CHRIST ELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1888. No. 12. Zaterdag 26 October. Derde Jaargang VERSCHIJNT F. P. D liuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Buitenland. BE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02« UITGAVE VAN G. M. Kleinkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Leest en oordeelt. Het Weekblad van Zeeuwsch Vlaand. West. Deel schreef in zijn nummer van 22 October een stuk dat waarschijnlijk als in leiding moet dienen om de kiesvereeniging «Volksonderwijs» aan een Bestuur te helpen, wat blijkbaar niet vlot van de hand gaat. In zoo'n stuk kan men natuurlijk veel over 't hoofd zien. Even natuurlijk is het dat men eigen voortreffelijkheid breed uit meet en eveneens de tekortkomingen van an deren. Als men dit stuk leest dan moet men er zich inderdaad over verwonderen dat men in ons goede land nog zulke onvolmaakte toestanden vindt. Immers de liberale partij die «zoo vele goede eigenschappen bezit», die uitgaat van het beginsel dat «de Burgemeester op het stadhuis en de geestelijke in de kerk» behoort te zjjrt, die «de individueele vrijheid nooit aan banden heeft gelegd», die «de minder heden eerlijk, vaak, al te voorkomend heeft behandeld», die nooit volprezen liberale partij is een reeks van jaren aan 'troer van het bewind geweest. Diezelfde partij heeft al jaren lang het bestuur van ons land in alle collegiën van de hoogste tot de laagste toe in handen gehad. Diezelfde partij heeft ons wetten gegeven van allerlei aard en soort, wetten en reglementen waarbij de hoogste belangen zoowel als de mindere waren betrokken, en nog altijd laat de tevredenheid en verdraagzaamheid van het volk zich wach ten. Waariijk die partij mag wel zeggen «Ondank is 'swerelds loon!» Wanneer men nu, ondanks de beste be doelingen, zoo weinig goeds heeft kunnen tot stand brengen, althans zoo weinig dank heeft kunnen inoogsten van dat volk, of wanneer dat volk zoo weinig het goede heeft gewaardeerd, zou men allicht op het denkbeeld komen om te vragen, was het geen ik gegeven en gedaan heb werkelijk goed, was dit alles zoo voortreffelijk als het in mijne oogen scheen te zijn Heb ik dat volk wel gekend, heb ik dat volk wel be grepen Neen, dit vraagt de jliberale partij niet. Zij gaat uit van het denkbeeld dat ieder liberaal is of althans moet zijn. Waarlijk, van de liberale partij kan men zeggen dat zij voor hare zonen veel heeft gedaan. Die liberaal was, had in ons land nog al wat voordeelen, boven diengene, welke het niet was. Een liberaal kon zijn kinderen bijna kos teloos doen genieten van elk onderwijs zoowel lager- als middelbaar-, en tot zekere hoogte ook van hooger onderwijs. Daar zorgde die partij uitnemend voor, maar voor iemand die niet liberaal was, die meende dat er nog iets meer bij 't onderwijs noo- dig was dan verstandelijke ontwikkeling, wien het niet onverschillig was wat aan zijn kind ten aanzien van zijne hoogste belangen wordt geleerd, wat heeft die partij daarvoor gedaan? Eenvoudig niets! Ja, toch wel iets; zij gunde u de vrijheid, - naast hare scholen, die door den Staat werden be taald, andere op te richten door u zeiven te bekostigen of in stand te houden en liet u intusschen aan haar eigen scholen meê betalen. Een liberale eerste minister zeide zelfs eens in de 2e kamerWanneer de minderheden de vlieg zijn die de apothekers- zalf bederft, dan moeten de minderheden maar onderdrukt worden. Dit is nu vol gens het Weekblad een eerlijke, voorko mende behandeling. De staat, d. i. de libe rale partij, maakt een wet, dat ieder moet worden ingeënt. (De wetenschap had nu eenmaal uitgemaakt dat inenting tegen pok ken hielp) en schrijft in die wet dat ieder kind dat naar school gaat, onverschillig aan welke, moet ingeënt worden. Wij laten de waarde van de vaccine daar; maar er zijn veel menschen die gemoedsbezwaren tegen die kunstbewerking hebben; en wat deed nu de liberale partij Die menschen vrij laten om al of niet te vaccineeren? Niets