i NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. Dekens CHRISTELIJK- HISTORISCH LIGHT, chines, BIJVOEGSEL. NAMEN 1888. No. 13. Dinsdag 30 October. Derde Jaargang. irgervoet. Instantané. DER, MIDDELBURG. 'tretten, i, Vlissingen, om alten, Mos- artikelen i.euze snenDekens. ïurkalender J, Uitgever. je, f e 11 a m p e n, lantaarns, en, Haardstel- manden, lerviezen, Mei- de Cologne. Ie Jonge, Goes. ivember a. s., VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES l)e nota van den heer Vermeulen. Buitenland. L_ Fabrieksmerk. n. ij den Heer en. 1 LF tandhoudende kleur ITS f2.50. ook op feestdagen ontvangen van en hooger. GOES. otschap „F1LIPPÜS'' de cent. e voor 25 cent vooi schoone werk van ders om kinderen [e voeden." A heeft vóór dit werk OELMAN geschreven voorwoord alleen is waard. Men haaste ling, bij uitverkoop, 1888. SCHOOL (Hollandsche telijke School te Goes, ien tijd ook leerlingen ■e aangenomen, bij den Hoofdonder- Uet Bestuur: DONNER, Voorz., ORANJE Lz. Secr,, BE ZEEUW, EI.KEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Pu-ij 3 per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel. 1 meer 10 cent. De heer Vermeulen, lid der Tweede Kamer, behoorende tot de Katholieke partij, heeft bij het Voorloopig Verslag een afzonderlijke \fn!n rtnimacfd waarin hiï vaarlijke wijze van subsidiëering voor. Hij wil niet eene subsidie aan eenige school als school, maar verlangt dat de overheid sub sidie uitkeere voor onderwijs, verstrekt aan kinderen van on- en minvermogende der gebouwen, onderwijzers-traktementen en leermiddelen, te deelen door het gemid deld getal der schoolgaande kinderen. Om te bepalen, wie on- en minvermo gend zijn, zou de heer Vermeulen een daartoe weer bezig door het gansche land liedjes te verspreiden, waarin de regeering gesmaad wordt, en op bekende volkswijsjes gezet, 1 ze ingang te doen vinden bij de oppervlakkige menigte. rv-i. i..; 1 GEMEENTERAAD GOES. Vervolgd. Ingekomen was een verzoek van A. Jacobs om grond in erfpacht in de Y/esterstraat. De heer Flugi stelt voor om liever die gronden in eigendom te geven. Er komt te veel in erfpacht. De voorzitter meent dat dit afstaan in het belang is van den minderen stand. Het eischen van een koopsom doodt den lust om te bouwen. De heer Flugi stelt voor die gronden te verkoopen. We kunnen die gronden best missen. De heer Ochtman meent dat we onzen grond goed verhuren tegen 8 ct. per M2. Hij vreest dat geen koopers zullen te vinden zijn, en ook het geven tot wederopzeggens wat dhr. Flugi wil, acht hij zeer gewaagd. De heer Callenfels steunt B. en W. ook ter wille der gezondheid De heer Ramondt becijfert dat die erfpacht 1122 per jaar be draagt. Ook de heer de Jonge vraagt, naar aan leiding van deze discussie of het bouwen van niuwe huizen niet geschiedt ter voor koming van armenzorg. Maar die oude hokken, blijven die bewoond De heer Ramondt antwoordt dat dan toch die laatste minder bewoond zijn. Het voorstel van dhr. Flugi wordt nu verworpen met 11 tegen 1 stemmen en aldus Jacobs verzoek toegestaan. De heer Flugi doet hetzelfde voorstel in zake een dergelijk verzoek v. d. Peijl, be treffende grond in de Laurens Pieter v. d. Spiegelstraat; cok dit voorstel wordt ver worpen met 11 tegen 1 stem en aldus v. d. Peijls verzoek toegestaan. De rekening 1887 van het Burgerl. Arrnb. wordt goedgekeurd met een batig slot van f5531,985. Ook zijn begrooting' voor 1889 wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Een verzoek om zijne begrooting van 88 te wijzigen en van de onvoorziene uitgaven f235 af te schrijven op verpleeg- kosten voor arme kinderen, wordt mede toegestaan. De gemeente begrooting voor 1889 komt. nu in behandeling. Zij bedraagt in ontvangst en uitgaaf 105605.36. Wij zullen ons tot het noemen "an enkele cijfers moeten bepalen. Uitgetrokken is voor Middelbaar onderwijs f18625; voor Lager christelijke schoons, regeert, zaï ,aai gevuai