Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Landbouw enz. Gemengde Berichten. gevolgen hebbe er. nog menig Hollander en menige ferme Zeeuw, die vooruit wil en hier achteruit gaat, er door in staat ge steld worde in dit nieuwe land der vrijheid welvaart en voorspoed weder te vinden. Kon bovengenoemde vereeniging eens zooveel kapitaal bijeenkrijgen, en de i steun vinden van mannen als eenmaal v. d. Meulen en v. d. Luijster, als Scholte en v. Raalte, ge negen en gezind zich aan het hootd der beweging te stellen, wie weet ot ook daar niet als in Amerika een Pella, een Holland, een Zeeland zou kunnen verrijzen; en krach tige volkplantingen kunnen gevestigd wor den, die het Hollandsch element in Transvaal belangrijk zouden versterken. Luisteren wij ten slotte naar de A mster- darnmer «Neemt men aan dat de Ned. Zuid Afrikaansche Spoorwegmaatschappij de Transvaal in rechtstreeksche verbinding met de Delagoabaai brengt; dat de Maatschappij tot Exploitatie van vaste goederen in de Zuid-Atr. Republiek» onder directie van den heer Dull, haar aanvankelijk bevredigend pogen op steeds breeder schaal kan voort zetten, en voorts dat de Maatschappij tot bevordering van de handelsbetrekkingen met Z. Afrika, de Ned. Zuid Afrikaamche Bank, de Credietvereeniging en de Zuid Afrikaansche Handelsmaatschappij gevolgd worden door een emigratie-landbouwmaat- schappij, dan is het duidelijk dat ervoor de werkzaamheid der Nederlanders in de Trans vaal een uitgestrekt veld geopend zal worden. Inderdaad bestaat er dan ook alle kans toe, dat Z. Afrika meer en meer de Nederlandsche landverhuizers tot zich zal trekken en de handel en nijverheid van ons land in de naaste toekomst reeds belangrijke voordeelen door de vermeerdering van onze betrekkin gen met de Transvaal zullen verwerven. Toch zal dit eerst in hooge mate het geval kunnen zijn, als de eisch vermeld is. dien wij voor de ontwikkeling onzer betrekkin gen met Zuid-Afrika gesteld hebben name lijk eener, desnoods door den Staat gesubsi- diëerde|stoomvaartlijn. Daardoor, het is dui delijk, zal aan alle Hollandsche ondernemin gen uit Z. Afrika een groote steun worden geschonken.» 21 September 1888. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer aanvaardde jhr. Beelaerts van Blokland, door dan heer Van der Schriek harteljjk geluk gewenscht, het voorzitter schap der kamer onder dankbetuiging en met ëen beroep op de welwillendheid der leden. «Zeer belangrijke werkzaamheden worden in uitzicht gesteld», zoo zeide hij. «Laat ons bij de behartiging der groote volksbelangen een open oog houden voor de lessen der volkshistorie en, volgende het voorbeeld onzer vaderen, vermijden de klippen waarop zij hebben gestooten.» De heer Beelaerts herinnerde verder hoe heden juist vóór 200 jaar namens prins Willem III de eerste opening werd gedaan van den tocht naar Engeland, eenig in de wereldhistorie; hoe de staten met de ver schillende provinciën samenwerkten om spoe dig en in 't geheim den tocht voor te bereiden en het grootsche doel werd bereikt, de geünieerde provinciën aan zeer dreigende gevaren ontkwamen en de staatkundige en godsdienstige vrijheden in Engeland op hechte grondslagen werden gevestigd. «Moge», zoo eindigde de heer Beelaerts zijne toespraak, «de gedachte aan de kloeke daden onzer voorvaderen onzen arbeid be zielen en deze daardoor des te vruchtbaar der worden 1 «God schenke ons daartoe Zijnen zegen en make ons in alle werk getrouw Nadat de ingekomen ontwerpen en stukken waren medegedeeld, werd terstond overgegaan tot de benoeming van vaste commissiën. De heeren Schimmelpenninck van Nijenhuis en Veegens werden opnieuw gekozen tot leden der huishoudelijke com missie. De nieuw saamgestelde afdeelingen hebben gekozen tot haar voorzittersde heeren Schimmelpenninck van Nijenhuis, Verniers van der Loeff, A. Schimmelpenninck van der Oye, Van der Schrieck en E. Cremers tot ondervoorzitter de heeren Vos de Waal, Rutgers, W. Cremers, Schaepman en Gleich- man, en tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Glinderman, Land, Engelberts, Van Vlijmen en Geert- sema. Drie sectiën kozen dus anti-liberale, twee liberale leden. Voor de behandeling van brieven met aangegeven waarde boven f 600 zijn aan gewezen de hulpkantoren te 's Gravenpolder, 's Heer Arendskerke en ltenesse. - Wii zijn, zegt de Nieuwe Br. Cour, in de gelegenheid, de onrustbarende geruchten omtrent 'sKonings toestand als zeer over dreven te verklaren. Uit de beste bron kunnen wij mededeelen dat Z M. de Koning, niettegenstaande zijn meer dan 70 jaren, nog altijd een krachtige figuur is en het alleen aan buitengewone zorgzaamheid zyns genees- heers