i Boekbeoordeeling. Ingezonden Slukken. Marktbericht. Briefwisseling. Overzich! van Verkoopingen. zocht in eiken hoek naar den eigenaar der stem maar te vergeefs en ging ten slotte naar den heer Edison. Deze verzekerde, dat er niemand in de kamer was en de gast zocht, half gerust gesteld, zijn slaapvertrek weer op. Terwijl hij zich echter weer te slapen legde en zich voorhield, dat hij zeker ge droomd had, weerklonk dezelfde stem weder en riep op plechtigen, afgemeten toon «Het is thans middernacht. Bereid u voor te ster ven.» En er viel niet meer aan te twijfelen. Sidderend haastte zich de hevig ontstelde gast, thans zonder eerst licht te ontsteken, naar het aangrenzende slaapvertrek van den heer Edison. De toovenaar was wakker, maar liet noch tans zijn vriend driemaal kloppen, alvorens hij hem lachend de deur opende. «Edison», zeide deze met bevende stem, «ik wil hier geen nacht meer slapen, al kon ik er schatten mee verdienen.» Edison onderdrukte zijn lachen, vergezelde zijn vriend naar diens kamer en toonde hem een miniatuur phono- graaf, die in de kast van het uurwerk op de toilettafel was aangebracht en met Edison's eigen stem de uren aankondigde. Als eene nieuwe zenuwziekte, «de theedrinkersziekte», wordt in Amerika en Engeland nog al geschreven over schadelijke gevolgen ven veel en sterke thee drinken. In ons land óók is de zaak genoeg bekend. Maar het kan nuttig zijn, op het voetspoor van de overzeesche theedrinkende natiën er de aandacht eens op te vestigen. De ziekte komt voor in 3 stadiahet acute, subacute en chronische. Congestie riaar het hoofd en hersenprikkeling zijn de voornaamste verschijnselen. Na eenigen tijd ontstaat lichte verzwakking van den geest en des lichaams, In de c' ronische gevallen ontstaan onderscheidene organische veranderingen, en openbaren de schadelijke gevolgen zich in het gansche zenuwleven, hooger en lager. Bij veel beweging des lichaams schaadt het theegebruik of mis bruik niet zoo spoedig. Ook te Munchen door den prins-regent van Beijeren, werd de Duitsche keizer hartelijk ontvangen. Bij het gala-diner gisteren gegeven, antwoordde de Keizer op den heildronk van den Prins Regent ongeveer het volgende «Gelijk in 1870 het Beijersche konings huis en volk vol fierheid en kracht mee den stoot gegeven had tot het grondvesten der Duitsche eenheid, zoo is thans de Prins regent de eerste geweest, die, terstond na 's Keizers aanvaarden van de Regeering, hem zijne zorgen hielp verlichten tegenover de zware taak welke hem opgelegd werd. De keizer verzekerde later de vriendschap van het Beijersche volk op hoogen prijs te stellen. Onder kanongebulder en luid ge jubel der menigte, verliet hij de stad. Twee kooplieden te Kan«asCity zouden onlangs op een eigenaardige wijze duelleeron. Zij stelden zich, op dertig voet afstands van elkaar verwijderd, met gebogen hoofd op en liepen op een gegeven teeken tegen el kaar in. De afspraak was, dat hij, wiens schedel het eerst verbrijzeld werd, geacht zou wordan, het ongelijk aan zijne zijde te hebben. Gelukkig echter kwamen nog juist bijtijds twee politic-agenten een spaak in het wiel steken. Zij brachten de vindingrij ke duellisten naar den nabij gelegeu poli tiepost en gaven hun aldaar gedurende eenige uren gelegenheid, van hun tantaisie te bekomen. LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. (Per Tel.) De heer De Vries heeft zitting genomen. Na uitvoerig debat is verworpen inet 46 tegen 39 stemmen het voorstel De Beaufort, om een officiéél kort verslag der Kamerzittingen te maken. De heer Huber interpelleerde den minis ter van koloniën over het voorgevallene ia de beri-beri-cornmissie. De minister verklaarde dat na de ver schillende oneenigheden de voorzitter der commissie den heer De Rochemont onge sehikt heett verklaard voor secretaris. Dat de geheele commissie nu zal ontbondofu worden en vooreerst geen uieuwe zal wor den benoemd. 