Rechtszaken. Landbouw enz. Gemengde Berichten. Ingezondei boeide 226, waarvan er 66 in liet bezit zijn van pre likanten 15 candidaten van de vrije universiteit zijn bij de genoemde kerken 1 werkzaam, terwijl het aantal predikanten uit de hervormde kerk, die er de evangelie bediening vervullen, en tengevolge daarvan werden afgezet, 49 bedraagt. In de vacante t kerken wordt de dienst grootendeels verricht door oefenaars, die daartoe van de classikale vergaderingen een aanstelling ontvingen. Aan de universiteit van Amsterdam promoveerde Zaterdag tot doctur in de rechtswetenschap de heer J. Esser, geboren te Vlissingen, na verdediging van een aca demisch proefschrift getiteld Leerdwang. De gepromoveerde was vroeger een tijdlang student aan de Vrije Universiteit. De Christelijke Jongelings-vereeniging «In Gods Woord zij onze kracht» te Zie- rikzee vierde Donderdag haar 20jarig bestaan. Het heugt ons nog goed, dat deze vereeniging opgericht werd. Van de oprichters, die tot den einde toe deze vereeniging met hunne gaven en sympathieën gesteund hebben, zijn nog in leven de heeren J. C. Boot te Lei den (oud hoofdonderwijzer te Zaamslag) en J. de Braai Cz. (thans reizend agent voor C. N. S. te Voorschoten). Zij waren jaren lang de ziel der vereeniging. De vereeniging heeft haar bloeitijd gekend in de goede dagen, toen de kerkeraad der christelijke gerefor meerde gemeente (meelstraat) haar zijn steun bood. Het was toen de heer J. H. W'iersma (thans herv. predikant te Amster dam), eeu 'man met een warm hart voor de jongelingen, van kerkeraad en vereeniging voorzitter was. De driejaren datds Wiersma te Zierikzee arbeidde, gat verademing aan de jongelingen. Voor ZEerw. komst had boven genoemde kerkeraad onder voorzitterschap van K. Kreulen de vereeniging fel bestookt, gelijk hij ook na ZEerw's vertrek deed, onder den invloed van den tegenwoordigen predikant Wessels. Dank zij de medewerking van nu wijlen Jhr. de Jonge, en later van den hoofdonderwijzer D. Mulder en van ds. Goedbloed (predikant bij chr. geref. gemeente aid. St. Domisstr.) bloeide zij weer op. Aan dit alles zal de vereeniging wel gedacht hebben op dien feestavond. Wij ontvingen nog een kort verslag van het feest, dat wij echter ter zijde leggen. Het was ais alle jaarfeesten gezellig en aangenaam. Bovendien gaf de Nieuwsbode reeds zulk een verslag. Toch wilden wij er niet geheel van zwijgen. De christelijke jongelingsvereeniging te Zie rikzee heeft een lijdensgeschiedenis achter zich, als weinige. Dan hulpe van God ge kregen hebbende, staat zij tot op dezen dag. Wij wenschen haar bij voortduring Gods zegen. Haar arbeid kome de gemeente des Heeren, kome ook de maatschappij ten goede. Zaterdag voerde in de zaak van De Koejjer de pleiter mr. M. J. de Witt Hamer het woord. PI. wees op vele verzachtende om standighedenen trachtte aan te toonen dat de man niet toerekenbaar kan geacht worden wijl hij lijdt aan chronisch alcoholisme en een gewoonheidsdrinker isvan zijn jeugd dronk hij en had een slecht huwelijk, en is achteruitgegaan in zijn arbeid en ver dienste. Hij vond de straf te zwaar in vergelijking met die welke laatst aan Vrouw De Visser is opgelegd, die slechts 15 jaren straf kreeg voor een niet minder afschuwelijke daad, den moord op haar zoontje. Het O. M. volhardde nochtans bij zijn eisch. Aan de M. C. ontleenen wij nog het volgende Hierna werd De Koeijer door den voor zitter gevraagd of hij, na hetgeen voor en tegen hem was aangevoerd, nog iets te zijner verdediging in het midden had te brengen, wat hoewel de vraag herhaaldelijk werd gedaan, niet het geval bleek. »Heeft,» vroeg de voorzitter verder, «het gemis vau geld je tot de daad ge dreven?» «Het schijnt zoo», luidde het antwoord. —«Hebt ge naar