NIEÜWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 30. Zaterdag 8 December. Derde Jaargang, VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BH ZEEUW, ELKEN MA. AND AG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent. Familieberichten van 1 5 regelv 50 cent, iedere regel, meer ÏO cent. DE HEILIGE ALLIANTIE. De H. Alliantie, door minister Keuchenius in een zijner jongste redevoeringen te pas gebracht, werd der. 26 September 1815 te Parijs tusschen de keizers van Oostenrijk en Rusland en den Koning van Pruisen aange gaan. Krachtens dit verbond verplichtten de souvereinen zich, «krachtens het voorschrift des Evangelies, hetwelk ons gebiedt elkander als broeders te beminnen, verbonden te blijven door den onbreekbaren band van een broederlijke vriendschap; elkander stilzwij gend bijstand te verleenen hun onderdanen als vaders te regeeren en oprecht den gods dienst, den vrede en de rechtvaardigheid te handhaven. De ondergeteekende vorsten be schouwden zich als leden van een zelfde christelijke familie, die voor eenigen souverein hebben Jezus Christus, het Verheven Woord, en die, ieder voor zich, door de Voorzie- zienigheid belast zijn met het bestier van een tak derzelfde familiezij noodigen alle mogendheden uit deze beginselen te erkennen en tot de H. Alliantie toetetreden.» Bijna alle mogendheden gaven aan dien oproep gehoor, maar de alliantie was slechts van korten duur. V De politie en de persoonlijke vrijheid. In den bescheidensten vorm, zooals wij dit van dien heer gewoon zijn heeft het raadslid Quist, in de jongste zitting van den gemeenteraad fp Goes, aan den burgemeester in overweging gegeven het politie-personeel voorloopig met éeu man te versterken. Het komt ons voor dat de heer Quist hier een woord op zijn pas heeft gesproken. Hij wees toch op het onomstootbaar feit, dat de Goesche politieagenten van 1 Januari tot 31 December, geen enkelen vrijen dag hebben, dat hun arbeidstijd op marktdagen den gestelden termijn van twaalf uren overschrijdt, dat bij de wisseling van dag en nachtdienst aan de personen in quaestie slechts zeven uren rusttijd wordt toegestaan en dat bij de betere organisatie der politie het belang der politie zelve geheel achter staat bij de belangen der gemeente. Op sommige dagen dus een overmaat van arbeid, die zich ten slotte wreken zal op de werkkracht en den dienstijver der agenten. Een politieagent, die om 7 uur in den morgen van zijn nachtelijken arbeid huis waarts keert, en 2 uur weer gereed moet staan behoorlijk uit- en toegerust met frissche kracht in den dagdienst over te gaan, mag onzes inziens tot de onmogelijke menschen gerekend worden. Door de politie te versterken kan hierin verbetering gebraeht worden. Menig burger, die overigens de godsdien stige en staatkundige denkbeelden van den heer Quist niet deelt, zou deze maatregel toejuichen. Onzes inziens had dan ook de heer Quist met een bepaald voorstel voor den dag moeten komen. Hjj kan het echter nog doen. En zeer zou het ons verblijden, zoo hij alvorens dit jaar ten einde spoedt, zulk een voorstel indiende. Het geldt hier een zaak van recht en menschelijkheid, waarin de raad hem steunen moesttemeer daar Goes' burgervader meer malen getoond heeft, niet doof te zijn voor billijke klachten. Ook met het oog op de Zondagrust is deze maatregel dringend noodig. Vergeet het nietin Goes heeft geen der politieagenten ooit een vrijen dagdus ook geen vrijen Zondag. De heer Quist, die laatst met zoo goed ge volg een lans brak voor aime ingezetenen, die verpleging op Veldwijk behoeven, ruste niet voordat hij ook aan onze gewaardeerde politieagenten eene noodzakelijke lotsverbe tering hebbe bezorgd. V Een dringende bede. Gaarne plaatsen wij onderstaand schrijven. Er wordt in Zeeland niet te veel aan deze vereeniging gedacht, en niet minder gegeven Door haar te steunen eert men de nage dachtenis van haren stichter, Groen van Prinsterer, en bevordert men de zaak van het christelijk onderwijs io Nederland. Dat toch de kerkelijke strijd onzer dagen de