0 en W. Souburg. De uitslag van de verkiezing voor een lid van den gemeente raad is deze: Uitgebracht 151 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren 8. Kod ie 73 en S. de Pagter 67 stemmen. Dus her stemming tusschen die beiden. Prot. B. J. Stokvis' voordrachten over Hornoepathie beoordeeld door een medic. etc. doctor, praeti«eerend arts. s Grauen- hage C. Blqumendml. De Aanval afgeslagen. Antwoord op de door H. H. Prins Wielant, genee heer- te 's Hage en dr. B. J. Stokvis, hooglee raar te Amsterdam tegen d e homoeopathie gerichte brochures gegeven door cr. F. W. O. Kallenbach, geneesheer te Rotter dam. 's Gravenhage C. Blommendaai.. De vereeniging tot bevordering der Ho moeopathie verrijkte hare litteratuur met bovengenoemde brochures, waarin ver schillende ongegronde grieven tegen deze geneeswijze worden weerlegd. In het eerst genoemde wordt de hoogleeraar vooral be rispt om de oppervlakkigheid in zijne be strijding, aangezien hij naar zijn eigen ge tuigenis zelf verklaart de kennis der homoeopathie te hebben geput uit boeken voor leeken geschreven. Wij kunnen in dezen stiijd tusschen twee geleerden over gelijk of ongelijk niet beslissendoch juichen het toe, dat de homoeopathie een zoo uitstekend verdediger gevonden heeft in den schrijver van boven genoemde brochure dr. V. Royen te Wes tervoort. In het tweede van genoemde brochures neemt dr. Kallenbach dr. Prins Wielandts brochure met haar blufferigen titel onder handen. Ook de hoogleeraar krijgt een beurt. Ook in deze brochure is niet de personen- quaestie, naaar de verdediging van Hahne- mans leer aan de orde. Er blijkt uit dezen strijd bij vernieuwing dat de tegenstanders der homoeopathie, bij gebrek aan degelijk onderzoek, zich door tegeningenornenheid of wat dan ook laten leiden en een manier van strijdvoeren r op na houden, die tot bevordering der ho moeopathie leidt. Dr. Kallenbach heefi zijn tegenstander op dat terrein niet gevolgd, en zich uitsluitend bewogen op het gebied der wetenschap. Zulk eene taktiek is de beste aanbeveling. Op 5 October a. s. zal bij den uitgever Joh. de Liefde te Utrecht verschijnen, het proefnummer van „do Heilbode" Christelijk weekblad voor alle standen. De inhoud is zeer verscheiden, doch steeds zal die voldoen aan de eischen, welke aan een godsdienstig geschrift voor het christelijk huisgesin gesteld mogen worden. Wij laten hier volgen den inhoud van het eerste nummer Hoofdartikel (Mephibosethl. Gesprek. Sprokkelingen en Nalezingen. Kerk en Schoolnieuws. Zending. Philan tropie. Rubriek voor kinderen. Nieuw: - tijdingen. Feuilleton (Episode uit hei beleg van Brest). Advertentiën. De prijs is slechts 35 cents per drie maanden. Ook voor Advertentiën biedt dit blad goede gelegenheid aan. Van de eerste nummers worden 48.000 exempltren dooi den lande verspreid hierop wordt door den uilgever ten zeerste de aandacht van hot ad verteerend publiek gevestigd Nog vestigen wij de aandacht op ei n