Nederland in 1813. I Dinsdag 20 Nov. a. verkiezing te Schie- dam voor een lid der kamer (\ac. Patijn). ■f De hr Patijn is reeds dooi- den Koning op I het Loo beeedigd. Kerk- en Schoolnieuws. I 'erkregen en is thans aan de weezenschool l geplaatst, waar hij geheel en uitsluitend -.ijn opleiding genoten heeft. Overigens is het niet de eerste maal dat weezen van Neerbosch de onderwijzersacte verwerven. Benoemd aan een bijzondere school ,e Delft mej. D. M. C. van de Kreke te B vfiddelburg. ""feuilleton. UI. Rechtszaken. Gemengde Berichten. verleend is door gedeputeerde staten van Zeeland, tot het maken van een stoomtram weg langs den prov. steenweg van Sluis naar de Belgische grens in aansluiting van j de lijn Brugge over West-Capelle naar het telfde punt dier grens. De St. Crt. bevat de statuten van i «De Kerkelijke Kas» te St. Annaland. Be- j stuurders zijn C. Hage Izn. C. Elenbaas Hzn., J. S. Pleune, P. Kodde Czn. en P. I Vroegop. I De le luit. Hartman keert in Nov. s. met zijn detachement van Terneuzen 4 aaar Vlissingen terug. Znidzande. De gemeente zal telephonisch met Oostburg verbonden worden. Naar men I verneemd heeft het gemeentebestuur van Q Jadzand een dergelijke telephonische ver- 1 oinding geweigerd. Retranchement. Benoemd tot agent van politie te Middelburg dhr. J. Dubois alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schaarsbergen ds. G. W. A. le Veer te Middelburg. Chr. Ger. Kerk. Drietal te Schiedam J. A. Goed bloed ~.e Zierikzee H, G. de Jonge te Dordrecht m W. Renkema te Hoorn. R Aangenomen te Bruinisse door dhr. I 4. r. Bueren, cand. te Den Haag. De kerkeraad van Tholen heeft naar 3 ie Standaard, verneemt, Woensdagavond, I mder voorzitterschap van ds. Geselschap te I Poortvliet, gebroken met de synodale orga- I aisatie. Ds. W. H. Gispen te Amsterdam heeft ',ijne benoeming tot hoofdredacteur van De Bazuin aangenomen, en zal zich dus te 1 iampen metterwoon vestigt n. Uit hoofde de «openbare» school te Yndel thans door geen leerlingen meer )ezocht wordt (allen gaan naar de christelijke ichool) heeft de gemeenteraad besloten de ichool voorloopig op te heffen. Een der weesjongens te Neerbosch, V. Pettinga heeft de- acte van onderwijzer Zaterdag droeg dr. A. Kuyper in de icholsche Zendingskerk te Amsterdam het j ectoraat der Vrije Universiteit, over aan dr. f. L Rutgers. ZHG hield eerst een rede Toch was dit alles nog slechts een begin i Ier smarten. Bij eiken vorm van roof, dien het Nederlandsche volk dulden moest, had iet toch de vrije beschikking over zijne ionen behouden. Ook die werd onzen 1 /aderen ontnomen. Napoleon voerde namelijk I le militaire conscriptie in, dat wil zeggen le gedwongen opschrijving voor den knjgs- dienst. I Dit was wel de grievendste beleediging lie de overweldiger hun aandeed. Nederland Itad nog nooit anders dan vrijwillig de i wapenen opgevat. Krijgslieden werden over t geheel veracht en geschuwd. Zelfs een l id der schutterij vertoonde] zich niet dan by hooge noodzakelijkheid met zijn monteering ran. De bloem der jongelieden werden van 1 ïunne betrekkingen afgescheurd, om een I vreemden dwingeland te gaan dienen, wiens ,eugellooze oorlogszucht jaarlijks steeds meerderen eischte. Onze koloniën waren wij kwijt, dus konden linze koloniale waren niet meer dan tegen lieer hooge prijzen geleverd worden. In plaats van koffie met suiker, werd suikerij fflnet stroop de volksdrank. De tabak was I lecht, want de alleenhandel van den tabak [berustte voortaan bij den Staat tot stijving pan de schatkist, doch tot verderf van nenig handelaar. I Overal, zoo binnenc- als buitenshuis, werd Inen den druk der inleving gevaar. De I'Yansche politie had overal hare geheime lienaren, die loerden en luisterden, of daar l.iets geklaagd of gesmeed werd tegen den 'ranschen overweldiger. Eer men het ver- Bnoedde, was men in de gevangenis terecht gekomen. De drukpers werd aan banden ,elegd. Er was geen «vrije gedachte» meer. over het Calvinisme in de Kunst, en gaf daarna een overzicht van het wedervaren dei- Vrije Hoogéschool gedurende haar nu 8 jarig bestaan. Daaruit bleek dat de lessen wel