CMRISTELIJK- N T V. TT W s KLAD HISTORISCH Y O O R 7i E E L A N 1). BIJVOEGSEL. 1888. No. 7. Dinsdag 16 October. Derde Jaargang. Een „partijman." DE ZEEUW, De liberalen gaan heftig te keer tegen de benoeming van den heer M. A. d e Savor- nin Lohman tot gouvernenr-generaal van Suriname. Verschillende bladen onderscheiden zich in' die campagne. De heer Lohman is een partyman van de ergste soort, een geestdrijver, ja zelfs een anti-semiet enin het gewest, dat hij zal moeten besturen, bevinden zich veel Israë lieten Kan het erger En dan, hoe hartstochtelijk, om geen ander woord te gebruiken, heeft dezelfde heer Lohman zich aangesteld in den jongsten verkiezingsstrijd. Hü streed met alle kracht in het eerste' gelid tegen de liberalen en thans wordt hij gouverneur van onze West 1 Dat is dan ook wel hard voor een liberaal gemoed. Wel heeft men op de schranderheid van den heer Lohman niets af te dingen, of op de waarneming van zijn ambt van procureur-generaaL, van den Hoogen Raad, maar de heer Lohman is een heftig anti liberaal, en daarom Zulk een „partijman" moest dus, volgens liberalen, zooveel mogelijk op den achtergrond worden geschoven. Maar wanneer men eens aan onze universiteiten rondziet, wat ziet men dan daar? In het verslag van het onderzoek der Ge- meentebegrooting in de afdeeling van den Amsterdamsehen gemeenteraad leest men het volgende „Zonder in het minst te kort te willen doen aan de vrijheid der Professoren van de Universiteit om hun politieke zienswijze in geschrift en bij monde te openbaren, meende een der leden dat zij toch niet uit het oog mogen verliezen dat zij onder wijs geven aan een Universiteit, toeganke lijk voor studenten van iedere gezindheid en richting en waarvan de kosten door alle belastingschuldigen worden gedragen. Dat lid had met verontwaardiging kennis genomen van een verkiezingsgesckrift „In geen geval êen UltramontaanEen woord aan de Protestantsche kiezers, door dr. C. B. Spruyt, Hoogleeraar te Amsterdam." „Dat woord vloeit over van feilen haat tegen de katholieken. Zij worden daarin gegriefd zooveel als in een bestek van zes pagina's mogelijk is. Protestanten worden tegen de katholieken ais aanslaande land verraders gewaarschuwd, enz. Dergelijk ge schrift kan, naar de meening van gezegd lid niet strekken ter bevordering vau den roem der Universiteit, noch tot verhooging van de achting voor gezegden hoogleeraar." En toch, men weet, dat prof. Spruyt niet alleen heeft gestaan in zijn campagne tegen de katholieken en anti-revolutionairen. Te Utrecht volgden verschillende profes soren zijn voorbeeld. Maar daarop maakte en maakt de liberale pers geen aanmerking. Maar het waren dan ook slechts katholieken en antirevolutionairen, waartegen Spruyt. c. s. te keer gingen en bovendien werkten die mannen in het belang der liberale partij Centrum. GEMEENTERAAD van VLÏSSINGEN. Zitting van heden, Vrijdagnamiddag te 2 ure. Voorzitter de heer van Uye Pieterse, wet houder. Tegenwoordig al de leden uitgezonderd de heer Winkelman. Na het lezen en goedkeuren der notulen van de vorige zitting deelt de voorzitter mede, een ingekomen schrijven van den Commissaris des Koning, waarbij wordt kennis gegeven dat bij kon, besluit van 20 Sept. j.L de heer H. P. J. Tutein Nolthe- nius tot burgemeester van Vlissingen is benoemd Voorts nog de verkregen goedkeuring van ged. staten op eenige, vroeger genomen raads besluiten, benevens de door den commissaris des Konings benoemde zetters, zijnde de heeren P. J. Mortier, A. Loois en H. Schoonis. In plaats van den eervol ontslagen on derwijzer A. J. Frenks, wordt op school B. als onderwijzer benoemd de heer A. A. iYeyens te Vlissingen en ter aanvulling van het onderwijzend personeel, op die school de heer C. de Steur te Grijpskerke. Voor school A wordt tot onderwijzer be noemd de heer J. M. Visser te Koudekerke. Wordt besloten de jaarlijksche huurprijs van grond voor de directie van den stoomtram aanvankelijk op f 107 gesteld te bepalen op f 74,62= Op het adres van Th. Fagg, houdende be zwaren tegen de afwijzende beschikking van B. en W., op verbouwing van zijn perceel, wordt besloten adressant