CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1888. No. 17. Donderdag 8 November. Derde Jaargang VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; De nota van den heer Vermeulen. Buitenland. DE ZEEUW, P. ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Hooger O nderwjjs) Voor een klein landje als het onze is, is drie rijks-universiteiten plus nog een gemeente-universiteit, veel te veel, zegt dr. V. Dat wisten wij al lang al. Reeds de heer Huber heeft het zich eens te kwader gelegenheid laten ontvallen. Dr. V. zegt't is verbrokkeling van kracht bij de toenemende eischen der wetenschap. De lasten zullen te zwaar worden. De krachten zullen te kort schieten, en onze hoogescholen zullen in wetenschappelijk j gehalte bij die van het buitenland hoe langs zoo meer gaan achterstaan. Ook het getal studenten, waarop in af zienbare toekomst mag gerekend worden, rechtvaardigt het behoud van den tegen woordige n toestand volstrekt niet. Dus dan maar dadelijk een hoogeschool opheffen Det zjj verre. Immers daardoor zouden aan plaatselijke belangen groote nadeelen worden toegebracht. Vele burgers van Leiden gesteld dat daar de hoogeschool eens opgeruimd werd zouden een niet onbelangrijke schade daarvan hebben. De studenten kosten de burgerij wel ieder jaar eenige honderden guldens per stuk; doch daar staat tegen over, dat zij in de akademiestad, waar zij wonen, in de sociëteit, bij den eigenaar en verhuurder hunner kaet, en waar niet al, heel wat geld achterlaten. Bovendien wil dr. V. zelfs den schijn van hardheid en onbillijkheid vermijden. Er zijn bovendien op de academiën tal van studenten, die voor dokter leeren. Bij op heffing van een der hoogescholen zou dit gewichtige bezwaren meebrengen voor het geneeskundig onderwijs aan de overige Universiteiten. gen, te hebben gered. Deze bemanning zou zeker in de gohen zijm omgekomen, ware het nietdat er te Burghsluis eene zoo goed aan de eischen des tijds voldoende reddings boot geweest was. Hoogstwaarschijnlijk zal bij gunstig weer nog wel het een en ander van het schip worden aangebracht. Uit Enschede wordt aan de Z. Ct. ge meld dat in eene onder voorzitterschap van den commissaris des Konings gehouden vergadering met algemeene stemmen door de fabrikanten werd verklaard, dat de! firma Jannink niet verder aan de eischen der werklieden, respectievelijk niets anders dan die der socialistische partij,mocht noch kon voldoen hun laatste eisch is niet meer en niet minder dan een minimum loon) per wever van HO per week. Eene commissie van vijf leden werd staande de vergadering benoemd, om in het beland van het goedgezinde werkvolk op te treden en middelen jte beramen om woelingen krachtdadig tegen te gaan. Te 'Gravenhage trad ds. v. Gheel Gil- demeester onlangs in een vergadering del socialisten in Walhalla op, om eene stelling te verdedigen of te weerleggen, en zei toen onderanderen, dat hij in de Bethlehemskerk eerlang de gelegenheid zou openen over diej zaak met hem van gedachten te wisselen te debatteeren. Toen nu na eenige dagen genoemde pre-' dikant in genoemd kerkgebouw een bid Maar wat dan? Uitkomst in deze moeilijkheden zoo gaat de heer Vermeulen voort kan alleen verkregen worden door te breken met het begrip van Universiteit in den zin van vijf faculteiten, in ééne academiestad vereenigd. Geheel onnoodig komt het den heer Ver meulen voor, dat in elk der drie tegen woordige academiesteden al de vijf facul teiten vereenigd b! ij ven. De faculteit der letteren kon veilig worden opgeheven in twee, de faculteit der rechten zeer zeker in één, de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen indien de propadeutische studie der medici naar elders wordt overgebracht, in één, wellicht zelfs in twee academiesteden. Goed, maar waar dan gebleven met de faculteit, het leervak der heilige godgeleerd heid Van waar dan de opleiding der hervormde predikanten