Tweede Kamer. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. (iemengdc Berichten. Veldwijk. ifen van den vaccine-dwang. Wel schijnt dit plan bestaan te hebben, doch het is opge geven zoodra bekend werd Jat de Regeering voornemens is zelve eene wijziging van de Wet op de besmettelijke ziekten aanhangig te maken. Met 1 Nov. a. s. wordt overgeplaatst de Commies '2de klasse J. Minderhout van Hein- kenszand naar Zierikzee; en van Bruinisse naar Hèinkenszand de Commies 3 le klasse P. Versluijs. Voor de benoeming tot redacteur van De Bazuin heelt ook ds. W. G Smitt be dankt. Volgens een besluit «Ier Assensche synode is dus nu ds. W. H. Gispen te Amsterdam tot die betrekking geroepen. Naar de Avondpost verneemt heeft Z. M. de koniDg zich niet kunnen vereenigen met de straf, in Juli 11. aan den luitenant der huzaren S. v. d. C. door den waarne- menden regiments-commandant opgelegd, ter zake van het bekende voorval in het Kurhaus, en heeft Z. M. bevolen, dat die straf zal worden geroyeerd. Bedoelde offi cier is bereids uit zijn arrest ontslagen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis lo dat in December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot liet afleggen van de prac- tische examens van apotheker. Aanmelding vóór 20 Nov. e. k. bij den hoogleeraar dr. E. A. van der Burg, te Leiden 2o dat in Novemberof December e. k. het examen van apothekersbediende kan worden afgelegd, Aanmelding te Utrecht bij den heer H. L. Verspijck. te Groningen bij dr L. Ali Cohen 3o dat tot het afleggen van het examn. als vroedvrouw gelegenheid zal zijn te Rot terdam in den loop der maand December e. k. Aanmelding bij dr. B. Carsten, te 's Graven hage. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 3 Oct. Benoemd tot dijkgraaf \an den Alte- kleinpolder irir. L. A. Bijbau tot dijkgraaf van den polder Oost-Krabbendijke J. van Lieretot voorzitter van het calamiteuze waterschap Nieuw Bommenede J. van der Byltot gezworene van het waterschap de Breede watering, bewesten Ierseke, A. M. Peman Kakebeeke. Kruiniugeu. Woensdag had alhier een vergadering plaats van aandeelhouders in de onder deze gemeente geplaatste weeg bruggen. Na vaststelling der Statuten werden als bestuursleden gekozen de heeren C. der We duwen, president, H. A. Marcusse, vice president, J. H. O. Dominicus, secretaris pen ningmeester, en J. Won lergem, M. Kostense C. van Iwaarden en J. Nieuwenhui/e tot Commissarissen. Tot wegers werden aan gesteld J. Stroosnijder en E. Spaan. Wemeldiuge. Onze rijksveldwachter 3e klasse C. Molhoek wordt met 15 October ver plaatst naar Montfoort. In de zitting van Woensdag was de interpellatie over de beri beri-commissie aan de orde. De heer Huber wijst op de geruchten omtrent oneenigheid in de commissie en het verschijnen der brochure Verstege. Bestaat er verband tusschen beide Spr. constateert dan, dat het onbegrijpelijk is dat acht serieuze mannen ontslag konden nemen naar aanleiding van eene brochure vol beschuldigingen, zonder eenig feit of bewijs. Hij laat daar de quaestie der ver gadering van ridders van de Militaire Wil lemsorde en de quaestie der uitdaging. Alleen verklaart hij goed te keuren, dat De Roclie- mont het duel weigerde. Niemand staat boven de wet, geen enkele kaste in Neder land (luide bravo's). De Minister van Koloniën constateert met leedwezen, dat werkelijk oneenigheid in de staatscommissie bestaat, die tot werkstaking en dienstweigering is overgegaan. Hij geeft een verhaal van de conferenties met Verstege, die aanleing gaven tot instelling der commissie. Onjuist is het, dat de minister opzettelijk den naam De Rochemont verzweeg, onjuist dat hij enkel uit grootmoedigheid De Ro chemont benoemde. Alle getuigenissen waren gunstig voor De Rochemont vaardigheid om te schrijven, gestrengheid, maar strenge rechtvaardigheid tevens, edel karakter, loyau- teitdat getuigen zijne conduitelijsten en getuigenissen van Loudon, Weitzel en Van Swieten, ridder Groetkruis der Willems orde. De oneenigheid is ontstaan nadat in de eerste vergadering van 8 September de brochure Verstege is rondgedeeld, aan allen, behalve aan De Rochemont. Er zijn ver klaringen gewisseld, er is een motie aan