Kerk- en Schoolnieuws. Nederland in 1813. Gemengde Berichten. werkliedenverenigingen, dat de wetenschap van Wolbers, ain K ter's practijk gehuwd, door rijk en arm wordt gewaardeerd. I)ij J. M. Biedée te Rotterdam is een feestplaat a 15 cent' verkrijgbaar gesteld, ter herinnering aan de gebeurtenis-en van November 1813. Op de Chr. scholen en Zondagsscholen zal zeker op 17 November de 75jarige ge denkdag van Nederlands verlossing met de kinderen gevierd worden. Deze plaat is het meest geschikte hulp middel om deze merkwaardige gebeurtenis in het geheugen van ons opkomend geslacht te bewareu. Teekenaar is de heer Mondriaan, Chr. onderwijzer te Winterswijk. Aan heeren uitgevers wordt bij deze gemeld dat wij niet dan bij honge uitzon dering reccnseeren kunnen, wat niel in ons blad per advertentie aangekondigd wordt. Om liet gewicht der zaak weken wij nu eens van dien regel af. De antirevolutionaire en R. C. kies- vereenigingen in bet district Sohiedam heb ben inr; A. P. R. C. baron v. d. Dorcli v. Verwolde candidaut gesteld voor de '2e kamer. Kapelle. In de vergadering van den ge meenteraad werd de vorige week de be grooting over 1889 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f'14365,73 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordeloos «Ir. J. W. F. Gob.us du Sart te Nieuw en St. Joosland te Waterlandkcrkje A. J. van Riet te Otide- Niedorpte Arnhem J. Vermeer te Zwolle. Aangenomen naar Koedijk door J. Zegers te Haamstede. Bedankt voor Sommelsdijk door 11. Westrik te Oudvosineer; voor Sprang door S. Slee-wijk Visser te Rijsoord. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Amersfoort door ds. D. Fregeres te Groede. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland zijn acht van de tien kerkeraads- leden der herv. gemeente te Tolen, zijnde vier ouderlingen en vier diakenen, «wegens verstoring van orde er. rust, en vergrijp in de uitoefening hunner kerkelijke betreK- kingen», van hunne kerkelijke bediening ontzet, alsmede van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van keikelijke bedieningen, en en van hun lidmaatschap der Ned. herv. kerk vervallen verklaard. iV. R. C Den Haag, 12 Nov. Zondagavond weid onze nieuwe leeraar ds. C. B. Oorthuijs, van Katwijk, bevestigd door ds. E. \V. Hei- necken met eene kernachtige rede natr Lukas 24 47a («In Zijn naam gepredikt worden bekeering en vergeving der zonden» Na de bevestiging zong de gemeente den bevestigden leeraar toeGe\ 91 3. Woens dagavond hoopt de bevestigde zijn Intrede te doen. Ternenzen. Daartoe uitgenoodigd door het Locaal-comité der Unie hoopt Woensdag 21 Nov. a. s. alhier op te treden dr. Gert li FEUILLETON. VIII. Een ander staaltje De tuinman Mens te Oudshoorn liet brieven schrijven aan verschillende personen, waarin hij de leugen verspreidde dat er te Scheveningen 3000 Engelschen en Russen geland waren. Ook dit hield den moed gaande. Toch versaagden velen. Oranje liet niets van zich hooren, en zonder hem meende men terecht was de omwenteling immers overbodig. Ook v. Hogendorp liet den moed zakken. Eindelijk kwam er den 27 November een brief van den Prins dat hij komen zou. Deze brief weid terstond in het Nederlandsch en in het Fransch gedrukt en door liet gansche land ver spreid. In Den Haag geloofde men er echter niets van. Immers men was daar achter de fopperij van Grant gekomen en nu kon immers deze brief ook wel onecht zijn Men ziet hetvan een opgeheven geloofs vertrouwen was weinig sprake. De adem der valsche neutraliteit en godsdienstloosheid had kerk en maatschappij vergiftigd, en de vinger, die naar Boven wees, ontbrak maar al te vaak. Doch drie dagen later op den 30 No- vember kwam de prins zelf, als om de echtheid van zijn Drief te bewijzen. Twee Engelsche ooi logsschepen kwamen te 4 uur van Wijek te 's Gravonhage. Het kerkge bouw der Ned. Herv. gemeente is tot dit doel welwillend afgestaan. Goes. De kadervereeniging «.Oefening kweekt kennisD alhier hield Vrijdag een schietwedstrijd met elf van de dertien leden. De le prijs een portret-album, werd be haald door korporaal B. den Boer met 67 punten2e prijs een cognaestel behaald door sergeant M. Reijerse met 65 punten 3e prijs een