Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. werp op de lange baan schuiven a!s zij willen. Er is kans dat dit nog dikwijls kan geschieden, wanneer het regel wordt, dat öf de trekking der afdeelingen ongunstig is voor de partij of dat bij gunstige trek king de rechterzijde slecht opkomt. Het zij tot huneere gezegd dat lappen de liberalen 'em beter. Zij mankeeren zelden, en begrijpen het belang hunner party. Maar met dit al, oheeren Huber en Fabius ziet gij ook hier de gevolgen ook van uw jongste optreden niet duidelijk doorscheme ren Immers de verwezenlijking van Loli- mans denkbeeld, namelijk om de keuze van rapporteurs, enz. in verhouding te brengen met de sterkte der partijen, zou aan derge lijke spelingen van het lot ol van de afwe zigheid der vrienden voor goed een einde gemaakt hebben. Thans bleef de zaak bij het oude, en wordt het onrecht bestendigd. 'tls jammer! V Foei, die clericalen Wij wezen vroeger reeds op België. Daar heeft in 1884 een clericale regeering de taak der liberalen overgenome i. België stond toen aan den rand van een staatsbankroet. Sedert 1884 echter werd het beter. Mot ieder jaar werd het batig slot grooter. En nu heelt de minister van financiën in de Kamer meegedeeld dat er voor den dienst 1887/88 een batig slot zal zijn van 14 miljoen francs. Lat deden nu die «clericalen». Waarlijk de «liberalen» hebben gelijk, dat zij met die lui zoo weinig op hebben. Intusschen levert België aan Nederland bij voortduring het bewijs dat de «cleri calen» best regeeren enbezuinigen kunnen. '21 Nov. 1888. Het volgende infame op Oranjepapier gedrukte strooibiljet dat ons doet terugden ken aan een soortgelijk in Gouda verspreid bij de laatste verkiezing aldaar, is van liberale zijde in Schiedam aan alle kiezers ge zonden. Het luidt in nagebootste tale Kanaans aldus Aan de kiezers! «Staat dan in de vrijheid, met welke Christus ons vrijgemaakt heelt en wordt niet wederom met een juk van dienstbaarheid bevangen.» Galaten 5 vers 1. Mannen BroedersEr komen in het leven meermalen oogenblikken voor, dal het hart geslingerd wordt, hoe wij hebben te handelen tot eer van God, tot Heil en Zegen en voor ons zeiven en voor het dier baar welzijr. van Koning en Vaderland. Zoo was het ook den 20sten Maarttoen had den wy te kiezen tus=chen den Heer Mr. J. G. Patijn en den heer L. W. Jansen. De gedachten binnen in ons vermenig vuldigden, en het Heer wat wilt Gij, dat wij doen zullenrees uit het geschokt gemoed opwaarts ten Hemel. Toen, in die voor velen bange ure, kwam tot ons het woord IJdelheid der IJdelheden, 't is alles IJdel heid.y> Dat Oranjeblad was voor velen uwer een welkome Bode. Wij kozen Patijn.Dit deden wij als vrijeBataafsche Zonen. Wie onzer heeft ooit berouw of gewetenswroeging gekend door alzoo te doen Niemand toch. Ja zelfs werd ons werk bekroond met eer, daar ónze Hooge Regeering juist den Man onzer keuze benoemde tot Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad. Morgen gaan wij, zoo God wil, weder ter stembus. W'ieri wij hebben te kiezen Mannen Broeders! Staat in de Vrij heid en kiezen wij, als een cei.ig man den heer Jhr. Mr. W. Six. Hij is het waardAan niemand anders zijn de belangen van «Nederland en Oranje» van Staat, Maatschappij en Kerk beter toe vertrouwd dan aan Jhr. Mr. W. Six. En waarom «He beste Christen is de beste Staatsburger Dit woord wordt bewaarheid in Jhr. Mr. W. Six. Bismarck zeide eens: «Wij gaan. niet naar Canosa En wat is ons antwoord? «Wij gaan ook niet naar Canossa Wij verwachten geen heil voor ons dier baar Vaderland van de (onverklaarbare?) samenwerking der Kerkelijken en der Socialistische partij. Vergeet niet, dat zij in hun program geschreven hebb n „Schei ding van Kerk en Staat." Voor jaren werd gezegd door een der hoofdleiders Ik zal mij verblijden, als ik de doodsklok hoor luiden over de Ned. Ilerv. Kerk. Nu is het u duidelijk, dat men ook So cialisten kan gebruiken voor dit doel. Man nen Broedersde