de verdediging geluisterd en hebt ge die begrepen «Ja.» «Kunt ge niets meer daarbij voegen «Anders niet.» «Het was je dus om geld te doen?» «Ja, zeker.» «Je hadt geen geld «Neen, dat had ik ook niet.» «Je waart gewoon het te hebben «Dat heb je gisteren gehoord», luidde beklaagde's antwoord. Op die wijze werd door bekl. geantwoord op de verschillende hem ged me vragen. Toen de voorzitter hem nog wees op de zware straf die tegen hem was geëischt en hem vroeg of hij het gewicht er van besefte, antwoordtf'f hij toestemmenden toen hem nu nogmaals gevraagd ,werd of hij niets meer ter verdediging kon aan voeren, wees bekl. erop dat hij nog jonge kinderen had en een ouden vader en moeder. Dadelijk daarna zeide hij techter«als ik uit de gevangenis kom, wat moet ik dan gaan doen, dan kan ik niet meer werken en mijne kinderen kunnen mij dan niet houden.» Toen sloot de voorzitter het onderzoek en bepaalde hij de uitspraak op aanstaanden Vrijdag. Zooals bekend, werd bij Koninklijk besluit van 18 September 1886, no 28. een staats commissie ten behoeve van den landbouw in het leven geroepen. Onze Regeering was toch overtuigd dat er een nauw verband bestaat tusschen de algemeene welvaart en den vooruitgang van tien voornamen tak van volksbestaan in ons land, van het landbouwbedrijf, en zij wenschte, meer dan vroeger, krachtigen steun aan het particulier initiatief en hulp te verleenen om den landbouw uit zijn gedrukten toestand op te heffen. Deze commissie, in welke de ondergetee- kenden voor de provincie Zeeland werden benoemd, kwam met de hooge instemming en goedkeuring van onzen geëerbiedigden Koning tot stand, die steeds zijn groote en daadwei kelijke belangstelling betoonde in alles wat den landbouw betreft. Zij zou de Regeering tot uitvoering van haar voorne men ter zijde staan en haar daarbij moeten vooi lichten. Meer bepaaldelijk werd aan deze land- bouwcommissie tot taak opgedragen, het onderzoek naar den toestand van den land bouw hier te lande en het indienen van voorstellen betreflende de middelen waarop van Regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede het geven van advies. Terwijl de commissie nu reeds meerdere onderwerpen heeft onderzocht en daarover belangrijke verslagen met voorstellen aan de Regeermg heeft ingediend, en als gevolg onder anderen op de totstandkoming met staatshulp van vakscholen en van proefstati ons in verschillende provinciën kan gewezen worden, heeft zij thans het ander niet min der gewichtig gedeelte van hare opdracht, het onderzoek naar het landbouwbedrijf in zijn ganschen omvang in ons vaderland, aangevat. Daartoe zijn lijsten, met vraagpunten onder verschillende hoofdstukken en rubrieken verdeeld, en staten, met bepaalde vragen in kolommen, opgemaakt. Voorts zijn in alle provinciën voor het onderzoek gemeen ten uitgekozen, die als typen voor de betref fende streek kunnen gelden en z(jn voor deze type-gemeente medewerkers benoemd, die zich, onder leiding der commissieleden, meer speciaal met het onderzoek zullen belasten, voor zoover dit niet door de leden der commissie zelve kan worden verricht. Dit onderzoek zal zich ook uitstrekken tot andere gemeenten, wanneer dit mocht blijken wenschelijk te zijn om een behoorlijk inzicht te verkrijgen in den agrarischen toestand van de geheele omgeving van de betreffende type-gemeente. Uit de bedoeling waarmede de landbouw- commissie, zooals boven omschreven, is in gesteld, bleek reeds, dat men met dit onder zoek niet in het allerminst mogelijke belasting of andere verhoogingen, overdreven inneming voogdij of wat dies meer zij, op het oog heeft, maar het zonder «le minste neven bedoelingen zal ingesteld worden en alleen met het ernstige streven de belangen van de landbouwers, eigenaren