CMRISTELIJK- NIEÜWSBLAD HISTORISCH VOORZEELAN D. 1888. No. 7. Dinsdag 16 October. Derde Jaargang. Beleefd verzoek. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, fe Goes F. P. D'huy, te Middelburg. Buitenland. PRIJS DER ADVERTENTIE* Ec -3QG ge- D ZEEUW, g n. CR. i elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P. ij s per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en meer 10 cent. Onzen abonnés in Zuid- en «kCS Noord-Beveland, Sfaatsvlaanderen en elders, behalve dien op Walcheren, wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonne mentsgeld over het 3e kwartaal over te maken hetwelk bedraagtvoor hen die sinds April niet betaalden f 1,90 of f 1,30 wie in Juli betaalden 10,95 of f 0,65wie een geheel jaar betalen moet f 3,80 of 2,60. Den 20 October zal bij hen, die meer dan een kwartaal moeten voldoen, over het bedrag worden beschikt. Dit alles geldt niet den abonnés in Walcherendezen gelieven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D HUIJ te Middelburg doch alle andere abonnés aan den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, 8 Oct. *88. Vindt gij het geen ij-ie lijk tooneel, lezer! als kinderen op het graf van een dierbaren weldoener staan te kibbelen Zoo ja, maar wat zegt gij dan wel van de doctoren, de geneesheeren van nu wijlen Keizer Frede- rik Die koningen der wetenschap zijn op liet oogenblik bezig de nagedachtenis van dezen grooten veldheer en armen vorst te onteeren, door met elkander te twisten over de wijze waarop de hooge zieke door den een en den ander is behandeld. Reeds bij zijn ziekbed was er al zoo vaak gemopperd en gekakeld en wrok gezet, en gesold met Ijjf en leven van den kanker- lijder, totdat het eindelijk tot een uitbarsting kwam, en de laatste uren van des Keizers leven verbitterd werden door een werk staking van een der geprikkelde doctoren. En thans wordt na zijn dood, op zijn pa« gesloten grat de'oude strijd hervat, eerst tusschen twee, later gesteund door meer deren, en aangegaapt door een onmensch- lievend, naar nieuwtjes jagend publiek. Dr. Mackerzie gaf namelijk een boek uit, waarin hij de geschiedenis van 's Keizers ziekbed verhaalt en zijn collega Bergmann beschuldigt door een ondoordachte insnijding in het strottenhoofd des lijders leven lees lijden met nagenoeg een jaar te heb ben verkort. Van dat werk werden dade lijk 50 duizend exemplaren verkocht Thans heeft dr. Bergmann een vervolging wegens laster tegen zijn Londenschen ambt genoot ingesteld. Dergelijke feiten en dat uit de geleerde wereld, zijn weerzinwekkend Paus en Keizer. Vrijdag heeft het groote feit plaats gehad van het bezoek van Keizer Wilhelm bij Paus Leo op het Vaticaan. Men weet dat elk middel beproefd is door de regeering en de pers, om de bevolking af te houden van vijandige uitingen over deze nooit gehoorde daad. Ook van Keizer Wilhelms zijde was gezorgd den Paus in een goeden luim te houden. Zijne H. wil namelijk geen bezoek ontvangen van iemand die rechtstreeks van het Quirinaal, het paleis van koning Humbert komt. Deze klip is thans ontzeild, daar keizer Wilhelm eerst het ontbijt gebruikte bij den Duitschen gezant, en daarna naar den Paus toe ging. Er stonden 20 duizend sol daten geschaard op den weg van het ko ninklijk paleis naar het Vaticaan. Witte duiven fladderden boven het ontzaglijke Sint Pietersplein, als zoovele symbolen des vredes. De Paus rees van zijn zetel en ging naar de voorzaal zijn hoogen gast te gemoet, en plaatste zich vervolgens weder op zijn troon. Het bezoek duurde twee uren. Hij bad ook een kort onderhoud met Bismarck, en bracht hem en den Keizer naar de bibliotheek. Op den terugweg naar het Quirinaal ontmoette de keizer het rijtuig der konin gin, die hij zeer vriendelijk groette. Er was veel geestdrift. Zaterdag werd op het exercitieplein een groote wapenschouwing- gehouden over 36 duizend man. De vorsten stegen te paard en werden gevolgd door prins Hendrik, de hertogen van Aorta en Genua, graaf Herbert van Bismarck en an deren. Twaalf regiments muziekkorpen speelden gelijktijdig het Pruisische