Nederland in 1813. Installatie van inr. Pijnacker Hordijk. W Uit de Transvaal. Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw enz. Gemengde Berichten. hoopte dat zulks; nooit weer gebeuren zou. Hier werd bedoeld de mededeeling dat de luster des Keizers toch in het huwelijk zou .reden met deu oud-vorst Alexander van Batten berg-Bulgarije. 29 October 1888. Des namiddags van den 29 September ;aven drie kanonschoten op de catadel Prins ■rederik te Weltevreden het sein dat de lieuwe gouverneur-generaal in aantocht, vas. Even na 12 uren was hel stoomschip Sumatra in de nabijheid van Tandjong Viok gekomen. Een gezantschap begaf zich .an boord, en wenschte den g. g. geluk net zijn behouden aankomst. De oorlogs chepen salueerden enz. Om half 7 begaf hij zich met zijn familie ler spoor naar liet rijk versierde station Jatavia, waar vele hooggeplaatst en hem p het perron gelukwenschten. De g. g. steeg jen in eene met zes paarden bespannen oets. Een en twintig saluutschoten op het tadhuisplein en het steken der trompet erkondigden dat het station verlaten werd n de intocht hegon. Een peloton cavalerie irig voorop, naast de koets reden twee fficieren, daarachter kwam weer ruiterij n toen volgden de rijtuigen met de leden er beide deputatiën. Een derde peloton aardevolk sloot den stoet, die stapvoets door e eerebogen, langs de met vlaggen getooide traten liep, tusschen de in rij en gelid eschaarde h ofden der vreemde oos- jrlingen, de inlandsche ambtenaren, de tadssoldaten, de piekeniers, de infanterie n de schutterij, terwijl een dichte volks menigte zich overal verdrong. De offertafels ler Chineezen, met roode vlaggen versierd, iun wajang op eenige plaatsen opgestel I, t het vreemde jvan den Inlandschen en •osterschen landaard trok zeer de oplettend- eid van den nieuwen landvoogd, die telkens kn de hem vergezellende commandanten im inlichting vroeg. i De muziek der stadssoldaten blies het U ilhelmus. Voor het hotel waseeneere- oort opgericht, met dit opschriftHulde- ïjjk aan Z. E. Mr. C. Pijnacker Hordijk». Da vice president en de leden van den tad van Indië, de secretarissen enz. wacht- isn hem aan den hoofdingang op en he rleidden hem naar de groote zaal, waarde juverneur generaal Van Rees op de estrade td plaatsgenomen, omringd door de genoo gden. De nieuwe g. g. werd door den ;er V. Rees verwelkomd en plaatste zich narna op de estrade, de heer V. Rees aatste zich toen aan zijn rechterhand. De Ser V. Rees sprak een hartelijk woord, aarin hij wees op de moeielijke omstan- gheden waarin zijn opvolger thans optrad i Indie beroerd werd door opstanden, ij zei ook dat de regeering in Nederland em zoo tegengewerkt had. (Of hij de oude de nieuwe regeering bedoelde, is niet dui- •ln het antwoord dat de heer Pijnacker ord\jk gaf sprak het vaste voornemen (en "arvoor kennen wij hem reeds uit den tijd en hij minister was) om zijn eigen weg FEUILLETON. IV. Meer dan de helft van Napoleons leger i!is in Rusland gebleven. Het geheele ge- W zijner oppermacht daverde van den ,'iok. Rusland noemde na deze nederlaag n krijg begonnen. Pruisen voegde zich 1 hem. Ook Zweden. Straks ook Oosten - ik. Alles was er op aangelegd den man ontmoedigen. Doch wie dit meende, kende hem niet. jii legermachl, nog geduchter dan de ige, zou hij op de been brengen. jVijf maanden later stond hij reeds weder 'it 166 duizend strijders en 350 kanonnen, ,t als verdediger, maar als aanvaller ge- hd, en telde hij, weder drie maanden later, (1,000 gewapenden onder zijn bevelen, en ■•er dan duizend stukkeneen macht, ,.armede hij die zijner tegenstanders verre brtrof ,Maar wie zal de weëen tellen, de tra il en de vcrwerfschingen, die dit nieuwe er vergezelden Het had moeite gekost, bijeen te krijgen. Ook in Nederland, it aantal strijdbare zonen was uitgeput. Ts de schut terijen, thans nationale garde jioemd, werden als recruten opgeroepen, igelingen van aanzienlijken huize, die voor (>ge sommen zich een plaatsvervanger had- i gekocht, werden