VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH 1888. No. 27. Zaterdag I December. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. >1. Klem kerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; Keuchenius en zijn weder partij ders Gemengde Berichten. aren. Dècember. De Weerd door deurw. uikte goederen. Kijkd. December, j wed. Moeleker, door •ceelen, een woonhuis, d bij den zeedijk 25,42 lelman2o. een woon- bewoond door Geense aan Schrier 120 c.A; 34 c.A., verhuurd aan 2 perceelen. i December, bij Luijk, door Notaris n winkelhuis (herberg en en aardappelen 210 ijlaard; 2o. 3,56 A. erf; aarens en Dominicus; rn. in de „Vergenoeging" bakhuis Kerspel 1296a. Po. een erf met loodsen 1 307. 5o. 1 dito I 310. gardstraat D' 41. December. bij Mullié door Notaris rven Spruijt1 hoefje, ;chuur, erve, tuin en 3n 361,84 Aren. 2o. ten ge kinderen van wijlen "-H. bouwland. Veiling reer Pelle. uur, door Not. Roelof, esschen, canada's en December. aan het sterfhuis van del. Daarna om 3 uur, |iis, schuur, erf en tuin Verderf. December. n de herberg bij Schik- lan, voor erven Schip- n woonhuis en schuur, ;iaren. Voorstraat. Be- 2 December. Ir, 10 uur, bü Maas door |3 December. Koor erven Spruijt, 1 f1 bruin 18 jr., 3baatg. lalfj. rund, 2 kalvers, 1 ppen, menwagen, huif- iiomachine,windmolen, [en en gewichten, hooi, 1 zoldergereedschappen, [eubelen. Inlichtingen de herberg van Mar ls Mei ens, hakhout en .in de Vergenoeging, 114.80 A. bouwland, bü [pacht bij Provoost tot in de Abdij door Not. Ivoepoortstraat N 32. ensti1195. Een huis .gazijnstraat P 27.. 'December. loor B. en W. verpach- rasetting. 2o. een blok lyk. 3o, een stuk grond bouwland achter den ort. 60. id. Arnemuid- visscherij in de stads- 18 Dec. ,t slot Ostende" door >n "woonhuis en erfT skinderenstraat D 687, door J. Vermeulen Lz. e. ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel n eer ct Familieberichten van 1 regel». 50 cent, iedere re meer iö cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Hoe langer het koloniaal debat voortduurt hoe meer wij van twee dingen overtuigd worden. lo. dat de felheid van het liberale verzet tegen minister Keuchenius die van den con servatieven weerstand tegen het kamerlid in 1866 beschaamt; 2o dat minister Keuchenius als staatsman en als christen op het goede spoor is blijkens het moedgevende feit, dat de weer zin van liberale zijde tegen dezen minister zulke dreigende verhoudingen aanneemt, dat wij bij de tegenpartij voor een aanstaande politieke apoplexie beginnen te vreezen. Met iederen dag toch wordt de opposi tie in de Kamer feller; en de zenuwachtig heid der pers is zoo toegenomen, dat zelfs de kalmste redacties niet eens meer de objectiviteit kunnen betrachten in de ka- mectelegrammen. Zij hebben geen ge duld meer om te wachten tot den volgenden dag, als zij het verslag uit de Nieuwe Rotterdammer voor zich hebben, of tot het stenographiseh verslag hen tot critiseeren rechtigt. Neen, reeds in het kamertelegram (dus als zij nog niets af wisten van het door den minister gesprokene) werd door de redactie van Zeelands hoofd orgaan een aanklacht ingelascht, die niet pleit voor hare waardigheid. Wanneer echter dergelijke kreten voor critiek moeten doorgaan, dan zal deze critiek den minister heusch niet schaden. Minister Keuchenius heeft nu eenmaal een onkreuk baar politiek verleden van dertig jaren, den niets en niemand sparenden moed eener onwrikbare overtuiging en het vertrouwen van Neerlands, niet het minst van Zeelands