zoo groot niet zijn, maar als er na dezen andere mannen mochten opstaan, die dit Ministerie niet gekend hebben, zal dan de Christelijke Vrqe School niet tot een diena resse van den Staat verlaagd zijn Zal dan de veerkracht der christenen niet in lauwheid veranderd zijn En zal dan ook de leuze «De Vrije kerk in den Vrijen Staatgeen afbreuk toegebracht zijn? De heer Vermeulen stelt de minst ge- onderwijs 25621,50; voor Bewaarsscholen t 1860voor de ambachtschool f 600 samen f 46706,50 voor onderhoud, enz. van openbare gebouwen f 17077. Politie f5635 Armwezen f2831,505, Achtereenvolgens worden aangenomen de volgende hoofdstukken Inkomsten lo. Ontvangsten wegens vroegere diensten f4439,075. 2o. Inkomsten van gemeente eigendommen en bezittingen 113076,46. 3o. Belastingen en heffingen f46520. 4e. Inkomsten van verschillende aard en toevallige baten f41873,825. 5o. Buitengewone ontvangsten Memorie. Uitgaven. lo. Huishoudelijk bestuur f10015. 2o. Kosten, betrekking hebbende op plaat selijke belastingen f 838. 3o. Kosten van onderhoud, openbare ge bouwen enz. f 17C77. 4o. Kosten van onderhoud, aanleg, ver nieuwing enz. van gemeente eigendommen f624.50. 5o. Kosten van politie f 10744,495. 6o. Kosten geneeskundigen dienst en arm wezen f 5221,50. 7o. Onderwijs en wetenschappen 146706,50. 8o. Renten en aflossingen van aangegane geldleeningen f11586. 9o. Andere uitgaven f 1644,39. 10. Onvoorziene uitgaven f 1551,97. Bij afdeeling 2 van hfdst. III, vraagt de heer Callenfels het woord om zijn dank uit te spreken over de bespeling van het carril- lon wal hem bij ons keurig carrillon veel genoegen doet. Bij hoofdstuk III, 3e atdeeling Aanleg van plantsoen brengt de heer Quist hulde aan het beheer van den jongsten wethou der, wat betreft de verfraaiing van het plantsoen. Hij vraagt of 't niet wenschelijk is de planten van een naambordje te voor zien, ter kennismaking voor de belangstel lenden, gelijk dit elders plaats vindt. De heer Ochtman antwoordt dat hij gaarne dit denkbeeld in overweging zal nemen, en kan toezeggen dat dit zal geschieden, al vreest hij voor de schennige hand der straatjeugd. Ook de heer Callenfels juicht het denkbeeld toe. De heer Hildernisse vraagt of we niet in conflict komen met de verordening.} Maar zou er niet kans op zijn om de wande- dissements schoolopzieners afzonderlijk meer. De heer Vermeulen gaat voorts, wat de kosten van het onderwijs betreft, van het beginsel uit, dat alle gegoeden de kosten voor het onderwijs hunner kinderen geheel betalen. Alleen de on- en minvermogenden mogen ondersteuning erlangen. Het normale schoolgeld wordt berekend door de som der uitgaven, gedurende het vorige schooljaar gedaan voor onderhoud laars wat te laten rasten Hij stelt voor die afd. met f 25 te verhoogen voor ban ken. Doch de heer v. d. Hoek merkt op dat overal waar een bankje staat, het plant soen schandelijk geruïneerd is. Dat volk zit er niet alleen bij dag, doch ook bij avond. Doch de heer Callenfels zou bankjes zeer prettig vinden. De heer Ochtman zegt toe dat B. en W. weer eens een proef zullen nemen, dochstelt voor geen som uit te trekken. Ook de hr. Yervenne acht deze bankjes zeer wenschelijk met het oog op de wan delingen van ongezonde lieden. -De hr. Den Boer dankt B. en W. dat zij ook vóór de Chr. schoolklinkers hebben laten leggen. De heeren Callenfels, Hildernisse en van Asperen Vervenne voeren nog het woord over de rioleering, terwijl de heer Ochtman medeeling doet van de bij B. en W. in bewerking zijnde plannen. Bij hoofdstuk VI vraagt de heer Callen fels naar het nog niet vervuld zijn der vacature voor gemeenteapotheker. De Voorz. autwoordt dal de Armbesturen hun advies zullen indienen, en dhr. Adam zoo lang zijn functie blijft waarnemen. Bij hoofdstuk VI, 2e afdeeling armwezen vraagt de heer Quist ot de verplegingskosten voor krankzinnigen ook zullen worden ver goed, wanneer de belanghebbende iamielie- leden