Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Briefwisseling. TRANSVAAL. Van betrouwbare zijde wordt ons uit Transvaal het volgende geschreven op eene vraag om inlichtingen voor timmerlui en boeren. Reeds denzelfden dag, dat ik met mijne reisgenooten te Pretoria aankwam, was ik in de gelegenheid op te merken, dat het vak van timmerman hier een ruim bestaan op levert. Mijn «reisgenoot» Kroon, een eenvou dig timmermannetje, werd bij zijn aankomst direct 16 sh. t 9.60i perilag aangeboden. Een baas, die dat aan een knecht uitkeert, is waarlijk te benijden, en staat boven velen, waartegen hij in Holland uit de laagte zou moeten opzien. Mijn heer en vele boeren uit mijn omgeving zien met verlangen uit naar de komst van een timmerman, die hunne woning in orde zal maken en zich on der hen zal vestigen. Steden als Johannisburg, New-Castle en Barberton, die zeer snel in bevolking toenemen, zullen een timmer man aanwijzen, daar handen te kort schie ten. Voor timmerlui is het hier een ware goudmijn. Wat de landbouwers betreft, zij houden er rekening mede, tdat er een zeer groot verschil is tusschen eene boerderij hier en in Holland, dat hier moeilijkheden te overwinnen zijn, in Holland onbekend. Iemand, die zich als boer hier wil vestigen moet beginnen met van de regeering een stuk grond te koopen, dat ruw en onbewerkt is en meestal vol steenen en wortelen zit, zoodat hij het zelt moet ontginnen. Dan ondervindt hij ook nog moeilijkheden met het waterleiden van de bergen. Doch als hij een man is die de handen uit de mouwen kan steken, gaat het hem spoedig goed; hij krijgt het «recht.» Een erf wordt door de regeering verkocht voor 5 f 60. (Erf is hier het stuk grond zonder gebouw, 100 yards lang en 50 breed. 4 yards is 3 M, zoodat zulk een stuk grond 75 M lang en 37,5 M breed is.) Wat de prijzen der levensmiddelen betreft, die zijn hooger dan bij u, doch staan in veel gun stiger verhouding tot de verdiensten dan in Holland, terwijl het hoofdvoedsel, vleesch, ■oor Hollandsche prijzen te verkrijgen is. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hontenisse door P. K. Dom misse te Lage Z wal uwe Beroepen te Zaamslag S. Sleeswijk Visser te Rijsoord. Aangenomen naar Serooskerke door ds. E. F. A. Wester beek van Eerten te Meerkerk. Ned. lier. Kerk (doleernnde). Bedankt voor Vlissingen door C. J. v. Lum mel te Waarder. Middelburg. Gisteren slaagden op het onderwijzers-examen 4 van de 8 aspiranten namelijk de heeren A. Dekker en J. Dijkstra van Middelburg, P. G. Bruggeman van Sas van Gent en J. Colijn van Groede. In de maand September werd de Bflz. school te Goes bezocht door 157 leer lingen, waarvan 108 geen enkelen schooltijd verzuimden 40 leerlingen verzuimden min der dan 10 schooltijden en bjj de overige 9 beliep het verzuim van 11 tot 20 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolver zuim in deze maand 4pct. Middelburg. Na gehouden onderzoek werd door de alhier gehouden Classis der Ned. Geref Kerken de bevoegdheid verleend om in de kerken voor te gaan, aan de heeren godsdienstonderwijzers W. J. Guil- laume van Schoondijke en J. C. Franso van Middelburg. Schoondijke. Maandag 1. 1. kwam alhier een achtenswaardig burger van Vzendijke, de mandenmaker M., zingende de gemeente binnen. Daar men dit niet van hem gewoon was, wekte dit bevreemding bij de dorpe lingen op en hield men hem voor dronken. Toen echter iemand, die hem zag, zijne verwondering eeriigszins liet blijken, merkte men spoedig dat genoemde M. krankzinnig was. Hij viel op den man aan en was zóó kwaadaardig, dat enkele burgers toeschoten om den aangevallene te bevrijden en alzoo een ongeluk te voorkomen. Voorzichtigheids halve werd hij door den veldwachter in de arrestkamer opgesloten. Men begreep echter, dat hij daar met kon blijven, waarom enkele vrienden besloten hem met gesloten rijtuig naar zijne woning te vervoeren. Dit ge schiedde. Doch toen hij thuis was, gaf hij door hard te zingen als anderszins, blijken dat het geen voorbijgaande vlaag van krank zinnigheid was. Hierom werd ook daar besloten hem in de arrestkamer