eer met vier begonnen, nu begonnen met 81 kweekelingen, waarvan 69 oude en 12 nieuwe. Enkel theologie kozen 60 kweeke lingen enkel letteren 8, enkel rechten 5 godgeleerdheid en rechten tegelijk 7 theo logie en letteren tegelijk 2. «Met bij ons te komen», zeide dr. K., «en met de overheidschool te zoeken, wagen zij veel. Zij moeten zich behelpen, met hoogleeraren en boeken. Met de nieuwe boeken komen zij er nietde oude zijn duur. Handboeken steken nog in de geboorte. Zoo loopt het wieltje hunner studiën niet op een zandweg, terwijl zij ook in het stu dentenleven ruimer keus, die het vrienden hart aan machtiger scholen vindt, missen velerlei inrichting en intstelling, die aan het stuuentenleven spanning en glans ver leent, om hun kleiner aantal derven moeten en daarbjj nog aan de onaangenaamheid bloot staan, dat vriend en vijand met arendsoog op hen gluurt, of hun ook soms de enkel zwikt.» Daarna sprak de aftredende rector over het heengaan van dr. Hoedemaker. Waarom verliet hij de school Omdat dusver het grooterdeel van de kweekelingen de Be diening des Woords zochten in kerken, die zijne sympathie moesten derven. «Iets wat zeide spr.ofschoon inconsequent, toch verschoonbaar is van dr. Hoedemaker, ver mits onze tegenstanders bijna het onmoge lijke deden, en in den klank der publieke opinie ons met de Kerkelijke Doleantie te vereenzelvigen, om tegen den overweldigen den indruk dier publieke opinie bleek het licht bewogen en fijn aandoenlijk sensorium van onzen toenmaligen vriend en ambt genoot niet onder elke constellatie oestand.» Als vrucht van het onderwijs wees spr. op jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman A.F.zn deze is de eerste leerling der stich ting, wien de doctorsbul werd uitgereikt. In de godgeleerdheid werden vijf candidaats en een doctoraal examen afgelegdvoor die der rechten twee candidaats en een doc toraal. Voor die der letteren een candidaats- en negen propadeutische examens. Er zijn thans 6 hoogleeraren. In het college van directeuren traden op de hh. G. H. Th- a Th. v. d. Hoop, oud lid der tweede kamer te Doornspijk en E. G. Wen- tinck en als plaatvervangers mr. Th. Heems kerk en C. M. E. v. Löben Seis leden der tweede Kamer. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde gisteren den gepens. zee-officier, die den directeur-generaal van de Maat. «Zee- bad-Scheveningen» had beleedigd door hem Het «vrije woord» behoorde van nu aan tot het verleden. Alle bladen en boeken moes ten, in de Fransche taal gedrukt, zoodra zij de drukkerij verlaten hadden, door Fransche ambtenaren gelezen en gekeurd worden en wee den uitgever, als er iets in stond, wat den Franschman niet welgevallig was. Op alle nieuwsbladen prijkte de Fransche Adelaar. Op de scholen moest, naast het Hollandsch de Fransche taal onderwezen worden. Ja, de Nederlanders konden getuigen zoo spreekt een onzer schrijvers wat het zegt de lasten en opbrengsten voor de gemeene zaak niet te zien terugkeeren in den boezem van het volk zelfmaar als buit naar elders te zien wegvoeren en in hun eigen land te worden beheerscht door vreemdelingen, wier taal en zeden hun, zoo al niet onbe kend, dan toch niet eigen waren. Het waren benauwde tijden, die echter nog dit nut hadden, dat zij de partijtwisten verdreven, de harten nader tot God brachten en de wenschen om terugkeer van ons ge liefd Oranjehuis deden vermenigvuldigen. Inmiddels verloren wij de laatste onzer volksplantingen, waaronder Java, na eene hardnekkige verdediging door Janssens, 1811. Dan strenge heeren regeeren niet lang. Ook Napoleon zou dit ondervinden. Vermaagschapt aan den keizer van Oos tenrijk, meende hij het toppunt van zijn roem te hebben bereikt. Dit toppunt bleek echter het keerpunt te zijn. De eerzuchtige gevoelde zich niet bevre digd, alvorens Engeland vernietigd en Rus land getuchtigd te hebben deze toch zwenk te meer van hem af, terwijl gene hem nog altijd weerstond en zijne beste legers in Spanje vernietigde. Maar hij zou hen wel vinden. Immers geheel Duitschland lag thans de woorden «ploert» en «bankroetier van Soerabaja» toe te voegen, tot betaling