blad voor onze militahen, dat te Utrecht verschijnt om de 3 maanden. Met 1 Januari begint weder een nieuwe jaargang. Het is De Nederlandsche Krijgsman. Redacteur is de heer Julien Wolbers, Jte moeite noch kosten ontziet otn dit blad tot het lievelingsblad onzer soldaten te maken. Ouders, die het betalen kunnen, dienden dit blad te bestellen voor hunne zonen, de miliciens, opdat zij het in hun garnizoen lezen kunnenen door het lezen van tal van feiten en voorbeelden uit het soldatenle ven gedrongen worden voor Koning Jezus uit te komen, en zich Zijns en Zijner woorden niet te schamen te midden tan zoo velen die Hem verloochenen. In dit blad «De Nederlandsche Krijgsman» komen onder anderen belangrijke mededee- lingen voor over den arbeid onder de militairen te Padangrnededeelingen uit de militaire tehuizen; en een roerend schoon verhaal van den bekenden schrijver «de kleine kor poraal.» Dit verhaal, getiteld de zeven-en- negenstigste doode, hopen wij later over te nemen. Moge deze korte mededeeling strekken om dit eenige degelijke blad, uitsluitend voer militairen geschreven en door vele officieren gesteund, meer bekend en bemind te maken ook in onze provincie. Het blad kost slechts f 0,40 per jaar en lelt meer dan 60 bladzijden druks. Het is het orgaan van den Nederlandschen Militairen Bondin welks hoofdbestuur onder anderen zitting hebben de heeren Generaal van Wrangel, de kolonels v. Marle en Schiinmelpenninck v. d. Oye, de kapitein der artillerie Sehoch en J. "Wolbprs. Zij de belangstelling des volks het loon op den belangeloozen arbeid dier mannen tot bevordering van het heil onzer miliciens en vrijwilligers. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. EXAMEN. Niet alleen is het in onzen tegen woor- digen tijd moeilijk, deel te nemen aan een vergelijkend examen op onze staatsscholen maar op christelijk gebied gaat het heel ver. lit de elf sollicitanten voor de bijzondere school te Nieuw dorp (Zeeland) is er een onderwijzer benoemd van de staatsschool, niet te vergeten, lidmaat van de Christelijke Gereformeerde Gemeente. Nu vraag ik, waar blijft nu een onder wijzer werkzaam aan eene bijzondere scl ooi met tevens een diploma voor Chris telijk onderwijs of was er voor den be noemde in dien tijd geen plaats te krijgen op een bijzondere school Wij hoorden laatst terecht bij een uitlegging van den 49en Zondag, God wil dat zijn geboden recht en naar zijn wil zullen worden volbracht. De geëxamineerde moest zijn examen afleggen iri het voorlezen en voorzingen in de gemeente, neem aan, dat de onder wijzer daarin voldoet, zijn dan de kinderen hiermede geholpen C. A. H. Vriend van 't Onderwijs. AFLOOP VEEKOOPINGEN, enz. tfjiy In de Prins van Oranje is gisterenavond ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar voor P. van Ast c. s. geveild en verkocht aan Jacs. Pasman, te Goes, een huis en erf te Goes kadaster sectie D no. 1674, voor f1500 benevens f 5 voor losse goederen, alles onver minderd de 121/,, pet. onkosten. GOES, 2 Oct. 1888. De aanvoer van granen aan onze beurs blijft nog klein en in de prijzen was geen verandering. Oude Tarwe f 7,60 a f7,70. Nieuwe Tarwe f 7,00 a f 7,20. Rogge f 5,40 a f 5.50. Win- tergerst f5,20 a f5,60. Zomergerst f4,50 a f 4,75. Haver f 2,50 a f 3,00. Bruine Boonen f 11,75 a f 12,25. Paardenboonen f 5,75 a f 6.00. Zomerkoolzaad f 0,00 a f 0,00. Groene Erwten f 8.00 a f8,75. Boter f 0,55 a f 0,00. Eieren f 