1 L Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Eer. pijnlijke mondaandoening woekert voort ii. de keel, en daardoor \\oidt het gebruik van spijs zeer bemoeielijkt. De Standaard spreekt het gerucht als zou de regeering welilra een voorstel doen, Atjeh te ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe- Bras, beslist tegen. v Ierseke. Bij de verkiezing voor een lid van den raad alhier, Woensdag gehouden, waren uitgebracht 253 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. Sandee Pz. met 181 stemmen. Op den heer M. Reingoudt (anti-rev.) waren er 63 uitgebracht. Het aantal kie zers bedraagt 320. Er is te Goes eene afdeelmg van den Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn. Tot onze verwondering za gen we nu deze week in een liberaal blau een oproepings advertentie tot een in de konsistorie der Ned, Herv. Kerk te houden vergadering op Donderdag 1 Novembei ondei presidium van Mevr. Douair Klerck— Van Hogendorp. Ons dacht zoo dat voor het doel dat de Bond beoogt, toch zeker de werkkrachten niet alleen onder de moderne vrouwen te zoeken zijn hoewel door t voor- b ij "aan van ons blad dit allicht kan gedacht worden. Wij beweren volstrekt niet dat alleen in onze kringen de vrouwen gevonden worden, welke op zedelijkheid prijs stellen. Maar waar ook Mevr. Klerck en die den Bond oprichtten uitgaan van het beginsel der Genade, is er toch voor dat beginsel zeer zeker onder de belijders van het Humanis me niet zoo veel sympathie te vinden. Daar om deed ons deze oproeping in een modern blad, deze niet-waardeering van onze Chris- telnke vrouwen leed. Het was een goed bezette vergadering, waarin Mevr. Klerck— van Hogendorp op hare bezielende en overtuigende wijze de bedoelingen van den Bond aantoonde, en met treffende voorbeelden ook uit het leven van Mevr. Butler op den zegen en op het groote belang wees dat alle vrouwen die in reinheid van zeden een der hechtste pilaren der maatschappij zien zich aan eensluiten om te doen wat gedaan worden kan om de zedeloosheid te bestrijden. a een zeer aangename bespreking werd be sloten de zaal boven de Beurs te vragen tot vergaderingen, om de twee maanden te houden. Tot bestuursleden werden gekozen vooi mevr. Laan en mej. Degens die beide.vertrok- ken zijn; mevr. Pompe-Saaymans ader; mevr. van der Bilt la Motthe, mevr. Mer- vennée en mej. wed. Vertregt. De vergade ring werd nu met dankzegging door mevr. Klerck gesloten. Wij hopen dat vele vrouwen toetreden zullen. Wanneer de Bond zich tot de regee- rin" wendt om een of andere verbetering 'te verkrijgen in het belang der zedelijkheid, is het zij n kracht te kunnen spreken namens zoo veel duizend Nederlandsche vrouwen. Moge de Bond nog veel nut doen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenisse ds. A. Lager weg IIte Hoogeloon (N. Br.); te Stavoren de heer A. Timmerman, candidaat. Bedankt voor Zierikzee door S. L. v. Stein iCallenfels te Heerde. Door het Provinciaal kerkbestuur van (Gelderland is tot de evangeliebediening toe- Igelaten de heer A. Timmerman te Wo - 's Heerenhoek. Gekozen als leden van (het kiescollege der Ned. Herv. Gem. L. de Wisser, P. Brand en A. Polderdijk Jr. en (herkozen P. Slaakweg en A. de ^eeuJi 1 Een zeer talrijke schare was Woensdag op de begraafolaats aan de Groer.esteeg te Leiden vereen^d bij de begrafenis van ds. Pieter Los Gz. Het woord werd gevoeld, door de heeren Van de Velde en Van Mantgem, predikanten te Rotterdam en te Harderwijk, en door den heer Faarties, koopman te Dordrecht. t 1 De «Kerkelijke Kas» te Amsterdam ts eigenaresse geworden van twee perceelen Let bene naast het kerkeraadsgebouw in [ie Kerkstraat, en het andere de mouteiij Ivan de bierbrouwerij «De Haan en Sleutels». (Het voornemen is om op laatstgenoem