-ees dit BIJVOEGSEL. Tte keuze fs- en Kinder- dergoederen, lergoederen, lergoederen, LI6NY Goes. HüüR: Seraphine-orgel, ERLETTERS, Ni co la a s, OKTKKRIVG es Biscuits LIGNY, Goes. 3, boorden, man- I en dassen. inVOETZAKKEN. iantels? MOFFEN, |o tot f15.00. stria MOFFEN, llMING L VOORRAAD- linderMantels, i ln Kinder- .ASSEN, Aan de vruchten kent inen den boom. Gemengde Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. Marktberichten. Adres franco brieven Vlissingen. NT het pond. nede prijzen, bij ZWEEDEN, e Kerkstraat, C 34. flesch f4,30 30, f 1,50, f 1.70, f 1,90 0, f 1,10, f 1,20, f 1,50 50, f 1,00, f 1,20, fl,40 f 1,30, f 1,70 per flesch IEKKERS, Vlissingen. schikt voor AS-CADEAUX. G. H. DOMMISSE Vlissingen. ■4- grootste keuze van af f2.00 van af is -7.50 -7.50 -4.00 -2.00 J) y) AAR MAAT worden 'd met puike coupe. ering in allerhande REN EGER normal zonder bontvoering..j mogelijke bontsoorten, l ngte) bonte MUTSEN 90 ets. keuze in |n Kinder- Kanten en Chenille llaars en meerdere k concurreerende prij- lid onder den naam i inkeh. JE te Vlissingen .N PANTALONS, beste ILS, Brons en Blauw i blauwe BAAI, [ENS, winter TRICO fico KINDERPAKJES, RLINT voor Jassen, I voor Broeken, en meer Onophoudelijk zijn er van Antirevolu tionaire en .Roomsche zijde bezwaren in gebracht tegen de inrichting van ons schoolwezen. Dan heette het altijd in de liberale pers, dat wij het volk dom wilden houden, dat wij lichtschuw waren, dat wij geen volks vrienden waren enz. enz. Nu hebben we in geheel Europa ongeveer dertig jaren gelegenheid gehad om de nieuwe inrichting der volksschool ga.le te slaan wanneer we dus nu naar vruchten vragen, zal er toch zeker van geen te groote haast gesproken kunnen worden. En hoe zijn dan nu de vruchten der school, zoowel lagere als middelbare? Wij zullen ons niet vermeten daarop een antwoord te geven, maar liever dat antwoord ont- leenen aan een werk van geleerde heeren, zoo geleerd, dat ze ook door de liberale pers als geleerd erkend worden. Professor Paul Mantegazza heeft een boek geschreven, dat tol titel draagt «Onze nerveuze eeuw». Daarin j noemt hij de tegenwoordige school «Rustelooze, grieksch- latijnsch- arca- dische-metaphijsische, zenuwachtigmakende viervoeter —school. En Dr. N. B. Donkersloot, die dit werk vertaald heeft, komt in een naschrift tot de volgende erkentenis, die we tot gemak van den lezer in korte stellingen weergeven. 1. Dat het onderwijs universeel moet zgn is een beginsel, dat in concreto onmo gelijk is vol te houden. 2. Door de stelling, dat men nooit te veel kan weten, worden de hoofden volge propt met leervakken, die verdeeld moesten worden over verschillende hoofden en dan kundige mannen zouden opleveren, maar nu de spreuk bevestigende omnibus ale quid et de toto nihil 1 dat isvan alles wat en over het geheel niets. 3. Van staats-examens is geen heil te verwachten. 4.Niettegenstaan le het onderwijs zoo hoog is opgevoerd, of misschien wel juist door die verkeerde opvoering, moeten wij Neder landers, telkens naar het buitenland om onze leerstoelen bezet te krijgen. 