Een Springbeer 33 uitmuntende CANADA'S, GO uitmuntend!. CANADA'S, Geldersche HUSPOT, Openbare Verkooping. Gemengde Berichten Marktberichten. Verbetering. Briefwisseling. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN. Zesentachtigsten V er jaardag WINTERCOLLECTIE, Op Maandag 26 Nov. 1888, sveldwachter heett op aan- beklaagde het geld in een grond gevonden en op de Getuige heeft hem Maan. •ebracht en op aanmaning left hij na lang weigeren ;d dat hij het gedaan heeft lan heeft met de in beslag lerpen. oei had te stelen en dat iuw wilde dooden. Op de lar kan zijn dat het stier- lest, getuige het antwoord Beklaagde heeft dezen am- dat hij om geld verlegen irom gedaan heeft. Bekl. |t wist dat er niemand dan was. Hij heett aan de iagd of zij alleen thuis was. ld gestolen had is hij naar glas gegaan daarna naar in het busje bij hem in de de oorstukken op no. 100 id hij dien dag een rijks- B. Voorts had hij 10 gulden jiooru ook eenige kruiken ontkent wat hij vroeger hij de lam. Meijaard op legengekomen. M J. Straub, Tietft het gestolene in beslag |n was er mede bij tegen- Ik. zijne misdaad bekend ne landb. te Ierseke ver- iiuldigde by hem een .halve it en zijn geld daarvoor Ook deze get wees er J onverschillig was, enzeide e niet gemakkelijk gaat krijgen. Getuige was de Zondags op de grindweg bn is van meening dat be- jerug gekeerd. Getuige J. tv van C. Nieuwenhuize, Mddag van 26 Aug. de K. kg van Ierseke naar Krui- I een praatje tegen haar Idathij naar Meijaard ging |e zoeken. Hy verliet haar Zij is blijven kyken wat (ij klom de heiniDg over (later heeft zij hem zien dat het niet waar is dat zijn kind te zoeken en iver de heining geklommen lij de verklaring volharden, it den beklaagde op de I dat hij liegt, en zegt niet ly het beest had zien loopen 1 vreemde verschijnsel dat f.iuw aan de kop liep en Ijnlyk is. dat hij het kalf Door J. Nieuwenhuize it zij nog een eindweegs leeft geloopen en dat hij 1 die familie te gaan om Ichterfje daar was. Get. n te zien of het wel waar J van beklaagde daar was. getuigen werd dit vol ge- beklaagde zegt dat zijn Iwarn. |ngt er nog eenmaal op laarheid zal zeggen en I herhaalt wat de Koeyer benis is gezegd, dat het Ie waarheid te zeggen. 1 Koeyer, zoon van den rvraagd, de president zegt hiet veel zal vragen daar Jschen hem en den be ls. Getuige zegt dat zijn van huis ging en net lm 4 uur kwam beklaagde js aan hem niets te zien. [nooit getuigen van dat leed, die deden vermoeden |van zinnen was. Ver- i vader niet te beschikken It zyn kinderen ontvangen, li ij na zyns moeders dood 1 gaf. ryger, bij wien de bekl. gedronken, zegt dat hij Jen keek en verklaarde Itede van Meijaard kwam [gedood was; tweemalen in die herberg geweest, Aard hoeveel geld hij van jde Koeijer op den be- [etaald heeft, omstreeks Is vrouw. 1 hsrbergier, verklaarde r bekl. bij hem is ge- Jen middag is terugge- dat de bekl. een stevigen was dien avond in een gewone stemming. Op de vraag van den verdediger of hij aan de vrouw van get. niet een gulden heeft cadeaux gedaan, zegt hij Ik heb die laten staan voor wat hij later gehruiken zou. Aan dien herbergier zelf had de K. f2,50 gegeven omdat hij hem vroeger wel eens geholpen had. J. de Vos, Notaris te Middelburg, werd door den Verdediger gevraagd of het waar is dat de Koeijer een aandeel in de erfenis van de Wed. Meijaard had. De not. antw. be vestigend en zegt dat 2 October de opbrengst van het vaste goed is gedeeld. Hij heeft dien datum f460 getrokken, waarvan een schuldvordering werd afgehouden. Not. zegt dat beklaagde op den