CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. behoorende bij „DE ZEEUW" van Zaterdag 17 November 1888. 1888. No. 22. Dinsdag 20 November. Derde Jaargang. Landbouw enz. Gemengde Berichten J i ii(u JC u. ja/" ZEEUW, Gladstone en de Dissenters afge scheidenen.) Naar aanleiding van Dr. Bronsvelds zeg gen dat de afgescheidenen in Schotland libe- raai zijn, merkt de Nieuwe Groninger y welks redacteur jarenlang in Schotland ge woond heeft en dus mee kan praten het volgende aan Waarom zijn de Engelsche Dissenters in de politiek liberaal Omdat liberaal daar te lande vrijwel overeenkomt met wat hier antirevolutionair, en in Duitsohland conser vatief heet. En indien zij hoog loopen met Gladstone, wat ontegenzeggelijk waar is, dan is dit omdat zij van dezen krachtvollen Staatsman vertrouwen, dat hij de staat kunde van zijn land steeds verder sturen wil in de echie liberale richting. Het sterkst bewijs voor wat we hier zeiden is wel dit, dat zij, indien van iemand, van Gladstone, verwachten dat hij de Staats kerk opheffen zal, en omdat Gladstone in woord en daad hun zelf daartoe het recht heeft gegeven. Of heeft Gladstone niet in Ierland het regium donum, de bijdrage uit de schatkist, opgeheven en daarmee de Iersche Staatskerk als zoodanig afgeschaft Heeft hij niet meer dan eenmaal gezegd, dat ook in het prinsdom Wales de Staats kerk diende opgeheven te worden, omdat zij een onrecht is tegenover de meerderheid der bevolking aldaar, die uit. Dissenters bestaat Heeft hij van Schotland niet verklaard, dat het ook daar slechts wacht op het oogenblik waarop het Schotsche volk het zal vragen Zou de geestdrift der Dissenters voor Gladstone in geheel geen verband staan met dit alles En bewjjst het niet tevens, dat het geloof -en de politiek der Engelsche Dissenters heel wat meer met elkaar uit te staan hebben, -dan Dr. Bronsveld schijnt te willen toegeven Een landbouwer uit Walcheren schrijft onsAls zeer merkwaardig mag de week van 10 tot 17 Nov. '88 voorden landbou wenden stand in Walcheren aangemerkt worden. Terwijl de jeugd zich vermaakte met schaatsenrijden, was men overal druk bezig met witte en zelfs ook nog paardenboonen te mennen, en waar de hard bevroren grond het toeliet aardappelen te rooien. Ook dorsch- ten twee landbouwers onder Grijpskerke nog zomerzaad. hetwelk een flink beschot opbracht, van 11 tot 15 heet. per gemet, en weder werd, zooals reals bericht is, onder genoemde gemeente nog klaverhooi gemend. Ouden van dagen zelfs herinneren zich zulk een jaar niet, dat zoo laat nog zoo veel op het veld was. Mangels en peen waren in die week nog meestal in den grond. Som mige landbouwers, waaronder twee te Big- gekerke en een te Grijpskerke hebben hun zomerzaad, om 't voor weèr, wind en vinken te beveiligen in den hoop gezet om het niet voor het volgend jaar bij droog of vriezend weer te dorschen, en nog een landbouwer onder Oostkapelle, heeft het niet gehoopt, maar zet er een paar vinkew.'chters op en hoopt het eerstdaags met mooi weêr te dorschen, en zal ons wellicht den uitslag wel .eens melden. Verder zijn hier en daar nog wat wittehoonen te trekken, maar door de vorst zoo beschadigd dat zij bijna alle waarde verloren hebben. Dat de opbrengst van de suikerbieten op sommige gronden nogal uiteenloopt bleek deze week weder te Waarde. Er werden onder anderen van een perceel groot 150 roeden 460 kilo suikerbieten vervoerd dat is 920 kilo per gemet terwijl van een ander perceel de oogst 10,000 kilo per gemet bedroeg. 