eener geldboete van f 50. Goes. Heden had in de Sociëteit «Van ongenuchten Vrij» de verloting plaats der voorwerpen ten behoeve der weezenverple- ging op Noord- en Zuid-Beveland. Er waren 12 hoofdprijzen. De volgende nors. zijn op de hoofdprijzen gevallen No. 110: «TwaalfJap. kopjes en schoteltjes.» No. 745«Een zilveren Theeservies.» No. 2313: «Een zilveren Eierstel.» No. 2935 «Twee Botervlootjes met Zilver.» No. 3415: «twee Saksisch porseleinen Vazen» (geschenk van H. K. H. de groot-hertogin van Saksen Weimar. No. 4396: «twaalf Japausche kopjes en schoteltjes. No. 5363 «2 zilveren Bo- terlepelt es in étui.» No. 2008: «twee likeur- karaffen met zilver». No. 2173een vogel kooi No. 5279: twaalf Japarische kopjes en schoteltjes. No. 199een albumtafeltje. No. 745 een zilveren theeservies. No. 4642: pendule met coupes. Gedurende een paar dagen is buiten Wemeldinge met hoogwater op een plaat gevaren het Ned. stoomschip Dordrecht III gez. Grootenboer, beladen met suiker. Men vreest dat genoemd stoomschip zonder een gedeelte der lading in eene lichter over te laden niet vlot zal komen. Ten tweeden male in dit seisoen is in de polders Oud- en Nieuw-Noor<]-Beveknd door een tiental Fransche heeren eene twee- daagsche jacht gehouden. Er werden 166 hazen en 12 patrijzen gedood. Kwamen in den laatsten tijd enkele gevallen van kwaadaardige keelziekte voor in de naburige gemeenten Axel en Terneuzen thans is ook een lijder te Zaamslag weder een lijder aan diphtheritis onder genees kundige behandeling. Tot voor 6 maanden waren geen diphtheritislijders in laatstge noemde gemeente aanwezig. M. C. Te Nieuwerkerk (Duivéland) waren in het huisgezin van den arbeider M. v. D. eenige kinderen geheel aan zich zelf over gelaten, daar zoowel de vader als de moe der buitenshuis werkzaam waren. De kinde- i en begonnen met lucifers te spelen, totdat deze in aanraking kwamen met een petro- leumtoestel, dat omviel, waardoor een twee jarig meisje zulke hevige brandwonden verkreeg, dat zij aan de gevolgen is over leden. Bij de laatst gehouden inspectie van de brandspuiten te WFsekerke bleek dat deze volkomen in orde waren. Tijdens de inspectie ontstond er brand in de jas van den pijplijder zonder hulp van de spuit werd zij echter gebluscht. A'. B. Ierseke. De heer Jan Sinke Jz. heeft zijne benoeming tot lid ,van het Burg. Armbest. niet aangenomen. Andermaal is overwonnen aan zijne voeten machteloos om hem te weerstaan of bedelende om zij n bondgenootschap of bescherming. Wie zou hem dan beletten Duitschland door te trekkende legers zijner bondge- nooten bij het zjjne aan te sluiten Rusland te veroveren, en door dit aanstaande win gewest heen, zich naar Azië te spoeden, en den Engelschman in zijne koloniën aan te tasten Hij zou dit trotsche plan volvoeren, of hij zou geen Bonaparte meer zijn. Doch Hij, die machtiger is dan alle cae sars der aarde te zamen, had met eene Goddelijke-stentorstem Zijn Tot hiertoe en niet verder gesproken Aan dit verwaande Rusland-plan zou de Fransche keizer zich den dood eten. Ontzettend waren de toebereidselen tot het voeren van dien nieuwen krijg gemaakt. Ook in Nederland was weening in menige woning. Vijftienduizend van Neerlands beste zonen werden van den ouderlijken haard gerukt, om te strijden onder zijne vanen, of beter gezegd om als kanonnen- /leesch te dienen voor de i overwinnaar Van deze 15,000 werden 2 regimenten gevormd, behoorende bij de zoogenaamde oude Garde des Keizers, een keurbende, die slechts in de uiterste gevallen dienst mocht doen. De overige waren bij Fransche regimenten ingedeeld. Meer dan een half miljoen strijders, Napoleon aan het hoofd, trokken nu over de Niemen, onder de hevigste plasregens. Eenige dagen lang trokken zij door on bekende streken, zonder eenig spoor van den vijand te ontdekken, en dat onder buitengewoon droog en heet weer, bij doodelijk gebrek aan water. Het klimaat doodde er zoo velen, dat hun aantal tot nauwelijks een derde was weggesmolten, toen het tot een eigenlijk treffen kwam. Nergens vonden zij levensmiddelen; de Russen hadden alles meegenomen. Te door voorn, bestuur