grootste helft te zijnen dienste bij en boven dit alles de genade Gods, die den zwakke krachten geeften de sympathie van vele liberalen in Indië. Maar, wat is er dan gisteren in de Kamer voorgevallen, dat zoo de zenuwachtigheid van bovengenoemde redactie heeft gaande gemaakt Aan de hand van het Vaderland willen wij het kortelijk mededeelen. De heer Donner had namelijk gewezen op de noodzakelijkheid eener bepaling die de protestant-che, tvenals de katholieke ker ken in Indië volkomen vrijheid van orga nisatie geeft. Zij kunnen zich dan vereenigen met elkander, of met de kerken in Nederland. De Reg. zal zich dan echter nog niet kunnen onttrekken en zal stoffelijke onder steuning moeten geven; wat hij voor Nederland niet wil, acht hij voor de kolo niën, waaruit wij baten trekken en waar armoede heerscht, noodig. Nog deed de heer Donner een vraag: De meening heerscht in Indië, dat als een districts- ot dessa-hoofd tot het Christen dom overg rat, hij ophouden moet hoofd te zijn. Voorts klaagde de hr. D. dat de gouverneur generaal geweigerd had de sedert 1873 te Batavia gevestigde chr. gerei, kerk als rechtspersoon te erkennendewijl hij meent dat zij tot de protestantsche kerken behoort, zoolang zij niet formeel zich afscheidt. Aangezien nu de chr. geref. kerk niet tot de prot. kerk in Indië behoort, kan zij zich daarvan ook niet afscheiden. Hij drong derhalve nader op die erkenning aan. Hierop antwoordde de minister Door het heilig verbond, waartoe Willem I toetrad, zijn wij verplicht als volk het christendom hoog te houden. Het streven van de Indische Reg. is ge weest zooveel mogelijk zich te onthouden van inmenging in de kerkelijke zakende oorzaak dier inmenging is gelegen in den wensch der Prot. kerk zelvede Kath. kerk heeft zich steeds op onafhankelijk standpunt gehouden en geen steun en medewerking van de Reg. gevraagd, die steeds noodlottig blijkt. De min zou wenschen, dat de Prot. kerk het voorbeeld der Kath. volgde, door haar los te maken van den zilveren band, die haar met de Reg. verbindt. De Prot. kerk in Indië heelt zich lang zamerhand ontwikkeld lot een algemeene kerk, zonder leer of belijdenis en zij, die zich daarvan willen losmaken, ondervinden deswege moeielijkheden. De Minister zal de zaak onderzoek *n en met den Gouv.-Gen. behandelen. Hij heeft 't voornemen bij het herzien van het reg.-regl. ook de aandacht te wijden aan art. 122. Ook hij meent dat de Christ. Geret. gemeente recht van bestaan moet hebbenzij is geen afgescheiden ge- meent maar de voortleving van de oude Nel. Gereformeerde Kerk. Wanneer de tegenwoordige Ned. Herv. Kerk verklaart, dat er plaats in haar schoot is voor alle meeningen, die zich door zede lijke middelen doen gelden, dan kan ook de Mohammedaan en Brahmaan lid dier kerk worden. (Teekenen van afkeuring en ongeduld). De Min. verklaart de meening te deelen, dat een Inlandsch hoofd, Christen wordende, niet ophoudt hoofd te zijn. Hij zal die mee ning blijven verdedigen waar noodig. Evenzeer zal de Min. zich beijveren om de bezwaren, die de Chr. Geref. kerk met haar erkenning heelt ondervonden, zoo spoe dig mogelijk te doen opheffen. Ook ten aanzien van de bezoldigingen is de Min. het eens met den heer Donner, behoudens de predikanten op de hoofdplaatsen moeten zendelingen en evangeliedienaren in kleine plaatsen werkzaam worden gesteld, niet door de Reg., maar door de Zendingge nootschappen, met kleine ondersteuningen der Reg., die ook moet helpen zorgen voor de gelegenheid om de militairen in