NIEÜWSBL AD VOOR ZEELAxND, CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 28. Dinsdag 4 December. Derde Jaargang VERSCHIJNT F. P. D'liuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; Ambachtsonderwijs. Gemengde Berichten. BE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. s- f0,95 Enkele nommers- 0,026 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel moer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het is een kostelijk idee van de Delvenaar, dat dit onderwijs van particulieren moet uitgaan. In een laatste artikelbeantwoordt zij de vraag of het kan, of het bereikbaar is. Zoo wordt ook de vraag beantwoord, hoe de werkliedenvereenigingen, die de zaak daarom aanpakken, aan geld zullen komen, en aan hulpmiddelen. Nu, als het geld er is, zijn de hulp middelen er van zelvën ook. Op den voorgrond staat, dat de in het vorige artikel genoemden het gevraagde onderwijs hebben te geven uit liefde tot de broederen. Dan hebben wij ook alleen nog de kosten van lokaalhuur, vuur en licht, en de noodige hulpmiddelen. Deze laatste moeten, voor zoover de broederlijke liefde ze niet len geschenke geeft, of in bruikleen afstaat, aangeschaft worden. In plaatsen, waar reeds christelijke jon- gelingsvereenigingen zijn, zullen de onkosten voor lokaalhuur, enz. niet zoo erg vermeer deren; ook is er alle kans dat bij het openstellen der gelegenheid om vakonderwijs te ontvangen, het aantal leden toeneemt, en daarmede ook de inkomsten zullen stijgen. Een lid van zoodanige vereeniging betaalt thans ongeveer f5 aan contributie. Gesteld zulk een vereeniging telt met de afdeeiing van Patrimonium te zamen 100 leden, dan betalen zij samen f500 per jaar. Kunnen vereenigingen uit andere plaatsen zich tot dit doel combineeren, dan worden de gezamenlijke inkomsten nog grqoter. Ten slotte zegt de Delvenaar: De Artikelen der Statuten, welke het fondament vormen der beide vereenigingen blijven onveranderd bestaan. De Chr. J. V. zoowel als de afdeeiing van «Patrimonium», waar een cursus wordt opgericht, beslissen, op de wijze zooals dat in hun statuten is bepaald, tot betaling der leden, zoodat nie mand tot den cursus wordt toegelaten die niet tevens lid eener Chr. J. V. of van «Pa trimonium» is. De leden zijn vrij den cur sus al of niet te volgen. De besturen der vereenigingen regelen met de onderwijzers, die zich tot het geven vat. een cursus beschikbaar stellen, de vak ken die zullen onderwezen worden. De wijze waarop hef onderwijs zal worden gegeven, wordt door de onderwijzers onderling in verband met de behoeften der leden en het doel der vereeniging geregeld. De onder wijzers benoemen eiken cursus een uit hun midden, die met het algemeen toezicht over het onderwijs is belastzaken die aan leiding tot geldelijke uitgaven geven, worden door hem in overleg met de besturen der vereenigingen geregeld. Dit meenden wij nog te moeten aan stippen het spreekt echter vanzelf, dat elke Chr. J. V. en elke afdeeiing van «Pa trimonium» hare huishoudelijke zaken kan regelen op de wqze, die zij meent aan de bereiking van het doel het meest bevor- delijk te zijn. Mochten onze schetsen uit werken, dat men hier of daar beproefde ze uit te werken, wij zouden ons ruim schoots beloond achten.» Dezen wensch beamen wij van hart?. Daartoe vestigden ook wij op deze belang rijke artikelenreeks de aandacht. 3 December '88 De minister van buitenl. zaken heeft zich, zoo verneemt de Z. C.tot onzen gezant te Berlijn gewend, om weder den onbelem- merden invoer van ons vee van de Duitsche regeering te verkrijgen. Gevolg daarvan is dat het Nederlandsche vee weer in Duitsch land mag ingevoerd worden, wanneer dit niet uit Gelderland alkomstig is zulks naar aanleiding van een bericht dat uit Almen in Gelderland, een rund was ingevoerd, lijdende aan longziekte. De Nederlandsche autoriteiten verklaren echter dat het bewuste rund niet aan genoemde ziekte lijdende was. Omtrent een en ander heeft de heer Schepel eene interpellatie tot de regeering gericht. Door den min. van Oorlog is aan de autoriteiten der landmacht eene circu laire gericht omtrent den dienst van het leger op Zondag in belang van 't vervullen '■er godsdienstplichten door de militairen. Het gebeurt in sommige garnizoenen, dat inkoo- pen van