een voordracht den gem. raad ter benoeming aangeboden be staande uit de hh. A. Verschuure en Jac. Seheele Jz. Terneuzen, 26 Oct. Gisteren avond, om streeks 8 ure had aan de loskade weder een vreeselijk ongeluk plaats. Een jongeling P. H., geraakte vermoedelijk door het los schieten van eene baal katoen, onder een goederentrein, waardoor deze over hem heen ging en hij ernstig gewond werd opgenomen. Naar zijne ouderlijke woning overgebracht, is hij nog gisteren avond overleden. --De minister van justitie brengt ter kennis aa i belanghebbenden, dat vooreerst geen gelegenheid bestaat tot plaatsing bij de rijksveldwacht. Dinsdagmorgen vroeg werd door ze keren C. te Breda de hulp der politie ingeroepen. Terstond gingen twee agenten er fieen en vonden, in allerellendigsten toestand, een man bij de varkens in het hok liggen, van al zijn bovenkleederen ontdaan, die gedeeltelijk in liet hok ver spreid waren. Het eerste werk was na tuurlijk den man te redden De in den modder doorgebrachte nacht heeft hem echter zoo aangegrepen, dat men voor zijn leven vreest. Hij was daags te voren uit de strafgevangenis, waarhij zes maanden gezeten had, ontslagen. Hoe hij in het kot gekomen ■s, is onbekend. Drie gezusters (drielingen) waarvan er een te 's Gravenhage en twee te Arnhem wonen, hebben Woensdag hun 70sten ver jaardag gevierd. Voor de aardigheid wordt er bij gemeld dat alle dr e nog in het bezit zijn van hun echtgenoot, en dat zij ieder slechts één zoon hebben. Yergadoring van den gemeenteraad te Goos op Vrijdag 26 üct. Voorzitter de hr. Burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. Moens. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De voorzitter deelt ouder anderen mede dat het opwinden der klok enz. is aangenomen door C. de Poorter voor f 212,50 'sjaars; dat van Gedep. Staten zijn inge komen goedkeuring van door den raad aangenomen verordeningendat o. a. de heeren G. Krol v, d. Hoek en W. A. d. Laat de Kanter tot tel ers Jer brandweer benoemd zijn; dat de firma V. d. Reit aannemer is van kolen a 89 cent der H. L.; dat door een referendaris van het ministerie van justitie aan B. enW.is medegedeeld dat er plannen in bewerking zjjnom voorde zittingen van voor het kantongerecht een kamer te doen gereedmaken in het huis van arrestkomt dit plan tot uitvoering, dan zal de gemeente voor de huur der zalen in het raadhuis een som van f500 moeten derven. Moscou, waar zij rust hoopten te vinden, werden zij in een der koude Russische nachten opgeschtikt door het geroep van branden door de vlammen uit Rus- lands hoofdstad verdreven. En toen begon de terugtochtwel is waar nu en dan afgewisseld door wonderbare overwinningen die de uitgeputte hoop op de kozakken wist te bevechtendoch steeds meer dunden de gelederen, en wat de verbitterde Kozak leven liet, viel als zekere prooi in de klauwen van wintervorst en uitputting. Ook de Hollandsche regimenten deden wat zij konden. Een regiment van 2000 tot 500 man geslonken werd aangewezen om een Russische legerafdeeling op den weg staande te houden. Het geluktedoch om kort daarop wegens de groote verliezen terug te trekken. Er waren slechts 40 man overgebleven. Het andere regiment, Hollandsche ja< ers werd afgemaakt, op 78 manschappen na, die als krijgsgevangenen naar Rusland werden meegenomen. Van die |78 waren slechts 25 ongekwetst. Van de vier Hollandsche korpsen, bij het hoofdleger ingedeeld, overleefde sleehts een, en dan nog slechts in naam, f den veldtocht. Het bleek aan het eind tot een peloton versmolten te zijn. Ook de Hollandsche pontonniers, onder kapitein Benthien legden wonderen van beleid en werkkracht aan den dag. In der haast sloegen zij de brug over de Duna en rukten die, bij de nadering des vjjands, weder uiteen, zoodat de Fransche vluchte lingen, dank zij hun optreden, gered werden. Zoo deden zij ook bij den merkwaardigen overtocht over de Beresina. Van al deze wakkere mannen bleven echter geen veertig in leven, en slechts zeven hunner bereikten met hun aanvoer der behouden hun vaderland. Wordt vervtlgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2