Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Briefwisseling. Aanbestedingen. Overzicht van Yerkoopingen. Marktbericht. millimeter dik. Ze zijn sterk en zeer duurzaam. De anarchisten te Parijs hebben Woens dag twee dynamietaanslagen gepleegd. Even als een paar maanden geleden, hadden zij het ook thans gemunt op twee kantoren van dienstverschaffïng. Tegen één uur in den nacht weerklonk de eerste ontploffing, welke deed denken aan het geweld van een batterij geschut. De menigte stroomde naar de plaats van den aanslag, waar ook het brandweerpersoneel en de politie aan stonds verschenen. De geheele benedengevel was vernield alsmede het inwendige der on derste verdiepingen. Er brak echter geen brand uit. De slag werd gehoord tot in de verst gelegen wijken van Parijs. Nauwelijks van den angst bekomen, wer den de bewoners opnieuw opgeschrikt door een tweeden slag, nog heviger dan de eerste Men snelde naar de rue Frangaise, waar de gevel van het bureau vaneengescheurd en terecht gekomen was op het tegen over liggende hui51. Alle ruiten in den om trek waren verbrijzeld. Het is onmogelijk den angst te beschrijven van de lieden, welke in de straat wonen en half gekleed te voorschijn kwamen; om de oorzaak van het vreeselijk geweld te vernemen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie te Parijs heeft Donderdag een twintigtal arrestaties gedaan, naar aanleiding van de ontploffingen, die in de kantoren van dienstverschaffïng hebben plaats gehad. De prefect van politie heeft de arrestatie gelast van allen, die op de laatste vergade ringen te Parijs door woorden tot moord of plundering hebben aangezet. In Polen is een revolutionair comité ontdekt. Verscheidene der leden, waaron der 23 studenten, een rechter van instructie en eenige andere, hooggeplaatste ambtenaren zijn gevangen geuomen. Zij zijn opgesloten in de gevangenis te Warschau en zullen binnenkort terecht staan. Het volgende verhaal uit de schilders wereld las het Centrum in een Duitsch blad. «Een beroemd portretschilder was bezig met het voltooien van een levensgroot damesportret, toen hij plotseling werd weggeroepen voor een onderhoud, dat- vrij lang zou duren. Dien tijd maakten zich zijn leerlingen ten nutte om het schilder stuk nauwkeurig op te nemen en er hun op- en aanmerkingen over te maken. Bij ongeluk kwam een hunner er jte dicht bij en streek onwillekeurig met zijn mouw de pas afgewerkte rechterhand uit. Wat nu te doen De jongelieden wisten geen ande ren uitweg, dan de schuldige, die trouwens voor den besten leerling van den meester door ging, zelf zou beproeven zoo goed mogelijk de hand bij te werken. Dat ge schiedde tot aller genoegen. De terugkeer van den meester werd evenwel' met angst tegemoet gezien. Maar 't eerste wat hij zeide, toen hij het por tret nog eens overzag, waren deze woor den «Die rechterhand is waarlijk niet het lee lijkste wat ik straks gemaakt heb Er ging een gejuich op in het atelier over dezen lof uit den mond van den meester, die nu op de hoogte werd gesteld van het gebeurde en er zelf hartelijk om lachte.» Wij vragen echterZou dit geen variant zijn op de zelfde geschiedenis, die eens te Antwerpen is voorgevallen tusschen Rubens en Jourdan Rubens werd even van zijn, arbeid afgeroepen. Onderwijl wierpen ai stoeiende zijn leerlingen een paneel om waardoor een hoofd van de