Briefwisseling. Burgerlijke Stand. Overzicht van Yerkoopingen. Politie Goes. Armenzorg. Marktbericht. Ook te Hulst heeft zfch voor de a. s. Zeeuwsehe tentoonstelling te Middelburg te houden, een sub-comité gevormd, ba- staande uit de heeren L. J. M.| van Waes- berghe Janssens, burgemeester en eere-voor- zitter, J. Vogelvanger, voorzitter, H. Wauters, onder-voorzitter, Fred, Verwilghen, H. Maer- tens, en K. de Lozanne, Secretarie Zondag is op de slikken van den polder Bruinisse, ter hoogte van het Mast gat, gevonden en naar het lijkenhuis dei- gemeente Bruinisse overgebracht het lijk van een schipper, vermoedelijk van den op 10 October jl. in de Mosselkreek ver dronken van der Hooft, ('een Tholenaar). Het gelaat was onkenbaar. Langs de zuid-oostzijde van gemelden polder dreven Zondag eenige goederen, als een fustje, gedeeltelijk met bier gevuld, benevens eenige handvegers en plattebor- stels, alsmede een bindbalk van een vaar tuigje, een en ander vermoedelijk afkom stig van de ter hoogte van Ouwerkerk (Duiveland), gezonken marktschuit van D. Legierse, beurtschipper van Oude Tonge op Bergen «p Zoom. M. C. Dat schimmelplanten gevaarlijk kunnen zjjn, bleek verleden week in een Zuidhol- landsch dorp. Een vrouw had een kloof in de hand, en voor verzachting streek zij er wat reuzelvet in, doch het ongeluk wilde dat daarop schimmel stond. Bijna onmid dellijk begon de hand op te zwellen, en ver volgens de arm; nog denzelfden dag was de vrouw een lijk. Zaterdagmiddag liep een haas het dorp Eibergen biunen tot midden in de kom, sprong toen van de straat door een groote glasruit van de pastorie bij den pre dikant in de voorkamer en werd [daar met de hulp van twee buren gevangen onder eenige stoelen. Volgens de Avondpost is hier te lande nog een afstammeling van den admiraal De Coligny in leven, namelijk de heer F. T, Guicl.enon de Chastillon te 's Hage, sinds ongeveer 24 jaren ambtenaar bij de tele- graphie. Hjj is de eenige overgebleven zoon van een indertijd veel besproken schoenma ker in den «Mallemolen» te 's Hage, en mag zich in het bezit van een zoon en drie dochters verheugen. Uit Haamstede wordt gemeld Maandag ochtend werd den burgemees ter alhier van den vuurtoren van "Wester en Noord-Schouwen gerapporteerd, dat aan den huitenkant van den Ooster een schip aan den grond zat en eenige oogenblikken later een tweede op het iNieuwezand. De te Burghsluis gestationeerde reddingsboot Prin ses Wilhelmina werd terstond daarheen gezondente 3 uur in den [namiddag werd van den vuurtoren van Westerschouwen gezien dat het schip op het Nieuwezand omsloeg en de reddingsboot huiswaarts keerde. Deze arriveerde circa half vijf te Burgh sluis, en de wakkere schipper Jacob van der Klooster mocht de voldoening smaken de geheele bemanning (14 personen) der Vlaardinger logger De Zeemeeuw VI. 85, gezagvoerder C. Westerduin Bz., en reeders mej- wed. J. van den Toorn teSchevenin- gen, te hebben gered. Deze bemanning zou zeker in de gohen zij n omgekomen, ware het nietdat er te Burghsluis eene zoo goed aan de eischen des tijds voldoende reddings boot geweest was. Hoogstwaarschijnlijk zal bij gunstig weer nog wel het een en ander van het schip worden aangebracht. Uit Enschede wordt aan de Z. Ct. ge meld dat in eene onder voorzittterschap van den commissaris des Konings gehouden vergadering met a.'gemeene