Iterrein een Doleerende kerk te stichten. VUSSINGEN. Mejuffrouw W. vanDoes- hoopt op 2 December a.s. den dag te lerdenken waarop zij 25 jaar geleden als loofd van de Christelijke Bewaarschool 11 Om dienUdag feestelijk te herdenken is Ir hier in de stad een circulaire verspreid lan de stichters en begunstigers dezer de ouders der schoolgaande de oud-leerlmgen en verdere be- langhebbenden om een gave in te zamelen om de bovengenoemde juffrouw en hare schoolgaande kinderen een waren feestdag te bereiden. De Commissie daartoe bestaat uit Mevr. v. d. Beke CallenfelsBösker. Pre sidente, GezelschapJordaan, GewinVa der. Reessev. Oosterwijk Bruijn, Mej. C. Bouvin, M. A. E. Dommisse, Secretaresse, C. S. van der Meer, Penningmeesteres. Omtrent de i izending van rundvee op de internationale tentoonstelling te Parijs door de vereeniging Hel Nederlandsche rund veestamboek deelt het hoofdbestuur mede dat het voornemen beslaat pl. m. 10 stie ren en 14 koeien in te zenden, welke dieren moeten behooren aan leden dezer veree niging en moeten zijn ii.geschreven in het stamboek. De aangifte om in te zenden met juiste omschrijving van het dier of de dieren, moet aan den algemeenen secretaris der vereeniging schriftelijk worden gezonden voor den 15en November e. k. Het hoofdbestuur zal daarna aan een in specteur der vereeniging opdragen de waar digheid der dieren te onderzoeken en mocht de aangifte van inzending grooter zijn dan het hierboven genoemd getal, trachten de beste exemplaren daarvoor aan te wijzen, blijvende het natuurlijk aan een ieder bo vendien geheel vrij, voor eigen rekening aan inzending op de tentoonstelling deel te ne men. De inschrijving in den catologus der tenstoonstelling geschiedt op naam der eige naren, wien de prijzen met hunne dieren behaald, geheel worden uitgekeerd. De eigenaars moeten zelve hun vee op de tentoonstelling verkoopen of iemand daartoe machtiging verleenen, daar met grond kan verwacht worden dat niet zal worden toe gestaan de tentoongestelde dieren weder in Nederland terug te voeren. De eigenaren der dieren, die door de ver eeniging worden aangewezen, zijn verplicht die dieren te leveren op hunne kosten, op aader aan hen op te geven tijd en plaats in Nederland. Het hoofdbestuur der vereeniging neemt daarna alle kosten van stalling, vervoer naar Parijs, invoerrechten in Frankrijk, voeding en oppassing van het vee, ook tij dens de tentoonstelling, voor zijn rekening, doch stelt zich in geen geval aansprakelijk voor wel niet te verwachten, maar toch moge lijke schade. Het voldoet de kosten van p. m. zes oppas sers, zoowel gedurende de reis als gedurende de tentoonstelling, en voldoet de reiskosten voor die oppassers terug naar hunne haard steden, na afloop der tentoonstelling. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens. mishandeling D. v. W., 41 j„ gep. marinier te Ter Neuzen, tot 7 d. gev.en H. v. K., 50 j., arbeider te Waarde, tot f8 b. s. 6 d. h. diefstal: A. N., 46 j., en W. N., 17 j., arbeiders te 's Gravenpolder, ieder (de le driemaal.) tot 1 m. gev. Allen in de kosten. Vr jj gesproken zijn J. M„ 30 j., werkman te Krabbendijke, beklaagd van mishandeling, en M. H., 19 j., arbeider te s Gravenpolder beklaagd van diefstal. Middelburg. Sedert den 24 Oct. jl. had binnen deze gemeente geen overlijden plaats alleen weiden gedurende dien tijd twee levenlooze kinderen aangegoven. Door een ingezetene van Veere is dezer dagen in den Onrustpolder op Noord- Beveland, aan den binnenkant van het duin, een Zandhoen geschoten. Het is voorzien van prachtige veeren, terwijl de pooten veel overeenkomst hebben met die van een bunzing. Volgens natuurkundigen is het geen trekvogel en behoort hij tehuis in Turkije. M. C. De Rotterdamsche Lloyd heeft bij de koninklijke