Volkslied. De bersaglieri passeerden met den loop pas en vonden grooten bjjval. De artillerie op muilezels, maakte indruk op den Keizer. Twee uren werden door de wapenschou wing in beslag genomen. Na afloop daarvan schudde de Keizer den bevelvoerende n gene raal de hand en sprak zijne bewondering uit. De generaal liet dadelijk door bodes deze loftuiting aan de soldaten overbrengen. De geestdrift werd hierop buitensporig. Daarna werd de groote maaltijd gehouden (galadiner). Rechts van keizer Wilhelm zaten de koningin en prins Hen drik, links de hertogin van Aosta en de kroonprins. Koning Humbert stelde een dronk in op den keizer en op het Duitsche leger. Dezen toost beantwoordde de keizer in gelijken geest. Zijn, antwoord eindigde met de volgende in het Italiaansch uitge sproken woorden alk licht wijn glas op en drink op de gezondheid van Uwe Majesteit en die der koningin en die van het dappere Italiaansche leger.» Des avonds had de feestelijke ontvangst op het Kapitool plaats. Er waren fakkeldragers op de trappen geplaatst. Alle zalen van het museum waren verlichtde Venus di Medici electrisch. Gisterenavond was het Forum schitterend Verlicht. Men ziet hetde band tusschen Duitsch- land en Italië is hechter dan ooit. Van Rome, de «eeuwige stad» gaat het nu naar Napels. Tusschen Crispy en Vorst Bismarck, Italië's en Duitschlands grootste en eerste toongevende staatslieden, weiden telegram men van gelukwensching gewisseld. Ten huize van den Paus heeft zich nog een incident voorgedaan,- dat. zonder de bestaande vredelievende gezindheid verkeerd zoude kunnen uitgelegd zijn. Prins Hendrik wilde namelijk na 15 minuten de bijzondere vertrekken van den Paus, waar de keizer zich bevond, binnen gaan, maar een wachthebbende prelaat wilde hem zonder vergunning van den Paus r.iet binnenlaten. Dan, graaf Bismarek trad tusschen beiden, en stiet de deur open, zeggende dat de broeder des Keizers niet in de wachtkamers staan mocht. 15 October 1888. Tot ridder van de Eikenkroon is be noemd de heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, burgemeester van Katten- dijke. 17 Nov. a. zal het 75 jaar geleden zijn, dat onze vaderen van het Fransche dwangjuk werden bevrijd. Naarmate het aantal ouden, die dezen heuglijken dag van uitredding beleefden, minder wordt, en Nederlands geschiedenis al verder van dit feit verwijderd raakt, naar die mate zij ook de feestvreugde bij de herinnering aan die Goddelijke uit redding te plechtiger, te oprechter. Er zijn drie jaartallen in de geschiedenis onzes vaderlands, die wij inzonderheid heb ben te onthouden 1568.1672.1813. Het zijn jaren van tastbare ingrijping der Almacht en majesteit Gods in de geschie denis van ons vaderland, in verband met die van ons dierbaar Vorstenhuis. Zij, diezich nog de feestvreugde van 1863 herinneren, toen de geheele natie, groot en klein, arm en rijk in Oranje gedost was, zullen zeker met weemoed terugdenken aan dien gouden tijd, toen de Oranjezon nog in hare volle kracht prijkte aan den hemel. En thans! Hoe is zij verdonkerd. Slechts een en kele harer stralen spreidt nog eenig licht over ons vaderland. Of, zonder beeldspraak gesproken, van al de Oranjevorsten, die toen den troon des Konings omringden, leeft thans geen enkele meer. Nog slechts één jeugdige Vorstin een prinses van enkele jaren verheldert des grijzen Konings levensavond O, welk een verschil Wij rekenen op een echte nationale feest viering. Naarmate de natie verder afraakt van het heugelijke feit van den 17en November 1813, naar die mate zij de stemming opge wekter, de hoop levendiger doch ook er zij een verheuging met beven. Want was de klove al groot, die 1813 van 1863 scheidde, tusschen 1863 en 1888 ligt een onafzienbaar veld van volkszonden en beproevingen van gesneuvelden onder onze Oranjezonen, onder onze grooten en edelen, onder onze dierbaren. Waarlijk, zoo er één feest is, dat elke uiting van lichtzin nigheid en brooddronkenheid verre var. zich te houden heeftdari is het wel 't volksfeest van 17 November aanstaande. Zoo hier of elders van onze