inktstel behaald door korpcraal S. Hartog met 62 punten4e prijs olie- en azijnstel behaald dour korporaal J. Hel- naaij met 60 punten 5e prijs kistje sigaren behaald door sergeant J. C. de Buck met 58 punten; 6e prjjs twee kannetjes behaald door korporaal L. Versee met 57 punten 7e prijs sigaren pij pje, domperen Luc. doosje behaald door korporaal P. Boinineljé met 52 punter.8e prijs sigarenkoker behaald door korporaal P. J. Bartelse met 50 punten. De rozenprijs, een meerschuimen tabaks pijp in étui, besloot men te verloten, om dat bleek dat liet geweer detect was. Zij viel ten deel aan sergeant J. C. de Buck. Deze prijs wi s een geschenk van Luitenant A. S. Fransen v. d. Putte, terwijl de eer ste prijs was uitgeloofd door den Sergeant Majour W. Temperman. Krabbendijke. Met bet begin der volgende maand wenschen uit deze gemeente 1 huis gezin eri 3 eeriloopende personen naar Zuid- Amerika te vertrekken. Als een bijzonderheid wurdt gemeld, dat in de nabijheid van Grijpskerke, Zater dag 10 Nov. aardappelen werden gerooid kla vei hooi werd binnengebracht, en kinde ren zich vermaakten op het ijs in de slooten. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. C Op 5 Dec. zal in de lokalen van de Werkmansvereeriiging alhier een kinderfeest gegeven worden, waaraan aan 150 kinderen van de leden een aangename avond zal worden bereid. IERSEKE, 10 November. Met het inval len van het frissche najaarsweder beginnen de verzendingen van oesters r.aar het bui tenland ook toe te nemenin October was de navraag nog niet zeergroot, maar thans begint vooral België meer af te nemen. Voor Engeland begint het oester seizoen in de laatste jaren eerst met aan vang December, daar gebruikt' men in de maanden September, October en November tegenwoordig veel zoogenaamde French Natives, Fransche oesters, welke op de Whitestable banken worden gemest. Naarmate de oestervisscherij nu wat langer heeft aangehouden en men beter over de qualiteit der oesters kan oordeelen bljjkt het, dat de oesters dit jaar wel vrij goed van visch zijn, beter zelfs dan in de vorige jaren, maar niet zwaar van stuk, de schelpen zijn over het algemeen klem. Daar het echter om visch en niet om schelpen te doen is, zoo mag men met het product tevreden zijn. De bij uitstek ongunstige zomer heeft de oesters voor den groei veel kwaad gedaan groote zware eerste soort oesters zijn dan ook niet overvloedig, daarentegen veel groote tweede soorten. Vandaar dat de prijzen dit jaar zeer afwisselen en dat te Scheveningen aan,onder het oorverdoovend gejubel van Hagenaar en Scheveningei. Een Scheveninger, Pronk geheeten, droeg den Prins uit de barkas naar den gereed- staanden wagen, die door een Jacob van Duijne gereden werd. De hoogleeraar v. d Palm, die volgens zijn eigen zeggen «in zijn jonge jaren een weinig gekeesd had,» een vertrouwbaar getuige dus, schrijft er van in zijn Gedenkschrift van ISeerlands her stelling» «Nooit werd vreugde zoo tot dronkenschap opgevoerdop zoo verschillende wijzen naar ieders aard vertoond. Hier deed zij de oogen schitterendaar benevelde zij ze met den zoeten dauw der natuurginds stond men wezenloos, geworteld in den grond, als geloofde men niet, wat men zag. Dezen gloeide het gelaatgene verbleekte. De een barstte los in gejuich des anderen stem smoorde in het snikken der overkropfe borst. Den ouden was het, als hadden zij een kind uit den dood wedergekregen de mannen een broider; de jongelingen een vader. Wij zullen den Prins niet volgen op zijn tocht naar Den Haag, waar bij bij v. Lim burg Stirum afstapte en daarna met v. Hogendorp zijn eerste mondgesprek hield. Daags daaraanvolgende werd Arnhem door de Pruisen veroverd en verdreef Brielle's dapper Geuzen kroost de Fransche bezetting uit stad en eiland. Zachtjes aan volgden andere steden en vestingen, onder anderen Willemstad en Bergen op Zoom, voor 1ste soort oesters van f40 tot f50 betaald wordt al naar qualiteit. Tweede soorten worden met f28 tot 34 en soms zelfs hooger betaald. In de laatste weken is er nog al vraag naar zaaioesters en worden deze tot veel betere prijzen omgezet; onderhandsche verkoopen van meer belangrijke partijen hebben daarin plaats