dag van den moord wist dat hij het geld had te innen. Na aftrek van hetgeen waarop beslag was ge legd zou de K. nog een paar honderd gul den ontvangen hebben. De president zegt ik zal in een enkel woord nog eens met je herhalen nu het getuigen verhoor is geëindigd wat je hebt bekend e» gedaan. Op de vraag wat hy zou hebben gedaan, als hij de vrouw niet in de schuur had kunnen lokken, zegt be klaagde dat niet te weten. De president wijst hem zeer ernstig op het ontzettende van zijn daad en vraagt hem ol hij niet reeds vroeger het plan had om naar Meij aard te gaan stelen, waarop bekl. ontken nend antwoord. Hij heeft niets tot zijn verdediging aan te merken, hij is vol berouw zegt hy, dat is makkelijk genoeg. Hij geeft niets te antwoorden zegt hij op al de vragen die de president hem deed. Het woord kwam nu aan den ambtenaar van het O. M. Wij zijn nog niet vergeten - zoo on geveer begon hij het ontzettend tooneel dat 14 dagen geleden hier is behandeld. Allen toen tegenwoordig zullen den wensch hebben uitgesproken dat dergelijke gruwelen in lang niet meer onder ons zouden voor komen. Thans zit weer een man op de bank der beschuldigden die op gruwzame wyze zijn medemensch heeft vermoord. Spreker schetste den toestand van het gezin, dat thans in ellende is gedompeld, en wees er op dat de verslagene een braaf en oppassend menscb was. Hy verhaalde wat door den beklaagde is gedaan op welk een afschuwelijke wijze hij die vrouw het leven heeft ontroofd. Het had hem getroffen dat de Koeijer zoo on verschillig mogelijk is, en telkens ant- woordde«Het is natuurlijk, dat ik zoo gedaan heb.» De beklaagde heeft bekend het feit te hebben gepleegd dit wordt door de ver klaring van getuigen bevestigd, en uit de getuigenis van geneesheeren is gebleken dat de dood een gevolg van den slag geweest is. Het feit is met opzet gepleegd en het eenige motief dat er toegeleid heeft is diefstal geweest die ook door den bekl. is bekend. Hij heeft het feit met volle bewustheid gepleegd. De beklaagde heeft Je schouwing van het lijk bijgewoond in een stemming alsof èr een kalf gevild werd. De ambte naar heeft naar verzachtende omstandigheden gezocht en niet kunnen vinden. Hij is een door en door slecht mensch. Zoo iemand is gevaarlyk voor de maatschappij iemand die zulk een misdrijf gepleegd had bezit niet meer het recht om aan het hoofd te staan van een gezin. De ambtenaar eischt veroordeeling tot levenslange tucht huisstraf. De behandeling van deze zaak zal morgen om 10 uur worden voortgezet. De verdediger Mr. de Witt Hamer zal alsdan zijn pleidooi leveren. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg, aan een tuinman te Koudekerke opgelegd wegens mishandeling, bevestigd. Arrondissements Rechtbank te Middeburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: wederspannigheidi A. P. 37 j. schipper, Ierseke, tot 7 d. gev. mishandeling: P. B. 26 j. land bouwer Nieuw en St. Joosland, tot 2 m. gev. J. v. B. 31 j. veekoopman Driewegen en J. A. v. B. 23 j. veedrijver Ellewouts- dyk, ieder tot t8 b. s. 6 d. h. overtreding der drankwet: G. W. v. K. 53 j. zonder beroep Middelburg, appellant van een vonnis van het kanton gerecht te Middelburg, met bevestiging van dat vonnis tot f 10 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. De laatste ook in die op het hooger beroep gevallen. - Te Retranchement zal op 24 Nov. een afdeeling "an het leger des heils haar veldtocht openen en op Zaterdag 1 Decem ber zal er een tweede korps optreden te Haarlem. Ylissingen. Donderdagavond kwamen met den tweeden sneltrein