madonna werd uitgewischt. Een der leerlingen, Jourdan bracht het hoofd weer in orde. Rubens bemerkte bij zijn jterugkomst, zoo weinig van de zaak, dat hij tevreden uitriep- Dat hoofd ir. mij al heel goed gelukt van daag. De leerlingen barstten toen natuurlijk in een luid gelach uit. Echter kan zich deze geschiedenis daarom toch nog wel herhaald hebben. In Amerika wordt het meer en meer mode, aan geliefkoosde honden een kost bare begrafenis te geven. Zoo stierf onlangs een groote herdershond, het eigendom van een rijk inwoner van Bristol. Er werd een prachtige lijkkist besteld van mahoniehout, die met kostbare witte zijde bekleed was. Onder den kop van den clooden hond lag een satijnen kussen en op de zilveren plaat op het deksel stonden de woorden«Prins, gestorven 6 October 1883, oud twaalf jaar, zes maanden, veertien dagen.» Vóór het deksel gesloten werd, kwamen al de leden der familie (van den eigenaar nl.) het lijk nog eens zien en stortten zij bittere tranen bij het stoffelijk over schot, als ware het een dood broertje. Meer dan twintig personen volgden den lijkwagen naar het kerkhof, dat ruim 4 mijlen ver lag. Het lijk werd in het fami liegraf neergelaten, waarop een gedenksteen ter eere van den ontslapene zal worden opgericht. Ernstige wanor lelijkheden hebben te Altkirch in den Elsas bij de opkomst der recruten plaats gehad. Eene talrijk tierende en joelende volksmenigte poogde zich onder de mil.tairen te mengen. Ten slotte werden de geweren geladen. Ten slotte werden de geweren geladen, doch geschoten schijnt er niet te zijn. Ernstiger nog dan te Altkirch waren de ongeregeldheden te lllfurt. Een woedende volksmenigte ging den troep met recruten tegemoet. Tevergeefs trachtte men haar tegen te houden. De bevelvoerende officier trok de'sabel en verwondde een man aan het hoofd. Het station werd met moeite ontruimd. Uit New-York wordt bericht, dat bij de jongste presidentsverkiezing een zóó uitge-» breide handel in stemmen gedreven is, als nog nimmer gezien werd. Vooral in In diana, waar de strijd zeer hevig was, huldigde men die fraaie industrie. Er was een formeele markt, waar de stemmen van beide partijen verhandeld werden tegen 15, 20 en 25 dollars. Op 10 October is in Transvaal de 63ste verjaardag van president Krüger ge vierd. Uit de mijn te Cransac, welke ge deeltelijk door een gasontploffing vernield werd, zjjn tot heden 52 lijken te voorschijn gebracht. Op verzoek van de keizerin moeder is in Duitschland het verbod uitgevaardigd om het portret van Frederik III op zijn sterfbed, in de winkelkasten ten verkoop uittestallen. Te Teheran (Perzië) is een zonderling tooneel van wanorde afgespeeld. Op het oogenblik, dat een trein zich in beweging stelde, geraakte een der passagiers onder de wielen en werd geheel verbrijzeld daar onder uit te voorschijn gehaald. De woede der medereizigers keerde zich tegen den machinist, dien men de schuld gaf en een pak slaag wilde toedienen. Deze echter stelde zich te weer, bracht een revolver voor den dag en loste eenige schoten op zijn aanvallers. Na een van hen gedood en eene vrouw gevaarlijk in het gelaat gewond te hebben, koos hij met de andere treinbe- ambten het hazenpad, waarop de menigte den geheelen trein vernielde, totdat er nog slechts enkele fragmenten van over waren. Zonderlinge manieren in Teheran 1 LAATSTE BERICHTEN. (Per Tel). DEN HAAG, 9 Nov. In de Staatscourant van heden avond wordt Bevestiging van de gunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning verwacht. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 In uw nommer van 1 Nov. ld. komt eene beoordeeling voor van eene uitvoering der hier bestaande zangvereeniging «Advendo», voor gemengd koor, op 30 Oct. 't Zij mij vergund daarop de twee volgende aanmerkingen te maken. In de eerste plaats is genoemde uitvoering eene «huishoudelijke» geweest, alleen toe gankelijk voor donateurs en donatrices met de door hen geïntroduceerden. Hieruit volgt, dat eene beoordeeling of bespreking in een nieuwsblad buitengesloten is, althans niet gewenscht wordt. Gaarne bleven wij dus bij eene volgende gelegenheid van eene dagblad-critiek verschoond. Mijne tweede aanmerking betreft de wijze van beoordeeling zelf. Uw verslaggever is m. i. daarin niet gelukkig geweest. Hij noemt als de best geslaagde nummers o. a.«de Motette» van Schultz, «Psalm 95» van Mendelssohn, het «lied vom Frosche (mannenkwartet) van Höpfner, terwijl hij de meeste der nummers, die volgens 't algemeene getuigenis van zeer betrouwbare deskundigen het verdienstelijkst werden gezongen, de revue laat passeeren met de eenvoudige opmerking, dat zij vrijgoed vol deden. De door mij bedoelde nummers zijn o. a.AvondliedBarcarole ((Jachtlied)), EensgezindheidHet man nenkwartet vond bijval, eenvoudig omdat het komisch was en is daarom herhaald. Ten slotte diene als verontschuldiging van mijn laat schrijven, de mededeeling, dat ik door omstandigheden, buiten den wil eer redactie eerst gisteren «De Zeeuw» van 1 Nov. 1.1. ontving. U bij voorbaat dankend voor de plaatsing, mijnheer de redacteur, heb ik de eer te zijn Uw dw. Dn A PASSENIER, Directeur van voornoemde vereeniging. Middelburg, 7 Nov. 1888. Redactie De Zeeuw», Goes. Onlangs stond in een nummer van uw blad te lezen,--dat de 3 eigenaren van het Evangelisatie lokaal te Zuidzande thans het verzoek van dominé Ossewaarde te Sluis om dit gebouw voor de Evangelische Ver eeniging voor Zeeland te gebruiken hebben ingewilligd. Dit bericht is niet geheel juist. Waarheid is, dat 2 hunner toestemming hebben gegeven, het lokaal ten behoeve van dezen Evangelisatiepost te gebruiken, ofschoon een hunner deze toestemming reeds heeft ingetrokken, terwijl de derde der eigenaren bij zijn weigering blijft volharden. Het is er dus nog verre van, dat de heer Iteudinck aldaar komt. X. AFLOOP VERKOOPINGEN, enz. Ylissingen. Gisterenmorgen had alhier in het militair hospitaal de herbesteding plaats van aardappelen voor het tijdvak van den dag waarop de goedkeuring van den minister van oorlog is ontvangen tot en met 30 Juni 1889. Ingeschreven werd door A. Botting f 3,70 per H.L., J. J. Parras f 3,54 per H.L. Bjj de aanbesteding op f 5 October was A. Botting de eenigste inschrijver voor f 3,75. Van 7 9 Nov. '88 GOES. Getrouwd M. Hootsmans 24j.jm met C. van der Straate 19 j. ld. J. Ver boom 23 j. jm. met J. Ossewaarde 25 j. jd. GeborenCornelia Dina d. v. Joos Adri - aanse en Francina Verheule Adriaan z. v. Jacob de Dreu en Neeltje Westveer. Van 8-9 November '88. MIDDELBURG. OndertrouwdW. Jobse jm. 29 j. met J. Lorier jd. 24 j. M. J. Sanderse jm. 23 j. met H. J. dq Kam jd. 21 j. S. de Jonge jm. 23 j. met M. van Westen jd. 20 j. K. Dijkstra jm. 29 j. met