De zeven-en-negentigste doode. Kerk- en Sclioolnieuws. Rechtzaken. Gemengde Berichten. lasting binnen den bepaalden tijd moeten komen voldoen. Goes. Bij liet gemeentebestuur is door de Goesche Schietvereeniging ingediend een verzoek tot oprichting van een schietbaan in den tuin der sociëteit V. O. V. wijk A. 137. Zaterdag 15 Dec. kunnen bezwaren worden ingediend. Do tweede kamer nam gisteren eenige kleinere wetsontwerpen aan, slechts een t' die tot heffing van tolgelden op het kanaal S, Nieuwe Zijlen-Harlingen, werd na verdedi- q giog door den heer Oppedijk met 40 tegen J, 42 stemmen verworpen. De heeren Dunner, X v- Velzen, Brouwers, en Schimmelpenninck stemden met de liberalen. Het gold hier overigens geen regeeringsbeginsel. v Krabbend ij ke. Op Maandag 3 dezer na middag 2 uur hield de gemeenteraad een openbare vergadering waarin alle leden tegen woordig waren, Nadat de notulen der vorige vergadering i waren gelezen en goedgekeurd werd mede gedeeld en voor kennisgeving aangenomen; le dat van Heeren Ged. Staten goedge keurd is terugontvangen het raadsbesluit i van 29 October jl. tot voldoening der door dhr. le Clercq ingezonden rekening; 2e dat is ingekomen een rekwest van P. Elenbaas en 25 anderen tot uitbreiding der straatverlichting op den Oostdijk, naar aanleiding waarvan Burg, en Weth. eer lang een voorstel aan den raad zullen doen; Daarna wordt kennis gegeven dat de verhuring heeft plaats gehad van eenige i gemeente eigendommen voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Januari 1889 waarvan de uitslag is, dat als huurders zijn aange- nomen Van de haardasch en straatmest op het 1 d"rp J. Wabeke voor een jaarlijksche huur- j som van f 50 van die op den Oostdijk G ZuiJweg voor f8.25 van de regenbakken bij de sehool M. Jacobusse voor t 20.50 van een perceeltje grond aan den Zandweg 'P. j Jacobusse voor f 1.75van de grasetting langs den stationsweg B. den Extei' Van den Brink voor f 6.25van de I grasetting achter de School A. Zuid- weg voor fl.- en van de oude Kaai t aan Roelshoek H. de Jonge voor f6. Zonder discussie wordt met algemeene stem- men overeenkomstig voorstel van Burge- meesters en Wethouders besloten deze ver- j huring goed te keuren. Verder aan de orde zijnde, voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk l' de bestemming der koopsom van des ge- neesheers woning, wordt gelezen een schrij- j ven van den geldschieter der leening van f5510, waarbij deze verklaart, genoegen II te nemen, dat met 1 Februari e. k. ineens een bedrag van f 3000, wordt teruggegeven, en medegedeeld dat Burgemeester en Wet- c houders het in het belang der gemeente achten, van deze gelegenheid tot aflossing dankbaar gebruik te maken en wordt een daartoe strekkend voorstel met algemeene stemmen aangenomen. FEULLETON. „Hunne werken volgen met hen." Het gebouw staat in een stil nauw straatje, met een paar groente-winkeltjes, drie of vier 1 kroegen en een magazijn van vodden. Slechts tweemaal per week hoort men de wielen van een groote, met een os bespannen kar over de hobbelige steenen ratelen. Soms passeert er ook de vrachtwagen. Dat is dan de groote gebeurtenis, 's Morgens vroeg een postbode en vier groente-vrou wen met hare voertuigen. Nu en dan een school kind dat de tong tegen de witte slaapmuts uitsteekt, die soms boven de geverfde ruiten zichtbaar is. Het gebouw zelf is hoog, grijs en een- tonig. Van de vierkante smalle ramen zijn de ondersten wit geverfd, zoodat de bewo - ners op een tafel moeten gaan staan om naar buiten te kijken. Op de deur der groote poort staat met letters, zoo bleek en mager als de dood het woord Militair Hospitaal. Wij- verzoeken den lezer verschooning, dat I we hem hier binnen moeten leiden, in een lange zaal met wilte wanden en een dertig tal gele houten krukken waarnaast loge gele kastjes met medicijnfleschjes en doosjes er op. Een zwart achtkantig klokje, een paar tafels en eenige banken vormen het verdere ameublement. Dit is het rijksgebied van Joris, den op passer. Hij heeft een neus die aan spiritu aliën doet denken blauw voorschootje en jknevels a la Napoleon IIIeen zwartgebrand eindje Goudsche pijp prijkt steeds in zijn mond. Nog wachtte den raad eene taak name lijk het afscheid nemen van de zaal, en het huis, waarin sedert onheugelijke jaren het gemeentebestunr zijne vergaderingen heeft gehouden. In tegenwoordigheid van de vrouw des huizes (de man was afwezig) sprak de Voor zitter een hartelijk en treffend afscheids woord uit, en voegde er den wensch aan toe, dat de familie, door wie dit gebouw sinds tal van jaren is bewoond, steeds in welvaart moge toenemen. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen, en goedgevonden om de eerste raadsverga dering in het nieuwe gemeentehuis te houden op aanstaanden Maandag 10 December, namiddag 3 uur. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Nisse W. v. Esveld te Brakel, J. Krull te Spannum en J. Willemse te 's Ileerenhoek. Bedankt voor 's Gravenpolder door G. Mansveld, cand. te Utrechtvoor Angerloo door J. v. d. Bergen te Gelselaar. Chr. Ger. Kerk. Drietal te Schiedam, W. Renkema te Hoorn, H. G. de Jonge te Dordrecht en K. v. Goor te Emmikhoven a. d. Nieuwendijk. Maandag herdacht, onder tal van blijken van belangstelling, mej. W. van Doesburg te Vlissingen haar zilveren jubi leum als hoofd van de christelijke (prote- stantsche) bewaarschool aldaar. Zij ontving o. a. van de bestuurders der school een prachtige schrijftafel en van oud-leerlingen en leerlingen een klinkend bewijs van waardeering. M. C. Schoondijke. Zondag 9 Dec. na de be vestiging te 10 uur der heeren N. Hoen derdos en E. Reudink door ds. L. Heldring, voorzitter der Evangelische vereeniging voor Zeeland, zal eerstgenoemde D. V. te 2 uur voor de afdeeling dezer vereeniging optreden. Krabbendi-jke. Dhr. de Visser heeft zijn herbenoeming tot ouderling niet aangenomen en is thans door het kiescollege tot opziener verkozen dhr. J. Allewijn. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstal P. v. O. 18 j. en M. R. 20 j. beiden Vlissingen en J. de H. 13 j. zonder beroep Grijpskerke allen tot 7 d, gev s t r o o p e r ij A. M. 13 j., zonder beroep en P. M. 15 j. arbeidster beiden Domburg ieder tot 7 d. gev., mishandeling van een dier H. d. R. 17 j. werkman Terneuzen tot 14 d. gev, huisvredebreuk E. J. U. 41 j. smid Overslag tol 7 d. gev., en M. J. G. 18 j. en C. van B, 17 j. beiden landbon- Zijn verpleegden liggen om hem heen' voorzoover ze niet in een clubje op het einde der zaal staan in groote jas met witte slaapmuts en muilen. Met hunne bleeke gezichten kijken ze strak over den rand der deken, naar iets dat ze zelf niet weten dat bestaat. Een droomerig besef, dat de klok aan den wand voortdurend stik, tak,» en de sloffen van Joris «slof, slof» zeggen. Dat enkelen voor de honderdste maal hun ziekenbiljet ovir- lezen, waarop vermeld staat aan wien hun mogelijk overlijden moet bericht worden. Dat anderen voortdurend met handen en voeten over en onder de dekens liggen te wroeten en een paar een roman van Sue of een kapotten jaargang van «Nederlandsch magazijn» verslinden. Dat de wijzer wel vooruit zal gaan en de slinger wel in zijn baan zal blijven hoewel het voortdurend lijkt, alsof de eerstteruggaat en de laatste net rondholt als epn paard in de manége. Eindelijk dat de wind nu en dan de schuif ramen doet bibberen, en dat wel geen ge vaar zal bestaan, dat ze naar beneden vallen. Joris loopt al op en neer en blijft dan bij den zieke, bekend als No. 21 staan, 't Is een klein manneke met stoppeligen knevel. De bleekheid van zijn gezicht, de matte glans die er over verspreid ligt, de door schijnendheid der oogleden, de zachte slui mering, alles verraadt den teringlijder in de laatste periode zijner ziekte, «'t Loopt af met hem,» zegt Joris zacht en hij schudt bedenkelijk het hoofd. Daarna verwijdert hij zich om den ziekenvader te waarschu wen. Deze komt binnen en ziet even naar een klein bordje boven het hoofd van den stervende, waarop eene G. geschilderd staat wersknochts Niruw- en St Jooslaml ieder tot f3 b. s, 3 