of pachters, groote ol kleine boeren, daardoor krachtig te be vorderen. Wil men afdoende middelen tot herstel, tot opheffing van het bedrijf vinden, dan dient eerst opzettelijk, nauwkeurig en uit gebreid onderzoek vooraf te gaan. Veel wat verandering en verbetering be hoeft, vele leemten, vele onvolkomenheden kunnen door dit onderzoek aan den dag komen veel licht kan daardoor opgaan over het landbouwbedrijf, ook op het gebied van coöperatie, van verkeers en credietwezen, en over vele andere zaken welke in dezen tijd voor den landbouwer van het meeste gewicht zijn. Wenden wij ons tot het buitenland dan zien wij dat, zoowel in Duitschland als in Frankrijk en andere landen, reeds vroeger het groote nut van dergelijke enquêtes gebleken is. Daar het wellicht nog niet algemeen be kend is, deelen wij hier nog mede dat voor onze provincie de gemeenten Kerkwerve Nieuwerkei-k PoortvlietKloetingeSeroos. j kerke (Walcheren)Sehoondijke en llon- tenisse als type gemeenten zijn gekozen en dat voorts in Zeeland tot medewerkers zijn benoemd de heeren L. C. Boogerd te Keikwerve, Job Van der Have teNieuwer- kerk A. J. Bierens te St. Annaland A. M. Peman Kakebeeke te Kloetinge; J. Riemens en W. Maas te SerooskerkeVI. C. De Smidt te Sehoondijke en F. Hom- bar.h te Hulst. Al deze heeren hebben hunne benoeming bereidwillig in het algemeen belang aanvaard. De ondergeteekenden noodigen nu de landbouwers, besturen en belangstellenden, niet het minst in de type gemeenten, met aandrang uit, den heeren hunne volle me dewerking en steun te willen verleenen, vooral ook door de toe te zenden staten en de te stellen vraagpunten geheel naar waarheid en zoo 'volledig mogelijk te be antwoorden, en door den medewerkers en commissieleden alle gewenschte inlichtingen te willen verschaffen. Zoo kan door vereenigde krachten een juist beeld ook van den Zeeuwschen land bouw verkregen worden en zoo kan door algemeene samenwerking iets goeds tot stand worden gebracht. Wij hopen voorts, dat andere bladen in onze provincie de beleefdheid zullen willen hebben het bovenstaande in hunne kolommen upte nemen. G. J. VAN DEN BOSCH. J. M. KAKEBEEKE. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn, met ingang van 1 Januari 1889, herbenoemd tot ondervoor zitter de heer J. M. Kakebeeke te Goes, en tot algemeenen secretaris de heer J. H. Snijd irs te Middelburg; en is benoemd tot tweeden secretaris de lieer I. G. J. Kake beeke te Goes. Voorts zijn in dezelfde vergadering, uit de door de afdeelingen voorgedragen heeren veeartsen en verdere deskundigen, tot leden der commissie tot bevordering en aanmoe diging der verbetering van het paardenras in Zeeland gekozende heeren C. Mazure, prov. veearts le kl. te Middelburg M. Luci- eer, prov. veearts 3e kl. te IJzendjjke Job van der Have Az., landbouwer te Nieuwer- kerk (Duiveland); A. Govaert, landbouwer te Westdorpe en C. J. Labrijn, landbouwer t.j 's Gravenpolder. Goes. Hedenmor gen was het zoontje van A. B. op de Markt aan het spelen, toen de klok van negen uur hem overviel en hij zich haasten moest naar school te komen. Door het harde loopen, struikelde hij en brak een been. Oostbnrg. De vrouw, die door den ker keraad alhier bemoeielijkt werd, is reeds uit het diaconiehuis op aanraden en met medewerking harer vrienden verhuisd. Tijde lijk woont zij nu bij familie in, totdat er een geschikt woonhuis voor haar open komt. De oorzaak daarvan is, dat de kerkeraad besloten heeft bij zijn vroeger besluit te volharden. Weineldinge. Ook uit onze gemeente zullen drie huisgezinnen naar de Argentynsche Republiek vertrekken, terwijl er nog ver scheidene het in ernstige overweging nemen, doch nog niet vast besloten schijnen. De drie huisgezinnen bestaan uit samen 16 