0,00 a f 0,90 VLISSINGEN, 2 October 1888. Boter f 1,10 a f 0,95 de Kilo. Eieren f4,40 de 104 stuks. OOSTBURG, 3 Oct. 1888. Oude Tarwe f7,75 a f8,30. Nieuwe Tarwe f 0,00. Rogge f5,60 a f 6,25. N. Winter Gerst f 5,00. a f 5,60. Zomergerst f 0,00. a f 0,00. Kookerwten f 0,00 a f 9,50. Alles per H. L. Boter f0,625 per kilo. Rotterdam, 1 Oct. Binnenl. Granen. Er was heden een redelijke aanvoer, welke tot nagenoeg vorige prijzen opruimde. Tarwe, zoowel jarige als nieuwe, tot on veranderde prijzen te plaatsen. Jarige Zeeuw sche de puike f8,25 a f8,50, goede f 7,50 a f8,—, mindere Zeeuwscbe f 6,75 a f 7,30. Nieuwe werd verkocht van f 6 tot f 7.40. Rogge prijshoudend f4.50 a f 5.90, voor de zaai daarboven. Geest. Winter- prijshoudend, naar kwal. bracht deze van f 4,25 tot f 5.50 op. Zomer insgelijks prijshoudend en verkocht van f 4,25 tot f 5. Chevaliergerst tot onveranderde prij zen te plaatsen, f 5.25 a f 5.75. Nieuwe Haver, meerendeels van onvol doende kwal., naar deugd verkocht van f 2 tot f 3,25. Bruine boonen. Van dit gewas waren heden de eerstelingen ter markt, welke, wat kleur en droogte betreft, vrij algemeen goed voldeden en meestal van f 12 tot f 13 verkocht werden. Enkele blanke grove partijtjes kon den zelfs tot f13,75 opbrengen. Kookerwten met goeden aanvoer, tot vorige 'prijzen te plaatsen. Naar kwal. kon men daarvoor van f8,25 tot f 9,25 bedingen. Kanariezaad tot onveranderde prijzen te plaatsen. Het beste werd verkocht van f 8,75 tot f 9,25mindere kwal. f 8 a f 8,50. Koolzaad onveranderd, f 10.25 a f 10.50. Lijnzaad. Met een tamelijke aanvoer be stond er vrij algemeene vraag en werd voor de puike partijen van f 11,50 tot f 12,25 besteed. MEELBERICHTEN. Gedurende de afgeloopen week waren de zaken nog van weinig beteekenis, terwijl de noteeringen ongeveer onveranderd bleven en beperkte zich de omzet tot de gewone con- sumtie. Heden was de stemming vast. Zeeuwsche Eieren f 4,20 a f 4,30 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f 21,— a f26,— per 50 kilo. Boter f58, f54, f 50. Per 1/a kilo 55 a 70 cent. Rotterdam, 2 October. Op de veemarkt waren heden aangevoerd862 vette runde ren, 1222 magere dito, 380 vette en gras kalveren, 43 schapen oflammeren, - varkens 218 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 64 c., 2equal. 60 c., 3e qual. 56 c. kalveren le qual. 875 c., 2equ;UA80 aJO c. schapen le qual. 58 c., 2e qual. 5 Sf 'jial. /e c., alles per kilo; varkens lo qual. 23 a c., 2 qual. 22 a c., 3ë qual. 21 c., licht soort a c. per 1/1 kilo. Aardappelen. Flakkeesche jammen f2.20 a f 3.20, magnum bonnm f 1,50 a f 1,70, cham pions f 2,40 a f2,75, Zeeuwsche blauwe f 1.2i:> a f 1.60, jammen poters f 1.20 a f 1.60, alles per heet. Hamburgers f4.— a f4.20, Saksische jammen f2.80 a f3.10, Duitsche witte f2.60 a f 2.80, dito blauwe f 2.70 a f 2.85, alles per 70 kilo. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden circa 4000 HL., prijs f 1.35 a f 0.00 per 50 kilo. Voortaan zullen wij 's Woensdags de eflectenlijst opnemen. Aan Loten Witte Kruis f 126/8 Vrfidag 5 October. Souburg op „Poelwijk" door not. Tak 10 uur meubelen, onder anderen tafels, stoelen, canapé, buffetten, speeltafels tafelkastjes, Pendules, waterfiltors, man gels, pers Rektafel, koper-, blik-, glas- en aardewerk, 2 rijtuigen, waterwagens, zonne blinden, tuinmeubelen, tuingereedschappen, wipplank, 2 geiten, 12 kippen, bloemen in potten, sierplanten enz. Vlissingen 7 uur in de Oude Vriendschap een huis, kleine markt P 83 door Not. De Wolff. lerscke. 