man uwer keuze zij alleenJhr. Mr. W. Six. Wat Kuyper en zijn volgelingen U ook toeroepen, zegt het Luther na„Uier sta ik, God lielpe mij, ik kan niet anders." Wie Geuzenbloed inde ad'ren vloeit, Van dwang en heerschzucht vrij, Wiens hart voor God en Koning gloeit, Hij stemm' met ons nu vrij Den Man, die met een warme borst God en Oranje mint Zorgt gij, dat onze grijze Vorst SIX in de stembus vindt Vooral dat bijsleepen van den «grijzen vort» is verachtelijk. En dan die vrome toon En dan die kerk, welke Six verdedigen moest tegen anti-liberalen en socialisten Liberalen, met deze voorbeeldelooze tactiek hebt gij met uwen Six ook uwe eere weg geworpen. Jammer, niet voor den schoolwetdry ver, maar voor den christen Six, dat hij van dergelijk bedrijf ten tweeden male de dupe werd. Te Gees was het: «Hij doleert niet, maar bleef zijn kerk getrouw.» Te Schiedam «De beste christen, de beste staatsburger.» En nog zijn de mannen van het volks- petitionnemeut niet te bewegen geweest om der kerke en om Six' vroomheids wil hun verleden te verloochenen. Zij lieten de liberale vossen stil de passie preeken en zonden dezen oud-schoolwetuitvoerder terug naar het «kloveniershuis voor impopulair ge worden slaatslieden». Door Z. M. is benoemd tot lid van het college van regenien overliet huis van bewaring te Zierikzee, jhr. C. H. Th. Six, ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland. De Vlissingsche Courant bericht dat de heer W. Goebel te Vlissingen, directeur der gasfabriek, als zoodanig benoemd is te Haarlem. Schiedam. Verkiezing tweede kamer. Uitgebracht 2395 geldige stemmen. Hiervan bekwam jhr. nir. W. Six (lib) 1129, mr. A. P. R. C. baron v. d. Borch v. Verwolde (a. en k.) 1265. Dus gekozen v. d. Borch [Bij de verkiezing op 20 Maart werd bij hei-stemming Patyn (lib.) gekozen met 1328 stemmen tegen 1103 stemmen op L. W. Jansen (k.).] Van de 2671 kiezers stemden er 2413. Te Schiedam stemden 1108 van de 1131 nog in de gemeente wonende kiezers. Te Kethel 145 van de 151 te Vlaardinger Ambacht 112 van de 117. Te Zierikzee hebben de heeren M. Gouveé, J. Borgstijn, Jhr. C. C. Six, Mr. J. F. van de Lek de Clerc en jhr. J. W. D. Boeije zieh bereid verklaard om voor de a. s. Zeeuwsche Tentoonstelling een sub comité te vormen. Wie de functiën van Voorz. en Secret, zal vervullen is nog niet bekend. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is de heer mr. F. H. Göbel te 's Hage concessie verleend vooi een stoomtramweg van Iersekendam naar Hansweert in aansluiting met een paar den tram weg van den rijksweg naar de buiten haven te Wemeldinge. M. C. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Gravenpolder G. Mansveld, caiid. te Utrecht; Viije Ger. Kerk. Bedankt voor Rijssen door D. Wijting te Kampen. Chr. Ger. Kerk. Drietal te Heinkenszand candidaat G. Dalhuijzen, Ds. A. den Hartog beiden te Geesteren (Gelderland) en M. Rooseboom te Aalden. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Bodegrave A. v. Schelven em. pred. te Oude Wetering. Vlissingen tweetal G. Vlug te Leiderdorp en F. Fortuin te Barendrecht. Beroepen te Vlissingen G. Vlug te Leiderdoi p. Geslaagd voor de acte middelbaar onderwijs aardrijkskunde te 's Hage de heer J. G. Tuytel, van Haarlem. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens: m i s handeling W. J. S.,33j.. koet sier, Middelburg tot 7 d. gev. beleediging van een ambte naar R. J. M., 70 j., directeur van een marionettenspel, zonder bekende woonplaats, De Eerste Kamer. en S. S., 64 j., directeur van een paarden spel, Amsterdam, beiden tot f42 b. s. 10 d. h. en P. v. d. Z., 51 j., koopman in geneesmiddelen, Middelburg, tot 7 d, gev. wederspannigheidC. v. E., '25 j, werkman, Middelbuag, tot 7 d. gev. wederspannigheid enhuisvre- d e b r e u k F. P. '23 j., pakjesdrager, Mid delburg, tot 14 d. gev., bedreiging met brandstich ting H. V., 54 jwerkman, Oostburg tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Gisteren