L Ingezonden Slukken. Veemarkt Marktberichten. Aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Overzicht van Verkoopingen. ADV KRTENT1KN. I ,4 Een landbouwer te Maailand deed dezer dagen aangifte van de geboorte van zijn 27e kind. Van dit 27tal zijn thar.s nog 20 kinderen in leven. Te Eist staat een boom, die in het jaar 1813 werd geplant. Die boom zal bij gelegenheid van haar 75jarig vrijheidsfeest worden versierd. Twee personen, die tegen woordig waren bij het planten, zijn nog in leven. De heer Smulders, hoofd der school te Wonw is veroordeeld tot f 50 b. s. 1 n>. gevangenis wegens liet laten zingen van liedjes, beleedigend voor ambtenaren. Het eerste slachtoffer van het ijsver maak in dezen winter is zeker wel een jon getje van zeven jaar te Hrarlem, die Zaterdag met eenige makkers ziel op het ijs van de Leidschevaart waagde, er door zakte en verdronk. Insgelijks een 16 jarig jongeling te Workum en een vierjarig kind te Venen- daal. Bij het scheep breigen van suiker bieten te Dreumel werd zooals gewoonlijk geschiedt, uit den aan^voerden voorraad een zak aangewezen om te worden gewo gen en onderzocht, ten eiide daarnaar de kwaliteit van al het overige te beoordeelen. Terwijl nu de zak nauwieurig geïnspec teerd werd, trof men er e:n biet in aan, die in een gouden ketfinkje|met medaillon was vast gegroeid. Ongetwijfeld was dit klei nood vroeger op dien akka- verloren ge raakt of bij de bemesting er op gebracht, en heeft de plant 't in haren groei geënterd. Te Wapenvelde werd Vrijeag een kind van 5 jaar door de moeder alleen thuis gelaten. Pas was de moeder eenige oogenblikken weg, of de kleederen van het meisje vatten vuur door eenije vonken uit de kachel. In haar angst liep het kind de straat op,maar ia een oogenbik stond het in brand. Wel probeerde een buurman het vuur te blusschen, doch het was te laat. Het kind is aan de brandwonden overleden. Zaterdagmorgen is te Tilburg een 17jarig werkman in een todmolen op de fabriek van den heer M. geraakt. De on gelukkige werd vreeselijk verminkt. Een arm werd geheel weggenomen, terwijl hij op verschillende plaatsen ook aan het hoofd werd verwond. Uit Genève wordt nader gemeld dat niet te Montreux, maar te Souzier een waterreservoir uiteengesprongen is. Het bevatte zes millioer. liter water, dat zich met geweldige kracht een weg baande door de. dorpen Souzier en Vaurennes, om zich vervolgens in het meer van Genève te storten. Tal van huizen werden ondermijnd en zakten ineen. Tot heden vond men 12 dooden; verscheidene personen bovendien zijn ernstig gekwetst. Nabij Pittsburg in Kansas (N. Amerika) heeft een mijnontplofïng plaats gehad- waarbij 160 mijnwerkers bedolven zijn geraakt, die men vreest dat alle omgekomen zijn. Opnieuw beerscht te Londen vreeselijke ontsteltenis. Vrijdag namelijk is in een huis van Spitalfields, in de nabijheid van White chapel, wedeiorn een vrouwenlijk gevondyi. De moordenaar bracht het lijk dezelllj^ afschuwelijke verminkingen toe, welke Je andere vrouwenmoorden in Whitechapel zoo berucht hebben gemaakt. De gelaats trekken van het ongelukkige slachtoffer waren geheel onkenbaar gemaakt. Het lichaam was opengesneden en de ingewanden lagen bloot. Onbeschrijfelijk is de angst, welke naar aanleiding van deze nieuwe misdaad in Londen heerscht. De politie beeft thans onverwijld eerige goed afgerichte bloedhonden uitgezonden om zoo mogelijk den moordenaar te ontdekken AFLOOP VEBKOOPIXGEN, eBz. Krebbendijke, 12 Nov. 1888. Uitslag der heden door dhr. Grill arts alhier ge houden besteding van bet aanbrengen van eenige veranderingen aan ZEd. woon huis. Er was ingeschreven door C. van Eoven voor f1371. H. A. Breker voor f1371, M Allewijn voor f1040, Th. van Doorn voor 1020, J. Visser voor i 999.70, C. Molhoek voor f 856. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Met bet o[ maken van bestek en teekening en het houden van toezicht bij de uitvoering van het werk is belast dhr. J. W. van de Weert te Goes. Buiten verantwoordelijkheid der Bcdactie. EEN PUBLIEK SCHANDAAL. De zuivere en onbevlekte godsdienst voor God en den Vader is deze weezen en weduwen bezoeken in hunne verdrukking, en zichzelven onbesmet bewaren van de wereld. Aan die schoone woorden uit Jacobus dacht ik onwillekeurig toen Zaterdag 10 November 1.1., in den avond drie leden van den kerkeraad der hervormde gemeente te Oostburg zich ondanks de tamelijk hevige koude naar liet diakoniehuis begaven, ren einde een oude, in de laatste dagen ziekelijke vrome vrouw te bezoeken. Ja, zegt een welwillend lezer of eene teêrgevüelende lezeres, hoe goed is het, dat mannen, die eene nette betrekking be- kleeden in de maatschappij en door den Heere in voldoende mate met tijdelijke goederen zijn bedeeld, óf uit eigen beweging, ót als vertegenwoordigers van alle belijdende christenen der gemeente de arme i naai de wereld in hunne eenzaamheid opzoe ken en hen door eene milde gift, een vriendelijk troostwoord of een vurig gebed in hunne eigenaardige behoeften bijstaan. Werd het voorbeeld van die d: ie heeren maar algemeen nagevolgd, wal al sterkte kon zulks den zwakke brengen, wat al troost dien, die in druk eD kommer daar heen zwerft. Lezer of lezeres, och dat toch het voor beeld dier Oostburgsche heeren nooit meer wierd nagevolgdZij gingen niet om te helpen, zij gingen om den druk te verzwaren zij gingen niet om te troosten, zij gingen om den last eener oude van dagen, wie wellicht nog slechts weinige jaren levens resten, te vermeerderen met nieuwe tot dusver ongekende zorgen. Maar dat is niet mogelijk, zegt uw menschelijk hart, onverschilligen zijn er wel is waar overal zijn er ook allicht in sommige kerkeiaden. Dezulken die, als zij den wees zien verdrukken, de hand niet uitsteken ter hulpe en als zij de weduwe in haie rechten zien gekrenkt, zich niet verontwaardigd gevoelen als over onrecht hunzelven aangedaan. Maar mannen, al waren zij zelfs vreemd aan alle edeler gevoelens en al hadden zij nooit het ongeluk gevoeld, eigen vrouw of kind te zien lijden, zulke mannen zouden den 'jVadei der weezen en Man der weduwen tarten door een ongelukkige te verschoppen Zij zouden den euvelen moed bezitten Hen. die eens als wrekend rechter hun vonnis wijzen zal tot toorn te verwekken door hen aan te tasten van wie de Schrift zegt Die mijn volk aanraakt, raakt mijn oog appel aan Met recht, het is ^onbegrijpelijk en on- geloolelijk en toch het is een feit dat de drie heeren, over wie ik schrijf de koude niet trotseerden om eene weldaad te bewijzen aan eene arme vrouw, die den Heere vreest, maar integendeel hare woning opzochten om haar kruis te verzwaren. Die weduwe moest naar het oordeel van den hervormden, kerkeraad gestraft worden omdat zij niet gaat naar de hervormde kerk maar naar de vergaderingen dergenen die met die kerk geen vrede kunnen hebben. Reeds weken geleden hebben de heeren daarom goed gevonden de arme weduwe niet langer wekelijksch onderhoud te ver schaffen, tenzij zij ophield de godsdienst oefeningen in het «Lokaal» bij te wonen. En dit nu kan de vrouw niet en dienten gevolge ontvangt ze nu sedert eenigen tijd haar weekgeld van eenige betergezinde vrienden, die wel is waar geen aanspraak maken op het behooren tot het denkend deel der Natie, maar juist daardoor ook geen gedachten koesteren welke hen zouden beletten wel te doen aan den arme, aan den v/ees erf aan de weduwe. Doch er isj meer. Niet alleen onthoudt men de arme haar weekgeld, dat alleen is te licht een straf zegt de kerkeraad, voor zoo zwaar een mi-drijf. Zij moet het vertrekje dat ze in liet Diakoniehuis bewoont verlaten. Lezer we zijn thans in de negen tiende eeuw en tengevolge van 't openbaar onderwijs, dat meer en meer zijnen be- scbavenden invloed doet gelden in alle lagen der maatschappij, gebeuren er vaak din gen, die wellicht wijs en goed zijn be dacht otschoon wij die tot het het niet denkend deel der Natie behooren, liet niet begrijpen omdat het te hoog is voor ons niet gemoderniseerd verstand. En zoo is het nu ook met deze zaak. Wij zouden zeggen «het is lieidensch een arme waarlijk vrome vrouw