijk planhebben om misschien aan te randen of in te breken, enz. enz. zq men voor zichtig. Red. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Hoewel ik tot heden in uw geacht blad nog geen uitslag vernam van den 27 November j. 1. gehouden herbesteding van het benoodigde vleesch voor de Godshuizen gedurende het volgend jaar vermeldde de Midd. Courant dat de slager S. van Os, aannemer geworden was en wel voor f 0,42 de kilo, terwijl die zelfde persoon acht dagen vroeger inschreef voor f 0,69 en alzoo thans pl. m. 14620 minder zal ontvangen. Zestien honderd en twintig gulden op 6000 kilo zoo maar te kunnen wegwerpen, gaat mijn bekrompen slagersverstand ver te boven en ware ik niet van het tegendeel overtuigd dan zoude ik hier niet anders dan aan eene groote misrekening denken. Als man van het vak is en blijft het mij toch een raadsel hoe het mogelijk is goed zuiver rundvleesch (ook fijne stukken, als lendens, ribben etc.) te leveren voor f0,42 de kilo, want gaarne kan die aannemer dan ook mijn leverancier worden en wil ik zelfs f0,52 of wat meer betalen, tevens geheele beesten te gelijk nemende. Naar mijne meening kunnen er slechts twee gevallen bestaan om tegen dien prijs te leveren en wel ten 4 ehet overgroote liefdadigheidsgevoel van den slager S. van Os en ten tweede dat hjj er een bizonder «kunstje» op weet om het vee goedkoop van de boeren los te krijgen, terwijl ik steeds de markt wensch te betalen en het dan nog dikwijls moet «los branden». Het eerste ben ik echter zoo vrij be twijfelen terwijl het tweede geval eerst opgelost kan v orden na het verschijnen van het verslag over de militaire slachterij, waar hij de baas van is, en dus zeker aan minderen prijs kan leveren. Aangenaam zou het mjj dan zijn, dit kunstje te publiceeren opdat ook het publiek daarvan kan genieten. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mjj Uw Dienaar, Z. Dank z(j de twijfelachtige activiteit van onzen berichtgever. Red. NIET HEEL SLIM. Eens klopte er een bedelaar Bij zeker heerschap aan En deed op bedelaarsmanier, Zijn nooden hem verstaan "Vroeg om een aalmoes klein of groot, Tot leniging in zijnen nood. De heer, die zelf de deur ontsloot, Blikt hem eens in 't gelaat j En vroeg hem «Watisd'oorzaak, vriend» Dat gij uit beed'len gaat? Mij dunkt, ge zjjt gezond en sterk, En goed geschikt voor daag lijksch werk.» «Helaas», zoo sprak de bedelaar, «Ik stê, heel slecht er voor Daar 'kal wat ik bezitten mocht Door zwaren brand verloor Zoodat ik heden alles mis, Wat tot mijn arbeid noodig is. Zoodra ik weder eenig geld, Met bedelen ontvang; Dan koop ik wat ik noodig heb, En ga weer aan den gang En wilt ge weten wie ik ben? Ik wone in het dorpje N.» Wijl men dien heer op deze wijs Reeds meer dan eens bedroog Daar men de waarheid deed te kort, En zonder blozen loog; Vertrouwde hjj ook deze maal, Niet recht des bedelaars verhaal. Hij zeide daarom»Zeg eens Vriend, Ik vraag het u oprecht, Kunt gij bewijzen op papier, Dat gij de waarheid zegt? Schonk u uw Burgemeester dit Kom, toon 't mjj dan eens zwart op wit.» De beed'laar, met een traan in 't oog, Zegt«'k Heb dit wel gehad Maar ach 1 door middel van dien brand, Mjjnheer, verloor ik dat Die brand beroofde mjj van 'tstuk, En stortte mij in 't ongeluk.» Of nu de heer, die dit verstond, Zich aanstonds hield gereed, Een goede gift den beed'laar schonk Is iets dat ik niet weet. Maar 'k denk dat elk verstandig man, Die dit nu leest, 't wel raden kan. 6 December 4888. W. I Van 5 7 Dec. 4888. GOES, GeborenPieternella Maria en Johannes Martinus d. en z. van Daniel Lockefeir en Isabella Klara Tierie. Van 6 7 Dec. 4888. MIDDELBURG. Getrouwd N. E. Brav sem jm. 35 j. met R. van Leeuwarden jd. 37 j. Bevallen D. van Esbroek geb. Petersen d J. A. de Klerck geb. Michaëlsen z. OverledenW. Grootjans 63 j. man van J. Engels. Over de maand November 4888. GRIJPSKERKE. Getrouwd: M. Vader, jm. 23 j. met J. Sinke jd. 49 j. Bevallen M. de Poorter geb. Bommetje d. OverledenW. Cornelisse weduwe van W. Franse 68 j. GOES, 4 Dec. 1888. I De aanvoer van alle Artikelen was ruim Volgens genoteerde prijzen werd veel ver kocht. Oude Tarwe f 8,50 a f8,60. Nieuwe Tarwe; f6,50 a f6,75. Rogge f 5,20 a f 5.30. Win tergerst f5,25 a f5,60. Zomergerst f4,60 a f4,75. Haver f2,60 a f3,00. Bruine I Boonen f 12,50 a f 13,00. Paardenboonen f 6,15 a f 6.30. Zomerkoolzaad f 0,00 a f 0,00. Groene Erwten f8.75 a f9,50. Boter f 0,46 a f 0,49. Eieren f 1,15 a f 1,25. j VLISSINGEN, 7 December 1888. Boter f 1,10 a f 1,05 de Kilo. Eieren f6,60 af0.00 de 104 stuks. Middelburg 6 Dec '88. De aanvoer was heden ruim, de vraag niet bjjzonder groot, de prjjzwi flauw en lager. I Jarige Tarwe f8.75. Nieuwe Tarwe, de beste f 6.75, voorts f 6.25 a f 6.60. Rogge f 5.50.1 Wintergest f 5.50 a f 5.75. Zomergerst, de 'i beste f 4.65 a f 4.75, afwijkende weinig be- f geerd, Haver f 3.25 a f 3.75, Paardenboonen j f 6 a f 6.10, Platteboonen f 5.50 f 6, Bruine j boonen, puike harde soort f 15, mindere f 13 J a f 14, Witteboonen puike drooge die steeds I weinig worden aangeboden, f 13.50, mindere I met veel verschil en kwaliteit (f 8 af 12.50,1 Kookerwten f 9 a f9.50, Zomerzaad f 11.50. Boter f 0,98 a f 1.02 per Kilo. Eieren f6 I per 100 stuks. KRUININGEN, 5 Dec. '88. j Tarwe f6,25 a f6.80. Rogge f5,— al 5,75 W. Gerst 5,a f 5,50 Z. Gerst I 4.25, a f4,80, Haver f2,a f3,20. Erw-J en f 7,a f9,Boonen f f 6,— a 16,25. ZIERIKZEE, 6 December 1888.1 Boter, Hoogste koers 50, laagste koers 451 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers I f 1,50 laagste koers f 1,12s per 25 stuks. 1 Donderdag 20 December. Borgele, 11 uur, in de dïrectiekeet, door het bestuur vaa het cal. waterschap Blr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3