uit godsdienstige overtuiging tegen gestichten als het St, Jorisgasthuis gekant, plaatsing voor hun krankzinnigen vragen op Veldwijk. De Voorzitter antwoordt dat dit contract met St. Joris gebaseerd is op een overeen komst met den Staat en de Provincie. De heer Quist meent dat de beslissing geheel in handen is van den Raad, en meent dat Rijk en Provincie daar niets tegen hebben. De heer Den Boer zegt dat er 2 ge meenten in Zeeland zijn die voor hun krankzinnigen in Veldwijk betalen wat zij anders aan Deltt awijt zijn, en wijst op de beslissing van den Minister van Binnen- landsche zaken. De Voorz. zegt toe een en ander te zullen onderzoeken. Bij hoofdstuk VII zegt dhr. M. de Jonge dat hij gezien heeft dat de heer v. d. Meulen in een der lokalen gratis gebruik maakt van lokalen en werktuigen. Nu de gym- nastiekver. als paddestoelen oprijzen, geeft uriii u j i - o het nog eens kunnen gebeuren, dat Vader Kappeyne zijn eigen kind niet meer herkent. Evenwel zoo komt alles terecht. Jammer maar, dat er eerst zoovele miljoenen voor weggeworpen zijn Walgelijk gedraagt zich toch de generaal Boulanger met zijn aanhang. Nu zijn zij hij B. en W. in overweging voor dit ge bruik te laten betalen. De Voorz. zegt dat tot dit gratis doen gebruiken is besloten, met het oog op het lage tractement v. d. heer v. d. Meulen, die les geeft in een leervak waarbij ook weinig I te verdienen valt. Ook verdedigt de voorz. de gymnastiek doch zegt dat brandstoffen enz. betaald worden. Ook dhr. Callenfels verdedigt de gymnastiek en haalt voor het nut daarvan enkele voorbeelden aan. Dhr. de Jonge repliceert dat het hem speet datl dit gratis-geven vergoeding is voor dhr. v. d. Meulen. Doch hij wil niet dhr. v. d. I M. laten betalen, maar de vereenigingen I zelf. Overigens verklaart zich de heer del Jonge voor de gymnastiek. Evenzoo vraagt! hij bij hoofdstuk VII naar het aantal] leerlingen van School E. Dit is toch ook] een lagere school De secretaris antwoordt] hierop dat dit getal 37 bedraagt. Bij behandeling van de begrooting der gascommisrie had de financieele commissie enkele aanmerkingen lo over de vrijstelling van het personeel! in de drie eerste klassen der grondbelasting! 2e. over de overschrijving van rente van het I batig slot der gasfabriek. Wat punt 4 be treft is de heer Ochtman 1 et met de min derheid der fin. commissie eens, doch acht het irrationeel te beschikken over een winst I die nog niet is behaald. Het advies van de minderheid wordt verworpen zoodat het voorstel der gascom missie aangenomen is. Bij den post van Inkomsten van School- gelden vraagt de lieer M. de Jonge het woorcl om te zeggen dat hij reeds vroeger het voorstel deed om tot betere regeling der schoolgelden te geraken. Ook nu wil hij spreken om aan die wanverhoudingen een einde te maken, endoet nu het voorstel om het schoolgeld van School 4. te brengen opfl.20. Niet over de H. B. S. wil hij thans spreken.; hoewel die jaarlijks na aftrek van wat het rijk vergoedt f7425 aan de gemeente kosti Ook niet over school E die na aftrek vanj de 30pct, nog f 3550 aan de gemeente kost., dut is voor iedere leerling p.m. f 100. Maar op school A moet de gemeente nog f 1,70 buiten de rijksbijdrage aan ieder kind bijbrengen. Dat ook de opvoeding rust op do schou ders der ouders. En wanneer nu eerlang zware eischen aan de financiën der gemeente gedaan zullen worden is het toch billijk dat ieder die kan, betale wat hij geniet. De Keizer van Duitschland ontving Vrij dag een gezantschap uit den Berlijnschen gemeenteraad, dat hem feliciteerde met zijn behouden wederkomst. De Keizer betuigde daarvoor zijn dank; maar gaf den lieden tegelijk een berisping, dewijl de Berlijnscbe bladen het gewaagd hadden, tijdens zjjn afwezigheid, van een lid zijner familie iets pu bliek te maken, een feit, waarover ieder burger zoo het hem overkwam, toornen aou. Hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5