De theologische faculteiten, zegt de heer Vermeulen, behoor en opgeheven te worden. Om drieërlei redenen. De eerste reden betreft den Staat 't Is eene stellige waarheid, dat voor den Staat op het gebied der theologische weten schap geen vaste feiten of waarheden bestaan. De resultaten dier wetenschap verschillen geheel naar den aard der kerkgenootschappen; van eene theologische wetenschap in den strengen zin van het woord, welke stellige, algemeene erkende resultaten heeft aan te wijzen, kan dus moeilijk sprake zijn. De tweede reden betreft de rechtsge lijkheid Voorts dienen in de practijk de theologische faculteiten uitsluitend voor de opleiding van godsdienstleeraren van enkele bepaalde kerk genootschappen, terwijl zelfs een deel der ge- loovigen dier enkele bevoorrechte kerkgenoot schappen en verder de geloovigen van alle overige kerkgenootschappen zeiven voor de opleiding hunner eigen godsdienstleeraren hebben te zorgen. De derde reden ziet op de benoeming van Hoogleeraren door de Rgeering. Niet wenschelijk komt het voor een toe stand te bestendigen, waarbij de regeering, die met de benoeming ook van de hoogleeraren der theologische faculteiten aan de rijksuni versiteiten belast is, zich aan een onderzoek van de godsdienstige meeningen der aanbe volen candidaten voor het professoraat be zwaarlijk kan onttrekken. Maar het neder!, hervormd kerkgenoot schap heeft nu eenmaal die rechten. Waarom het die te ontnemen. Is dit billijk? Wel nu antwoordt de heer V. Indien men hier van een verkregen recht wilde spreken, zou in elk geval door het laten voortbestaan van eene enkele faculteit aan alle verplichtingen voldaan worden aange zien de wetgever met het aantal richtingen in den boezem der kerkgenootschappen geen rekening heeft te houden, en het gezamenlijk getal studenten in de godgeleerdheid aan onze drie rijks-universiteiten tegenwoordig volstrekt niet zoo groot is, dat niet ééne theologische faculteit volkomen voldoende zou zijn. Wij voegen er alleen nog bij dat de heer Vermeulen nog wenschelijk acht le Candidaten, die van een Vrije Hooge school komen moeten evengoed benoembaar zijn als die van een Sfaats-hoogeschool. 2e. Ondersteuning of subsidiëering van bijzondere of «vrije» instellingen van hooger onderwijs kan de Staat geven als hij wil. V Leugens. Dat onze tegenstanders er niet tegen opzien, zelfs de beste mannen onzer partij te declineeren door allerlei leugens omtrent hen rond te bazuinen is reeds meermalen gebleken. Dezer dagen werd onder anderen door een liberaal blad gemeld dat de antirevolu tionairen te Schiedam hun candidaat voor de tweede kamer aan de roomschen hebben opgedrongen, daarbij dezen belovende, dat de antirevolutionaire leden in ruil daarvoor, hen zouden helpen aan een gezantschap bij den Paus 1 Ook da Goesche Courant hielp dit, blij kens haar eigen mededeeling door den be schuldiger zeiven voor ongeloofelijk verklaarde bericht wereldkundig maken. Maar zal de Goesche Courant nu ook geheel of gedeeltelijk de tegenspraak op dit bericht, uit de Standaard van welk blad zij immers steeds zooveel notitie neemt ovei nemen Voor het geval zij] het mocht vergeten, doen wij het Mijne Ileeren Een zoogenaamde «Zaanlandsche corres pondentie» deelt het leugenachtig bericht mede, dat na verschillende onderhandelin gen tusschen de R. C. en Anti-Rev. de eerst- genoemden zich zouden hebben aangesloten aan den candidaat der Ar.t. Rev., mits deze genegen zou zijn voor een gezantschap bij het Vatikaan te stemmen. De lage toeleg van dezen leugen is door zichtig genoeg. Uit nevensgaand schrijven van de R. C. kiesvereeniging de Grondwet blijkt, dat door ons een Ant.