benoodigdheden voor de menages en 't rapport houden van de commandee rende officieren plaats heeft op uren, samen vallende met godsdienstoefeningen. Ook gebeurt het, dat geneeskundige onderzoekin gen, vaccinatie of gymnastiekoefeningen, Zondags gehouden worden. De Min. wenscht dat hierin, voor zooveel noodig, verandering kome, dat diensten, welke gevoegelijk op een anderen dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zullen worden veroorloofd en voor niee te vermijden diensten uren moeten worden [gekozen buiten den tijd der godsdienstoefeningen. Slechts in spoed- vereischende gevallen moeten door de militaire autoriteiten des Zondags zaken in behandeling worden genomen,(terwijl bureau- werkzaamheden, het uitgeven en doen rondbrengen van orders en dergelijke, tot het strikt noodige moeten bepaald worden. In de Vrijdagmiddag in het koffiehuis „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de Vereeniging tot weezen- verplegmg voor Zuid- en Noord-Beveland, die bijgewoond word door 11 leden, bracht de waarnemende voorzitter de heer Z. D. van der Bilt La Motthe, een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van den onlangs ontslapen voorzitter den heer W. J. van Gorkum. De rekening over 1887 sloot met een voor- deelig saldo van f 193.85. Als bestuursleden werden herkozen mevrouw Van derMandere geb. De Laat de Kanter, en de heer mr. L. A. Bybau. De vergadering vereenigde zich met het woord van dank, doodden voorzitter ge bracht aan allen die hebben bijgedragen aan het welslagen der gehouden verloting, welke een zuivere bate van f 2721.27i/s voor de ver eeniging opbracht. De heer P. Huet bracht, met luide instem ming der aanwezigen, een woord van dank aan den heer La Motthe, die zooveel ja bijna alles voor die verloting deed. Volgens dien spreker was de heer La Motthe daarvan de ziel geweest. Ten slotte werd door den heer J. Welleman een woord van dankbare hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer dr. R. A. Soet- brood Piccard, die zoo menigmaal tot het einde zijns levens blijk gaf van zijn goed hart voor de vereeniging in "t bijzonder en van armen en ongelukkigen in 't algemeen. Ook hiermee betuigde de vergadering hare in stemming. In het, staande de vergadering uitgebracht, jaarverslag over 1887 werd met ingenomen heid en dankbaarheid melding gemaakt van twee giften, een van f 200.48s van het Goe- sche onderwijzersgezelschap, als opbrengst van een gegeven soiree, en eene van f 200, der vereeniging vermaakt door wijlen mevr. Paardekooper Overman, geb. De Marees van Swinderen. De vereeniging kon het ook in dat jaar niet verder brengen dan tot de ver zorging van 10 weezen; nog een 4 of 5 tal wacht met smart op aanneming. In dat jaar bedroeg het aantal leden 210, waar onder 22 corporatiën, tegen 211 en 21 in 1886. Het aantal begunstigers bedroeg in 1887 48 tegen 46 in het vorig jaar. Het bestuur meent dat de werkkring der vereeniging zich nog altijd, verder kon uitstrekken, als er wat meer medewerking en hulp werd verleend. Op de hulp van kerkelijke en burgerlijke armbesturen werd te vergeefs een beroep gedaan. De oude klacht dus. M. C. Uit Neerbosch meldt men In de weesinrichting worden nu reeds meer dan 850 kinderen verpleegd, terwijl sedert de inrichting van deze stichting tot heden, ruim 1250 de inrichting hebben verlaten, waarvan een 25 tal in Amerika verblijf houden, die ook in goede maat schappelijke betrekkingen zijn geplaatst. Er werd over het derde kwartaal van dit jaar, ontvangen f23.967.28, terwijl de drukkerij nog bovendien f 16,154.72 heeft opgebracht. Blijkens het jaarverslag der Vereeni ging tot christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders in de inrichting Veldwijk te Ermeloo, neemt het getal lijders voortdurend toe. Ook de in Juni 11. geopende Tehuizen zijn reeds voor een groot deel bezet. Boven verwachting vele zijn de aanvragen voor lijders aan eerste en tweede klasse. Ook is een afzonderlijk tehuis voor vrouwelijke patiënten} le klasse in aanbouw, terwijl het gebouw voor be smettelijke zieken bestemd gereed is. Ook de nieuwe inrichting, Rustoord geheeten, is in den loop van dit jaar tot verpleging van zenuwlijders geopend geworden. Sedert de oprichting van deze stichting tot heden zijn 262 