te zetten, waar hij onder bewaking nog vertoeft, om, zoo zijn kwaal mocht blijven, hem later naar een of ander krankzinnigengesticht op te zenden. Naar men zegt is de «gods dienst» in het spel. Zijne vrouw had eerst sinds enkele dagen gemerkt, dat haar man niet was als gewoon. Ook enkele vrienden was het opgevallen, dat hij zoo wonderlijk sprak. Tot eene uitbarsting was hij evenwel nog niet gekomen. In de vergadering van ingelanden der ten vorigen jare bedijkte gronden in het Axelsche Gat is, onder nadere goedkeuring, besloten deze gronden den naam te geven van Bontepolder, naar den eigenaar der meeste gronden. Op de voordracht van een bestuur zijn als no. 1 geplaatst: tot, dijkgraaf Jozias de Feijter, dijkgraaf van den aangrenzenden Pierssens-polder en tot gezworenen C. van der Hooft, aannemer te Terneuzen, en Louis de Koeijer, landbouwer in den Koe- gorspolder. Nadat dijkgraaf en gezworenen door den koning zullen zijn benoemd, zal overgegaan worden tot benoeming van een ontvanger- griffier. M. C. Een zevental personen te IJzendijke, voor het meerendeel onbemiddelden, werden dezer dagen opgeroepen om vóór het ge rechtshof te 's Bosch te getuigen in de vordering tot levensonderhoud, die een van tafel en bed gescheiden echtgenoote tegen haar schtgenoot instelde. Deze echtgenoot weigert zulks, en bevindt zich tegenwoordig te Atjeh. De genoemde getuigen hebben drie dagen gereisd en kregen voor geluigen- loon slechts f 40 met hun zevenen te ver deelen een veel te kleine som voor enkelen, die zich door de politie van post tot post naar hunne woonplaatsen moesten doen teruglegen. Zij hebben thans een verzoek gericht aan den minister van justitie opdat deze met den minister van oorlog overlegge, wat te deen om van de zijde van den verweerder de taxe ten volle uitbetaald te krijgen. Woensdag is naar mm verneemt schipper L. v. d. H. van Tholen, dicht bij St. Annaland aan het eind van de mosselkreek, terwijl hij aan het korren was van mosselzaad, over boord geslagen en verdronken. Ierseke Alhier circuleert eene lijst tot het oprichten eener bewaarschool (Fröbel school) Het gebouw is reeds eenigen tijd aanwezig, doch de gelden tot aankoop dei- meubelen en| bezoldiging van het personeel ontbraken tot nog toe. Woensdag had te Wissenkerke in de her berg «De Kroon» de aangekondigde verga dering plaats van Ingezetenen uit Noord-Be- velrnd met oogmerk om door het indienen van een verzoekschrif aan de Staten van Zeeland de aangevraagde calamiteus verkla ring van den Sophiapolder te steunen. De heer J. jW. Vader oud-lid der Staten van Zeeland leide de vergadering in door te wijzen op het groote belang in het behoud van den Sophiapolder. De heer Mr. L. A. Bybau burgemeester van Kolijnsplaat nam het presidium waar en nadat door Zijn Edele het woord gevoerd was over het wenschelijke dat de Sophiapolder mocht worden calamiteusverklaard,deedhij vervolgen voorlezing van het ontworpen adres, het ver zoekschrift van Ingelanden van den Sophia polder en het rapport van den hoofd-ingenieur. Na nog eenige discussie over hetgeen op deze zaak betrekking had, werd het ontwerp adres door de vergadering goedgekeurd en zal ieder lid der Staten van Zeeland een gedrukt afschrift worden toegezonden. Staande de vergadering werd het adres door een 50 tal Noord Bevelanders, uil alle standen, geteekend. In ons vorig nummer stond abusievelijk Kortgene. Te Waspe (Drente) is 'een arbeider bij het graven van een nieuwen welwater- put door een verzakking onder het zand geraakt, en daaruit, na een paar uren bedolven te zijn geweest, levenloos opgehaald, Uit naam van Z. M. is aan de wed. Groen te Nieuwediep dank betuigd voor de toezending van de eerste Noordzee- bakbokking. Woensdagmorgen, omstreeks 5 ure is te Oudenbosch een vreeselijke brand uitgebarsten, waardoor in betrekkelijk korten tijd vijf huizen in de ascli werden gelegd. Van den inboedel is weinig gered. Al de panden waren verzekerd. De .oorzaak van den brand is onbekend. V. Z. uit Prinsenhage sedert een maand met groot verlof, had een wrok tegen een sergeant van het 6e