-Rev. candidaat officieus aan de R. C. is voorgesteld, echter zonder eenige belofte of afspraak, en dat tot op dit oogenblik nog geen definitieve candidatuur is uitgebracht, zoodat de boven bedoelde correspondentie als totaal uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd. J. Hoogendam, Voorzitter Nederland en Oranje Schiedam. Bedoeld schrijven luidt als volgt: Schiedam, 3 Nov. 1888 Den heer J. Hoogendam, Alhier. Mijnheer Wij zullen a. s. Dinsdag vergadering houden van de Grondwet tot benoeming va» ge delegeerden voor de centrale vergadering, welke a. s. Vrijdag zal worden gehouden. Wij hebben naar den door u genoemden candidaat geïnformeerd, en zullen u zoodra mogelijk mededeelen of wij dezen kunnen overnemen. Met alle achting, UEd. Dienaar, (get.) H. van Gent. De verkiezingen voor den Pruisischen Landdag zjjn afgeloopen. Van de 433 leden van het «Afgeordnetenhaus» waren in de laatste driejarige zittingsperiode 135 con servatieven (veel overeenkomst hebbende met onze antirevolutionairen), 98 ultramon- tanen, 74 nationaalliberalen 67 vrij-conser- vatieven (inderdaad in niets van de natio naalliberalen onderscheiden), 42 vrijzinnigen (Fortschritt-partij, evenals de Duitsche con servatieven antirevolutionairen en Stöcker bij Bismarck weinig gezien), voorts 15 Polen en 2 Denen. Thans kwamen uit den strijd 133 anti revolutionairen, 98 ultramontanen, 87 nati onaalliberalen, 64 vrije conservatieven, 29 vrijzinnigen, 13 Polen, 2 Welfen, 2 Denen, en 11 partijloozen. Onder de ''herkozenen behoort ook de gehate doch ook door dui zenden beminde anti-semiet prof. Stöcker. De stand der partijen blijft dus ongeveer dezelfde. Alleen zijn de vrijzinnigen weder geslonken, dank zij het samengaan van nationaalliberalen en vrije conservatieven, twee partijen van eenerlei sprake. Hun samengaan heeft ook de antirevolutionaire partij, waarop het vooral gemunt was, niet kunnen vernietigen. Zij behield wat zij had, en dit bewijst, evenals in Nederland, dat hare beginselen veldwinnen, ook zelfs bij den afval van oude vrienden. Het gerucht gaat dat de Keizers van Rusland en Oostenrijk en de koning van Italië te zamen in het voorjaar een bezoek wenschen af te leggen bij den Keizer van Duitschland. Op diens verzoek is dan ook, wegens den hofrouw, de aanstaande komst van den Czaar te Berlijn uitgesteld. 7 November 1888. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie der christelijke jongelingvereeniging Spreuken 3:6a te Goes, voorkomende in ons nummer van heden. Geheel belangeloos stellen de leden eiken Dinsdag zich beschikbaar om liefhebbers van lezen aan lectuur te helpen gedurende de lange winteravonden. Wij juichen dit plan zeer toe en noodi- gen onze buitenmenschen dringend uit, daarvan een goed gebruikte maken. Die een boek van bovengenoemde ver- eeniging in zijn huis neemt, verzekert zich daardoor, dat zijne kinderen geen verhalen in handen krijgen, die schadelijken invloed zouden kunnen hebben op de vorming van hun karakter. Tegen slechte boeken kan niet genoeg getuigd worden. Genoemdejongelingsvereeni- ging doet dit metterdaad. Na den Bijbel, het immer onmisbare leesboek, achten wij het lezen van christe lijke boeken van schrijvers als Vergers, Ger- des, de Liefde, Hazen broek, Julia enz. het beste middel om onze kinderen te bewaren voor deschadehjke gevolgen van het niets doen. «Ledigheid is des duivels oorkussen». Mogen velen van dit belangelooze aanbod der chr. jongelingsvereeniging een dankbaar gebruik maken tot opkorting en v jraangenaming van menigen winteravond, en tot zegen voor zichzelven. De gemeenteraad van Nisse heeft op nieuw aan de prov. staten om f300 sub sidie gevraagd, teneinde te kunnen voorzien in genees- en verloskundige hulp. Gedeputeerde staten, den inspecteur van het geneeskundig toezicht gehoord, stellen voor afwijzend te beschikken, dewijl Hne- dekenskeike en Heinkenszand thans een geneeskundige bezitten, en dus afgewacht moet worden, of daardoor ook Nisse en 's Heer Abtskerke zullen gebaat zijn. Is dit niet het geval, dan kan men er nog op terugkomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1