Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. vraagd omtrent de in N. Brabant aanwezige bosch- en heidegronden en den stand van het fabriekwezen en vruchtencultuur in de Langstraat, en de verveeningen en ontgin ningen uitgaande van de maatschappij Uelenaveen, te Helenaveen. Zijne Majesteit betuigde zijn ingenomenheid met den arbeid der bevolking op dat gebied, en stelde be langrijke bijdragen ter beschikking van de Maatschappij, lo. tot afdoening van alle schuld, die de Nederlandsche vaste arbeiders der Maatschappij aan deze mochten hebben (de Maatschappij stelt nl. hare vaste arbeiders door voorschotten in de gelegenheid een eigen landbouwbedrijf te beginnen) en 2o. tot vorming van fondsen, a. ter ontwikke ling en verbetering van den veestapel der bewoners van Helenaveen en b. ter bevor dering vandegroenten-,ooft-en boschcultuur. Bovendien zijn door Z. M., zoo ten behoeve der bewoners als tot vorming van proef tuinen ten geschenke gegeven eenige hon derdtallen uitstekende vruchtboomen en een zeer groote hoeveelheid groenten-zaden, Het krachtig optreden des Konings heeft ten doel de ontwikkeling en bevordering van die cultures, die Z. M. het voordeeligst voor de arbeidende bevolking acht. Ierseke. Reeds een vorige maal deelden wij mede dat een kiezersvergadering zou gehouden worden in het hotel Hartlioorn, Thans blijkt dat in die vergadering besloten is, de candidatuur voor den gemeenteraad, vac. Hartog, aan den heer Joost Sandee Pz. aan te bieden. Hoek. Tot zetters voor 's Rijks directe •belastingen alhier zijn benoemd de heeren J. de Feijter Mz. en M. de Regt. Goos. In de raadsvergadering van aan staanden Vrijdag zullen behandeld worden 1 Notulen, 2 Mededeelingen, 3 Ingekomen stuken, 4 Reclames tegen den aanslag ir. den H. O. 5 Voorstel van B. en W. om trent het onderwijzend personeel en zjjn bezoldiging. 6 Rekening van het B. A. over 1887. 7 Begrooting van idem over 1889, 8 Aanvrage van idem om wijziging der begrooting voor 1888. 9o. Verordening op de verdeeling der gemeente in wijken, enz. 10a. Op de openbare vermakelijkheden, llo. Verzoek van A. Jacobs om 'afstand van grond iu erfpacht. 12o. Idem van S. van der Peijl. 13o. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1889, met begrooting der gasfabriek en van de kosten der Schutterij. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van 24 October 1888. Voorzitter Jhr. Mr. L. Schorer. Afwezig de heer De Stoppelaar met ken nisgeving. De notulen der vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen van Dr. Y. Kejjzer verzoek eervol ontslag als gemeentegeneesheer en als lid der plaatselijke gezondheidscommissie. Burg. en Weth. stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Voorts van Gedep. Staten het goedge keurde besluit van den raad van 26 Sept. jl. tot onderhandsche verhuur van gemeente grond aan A. Cense. Door Gedep. Staten was verder goedgekeurd de aanslag van den heer J. Schlüter die ambtshalve in de 14e Klasse der plaatselijke Directe belasting op de inkomsten was aangeslagen, alsmede die van den heer L. A. E. van der Ley in de 15e klasse. Goedgekeurd was ook door G. St de rekening der schutterij. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van den heer L. de Man was een schrij ven ontvangen waarin hij zijn dank betuigt voor de door den Raad hem geschonken blijken van belangstelling bij het neerleggen van zijn belrekking als hoofd van School C. Van den heer J. Hogerland voor het blijk van vertrouwen hem in zijne benoeming tot hoofd van School A. geschonken. De heer A. Sprink bewoner vai. een huis in de Gortstraat had een schrijven gezonden houdende verzoek om den urine bak in het kerspel, welke bijna voor de ramen zijner woning geplaatst is aan het gezicht te wil len ontrukken. Gesteld in handen van B. en Weth. ter afdoening. Van J. Vos, Concierge op het raidhuis, was een verzoek ingekomen om van zijnen aanslag in de personele belasting f20 voor rekening der gemeente te nemen. Burg. en Weth. stellen voor aan het verzoek van adressant te voldoen in aanmerking nemende het geringe tractement dat de concierge geniet en zijne ijverige plichtsbetrachting. De heer Tak meent dat de concierge belast is met het laten zien van de Uud heidskamer en vraagt of hij daarvan geen bijverdienste heeft. Hij wil gaarne weten hoe groot die verdiensten wel zijn. Hij vindt het onaangenaam dat wanneer men pas een betrekking heeft, men aanstonds al om meer geld vraagtwanneer het nooilig is, zal hij zich echter tegen de aanvraag van Vos niet verzetten. 