fabriek De Schelde, te Vlissingen eene nieuwe mailboot besteld, geheel type- Bromo, voor haren dienst tusschen Rotterdam en Java. Ingelanden van den Vlietepolder ver leenden in hunne vergadering van Dinsdag op zijn verzoek eervol ontslag als ontvanger griffier aan den heer W. J. Vader en be noemden als zoodanig den heer C. N. van der Heijde, secretaris-ontvanger bij het calamiteuse waterschap Vliete. Verder werd doer hen tot gezworen benoemd de heer G. Israel Pz. en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den gezworen, den heer J. L. Kluijt, tot dijkgraaf van dien polder. G. C. Met 31 stemmen is tot lid van den gemeenteraad van Brouwershaven gekozen de heer G. A. de Kater. Op den heer J. van Hoboken werden 24 stemm. uitgebracht. De Rijks-veldwachter Van Zanten is verplaatst van Amsterdam naar Wemeldinge. Hoe druk er in het kiecdistrict Lochem gestemd is, kan blijken uit de vol gende cijfers Van de 350 in leven zijnde kiezers in de gemeente Stad en Ambt Delden hebben er 338 hunnen burgerplicht vervuld. De overige waren meerendeels door ziekte ver hinderd. Te Ruurloo bedraagt 't aantal kiezers vol gens de lijsf, na aftrek der overledenen, 161, opgekomen zijn er 159. Van de twee, die niet gestemd hebben, is er één ernstig ziek en heett de tweede de gemeente metterwoon verlaten. Er is in ons land nog zelden zoo geed gestemd als Dinsdag in het district Lochem. Rekent men de overleden, zieke en ver trokken kiezers er af, dan hebben ruim 97 percent van hun stemrecht gebruik gemaakt. Op een schip, dat tot motto voert «Niets zonder Gods zegen» liggende in het kanaal te Hage beviel de vrouw gisteien van drie jongens. Moeder en kinderen waren heden zeer wel. De politie te Amsterdam heeft gisteren morgen een telephoondraad op den Amstel bij de Blauwbrug eene zwarte vlag verwij derd, waaiop een witte doodskop en met roode lette: s de woorden «Brood en Werk.» Men leest in de Arnli. Crt. Een merkwaardig voorbeeld van honden trouw kwam ons dezer dagen ter ooren, voor de waarheid waarvan onze zegsman volko men instaat, terwijl hij desnoods de getui gen zou kunnen noemen. Een familie te Velp heeft twee honden een Newfoundlander en een kleine krulhond. Deze dieren leven met elkaar in de grootste eendracht. De kleine is een geweldig jager en speurt altijd in het kreupelhout; slaat hij [aan, dan rent de groote hond, die anders rustig bij de familie blijft, naar zijnen kleinen kameraad, en als er geen kwaad bij is, komt hij spoedig terug. Onlangs nu toen zij met de familie waren medegegaan, hoorde deze wederom den klei nen hond aanslaan en verdween de groote maar om niet meer terug te komen. Roepen en fluiten hielp niet. De honden bleven zoek en keerden ook des nachts niet terug. Den anderen morgen werden zij door de politie in het kreupelhout bij de Steenen Tafel ontdekt. De kleine was in een stroopersstrik gevangen. Wandelaars vooral dames wilden het dier bevrijden maar de Newfoundlander gedoogde niet, dat iemand zijn kameraad aanraakte, bij wien hij bijna vier en twintig uur de wacht had gehouden. De politiewacht kwam op het denkbeeld om de familie te waarschuwen, en toen Sultan een der leden van het gezin herkende, legde hij uitbundige vreugde aan den dag en verzette zich toen niet langer tegen de bevrijding van Tommy. Waren de honden niet ontdekt, dan zou hoogst waarschijnlijk de groote den kleinen niet hebben verlaten en uit vriendschap den dood met hem hebben gedeeld. Te Woerden werd dezer dagen op de pannenfabriek van de heeren Hennequin Co. een voor de pannenfabricatie niet onbelangrijke proef genomen. Het letrof namelijk een nieuwe machine, die ter sprake was gebracht op een vorige algemeene vergadering van den bond van Ned. pan en tegelfabrikanten, en waardoor op de