1 uur, in de herberg bij Hart hoorn door Not. Lansen Croin, kerkhoek- straat, een Huis Schuur en Erf 290 centiaren, bewoond door IJ. Wondergem. En een Woonhuis eri Erf 65 c. A., bewoond door D. Koster. Inl. dhr. Pelle. Maandag 8 October. Goes, in de Prins van Oranje, 12 uur, door Not. Pilaar, aandeelen in tiendrechten in Baarland. Inl. dhr. Risseeuw en Pilaar. Oudelande, 12 uur, voor Hoffius, door Not Overman, 1 ruinpaard 14 jr., 1 kalf, 1 rund, riemkar, menwagen, ploeg, 3 eggen, sleeper, stroo, stroo, mest. Donderdag 11 October. 's Gravenpolder, 7 uur, bij Zaaijer, voor wed. v. d. Perel, I woonhuis, schuur en erf, Peperstraat sectie A 246. Groot 132 cent. Wemoldinge, 10 uur, aan de nieuwe sluis voor dhr. Laban, door Not. Mulock Houwer, afbraak, als zware balken, planken, enz Voorts de afbraak eener keet. Rechters, krui wagens, schuierdeelen enz. Vrijdag 12 October. Ierseke door Not. Prins 2 uur bij Harthoorn 500.000 le, 2e en 3o soort Zaaioesters. Inl. J. Zeevaart te Krabbendijke. Krabbendijke, 12 uur, door Not. de Vos, op de hofstede der diaconie afbraak, oud ijzer en nieuwe steen en pannen. Heiukenszand, half 1, aan het huis van wijlen Nijsse door Not. Bresser, een maho niehouten kabinet, dito bureau, latafel, 2 tafels, stoelen, 2 klokken, ledikant, 3- bedden met toebehooren, spiegel, kachel, glas- en aardewerk, kleer- en meelkisten, kruiwagen, ladders, arbeidersgereedschap, 2 loopvarkens. Maandag 15 October. Middelburg, 1 uur, in „de Vergenoeging1 door Notarissen Tak en Slegt, de buitenplaats „Schoonoord", aan den straatweg naar Dom burg, met heerenhuis, bosch, moestuin, weil., koetshuis, paardenstal, tuinmans- en koet- sierswoningen, samen 609,99 A. Bezichtiging Vrijdag en Zaterdag voor den verkoop van 1 5 uur. Woensdag 17 October. Middelharnis door Not. de Vries 1 uur in het hotel Meyer verpachten voor 3 jaar visscherijen, kweekerijen en vangst van schelpdieren in het Volkerak, Krammer, Gre- velingen, de Hals, Vlieger en Springersdiep, door den ontvanger der registratie en domei nen te Dirksland. Nieuwdorp, bij Modderkreke, 10 uur, door Not. Pilaar, 1 woonhuis, schuur, erf, tuinen bouwland 3940 c.A., waarbij onder nadere goedkeuring in pacht kan volgen 10 H bouwl. En om 12 uur een vrachtrijdersinspan, als 4 paarden, 1 rund, 1 geit, 1 vet varken, 1 mestputlooper, 20 kippen, omnibus, barou chet, 3 menwagens, arreslee, klaverwageri, landbouwgereedschappen, hooi, mest, huis raad als secretaire, kabinetten, bedden met toebehooren, hangklok, barometer, stoeten, goud- en zilverwerk, enz. Vrijdag 19 October. Wissenkerke, 1 uur, in „de Kroon" door Not. Huvers, een hofstede, als woonhuis, schuur, erf, werf, hof, boomgaard, Moestuinen enz. 2o. bouw- en weiland in de Vliete-, Toorn- en Sophiapolders. 3o. een huis te Wissenkerke. 4o. het tiendrecht van veld vruchten op landen aldaar en V3» in de mee- stoof „De Vrijheid" te Kamperland. Verpachting bij inschrijving van diverse perceelen bouwland in Ierseke, van wed, A. v. d. Burght Smallegange. Inschrjjvings- biljetten vóór of op 2 Oct. bij E. de Jonge. Maandag 29 October. Korfgene door Not. Roelof de hofstede te Wissenkerke (Geersdijkpolder) bewoond' door Marcusse groot ruim 76 H. A. En 442,20 A. bouwland ia den Wissenkerke polder. Inl. de not. Tak, Slegt en Roelof, f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3