stemmen dooi de fabrikanten werd verklaard, dat de firma Jannink niet verder aan de eischen der werklieden, respectievelijk niets anders dan die der socialistische partij,mocht noch kon voldoen hun laatste eisch is niet meer en niet minder dan een minimum loon per wever van f10 per week. Eene commissie van vijf leden werd staande de vergadering benoemd, om in het belang van het goedgezinde werkvolk op te treden en middelen te beramen om woelingen krachtdadig tegen te gaan. Te 'Gravenhage trad ds. v. GheelGil- demeester onlangs in een vergadering der socialisten in 'Walhalla op, om eene stelling te veidedigen of te weerleggen, en zei toen onderanderen, dat hij in de Bethlehemskerk eerlang de gelegenheid zou openen over die zaak met hem van gedachten te wisselen, te debatteeren. Toen nu na eenige dagen genoemde pre dikant in genoemd kerkgebouw een bid_ stond moest leiden met eenige zijner ambts broeders, meenden de socialisten dat dit de beloofde samenkomst was. Een dichte drom van .belangstellende socialisten drong dan ook bij het openen der deuren het gebouw binnen en plaatste zich in de banken. Ds. v. Gheel beklom echter na m-t moeite door de verzamelde menigte heengedrongen te zijn, den kansel en deelde den lieden mede, dat er heden geen debat zou zijn, en dus de teleurgestelden desverkiezende konden heengaan. Allen bleven echter zitten; en de bidstond liep geregeld af. Aan het einde gaf de dominé gelegenheid om bedenking! n tegen het gesprok ene te komen opperen, in .de consistoriekamer; doch de opponenten moesten een voor een komen. Velen bleven toen aan de deur der consis toriekamer staan. Eerst werd een jong- mensch binnengelaten, die in eene lange réde de waarheid bestreed van den tekst: »Zalig zijn de reinen van harte,» enz. enz. De bespreking duurde echter zoo lang, dat de overigen, die buiten de deur op hun beurt stonden te wachten, stilletjesaan allen heengingen, en de predikanten keerden zeer kalmpjes met den jongen socialist huiswaarts. Zoo ongeveer deelt althans het Utr. Dagbl. deze geschiedenis mede. Of zij echter in allen deele waar is; zal later wel blijken. In het Militair blad wordt door den heer Willem F. Paehlig een en ander me degedeeld over zijn bemoeiingen bij de plaatsing der aandeelen voor het Sanatorium te Wiesbaden, waaraan ook dr. Mezger ver bonden wordt. Hij is er in geslaagd 800,000 mark in Nederland te plaatsen en heeft dit gedaan onder de voorwaarde, dat alle offi cieren van land en zeemacht en van het Indische leger aldaar tegen een korting van 20 pet. zouden verpleegd en behandeld worden. In Amerika maakt men op de elanden- jacht gebruik van een kegelvormige spreek buis, van boomschors gemaakt. De jager bootst daarin Let geluid van den eland na, om hem daarmede te lokken en onder schot te krijgen. Als anecdote wordt verteld van een jager, die twee uur lang, zoo ongeveer vier mijlen, al toeterend was voortgekropen en eindelijk op een anderen toeteraar sliet, die door zijn geluid aangetrokken, hem eindelijk hebbende gevonden, hem nu ver zocht om een beetje tabak. Een modelkok. Napoleon ontbeet zeer ongeregeld. Het uur van zijn ontbijt ver schilde van acht tot elf in den morgen. Zijn tafel bestond steeds uit een gebraden kuiken. Op zekeren morgen liet hij den kok komen en zeide: «Ik begrijp niet, hoe het mogelijk is, dat, op welk uur ik ook kom