1 >hr. Snijdeis vraagt even eens inlichtingen dienaangaande. Op voor stel van B. en W. is de beslissing in deze zaak aangehouden tot de volgende vergade ring. Een adres van 600 ingezetenen houdende verzoek om bij brand te zorgen voor tijdige waarschuwing van allen die daarbij behooren tegenwoordig te zjjn en zulks te doen door het luiden der brandklok. De voorzitter zegt met de Commissie van de Brandweer reeds vroeger hierover te hebben gesproken, die Commissie meent dat het luiden der klok niet noodzakelijk, zelfs niet wenschelijk is. Nu de brandweer een nieuwen voorzitter krijgt zal het dagelijksch bestuur zich weder tot die Commissie wenden om zoo mogelijk tot eenheid te komen. Dhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje be tuigt zijne instemming met het ingekomen verzoek, hij vindt het noodig dat alle in woners van Se stad zoo mogelijk weten waar de brand is. Het is waar, er komen nieuwsgierigen genoeg, maar als er op 200 nieuwsgierigen éen belangstellende is, wil hij daarvoor al de nieuwsgierigen dragen. Hij wil sterk aandringen op meerdere publiciteit. Dhr. De Ligny betuigt mede zijne in stemming met het adres van 600 inwoners hij vindt het zeer wenschelijk aan het in gekomen verzoek te voldoen, daar hem ge bleken is dat velen die niet ver van den brand af woonden van die ontzettende ramp veel te laat zijn in kennis gesteld. Dhr. Jeras betreurt het dat men thans deze zaak weer op de lange baan wil schuiven. Reeds vroeger heeft hij over de noodzakelijkheid ge sproken het is reeds 9 maanden geleden en nu wijst de voorzitter weer op een nieuw te benoemen voorzitter van de brandweer die nog moet werden benoemd. Spreker wil dat met deze zaak zooveel mogelijk «poed zal worden gemaakt en dit request nu niet ter zijde te leggen. De Burg. constateert dat hij de zaak niet op de lange baan zal schuiven. Na langdurige bespreking werd besloten het adres ter spoedige afdoening te stellen in handen van de commissie der bra idweer om advies. Verder werd overgelegd een adres van Burg. en Weth. om hen te machtigen wanneer in het vervolg de militaire brand spuiten het eerst bij brand in werking zijn daarvoor een premie van f50 en zoo zij de tweede zijn een premie van f 25 toe te kennen en zulks onverminderd de toe kenning der premiën overeenkomstig art. 25 der brand verordening. Ook dit adres werd in handen gesteld der commissie voor de brandweer, om advies. Van den heer A. F. lermjjn onderwijzer aan school C. die wegens lichaamsgebreken niet meer in staat is zijne betrekking naar behooren te vervullen, was een ver zoek om eervol ontslag ingekomen. Burg. en Weth. van meening, evenals de plaatse lijke schoolcommissie, dat de heer Termijn niet meer voor onderwijzer geschikt is, stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen en genoen^len onderwijzer eene jaarlijksche gratificatie toe te kennen. Alzoo werd besloten. Van Mej. M. J. de Haan was een ver zoek ingekomen om buiten de schooluren gebruik te mogen maken van de teeken zaal en de teeken modellen van school G. Burg. en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen De Raad vereenigde zich met dit voorstel. De plaatselijke gezondheidscommissie had een voorstel ingezonden tot wijziging der bestaande verordening haar betreffende zij wenscht dat in haar ook een veearts zitting zal hebben en de commissie van 8 op 9 leden zal worden gebracht. Met het oog daarop stelt zij voor Art. 1. al. 1. te doen lezen «De gezondheidscommissie (ingesteld bij raadsbesluit van den 18 Februari 1857) bestaat uit 9 le ien, t. w. twee leden van den raad, twee geneeskun digen, één natuur- en twee scheikundigen, een bouwkundige en één veearts. Burg. en Weth. ondersteunden dit voorstel, het welk werd aangenomen. De rekening en begrooting der concert zaal werd goedgekeurd. Van den hoofdingenieur den heer A. van Hooff was een schrijven ingezonden houdende verzoek om de bov-nlokalen van het huis op den