te kennen te geven, dat geene termen aanwezig zijn bevonden, om aan zijn verlangen tegemoet te komen. De gevraagde machtiging totonderhandsche verpachting der lammertienden wortverleend. Het verzoek van den heer garnizoens commandant ter verkrijging van een zaal in het raadhuis voor het houden van mili taire oefeningen wordt ingewilligd. Tot tijdelijk opzichter bij gemeentewerken wordt benoemd de heer J. Jongepier, op eene bezoldiging van f 60 's maands. Wordt besloten aan het deswege ingediend verzoek van belanghebbenden te voldoen en in eene behoorlijke rioleering van de Nieuwstraat te voorzien. De kosten daarvan zijn geraamd op f 350. Naar aanleiding van een desbetreffend ingediend adres van den directeur der burger-avondschool, wordt, na gehoord te hebben de commissie van toezicht en den inspecteur van het middelbaar onderwijs, besloten aan te stellen een tijdelijk assistent-leeraar in de wiskunde en overige vakken aan voornoemde school tegen eene bezoldiging van f250 'sjaars; voorts wordt nog voor het aanschaften van schoolbanken een crediet toegestaan van f 75 en voor den aankoop van prij zen f 40 vervolgens wordt besloten tot het toe kennen van een schadevergoeding aan C. P. Sebus voor pacht van '.het westelijk kogel park en tot vaststelling der belooning van een tijdelijk onderwijzer aan school B. Wordt, na bedoelden grond voor den dienst niet noodig te hebben verklaard, aan J. Pavent te Oost- en Westsouburg in koop afgestaan 100 M'2. gemeentegrond aan de Aagje Dekenstraat ad f2,50 de M'. met bijbetaling van f 92 voor den aanleg van een trottoir idem aan P. Kasteleijn mede te Oost- en Westsouburg, 120 M2. gemeentegrond ad f2,50 de M2. met bijbetaling van f 110,40 voor een trottoir idem aan denzelfden nog 114 M2. ige- meentegrond ad f 2,50 de M2., met bijbe taling van f'104,80 voor trottoirkosten; voor het nivelleeren van grond wordt aan B. err W. een crediet toegestaan van f 113; wordt besloten, voortdurend van kracht te verklaren de verordening tot heffing van plaatselijke belasting op voorwerpen van vèrbruik in de gemeente Vlissingen, die op het gedistilleerd en die op het gemaal met de daartoe betrekkelijke verordening op de invordering. Alsnu komt in behandeling de gemeente- begrooting over 1889. Het eerst wordt overgegaan tot de behan- deling der uitgaven van de begrooting en de verschillende hoofdstukken, zoonoodig, aangenomen als volgt Hoofdst I. Huishoudelijk beheer f '15836.83= Hoofdstuk II. Kosten betrekking hebbende 1 op plaatselijke belastingen f7024.87. Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwen van de openbare gebouwen, wegen, bruggen, veren, vaarten straten, plantsoenen, pleinen en andere plaat sen tot gemeenen dienst van allen bestemd. f11582.— Hoofdstuk IV. Kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de vorige ge- meente-eigendommen en de daarvoor ver^ schuldigde lasten, f 1202,86. j. Hoofdstuk V. Kosten van politie, schutterij brandweer en staaatverlichting, f 18112,295j Hoofdstuk VI. Kosten van den genees-! kundigen dienst en van het armwezen. f18375. Hoofdstuk VII. Kosten ten behoeve van het onderwijs en van kunsten en wetenschap pen, 51295,29= Hoofdstuk VIII, Renten en aflossingen van aangegane geldleeningen. f 2636,385 Hoofdstuk IX, Andere uitgaven niet tot de vorige hoofdstukken behoorende f 18178,36. Hoofdstuk X. Onvoorziene uitgaven f 1521,53. Totaal uitgaven. INKOMSTEN. Hoofdstuk I Ontvangsten wegens vroegere diensten, f2000. Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente- 1 eigendommen en bezittingen, f 15394.77= Hoofdstuk III. Belastingen en heffingen 101.327.57, waaronder een hoofdelijken omslag van 27500 en de opbrengst der belasting op de dranken, geraamd op f 2600G en die op het gemaal tot een bedrag van f17000. Hootdstuk IV. Inkomsten van verschil lenden aard en toevallige baten, 50769,58;! Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten} memorie. Het totaal bedrag der gemeentebegrootingf over 1839 groot f 169,491,93 wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De zitting wordt hierop gesloten. AFLOOP YRKOÜPINGENeHz. Philippine. Woensdag werd door burge meester en wethouders publiek aanbesteed het vergrooten der haven van de gemeente lees lijden met nagenoeg een jaar te heb ben verkort. Van dat werk werden dade lijk 50 duizend exemplaren verkochtI Thans heeft dr. Bergmann een vervolging wegens laster tegen zijn Londenschen ambt genoot ingesteld. Dergelijke feiten en dat uit de geleerde wereld, zijn weerzinwekkend Paus en Keizer. Vrijdag heeft het groote feit plaats gehad van het bezoek van Keizer Wilhelm bij Paus Leo op het Valicaan. Men weet dat elk middel beproefd is door de regeering en de pers, om de bevolking af te houden van vijandige uitingen over deze nooit gehoorde daad. Ook van Keizer Wilhelms zijde was gezorgd den Paus in een goeden luim te houden. Zijne H. wil namelijk geen bezoek ontvangen van iemand die rechtstreeks van het Quirinaal, het paleis van koning Humbert komt. Deze klip is thans ontzeild, daar keizer Wilhelm eerst het ontbijt gebruikte bij den Duitschen gezant, en daarna naar den Paus toeging. Er stonden 20 duizend sol daten geschaard op den weg van het ko ninklijk paleis naar liet Vaticaan. Witte duiven fladderden boven het ontzaglijke Sint Pietersplein, als zoovele symbolen des vredes. vuil ll'JUJC, UC DVUU# guwv HOv nu naar Napels. Tusschen Crispy en Vorst Bismarck, Italië's en Duitschlands grootste en eerste toongevende staatslieden, werden telegram men van gelukwensching gewisseld. Ten huize van den Paus heeft zich nog een incident voorgedaan,- dat. zonder de bestaande vredelievende gezindheid verkeerd zoude kunnen uitgelegd zijn. Prins Hendrik wilde namelijk na 15 minuten de bijzondere vertrekken van den Paus, waar de keizer zich bevond, binnen gaan, maar een wachthebbende prelaat wilde hem zonder vergunning van den Pau« niet binnenlaten. Dan, graaf Bismarek trad tusschen beiden, en stiet de deur open, zeggende dat de broeder des Keizers niet in de wachtkamers staan mocht. 15 October 1888. Tot ridder van de Eikenkroon is be noemd de heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, burgemeester van Katten- dijke. 17 Nov. a. zal het 75 jaar geleden zijn, dat onze vaderen van het Fransche dwangjuk werden bevrijd. VWI nemen, dat zij dan niet verzuimen een waar dig vreugdebetoon, een dankbare feeststem ming bij hunne geineentenaren te pleiten. In de raadsvergadering van aanstaan den Vrijdag zal de nieuwbenoemde burge meester Tutein Nolthenius te Vlissingen geïnstalleerd worden. De Javabode schrijft, dat de nieuwe gouverneur generaal inr. Pynacker Hordijk wel genoegen genomen heett met zijne tractementsverlaging, maar hij zal nu ook bij zijn heengaan een pensioen van f8000 ontvangen, en zijn weduwe f 4000. Vroeger bedroeg het eerste f 6000 en het tweede nihil. Door de commissie voor de Zeeuwsclie tentoonstelling van nijverheid en kunst, toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksmanin Mei van het volgend jaar te Middelburg te houien, is een circulaire verspreid om tot deelneming daaraan uit te noodigen. Van harte ondersteunen wij die uit- noodiging. Deze tentoonstelling toch beantwoordt en exptoiteeren van een oaapavnjoen op net duin te Domburg en het exploiteeren van, een zeebadinrichting aldaar. De vennootschap voert den naam van Domburgsche Zeebad- inrichting Het kapitaal bedraagt f 4C.OOO. Tot diricteur is benoemd de heer H. J. Boogaert, te Domburg, en tot commissaris sen de heeren J. C. Lantsheer, te Middelhurg, W. A. graaf van Lijnden, te Koudekerke, en W. J. Sprenger, te Middelburg. Naar men verneemt, is de Minister Keuehenius reeds druk bezig met het samen tellen zijner kofflecommissiie die in Neder land haar werkzaamheden zal verrichten. Als secretaris zal optreden mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum. Lezenswaardig is een uittreksel uit de statistiek over den staat der geldmiddelen in ons vaderland. De accijns op het geslacht bedroeg in 1887 per hoofd 63 centdie op suiker f 1,93 op zout 87 cent, op bier 21 cent, op azijn 3 cent, op zeep 44 cent en op al genoemde artikelen samen f4,11, terwijl de accijn. op gedistilleerd per hoofd op f 5,41 komt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5