lijders opgenomeneen 12tal is overleden, terwijl 20 die hoewel niet hersteld, de inrichting hebben ver laten, en 46, hetzij veel verbeterd, hetzij hersteld, konden ontslagen [.worden of nog met verlof naar hunne woningen terug keerden, om zoo het noodig bleek in de inrichting terug te keeren. Op 1 Sopt. 11. waren aanwezig 76 mannen en 91 vrouwen, terwijl 6 mannen en 9 vrouwen opnieuw met verlof zijn gegaan. Op geregelde tijden hebben de gewone inspectiën plaats gehad, evenals het bezoek van de heeren inspecteurs van het staats toezicht. Het bestuur brengt hulde aan den inspecteur dr. Ruisch, voor de wel willendheid waarmede hij de inrichting heeft bezocht. De inrichting [is thans ook in het bezit gekomen van eene eigen be graafplaats, waarmede in eene lang ge voelde behoefte is voorzien. De gewone inkomsten bedroegen 143,358,73s, uitgaaf f41,662,32, saldo f1685,735. Aan buitengewone inkomsten is ontvangen f 51,685,73s, uitgaaf f36,158, saldo f 15,527,73s. De staat der bezittingen en schulden bedroeg op 1 Jan. 1888 Actieff 243,965,93s. Passieff 236.000, zoodat het kapitaal f7965.939 bedraagt. Bij de Zaterdag gehouden trekking der wittekruisloten viel op serie 6249 nom- mer 5 de prijs van f 100,000op serie 1355 no 22 f2000; op serie 4620 no 3 f2 000op serie 6249 no. 43 f 500 en op serie 1330 no 26 f 500. In de Vrijdag avond door de Tweede Kamer gehouden zitting deelde de voorzit ter mede, dat hij van Z. M. den koning op een door den minister van binnenlandsche zaken aan Z. M. verzonden telegram, kennis gevende van de betuiging van hulde door de kamer dien ochtend betoond, heeft ontvangen per telegraaf de volgende regelen «Wij verzoeken U.H.W.Geb. voor zichzelf en voor de leden der Tweede kamer der staten-generaal de betuiging te willen aan nemen van c nze diepgevoelde erkentelijkheid voor de gevoelens van gehechtheid en trouw aan onzen persoon en ons Huis betoond bij gelegenheid van den 30 Nov. bij den 75en verjaardag van de aanvaarding der regeering over ons vaderland, door mijn hartelijk geliefden grootvader. get. Willem.» Onder eerbiedige waardeering van 's Ko- nings woorden stelde de president voor, die op te nemen in het verslag der handelingen wat met handgeklap werd beantwoord. Krniningen. Ook in deze gemeente heb ben zich reeds een aantal huisgezinnen samen uitmakende een 90 tal personen aangegeven om naar Argentinia te vertrekken, waar schijnlijk zullen er nog velen zich aanmelden. Prins Schw.irzenberg vereerde op ze keren dag een der op zijn bezittingen nieuw opgerichte scholen met zijn bezoek. De onderwijzer examineerde in de geschiedenis en vroeg«Wie heeft het buskruit uitge vonden De ondervraagde zwijgt, maar zijn nevenman fluistert hem toe «Schwarz». De ander hoort het en antwoordt opge togen: «Schwarzenberg«O, neen, zegt de Prins met een gemoedelijk lachje «de Schwarzenbergen hebben 't buskruit niet uitgevonden». Over de ontploffing van het naftaschip in de haven van Bristol wordt nader ge- gemeld Het schip United, met een lading van 300 vat nafta, zou drie uur later naar Londen vertrekken en kapitein en beman ning bevonden zich aan boord. Gelukkig bevonden zich op het oogenblik van de ramp geen andere vaartuigen in de nabijheid. Plotseling weerklonk een hevige knal. Een aan den oever staande politie-agent werd door een stuk plank ter aarde geworpen toen hij zich weer oprichtte stond het geheele schip in vuur. De vlammen sloegen 69 voet hoog. Alle vensters van het in de nabijheid gelegen algemeene ziekenhuis sprongen tengevolge der ontploffing. Onder de zieken ontstond een groote paniek en een tijd lang scheen het, dat het gebouw zelf in gevaar verkeerde. Ge lukkig echter draaide de wind naar het westen, anders zouden het hospitaal en een daaraan grenzende olietabriek een prooi der vlammen zijn geworden. Door groote inspanning gelukte het aan brandweer en politie, de omliggende ge bouwen te refden; het schip zelf echter brandde geheel uit. De matroos Menier werd in het water geslingerd en de lijken van den kapitein Cartwrigt, den stuurman en den scheepsjongen werden geheel verkoold in het scheepsgeraamte gevonden. De scheepsjongen speelde op de harmonica, op het oogenblik, dat de ramp plaats had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1