personen. Retranchement. Zaterdag arriveerden al hier de kapitein Luppens en de kadet Heu- ker van het Leger des Heils, om hunne werkzaamheden te beginnen. Heden werd daarmede een begin gemaakt. Vlissingen. Het dagelijksch btstuur heeft zich bereid verklaard aan den heer J. H. van Slujjters, architect te 's Hage af te staan een gedeelte v. h. duin ten Noord westen v. h. Badhotel, ongeveer 8000 vier kante meters groot, a f 1.50 per M2, voor den aanbouw van villa's, een en ander onder de noodige waarborgen tot uitvoering van het plan. M. C. Van dronken kippen heeft ieder wel eens gehoord, maar van dronken kraaien zeker nog zoo veel niet. Die heeft men te Haarlem gezien. Eenige personen hadden frambozen gebruikt, de ongebruikte fram bozen op straat geworpen en zoowaar, de kraaien kwamen er niet alleen op af, maar smulden ook smakelijk. Niet lang duurde het, of het lekker beetje brak hun op, want zij duikelden over en door elkander, dat het een aard had. Het was een dol schouwspel. Men kon de beesten met de hand vangen. Voor personen, die last hebben van kraaien nesten voor hunne woning, ii het middel misschien niet te versmaden. Tusschen Urk en Schokland is een schip gezonken. De opvarenden, zijnde een 70jarige schipper en zij i knecht zijn verdr. Bij een winkelier in gouden artikelen te Leiden vervoegde zich een jonge dame, verzoekende ringen te mogen zien. Daar zij niet tot hare keus komen kon zeide zij dat zij er eens met hare «mama» over zou gaan spreken. Terstond na haar vertrek miste de winkelier een ring. Hij y 1de toen de dame na en bracht haar bij de politie die spoedig den ring uit hare parapiuie haalde. Zij bekende het feit, onder mede- deeling dat zij van plan was geweest den ring te veikoopen en daarvoor een cadeau aan hare moeder te geven. De dievegge is naaister van beroep. Vrijdagavond is te De Leek een be jaarde vrouw te water geraakt en verdron ken. Hare vriendin bij wie zij inwoonde werd over haar lang uitblijven, ongerust. Te middernacht vond men het lijk van de verdronkene. Op den Schermerdijk onder Akersloot is een man, die zich met een wagen, be spannen niet vier honden, aldaar bevond, door den bliksem getroffen en onmiddellijk geilool. De wagen was gedeeltelijk stuk geslagen doch de honden waren ongedeerd. De ongelukkge laat een weduwe met zeven kinderen achter. Zaterdag had te Amsterdam een bak ker de onvoorzichtigheid zijn kar open te laten staan, terwijl hij in de buurt brooden ging bezorgen. Eenige jongens maakten van de gelegenheid gebruik, namen zooveel broo- deg als zij konden dragen, en verwijderden zich daarna. Toen de bakker het merkte, i zette hij de jongens na, maar hij kon hen niet meer inhalen. In een vertrek van het paleis Het Loo is een begin van brand ontdekt en gebluscht. Een boerenplaats te Kortezwaag is i> Donderdag totaal afgebrand. Veertien stuks prachtig rundvee, ingeschreven in het stam boek, is in de vlammen omgekomen. Vermoedelijk door hooibroei is teOo-terend een boerenhuizinge afgebrand. De vlammen verspreidden zoo snel dat aan redding van het vee niet gedacht kon worden.. Veertig stuks vee, twee paarden en twee varkens zijn in de vlanmen omgekomen slechts een koe wist het gevaar te ontloopen. De kostbare schuur hooi was niet verzekerd. - Te Korteraar vond Donderdag eene moeder, die een boodschap was gaan doen, en hare twee kinderen in huis had achter gelaten, bij hare terugkomst, haar oudste kind, een meisje van vijf jaren, verbrand Een dronkaard te Zntfen, is tenge volge van verregaand misbruik van sterken drank Dinsdagmorgen na eene korte onge steldheid in den gezelligen kring zijner vrien den opgedaan, aan een jenever beroerte bezweken. Terwijl Zondag in het paleis te Ko- penhage een gala-diner plaats had ter eere van het jubileum van konirg Christiaan, vlogen plotseling in de zaal, waar het feest- maal was aangericht, eenige gordijnen it yw brand. Aanvankelijk heerschtte tengevolge hiervan groote ontsteltenis. Men slaagde er echter in, de gasten gerust te stellen, en dit te eerder, daar de vlammen weldra bedwongen konden worden. 