vrienden in voorbereidende commissies mochten zitting riemen, dat zij dan niet verzuimen een waar dig, vreugdebetoon, een dankbare feeststem ming bij hunne gerneentenaren te pleiten. In de raadsvergadering van aanstaan den Vrijdag zal de nieuwbenoemde burge meester Tutein Nolthenius te Vlissir.gen geïnstalleerd worden. De Javabode schrijft, dat de nieuwe gouverneur generaal mr. Pynacker Hordijk wel genoegen genomen heett met zijne tractementsverlaging, maar hij zal nu ook bij zijn beengaan een pensioen van f8000 ontvangen, en zijn weduwe f 4000. Vroeger bedroeg het eerste f 6000 en het tweede nihil. Door de commissie voor de Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid en kunst, toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman, in Mui van het volgend jaar te Middelburg te hou Jen, is een circulaire verspreid om tot deelneming daaraan uit te noodigen. Van harte ondersteunen wij die uit- neodiging. Deze tentoonstelling toch beantwoordt van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 regeb 50 cent, iedere regel.1, da elli volkomen aan hare roeping. Zjj beoogt5 0 verheffing van visscherij en nijverheid verhooging van het wetenschappelijk en maatschappelijk peil van den handswerksman. De voorwerpen die (behoudens te ver krijgen kosteloos vervoer) franco worden ingezonden, ontvargen de inzenders vracht-jf) vrij terug. Wanneer deze het verlangen, kunnen de door hen ingezonden voorwerpen- verkoopbaar gesteld worden, of in aanmer-Q king komen voor eeneeventueel te louden verloting. Aan de tentoonstelling zijn geenerlei kos-[r ten verbonden. De inzenders hebben per soonlijk vrijen toegang. 100 Voor den wedstrijd voor den handwerks man tegen daarvoor uit te loven en door. een jury toe te kennen prijzen in geld, zullen later regelen worden vastgesteld en bekend gemaakt. Vermoedelijk zullen ook voor de tentoon stelling prijzen en premiën toegekend worden, d Die de tentoonstelling van 1882 teGoesou bijgewoond heeft, zal begrijpen dat op hetli goed slagen ook van deze tentoonstellingtaa aller belangstelling en medewerking dienfcele gericht te zijn. De commissie heeft geen gemakkelijke taak op zich genomen. Worde zij in dei uitvoering daarvan niet tegengewerkt. Tot1cr 1 November aanstaande blijft de geienheid om zich tot deelneming aan te melden, open. Men make er algemeen een dankbaar gebruik vin. Tot lib. candidaat voor de tweede kamer in het hoofd-kiesdistrict Lochem is gekozen de heer Jhr. mr. J. G. ridder van Rappard De Staatscourant bevat de statuten der Oestermaatschappij De Deponent, te n_ lerseke. Kapitaal f 24,000. Het bestuur bestaat uit de heeren Jan Mieras, te Yerseke als voorzitter, ds. D. E. Deunïnck, te lieerde secretaris-penningmees-, ter, benevens C. Mieras en S. de KoeijerL te Yerseke als commissarissen. öl Dezelfde courant bevat ook de statuten van ds denaamlooze vennootschap Domburgsch Zee badinrichting te Domburg. s De vereeniging heeft ten doel het stichten en exploiteeren van een badpaviljoen op het 'j duin te Domburg en het exploiteeren van (((j een zeebadinrichting aldaar. De vennootschap voert den naam van Domburgsche Zeebad- inrichting Het kapitaal bedraagt f 4C.OOO. Tot diricteur is benoemd de heer H. J. Uoogaert, te Domburg, en tot commissaris sen de heeren J. C. Lantsl.eer, te Middelhurg, -p W. A. graaf van Lijnden, te Koudekerke, H en W. J. Sprenger, te Middelburg. L') Naar men verneemt, is de Minister Keuchenius reeds druk bezig met het samen- tellen zijner koffiecommissiie die in Neder-ie> land haar werkzaamheden zal verrichten. Als secretaris zal optreden mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum. j Lezenswaardig is een uittreksel uit des-, statistiek over den staat der geldmiddelen te in ons vaderland. ju De accjjns op het geslacht bedroeg in 1887 per hoofd 63 centdie op suiker f 1,93, op zout 87 cent, op bier 21 cent, op azijn 3 cent, op zeep 44 cent en op al genoemde artikelen samen f4,11, terwijl de accjjnr op gedistilleerd per hoofd op f5,44 komt.g. ris .11.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1