5. Als men de wetenschap tot alwetenschap wil opvoeren, dan moeten de arme hersenen, wier vermogen niet oneindig is, het op geven en kan men het niet verder brengen dan tot het vormen van geleerde domkoppen. Zullen de oogen opengaan, eer het te laat is, of moeten er nog meer kinderen opgeofferd worden aan de «berstperiode», zooals een schoolman ze noemde, en waar in we thans verkeeren 30 November '88 Goes. In de raadsvergadering van Vrijdag onder presidium van den burgemeester warer. de hh. Flugi, Moens en Callenfels met kennisgeving afwezig. Op de reclame van J. Bal je wegens aanslag in den H. O werd thans m it 5 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt. Bij het voorstel om aan F. Franken toe te kennen een wachtgeld van f 3 'sweeks, daarna van t 2 als eervol ontslagen agent van politie, vraagt de heer Quist of het niet wensehelijk is in zijn plaats niet een maar twee agenten te benoemen. Zulks zou misschien kunnen strekken om te gemoet te komen in den misschien wel wat drukken dienst der agenten op Woensdag en Zaterdag, als wanneer zij bij verwisseling van dag en nachtdienst een rusttijd hebben van slechts 7 uren. waarvan nog afgaat de tijd noodig voor verfrissching, oppoetsing, huiselijk leven enz. Hij waardeert overigens zeer het degelijke optreden van den hoofd commissaris. Hij wees o. a. op het feit dat de politieagenten te Goes nooit een vrijen dag hebben. Het voorstel in zake F. werd goedgekeurd. Medegedeeld werd o. a. dat Ged. Staten bericht hebben, dat geen bezwaar bestaat tegen het geven van rijks- of provinciale toelage bij eventueel verzoek om plaatsing in een ander dan de rijksgestichten dat een ruiling van penningen van 'toude gildewezen is aangevraagd door een dame te Middelburg; dit werd toegestaan. Aan Mej. v. d. Rivière werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school E. Benoemd werd tot onderwijzer aan school A de heer A. Schouwenburg te Goes, met 10 stemmen. De ontwerpverordening rege lende de persoonlijke diensten en het brandwezen werden goedgekeurd, na aan neming van het amendement de Jonge, de strekking hebbende om onderwijzers vrij stelling te geven bij brand onder schooltijd. Onderanderen werd besloten dat voortaan betaling van f10 zal vereischt zijn voor het stellen van een plaatsvervanger bij de brandspuit. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van heden, 30 November. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Afwezing de heeren Winkelman en v. Raalte met kennisgeving. Na het lezen van de notulen der vorige zitting, welke worden goedgekeurd,) deelt de voorzitter mede de verkregen goedkeuring van ged. staten op eenige vroeger, genomen raadsbesluiten, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Vervolgens worden overgelegd eenige in gekomen stukken en worden wegens perio dieke aftreding als lid van het algemeen armbestuur met algemeene stemmen her benoemd de heer I. Hogenberg en evenzoo tot regent van het college van regenten van het gasthnis het aftredend lid, de heer J. A. de Wolff. Op voorstel van den voorzitter wordt de begrooting van den Vlissingschen rijweg over 1889, sluitende in ontvangst met f5022,585 in uitgaaf met f4443,85, alzoo met een batig slot van f578,735 goedgekeurd. Op het daartoe strekkende verzoek van de commissie van (ie Zeemans- en Visschers- beurs, wordtj haar de noodige machtiging verleend tot den verkoop van f18000 a 3V2 pet. nat. s. ten einde de opbrengst te doen strekken ter voorziening in de door de commissie toegezegde geldleening tot een bedrag van f18000 als le hypotheek op de te bouwen werkmanswoningen in de gemeente Vlissingen. Wordt besloten het adres van twee onderwijzers op de openbare lagere scholen A. en B., houdende verzoek van toepassing van het raadsbesluit van 19 Juli J1882, te stellen in handen van burg. en weth. om advies. Aan J. Smith te Vlissingen wordt ver gunning verleend tut het plaatsen van een automatisch weegtoestel aan den Badhuis weg voor den tijd van 10 jaren, tegen f5 'sjaars. Wordt besloten tot den verkoop van gemeentegrond aan de navolgende personen