met geweld gedwongen te gaan en door eigen oogen te zien, zonder echter do< f te zijn voor raadgevingen van vertrouwde ambtenaren. Daarna had aan het VVaterlooplein op het paleis di overdracht plaats van het be stuur en verleei.de ZExci de gouverneur generaal mr. Pijnacker Hordijk audiëntie aan allen, die het verlangden. Moge zijn bestuur rijk gezegend zijn De aanvraag ter calamiteus verklaring van den Sophiapolder in de eerstkomende vergadering der Staten van Zeeland te behandelen trekt meer en ineer de aan dacht. De Noordkust van Noordbeveland werd bereids door enkele. Leden der provin ciale Staten bezocht. J. I. Vrijdag waren daar de heeren J. H. Snijders uit Middel burg en Mr. Wagtho uit Tolen met andere heeren, waaronder ook deskundigen. Hel op Noordbeveland wonend lid der Staten, de heer Huvers vergezelde hen. - Z. M. heeft pensioen verleend aan de onderwijzers P. Louwerse en A. J. Frenks resp. te Den Haag en te Vlissingen, tol een bedrag van resp. f566 en f600 'sjaars. H. M. onze Koningin heeft een zwaar verlies geleden, door den on verwachten dood barer Moeder. H. D. H. de Vorstin van Waldeck Pyrmont geb. Helena Wilhelmina Henriette Pauline Marianne, dochter van wijlen Hertog Willem van Nassau. Zij werd den I2n Augustus 1831 geboren en bereikte alzoo den leeftijd van 57 jaren. Den 26n Sept. 1853 huwde zij met den regeerenden Vorst van Waldeck Pyrmont. Haar echt verbond werd met vijf kinderen gezegend, vier dochters en een zo >n. De Vorstin had reeds redert jaren een zwakke gezondheid. In de laatste dagen openbaarde zich een longontsteking, die Zaterdag een einde aan haar leven maakte. Yeere. In de raadsvergadering van 27 Oct. alhier, werd de gemeentebegrooting over 1889 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 9166,91 Vs, waironder f2550 voor het openhaar onderwijs. Aan een brief van een Groninger, die lezer dagen naar Transvaal trok, ontleen en wij het volgende uit de Nieuwe Prov. Groninger Vrijdags-avonds 7 uur vertrokken we met den spoortrein uit kaapstad. We voeren door dorre streken, langs kale rotsen en bergen en hadden eene vrij vervelende reis. 's Zondags-avonds stapten we uit te Kimberly nadat we dus tweemaal 24 uren in den trein hadden gezeten. Kimberly is wel eene aardige plaats en heeft haar ontstaan te danken aan diamant groeven die zich in hare nabijheid bevinden. Van Zondag op Maandagnacht |logeerden we in Transvaal Hotel, maar ik kan dit hotel niet aanbevelen't was er peperduur en niet best. We waren een gezelschap van 14 per sonen en besloten met elkander een wagen te huren, die ons naar Pretoria zou brengen. We accordeerden voor 60 pd. sterling. Aan den avond van dienzeltden dag ver- Chr. historisch blad onder redactie van ds. A. Brummelkamp. Uitgever E. Haan te Groningen. dienst te nemen in de Eerewacht Gardes d' honneur) om den Keizer op (zijn «triumf- tochten» te vergezellen. Zoo werden 10 duizend jongelingen diefelijk uit. het huis huns vaders ontstolen, om nimmer terug te keeren. Natuurlijk werd het door de Fransche ambtenaren niet uitgesproken, dat deze jon gelingen tegelijk als gijzelaars moesten dienen, teneinde op die wijze van het gedwongen trouwbetoon der hoogere standen verzekerd te zijn. Velen weigerden; doch zij werden met geweld opgelicht en naar Frankrijk gevoerd. Niet alleen de weerbare lichtingen werden opgeroepen; doch ook de twee jaren jongere lichtingen, die eerst in 1815 hadden be- hooren te worden opgeroepen. Kinderen van zeventien jaren in de gele deren En met een derwijze samengeflanst leger behaalde Mapoleon nog enkele over winningen Toch was deze poging de laat ste worp die de overweldiger deed de laatste zet op het politieke schaakbordde laatste stuiptrekking van den leeuw der wildernis; een sprong in het duisterZij was de voltooiing van het einde, waarvan Moscou het begin had gezien Ons bestek lai.t niet toe, stil te staan bjj de verschillende krijgsverrichtingen, die den merkwaardigen«Volkenslag» van 14 October, de nederlaag