ontbijten, mijn kuiken steeds dampende klaar staat.» «Sire», antwoordde de kok, «de eenvoudige reden is, dat ik ieder kwartier een versch kuiken aan de braadspitsteek, zoodat Uwe Majesteit zeker is er altijd een geheel toe bereid te vinden.» AFLOOP VERKOOPINGEN, eHZ. Grijpskerke. Dinsdag werd in de her berg van Wed. Poppe dopr Not. Tak. pu bliek verkocht io een perceel Bouwland te Domburg in de kom van het dorp groot 48.20 A. "oor f276 aan dhr. Vermaas te Middelburg, 2o een huis en erf met schuurtje en Bouwland te Buttinge, gem. Grijpskerke, groot 20,50 A. voor f561 aan Adr. Lou- werse te Grijpskerke, 3o een huis en erf te Grjjpskci-keop het dorp, verdeeldin 3 afzonder lijke woningen, groot 598 c. A. voorf 1270 aan M. Francke aldaar, 4o drie aaneengebouwde huizen en erven aldaar groot 319 centiaren voor f1470 aan W. Wisse te Grijpskerke, Alles ongerekend 12% voor onkosten. Voortaan zullen wij eiken Woensdag ook de markt van de Meekrap en de P e- t r o 1 e u m opnemen. A. P. Uw stuk wordt Vrijdag geplaatst. Red. Van 5 7 Nov. '88 GOES. GeborenLeijn z. v. Mattheus Geene en Pieternella JeremiasseAgatha Maria en Johanna Adriana tweelingdochters van Johannes Dronkers en Johanna Adriana Moeliker. Van 6 en 7 Nov. 1888. MIDDELBURG. Onderdrouwd B. Bou- nes jm. 22 j. met A. C. W. Mouthaan jd- 21 j. GetrouwdB. L. C. Kaan jm. 21 j. met M. Jacobse jd. 25 j. W. Seijnstra jm. 22 j. met L. Willemse jd. 23 j. J. O. de Schutter jm. 23 j. met M. J. M. Wil helmus jd. 25 j. Bevallen R. Happee geb. Scherer d. A. Vos geb. Geelhoed d. Overleden P. J. F. Kouion, 75 j. man van M. de Kok E. A Broekhot 68 j., Wed. van H. Peek J. P. Ponse 78 j. man van M. G. Feiten. Vrijdag 9 November. Baarland, half 11 door Not. Bresser, voor Peeters, afbiaak van de hofstede „De Else", 2 hekken, 1 olm en 3 esschen. Nisse, op de hofstede van erven Danekaerts, door Not. Mulock Houwer, 11 uur, 195 olmen- 36 canada's, 1 esch, 14 populieren. Kapelle, half 11, by Markusse, door Not. Liebert en Pilaar, de wissehen in Kapelle, Scbore, "Wemeldinge, 's Heer Hendrikskin deren en 5 perc. hout en 1900 dr. Mutsaards, meet en postweg. Goes, half 2, op het Slot, door Not. Liebert, galanterieën en meubelen uit het faillisse ment van Smolders. Yeere, in den Kampveerschen toren, door den Ontvanger der registratie'en'domeinen de overboeken, dijken en wegen bij de kana len van "Walcherende overhoeken der Staatsspoorwegen en de visscherij in gezegde kanalen 1889 tot '94. Verpachting. Zoo ook Zaterdag 10 November te Arnemuiden in de- Vriendschap. Woensdag 14 Nov. te Middelb. in de Vergenoeging. Zaterdag 10 November. Hansweerd, 11 uur, door Not. Houwer, ten sterfhuize van Strujjlaard een herberg-inven- taris, als kastklok, scheepsklok, kachel, ka raffen enz., ledikanten, schrijftafel, bureau, ploeg, eggen, ruinpaard, 52 A. aardappels, 1 hectare mangels aan den binnenweg enz. Maandag 12 November. Heinke&szand, half 1 by v. d. Berge voor Walrave door Not. Bressereen broodbakkerij 2 schuren en erf 297 o.A. Dinsdag 13 November. Ylissingen, in het Café Biljard, 7 uur, door Not. v. Uije Pieterse, een huis, Kleine Kerk straat I 58. Woensdag 14 November. Wolfertsdijk, half 11, 24 olmen en 2 es schen, op de hofstede van G. de Jager in den Westlandschen polder en 300 canada's aan den dijk tusschen Broeder- en Zusterpolder en Nieuw Sabbingepolder. En om 11 uur aldaar, 8 varkens, 3 wale nloegen enz. Oostkapelle, 2 uur, bij Kooman, door Not. Verhejj, voor 7 jaren verhuren, 19 perceelen bouw-, tuin- en weiland van de diaconie aldaar. Ondelande, 10 uur, door Not. v. d. Kloes, voor dhr. Fransen v. d. Putte, 71 canada's, 34 tronken aan den dijk bij de hofstede van Meeuse71 canada's aan den dijk tusschen Storenpolder en Nieuw Ovezandschen polder, 185 dito aan den Kamerpolderdijk. 