NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 24. Zaterdag 24 November. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ÜDVERTENTIEN: Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. V DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers0,02® UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een professor en zijn stroobiljet. Na het vileine stukje dat wij een vorige maal overdrukten uit Schiedam, laten wij thans volgen het stroobiljet dat dezer dagen aan de kiezers in Schiedam werd toege zonden door dr. E. H. v. Leeuwen, hoog leeraar in de heilige Godgeleerdheid te Utrecht, vroeger bedienaar des Goddelijken Woords te Vlissingen en te Vlaardingen. Men lette op zjjne fijne gekuischte woor denkeus, en bedenke daarbij dat het niet is een poldergast, maar een hoogleeraar die spreekt. Aan ntijne Vrienden, Kiezers in het disirict Schiedam. mannen bkoedebs 1 een enkel woord zij mij ook nu vergund, terwijl gij wederom U ge roepen ziet tot een strijd bij de stembus, dien het gansche land met belangstelling volgt, omdat ieder gevoelt, wat er afhangt van de toekomst. Het komt er meer op aan, dat de brutale overmoed der ellendigste coalitie niet nog brutaler worde. Reeds is het zoover gekomen, dat een Ultrainontaansche Maas bode en een walgelijk Utrechts krantje dat zich de Oranjevaan noemt, openlijk durven samenstemmen in den eisch, dat men mjj en anderen, die den moed hunner overtuiging toonen, een slot op den mond legge. Wel zeker 1 De Heeren hebben het maar voor het zeggen. Zij moeten het ons maar doen weten hoe zij 't het liefst zouden inrichten, om alléén het woord te hebben 1 Dat komt er van als ons volk danst naar de pijpen van de heeren KUYPER en SCHAEPMAN Inderdaad de zaak wordt ernstig, Ik vraag U mannen 1 Wat wilt gij De tyrannie, of de Vrijheid? Ik weet dat g(j de Vrijheid wilt. Welnu, gij hebt te kiezen tusschen die twee. De heer W. SIX vertegenwoordigt, nu in de omstandigheden en toestanden van het oogenblik, de Vrijheid in het Vrije NEDERLANDde heer VAN DER BORCH, gelijk ieder die zich verlaagt tot een marionet in de handen van SCHAEPMANen KUYPER, vertegenwoordigt de tirannie. Ziedaar mijne heilige overtuiging; eene overtuiging, die men bestrijden moge, maar die niemand mij beletten zal, openlijk voor God en menschen uit te spreken. MAJ\NEN BROEDERSik bid u, zorgt er voor, zooveel in U is, dat ons Vaderland niet „aan den verkeerden kant" kome te staan, als het er op aankomt. En het komt er op aanWie niet blind is ziet het. Ik bid UKiest den heer Jhr. Mr. W. SIX, dat wil zeggen, vóór de vrijheid en tegen de tyrannie Wjj voegen hieraan alleen nog toe: lo. dat bij politieke verkiezingen de libe rale candidaten tegenwoordig steeds worden aanbevolen door Godgeleerde professo ren, terwijl de rechtsgeleerde hoogleeraren zwijgen 2o. dat de liberale bladen, die vroeger steeds klaagden dat de dominés zich te veel met politieke verkiezingen inlieten, thans nu het in hun belang(?) is, deze inmenging der geestelijken toejuichen en met beide handen aangrijpen 3o. dat het clericalisme hierdoor verplaatst is van onzen kant naar dien der liberalen 4o. dat toon en inhoud van dr. v. Leeuwens geschriften onrustbarend beginnen te dalen. Die het niet gelooft, legge naast be- vengemeld vileine episteltje de heerlijke preek «.Jezus' tranen,door dienzelfden dr. v.Leeu- wen in 1873 uitgesproken en in het licht ge geven en wie huivert een verschilt dan niet bij zulk V De afdeelingen, In drie van de vijf afdeelingen hebben de liberalen de meerderheid gehaald zoodat slechts twee antiliberale en drie liberale voorzitters in die afdeelingen gekozen werden. Naar onze bescheiden meening had dit anders kunnen zijn. Van de liberale kamer leden toch waren er slechts drievan de antiliberalen negen, zegge' negen bij de trekking der afdeelingen afwezig. Zonderen wij hiervan uit de heeren v. d. Borch die er nog niet wezen kon en v. Nunen (die ziek is) dan blijven er nog