Aan P. Wouterse te Vlissingen 115 M2 aan de Aagje Dekenstraat tegen den totalen prijs van f 287,50 met bijbetaling van f 105,80 voor den aanleg van een trottoir. Aan P. A. Bakker te Vlissingen 110 M dezelfde straat voor den prijs van f275. met bijbetaling van f 101,20 voor trottoir- kosten. Aan Chr. Huson, mede aldaar 1000 M2 aan de verlengde Kolvenierstraat en Glacis- straat voor f2500 met verplichting van het leggen van een trottoir ter breedte van 3 meter voor eigen rekening. Als gevolg van den verkoop dier gronden wordt aan Burg. en Weth. een erediet verleend van f 535 voor het nivelleeren van voormaligen vestinggrond. Ten slotte wordt aan J. H. van Sluyter, architect te 's Gravenhage in koop afgestaan 8G00 M2 duiagrond en behoorende tot de terreinen der badplaats Vlissingen, a f 1.50 de M2, teneinde daarop binnen éen jaar na de verkregen goedkeuringen villa's te bouwen. De zitting wordt hierop door den voor zitter gesloten. Het bericht als zou uit Waarde reeds op 5 Januari een gezin naar de Argentijn- sche repnbliek vertrekken is voorbarig. De jniste datum is niet bekend. Verleden week deed het bericht in verschillende bladen de rondte, dat Ds. Gangel, pred. bij de Ned. Ger. gemeente te Aalten, onder de godsdienstoefening, ge houden Donderdag 15 November, ongepaste uitdrukkingen tegen gemeenteleden en leden var den kerkeraad werd geschorst. Thans zond de kerkeraad aan de N. Rotlerd. Crt. een schrijven, waarin volgens dat blad, de zaak aldus wordt voorgesteld «Vóór de godsdienstoefening 'dien avond had er, naar aanleiding van een misver stand eene onaangename woordenwisseling plaats in de consistoriekamer tusschen een der ouderlingen en den predikant, wat zich Ds. Gangel zoozeer aantrok, dat hij niet dan met moeite kon optreden en zijn weik volbrengen. En ofschoon hij de gemeente niet kon mededeelen, wat er eigenlijk gebeurd was, moest deze wel be merken dat hij innerlijk geschokt was. Na afloop der godsdienstoefening trad genoemde ouderling voor het voorlezers bankje en wilde de gemeente over deze zaak nader inlichten, waarin hij echter door den predikant verhinderd werd, om verdere ontstichting te voorkomen. Nadat de gemeente zich verwijderd had, verklaarde daarop Ds. Gangel, in zulk een toestand den volgenden Zondag niet voor de ge meente te kunnen optreden; hij heeft dan ook daarin voorzien door Ds. Stroes van Winterswijk daartoe uit te noodigen, niet tegenstaande den aandrang van vele ge meenteleden, die hem nog trachtten te bewegen om zelf op te treden. Van «schimpen van den kansel op de gemeenteleden,» noch van ontzegging van de leiding der godsdienstoefeningen en van het onderricht, zou sprake gaweest zijn.» Woensdagavond heeft op de Ruyter kade te Amsterdam wederom een biutale aanranding plaats gehad. Een man, die zich met zijn zoontje langs de kade naar zijne woning begaf, werd door een forschen kerel toegesproken en om een aalmoes gevraagd De niets kwaads vermoedende man haalt zijne beurs uit den zak, en terwijl hij daaruit eenig geld wilde nemen, ontving hij van den onbekenden kerel een slag in het aan- t gezicht, zoodat hij bedwelmd neerviel, ter wijl uit neus en mond bloed stroomde. Op het angstgeschreeuw van het kind kwam spoedig hulp opdagen, en werd de geslagene, nog steeds bewusteloos, in een huis in de nabijheid opgenomen. De aanrander vluchtte met de gestolen, vrij goed gevulde beurs. Van hem is nog geen spoor ontdekt. - Te Rotterdam hadden eenige school jongens de baldadigheid om een voor een winkel staande ladder, waarop een persoon stond om glazen te wasschen, omver