uit Duitschland alhier aan, prins Christiaan van Sleeswyk Hol st sin, vergezeld van twee zijner dochters, de prinsessen Victoria Louisa en Louisa Au gusta, benevens drie hofdames, die allen met de mailboot «Prinses Marie» der maat schappij «Zeeland» denzelfden avond naar Engeland vertrokken. Te Nieuwe Niedorp is Woensdag middag een achtjarig meisje, uit de school huiswaarts keerende, door den storm in een sloot ge slagen en verdronken. Een man en vrouw te 's Gravenhage, die met vier kinderen langs de deun gaan met lucifers, werden eergisterenmiddag op de straat aangetroffen in een verregaanden staat»van dronkenschap. De vrouw was reeds met het jongste kind dat zij in een doek gebonden om het lijf droeg, gevallen, waardoor het kind deerlijk bezeerd was. Het beschonken ouderpaar en hunne onge lukkige kinderen werden door de politie in bewaring genomen. Uit het verslag der zitting van den Geneeskundigen Raad in Zeeland blijkt dat bet poeder, cerais, dat tot meelvervalsching schijnt te dienen en hier en daar bij de bakkers te koop aangeboden werd, bestaat uit ammoniale aluin, vermengd met curcuma- poeder, om het voorkomen van aluin weg te nemen. Het wordt verkocht voor f'1,60 de kilogram, terwijl het maar 25 cent waard is. De verkooper is zoo zegt de N. R. C. J. Kosman, Coolvest, Rotterdam. Woensdagmiddag te 3 uur (dus onge veer gelijk met de ramp te Scheveningen is te Ouddorp de Noorsche bark Atlantic totaal verbrijzeld. Weldra zag men het wrak de kust naderen. Er waren nog vier mannen op, die gered werden. Negen anderen waren bij de ramp te water ge raakt, van welkè er zes verdronkenterwijl de drie overigen zich krampachtig vastge klampt hielden aan een stuk hout. Het gelukte den Ouddorpers ook deze drie te redden, doch een er van is inmiddels over leden. Het strand is bijna geheel met baddings en balken bedekt. De lading is slechts ge deeltelik aangespoeld. Het bericht als zou te Londen (White- chapel) weer een vrouw vermoord zijn is onjuist. De vrouw is slechts licht gekwetst. Men hoopt haar in 't leven te behouden. Ook zij was een zedelooze vrouwdoch men meent te weten dat de aanrander die haar vermoorden wou, doch op de vlucht sloeg, dewijl zij de geheele buurt bij elkan der schreeuwde, een bekend persoon is, en niets te maken heeft met den geheimzinni- gen moordenaar der zeven anderen. Hij heeft haar eerst op straat aangesproken toen iiebben zij in een herberg iets gebruikt daarna zijn zij samen naar baar kamertje gegaan, waar hy baar wilde doodendoch zij worstelde zich los, en zette den aanrander, die op haar hulpgeschrei wegliep, nog op eenigen afstand na. De zaak i» dus niet zoo verontrustend als eerst gedacht werd. Thans blykt dat de geestelyke zusters, die te Delft geweest zijn, wel degelijk die functie bekleedden. Zij wonen te Serajewo, de hoofdstad van Bosnië. Koninklijk. De koning van Denemarken vierde dezer dagen zijn 25 jarig kronings feest. Een commissie trad op om den Koning namens al zijn onderdanen als geschenk een landgoed te vereeren. Het geld was reeds opgezameld, toen de koning bericht deed, dat hij met het oog op de drukkende tijds omstandigheden van de ontvangst afzag. Het geld werd toen door de commissie aan de inteekenaars terug gegeven. Doch inmiddels werd nog dertigduizend gulden opgezameld en den Koning aangeboden. Hij bestemde deze som terstond ten voordeele van de invalide militairen uit den oorlog van 1864. In Australië blijft groote droogte heer- schen, tot belangryk nadeel der landbouwers en eigenaars van weiden. De graanoogst belooft weinig. Een