Dam F. no. 97 te mogen huren. Burg. en Weth. stelten voor be doelde lokalen, daar zich vermoedelijk toch geen andere huurder* zullen aanmeld», voor f 125 per jaar aan genoemden heer af te staan en dit telkens voor één jaar e doen, tenzij huurder of verhuurders tvóór 1 October de huur mochten opzeggen en dhr. van Hooff de bevoegdheid te ver- 'eenen zijne rechten aan zijnen opvolger over te dragen. De commissie van Finan- tiën vindt de gestelde huur te laag en wil dat publiciteit zal worden gegeven dat de lokalen vroeger voor den waarborg in gebruik en f 250 per jaar opbrengende thans vacant zijnom daardoor de aandacht van hen die ïiierbjj belang mochten heb ben op de lokalen te vestigen. Het voor stel van Burgem. en Wethouders staakten de stemmen zoodat het werd aangehouden tot de volgende vergadering. Werd overgelegd een rapport van de commissie van Fabricage omtrent het adres van den directeur der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart betreffende herstelling der Kaaimuur waar de booten aanleggen Uit een door genoemde com missie ingesteld onderzoek is gebleken dat le schade aan die Kaaimuur wel degelijk door het telkens in aanraking komen met de stoomboot is ontstaan, doch dat die aanraking onvermijdelijk is, zoodat er geen termen bestaan de kosten om herstelling op d« maatschappij te verhalen. Zij stelt voor de muur te herstellen en ter plaatse van de aanvaring een ijzeren plaat te be vestigen naar den vorm der muur gekozen. Dit voorstelwerd aangenomen. Ter vaststelling werd overgelegd het suppletoir kohier no. 1 der inkomstenbe lasting 1888 dit werd vastgesteld. Ernstige besprekingen werden gehouden naar aanleiding van de begrooting der gas fabriek. De heer den Bouwmeester wil alles wat voor de fabriek noodig is publiek aan besteden, welk voorstel dhr. Tak ondersteunt, en door den heer Sprenger daarentegen een zeer gevaarlijk voorstel genoemd, wordt. De heer Den Bouwmeester legt een lijst over van 16 fabrieken waar men die kolen aanbesteedt, en lagere prijzen dan hier betaalt. De heer de Ligny wil den prijs van het gas van 8V2 op 8 cent de kub. meter bren gen. De heer Tak vindt het beter dit voorstel aan te houddn tot de memorie van toelichting zal besproken zijn en de uitbreiding der fabriek behandeld zal worden. Alzoo wordt besloten. De verdere behandeling wordt aangehouden tot de volgende vergadering, zoo ook de ge meente-begrooting. Overgelegd werd de rekening van den Vlissingschen rijweg over 1887. Tot commissaris der brandweer werd benoemd de heer H. P. den Bouwmeester die de benoeming aannam. Vervolgens had de benoeming plaats van een onderwijzer aan school O. hoofd de heer de Jager, op de voordracht waren ge plaatst de heeren H. Alberge te Ritthem, J. Geldof te Oost Kapelle, K. de Visser te Wemeldinge, benoemd werd dhr. Alberge. Tot voorzitter der gascornmissie en der commissie voor de oudheidkundige verzame ling is Mr. Sprenger benoemd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Somrnelsdijk H. We<=trik te Oud-Vosmeerte Koedijk J. Zegers te Haamstede. Bedankt voor Nisse door J. Verwey te Ovezande. Zondagavond deed ds. P. J. van Melle zjjn intrede in de Ned. Herv. gemeente te Nijkerk a/d Veluwe met een leerrede over Jes. 57 :19 (midd. ged.) nadat hij des mor gens bevestigd was door Ds. J. J. Gobius du Sart met een leerrede over 1 Thess. 3: 11—13. Wolfaartsdljk. Aan den heer J. van Dam me, president kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier, is op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van 2 Notabelen, ten gevolge de periodieke aftreding van de heeren J. Kallemein en C. Jacob, is J. Kallemein, bij eerste stemming herbenoemd, terwijl in plaats van C. Jacob, na herstemming tusschen A. W. de Grcote en F. de Back, laatstgenoemde is gekozen. Oostburg. Dhr. A. de Vlieger laatst on derwijzer aan eene kostschool in Londen, thans alhier vertoevende, zal zich het vol gend jaar D. V. naar Egypte begeven, ten einde de leiding op zich te nemen eener Christelijke school te Caliaub De «Vereeni- ging tot Uitbreiding van het Evangelie in Egypte» heeft genoemden heer dit opgedra gen, welke opdracht door hem aangenomen is. Naar wij vernemen zal hij zich eerst nog eenige maanden toeleggen op de