d. h vernieli"g van een anders g o e d A. B. 19 j., landbouwersknecht Kleverkerke, tot f 5 b. s. 5 d. h. beleediging: M. B. 32 j., hvr. van H. M. van B., Middelburg tot 15 b. s. 3. d. h., en A. V. 37 j., werkman Axel, tot f 8 b. s. 8 d. h. mishandelingen beleediging van een ambtenaar: A. R. 26 j., arbeider Schoondijke, tot 7 d. gev. Allen in de hosten. Te Goes heeft zich weêr een geval van trichinose voorgedaan bij een jong meisje, dat een stukje rauw varkensvleesch had gegeten. Goes. Woensdag 12 Dec. zal de commis saris des Konings D. V. deze gemeente be zoeken en is te halt 3 ten raadhuize te spreken. Rilland-Bath. Wederom is iemand van de zoldertrap gevallen, 'lfians een drieën twintigjarig jongeling. Hij ligt bedenkelijk ziek. Terneuzen. Reeds eenigen tijd vermoedde een kruidenier hier ter stede, dat er uit zijn magazijn suiker gestolen werd. Hij deelde zulks mede aan den politie beambte der, heer C. Klaassen. Deze verschool z ch gisteren morgen achter eenige kisten. Na ongeveer anderhalf nur geduldig gewacht te hebben, kwam een peisoon het magazijn binnen, die dadelijk een aanvang nam met een vaatj: suiker te inspecteerenen lichter te maken. Toen hij hiermede klaar had, stond plotseling de heer C. Klaassen voor hem, die natuurlijk heel belangstellend naar naam etc. vroeg. Tem. Ct. Maandag 1.1. vergaderden te Cortgene de leden der afdeeling Noord-Beveland van de Maatschappij van Landbouw enz. in De ütadswijnkelderonder presidium van den heer G. J. v. d. Linde van Colijnsplaat. Als leden van het bestuur der afdeeling werden herkozen de heeren B. [H. van Lis, Tazelaar, J. Swemer, J. van Damme, J. Mar- kusse en Joh. Heijboer. Aan de orde was daarna de opgave der benoodigde superphos- phaat door de aanwezige landbouwers. Sa men werd opgegeven 35600 K. G., dat zeer zeker nog aanzienlijk zal stijgen, want slechts 25 leden waren tegenwoordig. Door den heer J. van Damme van Cort gene werd gesproken over het wenschelijke van den aanleg van nieuwe grintwegen in Noord-Beveland. Algemeen was men van gevoelen dat eene uitbreiding van grintwe gen in geheel het eiland zeer ge wensch t was. Daarna werd door den heer J. Voge laar ter sprake gebracht de wenschelijkheid om in Cortgene eene veemarkt te hebben. De burgemeester dier gemeente gaf te ken nen dat er eene veemarkt te Cortgene be staat; maar dat er geen vee op de markt evenals op een ander de letters R. C., om te voorkomen dat een gereformeerde predi ker niet bij vergissing een woord van troost zoude toespreken aan een Roomschen zieke. Daarna verwijdert hij zich weer om den dokter en den dominé te waarschuwen, dat het met No. 21 afloopt». 't Loopt al af met hem,» zegt Joris ook tegen het clubje dat fluisterend op het einde der zaal staat. «Een goeje kerel; een beste jongen», vervolgt hij «en goed voor 'n oppasser en dat is in mijn positie heel wat waard.» Vervolgens zet hij, met ernstiger gezicht dan gewoonlijk bij een sterfgeval, zijn wandeling voort. Het nieuws (zoo de dood van iemand uit die omgeving iets nieuws heeten kan) heeft het clubje niet verrast of overvallen. Men had het al lang vooruit gezien. Men kende No. 21 wel. Herrnsens heet hij't is een van de «Vereeniging» 1). Men wist dat hij vroeger een zuiper was, en dat hij zich zoogenaamd bekeerd had. «Als velen, jong zuipen, oud onder den preekstoel kruipen», zooals het rijmpje zegtdat de drank hem het uitzicht op bevordering had ontnomen totdat hij 't zich afwendedat hij een domine's zoon is en zijne ouders allebei dood zijn; dat hij een huichelaar is; dat hij de kat in 't donker knijptdat hij het deed om bij den majoor van de «Vereeniging» in een goed blaadje te staan. Zoo wordt er gesproken over hem, die daar in die houten krib den laatsten strijd strijdt, dien ieder van hen morgen ook kan moeten doorstrijden. 