's Heerenhoek, voor erven v. Steen, door Not, de Ronde Bresser, 10 uur, een inboedel, als boogkabinet, eikenhouten kabinet, glazen kast, bureau, tafels, stoelen, Pluimenbedden, kachels, koper-, tin-, glas- en aardewerk, trog, kruiwagen enz. Donderdag 15 November. Middelburg, 3 uur, in de „Vergenoeging" door Not. De Vos, voor mr. Jacobse Boude- wijnse, een schuldvordering f 7500 a 5 pet. rentende, ten laste van dhr. van Kerkwijk, directeur der oestermaatschappij „De Bank van Ierseke." lerseke, half 1, door Not. Mulock Houwer, aan het sterfhuis van v. Hoorn, Damstraat, meubelen, waaronder 1 kabineten daarna in de herberg bij Lamper, een woonhuis en erf, ingericht tot herberg met vergunning, Damstraat C 122, groat 354 c.A, en een dub bel woonhuis en erf, Oude Torenstraat B 86, groot 79 c.A. Middelburg, 8 uur, in de „Vergenoeging" door Not. Tak een winkelhuis B 123, Lange Delft, 52 c.A. Ierseke, half 11, door Not. Gallis Merens aan de Olsendedijk, voor mr. Saaymans Vader 110 canada's. Heinkenszand, 10 uur, voor dhr. Steketee, door Not. Bresser, 44 canada's, Platewegje 62 olmen achter Bloemenheuvel en 152 ca nada's, Krommenweg. En voor mr. van der I Bilt en kerkvoogden te Heinkenszand, 2 olmen en 1 populier. Hoedekenskerkc, 10 uur, op de hofstede van Verbeek, door Notaris Overman, 25 loopvarkens. Waarde, 1 uur, bij wed. Moelker, verpach ting, door Notaris Prins, voor 10 jaar, van 25.2964 H. bouwland. Aanwijzing de heer J. Blok Sr. aldaar. Voor rechthebqenden ligt aan het politie- bureel te Goes ter afhaling, een zwart fluweelen (manchester) zak waarin een kleeilingstuk. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente al hier, het voornemen hebbende hunne gewone Driemaandelijksche Collecte aan de huizen der ingezetenen te houden op Vrijdag den 9 dezer bevelen genoemde Collecte zéér drin gend in de bekende liefdadigheid hunner stadgenooten aan. Goes, 7 November '88. Namens Diakenen voornoemd, T. A. VAN DER HELL Voorzitter, I. WESSEL Secretaris. GOES, 6 Nov. 1888. De aanvoer van granen was tamelijk ruim. Nieuwe Tarwe, Gerst in de beste soorten, Erwten en Bruine boonen werden iets lager vtrkocht, overige artikelen onveranderd in prijs. Oude Tarwe f 8,70 a f8,90. Nieuwe Tarwe f 6,90 a f 7,25. Rogge f 5,50 a f 5.60. Win- tergerst f 5,50 a f 5,75. Zomergerst f 4,75 a f5,00. Haver f2,70 a f3,10. Bruine Boonen f 13,50 a f 14,00. Paardenboonen f6,— a f 6.10. Zomerkoolzaad f 0,00 a f 0,00. Groene Erwten f 9.75 a f 10,25. Boter f0,50 af 0,525. Eieren fl,15. VLISSINGEN, 6 November 1888. Boter f 1,08 a f 1,10 de Kilo. Eieren f5,20 a f 5.50 de 104 stuks. KKUININGEN, 7 November 1888. Wegens den dankdag geen monsters aan geboden. OOSTBÜRG, 6 Nov. 1888. Oude Tarwe f 8,70 a f 9,00. Nieuwe Tarwe f6,75 a 7,50. f Rogge 5,50 a f6,00. N. "Winter Gerst f 5,50 a f 6,00. Zomergerst. f 5,00. a f 5,50. Haver per 100 Kilo f 5.00 f6,50. Kookerwten f 9,00 a f 9,50. Alles per H. L. Boter