vat» Leipzig voorafgingen. Het geheele Duitsche vaderland sloeg in angstige verwachting de ontzaglijke worsteling gade lieten -,ve Kimberly om op korten afstand v in deze plaats voor liet eerst in de open lucht te kampeeren. Slechts twee vrouwen waren er bij ons gezelschap die met haar beiden in een tentje, dat zich op den wagen bevond, konden slapende overige leden van t gezelschap kropen heel leuk onder een zeil dat op den grond werd uitgespreid. Onze wagen was bespannen met 2 paar den en 10 muilezels en toch ging het zeer langzaam vooruit, de landstreek, die we doortrokken, leverde niets schoons op; alles was dor en kaal, doch 'twas ook winter. Na vier dagen te hebben gereisd kwamen we te Christiania, wat ik een mooien naam vind voor die luttele huizen die te zamen deze plaat' vormen. We hadden alzoo Christiania 's Vrijdags verlaten en hoopten den volgenden avond Bloemhof te bereiken, maar we hadden buiten den waard of liever buiten den mod der gerekend 's Zaterdags morgens bleven we plotseling steken en wat we ook deden om wrer los te raken, niets baattewe hebben ten laatste alles er algeladen en eindelijk gelukte het; we hadden 24 uren vast gezeten en bereikten Bloemhof eerst des Zondags voormiddags. Voor liet overige ging nu alles tamelijk goed, 't ging lang zaam vooruit, maar wij vorderden toch. We passeerden Potchefstroom, eene schoo- ne boschrijke plaats en bereikten juist op Pinkstermaandag Johannesburg. Deze plaats is verbazend groothoewel nog slechts 1 /2 jaar bestaande liëeft zij eene kolossale uit breiding verkregen, 's Donderdags daarna arriveerden we 's morgens te 10 uur, te Pretoria. Den nacht van Woensdag op Donderdag hadden we op 2 uur afstand ten Zuiden van Pretoria doorgebrachtten bewijze hoe koud we het daar hadden kan ik u mee- deelen, dat toen we 's morgens weer op trokken en we' voor een riviertje kwamen, we dit letterlijk moesten doorbreken, daar er eene laag ijs op lag van een centimeter dikte. We waren allen recht verblijd ons doel te hebben bereikt. Onze voerman zette ons en onze bagage midden op bet kerkplein af en nu mocht ieder een goed heenkomen zoeken. Wij informeerden spoedig naar een paar kennissen en door hunne bemoeiingen als ook door de vriendelijkheid van den Wel- Eerw. heer Ds. Postma mocht bet ons aanstonds gelukken een huisje te vinden waar we ons voorloopig konden installeeren, In de gemeenteraadsvergadering te Nisse Zaterdag gehouden werd met alle stemmen tot gemeente-geneesheer benoemd dhr. G. C. Schilham te Heinkenszand. Genoemde heer is ook als zoodanig tijde lijk benoemd te 's Heer-Abtskerke. Middelburg. In de raadsvergadering van aanstaanden Woensdag zullen o. a. behandeld werden: Het nemen van een besluit inzake verhuring bovenlokalen waarborg. Re kening en begrooting concertzaal. Brief van de commissie van het bestuur van den Vlissingschen rijweg betreffende roeiing van boomen. Rapport B. en W. op 't adres van J. Vos om tegemoetkoming in zijne personeele belasting. Brief van bet B. Armbestuur betreffende dekking te kort op tusschen zelfbehoud en hoovaanlij. Pruisen, Russen en Oostenrijkers een enkele maal door Zweden gesteund, streden met onge kende geestdrift om het behoud der vader lijke erve, om herwinning van de dierbare vrijheid. En de Heere gaf hun de overwinning Na de door Blucher bevochten zege bij Grosz Beeren, bij Culm en bij Dennewitz werd de vrijwording van Duitschland beslist. De overweldiger kon zich niet dan door een overhaaste vlucht redden. Door de bevolking meegesleept, grepen thans zelfs vorsten die eens zijn voeten gekust hadden, hem bij de keel. Baden, Wurtemberg en Beijeren deden als de de ezel in Lafontaine's fabel, die der» halfdooden, eens door hen aangebeden leeuw nog eenige schoppen meegaf op zijn weg uit dit leven. Steeds doorde verbondenen gevolgd, keerde Napoleon tot zijn Jk weder; en toen eenige maanden daarna het Pruisisch-Russische leger Frankrijk aan de Noordzijde binnen rukte, overschreed het Engelsch-Spaansche onder Wellington de Pyreneeën, om van de Zuidzijde het land binnen te rukken. Het vrome volk juichte «Dit is van den Heere geschied en het is wonderlijk in onze oogen.» Wie echter meenen zou, dat in ons vader land de blijdschap over dezen gelukkigen rekening touwpluizen. Voortzetting behan deling begrooting gasfabriek 1889. Gemeen tebegrooting 1889. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gameren ds. J. A. v. Boven te Souburg. Bedankt voor Velzen door dr. G. P. Kruijlï te Domburg! Ned. Geraf. Kerk. Drietal te Zaamslag. Ds. G. J. Barger te Driebergen, K. Fern- hout te Zwartsluis, S. Sleeswijk Visser te Rijsoord. Z. K. Chr. Ger. Kerk. Drietal te Kamperland A. Delfos zen- delingsleeraar te Leiden, J. van Schaik te Middelharnis en H. Vissink te Gameren. Kolijnsplaat. Bij de tweede vrije stem ming voor drie leden van 't Kiese» llege zijn uitgebracht 107 stemmen. Voor de vacature J. Haringman verkreeg J. Nieuwdorp 60 stemmen, A. L. Haringman 15 stemmen. J. Janse Kz. 15 stemmen. Gekozen J. Nieuw dorp. Vacature H. de Looll'zijn uitgebracht op P. Tazelaar 31 stemmen J. Janse Kz. 29. Herstemming tusschen P. Tazelaar en J. Janse Kz. op Zaterdag 3 November. Va cature J. Caljouw zijn uitgebracht op A. Deurwaarder 53 stemmen. P. Tazelaar 13 J. Nieuwdorp 9 stemmen. Herstemming tusschen A. Deurwaarder en P. Tazelaar Volstrekte meerderheid was 54. De heeren Deurwaarder en Janse zijn de orthodoxe candidaten. Heerenveen. Gisteren in de voormiddag godsdienstoefening werd onze van Terneu- zen overgekomen leeraar, ds. J. Westerhuis in zijn ambt bevestigd door zijn zwager ds. S. A. van den Hoorn van Tiel naar aan leiding van Ps. 116:16a. Des namiddags verbond ds. Westerhuis zich aan de gemeen te met een woord naar aanleiding van Hebr. 13 vers 8. Het kerkgebouw was beide malen overvol. Met ademlooze stilte werden beide redenaars aangehoord. Omtrent de landbouwwerkzaamheden, meldt men ons uit het 4de district van Zeelanddat het uitnemende najaarsweér letterlijk alles ten goede komtboer en arbeider zitten nog overkropt van weik. Het is alles laat en nog zoo druk als in den oogst. De suikerpeen worden di uk aange voerd en verzonden de opbrengst bedraagt slechts éen derde van andere jaren. Aard appelen worden nog veel gestoken. De paardenboonen zijn omtrent gemend en droog binnen gekomen. Veel is er reeds gezaaid en nog dagelijks worden duizenden korrels aan de aarde toevertrouwd. Het land ligt prachtig. Het paardenwerk behoeft naar niets te wachten. Wie is wijs die neme deze dingen waar en dat zij verstandiglijk letten op de goedertierenheden des Heeren! Ps. 107 43. Vlissingen. 7aterdagavor.d met denlaatsten sneltrein van Amsterdam zjjn hier aange komen de majoor H. C. Hodder, met zijn ommekeer volkomen en algemeen zou zijn, die heeft het mis. Immers zegt Groen van Prinsterer al trok het vrije Duitschland juichend op ten kruistocht, de Franschen bleven meester in Hollandmachtig om het weerlooze volk te bedwingen. Er waren nog troepen be schikbaar, om een land, voor de verdediging van frankrijk zelf van onberekenbaar ge wicht, aan de ves bonden legers met door steking der dijken en opening der sluizen te betwisten. Indien immer bevrijding van Nederland mogelijk was, van waar, door wien, op welke voorwaarde zou zij komen Nog op 16 Nov. dus éen dag slechts voor de beantwoording dezer bange vraag, had Na poleon tot Schimmelpenninck gezegd «Laat men in Holland overtuigd zijn, dat ik het land, liever dan het af te staan, aan den oceaan teruggeef.» Indien er nog redding mogelijk was, al thans nog in dezen winter, dan zou Holland misschien kunnen bevrijd worden maar in welken staat zou de Franschman het ons wedergeven Zeer waarschijnlijk uitgeput, geplunderd, vernield en overstroomd. Gewis dit zou geschied zijn, indien de Hollanders lijdelijk hadden afgewacht, dat de Bondgenooten de Franschen van hen kwamen drjiven. Maar als de Heere werkt, wie zal het dan keeren Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2