om des Woords wille op straat te zetten, zulk eene daad is eenen Nero waai dig» maar ziet waar mannen, niet alleen oud-leerlingen maar zelfs een hoofdonderwijzer van de neutrale schoc waar liet ondi rwijs, onder het aanleeren va nuttige kundigheden dienstbaar wordt gK maakt aan het kweeken van christelijlec en maatschappelijke deugden, waar zul' mannen vreemd handelen, daar voegt eg' leek het stihwijgen. Ik zou dan ook zwegen hebben als ik niet bang werd voor de toekomstige uitwerking van neutrale praktijken als de boven beschrevene. Als die heren nu nog eens knapper worden en nog eens neutraler, dan zal er eene vierschaar gespannen worden als de inquisitie van wel eer en allerwege zullen dan openbare schild wachten op post staan om te zien wie naar eene vergadering gaat waar ketterije ge leerd wordt. Het wordt tengevolge der bemoeiingen van neutralen kant een zware tijd. Karak teristiek is de raad, die eene lieve oude moeder, hare gehuwde dochter ic deze woorden gafZend uwe kinderen niet naar de zondagsschool, want wij zijn mensehen. die van iedereen moeten leven. Ter zake. De bedreiging van wege den Kerkeraad aan haar die sedert eenigen tijd meer en meer de deelneming der gemeente heeft ondervonden, omdat de goddeloozen haar verstouten, is in dezen vorm gegoten «Binnen 8 dagen komt N. (eene dame die men te Oostburg algemeen liever tot vriendin dan tot nabuur heeft) bij u in- wone i en met haar zult ge samen slapen.» Wie dame N. kent en wie de weduwe wier zaak we bepleiten ook kent, weet direct dat dit beteekentge moet hier weg. Lezer vindt ge niet dat net stuk van neutralen ijver en van neutraal doorzicht getuigt? AllerneutraaDt Nu is de zaak voor de arme, ongeluk kige vrouw nog wel te schikken. De Heere kan zijne kinderen bereidvaardig maken haar te helpen en dienaan gaande koestere men geen vrees, mits ieder meehelpe Maar toch mogen zulke bedroe vende teekenen des tijds niet voor het volk verborgen worden gehouden. Er zijn onder onze vrienden die de goede oude meer dan schadeloos kunnen stellen voor alle leed haar door de vijanden van het Godsrijk aangedaan maar letten wij op de bron waaruit zulke daden voortvloeien, dan zeggen we: Hoe vindingrijk maakt de Sa tan zijne trawanten toch om's Heeren volk te beoorlogen maar vreeselijk zal het zijn te vallen in de handen van den levenden God 1 Doet het feit dat in het Diakoniehuis te O. nog 2 vertrekken ongebruikt zijn de laagheid der gewraakte praktijken ons nog meer in 't oog springen, laat ons daarover niet verder uitweiden, maar bedenken wij bij deze walgelijke handelwijze dat er een God is die op de aarde richt en dat Zijne goedertierenheid groot is tot aan de heme len en Zij ne waarheid tot de bovenste wolken. Oostburg, Nov. '88. X. Voor wie het nog niet wist, zij nogmaals herinnerd, dat wij als staatkundig blad, in de kerkelijke quaestie ons geen partij stellen, en tot opneming van bovenstaand stuk alleen overgingen, dewijl het daarin gewraakte feit door alle partijen zal worden afgekeurd. Red. De kerkeraad had besloten aan de vrouw tevragen of zij bedoelde Dame N. bjj zich wilde hebben. Het is evenwel zeker dat drie leden des kerkeraads de weduwe niets hebben ge vraagd maar haar hebben gezegd dat wellicht reeds binnen 8 dagen de onwel kome gast zou verschijnen.. Rotterdam, 12 November 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 263 vette runderen, 53 vette- en graskalveren, 1660 schapen of lammeren, 672 varkens. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 64, 2e qual. 60 3e qual. 56 a c, kalveren le qual. f 0,925, 2e qual. 85 a 80 c schapen le qual 58; 2e qual 50; varkens le qual. 22 ac, 2e qual. 20 a 3e qual. 18; licht soort 19 a 20 c. Paardenmarkt aangevoerd 274 stuks. Vlasbeurs. Aanvoer 14404 steen blauwe. Handel tamelijk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 0.00 a f 0,00. Champions f 0.00 a f 0 00. Magnum bonum f,at.Poters f 0.00 af 0,00. Tamelijk aanvoer weinig vraag. Rotterdam, 12 November 1888. Aanvoer redelijk. Jarige Tarwe 10 cent puike nieuwe 25 cent. Rogge en Wintergerst 25 cent lageroverigens nagenoeg onver anderd. Buitenlandscke vast. Meel stil. wanneer iNoora-.Deveiu.iiu cuaci water- schap was geweest, zou vermoedelijk de oeververdediging beter geweest zijn. De heer llammacher verklaart het met den heer Snijders een te zijn. Hoewel hij calamiteusverklaring van den Sophiapolder Erwten- 6,20 - 6,5< Kookerwten - 9,25 -10,21 Bruine Boonen -11,00 -14,5( Witte-10,00 -13/,0< Kanariezaad - 8,— f 9,0( Koolzaad-10,00 -10,5( Lijnzaad11,50 „-12,21 Zeeuwsche eieren 6,30 a 5,80 de 100 stuks Axel, 10 Nov. '88. Oude Tarwe f 11,50 a f 11,75. Nieuwe Tarwt f 9,— a f 10,50. Rogge f 6,75 a f 7,25. Win tergerst f9,50 a f 10,Zomergerst f9,— a 19,50. Haver f6.50 a f7. Kookerwter f 9,50 a f 10,Voererwten f 8,50 a f 9,00. Alles per 100 K. G. Aardappelen f4, per 104 K. G. Woensdag 14 November. Goes, 2 uur, bij inschrijving en monsters door de Commissie spijsuitdeelinggort, rijst Amer. en inl. spek, Amer. Mess beef en verse" rundvleesch. Van 9 11 Nov. 1888. GOES. OndertrouwdHermanus Poo 25 j. jm. te Dordrecht met Johanna va Fraassen 22 j. jd. Cornelis Weststraate 21 j. jm. met Maatje Hoogesteger 28 j. jd. t 's Gravenpolder. OverledenAnna Chatharina 2 m. d. v. Louis Charles Cornu en Maria Dirk se.' Van 10 12 Nou. '88. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. Muil man wed. 32 j. met M. P. I. Castenmille jd. 38 j. Bevallen D. Huijsman geb. Makkers z. M. Camberlin geb. Üudensteijn z. C. P. van de Velde geb. Scheele d. Overleden M. de Rijke 3V2 m. d. A. H. Hanssens 10 j. z. J. Adriaanse 3 m. d. G. J. St-isse 74 j. man van E. A. de Kok W. P. van den Ende 30 j. z. Woensdag 14 November. Wolfertsdijk, half 11, 24 olmen en 2 es- schen, op de hofstede van G. de Jager in den Westlandschen polder en 300 canada's aan den dijk tusschen Broeder- en Zusterpolder en Nieuw Sabbingepolder. En om 11 uur aldaar, 8 varkens, 3 wale ploegen enz. Oostkapelle, 2 uur, bij Kooman, door Not. Verlieij, voor 7 jaren verhuren, 19 perceelen bouw-, tuin- en weiland van de diaconie aldaar. Ondelande, 10 uur, door Not. v. d. Kloes, vo or dhr. Fransen v. d. Putte, 71 canada's, 34 tronken aan den dijk bij de hofstede van Meeuse71 canada's aan den dijk tusschen Storenpolder en Nieuw Ovezandschen polder, 185 dito aan den Kamerpolderdijk. 's Heeren hoek, voor erven v. Steen, door Not. de Ronde Bresser, 10 uur, een inboedel, als boogkabinet, eikenhouten kabinet, glazen kast, bureau, tafels, stoelen, Pluimenbedden, kachels, koper-, tin-, glas- en aardewerk, trog, kruiwagen enz. Donderdag 15 November. Middelburg, 3 uur, in de „Vergenoeging'- doór Not. De Vos, voor mr. Jacobse Boude, wijnse, een schuldvordering f 7500 a 5 pet' rentende, ten laste van dhr. van Kerkwijk' directeur der oestermaatschappij „De Bank van Ierseke." Ierseke, half 1, door Not. Mulock Houwer, aan het sterfhuis van v. Hoorn, Damstraat, meubelen, waaronder 1 kabinet; en daarna in de herberg bij Lamper, een woonbuis en erf, ingericht tot herberg met vergunning, Damstraat C 122, groat 354 c.A, en een dub bel woonhuis en erf, Oude Torenstraat B 86, groot 79 c.A. Middelburg, 8 uur, in de „Vergenoeging" door Not. Tak een winkelhuis B 123, Lange Delft, 52 c.A. Ierseke, half 11, door Not. Gallis Merens aan de Olsendedijk, voor mr. Saaymans Vader 110 canada's. Heinkenszand, 10 uur, voor dhr. Steketee, door Not. Bresser, 44 canada's, Platewegje 62 olmen achter Bloemenheuvel en 152 ca nada's, Krommenweg. En voor mr. van dei- Bilt en kerkvoogden te Heinkenszand, 2 olmen en 1 populier. Hoedekenskerkc, 10 uur, op de hofstedö van Verbeek, door Notaris Overman, 2e loopvarkens. Dinsdag 18 Dec. Goes 7 uur in „het slot Ostende" door Not. Lansen Croin een wookhuis en erf. Inlichtingen dhr. Pelle. Heden overleed, zacht en kalm, na eene kortstondige ongesteldheid, mijn ge liefde Echtgenoot ADRIAAN IN 'TANKER, in den ouderdom van ruim 48 jaren, diep betreurd door mij en mijne negen jeugdige kinderen. Wed. A. IN 'TANKER-STAAL. Schore, 9 Nov. '88.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3