Nederland in 1813. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Benoemd tot ingenieur van den Wa terstaat 2e klasse N. A. M. v. d. Thoorn, thans ingenieur 3e klasse. Benoemd t<>t ontvanger van 's rijks be lastingen te Domburg O. Verhage thans te Aalten; te Ze\enaar, J. J. H. Quadvlieg, thans te St. Maartensdijk. De najaarsvergadering der Staten Provinciaal van Zeeland, werd Dinsdag avond te half acht ure, door den Commissaris des Konings geopend. Afwezig waren de heeren Fransen v. d. Putte, Bolier, Kakebeeke, Thomaes, van Deinse, J. C. It. v. d. Bdt en Pumpe v. Meerdervoort. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden weiden door een commissie onderzocht, bestaande uit de heeren Wagtho, Hennequin en Huvers. Dez adviseerde bij monde van laatstgenoemde tot toelating. De heeren Fruitier en van Woelderen weiden door den Griffier binnengeleid, legden de bij de wet gevorderde eeden afwerden door den Voorzitter met hunne benoeming geluk ge- wenscht en namen zitting. De verschillende voorstellen werden naar de afdeelirigen verzonden. Nadat de atdee- lingen getrokken waren, sloot de voorzitter de openbare vergadering. De eerstvolgende openbare vergadering •werd bepaald op aanstaanden Vrijdag voor middag 10 uur. Behalve de op de agenda voorkomende onderwerpen zal nog worden behandeld het bekende verzoek der gemeense Nisse voorts een aanvrage van de Idiotenschool te sGra venhage om eene jaarlijksche subsidie en het verzoek van den Thomaespolder om calamiteus verklaring, werden gesteld in handen van Gedeputeerde Staten tot nader onderzoek. Blijkens schrijven van den minister van binnenlandsche zaken aan den com missaris des konings zijn de navolgende gemeenten in Zeeland als typen aange wezen, tot onderzoek van den toestand van den landbouw aldaarmet vermelding van de namen der personen, die met het onder zoek zijn belast, wanneer dat door de com missieleden kan worden verricht. Kerkwerve L. C. Boogerd, Nieuwerkeik Job van der Have, Serooskerke W. Maas en J. Riemens. Schoondijke W. C. de smidt, Poortvliet A. J. Bierens te St. Annaland, Kloetinge G. J. van der Bosch te Wilhelminadorp, en J. M. Kakebeeke te Goes, Horiteoisse F. Hom bach te Hulst. Middelburg. Gisteren is (zoo schrijft de Midd. Crt.) in de algemeene vergadering van de stoomtram-maatschappij Breskens- Malleghem de maatschappij bevoegd ver klaard ook buiten Staats-Vlaanderen l(jnen te leggen of te exploiteerenzulks di or schrapping in artikel 2 van de woorden «in Staats-Vlaanderen.» De heer Gerritsen, gedelegeerd commis saris, deed eenige mededeelingen naaraan- FEUILLETON. VI. Wat v. Hogendorp in de studeerkamer voorbereid had, dat werkte v. Limburg Stirum uit onder de menigte. «Hij was bezield met een edele geestdrift. Alles gehoorzaamde op zijn wenken. Met slaande trom en vliegend vaandel trok hij Den Haag door, onder het uitroepen van I den Prins van Oranje en het aflezen der - Publicatie. Van alle zijden kwam de Oranje-kleur 1 voor den dag en den Haag vlagde als bij een overwinning. De gehate prefect hield zich schuil tot twee uurtot dat de vlag van den toren waaide. Toen vluchtte hij door een achterweg op een paard van de «Eerewacht.» De vlag was uitgestoken op last van de Burgemeesters van 1795, de heeren Slicher, Bachman en 't Hoen, die met eene bewonderenswaardige koelbloedig heid hunne stoelen hadden ingenomen, daar zij negentien jaren geleden uitgejaagd waren. Het denkbeeld was algemeen de franschen verlaten ons en nu moet er een regeering zijn. Inmiddels hield het garnizoen zich stil en de generaal Bouvier kwam den optocht van den graaf v. Sïirum aanzien, hetwelk hem kwalijk zou bekomen zijn, had deze niet alle mishandeling verboden.» Zoo schreef later v. Hogendorp in zijne «Brieven en Gedenkschriften». En hij voegt er bij «Mijne vrienden vlceiden weldra van zelf tot mij en vonden er een oproepi ïg aan al de oud-regenten van 1795, om des an deren daags bij mij te vergaderen. De heer v. d. Duijn, die reeds in