vreeselijke moord, die ons denken doet aan de misdaad waarvoor de K. heden terecht stond, is Zaterdag te Welkenraedt (Belgisch Limburg) gepleegd. Terwijl de heer Lambert naar de kerk was, is een dief zijn woning binnengedrongen en heeft Lam berts zuster door middel van slagen en mes steken vermoord. De zuster was alleen thuis. Haar hoofd was bijna letterlijk van den romp gescheiden. De misdadiger heett slechts 100francskunnen vinden van de 1300 francs, die in huis waren. Hij is op aanwijzing van een school kind die hem nit L. 's woning had zien komen, gearresteerd. Hij is 19 jaar oud en gehuwd. Te Den Helder- hadden drie matrozen van het instructieschip Het Loo het on geluk met hunne "iet ten gevolge van het glippen der vanglijn af te drijven. Terstond werd de sloep (er hunner redding uitgezonden doch te vergeefs. De vlet sloeg om en de ongelukkigen vonden hun graf in de golven. LAATSTE BERICHTEN. (Per Tel.) Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indische begrooting is afge- locpen. Bij de onderdeelen werd vooraf de opi um-politiek van den minister afgekeurd door de heeren W. K Van Dedem en Van der Loeff, terwijl de heeren Veegens en Levy- sohn Norman aandrongen op vermindering van het hoofdgeld, waarvoor de Minister den tijd niet gekomen achtte. De heer Norman stelde nu een moliè voor. Maan dag voortzetting. Middelburg-. Ter vervulling der vacature in de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, voortdurend door het bedanken der heeren Mr. E. P. Schorer, Mr. P. 3. F. van Voorst Vader enL. W. Dockheer, zijn tot ouderlingen gekozen de heerenJ. Rijkse Cz., O. de Broekert en J. F. H. Rest Boroepen te Biervliet de hr. A. Tim merman cand, te "Wolfertsdijk, Middelburg 22 Nov '88. De aanvoer was heden weder vrij ruim, die in puike kwaliteitenmeest aan vorige week- prijzen plaatsing vond. Jarige Tarwe f 8.60 a f 8.75. Nieuwe Tarwe met veel verschil in kwaliteit f 6,75 a f7.50. Rogge f6,— Wintergerst niet getoond. Zo- mergerst puike f 5 mindere f 4,60 a f4.80. Ha ver f 3.50 a f 4. Paardeboonen 16 a f 6.50 naar deugd. Platteboonen niet ter markt. Bruine boonen in harde soort, die zeer weinig wer den aangeboden f 15 betaald; mindere van f12 tot f 14 te bekomen. Puike drooge Wit- teboonen ook weinig ter markt en niet be - neden f 13,75 a f14. te bekomen, welke prijzen gaarne werden ingewilligd, wakke van f8 tot f 13. Groene Kookerwien f 9.75 af 10. Zomerzaad f 11.50. Boter fl a f 1.10 per Kilo. Eieren f6 per 100 stuks. VLISSINGEN, 20 November 1888. Boter fl,20 a f 1,06 de Kilo. Eieren f6,60 a f6.40 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 22 November 1888. Boter, Hoogste koers 55, laagste koers 51 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers fl,50 laagste koers f 1,05 per 25 stuks. OESTERBEURS. IERSEKE, 23 November 1888. Zaaioesters verkocht ad f 1,25 en t 3.40. AFLOOP VERKOOPINGEN, enz. Bfj openbare aanbesteding is na goed keuring van den Minister van Justitie de levering der benoodigdheden voor het onder houd der gevangenen in de strafgevangenis alhier gedurende het jaar 1889 opgedragen aan J. den Herder voorroggebrood a 86, tarwebrood 14 en wittebrood 18 cent per kilo; aan B. Janse voor aardappelen f 2,40 per 50 kilo, gort 14, groene erwten 14 en peper 94 cent per kilo, wijnazijn 8 cent per liter, witte zeep 52, soda 5, koffieboonen f 1.25 en cicho rei 20 cent per kilo, ligstroo f 16 per 500 KG., takkebossen 12 cent per stuk, bezems 14 maal 3 per dozijn f 4.75, dito 16 maal 4 per dozijn f 5.40 en boenders per dozijn 45 cent, zand f 1 