's Avonds werd in den schouwburg een gala-voorstelling gegeven Een rechtsuitspraak is onlangste To- reuto te Ontario (Ver. St.) per telephoon afgedaan. Een beschuldigde, die niet in staat was persoonlijk voor de groene tafel te verschijnen, telephoneerde dat hij schuld had en kreeg telephonisch bericht, dat hij tot 1 dollar boete en betaling der kosten was veroordeeld. LAATSTE BERICHTEN. Bedankt voor Noordeloos door dr. J. W. Gobius du Sart te N. en St. Joosland. Per Telegraaf. De tweede kamer be raadslaagde heden over de motie Levysohn Norman, luidende «De Kamer, van oordeel dat in afwachting van nadere maatregelen betreffende de hee rendiensten der inlandsche bevolking op Java en Madura tot een vermindering van het hoofdgeld behoort te worden overgegaan fe en het excedent van het hoofdgeld van V heerendien«tplichtigen over vroegere jaren behoort te worden aangewend tot aanvulling van hetgeen te kort mocht komen, gaat over tot de orde van den dag.» Zij werd, naj sterke bestrijding door den minister, verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Het debat is aangevangen over de motie-Van Houten om naar ge leidelijke opheffing van het koffiemonopolie te streven. Morgen voortzetting. De heer 1 v. d. Borch is toegelaten. Buiten verantwoorde Mijnheer de 1 Vergun mq een plai in uw veelgelezen bh Op 22 dezer bevoi te Colijnsplaat, waar t> voltrokken. Toevallig gebouw waar tot m huwelijken kerkelijk het hooren en zien de schandelijke baldai Ik zag hen de deui steenen gooien tegen huis onder veel gesel Ik dacht, zou hier ik de straat doorginj gemeentehuis, waarin zich bevond, dat niet ja, daar stond heel b Ik vraagde, wat is d Het zijn boerenmensc Ik ging terug en bes daarop uitjouwde. II eigenbelang zijn, dat staat dewijl alles d; werd mij verteld, dat minste Godsdienst bt yan Kolijnsplaat, die taalt eri uw geld bes niet eens uw bedehu gen bij plechtige oog Waar zou dan het een volk C. K. 24 Nov. 188f Mr. KEUCHENIUS PARTI. Mijnheer Naar aanleiding vai het No. van heden, U te verzoeken, he aandacht uwer lezers In 1869 (niet in Höveker te Amsterda zijne Wederpartijders terstudie door Mr. Deze schoone brochur fend en helder licht van onzen dierbaren K een onder onze teg< andere gedachten omt digen minister van k< hij het keurige gesch vooroordeeld en oplett Minstens zou het eerl den held «die nooit verzachting zou brenf teekende omtrekken Wij vernemen uit anderen dat J. H. Gu schrijver een brief rii chenius noemde- «e ridderlijken strijder, van het Evangelie.» Over zijn vertrek i chenius aan Groen ei brief die hierop neer dat ik scherp ben den en geestverwant bedoelingen. Mijne hc zijn die van een con jaren lang, ook in \olksvertegen woord igt wilt gij, Heer dat ik dat ik een werktuig heerlijking van Zijner zeiven niet gezocht, zijn eene doorloopen Heer, die weet dat «Ik vertrouw», ein brochure, «dat aan en strijder de belofte, beproevingen en tel opweegt, zal wordi belijden zal voor de ook belijden voor m Hemelen is en voor Mocht dit weinig grondige karakterstuc geheel te lezen en 1 deering te schenken, toen velen zijnei teger ders nog kinderen w Ut AFLOOP VEBK Vlissingen. Zaterd het koffiehuis „de O Not. do Wolff de ve huis Kaaskade B. 2 schrijver Ph. Frieze W. Toutenhoofd voo Goes. Zaterdag wei door Not. mr. Lie een woonhuis. Lan bewoond door Smold Engelblik voor f li

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2