is P. Z., op den weg van Wolfertsdijk naar Goes doordat zijn paarden schrikten van den bliksem, met zijn wagen van den dijk getuimeld, waaardoor hij aan 't gezicht gewond werd en voorts verscheidene kneuzingen bekwam. Met moeite werden de paarden, waarvan een gewond was, uit de sloot opgetrokken. De wagen is heden erg beschadigd opgehaald. Vlissingen. Naar wij vernemen heeft de maatschappij Zeeland ondei handelingen aan geknoopt met de eigenaars, in casu het Rijk en de administratie der Domeinen, om grond te koopen tot het bouwen tan vijftig wo ningen voor haar personeel van de booten, en wel in de nabijheid van de groote sluis alhier. Vlissingen. Als gevolg van de onlangs door den heer J. Nienhuis uit Delft alhier gehouden lezing, ter bestrijding van Coüpe ratie in den vorm van Winkelvereeniging, heeft men 1. 1. Dinsdagavond alhier eene onderafdeeling van den Neder 1. Handelsbond gesticht. Een ruim aantal traden als leden tot dien Bond toe, waarvan het bestuur is samengesteld uit de heeren Corn. J. Rek kers, president, J. Houbaer, penningmeester, C. M. Dommisse, II. Loois en H. M. Klop pers, Secretaris. 's Heeren hoek. Zaterdagavond werd al hier vergadering gehouden door de werk mansvereeniging. De Secretaris deed reke ning en verantwoording. Aan de leden waren afgeleverd 3220 Heet. steenkolen a 51 cent den Heet. vrij op den wagen. De ontvangsten bedroegen f 1652,80, uit gaven f 1443,00 z> odat er een goed slot bleef van f'208.90 met 195 Hekt. kolen als reset ve. Nadat de rekening was goedgekeurd werd er door het bestuur medegedeeld dat er nog 200 Heet. was aangekocht daar men meende dat 195 Hekt als reserve te weinig zou zijn. Daarna werd tot commissaris van toe zicht benoemd J. Bal, en als Secretaris herbenoemd B. Dronkers op een salaris ;an 15 gulden, hoewel Chr. Smolders zich aan bood het secretariaat waar te nemen voor tien Gulden. Ten laatste stelde de Pres. voor voort aan in het belang der leden het opdragen van kolen uitlossen, vervoeren enz. alles aan te besteden. Dit voorstel vond tegenkanting Men nuemde dit uitzuigen, enz. Toch werd het voorstel aangenomen. Als naar gewoonte werd 1.1. Donder dag te Jiienwdorp de jaarlijksche rekening en verantwoording gedaan aan de leden van de werkmansvereeniging. Mochten wij er verleden jaar op wijzen dat die vereeni- ging zich uitbreidt, niet minder kunnen wij nu weer getuigen dat die zaak naar wensch gedreven wordt. Bewijs daarvan is dat het ledental weer met 32 vermeerderde en thans 164 telt. Aart de leden zijn gele verd 4400 Hectoliters kolen, aan niet leden verkocht 1700 op de bergplaats gebracht 114zoodat in het geheel zijn uitgelost 6214 Hectoliters kolen. Ingelegd was een som van f2318,90. De uitkomst was dat voor de leden de kolen op 48 cent per Hectoliter op den wagen konden berekend worden. De politie te Amsterdam heeft het geluk gehad, een jongen Duitscher te snap pen, op het oogenblik dat hij van plan was met een aantal koffers, inhoudende ver schillende goederen, door hem bij een aantal winkeliers daar ter stede op een valschen naam gekocht en natuurlijk niet betaald, naar «Sein Heimath» te vertrekken. Dat heertje huurde, telkens van naam verwisselend, kamers, bij voorkeur op goeden stand, en deed allerlei inkoopen. Enkele winkeliers leverden, anderen waren wijzer. Een van de personen bij wien de oplich ter zijn slag wilde slaan, kende toevallig den firmant, voor wiens broeder en re presentant de slimme Duitscher zich uitgaf en schreef om inlichtingen. Als antwoord daarop ontving de hoofdcommissaris spoedig een telegram met de noodige opheldering, en in minder dan geen tijd was de vogel achter slot gebracht. Onlangs werd een fourier van de cavalerie te Leiden gedegradeerd, naar de meening van een zijner kameraden ten onrechte. Deze kameraad nu heeft Zater dag avond in opgewonden toestand in de kazerne een revolverschot gelost in de rich ting van hel verblijf van een wachtmeester, aan wien hij een en ander meende te moeten wijten. Gelukkig werd er niemand getrof fen, hoewel er eene vrouw en onderscheidene kinderen in de nabijheid waren. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Een visscher uit Seheveniugen ging Zondag naar Maassluis, vergezeld van zijn zoontje, om zich naar den logger, waarop hij vaart, te begeven. Hij stapte op de loopplank van het boctje dat van Delft naar Maassluis vaart, doch hij stapte mis, viel van de plank te water en verdronk. De heer J. Lorette te Utrecht viert Donderdag zijn 10'2den vei jaardag. Hij be weegt zich gaarne en gemakkelijk, wandelt bij goed weer de straat nog geregeld op en neer, en nog voor enkele dagen heeft hij in het tuintje achter zijne woning de boompjes nog weer gesnoeid waarop hij met zekeren trots wees. De Socialisten te Amsterdam hebben Maandag na alloop eeuer voordracht van Domela Nieuwenhuis, voor het huis van den Burgemeester, op de Keizersgracht bij de Westermarkt. eene betooging gehouden Een agent werd mishandeldzijn sabel en helm werden in de gracht geworpen. De man moest naar het gasthuis vervoerd wor den zijn toestand is niet ernstig. Nog geruimen tijd daarna klonk het door de stratenWeg met Van Tienhoven i Leve Domela Nieuwenhuis. In een der beruchte lokalen op den Zeedijk te Amsterdam ging het Zondagavond zeer woelig toe, waarby een poldergast zoo danig met een mes te keer ging, dat de politie besloot den woesteling in verzekerde bewaring te nemen. Na eenigen tegenstand gelukte dit. Aan het afdeelingsbureau Oude- brug gekomen, werd de arrestant, ten einde op' de bekende vragen voor de verbaliseering te antwoorden, tusschen twee dienaren en gevolgd door een derde naar boven geleid. Ongeveer ter halver hoogte van de trap strekte de arrestant onverwacht een der armen achterwaarts en onmiddelijk daarna stortte de dienaar Van Tol, (degeen die volgde), doodelijk getroffen in. het portaal. De ongelukkige was zwaar gewond in den buik. De poldergast had by het opgaan der trap ongemerkt zijn zakmes uitgehaald en hem op een lage, valsche wijze een achter- waartschen stoot toegebracht. N. blad voor N, Tusschen de beide hoofden in zee van het waterververschingskanaal te 's Hage is een wrak opgekomen dat bij laag water zeer goed waar te nemen valt. Het moet het overblijfsel zyn van een scheepje met ijzer dat daar ter hoogte voor vele jaren is gestrand. Men zal het wrak loswerken en het naar zee doen afdrijven. De weduwe van Bazaine schrijft uit Mexico, dat zy baar man niet had vprlaten, maar dat zij was vertrokken om het for tuin barer kinderen, dat gevaar liep te redden. Voor haar vertrek had zij het huis, waarin Bazaine stierf, voor haar gehuurd Zij zal weldra naar Madrid terugkeeren. Bazaine schreef haar tiog den lOn Sept. en was steeds met haar in betrekking gebleven. Te Toulouse heeft zekere Lignon door twee sjouwerlieden, die zich voor politie agenten uitga «en, zijnen vader uit een ho tel doen oplichten en in een particulier krankzinnigengesticht te Bouscat, bij Bor deaux, doen opsluiten. Een geneesheer te Toulouse, bloedverwant van den directeur van hot gesticht, had het vcreischte getuig schrift afgegeven. Eerst na langdurige moei lijkheden heeft het parket den ouden heer Lignon, die zeer wel by zijn verstand is, op vrije voeten doen stellen. Het schijnt dat de zoon in overleg met zijne moeder had gehandeld. De berichten uit Zanzibar luiden nog steeds zeer ongunstig. De anti-Duitsche beweging neemt met den dag grooter af metingen aan echter is de blokkade nog uitgesteld. Onder het garnizoen van Bagamoyo heerscht hevige koorts. De Fransche zending in de omstreken betoont groote liefdadigheid zij voedt 800 vluchte lingen, die door den angst gedreven, de stad verlaten hebhen en naar de kust wil len terugkeeren. Zondag is in Victoria-Park te Londen door eenige duizenden lieden eene bijeenkomst gehouden ter herinnering aan de ongeregeld-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2