te loopen, waarna zij het op een loopen zetten. De persoon, die op de ladder stond, viel op de straat neer en bezeerde zich erg aan de ribben en de borst, terwijl hij voorts een arm brak en eene wonde aan het hoofd bekwam, F. van Horn, de conducteur der Amst. Omnibusmaatschappij, die vóór eenigen tijd moord pleegde op een hoofdconducteur dier Maatschappij en daarna zich zelf verwondde, is gisteren uit het buitengasthuis te Am sterdam, alwaar hij verpleegd werd, ont slagen en naar de gevangenis overgebracht. Dinsdag werd door een jager in een bosch nabij Valkenhuiyzen, onder Arnhem, het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een man, in zittende houding, aangetroffen. Jas en zijden pet vond men in de nabijheid. Uit de kleeding van het lijk bleek, dat de overledene in behoeftigen staat verkeerd had. De «Great Eastern» werd dezer dagen stuksgewijze te Liverpool onder den hamer gebracht en heeft 58.000 pd. st. opgebracht. Uit Brussel wordt bericht, dat de werk staking in het Centrum zich uitbreidt. Het aantal der werkstakers is aanzienlijk toe genomen en bedraagt reeds meer dan 2000. Troepen werkstakers trekken onder het zingen der Marseillaise rond en beleggen op vele plaatsen bijeenkomstenook zijn hier en daar reeds pogingen aangewend, om het werk met geweld te verhinderen. Ernstige rustverstoring is echter nog niet voorgekomen. Te Milaan zijn 10 spoorweg-conduc teurs gearresteerdzij maakten deel uit van een vereeniging, wier doel het was treinen te plunderenzij openden koffers uit de bagagewagens en stalen daaruit het kostbaarste. -Ik ben gevonden van degenen, die Mij niet zochten. In een der kleinere dor pen van Japan, werd een bijbel-colporteur onlangs door roovers aangevallen. Een hun ner gelukte het, met een verguld Nieuw- Testament, dat zijn aandacht, trok, te ontsnappen eer de politie te hulp kwam. De dief ging naar huis, en aldaar gekomen zijnde, begon hg zijn buit eens na te zien. Hij opende het boek bij de beschrijving van Jezus lijden in Johannes. De geschie denis trof hem zoodanig, dat hij zijn ka meraden bij zich liet komen om ook hun dit boek te laten zienTwaalf hunner gingen dienzelfden dag naar de politie zij gaven het boek terug, bekenden hun schuld, en vroegen, waar zij dien zendeling konden vinden, om hen verder den weg der zaligheid te wijzen. Een zekere mijnheer Dreyer werd als parlementslid voor Fortbeaufort in de Kaap kolonie voorgesteld. Toen men zijnen onder steuners vroeg, welke bekwaamheden hun candidaat bezat, antwoordden zijHeeren Vrienden 1 Stemt voor Dreijer Hij kan niet oranja praat nie, maar hij kan Hollandsch praat en kan een wagenspan osse goed drij- we. Zeker een mooie aanbeveling 1 Te Parijs heeft een dentist, iemand dien hij bij gebruik van chloroform een kies zou trekken, leetijk beet gehad. Toen de patiënt uit zijn verdooving ontwaakte, merkte hij eerst een geweldige hoofdpijn, daarna dat de dentist er niet was, vervolgens dat een portefeuille met 5000 frs. in bankbil jetten uit zijn zak was verdwenen. Maaq de kies zat er nog. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Kamperland door Delfos te Zoeterwoude. De heer J. Esser, dezer dagen aail de gemeentelijke universiteit bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap, promoveerde ook aan de vrije universiteit. Ritthem. Benoemd tot onderwijzer alhier] de heer J. van Sluijs van Aardenburg nq 3 van de voordracht met 4 stemmen. Op no 1 den heer D. A. van Houte te Stl Laurens, waren 3 stemmen uitgebracht. Ei] hadden zich 13 sollicitanten aangemeld. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden zijn veroordeeld wegens overtreding der politieverorl dening te Middelburg C. M. G., 42 j. houthandelaar te Middelburg appellant van een vonnis van het kantongerecht te Mid-| delburg met bevestiging van het vonnis van dat kantongereent tot f 1 b. s. 1 d. h.1 doodslag gevolgd van diefstal,! waarbij de schuldige het weg te nemenl goed onder zijn bereik heeft gebracht door middel van braak en gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van den dief-l stal gemakkelijk te maken Pieter de Koeijer, 44 jaar, arbeider, ge-J boren te Axel, wonende te Ierseke, gede tineerd alhier tot 20 jaren gevangenisstraf en ontzetting voor den tijd van 22 jaren van de vaderlijke macht en het recht om te zijn voogd of toeziende voogd curator oil toeziende curator over eiger en anderer1 kinderen. LAATSTE BEIHCHTEN (Per Tel.) TWEEDE KAMER. Bij denl aanvang der zitting herdacht de voorzitferj de heer Beelaerts op plechtige wgze het) nationale gedenkfeest, der herwinningvan ons onaf hankelijk volksbestaan, dat trots de stor-j men dezer eeuw stand hield. Hg bracht hulde| aan den Koning die in weerwil van zgr lichaamslijden arbeidt ten nutte des land en eindigde met de bede voor den Koningl en Zijn Huis. Met luide bravo's werd deze j rede beantwoord. De minister van koloniën verklaarde op verzoek van den voorzitter deze betoogingl van de hulde der Kamer aan Z. M. denl Koning te zullen mededeelen en hoopte datl dit feest den band tusschen vorst en volk! zou versterken. R\j de Indische begrooting werd aange-l nomen het amendement Zaaijer tot verhoogingl van de uilgaven ter beteugeling van de| syphilis en oprichting van een Koepokparkl I pare vaccinogene) teBatavia.De minister kon-I digde een ontwerp aan tot garantie van re.ite voor den annleg van openbare werken| in Indië. Gisteren avond 6 uur (Donderdag)J brak er brand uit in de gemeente Oost- enj Westsouburg bij den winkelier en broodb. v. E. Het geheele huis is totaal afgebrand en j het grootste gedeelte.der goederen is medel een prooi der vlammen geworden. Dank zij het krachtige optreden der hrandw. dier gem. zijn de belendende gebouwen bewaard. Tot 40^ uur duurde het eer men het vuur gedoofd had.l Als oorzaak van den brand noemt men het omvallen van een petroleumlamp. Zoowel heti onroerend als het roerend goed was tegen brandschade verzekerd. Middelburg 29 Nov '88. Jarige Tarwe f8.50 a f 8.75. Nieuwe Tarwe I 25 ets. lager a f 6 tot f 7 met veei ver-1 schil in kwaliteit. Rogge a f 5.75. Winter-1 gerst 25 ets lager, a f 5.75 aangeboden. Zo- mergorst 10 a 20 ets. lager, voor de beste I werd f 4.80 a f 4,90 Ingewilligd, mindere soorten weinig begeerd. Haver f350 a f4. Paardeboonen in drooge kwaliteit schaarsch, I naar deugd maar die van f6 tot f 4.25 te bekomen. Platte boonen a f5.75 tot f6.— Bruineboonen in goede drooge soort bijna I niet ter markt, waarvoor gaarne f 15 werd ingewilligd, voorts f 12 tot f 14 naar deugd. Witteboonen ruim ter veil, doch meest] min of meer wak, die van f 8 tot f 13 te I bekomen waren, goede drooge soort op f 14 gehouden. Groene kookerwten 50 ets. lager met beperkte vraag, de noteering is f 9.25 a f9.50. Zomerzaad f 11.50. Boter f 0.98 a f 1.02 per Kilo. Eieren f 4 per 100 stuks. VLISSINGEN, 30 November 1888. Boter f 1,14 a f 1,00 de Kilo. Eieren f6,40 a f 0.00 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 29 November 1888. Boter, Hoogste koers 45, laagste koers 525 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers fl,50 laagste koers f 1,25 per 25 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5