meest practische wijze de zcogenaamde Hollandsche pan kon worden geproduceerd, waarvan een exemplaar ter bezichtiging werd gesteld. De heeren Hennequin Co. hadden hunne fabriek beschikbaar gesteld tot deze proefneming, die tot een heele verbetering van de pannenfabricatie zal kunnen leiden. Te Balk liep een man met zijn vijfjarig dochtertje een eindweegs de straat op. Met een paar kennissen in gesprek geraakt, verloor hij de kleine eenige oogenblikken uit het oog. Toen hij verder wilde gaan was zij verdwenen. Eenige oogenblikken later werd het kind levenloos uit het water op gehaald. Een stuk land bij Heerenveen, dat vóór acht jaren voor f 20,000 niet gegund werd, kon het nu bij de eerste veiling niet hooger.brengen dan f 7850, ondanks de ver betering van het land. Dezer dagen werd door een landbouwer uit Diepenveen een koe op de markt te Raalte gekocht en op zijn weide gebracht. Den volgenden dag werd het dier daar niet meer gevonden. Het dier was uit de wpide gevlucht, en naar den vorigen eigenaar, ruim twee uren van Diepenveen wonende, terug- geloopen. Woensdag is het stoffelijk overschot van Hare Doorluchtige Hoogheid de Vorstin van V aldeck Pyrmont met indrukwekkende plechtigheid in den grafkelder te Pyrmont voorloopig bijgezet. De eigenlijke begrafenis zal eerst overmorgen plaats hebben, op welken dag het lijk naar het familie-graf te Rhoden wordt overgebracht. Tegenwoordig waren de erfprins en prin ses Elisabeth, de hertogin van Albany, de troonopvolger van Wurtemberg, het prin selijk paar van Bentlieim, de hertog van Nassau en andere vorstelijke personen, be nevens afgevaardigden var. den Duitschen keizer en van de koningen van Nederland en van Zwedenvoorts burgerlijke en mili- taiie overheden uit Kassei en Arolsen en eene deputatie uit den Landdag. Zekere trouw De Jong uit De Zjjpe wordt verdacht haar 11 jarigen stiefzoon voortdurend te mishandelen. Volgens v er- klaring van den jongen althans, moet zij hem op zekeren dag met een gloeiende pook op den arm hebben gebrand. De jongen is inmiddels de ouderlijke woning ontvlucht en bevindt zich thans te Schoorl. De politie heeft zich de zaak aangetrokken en tegen deze vrouw proces-verbaal opgemaakt. Bij besluit van den Min. van binn. zaken in Saksen zijn openbare voorstellingen van toepassing van het hypnotisme verbo den, nadat het advies van het Landes-Me- dicinal Kollegium wa* ingewonnen, en dit de meening had uitgesproken dat het hyp notisme voor de daaraan ondei worpen per sonen in verschillende richtingen nadeelen en gevaren meebrengt en schade aan de gezondheid kan te weegbrengen. Zaterdagnacht is er uit het hoofdpost kantoor te Berlijn een zak met aangetee- kende brieven gestolen. Daaronder waren gewichtige documenten uit Parijs. Deze vond men Dinsdagmorgen onbeschadigd in een kanaal terug. Vele Amerikaansche en andere brieven met geldswaarde zijn echter ver dwenen. Lr is 54)0 mark uitgeloofd voor den adnwijzer van de dieven. Bij de herstemming te Brussel is Pro- vis, de Roomsche candidaat, gekozen tot afgevaardigde voor Brussel, met 8047 stem men, tegen 7143 op den liberalen candidaat Graux. Whitechapel-moorden. Dr. Forbes Wit slow, een beroemd specialiteit op 't gebied der psychiatrie, verklaart dat naar zijn overtuiging de moordenaar van White- chapel een krankzinnige is, die van tijd tot lijd goede oogenblikken heeft en dan vergeet wat ■«ij te voren heeft gedaan, zoodat hij zich niet kan verraden. Hij is overtuigd, dat, zoodra de ongelukkige weder in een staat van waanzin vervalt, hij zijn vreeselijk werk zal hervatten. De Keizer van Duitschland heeft gis teren te Leipzig den eersten steen gelegd van het Rijksgerechtshof. De plechtigheid werd bijgewoond door den koning van Sak sen en verschillende autoriteiten. Na