regt. infan terie te Breda wegens een opgelegde straf'. Maandag terwijl, V. Z. door den drank duivel werd geregeerd, pleegde hij straat- cchandalen en ontmoette ten slotte bedoel den sergeant De H. met diens kameraad nabij het Duitenhuis hij viel De H. aan, die poogde te vluchten doch door V. Z. gegrepen en met een mes belangrijk ver wond werd. De ongelukkige werd in het Duitenhis verbonden en daarna naar het Hospitaal gevoerdmen vreesde dat de long geraakt zou zijn, doch het blijkt echter dat [dit niet het geval is. V. Z is door de marechaussee gearresteerd en zal waarschijnlijk voorden militairen rechter moeten verschijnen, omdat hij nog eerst sedert een maand met groot verlof is. - Te Haarlem heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat een bejaard man aan zijn ziekbed een lijkbezorger deed ont bieden, en zelf met dezen zijne begrafenis regelde, en de kosten vooruit betaalde. Drie dagen daarna overleed hij. Naar men verneemt is het Indisch- legerbestuur voornemens een postduiven- dienst te organiseeren, in Aijeh, en van Atjeh naar Singkel het naastbijgelegen te legraafstation. Dientengevolge heeft de minister van koloniën zich gericht tot de Haagsche postduivenvereniging De Ooievaar met wier duiven uitstekend geslaagde proef nemingen hebben plaats gehad, met ver zoek hem 50 paar duiven voor den dienst in Indie. Door de politie te Nijmegen zijn Maan dag in beslag genomen een diamanten broche en meer andere gouden voorwerpen, ten waarde van 1000 gulden, die door of namens Jaantje Struik, thans wonende te Apeldoorn, bij verschillende goud- en zilversmeden waren te koop aangeboden. - Te Maastricht waren Dinsdag eenige per sonen als aangeklaagden en getuigen, wegens eene vechtpartij, van Sittard gekomen om voor het gerecht te te verschijnen. Twee hunner, een Duitscher en een Italiaan, kregen des avonds in een herberg in eene der achterbuurten opnieuw twist, en daagden elkander uit, het onmiddelijk buitenshuis uit te maken. De Duitscher wondde den Itali aan de knie, en de Italiaan bracht den Duitscher vijf wonden met een klein dolk mes toe. Beiden werden naar het hospitaal overgebracht. De heer pastoor Schleijer, de uitvin der van de wereldtaal Volajmk is, naar men uit Constanz bericht, gisteren overleden. Het wordt al akeligerNu gaat men in de groote bladen er al een bericht van maken, dat het hondje van Sara Bernhardt te 's Hage is opgepakt, omdat het niet ge muilkorfd was. Justus van Effen en zijne tijdgenooten hekelden in hun tijd de lafhe den der 18e eeuw. Waar is de Justus, die de akeligheden der 19e eeuw eens naar ver dienste durft aan de kaak te stellen Te Hoeven, tusschen Breda en Rozen- daal is een koopman uit Gastel, met een hondenkar over den weg rijdende, door een jager, die op een haas schoot, in aangezicht borst en rug getroffen. De wonden zijn ge lukkig niet gevaarlijk. Een parapluiemaker te Bielefeld, de heer Jordan, trad dezer dagen zijn 110 levens jaar in. De heer Jordan heeft onder zes Pruisische koningen geleefd. Keizer Wilhelm is gisteren te Rome aangekomen en door den koning en de prinsen van Italië hartelijk verwelkomd, Toen een kanonschot zijn aankomst meldde, klapten duizenden Romeinen in de handen en werd een fabelachtig gejubel aangeheven. De Keizer werd met bonte papiertjes bestrooid. Overal geestdriftige hulde. Tot den nacht bleef de menigte voor het Quirinaal (het paleis van koning Humbert) staan. Te Quincy (Illinois, N. Amerika) is bij een feest een groote tribune, met 5000 menschen er op, ingestort500 zijn gekwetst Aangaande het bezoek des keizers aan Zuid-Duitschland is thans nog bekend ge worden dat ongeveer vier dagen voordat de keizer uit Berlijn vertrok, tien bekende anarchisten uit Zurich verdwenen zijn. I)it werd door de politie te Zurich onmiddellijk naar Berlijn gemeld. Van daar uit werd de politie te Stuttgart gewaarschuwd, dat er waarschijnlijk verdachte personen in Wurtemburg zouden komen. Op grond daarvan beval de Wurtembergsche regeering onmiddellijk, dat de spoorwegen over welke de keizeilijke trein zou komen, bewaaltt moesten