per H.L.aan P. Schrijver voorgroenten 7 cent per kiloaan J. Bannetrundvleesch 70, kalfsvleesch 85 en rundervet 50 cent per kiloaan C. Fuijkschot voor zout f 3.05 per 25 K.G., groene zeep f4.10 perlöK.G.en steenkolen 70 cent per 100 K.G-. Voor zoete melk waren geen inschrijvingen gekomen. G. C. Door notaris Roelof is op 21 November 1888 te Cats publiek verkocht 2 woonhuizen en eene schuur aldaar behoorende aan F. Snoodijk voor 1656 aan P. Verhulst, Middelburg. Donderdag middag werd door Notaris Verhulst in «de Vergenoeging» publiek verkocht 1 H.J84 A. 40 c.A. bouw- en weiland onder Vrouwepolder verkocht voor f1880. aan den heer W. deRijcke te Mid delburg 44 Aren Weiland onder St. Laurens verkocht voor f535.aan W. Roose te St. Laurens; 10 H. 7 A. 70 cA. weiland onder de gem. Oost- en West Souburg ver kocht voor f1441 aan J. de Rijcke te Gapinge. Onze berichtgever te Vlissingen meldt ons dat in de beide berichten van Woensdag een abuis insloop door onze en eene door zijne schuld. Hy had namelijk geschreven van dertig woningen en wij maakten er vijftig van. Ook is de uitslag van de ver kiezing voor K. v. K. op een punt foutief. De heer Wibaut is namelijk niet gekozen, doch komt in herstemming met deti he* C. M. Dommisse. De volstrekte meerderheid is 39. Beide heeren verkregen resp. 38 en 37 stemmen. De berichten uit Krabbendfjke, Oostburg e:j Aardenburg kwamen Woensdag te laat voc. ons blad. Hetzelfde was Maandag het geval met ee. berioht uit 's Heerenhoek. Vroegere afzendin S is gewenscht. Enkele stukken wachten op plaatsruimte Red. te Vlissingen. Neen. Van 22 en 23 Nov. 1888. MIDDELBURG. GetrouwdM. J. Sandersi jm. 23 j. met H. J. de Kam jd 21 j. K. Dijkstra jm. 29 j met W. A. Malg< jd. 24 j. C. Verspoor wed. 24 j. me' R. Hendrikse jd 17 jN. Boers jm. 24 j- met H. J. Roose jd. 26 j. W. Jobst jm. 29 j. met J. Lorier jd. 24 j. BevallenM. Baljeu geb. Louwerse z. Overleden J. Leijnse 4 j. z. G. J, de Sitter 53 j. man van L. J. R. Kühlen- thai N. P. Meertens 63 j. man vai M. H. van Hoorn. Van 21 23 Nov. 1888. GOES. Overleden (aan boord): Arie 27 j. z. v. Johannes Antonius de Witte en Willemina de Kievit. Op 27 November a. s. hoopt onze geliefde vader, HENDRIK BLOK, zijn te vieren. Zijne dankbare kinderen. Kruiningen, 24 November 1888. Zoo de Heer wil zal myn vader P. DE VEIJ den lsten December a. s. zijn 40jarige DIENSTWAARNEMING herdenken als Koster en Doodgraver der Hervormde Kerk te Nieuwvliet. Zijn dankbare Zoon, P. J. DE VEIJ Pz. Nieuwvliet, den 23 November 1888. Voor de vele blijken van belangstel ling zoowel van hier als van elders onder vonden bij het overlijden van mijn dierbaren man betuigen wij onzen hartelijkeu dank. Wed. CORNELIS FRAANJE, en Kinderen. Boreele, 20 November 1888. Diakenen der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, nemen de vryheid, de leden dier gemeente te herinneren aan de Maandag 26 November a. s. te houden n deze nogmaals met aandrang aantebevelen. Diakenen voornoemd, W. P. VAN PAGÉ, Voorzitter. H. L. DORMAAR, Secretaris. J. A. GOETHALS, Kassier. te bekomen bij D. COPPOGLSE, Molenaar, Grijpskerke. (inlandsche) i 3,90 het mud. Voorkoopers genieten rabat. C. DE KAT, Heerenstraat, Middelburg. des morgens 10 uren, in den Wilhelmina- polder, ten verzoeke van den heer G. J. Van den Bosch aldaar, zal de Notaris Mr. LIEBERT verkoopen: staande in het Goesche diep nabij de hof stede bewoond door P. L. Vis, en staande achter het Jachthuis. ONTVANGEN: 25 cent de 5 ons en 35 cent de kilo, f[ alsmede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3