April te voren gereed gestaan had, was de eerste, met een groote Oranje-kokarde op den hoed. leiding van de wijziging en loopende ge ruchten omtrent plannen van aansluiting met andere tramlijnen i.i de richting van België. Hij heeft o. a. concessie aange vraagd en verkregen voor een lijn Sluis- Belgische grenzen, richting Brugge-Heijst en aangevraagd ook voor een lijn Schoondijke- Eecloo. Hij handelde in het belang der maatschappij, die door zijn pogingen in geen enkel opzicht gebonden wordt. Hij zal zijn plannen overleggen en de maatschappij doen beslissen ol zij zijne conceesies die hij gratis afstaan wil, overneemt. Het wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen er> vrouwen» is aan de tweede kamer aangeboden. Art. 2 bepaaltHet is verboden kinderen beneden 12 jaren arbeid te doen verrichten. Art. 3 maakt uitbreiding van het verbod, in som mige inrichtingen, voor kinderen beneden 16 jaar mogelijk. Art. 4 verbiedt, behoudens vrijstelling door den konii.g «bij algemeenen maat regel van bestuur» voor bepaalde bedrijven, den arbeid van een persoon beneden 18 jaren of in Itbrieken en werkplaatsen dien van een vrouw, vroeger tte doen aanvangen of later te doen eindigen dan in het tijdvak van 1 April tot 30 Sept. te 5 uren des morgens en te 7 uren des avonds en in den overigen tijd des jaars te 7 uur des morgens en te 7 uren des avonds. Rnst- tijden voor bovenbedoelde personen van te zumen 2 uren, worden in artikel 5 voor geschreven. Zij mogen ook geen Zondags- arbeid verrichten. Israëlieten uitgezonderd. Dit alles geldt niet voor arbeid aan boord van vaartuigen in het schippers en 't vis- sehersbedrijt. Art. 8 verbiedt eiken arbeid aan vrouwen binnen vier weken na hare bevalling. Art. 12 bepaalt dat overtredingen gestraft worden met ten hoogste 14 dagen hech tenis of geldboete van hoogsten f75, met mogelijke verdubbeling bij herhaling der overtreding binnen twee jaren, Overtredingen zegt artikel 13 worden opgespoord door de niarechaussée, alle ambte naren van rijks- en gemeentepolitie, en de ambtenaren van het geneeskundig staats toezicht, die verplicht zijn tot geheimhouding van hetgeen hun in fabrieken, werkplaatsen er z. omtrent het daar uitgeoefend wordend bedrijf is bekend geworden, voor zoover het niet in strijd is met de bepalingen dezer wet. Die toch de door dit artikel opgelegde geheimhouding schendt, wordt gestraft met ten hoogste 6 maanden gevangenisstraf of hoogstens f 600 boete. Deze wet is niet van toepassing op arbeid in 's rijksopvoedingsgestichten, werkinrich tingen, gevangenissen en militaire diensten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sehaarsbergen door ds G. W. A. de Veer te Middelburg voor Van dit oogenblik werd mijn huis het middelpunt van alle werkzaamheid, en ik stond iedereen te spraak, om bij allen de goede gezindheid en den moed te onder houden en te regelen. Des middags werd ik bezocht door een Hollandsch officier in Franschen dienst, die vanwege den generaal Bouvier kwam verzoeken, om de noodige bevelen, dat hij en zijn [manschappen fat soenlijk behandeld zouden worden. Ik gaf hem aanstonds een briefje te dien einde voor den graat v. Stirum. Toen zeide hij mij dat de generaal onze manoeuvre zeer mooi vo ,d, maar gevraagd had of de heeren niet te vroeg begonnen hadden. Ik ant woordde hierop met een kalm lachje. In rnjjn hart voelde ik wel, hoe hachelijk het stond.» Ja, wel stond het hachelijk. De Franschen nog in de stadhet garnizoen nog niet vertrokkenhet volk ongewapendde bondgenooten ongeordend. Maar toch de geestdrift was er. En de Heere kroonde de beweging met Zijne gunst. De zonen van v. Hogendorp gingen in Oranje getooid dien morgen naar de school. De schildwachten hadden zich op dit ge zicht wijselijk in hun schilderhuisje terug getrokken. De koetsier van v. d. Duijn reed op hetzelfde oogenblik met een Oranje- strik op de borst door de straten. Hun voorbeeld werkte aanstekelijk. De proclamatie had daartoe niet het minst bij gedragen. Zij