van dat alles. Gij moest. Dit heet nu »de individueele vrijheid niet aan banden leggen". Wij bedanken de liberale partij voor die vriendelijke voorkomendheid en die indivi dueele vrijheid, wij willen er niet van gediend zijn. Hoe «voorkomend" de behandeling van de zijde der liberale partij ten aanzien hun ner tegenstanders is, blijkt ook nu weer uit hetzelfde artikel van het Weekblad dit het zich immers tot eene eer rekent tot die party te behooren 1 Dit blad zegt toch «Verbetering van financiën, vaccine, graan- rechten worden heel eigenaardig tot een »deeg beslagen met christelijke scholen, «consciëntiekreten, strijd voor de eere Gods, «opkomen voor de rechten van de Kerke »Christi, eeuwige zaligheid en onherroepe- »lijke verdoemenis». En daartegen moet nu volgens hel Weekblad de liberale partij waken. Zelden komt een liberaal er zoo onver holen voor uit als dit Weekblad, wat de bedoeling is van den strijd van het libe ralisme, toch hopen wij er voor bewaard te worden, dat dit liberalisme in dien strijd overwint. Het bovenstaande is evenwel niet de hoofdzaak in ons betoog. Het Weekblad beklaagt zich er nu al over, dat er zoo weinig in vervulling komt van hetgeen door de anti-liberale partij is beloofd bij de verkiezingen. Het blad is daarbij gemoedelijk ja aan doenlijk. Luister maar: »De ure naakt waarop het volk zal moeten worden aangetoond enz." Nu is het uitstel al lang genoeg, geen dag kan er langer gewacht worden. Nu is de tijd aangebroken dat gij anti-liberalen eens toonen moet wie gij zijt.» Waar wij jaren hebben geduld gehad, daar heeft het Weekblad geen dagen geduld meer. Hoe wordt hier toch weer gemeten met twee maten. Deze regeering, voortge komen uit de anti-liberale partij, is nog slechts eenige maanden aan het bewind. Verlangt men nu al dat haar program zal zijn of worden uitgevoerd 1 Moet deze regeering geen rekening houden met toe standen die al jaren hebben bestaan Moet in vele gevallen niet een ernstig onderzoek voorafgaan indien men verandering of verbetering wil aanbrengen Moet de regeering ook geen rekening houden met een oppermachtige liberale ambtenaars wereld Geen beter middel om zich in kor ten tijd onmogelijk te maken dan overhaast en zonder overleg te werk te gaan. Het Weekblad kan gerust zijn; deze regeering zal haar program uitvoeren, wan neer haar de tijd daarvoor billijkerwijze wordt gelaten. Handelt zij daarbij in strijd met het program der anti-liberale partij, waaruit zij is voortgekomen, dan eerst zal de liberale partij recht hebben aanmerkin gen te maken of te spreken van onvervulde beloften. Laat die partij nu vooreerst nog maar bedenken dat zij zelve, na jaren lang te hebben geregeerd, machteloos is gebleken om vele vraagstukken op te lossen, waarvan zij de oplossing verlangt van eene regeering welke nog slechts enkele maanden op het kussen zit. G. Naschrift. De liberalen in de gemeenten Schoondijke en Zuidzande hebben dezer dagen de gelegenheid gehad van een hunner geest verwanten, zij het ook een meer geavanceerd geestverwant, weer eens te vernemen hoe «voorkomend» de liberale party is geweest en hoe zij «de individueele vrijheid» heeft voorgestaan. Door een tegenstander gerechtvaardHr d. Wij hebben reeds gewezen op het kinder achtig geschrijf in de Middelb. Crt. van Maandag, waarin de regeering beschuldigd wordt partijbelang boven landsbelang te hebben gesteld, en Patyn naar den hoogen Raad te hebben gezonden, om daardoor een kansje voor zich te winnen. Nu is het waar dat een krantenschrijver altijd verder ziet dan een staatsman, dus nemen wy het dien «liberalen» bediller niet kwalijk, dat hij zoo en niet anders over het ministerie Mackay heeft gedacht. Bovendien hebben wy reeds aangetoond, dat in dezen de schuld niet ligt bij hem, maar bij de lage plaats, waarop zich het standpunt bevindt, dat deze onze tegen stander inneemt. Als wij echter ons oordeel nu eens tegen over het zijne mogen stellen, dan wagen wij het te gelooven, dat de gedachte