zeven die er hadden kunnen zjjn. Waren die zeven op het appel geweest, dan zouden er drie antiliberalen en slechts twee liberalen in de centrale sectie gekozen zijn. Nu hadden wij slechts de meerderheid in de eerste en derde afdeeling. De af wezigheid van de heeren De Geer, Brantsen en De Ram maakte dat wij in de vierde afdeeling, in plaats van 11 tegen 9 kwamen te staan 8 tegen 9 dus de liberaal daar met een stem zegevierde. In de vijfde af deeling zouden wij ook de meerderheid g^had hebben, indien slechts een van de twee afwezigen er had kunnen zijn, doch dit was door de ziekte van den heer av. Nunen onmogelijk. Toch blijft het onwedersprekelijk, dat bij betere opkomst in de vierde afdeeling de meerderheid in de centrale sectie ons zou geweest zjjn. Wil men den heer Brantsen uitzonderen, dewijl de zitting der Staten van Gelderland helm verhinderde, dan verandert dit toch nog niets aan onze berekening. Het zou dan 10 tegen 9 geweest zijn; en wij had den dus nog de meerderheid gehad. zwingelen, nog aan enkele leden dier ge meente werk. Terneuzen 22 Nov. Gisteren avond trad in de Herv. kerk alhier op Dr. Gerth van Wijk van 's Gravenhage om eene rede te houden van wege de Unie, een school met den Bijbel. ZEerw. deed dit naar aanleiding van Spreuken 4 23b. Eene collecte ten behoeve van het Suppletiefonds om behoef tige kinderen in staat te stellen de Chr, School te bezoeken bracht op f36,02. Ver leden jaar bedroeg de collecte bij eene rede door Ds. P. Biesterveld in de Chr. Ger. kerk gehouden f56,52. Dezelfde lezing hield de spreker ook te Zaamslag. Op beide plaatsen in het kerk gebouw der Nederd. Hervormde gemeente. 23 Nov. 1888. De minister van binnenl. zaken is teruggekomen van zijn plan om terstond alle beurzen van de Rijkskweekscholen op te heffen. Hij handhaaft er voorloopig tien aan elke Rijkskweekschool doch zal reeds liet volgend jaar een dier scholen ophef fen. De minister vindt geen termen, gemeenteverordeningen, waarbij kinderen boven 12 jaar van de scholen worden ge weerd, te vernietigen, al betreurt hij het dat dikwijls alleen om te bezuinigen zulke verordeningen worden gemaakt. Verplaatst de rijksveldwachter (jacht opziener) J. A. Duininck, van Kinderdijk naar Aardenburg. Aardenburg, 21 Nov. In deze gemeente bestond vroeger een commissie tot wering van Bedelarij. Deze is thans omgezet in eene commissie tot werkverschaffing, gedu rende de wintermaanden. Zij is daartoe in staat gesteld, door milde bijdragen der burgerij. De arbeid, door die Commissie verstrekt, aan negen mannen en even zooveel vrouwen, is deze week aangevangen. Zij bestaat voor de mannen, in 't zwingelen van vlasvoor de vrouwen, in het maken van manden. Den baas-zwingelaar kon men in deze gemeente vinden: de baas-mande- maker is uit Maldeghem. Van iedere gezinte werken evenveel personen. Bovendien ver- sehaiïen de Doopsgezinden mede door vlas- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renswoude E. Loen te Grjjp'kerke. Bedankt voor Stellendam door S. Slees- wijk Visser te Rjjsoord. Krabbendijke. Maandagavond zijn door het kiescollege der hervormde gemeente benoemd tot ouderling N. van Sabben en tot diaken Th. van Doorn. De aftredenden A. de Visser Ouderling en J. van Maldegera diaken hadden beiden ver klaard, eene eventueele herbenoeming niet te zullen aannemen. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te 's Grevelduin Capelle W. Raman te Westbroek. Bij de synodale Commissie is eene ken nisgeving ingekomen van ds. Sleeswijk Vis ser te Rijsoord, dat hij in hooger beroep komt bij de synode die in Juli van het volgende jaar vergadert. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Zierikzee C. B. Gonlag te Beverwjjk. Chr. Ger. Kerk. Aanstaanden Zondag namiddag hoopt ds. C. Wijdoogen, beroepen van Oud-Vosmeer, te Meliskerke zijn intrede te doen, na be vestigd te zijn door ds. A. Littooy. Voor de Javaansche bijbelvertaling waarvoor het Britsch- en Buitenlandsch bij belgenootschap indertijd f4600 heeft ge schonken, komt nu nog slechts f 300 te kort. De boeken Mattheus, M trkus en Lucas zijn reeds in het licht verschenen, terwijl het boek van Johannes ter perse is. Ook liggen voor de pers gereed de Han delingen en het Nieuwe Testament tot 2 Thessalonicensen het overige heeft nog eene kleine herziening te ondergaan, zoodat eer lang het geheele nieuwe testament in die taal zal zijn overgezet. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Rilland hebben zich slechts twee sollicitanten aan gemeld. Oostburg 20 Nov. Naar wij vernemen zal er in 't begin van 't volgende jaar een katholieke bijzondere school alhier opgericht worden en is de grond daarvoor reeds aangekocht. Rilland Bath. Zaterdag viel het driejarig zoontje van den kleermaker M. van den zolder, ten gevolge waarvan iet Woensdag overleden is. Woensdagmiddag te 5 uur is Scheveningen op 300 meter afstand van kust, en ten aanschouwe van duizende toe schouwers die bij den hevigen storm niet bij machte waren hulp te bieden, de Fran sche bark Ango met man en muis (op twee man na) vergaan. Berichten omtrent deze ramp zijn hartverscheurend. Men zag laatste stuiptrekkingen van de bemanning, welke steeds hooger en hooger in het want en de masten klom. Men onderscheidde duidelijk tien man aan boord, waarvan drie aan den fokkemast hingen, een in de zat en de overigen in de masten. Vuur pijlen, waaraan reddingsljjnen, werden ge schoten, doch zij konden de ongelukkiger niet bereiken. De reddingsboot moest on verrichter zake terugkeeren. Het schip sloeg dan ook weinige minuten daarna uit elkaai en de opvarenden werden door de golver verzwolgen. Slechts twee van de drenke lingen werden aan land gespoeld, en be wusteloos opgenomen. Op een paar karrer vervoerd naar het nabijzijnde Kurhaus werden ze daar gelukkig tot bewustzjjr teruggebracht en verder liefderijk verpleegd Uit de mededeeling dezer ongelukkigen atkomstig van Quiberron (Frankrijk) bleel dat het schip reeds tien dagen lang gevaarlijken toestand verkeerd had, da het Dinsdagmorgen te 8 uur lek gewordei was en de bemanning van dien t(jd af to het laatste oogenblik met de kracht de wanhoop had gepompt, zonder anderen uit slag dan dat men te Scheveningen voor kust gekomen was. Toen kon men he schip niet meer houden en trachtte he daarom met volle zeilen op de kust aai te sturen. Doch het schip raakte vast, er de bemanning moest alle hoop op redding opgeven. Zij zagen zelfs de machteloo» pogingen om hen te redden, die van he strand beproefd werden. De kapitein dii met de papieren in een ra zat, viel ovei boord bjj het kappen van de middenmast Van het schip is niets overgebleven. Vee is reeds aangespoeld, doch lijken z(jn nog nie gevonden. Het schip was geladen met kolen De kapitein was reeds bjj het kappen vai een mast zwaar gewond, en werd het eers over boord geworpen. De overigen onder gingen het zelfde lot, maar de meesten di konden zwemmen, hadden zich met dei sterken stroom laten meevoeren, terwijl dt beide geredde mannen recht op den wal aan zwommen. 't Is een vreeseljjke gedachte dat dez menschen vergaan zjjn door een domheii der redders en door de onvoldoendheid dei reddingsmiddelen. Het Vaderland wijst althans op het volgende Het heeft een uur geduurd voor de eerste pijl werd afgeschoten die wegens onvoldoenden toestand van het toestel mis lukte. Eerst een kwartier later ging de tweede pijl, doch ook al ware zij gelukt, zou den de menschen toen niet meer in staat ge weestzijn haar aan de lijn te bevestigen.Ook z: die het toestel moesten bedienen, hadden e geen verstand van. De reddingsboot ha van een geheel andere zijde moeten uitga ai dewijl er een sterke stroom noordwaarl liep. De reddingsmiddelen waren aller e lendigst. De schrijver eindigtVoor on oogen, op 200 M. van de kust 10 of 4 menschen te zien vergaan, die hadden kun nen gered worden, is ergerlijk,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1