liefde voor de kinderen onzes volks niet doe verflauwen 1 De Vereeniging voor Christeljjk-Nationaal Schoolonderwijs verkeert in grooten nood. Reeds sedert jaren moest het reservefonds worden aangesproken. Dat fonds is nu uitge put. Door vermeerde aanvragen om subsidie en door afneming van het ledental kan het Bestuur onmogelijk op de tot nog toe gevolgde wijze van werken voortgaan, tenzij er hulp, spoedige hulp geboden worde. En het Bestuur mag niet onderstellen, dat de voorstanders van Christelijk onderwijs een Vereeniging, die zooveel goeds afwerpt en die zoo kennelijk door den Heere werd gezegend, hunnen zoo hoog noodigen steun zullen ont houden. Onbekendheid met den toestand heeft de gave allicht acherwege doen blijven. Maar nu de toestand bekend is, zal ook naar wij vastelijk vertrouwen de hulpe komen. Meer dan 200 scholen worden door de Ver eeniging gesubsidieerd. Daarvoor is, zal de gewone subsidie uitgereikt worden, jaarlijks f 40000 noodig. Daarenboven kostte de onder steuning van de opleiding van onderwijzers in het laatste jaar f 10.790. Dat maakt eene som van f 50.790. Rekent men daarbij voor administratiekosten, kosten voor de Hulpver- eenigingen, Drukwerken, Commissiën en den reizenden agent nogpl. m. f7000. dan eischt dit een uitgave van pl. m. f 60.000. En hiertegenover staat aan jaarlijksche bij dragen eene ontvangst van pl. m. f30.000. De Hoofdcommissie acht zich verplicht dezen toestand bloot te leggen. Zij doet dit, nadat zij het aangezicht des Heeren heeft gezocht, wiens het goud en het zilver is en het vee op duizend bergen. Maar nu ligt de zaak ook voor rekening van de vrienden van het Christelijk onderwijs in ons land. Dat het werk van deze Vereeniging zou zijn afgedaan, gelooft de Hoofdcommissie niet. Zij wendt zich nu door middel van de Chris telijke pers tot allen, die een hart voor deze zaak hebben, inzonderheid tot de meer gegoe den onder hen. Men zende zijne gaven of jaarlijksche inschrijvingen spoedig aan het adres van een der ondergeteekenden. Ds. P. VAN SON, Amsterdam. Voorzitter. H. BIJLEVELD, Secretaris. J. M. HEIJBROCK, Penningm Y Bevordering xan het Christendom, in In die. Uit een geheel vertrouwbare bron ver haalt de Iloop het volgende ,Een zeker inlandsch Regent wenschte openlijk belijdenis te doen van het Christen dom. Toen hij dit zijn verlangen bekend maakte aan den adsist.-Resident zijner Af- deeling, maakte deze hem opmerkzaam dat hij, zoo hij Christen werd, verplicht zou zijn zijn ambt als Regent neer te leggen, daar hij dit ambt volgens het Regeerings-reglement slechts als Mahomedaan kon bokleeden. De bedoelde inlandsche Regent wilde een pen sioen vragen om Christen te kunnen worden, doch ook hierin werd hij verhinderd onder den invloed van hooggeplaatste ambtenaren. De Regent werd later krank en overleed, na een vreeselijk lijden, zonder belijdenis te heb ben gedaan van den Heiland, uitwendig in elk geval als Mahomedaan. Een Javaansch ambtenaar bij onze Regee ring zal zijn ambt moeten neerleggen als hij Christen wordtAls dit zoo is, dan is het een vreeselijk onrecht, dat weggedaan moet worden, als een even zondige als dwaze hin derpaal op den weg der Evangelie-verkondi ging in Indië." Minister Keuchenius, hieromtrent door den heer Donner gevraagd, heeft geantwoord dat hij van deze zaak niets afweet, doch het met zijn voorganger, v. Goltstein eens is dat zulk een Regent, bq overgang tot het Christendom in zjjn betrekking moet wor den gehandhaafd. Een feit als het bovenstaande zal dus zeker onder dezen minister althans niet weer plaats hebben. Y Een blaadje uit een scheurkalender. Onze schoolmeesters hebben tegenwoordig ook een scheurkalender. Hij heet paeda- gogische (opvoedkundige) scheurkalender. Om u te doen zien wat het voor kost is, die daar den onderwijzers ter mediteering naar school wordt medegegeven, drukken wij hierbij een blaadje uit dien kalender af »9 Jan. E. Kw. 17 Jan. V. M. Zonsopg. 