genomen, maar er is geen ontslag aanvrage gedaan. De voorzitter heeft echter mede gedeeld, dat wegens onnauwkeurigheden in de notulen De Rochemont objectiviteit moest geacht worden te missen voor secretaris. De minister zal nu ontbinding der Staats commissie voorstellen en vooreerst geen nieuwe benoemen, met het oog op het verlof door den Gouv-Gen. verleend aan den officier van gez. le klasse Fiebig, om stu- diënover de ziekte te maken in de Padangsche Bovenlanden. De heer Rooseboom komt op tegen de publiceering der conduitelijsten. De heeren Schimmelpenninck van der Oye, en Seret eveneens, ofschoon in dit geval er niets kwaads in stond. De Minister wfjst er op, dat De Roche mont reeds lang gepensioneerd is. De interpellatie is afgeloopen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zierikzee door A. J. Kan te Velp; voor Brouwershaven door L. W. de Grient Dreux te Spanbroek en Opmeer. Beioepen te Nis. e, J. Verwey te Over- zandte Zoutelande ds. E. Loen te Grijpskerke. Aangenomen naar Goes door P. N. Pikaar te Reenen naar Raamsdonk door J. G. V. Meischke, cand. te Middelburg. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Heinkenszand door M. H. K. Mol te Dussen. Ds. J. Westerhuis te Terneuzen hoopt '21 Oct. zijn afscheid te prediken, en '28 d. a. v. te Heerenveen bevestigd te worden, Het aantal studenten bij de theologische school te Kampen bedroeg bij den aanhang van den nieuwen eurcus 88, en wel 43 litteraiïsche en 45 theologische. Er zijn 13 studenten in liet laatste studiejaar. Tot onderwijzer Hoogduitsch aan de school van den heer van Linschoten te Mid delburg is «benoemd» de heer E. Lösener, leeraar M. O. en privaat docent te Leiden, De Heer Hoenderdorst te IJmuiden is in de Maandag te Middelburg gehouilene vergadering der Evangelische Vereeniging voor Zeeland, benoemd tot Evangelist te Schoondijke, in de plaats van den heer W. J. Guillaume. In diezelfde vergadering is ook een Evangelist benoemd voor Zuid- zande. In verband daarmede heeft de heer .1. Osewaarde, predikant te Sluis en be stuurslid van genoemde Vereeniging aan de beeren eigenaren van een Evangelisatie lokaal aldaar verzocht, het gebruik daarvan ten behoeve van dezen EvangelLatipost ai te staan. De heer Ossewaarde heeft evenwel een afwijzend antwoord op zijn desbetreffende vraag gekregen, zoodat het gebouw voor dit doel niet wordt afgestaan. Arrondissements-rechlbank te Middelburg Door W. F. H. V. koopman wonende te Vlissingen is cassatie aangeteekend tegen het ten zijnen laste in hooger beroep uit gesproken vonnis wegens schaking waarbij het vonnis der rechtbank te Mi ldelburg werd bevestigd. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens: mishandeling C. H., 50 j., gepens. militair te Nt uwdorp en P. J. S34 j.. arbeider te St. Jansteen ieder tot f 8 b. of' (i dagen h. J. P. S. 24 j., machinist te Antwerpen tot f 3 b. of 3 d. h. en J. de K., 22 j., boerenknecht te Rilland-Bath tot 7 d. gev. beleediging van een beambte A. de P., 54 j., geneesheer te Terneuzen tot f 25 b. s. 14 d. h. beleed iging: J. J. v. d., V. 52 j., stuurman te Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h.; diefstal: J. A. B., 19 j., teekenaar te Vlissingen, tot 1 m. gev. beschadiging van eens an ders goed: J. de J., '27 j., arbei der te Ierseke, tot f3 b. s. 3 d. li. wederspannigheid: J. J. B., 22 j., Sigarenmaker te Middelburg, tot f 8 b. s. 6 d. h. Allen in de kosten. Bij bevelschrift der arrond. rechtbank te Midddelburg van den 1 October is J. P. oud 22 jaar arbeider geboren en wonende te Ossenisse, alhier in hechtenis verwezen naar de openbare terechtzitting dier rechtbank ter zake dat hij in den avond van 8 September jl. omstreeks acht uur in de herberg van P. Lauwers te Bosch'capelle handgemeen is geweest met Jacobus de Moer dat hij daarna die herberg heeft verlaten daarbij deri verslagene met moord dreigende dat hij vervolgens aldaar gaande langs de open are straat met zijn mes zijnde, een knipmes geopend in den zak ongeveer ee i half uur later genoemden J de Moor tegen- ko ;nde dezen met dat mes opzettelijk een /int steek in den buik heeft toegebracht, waar- j doer te dier plaatse een zoodanige wond is ontstaan, dat