gegrepen. Eigenaardig is het, dat meest alle zaken van eenige beteekenis buiten de oestevbeurs gedaan worden, ter beurze is het doen van aankoopen van eenig belang meer eene zeldzaamheid. Vooral de grootere kweekers maken geen gebruik van de Beurs. De oorzaak van meerdere navraag en hoogere prijzen der zaaioesters moet gezocht worden in het totaal mislukken van den broedaanslag in den afgeloopen zomerop de broedpannen zit letterlijk niets, zoodat zij bij het binnenbrengen uit zee meestal direct in de klas gereden worden de kosten van af steek worden door de enkele broedjes niet gedekt. Om nu zooveel doenlijk te trachten, over drie jaren ten minste wat oesters te hebben, koopt men de zaaioesters tegen hooge prijzen, de afgeloopen week is dit goedje tot f 8 a 9 per 1U00 verkocht. Gelukkig dat de zeer ruime aanslagen van -orige jaren bij de groo tere kweekers vrij ruimen voorraad van klein goed hebben gegeven voor de kleine kwee kers was deze zomer noodlottig. De vorst der laatste dagen en vooral do sterke zuid-oostelijke winden hebbenvolstrekt geen kwaad gedaan van ijs te lerseke en op de Schelde is nog niets te bespeuren de sterke winden hebben het voordeel gegeven, dat de banken schoon gewaaid zijn, hetgeen bij het kunstmatig schoonkorren dat in de laatste weken met kracht voortgezet is, maakt dat de oesterbanken in jaren niet zoo zuiver waren als op dit oogenblik. Ook heb ben de sterke winden veel bijgedragen om de jonge oesters te dekken, iets wat bij den aan vang van den winter zeer goed is. Voor de vele werkzaamheden welke op de oester- banken vóór den winter nog verricht moeten worden, alsmede voor de visscherij zelve is het te wenschen dat het gure koude weder spoedig ophoude, daar anders vele noodzake lijke bewerkingen in den steek moeten wor den gelaten. Vlissingcn. Zondagmorgen tusscken 5 en 6 uur is in liet kanaal bij de groote sluis alhier plotseling gezonken hel tjalkschip van schipper L. Mouthaan van Terneuzen. Het si hip was beladen met suikerbieten, komende van Zierikzee, met bestemming naar Gent. De opvarenden,namelijk detschipper en zijnkneclit de vrouw des schippers en een zuigeling van driemaanden zijn met moeite gered.Overigens is niets ^kunnen gered worden. Naar wij vernemen was niets verzekerd. Reeds vier malen inoet genoemde schipper met het zelfde vaartuig averij beloopen hebben. Het vaartuig schijnt, door ai tapping van water in het kanaal op de steenglooiing geraakt te zijn, waardoor het een lek heeft bekomen. Hoek. Zo.idag morgen kwam de land bouwer F. Dieleman tot de ontdekking dat zijn koewachter (een persoon van ruim 40 jaar P. de B.) des zaterdags avonds niet te huis was gekomen, wat natuurlijk aan leiding gaf tot zoeken met het treurig ge volg dat hij na eenig zoeken dood in een sloot is gevonden omtrent een kwart uur van de hofstede. Hij was om half tien nog op het dorp gezien doch schijnt in het naar huis gaan een toeval, soort van vallende ziekte waar de Franschen veel ammunitie moesten achterlaten. Zeeland bleef nog maar steeds in de macht der Franschen. Napoleon had het zelfs in staat van beleg verklaard. Om het te verlossen, had de Prins nu de Souvereine Vorst de natie te wapen geroepen; doch slechts weinige vrijwilligers kwamen op zijn roepstem. Gevolg was dat de gehate conscriptie (loting) gehandhaafd moest worden. Het vlotte echter met de bevrijding van Zeeland nog nietzoodat een Engelsche vloot, die zich omstreeks dien tijd op de Zeeuw'clie wateren vertoonde, niet onwel kom was. Eerst werd Zierikzee ontruimd, en zoo kwamen Schouwen en Duiveland vrij. Zuid Beveland verdreef weldra zelt den vijand, met uitzondering van het fort Bath, waar de Franschinan zich nestelde. Ook Noord Beveland. Doch Walcheren bleef dank zij de wakkerheid der Fransche bezetting te Vlissingen, aan Napoleon getrouw. Eerst in het volgende jaar werd Vlissingen, en daarmede het eiland Wal cheren weder vrij. Z'io had ondanks zooveel ingezonken heid bij het volk, de God van Nederland zich weder krachtig betoond de Onverander lijke, de Getrouwe te zijn, en uitgeholpen in den nood. In zoovele schijnbaar geringe zaken moest die Goddelijke tussehenkomst uitblinken Zoo was het bijvoorbeeld een