hun godsdienstige belangen te gemoel te komen. Na de teekenen van ongeduld en afkeu ring» door de liberalen, was het te denken dat ein hunner de tolk zou zijn van die afkeuring. De heer v. Kerkwijk, anders een schalk, een snaak als hy onder vrienden is, had reeds eenmaal het woord schandalig doen hooren, maar dit kan men toch geer. ernstige bestrijding noemen. Den heer V. d. Kaay was deze taak beschoren. Deze anders zoo zachtmoedige man, maar die als alle tegenwoordige liberalen van klachten over kerkverval enz. niets begrijpt en ze ook niet hooren wil, ja zelfs, krachtens den eisch der hedendaagsche liberale staatkunde ten allen tijde voor de protestantsche kerk in de bres springt, leverde een critiek op 's ministers rede. Hij zei dat de minister buiten de orde was geweest openlijk van zijn plaats partij gekozen had in de kerke lijke geschillen, en zelfs de Hervormde kerk het bestaansrecht ontzegd, en de Heilige Alliantie bindend geacht voor Volk en Ko ning. Ieder moet vrij zijn in zijn godsdienst. De hr. Schaepman voegde er het zachte verwijt bij, dat de minister door zoo te spreken als hy deed ook het recht der katholiekenwel niet aangetast had, maar het zou er toch uit kunnen volgenOnder toejuiching van linke - en {rechterzijde ver klaarde hij het recht der katholieken op een plaats in het Nederl. volk, niet te laten ontnemen. Overigens was spreker overtuigd dat de katholieken bij den minister hoog genoeg staan. De heer Lohman verklaarde mede zijner zijds het met den minister in zake de herinnering aan de beginselen der H. Alliantie niet in alles eens te zijnmaar toonde overigens aan dat de minister in niets aanleiding gegeven had tot de onder stelling dal hij de vrijheid van godsdienst, de rechten der katholieken aanrandde. Door te spreken van een protestantsche natie, werden daarom toch andere gezindten niet uitgesloten. Ook de herinnering aan de historie van de Christ. Geref. Kerk kan niet euvel wor den geduid. Het is eenvoudig een histurich feit. Ten slotte kwam spr. op tegen 't denkbeeld, om by de reformatie der kerk in Indië, de zendingskerken als zoodanig op eenigerlei wijze te subsidiëeren. De zilve ren band met den Staat is voor een protes tantsche kerk onmogelijk, wèl voor de katholieke kerk, bij wie 't geestelijk beginsel steeds vooropstaatbij de protestantsche kerk geeft men 't geld aan een naamlooze vennootschap. Het geld kan, met 't oog op het gehalte der predikanten, zijn weggeworpendat wil spr. niet. Hij is tegen alle erkenning van kerkgenootschappen. Wat hij alleen wil is, dat de rechtstoestand ook voor de Indische gemeenten worde verbeterd, opdat zij zich in eigen boezem gemakkelijker kunnen bewegen. De minister van zijn zijde, (en dit is bij zijne bekende christelijke welwillendheid niet te verwonderen) vroeg verschooning indien hij tegen zijn wil iemand in zijn godsdienstig en zedelijk gevoel mocht hebben gekwetst. De Min. heeft slechts de grootheid en roem van 't Ned. volk willen doen uitkomen, door een herinnering aan ons verleden en ook de Catholieken hebben een ruim aan deel gehad in den worstelstryd tegen Spanje en in den stryd voor onze gods dienstige en nationale vrijheid De Min. heeft onze katholieke landgenooten slechts te roemen in hun yver en gehechtheid aan de hoogste waarheden, die ook de Min. belijdtzy hebben een beschamend voorbeeld in Indië gegeven in de werken van liefde en beschaving, waarin zy boven de protestan ten uitmunten. Het is dus ver van den Min. om de Roomschen hun plaats in