'Er wordt niet ge waagd van het leed, door dat arme uitge teerde wezen geleden, als hij zag op wat hij was als man, en was als kind in zijne wordt aangevoerd, waarom die oproepingen door burg. en we'h. zijn gestaakt. Nu echter de belangstelling in die marken herleeft, wil hij gaarne in overleg met de wethou ders treden om die oproepingen te hervatten. De heer Joh v. d. Have te Nieuwer- kerk, die reeds op verschillende tentoonstel lingen binnen en buiten ons land prijzen en medailles behaalde, heeft thans wederom te Antwerpen zijn naam schitterend ge handhaafd. Aldaar is van I tot 3 dezer in het paleis \oor kunst en nijveiheid en handel eene tentoonstelling van pluimge dierte gehouden, waar niet minder dan 1852 nummers waren geëxposeerd. Aan de inzending va:i den heer van der Have werden een eereprijs en IC me lailles en getuigschriften toegekend. (Z. N.) Het gebruik van gedistilleerd a 50 pet. per hoofd in Nederland, gedurende het jaar 1886, was in N. Brabant 18,61in Zeeland 5,59 (het hoogst te Middelburg 11,74, het laagst te Cilinge 9,43) en in Limburg 3,14 pel. Over het geheele rijk was het 8,99. De oudste regeerende vorst van Europa is onze koning, geboren 19 Febr. 1817. Op hem volgenVorst Adolf van Lippe- Schaumburgl Aug. 1817 koning Christiaan IX van Denemarken, geb. 8 April 1818 hertog Ernst van Saksen-Coburg Gotha 21 Juni; groothertog Karei van S.ik«en Weimar Eisenach 24 Juniprins Karei JII van Monaco 8 Dec. allen 1818. Koningin Vic toria van Groot Brittanje 24 Mei 1819 Groot hertog Frederik Willem van Mecklen burg Strelitz 17 October 1819; Vorst Hendrik van Reuss-Schleiz 26 April 1821, en Koning Karei I van Wurtemberg 6 Maart 1823. Paus Leo X werd geboren 2 Maart 1810. De jongste vorst van Europa is de koning van Spanje, die nog niet zooveel maanden levens telt, als zijn opvolger in leeftijd dejongste regeerende vorst Keizer Wilhelm II, jaren oud is. Deze laatste is geboren 27 Januari 1859. Doodslag door onvoorzichtigheid. Men herinnert zich dat in den avond van 30 Sept. op den huize Bloemendaal onder Monster door den tolgaarder en een jachtopziener geschoten werd, op iets dat zij meenden te zijn een otter en dat bleek te zijn een inensch zekere v. Veen, die aan de bekomen wonden terstond overleed. Tegen deze twee mannen is twee maanden gevangenisstraf geëischt. Te IJsetmonde is een stier van zeven maanden oud verkocht voor f 180. Het aansteken van de illuminatie bij gelegenheid van het Oranjefeest te Dord recht heeft nog een slachtoffer geëischt. Een 14jarige knaap is bij die gelegenheid gevallen en aan de gevolgen overleden. Ook in Friesland maken velen zich gereed naar de Argentijnsche republiek te gaan, waarin het bijzonder voor de grond- vrome ouderlijke woningEr wordt niet gewaagd van zijn vreeselijken kamp met zijn lijfzonde, den drank, van den moed waarmede hij daartegen gestreden, van den Geest, waardoor hij dezelve overwonnen heeft 1 Van de schaamte voor zijn vroegere kameraden en hoe hij ook die overwon Hoe zijn christelijke liefde hem dwong, hun de Blijde Boodschap te brengen, en hen te vermanen, en hoe een blik jop eigen vroegere ten tegenwoordige zonden elke vermaning op zijn lippen deed besterven Er wordt niet gewaagd van de smart, die hem doorgriefde bij de ontdekking dat het vervliegen zijner jongelingsdroomen. niet te wijten aan omstandigheden van bui ten (zooals hij vroeger al morrende gedacht had) maar aan die van binnen aan eigen zonden, eigen genotzucht, eigen traagheid, eigen bedorvenheid, die alles verlamt en verschrompelt wat daarmee in aanraking komt! Niets van zijn oneindig berouwen niets van zijn angstig vastklemmen aan het kruis 1 Niets van de angstvalligheid, waarmede hij het spruitje van zijn geloof vasthield, in twijfel, in wanhoop, of het ooit tot een vruchtdragenden boom zou opgroeien. Niets van zijn strijd tusschen zijn weten schap en het geloot in een liefderijken Verlosser Niets daarvan, omdat zij het niet gevoelen en begrijpen en dat ook niet willen Het is een groote leugen, dat de dood alles verzoent. De strijd tusschen Christus en de wereld, tusschen hardheid en gevoel houdt niet bij het graf op. Wordt vervolgd. 1) Onder dien naam stond daar het Te huis bekend. L. P. C.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2