W. A. Malgo jd. 24 j. Getrouwd H. J. Visser jm. 32 j. met J. M. Hertogh jd. 31 j. G J. Dentz jm. 27 j. met W. Brouwer jd. 25 P. Rozenmond jm. 27 j. met N. van Meeren- donk jd. 26 j. H. J. Minck jm. 26 j met F. C. Hooze jd. 23 j. D. J. Davidse jm. 23 j. met H. Huibregtse jd. 25 j. Bevallen C. Cevaal geb. Vos z. D. Daunnan geb. Sinke d. C. Izeboud geb. Minderhoud d. Overleden J. A. van Offenbeek 52 j. man van J. G. Kamermans. Onze berichtgever te Vlissingen is zelf te veel met de bedoelde plannen ingenomen, dan dat hij er maar een oogenblik aan denken zou, deze zaak tegen te werken. Geschiedde dit, dan was het zijns ondanks. Dit begreep H. J. M. trouwens ook wel. Red. Maandag 12 November. Middelburg, 12 uur, het wasschen van nachtlegergoederen voor het garnizoen. Dinsdag 13 November. Wissenkerke, door het bestuur van den Vlietepolder, half 11, in de directiekeet, het doen van steenbestortingen ter verdediging van den oever van den polder. Bestek ligt ter inzage in de keet en bjj dhr. v. d. Heyde, en verkrijgbaar a 75 cent. Woensdag 14 November. Goes, 2 uur, bjj inschrijving en monsters, door de Commissie spfisuitdeelinggort, rijst, Amer. en inl. spek, Amer. Mess beef en versch rundvleesch. Maandag 12 November. Hcinker szand, half 1 bij v. d. Berge voor Walrave door Nol. Bressereen broodbakkerij 2 schuren en erf 297 o.A. Dinsdag 13 November. Vlissingen, in het Café Biljard, 7 uur, door Not. v. Uije Pieterse, een huis, Kleine Kerk straat I 58. Woensdag 14 November. Wolfertsdijk, half 11, 24 olmen en 2 es- schen, op de hofstede van G. de Jager in den Westlandschen polder en 300 canada's aan den dijk tusschen Broeder- en Zusterpolder en Nieuw Sabbingepolder. En om 11 uur aldaar, 8 varkens, 3 wale nloegen enz. Oostkapelle, 2 uur, bij Kooman, door Not. Verheij, voor 7 jaren verhuren, 19 perceelen bouw-, tuin- en weiland van de diaconie cllclclcir. Oudeiande, 10 uur, door Not. v. d. Kloes, voor dhr. Fransen v. d. Putte, 71 canada's, 34 tronken aan den dijk bij de hofstede van Meeuse71 canada's aan den dijk tusschen Storenpolder en Nieuw Ovezandschen polder, 185 dito aan den Kamerpolderdijk. 's Heerenhoek, voor erven v. Steen, door Not. de Ronde Bresser, 10 uur, een inboedel, als boogkabinet, eikenhouten kabinet, glazen kast, bureau, tafels, stoelen, Pluimenbedden, kachels, koper-, tin-, glas- en aardewerk, trog, kruiwagen enz. Donderdag 15 November. Middelbnrg, 3 uur, in de „Vergenoeging'' door Not. De Yos,voor mr. Jacobse Boude- wfinse, een schuldvordering f 7500 a 5 pet. rentende, ten laste van dhr. van Kerkwijk, directeur der oestermaatschappij „De Bank van Ierseke." lerseke, half 1, door Not. Mulock Houwer, aan het sterfhuis van v. Hoorn, Damstraat, meubelen, waaronder 1 kabineten daarna in de herberg bjj Lamper, een woonbuis en erf, ingericht tot herberg met vergunning, Damstraat C 122, groat 354 c.A, en een dub bel woonhuis en erf, Oude Torenstraat B 86, groot 79 c.A. Middelburg, 8 uur, in de „Vergenoeging" door Not. Tak een winkelhuis B 123, Lange Delft, 52 c.A. Ierseke, half 11, door Not. Gallis Merens aan de Olsendedfik, voor mr. Saaymans Vader 110 canada's. Heinkenszand, 10 uur, voor dhr. Steketee, door Not. Bresser, 44 canada's, Platewegje 62 olmen achter Bloemenheuvel en 152 ca nada's, Krommenweg. En voor mr. van dei- Bilt en kerkvoogden te Heinkenszand, 2 olmen en 