aan een kansje bij deze regeering niet heeft voorgezeten. Immers Schiedam ligt aan den spoorweg tusschen Delft en Rotterdam in. En nu weet een ieder dat te Delft de heerFabius, en te Rotterdam de heer Bahlmann woont, twee kamerleden, welbekend uit de jongste kamergeschiedenis, en uit de door hen afgelegde verklaringen. Tan beiden weet men dat zij thans onder den indruk zijner eener «stellige meening». De een zag in samengaan met de anti revolutionaire partij een inbreuk op zijne zelfstandigheid de ander duchtte er gevaar uit voor de katholieken. Beter dan wij kon de regeering dus ver moeden, dat op het oogenblik de zaken te Schiedam voor de antiliberale party niet zoo gunstig staan, dewijl de twee gewone raadgevers thans zoo weinig normaal zyn, dat de een uitsluitend katholieke belangen kent en de ander een bijzonder soort anti-revolutionair zal dienen aan te bevelen. Wij hopen zeer dat wij het mis hebben, doch kunnen 't op dit oogenbik niet anders inzien. De Servische Staatscourant bevat de ver klaring van den metropolitaan (opperherder van de zelfstandige Servische kerk, volgens welker beslissing het op 5 October 1875 gesloten huwelijk van koning Milan en koningin Nathalie door echtscheiding ont bonden wordt verklaard. Deze schandelijke daad wordt met drogredenen verdedigd. De gronden zijn lo. dewijl de kerk echt scheiding mag uitspreken 2o. dewijl de koning langer voortleven met zyn vrouw onmogelijk acht3o. dewijl de pogingen om verzoening te weeg te brengen, zijn mislukt. Gaat men nu na, dat de kerk geen echt scheiding mag uitspreken, dan naar het bevel des Heerendat in dezen Milan zelf, dus een wereldlijk vorst, het hoogste woord gevoerd heeften dat uit alles blijkt, dat gelijk eenmaal Hendrik VIII van Engeland, deze verwijfde Oosterling zijn vrouw wenscht te verstooten, om te spoediger een ander te kunnen huwen dan is deze zaak ge noegzaam geoordeeld, en de profetie gerecht vaardigd, dat het den koning van Servië in dezen weg slecht zal gaan 26 October 1888. De Wageninger verzoekt haren vrien den te Lochem, zich bij de aanstaande verkiezing aldaar te onthouden. De anti revolutionaire candidaat, jhr. Brantzen, heeft zijn instemming met Ons Program betuigd, en dit is voor ds. Buytendijk, die eens zoo ver ging, dat hij zijn trouw aan dat «Pro gram» met een duren eed bezwoer, («Ja ik van ganscher harte») genoeg om hem uit te werpen. Al wordt daardoor een liberaal gekozen, en de positie van het ministerie verzwakt, dat hindert niet zegt hij. Het blad tracht voorts tweedracht te zaaien tusschen droite en gauche, door te zeggen dat deze laatste groep aan de leiband van Kuyper loopt, en het ministerie moet zich mede van Kuyper losmaken. De t -ekomst zegt ds. B. is aan de Nationale partij. De Middelburgsche Courant voegt er echt humoristisch aan toe: «Hoop doet leven; zeggen wij.» En het katholieke blad, het Centrum zegt daarbij «Wij lezen 't, maar begrijpen 'tniet.» Middelburg. Onder voorzitterschap van dhr. A, A. Mes vergaderde Woensdag de afd. van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid. De hr. Will bracht verslag uit van de alge- meene vergadering. De heer Kouion ver klaarde zich bereid deel uit te maken van de commissie van deskundigen ter voorlich ting in zake veranderingen in de tegenwoor dige wijze van het protesteeren van wissels. De vereeniging heeft een batig slot van f 11,14s. Zilveren medaille werd uitgereikt aan P. J. F. Kouion en O. W. D'huij die ieder 50 jaren werkzaam waren de le bij de firma Doesburg, de tweede bij de firma Aueren F. J. de la Coer, die gedurende 28 jaar by de firma Peek met eere werk zaam was. In 't bestuur werden gekozen de hh. D. G. Kröber en P. D. Koning. Aan de af tredende leden de hh. Frederiks en Baart werd hartelijken dank gezegd, den laatste vooral voor zijne 15 jaren lang bewezen diensten als secretaris. De N. R. C. verneemt dat den hr. J. G. Gerritsen te Breskens, c. s. concessie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1