luidde als volgt «Oranje bovenHolland is vrij. De Bondgenooten trekken op Utrecht. De Engelschen worden geroepen. De Franschen vluchten aan alle kanten. De zee is open. De koophandel leeft. Alle partijschap heeft opgehouden. Al het geledene is vergeten en vergeven. Kats door Z. J. Reijers teBezooijen. Koüjnsplaat. Bij de stemming op Za terdag ter verkiezing voor 2 leden van het Kiescollegie zijn bij de 3e stemming uit gebracht vacature H. de Looft' op P. Ta- zelaar 65 stemmen en op J. Jause Kz. 64. Gekozen P. Tazelaar. Vacature J. Cal- jouw, A. Deurwaarder 76 stemmen. P. Tazelaar 50 stemmen. Gekozen A. Deur waarder. Benoemd tot onderwijzer te eiland Mar ken de heer C. Paauwe te Ierseke. De benoemde heeft reeds twee jaren de acte. Arrondissements Rechtbank te Middelbu rg Dinsdag zijn veroordeeld wegens overtreding van plaatselijke belastingen: C. W. A. S., 26 j., ko renmolenaar te Vlissingen, tot 2 maal f50 b. s. 2 maal '10 d. hmet verbeurdver klaring der in beslag genomen voorwerpen. diefstal. M. H. 19 j., arbeider 's Gravenpolder, tot 3 m. ge«.C. B. 66 j., weikman Biervliet, tot 8 d. gev., en W. K., 15 j., zonder beroep, Olinge, tot 3 d. gevangenisstraf. beleediging: P. A. A. 32 j., her- bergier, Hontenisse, lot f 10 b. s. 6 d. h.; beschadiging van eens anders goed: J. v. E., 36 j., arbeider Zaainslag, tot f8 b. s. 8 d. h., en K. J. F., 34 j., werkvrouw, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h., wederspannigheid: P. B 35 j., werkman, Westdorpe, tot 14 d. gev.en mishandeling: I. C. 24 j. land- bouwersknecht, Retranchement, tot 3 m. gevangenisstraf. Allen in de kosten. V r ij gesproken zijn J. F. d, L. 46 j. arbeider Hengstdijk, beklaagd van weigering van voeding aan een garnisaere, en J. V., 25 j. straatmaker, Clinge, beklaagd van mishandeling. Vlissingen., 7 Nov. 1888. Niettegen staande in de laatste jaren onze gemeente eene belangrijke uitbreiding door den aan bouw van tal van woonhuizen en den aan leg van nieuwe straten onderging, blijft er nog maar steeds groote behoefte bestaan aan geschikte woningen, voornamelijk voor den handwerksstand. Die behoefte doet zich vooral voor het tegenwoordige gevoelen, nu de werkzaam heden der maatschappij «Schelde» belang rijk staan uitgebreid te worden. Van daar dan ook, dat middelen worden beraamd daarin zoo spoedig mogelijk te voorzien, en deze zaak in de vergadering van de Kamer van koophandel op jl. Maan dagavond is besproken. Hoewel alle leden het eens waren, dat het oprichten van een bouwmaatschappij niet op den weg der kamer lag, kwam men toch overeen eene meeting te belegggen, f Al de aanzienlijken komen in do Regeering De Regeering roept den Prins uit tot Hooge Overheid. Wij voegen ons bij de Bondgenooten en dwingen den vijand tot vrede. Het volk krijgt een vroolijken dag rp algemeene kosten. Zonder plun dering of mishandeling. Elk dankt God. De oude tijden komen wederom. Oranje boven Deze Proclamatie door niemand onder teekend, werd bij duizenden in ons land verspreid en verwekte allerwegen ongeveinsde geestdrift. Inmiddels was er bericht gekomen van Bulow en Wittgenstein, de aanvoerders der Pruisen en van de 700 Russische ko zakken, die aan den IJsel stonden, dat zij geen kans zagen de Hollanders te komen helpen, en dat de leiders in Den Haag dus omzichtig moesten te werk gaan. Dit stelde el velen te leur, doch v. Stirum was van meening dat men nu vooruit en dus niet terug moest. Hij voorzag zijn volk van wapens en bezette tegen den avond de poorten van het Binnenhof, waarin de Franscne soldaten lagen. Des anderen daags verzochten en ver kregen deze laatsten van v. Stirum, die door de verbondenen tot Gouverneur der stad benoemd was, een vrijen aftocht naar Gorkum. Van dat oogenblik af voegden zich al de weifelachtigen van vroeger bij v. Stirum. Toch marcheerde de zaak der vrijmaking zeer langzaam. In Amsterdam weigerden de oude regenten, spijt Scholtens en Falcks aanmaningen, Napoleon af te zweren en Oranje uit te roepen. Die