studie der Arabische taal, alsvorens zijn gewicht volle betrekking te aanvaarden, De rechtbank te 's Hage voroordeelde- eergisteren de beide sjouwerlieden, die on langs des .nachts op een weg onder Lei derdorp Amsterdamsche houtvlotters ernstig met messen verwondden, den eersten bekl. tot 2 maanden, den tweeden tot 8 maan den gevangenisstraf. Middelburg. Blijkens een verzonden cir culaire heeft zich alhier een comité gevormd van een tiental dames, 0111 te trachten gelden bijeen te brengen tot het oprichten in deze stad, in navolging van andere groote steden in ons land van een Te Huis, waar meis jes uit den dienstbaren stand, wier ouders elders wonen, en die hier derhalve geen eigen tehuis hebben, een aangename en gezellige verblijfplaats kunnen vinden om hare vrije avonden onder behoorlijke leiding door te brengen. Tevens zal daaraan gelegenheid worden verbonden, om aan haar, die een dienst zoeken of tijdelijk buiten dienst zijn, een goed en goedkoop onderkomen te bezor gen. Een huis, tot dit doel geschikt, is reeds ter beschiking, terwijl verschillende jonge dames zich voorloopig bereid hebben veiklaard de meisjes tijdens hare uitgangs avonden op nuttige en aangename wijze bezig te houden. Te Middelburg is een Schorer-fonds opgericht. Volgens de statuten zal het fonds uitsluitend bestemd zijn tot liefdadige doel einden, en zullen de intresten jaarlijks worden gebruikt tot het ondersteunen van reeds bestaande of later op te richten in tellingen van weldadigheid, in het eiland Walcheren gevestigd, of van behoeftige personen of gezinnen, aldaar woonachtig. Naar de betrekking van gemeente veldwachter te 's Gravenpolder solliciteerden 42 personen waaronder 5 agenten van politie en 2 marechaussees. Jongstleden Woensdag ontving de burgemeester van Wemeldinge drie heeren, die deel uitmaakten eener te Londen geves tigde maatschappij om tramwegen aan te leggen. De ingenieur Schomerus uit den Haag en twee Engelsche heeren brachten het bericht, dat, als de schriftelijke toestem ming van den minister was ontvangen, er dadelijk een aanvang met den aanleg van een tram naar Han «weert zou gemaakt worden. Mondelinge toestemming van den minister is er reeds. Rails en waggons zijn gereed, zoodat de lijn met Januari in exploi tatie gebracht kan worden, terwql overwo gen wordt om een lijn van Ellewoutsdjjk naar Goes te maken. (G. Crt Te Noordgouwe zjjn drie kinderen van een tuinman Zondag ernstig ongesteld ge worden door het eten van zaadjes van den goudenregen. Gelukkig bemerkte men spoe dig de otrzaak en heeft men hulp kunnen bieden, zoodat hun toestand thans bevredi gend is. Het jongste die de zaadjes te bit ter vond en er dus maar weioig van ge bruikte, was spoedig hersteld. Bjj besluit van den schuttersraad te Vlissingen, genomen in zijn vergadering van Maandagavond, is de sergeant J. D. van dd. schutterij veroordeeld tot degradatie en betaling van de kosten van het geding, des noods te verhalen bij ljjfsdwang, wegens «gedrag tegen de ondergeschiktheid door het in minachting brengen van eenzjjner superieuren.» Maandag werden de vjjf slachtoffers van den vreeselijken brand te Middelburg op 11. Donderdag in twee lijkkoetsen ter aarde besteld op de R.-K. begraafplaats aldaar. Behalve de vader der kinderen waren 0. a. aan de groeve tegenwoordig de broeder van de overlelen huishoudster, en hij die weldra met deze in het huwelijk zoude treden. Pastoor Bernsen hield eene treffende rede, die op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Tal van belangstellenden waien getuige van de treurige plechtigheid, en ieder verliet diep bewogen het kerkhof. Een landbouwer te Onddorp heeft een prachtige arend geschoten, die een vlucht heeft van 2Va meter. Driewegen. Jongstleden Zondagavond zjjn naar men zegt een drie of viertal jonge lingen door den drank opgewonden in de nabijheid van de kroeg van Wijnandt, met elkander slaags gfweest, waarbij de boerenknecht de B., gemeente Ellewoutsdijk, belangrijke sneden over het aangezigt heeft ontvangen. De verwonde is door den ge neesheer Bogaert te Driewegen, verbonden; en heeft den nacht in de gemeente-herberg doorgebracht. De politie poogt den dader uit te vinden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2