zegen van Boven, dat Holland en Utrecht zonder gekregen te hebben waaraan de persoon somwijlen lijdende was. Vlissingen, 12 Nov. Hederi morgen is het kleine torpedo-vaartuigje Cerberus, kapitein Groen van hier vertrekken en daarmede een begin gemaakt met liet grocte waag stuk zee te bouwen in een vaartuig van zulke geringe afmetingen, liet schip is gebouwd op de werf van de Kon. Mij. de schelde. Met luide hoerah's deed men de bemanning uitgeleide. s Heer Aremlskerke. Vrijdag 11. had de 72jarige wed. M. Goeree het ongeluk \an den zolder te vallen, waardoor zij een arm brak en twee wonden aan hel hoofd be kwam. Heelkundige hulp werd verleend door dhr. .Schilham. Yli-slng^n. Heden morgen is de mailboot Prinses Marie door Jen mist eerst te 7,45 aangekomen. Passagiers en mail vertrokken per lacultatie*en trein van 7,55. - Zaterdag is bij Sleeuwijk een twee rn a's tscliip, dat aan den grond voer, door een mede afsleepend ijzerschip aangevaren. Het achterschip werd doorboort! en de \rouw van den schipper werd bij de aanvaring verpletterd. Hare vier kinderen waren in de kajuit, die vol water liep. Gelukkig slaagde men er in deze ongelukkigen teredden. Een dame te Nijmi gen vermiste nog al eens muntpapier en zilvergeld uit hare secretairedoch zij kon er maar niet achter komen, wie dit wegnam. Maar eindelijk kwam het uit. Een der dienstboden bleek de daderes te zijn. Zij had een valschen sleutel weten machtig te worden en stal telkens eenige geldswaarden, teneinde aan hare ongelukkige zucht tot opschik te kun nen voldoen. Het aantal nieuwe wevers te Enschede is tot 26 geklommen, zoodat niet behulp van de trouw gebleven arbeiders 180 weef getouwen in werking konden blijven. Het \erzoekscln ift om terug te mogen komen, is door zeven werkstakers geteekend. Drie af gevaardigden uit de wert. stakers die voor allen weder toelating kwamen vragen, kre gen den raad eveneens per verzoekschrift zich tot de daartoe bevoegde commissie te wenden. Het is bekend dat hier en daar de westkust van ons land geweldig door de zee te lijden heeft. Dit is ook het geval niet het eilirid Rottum. Aan de westzijde wordt het kleiner, aan de oostzijde grooter. Volgens meting heeft het onlangs in 14 dagen 9'/a meter verloren. De woning van den strandvoogd is nauwelijks verplaatst, of de fondamenten der laatste woning worden weder door het zeewater bespoeld. Twee broeders te Tilburg hadden zich doen inschrijven voor een reis naar Bra zilië, waar zij zich als landbouwer-! wilden vestigen. Zij hadden echter te Baarle- Nassau verscheidene goederen ontvreemd. De broeders werden kort daarop, in den trein naar Antwerpen gearresteerd. Te Havelte (Drente) bevinden zich op het veld heuveltjes van Germaanschen oorsprong. In een dier heuveltjes 2 meter diep, is asch gevonden, waaronder half verbrande menschenbeenderen, liggende op houtskolen. de hulp van Pruisen, Russen of Engelschen waren vrij gekomen. De toenmalige Engelsche minis'er van binnenlandsche zaken verklaarde dat het te bezien zou gestaan hebben, wat de Verbonden Mogendheden wel met Holland zouden hebben gedaan, als zij het eens veroverd hadden. Indien de Heere niet tusscher.beiden gekomen ware, hunne hulp zou een gebroken rietstok gebleken zijn. Immers, toen de Prins reeds in Den Haag was, onderhandelden Rusland, Oostenrijk en Pruisen inet Napoleon over den vrede en boden hem aan een deel van Nederland tot aan den Rijn. Gelukkig, dat Napoleon dit aanbod van de hand sloeg. En als men dan weet, welke bezwaren de staatsman Gijsbert Karei v. Hogendorp le overwinnen had, en hoe moedig hij «tand hield, ook waar allen versaagden, in den donkeren n icht Van onzekerheid en machte loosheid die toen Nederland benauwde, dan zal men de wegen des Heeren roemen, die hij in 1813 rnet Nederlands volk en met Orinje gehouden heeft, en Hem danken voor wat Hij ons schonk in het edele drie manschap v. Hogendorp v. d. Duyn v. Stirumin den erfprins van Oranje, onzen eersten Koning Willem en in zoovele anderen, die in November 1813 medewerkten tot de wederoptrekking van het groote ge bouw onzer nationale Vrijheid. Soli Deo Gloria! Oranje boven (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2