worden. Vóór den trein des keizers moest een afzonderlijke trein loopen, ten einde na te gaan of de weg veilig was. Te Stuttgart werden bij eiken tocht dien de Keizer maakte, nauwkeurige voorzorgs maatregelen door het leger en de politie getroffen, gelijk men datr nooit te voren gewoon was geweest. Nog twee uren voor 's keizers vertrek uit Stuttgart, op den 28n September, werd tengevolge van zeer be langrijke, door het hoofd der politie ont vangen, berichten, de reisroute naar Mainau (Baden) geheel veranderd de weg werd over Ulm in plaats van over Villingen genomen. In laatstgenoemde plaats werd dienzelfden avond de kort te voren uit Zwitserland aldaar aangekomen anarchist Franz Troppmann, uit Beieren geboortig, in hechtenis genomen. Op een spoorweg inPennsvlvanië heeft een groot ongeluk plaats gehad. Verschei dene waggons van een trein met katholieke pleizierreizigers zijn vernield. Er zij» 50 per sonen gedood en 30 gekwetst. Bij de plechtigheid der legging van den eersten steen van een Poolsch Katho lieke kerk te Reading (Pennsylvanië) is een kijkstelling ingestort, waardoor een honderd tal personen gekwetst werden. Zondag werden de eerste bezoekers van het olifantsverblijf in den dierentiun te Ber lijn verrast door een muziek-uitvoering door den Amerikaanschen olifant. Met zijn snuit bespeelde hij een draaiorgel en sloeg te ge lijkertijd met een pauke op een koperen bekken, terwijl hij een rinkelbel op den kop heen en weer schudde. Binnenkort zal de talentvolle veel instru- mentige straatmuziekant ook op de bas leeren spelen. De Parijscho politie is een oplichter op het spoor, die er zijn werk van maakt bloedverwanten van in hechtenis genomen personen te bezoeken en hun «namens het gerecht» verschillende inlichtingen te vragen. Hij betoont zich daarbij uiterst welwillend en opent gunstige uitzichten. Een of twee dagen later komt hij, met verzoek om diepe geheimhouding, terug onder mededeeling dat de kans bijzonder goed staat, maar dat er geld noodig is om een en ander te «stoppen.» De ongelukkigen brengen de gevraagde som bijeen en hooren nooit meer iets van den welwillenden gerechtsdienaar. Een gevaarlijke patiënt. De geneesheeren klagen dikwijls over den last, dien hun patiën ten hun aandoen. Toch zullen zij hun lastige lijders te /amen niet graag willen opgeven om den Emir van Afghanistan te behande len, al betaalt hij nog zoo royaal. Deze potentaat had volgens een Indisch dag blad niet lang geleden een bloedvin in zijn doorluchtigen nek. Zijn lijfarts legde er een pleister op, die natuurlijk in den eersten tijd de pijn heviger deed worden. Daarover in woede ontstoken, liet Emir zijn ongelukkigen lijfarts ontbieden en, zonder naar een enkel woord van hem te willen luisteren; hem terstond het hoofd afslaan. Arrondissements-rechlbank te Middelburg. Vrijdag 12 October zijn o. a. veroordeeld wegens mishandeling: D. S. 32 j. mole naarsknecht en M. B. 27 j arbeider beiden te Goes, de le tot f5 b. s. 4d. h. en de 2e tot f 12 b. s. 10 d. h. 1 a n d 1 o o p e r ij A. B27 j., timmerman te Nieuwer-Amstel, thans gedetineerd te Middelburg, tot 12d.h. en 1 jaar opzending naar eene rijkswerkinrichting. diefstal G. H. D., 39 j., zeeman te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg tot 6 m. gev.; verwonding dooronvoorzich tigheid, J. P. G., 57 j., huisvrouw van F. de M., koopvrouw te Breskens, tot 14 d. h. meineed, P. B. 19 j., boerenknecht en C. R. 20 j., slachter beiden te Hein- kenszand thans in garnizoen te Bergen- op Zoom, ieder tot 6 m. gev. Allen in de kosten. S. te M. Wij hebben een rond getal ge noemd, en wel f5000; het moest echter meer zijn. Daardoor kwamen wij op een uitkomst van ruim 2 miljoen. Het juiste getal zullen w j later melden, daar op het oogenblik de juiste opgave niet meer in ons bezit is. Toch blijft f 1,825,090 nog een ontzag lijke som, niet waar? M. te V. Wordt wel eens vergeten. Q. te ZDrikzee. Ongeschikt. Bovendien worden nooit stukken opgenomen van inzenders, wier naam bjj de redactie «n- bekend is. Red,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2