afloop daarvan was er concert. De Keizer keerde te 374 uur naar Berlijn terug, Het centrale crimineele hof te Londen heeft den uitgever Vizetelly veroordeeld tot een boete van 100 pd. st. wegens de uit gave eener vertaling van de romans van Zola «Nana», «Pot Bouille» en «la Terre», als kwetsend voor de openbare zeden. De procureur-generaal las tot toelichting eenige zinnen uit die romans voor, maar de ge zworenen "verzochten hem spoedig de lectuur te staken. De beklaagde beleed schuld. In een der zalen van het Quirinaal, de woning van den koning, zoo wordt uit Rome gemeld, is eergisterennacht een hevige brand uitgebroken. Men werd echter de vlammen spoedig meester, zoodat alleen de zaal met haar geheelen inhoud vernield is. De oorzaak van den brand bleef tot heden onbekend. Een som van 250.000 frs. is door de commissie van de Parijsche tentoonstelling toegestaan voor eenige reusachtige fonteinen, door afwisselend gekleurd licht het effect van permanent vuurwerk makende. Deze fonteinen zullen het Champs de Mars ver sieren. Voor de internationale kermis en markt zijn talrijke vergunningen gegeven. Men zal er Turksche, Marokkaansehe, Indische, Rumeensche koffiehuizen, een En- gelsche melkerij,een Deensche botermakerij, een Hollandsche bakkerij, een Javaansch koffiehuis met Gamelang, een restaurant uit Anam en een dito schouwburg, zoomede een schaakspel met menschelijke figuren vinden. Dinsdag is te huwelijk voltrokken ti ters van generaal Bc DranL Wanordelijkhec Echter bleek het toi twaalftal personen, die storen, achter slot en Door de opstam ingesloten houden, zi vorige week vijf bomn ten. Drie officieren en gewond. Volgens de Dai oogenblik vóórdat de staije met 13.000 caucasië, aan den weg Zwarte zee, aankwam resteerd, die zich voc officier en eenige ontj procolamatie van het en vergif bij zich had stig uit Taganrog en tenisneming geen te' beproefde hij zich me in zijn gelatine bij zie benemen. Deze pogin< zijne bewakers verhinc Uit Berlijn wordt dat de keizer van Ooi van Italië een bezoek helm zullen brengen diens dertigsten verjaa De Fransche sch is door een Engelsch i Zeven en-twintig penso vier eenig overgeblever kwamen eergisteren t Vit den b ranse, vele onzer landgenoot! de Limburgsche plaatsj' dezer dagen Marie derdom van ruim Hoewel deze naam bekend zal z(jn, is al van geschiedkundig Hy voert ons terug vorige eeuw toen de de inneming der sta meester van alle lar van den Ryn en daa Limburg, b(j de wet 5 (5 September 1797), den eed van trouw de constitutie der haat aan het Konin Tegen deze laatste bijna alle Limburgsche der ook de toenmalige burg, Servaas van Wi Uit zijn ambt diente de door hem bewoont bleef hij niettegenstaa bod, het zielenherders; Ontdekt, op heeten hij met zijne getrouv sche mergelgroeven twee jaren hebben spelonken doorgebrach hier gestorven een eerste levenslicht er door de hand va toor Widdershoven De namen dezer op de wanden van in die dagen in dezei wen. De laatste luidde en behoorde toe aan vrouwtje. Menigmaal hebben laatste jaren eenige plaatsje hebben doorf der groeven dat si grijze haren, rimpe rug gadegeslagen, de eenige levende een belangwekkend Kapt. Weisig stoomschip «Mercur Oct. op de hoogte boven drijvende vis; te hebben, waaraan geklemd. Na met v< en aan boord opgen de sloep te Vianna met 25 man was omslaan der boot verdronken en de a de boot 20 uren voor de redding v matroos werd te Onlangs ontvi een bewezen dienst eigenaar in de Sa: poularde (kip.) Hij restaurateur. Twee een brief, waarin ding er over uits van den gouden adres van zijn vrou\ stopt. De geadresse nu b leek dat een van het vleesch ratie iets hards had allerijl een braakt) baat, kreeg dienten ntsteking en is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2