de Ned. natie te ontzeggen, hy begrypt niet wat tot die onderstelling aanleiding heeft De Min. wees er alleen op dat de Christ. Gerf. kerk de historische Christelyke was zyn bedoeling was niet aan te dringen op het herstel der Christel. Staatskerk, het is een der vruchten der omwenteling, dat die is verdwenen. Daartoe zou de min. hier, noch in Indië willen medewerken; hy houdt aan de vry- heid van belydenis vast. De min. heeft het recht van bestaan der Ned. Herv. Kerk niet ontkend; hy heeft slechts gewezen op de erkenning der hoofd waarheden vanden godsdienst die door de Chr Geref. kerk worden beleden, even goed door de Kath. kerk. De min. blijft van meening, dat in de N Herv. kerk plaats is voor elke godsdienst) overtuiging; dit heeft de vroegere Preside der Alg. Synode, dat heeft ook prof. Gunni erkend, die de Herv. kerk een magonnie! vereeniging noemde. Wanneer de heer v. d. Kaay de waarhed van de H. Alliantie nog eens nagaat, zal o hy moeten erkennen dat alle Christenen (o< Katholieken) ze kunnen erkennen, in a tyden en onder alle omstandigheden. I min. sprak niet van de bepalingen, maar v de waarheden van de H. Alliantie, die vo alle eeuwen gelden en waaraan alle Vorst en Volken gebonden blyven en elke afwykii daarvan lydt tot schade voor de Monarch! en Volkeren. De lezer oordeele na kennisneming V£ dit verslag, aan een liberaal blad ontleen of er wel plaats was voor Zooveel libera verontwaardiging. Te Pretoria is op 58 jarigen leeftij overleden de heer J. J. Meintjes, algemee bekend onder den naam oom Koos, de re gistrateur der akten der Trans vaalsch Republiek. President Kriiger, alle ambtenaren en oo de Nederlandsche consul Bergsma woonde de teraardebestelling by van den man, va wien de Volksstem getuigd «Braver menscl beter ambtenaar dan «Oom Koos» zal me moeielijk vinden, en als zoodanig zal zyn nagedachtenis in eere gehouden worde door allen, die hem gekend hebben». Men maakt zich te Parijs ernstig be vreesd voor wanordelijkheden op 2 Decern be a, s., den dag dat de groote manifestat! ter eere van de nagedachtenis van den Re publiklein Boudin plaats moet hebben. De Parijsche gemeenteraad heeft i zjjne jongste zitting besloten, «wegens d dienst en» die Emile Eudes (de commuue generaal) aan de democratische partij heef bewezen» voor altijd aan zijn graf op Pèr Lachaise een zoogenarmde concession per pétuelle te verleenen. Eudes is zyne loopbaan begonnen me het lafhartig vermoorden van een Franse soldaat, en hij heeft zijne loopbaan geëin digd als plunderaar der nationale paleizei en als brandstichter, zoo herinnert een de Fransche bladen. Naar uit Rjjssel gemeld wordt, heef in de mijnen van Lens een aardstortin; plaats gehad. Zes mijnwerkers werdei bedolven, waarvan drie gered konden wor den. Twee zijn gestikt en een doodelyl gewond. Te Karlsruhe is een zekere Daiithir hechtenis genomen, die een Hamburg® koopman, den expedideur Hulsenberg, ver moord heeft. Het lijk. van zyn slachtoffei werd dezer dagen met verbrijzelden schede in een koffer op een der kaden te Hamburg gevonden. De politie zag zich door Dauth': verloofde, die alle inlichtingen en tevens eet portret van den moordenaar verschafte, ir staat gesteld hare nasporingen met vrucht te volbrengen. Men weet nog niet, wat Dauth tot zijn afschuwelijke daad bewogen heeft. Bij den storm in Amerika is de «Allentown», van Philadelphia naar Salem, met 19 man vergaan. In het geheel zyn 50 schepen veronge'ukt, zegt men.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1