's Gravenpolder. Tot gemeente-veldwach ter alhier is benoemd dhr. A. de Kraker, thans bewaarder in de gevangenis te Goes. Een weerproteet, prof. Rudolf Falb. voorspelt in zijn kalender voor 1889 de volgende dagen als zeer gevaarlijk. Aard bevingen worden verwacht op 17 Maart, 15 April, 15 Mei, 11 Augustus, 9 Septem ber, 25 October en 23 N ivember. Minder ongunstig, maar toch onrustig, zat de weersgesteldheid zijn op 1 e» 31 Jan., 15 Febr., 1 en 31 Maart, 13 Juni, 12 Sept., 9 Oct. en in geringere mate met een zwarte kool geteekend zijn '17 Jan., 30 April, 29 Mei 28 Juni, 28 Juli, 26 Aug., 7 Nov. en 7 Dec. Toch blijft het waar, dat de Heer regeert! Met de standbeelden- en gedenk- teekenswoede wordt het al akeliger. Thans worden pogingen aangewend om een gedenkteeken op te richten voor de publieke vrouw, die onlangs als het zevende slacht offer van den moord in het Oosteinde te Londen gevallen is. Zou hiermee de stand- beekleiizucht niet genoegzaam bespottelijk gemaakt zijn De dichter Jan van Beers is Woens dagmiddag, na eeu ziekte van weinige dagen in den ouderdom van 67 jaar, te Antwer pen zijn geboortestad, overleden. Hij werd den 22sten Februari 1821 geboren, bezocht het klein seminarium te Mechelen en werd door het lezen van Cons cience 's Leeuw van Vlaanderen opgewekt tot de beoefening der vaderlandsche letteren. Gedurende een jaar was hij professor aan het stadseollegie te Mechelen, later te Lier en in 1860 aan het athenaeum te Ant werpen, waar hij ook het lidmaat schap van den gemeenteraad bekleedde. Toen in '85 de Koninklijke Vlaamsche Academie tot stand kwam, benoemde de koning van België hem tot lid der taai en letterkundige afdeeling. Hij was o. a. kommandeur der Léopoldsorde. De bekende schilder Van Beers is een zoon des dichters. Voor eenigen tijd werd te Pretoria plotseling het gerucht verspreid, dat presi dent Krüger was overleden. Dï president is echter volkomen gezond en is zelfs naar Pies-Retief vertrokken, om den gevangen kafferhoofdman Dinizoeloe zijn woonplaats aantewijzen. Deze woonplaats zal worden aangewezen in het district Lijdenburg. De heer Selous, een welbekend jager en reiziger in de binn»nlanden van Afrika is, volgens een telegram van Mafeking te ruggekomen aan de Zambesi-rivier, na al 1 zijn goederen en al zijn volk verloren te hebben. Hij liet zijne wagens achter aan de Zambesi-rivier en trok landwaarts in met zijne Matabele-volgelingen om te jagen, maar schijnt gestuit te zijn op dezelfde n itie, die dr. Holuh dwong, om, van alles beroofd, terugtekeeren. Al de volgelingen van den heer Selaus werden gedood of gevangen genomen, doch het gelukte hem te ontsnap pen en weer bij zijn wagens terugtekomen. Het Britsche vaartuig Algerine heeft op de noordkust van Madagascar een groot slavenschip met 100 slaven aan boord aan gevallen. De beide booten der Engelschen sloegen om, doch men richtte ze weer op en zette de jacht met een geweer en 4 revolvers vooit. De Arabieren slaagden er echter in zich met al de slaven op 27 na uit de voeten te maken. Te Dadier en Leer (Limburg) in de nabijheid der roomsch-katholieke kerk staat eene e;uwenoude linde, welke een om vang van 6 meter heeft. Volgens de o vei le vering werd de stam daar geplaatst door de Romeinen, die destijds in de naburige sterkte «Attuatica» (thans het gehucht Hor- stens! legerden. In het jaar 1868, den 27 Juli, had zij een geduchten strijd tegen een zwaren is gescnetsi r uok op ue aorpen zen tuncu wij werkkrachten vinden om mede te werken aan het streven naar het doel, dat wij naar onze innige overtuiging moeten trachten te bereiken, n. 1. het vormen van een