CH NIET] Tweede Kamer. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 1888. No. I VEI Buitenla De vrome L Verkenningen enz. f 186verschillende uit- :aven f 400en de voltooiing van het vestingstelsel f 72.500. IX. Waterstaat, handel en nijverheid jeraamd f23,149,214,21 of f 1.652.486.58 min- 1 Ier dan voor 1888 toegestaan. Minder wordt langevraagd kosten van het departement I 200kanaal van Amsterdam naar de Mer- i wede f 1,061,000; verlegging van den Maas- oiond f 1.819.400tegénover eene lioogere raming voor de overige waterstaatswerken f 354,439,42staatsspoorwegen f 610,000 •handel en nijverheid f57,885; posterijen ''194.289, pensioenen f11,500. X. Koloniën geraamd f 1,197.270.50 of f 72.420.50 minder dan het vorige jaar toe- jestaan. Minder wordt aangevraagd voor ritgaven ten behoeve van de kolonie Suri- name f 95,209 pensioenen, wachtgelden en gratificatiën (Ve afd.) f 331tegenover eene aoogere raming vooruitgaven ten behoeve van de kolonie Curasao f 23,119.50. XI. Onvoorziene uitgaven f 50.000 (onver anderd). 26 September 1888. Het wetsontwerp van de heeren De Bavornin Lobman en Schaepman tot wij ziging van liet reglement van orde, voor de leden der Tweede Kamer werd gisteren verdedigd door de heeren Reuther, v. Berckel, Vermeulen" Baar. (allen dezer namiddag roomsche leden, doch die nog verscheidene bezwaren hebben, die zij wenschen weg genomen te zien]. Het wetsontwerp werd daarentegen bestreden door de heeren Roëll .en Veegens op verschillende punten, hoewel deze laatste de oud-griffier der Kamer verscheidene verbeteringen er in zag, en waardeering had voor den arbeid der voorstellers. Indien de tweede kamer de door minis ter Havelaar aangevraagde gelden, f 40.000 er voor toestaat, 'zal bet getal landbouw proefstations van een op vier gebracht wor den. Behalve die te YVageningun zal men er dan ook een krijgen in het Zuiden, in het Noorden en in het Westen des lands. Herbenoemd tot burgemeester van Bruinisse de lieer O. M. Voorbeijtel. Krabbemlijke, 25 September 1888. I ln de op Maandag 24 di 3 uur gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd medegedeeld, en, voor zooveel noodig met goedkeuring voor kennis geving aangenomen 1. dat ingevolge raadsbesluit van 27 Augustus j. 1. aan Z. M. den Koning, een Iverzoekschrift is ingediend, om in deze 'gemeente art. 49 der onderwijswet toe te passen, en haar over '1889 een rijkssubsidie van f409 toe te kennen, van welk rt quest voorlezing wordt gedaan 2. dat van H.H. Gedeputeerde Staten is terug ontvangen de gemeenterekening over 1887 en die definitief is vastgesteld in ontvang op f 23438,70 in uitgaaf op - 22130,72s bedragende alzoo het goed slot f 307,975 3. dat, volgens ingekomen bericht door H.H. Gedeputeerde Staten is vastgesteld, 1 de begrooting van het 3e bataljon rustende jj.schutterij voor den dienst 1889, zoo in ontvang als in ui'gaat op^ f210, en liet t aandeel dat deze gemeente tot goedmaking der kosten heeft bij te dragen, is bepaald f 12,2 R 4. dat op 10 September jl. de besteding ■heeft plaats gehad van het leveren van een uurwerk, en van een lessenaar, tafels en eenige andere meubelen voor liet gemeente huis, en aannemers zijn geworden \an het uurwerk, J. A. Stokmar.s ie Goes voor f410, en van de meubelen, C. van Boven, voor f89,99 5. dat tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn herbenoemd de hh. G. Zuid weg en J. Sonke 6. dat Burgemeester en Wethouders heden de boeken en kas van den gemeente ontvanger hebben onderzocht en in orde bevonden, terwijl aan kasgeld en geldswaardig rapier aanwezig was f790,68. Dairna wordt de vergadering in kennis i ge-teld met den