1 populier. Hoedekenskerkc, 10 uur, op de hofstede van Verbeek, door Notaris Overman, 25 loopvarkens. Waarde, 1 uur, bjj wed. Moelker, verpach ting, door Notaris Prins, voor 10 jaar, van 25.2964 H. bouwland. Aanwijzing de heer J. Blok Sr. aldaar. Vrjjdag 16 Nov. Heinkenszand, 10 uur aan Staalsdijk voor J. Trimpe Burger door Not. de Ronde Bresser 114 Canada's en Hakhout. Maandag 19 Nov. Heinkenszand, 10 uur door Not. De Ronde Bresser op de hofstede „De Kouse", 40 Olmen. En 15 dito, en om half 1 in de Zandputweide 52 Canida's; en in de Af braakweidellö dito. Kamperland, 12 uur bij Broekhoven door Not. Huvers verpachting voor 5 jaren Dij ken, Schorren enz. in Oud Kampen en Soele- kerke. 2e het jachtveld 1028 Hectaren. Dinsdag 20 November. 'sHeer Arendskerke, bij inschrijving 30 olmen. Biljetten ten kantore van dhr. Fran- en van de Putte Zoon vóór 12 u. bezorgen Woensdag 21 November. Eversdijk, half 11, Beijerweg, voor Jan Rottier, door Not. Gallis Merens, 26 olmen en 7 esschen. 's Heer Arendskerke, in een weide achter Vredenhoef, voor dhr. Fransen v. d. Putte, door Not. de Ronde Bresser, 75 canada's. Aanwijzing J. Kole. Donderdag 22 November. Kloetinge, 10 uur, door Not. Houwer voor M. Burger in Bfiganghoek, 35 canada's tot 160 c.M. Dan in de herberg 89 olmen tot 205 c.M. op de weide „Broeikastje" achter de hof stede van C. Kole (Abbekinders). Voorts 1 eik, 7 esschen, 1 canada, 35 olmen tot 220 c.M. op de hofstede van v. Liere. 78 olmen en 1 esch in Bfiganghoek, achter het dorp. Kap hout in Jagthoek en in Zwake, Voör den ambachtsheer van Kloetingen 25,55 A. wis schen en 64,63 A. hakhout in Abbekinders. Vrfidag 23 November. 's Gravenpolder, 10 u., door Not. Overman voor M. Burger aan den Weel- en Schenkel- dijk 269 olmen, 2 abeelen, 8 canada's en 29 tronkboomen. Souburg, op de buitenplaats Poelwfik, 10 uur, door Not. Tak, olmen, esschen, popu lieren, kastanjes, beuken kaphout, tronken, heestergewassen. Zaterdag 24 November. Goes, 8 uur, door Not. Liebert, op het „Slot Ostende", een woonhuis, Lange Vorststraat C 142, bewoond door Smolders. Woensdag 28 November. Kolijnsplaat, 2 uur, ïn „de Patrijs'', door Not. Huvers, tiendblokken in Nieuw Noord- Beveland en een aandeel in jaarlfiksche grondcijnsen. 's Heer Arendskerke, hofstede C Otte, door Not. Bresser, 10 uur, 112 olmen, 1 canada, 45 tronkboomen. Donderdag 29 November. Waarde, 11 uur, in een boomgaard bfi den molen, door Not. Houwer, 29 esschen (zwaar 11 tot 19), 98 fruitboomen, 1 note-, 1 abeele-, 2 pruime-, 1 olme-, 145 tronkboomen, doorn heggen, brandhout, steen, en een woonhuis tot afbraak. '8 Heerenhoek, 11 uur, door v. Eijkeren, op zijn ofstede, 175 canada's en 50 olmen. Inl. dhr. Pelle. Biczelingsclien dijk, voor C. Kloosterman, door Not. Merens, half 11, 200 canada's. Vrijdag 7 December. Baarland, 10 uur, bij Mullié door Notaris Lansen Croin voor erven Sprufit1 hoefje, namelijk woonhuis, schuur, erve, tuin en bouw- en weiland samen 361,84 Aren. 2o. ten behoeve der minderjarige kinderen van wijlen Jacs. Spruijt: 1,82,24 H. bouwland. Veiling in perceelen. Inl. de heer Pelle. OESTERBEURS. Ierseke, 9 Nov. 1888. Verkocht Zaai- oesters ad f4,50 de duizend. Handel slap. GOES, 6 Nov. 1888. De aanvoer van granen was tamelijk ruim. Nieuwe Tarwe, Gerst in de beste soorten,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3