christen volk dat op elk gebied zijn moderne tegen standers, in de kracht Gods, weet te weer staan men vergete toch niet dat de nieuwe Grondwet ook aan ons nieuwe verplichtingen oplegt tegenover »de kleyne luyden.» Als men altijd in de stad heeft gewoond en gewerkt, weet men het niet hoe moei lijk het tegenwoordig b. v. op het platteland in Zeeland gaat om eenige theoretische vorming voor een vak op te doenals wij daar direct of indirect het onze toe bijdragen handelen wij naar plicht en geweten, omdat wij daardoor vooral aan den nij veren ar beidersstand een grooten dienst be wij en. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er verscheidene jongelieden uit den ambachtsstand, die 's Zondags naar de Belgische steden, zooals Gent en a. trekken, om eenig theoretisch u'c» vcv.iiuioi.iic aiueiueis. jl;i wie zij n die spotters in den regel? Mannen, die iets van talen kennen, iets aan de wiskunde deden, of wel eens iets gehoord hebben van schei- of natuurkunde. Waarlijk het heeft vrij wat meer om het lijf, de kennis te bezitten om een werk goed te leiden en uit te voeren, dan uit een of anderen schrijver wat aan te halen, vrij wat meer om een goede zeewering te bouwen, of een goede sluis, een goed werktuig, een goed schip of een goed ge bouw van eenigen omvang, dan boeken kennis aan den man te brengen. De schrijver zegt: «Voor het eerste is een veelomvattende kennis en ervaring noodighet worstelen met de elementen die bij zoo'n sloedam of dergelijk werk den arbeid van velen soms in een oogenblik kunnen vernielen is geen spelen, daarbij komt nog, dat van het welslagen van het werk soms zeer groote sommen afhangen; voor het laatste zoo ouwerwetsch willen zijn om er een bededag op na te houden 1 Dat men dit echter zoo hard niet zegge. Immers in de republiek der vereenigde staten van Noord-Amerika viert men jaarlijks een nationalen gedenkdag. Deze is thans ook weer bepaald op den 29en aanstaande. De president Cleveland heeft daartoe de volgende proclamatie uitgevaardigd Aanhoudende dankbetuigingen is het Amerikaansche volk verschuldigd aan den almachtigen God voor de goedheid en barm hartigheid, welke Hij het altijd heeft betoond, sinds den dag, waarop H(j er een natie van heeft gemaakt en het een vrij gouvernement gegeven heeft. Hij heeft ons met liefde en goedertierenheid geleid op den weg van voorspoed en grootheid. Hij heeft ons niet met strenge straffen getroffen voor onze feilen. Hij heeft ons geleerd, dat de voort during van Zjjn kostbare weldaden de be looning moet zijn voor onze gehoorzaamheid aan Zijn heilige wet. Uit dankbaarheid voor hetgeen God voor gcvcotigu. fcurtfr van ucu i^cuci iuuuöuucu soldaat verre van ingenomen, en toonde dat in den aanhef van een brief aan de verschillende garnizoenscommandanten. In dien brief zegt hij onder anderen «dat hier te lande door sommige lui, voor namelijk in provinciale blaadjes, alles wordt gedaan om het zedelijk gehalte van het Indische leger in verdenking te brengen en dat dit bij de plattelandsbevolking maar al te wel gelukt is. Tot zijne groote verbazing heeft een van 's Konings Ministers zich nu lot tolk dezer lui gemaakt en daarom is het noodig de waarheid aan het licht te brengen.» Op een aantal vragen hebben nu de garni- zoenskommandanten te antwoorden. Deze vragen zijn evenwel zoo iDgericht dat de antwoorden reeds vooraf kunnen worden geraden. Dit bedrijf heeft terecht de verontwaar diging van menig rechtgeaard officier gaande gemaakt en de Tijd geeft daarom als haofd-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5