uitslag der besteding van het maken en plaatsen van een ij/.eren hek bij en voor liet gemeentehuis, en wordt, mreenkomstig een daartoe strekkend voor del van Buigemeester en Wethouders, met ilgemeene stemmen besloten, tot uitvoering .au het eersie ven 3 onderworpen plannen, ;n liet werk te gunnen aan den minsten inschrijver P. Dronkers voor de door dezen 1 ngesclireven som van f288. Eindelijk komt in behandeling een ver- llfoek van den gemeente geneesheer tot Wbouwing zijner woning, waarvan 'Ie kosten geraamd zijn op f1066,21, die de verzoeker bereid is, renteloos voor te schieten, mits dé gemeente zich verbindt tot teruggeven van het kapitaal in jaarlijksclie termijnen van minstens f50. De vergadering ofschoon de billijkheid van het voorstel erkennende maakt echter bezwaar het verzoek in te willigen en besluit, op voorstel van Burge meester en Wethouders, bovenbedoelde woning aan den geneesheer voor f'3000 te verkoopen (oehoudeus goedkeuring door H.H. Gedeputeerde Staten.) Het genot vanvrije wo ning alsdan vervallende, zal bij wijze van scha deloosstelling, de jaarwedde met f200 wor den verhoogd, en alzoo worden gebracht op t 800. Op verzoek eervol ontslagen als direc teur van het rijks-telegraafkantoor te Mid del urg de hoer R. L. Jansen. De nieuwe gouverneur-generaal, rnr G. l'ijnacker Hordijk, is behouden in zijn nieuwe vaderland aangekomen. Benoemd lot 2de luitenant bij de rustende schutterij, 5e bataljon, de schutters J. Noest en L. J. BI, u. ken bijl. Yzeiidijke. Be gemeenteraad alhier heeft Maandag besloten voor het vonnis in zake len put aan het Molentje niet in hooger beroep te gaan doch hij behoudt zich voor burgemeester en wethouders uit te noodigen voor een deel in de kosten van veroordeeling bij te diagen. Aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland atdeeling Oostburg, is bericht dat de gemeente er genoegen tree neemt dat de algemeene vergadering en afdeelings ten toonstelling dier maatschappij in 1889 hier worde gehouden. Het bestuur der Vischerijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen heeft in verband met den val van mosselzaad aan ie pachters der oesmrperceelen doen weten, lo. dat het mosselzaad op hunne perceelen vóór 25 Oct. inoetzijn opgeruimd; zoo niet dan zal de verwijdering op kosten der pach ters door den staat geschieden 2o. dat op 2 Dec. a. s. al het door mosselen of mosselzaad veroorzaakt vuil van de perceelen moet zijn verwijderd, en dat het verboden is l.et bij liet schoonmaken der perceelen opgeviseht vuil, mos--eb,tad of mosselen over boord te werpen zij moeten aan den wal worden gebracht. 3o. dat deze overtreding opzegging van de pacht kan tengevolge hebben. Te Amsterdam overleed Maandag de heer A. J. de Bull, van 1858 tot 1883 redactenr van de Amsierdamsche Courant, daarna van het Nieuws van den Dag. «Hij was als knaap bes emd geweest voor den labakshandel. In kennis gesteld met Tol lens gaf hij goede verwachtingen. Hij dichtte schoone verzen. Bekend zijn. De ledige stoel en Bach te Dresden. Van hem zijn ook de deels luimige, deels ern-tige voordrach ten. «Verspreide en onuitgegeven poezie.» Hij had slechts een kind. een eenigen zoon, die in 1881 als caudidaat in de rechten op 21 jarigen leeftijd stierf. LDit verlies schokte hein zeer. Thans is hij zijn zoon gevolgd naast wiens graf te Baarn ook het zijne zal gegraven worden. De Bul! was 64 jaren oudq Hij was officier van de Eikenkroon en ridder van de Nassausche huisorde. Dt'. Mezger zal nu toch te Wiesbaden gaan wonen. Als reden voor zijn vertrek deelt hij rnede, dat zijn patiënten voort' durend last hadden, en zich .beklaagden over de