van Den Haag verklaarden, dat zij het wel met v. Hogen dorp en de zijnen eens waren, doch dat waarin deze zaak lot punt van overweging zal worden gemaakt om zoo mogelijk de tot standkoming van een commissie die dat werk spoedig en met energie ter hand neemt, te bevorderen. Vlissingeu. Dinsdag omstreeks II uren voormiddag kwam alhier ter reede de Ne- derlandsche loodsschoener no. 6, schipper li. D. Streefkerk die den dag te voren ter bezetting van zijn kruispost naar zee was vertri,kken, rapporteerende, dat hij in den afgeloopen nacht nabij het vuurschip Schou- wenbank zijn jol, bemand met den zeeloods P. Busquet, den loodskweekeling le klasse K. Zuidema, benevens de matroze/. W. J. erheul en F. Arends had uitgezonden ter beloudsing van een inkomend stoomschip dat gisteren in den namiddag met een Belgischen zeeloods alhier arriveerde, zonder echter van de jol met hare bemanning iets naders te kunnen mededeelen, dan dat het de jol had gezien en weldra daarna was verdwenen. Door het niet terugkeeren van de jol naar den loodsschoener, bleef deze den ganschen nacht in zee kruisende, om zoo mogelijk haar nog op te pikken, doch te vergeefs. Alle in het werk gestelde pogingen om iets naders omtrent de jol met hare be manning te vernemen, bleven tet dusverre nog vruchteloos, zoodat het vermoeden ge wettigd wordt, dat de jol is omgeslagen en de bemanning daarvan jammerlijk in de golven is omgekomen. Zaterdag is te Vlissingen door een aantal werklieden definitief besloten tot oprichting van eene onderlinge broodbak kerij. Een commissie is benoemd om een reglement te ontwerpen. Vlissingen. Prins Albert Victor van Wa les, die op Maandag 12 dezer alhier werd verwacht op zijne reis van Londen naar Kiel, zal niet hier aankomen maar zijne moeder de Prinses van Wales vergezellen op hare reis over Dover en Calais. Maandagavond is te Veere door een aantal ingezetenen een bijeenkomst gehouden ter bespreking der kwestie om verbetering te brengen in den slechten financieelen toestand dier gemeente. Ten slotte werd een commissie van zes personen gekozen en o. a. besloten dat deze zal trachten den beker van Maxmiliaan van Bourgondië te verkoopen, waarvoor een request aan de regetring zal worden opgemaakt. Biervliet. De heer De Feijter. landbou wer te Axel, kocht op eene publieke veiling in 1886 in onze gemeente een partij bouw land ter grootte van 2, 1170 hectaren of 4 gemeten 224 roeden Gentsche maat, voor 1600 gulden. Vrijdag jl. werd dat bouwland bij openbare verkooping geveild voor 1760 gulden. Kooper werd de heer C. J. Cornelis, effectenhandelaar alhier. Bij de waardevermindering onzer bouw landen maakt genoemde verkooping eene uitzondering. Tem. Crt. dezen zeiven maar zien moesten, hoe zij het klaar speelden. Evenwel brak een lichtstraal van hoop door, toen een officier uit Rotterdam, de heer Ampt, zijne diensten kwam aanbie den. Hij verzamelde de matrozen en .kastal Deste vaiboter ;iu en 40, liël- dersche Worst 45, Komijne Kaas 15, Witte 35 en 40 ct. de 5 ons. Poeder- Chocolaad 20, 25 en 30 ct. per ons, bus jes van af 10 ct. Zweedsche lucifers 5, vorikvrije 6, Aardappelmeel 6, Sago 15, Pee koffie 25, Schoensmeer, houten doozen 10, blikken (24 doozen 325groote doozen I.uci- ërs (12 doozen) 17s, 24 kleine doozen 175ct. illes per pak. Poetspomade 12 doozen 35 ;t. Bakharing 18 ct. de 6. VLISSINGEN- MIDDELB.-ROTTERDAM. November. Maand., Dinsd., Donderd. en Zaterd. van Vlissingen 7.30. Van Middelburg 8.45. 'an Rotterdam te 8. z Donderd. 8 en Maand. 12 Nov. van gissingen 7.15. Van Middelburg 8.15. STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. z>rrespondenlie Zierikzee Spoorweg Goes. n v/an Middelburg b ins. oi'oen. 7 d>nd. 8 tijd. 9 -ter. 10 zind. 11 November. 6'smorg. 8, 7 8,- 8 6,— 8.— 8.— dtan. 12 'smidd 1.30 Van Zierikzee Dinsd. 6'smidd.12.30 Woen. 7 Dond. 8 Vrijd. 9 Zat. 10 12,30 1,30 1.30 12,- zitsd. 13 Maan. 12'smorg. 7,30 1.[Dinsd. 13 7.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2