8.10 Onderg. -4.3. MAANDAG JANUARI. Het ideaal der Calvinistisch-clericale roervinkenis: »de eeuwige ruste, welke daar overblijft voor het volk van God.» Ruste het ideaal van den jachttijger Geloove het wie wil b Genoemde scheurkalender, waarin haat tegen den naaste gepredikten de voor stander der christelijke school een jacht tijger gescholden wordt, is geschreven door J. Knoppers hoofdonderwijzer aan de «open bare» school te Franeker. Ook dit staaltje van haat en onheiligen spot behoeft geen stormram te zijn tegen de «openbare» school. Denk slechts aan de grooten en de kleintjesWijt het ook niet aan de onderwijzers. Wijt het aan eene schoolopvoeding, waaraan elke positief christelijke grondslag ontbreektaan het staatsonderwijs waarin elk levend begins^ afwezig is. De geest deugt nieten tegen dien geest woidt zoo weinig getuigd. Zelfs orthodoxe mannen halen hem binnen. Zie het aan de Goesche kerkvoogden, die gastvrijheid weigeren aan hen, die niets liever willen, dan door steun te bieden aan het christelijk schoolonderwijs, dezen geest te weerstaan en de kinderen onzes volks aan diens heerschappij te onttrekken. Zij weigerden voor een enkel paar uren aan geestverwanten het kerkgebouw, dat zjj bij eenzelfde besluit openstelden voor Jan Rap en zijn maat, die behoefte gevoelden aan een concert 1 Zoo vliegt èn kerk èn school al meer achteruit. 7 December '88. Goes. De noodzakelijkheid van het on derzoek der Profetische Schriften, zoo luidde het onderwerrp dat gister avond de Weleerw. Heer Ds. N. de Jonge van Brussel kwam behandelen, om de eerste der winterlezingen van de Chr. Jong. Vereen. «Ken den Heere it. al uwe wegen» te vervullen. En het onderwerp was zeker niet alledaags doch volkomen voor den spreker geschikt. Op de gewone heldere nuchterheid, duidelijk en populair, maar met toenemende ernst en kracht ging de spreker na hoe het toch komen zou, dat het onderzoek der prot schriften in zoo vele kringen van geloovigen van de gemeente zoo op den achtergrond geraakt is en vanwaar het onderscheid dat de verwachting van den komenden Christus, die in de gemeente der eerste eeuw zoo leefde, en door Paulus en zjjn mede-apostelen zoo op den voorgrond was geplaatst, nu zoo was op zq geschoven. Al de veront schuldigingen daarvoor bijgebracht werden ontzenuwd, en er viel zeker voor vele «veel lezers» en «snellezers» in deze tijden van boek- en courantoverstrooming heel wat mede te nemen om over na te denken. Doch vooral was de spreker hartaangrjjpend ernstig, toen hij in het tweede gedeelte zjjner rede de dure roeping der gemeente aanwees; die, den Christus verwachtende om de gerichten Gods te voltrekken over een zinkende wereld die rijp wordt voor het oordeel, zich opmaakt om te redden wat te redden is uit een wereld zonder God en de roeping te vervullen die Noach had in de eerste wereld. Doch tot dit alles was noodig bereidheid voor de komst van Christus, verwachting en uitzien naar Hem, Wiens verwachting voor de Gemeente de bron is harer blijdschap en heiligmaking. Wie den spreker kent, weet hoe hjj niet hoopvol oordeelt over de toekomst van de volken van Europa en de beteekenis der socialistische en anarchistische woelingen wier onderaardsche werkingen hoe langer hoe onrustbarender zich doen hooren, niet kleinacht. In Brussel wss Zondagnamiddag het sensatiebericht uit Parijs verspreid dat Boulanger zich tot dictator had weten te verheffen, verscheidene hooge regeerings- personen gevangen genomen waren en de commune reeds was uitgeroepen. Het was een loos alarm, doch de gisting er door ontstaan teekent bange verwachting waarmede de volken van Europa deze dingen gadeslaan. Met een krachtig woord van opwekking tot naarstig en biddend onderzoek der profetische schriften, eindigde spreker zjjn rede, waarna hjj met dankzegging besloot.. Het zeer talrjjk opgekomen publiek had met bijna hoorbare stilte den geachten spreker aangehoord. De verkiezing voor een lid der pro vinciale staten in het kiesdistrict Tolen (vacature Bolier) zal plaats hebben op 8 Jannari a. De herstemming, zoo noodig, op 22 Januari.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1