de darmen te voorschijn zijn gekomen en geraakt zijn, tengevolge waarvan de Moor op '10 September daaraan volgende is overleden. Aan den verdachte is ambtshalve als verdediger toegevoegd Mr. F. N. van der Bilt. Roes. Als een bijzonderheid deelt men mede dat een ingezetene a'hier eigenaar is van een tamme kraai, die iwleren dag uitvliegt en zich bij zijne stamgenooten voegt, om zich des avonds weer van hert te ver wijderen en de woning van zijn rneeeter op te zoeken. Laatst toen daar een menigte kraaien rondvloog, ontdekte een der jongens zijn vogel en riep den vogel bij zijn naatn, ierstond verliet de kraai hare familie en plaatste zich op den schouder van den knaap. Roes. In de Dinsdagavond door den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier gehouden vergadering is nu officieel be sloten de wandelkerk ten dienste van het Leger des Heiis te weigeren. Te Borssele heeft een korenraper in het veld een zilveren geldstuk gevonden van het jaai' 1780. Behahe de wapens vari Zeeland en van ome guldens bevinden zich daarop de woorden: monno arg pro con foe belg com zei en Concordia res parvac crescunt. Het wapen van Zeeland wordt gedragen door een persoon. Ierseke. De heer Jan Schipper Jz. heeft zijn ontslag genomen als lid van het Bur geriijk Armbestuur. Door voornoemd be stuur is overeenkomstig art. 5 van het reglement voor het B. A. den gemeenteraad een dubbeltal voor deze vacature aangeboden, bestaande uit de hh. Jan Sinke Jz. euJoos Sandee Pz. Naar wij vernemen heeft de Maat schappij «Zeeland» onlangs den heer A. W. tiowe te Queenboro, die sedert de opening van haren Maildienst de buffetten en proviandeering van hare booten in pacht had, liet contract opgezegd, en zullen nu binnenkort de buffetten, enz. bij upenbare inschrijving worden verpacht. Ierseke. C. Poelman te Ierseke gaat bij de ingezetenen met een request ter teekening om wederinvoering der Kermis. Bij den landbouwer Dekker te Vlissin gen is een witte raap gegroeid met een omtrek van 95 centiaren, wegende 7 kilo grammen. Bij een landbouwer in den Van Cit terspolder gemeente 's Heer Arendskerke is een reusachtige pompoen gegroeid wegen de 39'/a K.G. (Ruim 79 oude ponden.) Wij lezen in het Domburger Bad- nieuws: Het aantal zeebaden is 900 min der dan in het vorige jaar. Ook de toeloop van vreemdelingen was geringer. Toch heeft Domburg niet meer dan andere badplaatsen te klagen. Wanneer de qualiteit de quanti- teit der bezoekers goed maakt, dan is er geen klagen. Op de vreemdelingenlijsten komen althans de namen voor van verschillende prinsen en prinsessen. Wel toefden z(j hier kort; doch Domburg begint meer de aan dacht te wekken, dank zij het verblijt van dr. Mezger. De toestand van Domburg is vooruitgaande. Een naamlooze vennootschap „Domburgsche Zeebadinrichting" kwam tot standhet plan der voorloopige commissie voor den bouw van een nieuw badpaviljoen werd met enkele wijzigingen goedgekeurd. Het bouwen schiet goed ophet sousterrein is reeds in zijn geheel te overzien. Aan de noordoostzijde van het nieuwe paviljoen heeft de heer Aldenbruck duin- grond aangekocht en kan daar het volgende jaar eene nette villa worden verwacht. Op het terrein van het .voormalige Bloemen - dale zal dezen winter nog een gebouw worden gezet, en in de Weststraat hoort men reeds geweldig hameren en metselen, en zal het aanstaand seizoen weder een goede gelegenheid meer zijn voor bezoekers, die aan een particuliere woning boven een hotel de voorkeur geven. Omtrent «Veldwijk» en «Rustoord.» de bekende gestichten voor krankzinnigen en zenuwlijders te Ermelon, zijn weer enkede meedeelingen verschenen. Zoo is er een commissie van beheer benoemd, be-taande uit de heeren baron F. W. J. van Aylva van Palland le Putten, J. J. Schussler te Nij- kerk en M. J. Chevallier te Ermeloo die zelve eerstdaags nadere inlichtingen geven zal aangaande haren arbeid. Het Tehuis voor zenuwlijders «Rustoord» heeft zoowel 's winter i als zomers, plaats voor 13 gasten. Er zijn twee klassen. Men betaalt per da/. Bezoekers van «Veldwijk» kunnen, des verkiezende, tegen vastgestel den prijs, in Rmtoord» spijs en drank en ook nachtverblijf bekomen Het finantiëel beheer van «Rustoord» is opgedragen aan den heer v.m OoStervvijk Bruiju. Inlichtin gen moeten worden aangevraagd bij den huisvader van lt., den heer J. Wormser. Op nieuw is een gedeelte der tweede Leening uitgeschreven en wel de 2e serie, tot een bedrag van i'25000 in aandeelen van f100 en t 500. a 4 pc. Deze is nog niet vo.teekend en wordt aanbevolen aan allen, die een soliede geldbelegging verlangen en tevens de goede zaak le steunen. Storting: I Nov. a.s. Voortdurend neemt het getal patiënten op «Veldwijk» toe. De onlangs geopende Te huizen. zijn ten derle reeds bezet Boven verwachting vele zijn de aanvragen voor patiënten van tie tweede en eerste klasse. Een afzonderlijk Tehuis voor twee vrouwelijke patiënten le klasse is in aan bouw. Gok is het gebouw, voor besmette lijke ziekten bestemd gereed. Er is dringend behoefte aan een tweeden geneesheer en aan een predikant. De me dewerking om die te vinden wordt ingeroepen De Limburgsehe kennissen kenmer ken zich in den laatstee tijd door vecht partijen en grove ongeregeldheden. Zoo werd nu Maandagnacht geducht gevochten te Maas- bracht. Een bejaard man kreeg een re volverkogel in zijn hoofd. Een tweede bekwam een messteek in de zijde. Ouder en goeder gewoonte werd Woens dag de gedenkdag van Leidens ontzet te Leiden feestelijk gevierd. Van bijna alle huizen wapperde de nationale driekleur. Aan '2700 vrouwen en 2300 mannen werd 's morgens resp. brood en haring en tabak en geld voor bier uitgedeeld. Des middags hadden volksspelen plaats, opgeluisterd door muziek. Hi t avondfeest bestond uit een drievoudig concert; bij dat hetwelk op z. g. n. Schutters raid gegeven werd, bestond bovendien gelegenheid tot dansen in de open lucht. Op lietzelule terrein waren den gamellen dag spellen en kramen opengesteld. De feestdag werd met een schitterend vuurwerk besloten. Dezer dagen vervoegde zich iemand bij een wagenmaker te 's-Hage, voorgevende dat hij een koopman wist voor een wagen welken deze te koop had, en vroeg den wagen eens te laten zien. Bij een huur koetsier Jeende de bewuste persoon een paard en van een derde het tuig. De «kooper» maakte met paard en wagen een toertje en verkocht later alles. De politie nam hem ecliter spoedig in arrest. Voor een zelfde misdaad was hij vroeger reeds tot 6 maanden gevangei Dstraf ver oordeeld. Te Rotterdam is gisteren een man van 79 jaar in liet huwelijk getieden met een vrouw van 69. De inau heet Franke en de vrouw heet Franken. Te Zwolle waren gisteren vier schil lers op het station nezig mei het verven van de kap boven 'le perrons. Z'j bevonden zich op een stelling die aan de kap hing, toen er een juffer brak en zij alle vier naar beneden stortten. Drie hunner bekwamen gevaarlijke kneuzingen. Maandag werd ten kantore van 110- tor.s B. te Rooruiond ('e erfenis verdeeld van een landbouwer, die zonder testament was overleden. Van veel zijden, uit Lim burg, België, Pruisen en zelfs uit Amerika waren de erfgenamen opgekomen. De ge- iieele straat stond vol van rechthebbenden, lie ieder op buurt ten kantore moesten ver schijnen. De verkoop der landerijen had f 7000 opgebracht. Na aftrek der onkos ten moest deze som ouder 252 neven en achterneven verdeeld worden. De naaste erfgenamen bekwamen f '214 aehtervolgens werden de sommen kleiner lot f 2,30 waar van e tnigen dat bedrag nog moesten ver doelen. De laatsten bekwamen 38 centMaasbode. Overspel onder' gekronnden. Naar men verneemt, is koning Milan voornemens, indien luj zijn zin in het echt- scheidingsproces kan doorzetten, zijn vriendin mw. Christitch te huwen. Daar zij de echtgenoot is van zijn zeer gewiliigen par ticulieren secretaris, twijfelt Milan niet, of deze zal in een scheiding toestemmen. Mw. Christitch is zeer mooi en zeer verstandig. Eeri paar weken geleden vertrok zij uit Belgrado naar Konstantinopel, de diamanten en andere kroonjuweelen medenemend, welke haar door den koning geschonken zijn. Gladstone houdt zich sedert twee maanden bezig met het opruimen en uit zoeken zijner particuliere en publieke corres pondentie. Na duizende brieven vernietigd te hebben, schikt i.ij de andere n* in chronologische volgorde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2