straatschenderijenwaaraan zij te Am sterdam blootstonden. Reeds ten vorigen jare had de doctor de wensch uitgesproken naar beter toezicht hierop, en naar eenige verbeteringen in het openbaar verkeer. Op deze leemten heeft het gemeentebestuur van Amsterdam niet gelet, dat van Wiesbaden echter wel. Voorwaar een groote slag, ook voor Domburg, zoo het vaderland dezen beroemden wrijfdoctor aan Duitschland moet afstaan. Echter wordt in de Middel- burgsche Courant zeer terecht opgemerkt dat de massage, de wrjjl- en knijpkunst met het vertrek van dr. M. de stad niet uit is want dr. Ter Cock is er ook nog; hij trekt vele bezoekers en heeft veel succes op zijn arbeid. De 10e lijst van de 10e j tatlijksche collecte voor de Unie «een school met den bijbel» wij-t een totaal van f62,487. Hier onder is begrepen Scboondijke, met Sasput, Slikplaat en Nummer Een t 20,85, en Bie- zeiinge met Kapelle en Eversdijk f 13,88, Middelburg. Gisteren avond werd in de Concertzaal alhier liet woord gevoerd door den heer Boas, agent van den Nederl. Mili tairen bond. Een groote menigte belang stellenden en nieuwsgierigen vulde de zaal waaronder eenige militairen Op waar dige wijze werd door spreker het nut en de zegen der Militairen te Huizen uiteen gezet en de noodzakelijkheid van zulk eene inrichting ook voor Middelburg aangetoond. Aan iiet eind der samenkomst werd nog een vergadering gehouden van lieu die met den Agent meenden dat pogingen tut op- richtiug van een Te huis moeten worden aangewend. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG- Zitting van Woensdag 26 Sept. Voorzitter Jhr. Mi'. L. Schorer. Afwezig de heerenDe Stoppelaar en Hogerwaard met kennisgeving. De Notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen een missive v. d. Minister B. Z. houdende goedkeuring benoeming van dhr. Kielgtra tot leeruur aan het gymnasium. Van den commissaris des Konings houdende goedkeuring benoeming college zetters. Mis sive van den heer Tak houdende aanvraag om eervol ontslag als commissaris bij de brandweer. De Burgemeester betreurt dat genoemde heer zijn ontslag heeft gevraagd en stelt voor het eervol te verleenen. Alzoo werd besloten. Een voorstel van Burgemeester et» Wet houders tot wijziging der verordeningen op het lager onderwijs, voor zooverre die het herhalingsoriderwijs betreffen, kwam in behandeling. Daar bij de commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs geen bezwaar bestaat om het herhalings- onderwijs van school C. naar school B. nieuwe haven) over te brengen, werd de verordening in den voovgestelden geest ge wijzigd. Onder overlegging van een door hem ontvangen schrijven van de fam Lantsheer, betreffende een huurovereenkomst van oen str. ok gronds aan genoemde familie behoorende en gelegen in de gemeente Serooskerke ten behoeve dei- waterleiding benoodigd, stellen Burg. en Wetli. voor hen te machtigen bedoelden grond te huren on deze huur voor 100 jaar aan te gaan. Dhr. Mr.V.Hoek meent dat het tijdstip om be doelde huur aan te gaan nog niet is gekomen. Na toelichting door den Voorzitter werd liet voorstel van Buigemeester en Wethouders aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de aan A. Cen*e verhuurde grasetting van het terrein bij de zwemschool weder op de zelfde voorwaarde als het vorige jaar te vrrliuren en wel tot ultimo 1891 tegen f 18 per jaar. Dhr Snijders vraagt of de termijn vari drie jaren in verband staat met de ver lenging van andere gronden. De Voorz. antwoordt bevestigend. Zonder hoofdelijke stemming aangewezen. De voorgestelde af- en overschrijving en beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven begrooting 1888 werd goedgekeurd. Vervolgens kwam in behandeling een adres van den Directeur der Middelburgsche Stoomvaartmaatschappij, waarin herstelling der Kaaimuur bij de aanlegplaats der booten en plaatsing van een tweetal palen tot be scherming van bedoelden muur gevraagd wordt. Dhr. F. G. Sprenjer deelt mee dat deze zaak dadelijk bij den Raad was aan hangig gemaakt omdat de Weth. van fabri cage tevens voorzitter is van de Stoom vaartmaatschappij en het college daarom geen beslissing kon nemen. Dhr. Snijders wil het oordeel van de commissie van labricage inwinnen. Dhr. Tak zegt o. m. Evenals een wagen met de straatsteenen in aanraking komt en deze daardoor slijten, zoo gaat het ook hier met den kaaimuur. Heeft de maatschappij ruw en onbehouden met die muur gehandeld, dan moet procesverbaal worden opgemaakt. Na verdere bespreking deelde de voorzitter mede dat men hier beschouwde met misbruik van den muur van doen te hebben. Burg. en Weth. waren van meening dat het doen plaatsen dier palen gewenscht is, doch dat de Kaaimuur op kosten der Maatschappij moest worden hersteld, daar de beschadiging niet aan slijtage kan wor den toegeschreven, maar door de booten is veroorzaakt. Op voorstel van den heer Snijders gesteld in handen der commissie van fabricage tot verder onderzoek. Het voorstel van Burg. en Wetli. om het door de Commissie belast met de liqui datie der zaken van de Commercie Com pagnie, inzake het erfpachtsrecht in te wil ligen, werd aangenomen. Besloten werd ook het gebouw van den directeur voor f i 000 aan te koopen. Eenige bezwaarschriften betreffende de inkomstenbelasting voor 1888 kwamen in behandeling, n. 1. een verzoek van A. K. Kalkman om van de 7e in de 5e of 3e klas geplaatst te worden. Van D. Gabriëlse om uit de 7e naar lagere klas en van A. Cornelisse om van de 7e naar de 6e terug gebracht te worden, terwijl C. G. Simpelaar geplaatst in de le klas om geheele onthef fing van zijn aanslag verzucht. De aan vragen van Kalkman, Gabriëlse en Simpe laar weiden geweigerd, die van Cornelisse werd toegestaan. De begrooting der dd. schutterij, van het Burgerlijk Armbestuur, werd vastgesteld. Eindelijk kwam in behandeling het voor stel van Burg. en Weth. tot verbouwing der bewaarschool en tot Reorganisatie van liet voorbereidend onderwijs. Be plaatse lijke commisie van toezicht op liet lager ouderwijs heeft met genoegen van dit plan kennis genomen en hecht gaarne daaraan hare toestemming. Men wilde nl. liet gebouw inrichten op 250 kinderen en met de opleiding 3 on derwijzeressen belasten. Een hoofdonder wijzer op een salaris van 1800 met vrij woning tuur en licht en 2 onderwijzeressen ad f 400 a f 500 bijgestaan door eenige kweekelingeu, benoemen. Ook de leer middelen zullen natuurlijk verandering moeten ondergaan. Langdurige en ernstige besprekingen werden hierover gehouden, waarna het voorstel tot reorganisatie van het lewaarsc hoolonderwjjs door burge meester en wethouders werd inge trokken. Het voorstel tot verbouwing werd met acht tegen zeven aangenomen. Vervolgens werd uit de bekende voor dracht benoemd tot i.ojfd der school A. de lieer J. Hogerland. Ook had de benoeming van eenige vaste Commissiën plaats. Gekozen werd in de commissie tut het ontwerpen van verorderiugen tegen wier overtreding straf bedreigd en waarvan de Burgetn. voorzitter is, de heeren Mr. A. P. Snouck Hurgronje, van Hoek, Berdenis van Berlekom en E. P. Schorer. Commissie linantiën F. Ermerins Voorzitter, Volkrijk Liebert, Tak, F. G. Sprenger, G N. de Stoppe laar leden. Commissie Fabricage W. J, Sprenger voorzitter. D. Jeras en Hoogewaard Gascommissie tot leden J. J. vau der Harst en de Ligny. Commissie Oudheidkundige verzameling en het oud archief tot leden Mr. G. N. de Stoppelaar en Jhr. Mr. W. II. Snouck Hurgronje. Niets meer te behandelen zijnde werd de zitting gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwvliet de heer A. ten Have cand. te Hilversum;te Harlingen A. B. ter Haar Romeny te Dedeins vaart te Hontenisse P. K. Dommisse te Lage- Zwaluwe. Bedankt voor Kats door L. C. Terneden te Maasdam. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Vlissingen C, W. J. v. Lummel te Waarder. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Amersfoort door F. G. Lagers, te Maastricht. Roomsch Kath. Kerk. De bisschop var Haarlem heeft benoemd tot conrector van het geslicht «De Heibloem» in Limburg den kapelaan L. J. Wisse te 's Grave nhage. In Zeeland hebben zich voor de on derwijzers (riajaars)acte-examens 12 vrouwe lijke en 27 mannelijke candidaten aangemeld. Benoemd tot onderwijzer te Nieuwen- dam (N. Holl.) de hr J. D. D. de Smit le Zuidzande. Goes. De herhalingsschool (Hoofd de hr. Ittman) zal dit jaar een aanvang nemen op Maandag 5 Nov. te 5 uur. Aangifte van leerlingen ter secretarie tot Zaterdag 20 October a. s. Arrondis&ements-rechibank te Middelburg. Dinsdag zij no. a. veroordeeld wegens: schennis der eerbaarheid: G. W., timmermansknecht en G. B., 15 j., werkman, beiden Vlissingen, ieder tot 3 d. gev. wederspannigheid: A. J. C.,22 j., zonder beroep, en J. N., 23 j., werkman beiden Vlissingen, ieder tot 7 d. gev., en Allen in de kosten. B. de M., die te Middelburg een toon banklade ledigde gaat voor 6 maanden naar de gevangenis; daartoe had de Middelburg sche rechtbank hem veroordeeld en de Hooge Raad bevestigde dit vonnis. Goes. Gisteren morgen had de 12 jarige jongeling J. S. het ongeluk om met zflu hand tusschen de raders van een wanmolen elken MAANDAG- WO Prijs per drie maanden Enkele nommers De Rijkskanselier het schreven aan den mini waarin onder anderen g het thans uitgegeven da; Frederik niet echt zijn k uit verschillende feiten a Het blad, dat het dagboi wordt strafrechterlijk ver De Transvaalsche re de Avondpost verneemt gedaan om tien telegraaf Naar de Temps we heeft de paus als zijn w gegeven, dat de plechtig! van keizer Wilhelm op zonder schitterend zij. bisschoppen en prelaten v hof zullen daarbij teg nv den ingang tot aan de re eerewacht zich op een ri een wacht van edelen on troon zal worden geplaat Zeven kardinalen w sche zullen rondom waarop twee zetels wordi hoogste voor den paus et den keizer. Kardinaal Pecci, broede gaat, gevolgd van een aai heidbekleeders, den keizet l.)~ FEUILLET Het was in het jaar 1£ nen in Duitschland waren worden en hadden ook ons met de nieuwe leer. Ook bre bodem dmnk het blo Keizer Kareis plakkatei vorming werden streng u sinds de secte der Wederc land met haren vleescheli hare goddelooze staatkur Hervorming benadeeld e Vorsten vertienvoudigd ht Onkunde en misverstai dat vele Doopsgezinden i met bovengenoemde secte uitstaan hadden, wegens verbrand. Volg mij, lezernaar stadje Brielle. Daar woo dat uitmuntte door eeni del, en gezien was in den bij roomsch en onroomsc Het was de scheerder, Arend Jansz met zijne vr beiden met hun gansche Hervorming toegedaan, d van harte. Anneke Jansz was d tegelijk het eenige kind en had als zoodanig een g een beschaafde opvoeding bij den dood dier oudei geërfd, bevattende tal va Hervormers. Deze gesch te Brielle. Anneke liet lezen. Bij haar aan huis hunne vergaderingen. T en zijn vrouw nog geru moederkerk, zoekende ns vonden die niet. Ook bi baatten niet. Zoo begon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2