f0,625 per l/-> kilo. Rotterdam, 5 Nov. Binnenl. Granen. Tarwe was heden ruimer aangevoerd dan vorige week en daar het aanbod meer dan voldoende was voor de vraag, moest men jarige 10 en nieuwe 25 cents lager afgeven. Jarige Zeeuwschede, de puike f9 a f9,30, goede en middelbare f8,50 a f 8,90. Nieuwe. De beste f 7,75 a f 8,25, goede f 7 a f 7,50 en mindere f 6 a f 6.75. Rogge flauw. De beste f 5.25 a f 5,75, goede en mindere f 4.80 a t 5,20. Geest. Zoowel Winter- als Zomer- tot onveranderde prijzen te plaatsen. Winter- f5.25 a f6. Zomer- f 4.25 a f5.10. Cheva- liergerst onveranderd, f 5.25 a 15.90. Haver prijshoudend, f 2 a 13,50. Paardenboonen, waarvan heden de eerste partijtjes ter markt waren en waaronder van vrij voldoende kwal., zijn verkocht van f6 tot f 6,7b. Bruine boonen met redelijken aanvoer doch beperkte vraag 50 cent lager. De beste soorten f 13.50 a f 14.50; mindere kwal. f 11 a f 13. Witteboonen vonden tot onveranderde prijzen nemers. De beste soorten brachten van f 11 tot f 12 op. terwijl mindere van f 10 tot f 10.75 werden afgegeven. Kookerwten minder begeerd en 50 a 75 cents lager te noteeren. Naar deugd kon men daarzoor van f 9,50 tot f 10,25 bedingen. Extra mooie partijtjes brachten hoven de hoogste noteering op. Kanariezaad flauw als voren. De beste soort f 8,75 a f 9mindere kwal. f8 a f 8,50. Vlas. Op het land was gedurende de week de vraag weder vrij algemeen. Heden ter markt waren ca. 11,000 steen aangevoerd, welke ten gevolge der hooge vraagprijzen grootendeels onverkocht zijn gebleven. Over het algemeen was de kwal. zeer onvoldoende. Lijnzaad zeer ruim aangevoerd, doch liet de kwal. veel te wenschen over. Voor de beste partijen bestond goede vraag tot vaster prijzen MEEKRAPBERICHT van de makelaars Cantzlaar en Schalkwijk Rotterdam, 5 Nov. 1888. Het aanbod was heden vrfi ruim, en daar de kooplust ook nog al levendig was, ging er meer om. Voor 1888. Onberoofden werd f 15,50 a f 16 naar kwaliteit betaald. Racijn f12 aangeboden. Petroleum. Loco levendig gevraagd en bij groote partij f 9-50 entrepot betaald. Ja nuari levering f 9 E, Maart f 85/a E te koop. MEELBERICHTEN. De afgeloopen week verliep in kleurlooze stemming en ging er zeer weinig om. De voorraden beginnen echter bij de verbruikers sterk af te nemen en zal er voor de sluiting der scheepvaart nog levendige vraag ontstaan Heden was de stemming nog stil. Zeeuwsehe Eieren f5,80 a f6,—de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f21,— a f24,— per 50 kilo. Boter f54, f50, f 46. Per y2 kilo 55 a 65 cent. Rotterdam, 6 November. Op de veemarkt waren heden aangevoerd524 vette runde ren, 994 magere dito, 378 vette en gras kalveren, 19 schapen of lammeren. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 67 c., 2e qual. 60 c., 3e qual. 56 c. kalveren le qual. 925 c., 2e qual. 85 a 75 c.; schapen le qual. 00 c., 2e qual. 00 c., 3e qual. c., alles per kilo varkens le qual. 00 a c., 2 qual. 00 a c., 3e qual. 00 c., licht soort 00 a c. per ya kilo. Aardappelen. Flakkeesche jammen f2,90 af3.50, magnum bonum f 1,60af 1,75,cham pions f 3,50 a f 4,—Zeeuwsehe blauwe f 0.00 a f 0.00, jammen poters f 1.50 a f 1.90, alles per heet. Handel in alle soorten flauw. Aanvoer van Zeeuwsehe ajuin heden circa 10,000 HL-, prijs f 1.40 a f 0.00 per 50 kilo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3