moet worden toegeschreven, dat L. M. niet uitgaat, een zorgzaamheid waaraan de koning zich slechts noode onderwerpt. Z M. behandelt dagelijks de regeenngs- zaken zoowel als zijn particuliere aangele genheden en heeft nu ook dezer dagen, in verband met de ontginning der woeste gron den voor zich een overzicht over het ge heel'e land laten gereed maken van de heide- Daar deze mededeeling komt na het be zoek dat de Commissaris des Konings van Noordbrabant op Het Loo heeft gebracht, kan men nagaan dat hier inderdaad uiteen «beste bron» geput is. Zooals men weet, worden door de Roomsche leden der Tweede Kamer van tiid lot tijd afzonderlijke vergaderingen gehou den. Aan het hoofd dezer bijeenkomsten staat een commissie van drie leden, tot welke znn benoemd de heeren Reuther, Schaep man en van der Schriek en tot hun plaats vervangers de heeren Brouwers, Van Baar en de Vos de Wael. Zierikzee. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is in de vacature wjjlen dhr. Mulock Houwer met 6 tegen 4 stemmen, op den heer W. A. Ochtman uitgebracht, tot wethouder geko zen de heer Jhr. Th. Six. Tot regent van liet burger weeshuis, vacature Koole werd benoemd de heer Jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije met 5 stemmen, werden 3 stemmen uitgebracht op mr. J. F. v. der Lek de Clercq en 4 briefjes in blanco. Zierikzee. Woensdagavond werd alhier een vergadering gehouden ter behandeling van de zaak eener drinkwater eiding. Als ondernemers wenschen op te treden de heeren D. Q. Mulock Houwer alhier, C. A. Hum- melinck te Vlaardingen en N. Biezeveld te 's Gravenhage. Het bestuur der liberale kiesvereeniging had het begin gemaakt voor deze zaak, en er waren velen opgekomen. Uit de mede- deelingen van den heer Biezeveld bleek dat de onderzoekingen, boringen en proefnemin- een in de nabijheid der stad geslaan, geen gunstigen uitslag hadden opgeleverd dat men er echter in geslaagd was op 'U uur afstanós, onder Noordgouwe, terreinen te vinden bestaande uit 200 H. A zuiveren zandgrond tot op zeer voldoende diepte dat het uit de proefputte i verkregen water scheikundig onderzocht is door dr. W. l- Koppeschaar te 's Gravenhage, en veel zui verder bevonden dan het duinwater uit de meeste andere plaatsen onder anderen vrij van taecale stoffen, en zeer geschikt voor de spijsvertering en voor drink- en wa«ch- water. Volgens het ontvangen plan zou de in richting in hoofdzaak bestaan in een onder- aardschen waterzuiger, een pompstation met waterkelders en dubbele stoommachine, en hoogreservoir of watertoren, de laatste op te richten in de onmiddelijke natheid der stad en tot een hoogte van 25 M. De inrichting zou ook in staat zijn dienst te doen in geval van brand en voor de besproeiing van straten enz in deze gemeente De prijs van het water wordt berekend billijker te zullen zijn dan die, waarvoor- men hier bij droge jaargetijden van nog niet altoos zuiver water zich voorzien moet. Concessionarissen hebben thans de uitge werkte plannen aan het gemeentebestuur aangeboden. Zij zerzoeken van de gemeente een subsidie van f3000 sjaars voor de le vijf jaren f *2000 's jaars voor de tweede vijf jaren; en f1500 's jaars voor de 3e vnf jarenterwijl echter alle subsidiezou ophouden, zoodra het waterverbruik 500 M per dag kwam te bedragen. pe beer Verstege en anderen hebben getracht den heer De Rochemont te dwingen met eerstgenoemde te duelleeren. In plaats daarvan heeft deze heer een aanklacht we gens laster tegen V. ingediend. Thans ver neemt de N. R. C. dat een vervolging tegen V en de zijnen zal ingesteld worden op grond van art. 153 van het nieuwe wetboek van strafrecht, dat straffen vaststelt tegen denaene die iemand in het openbaar of in tegenwoordigheid van derden, verwringen doet of hem aan bespotting prijs geeft, omda hij een uitdaging tot tweegevecht heeft afgewezen.» Naar Gelria uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken aan het bestuur der kweek school voor onderwijzeressen te Arnhem bericht dat over hot volgend jaar nog slechts op een rijkssubsidie zal kunnen gereken worden voor de eerste acht maanden. Volgens de Middelb. Crt. is de heer Nolthenius, benoemd burgemeester van Vlissingen 30 jaren oudstamt af van een deftige Geldersche familie en heeft fortuin. Hij was opgeleid voor zeeofficier doch moest als adelborst le klasse, wegens een kwetsuur, ontslag nemen. Daarna legde hij zich toe op de gemeente-administratie. Laatst was luj werkzaam op de provinciale griffie van Overijsel. Hij is «gematigd liberaal.» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tulen (vac. dr. Schot) J. G. Klomp te 's Graveland. Bedankt voor Scherpenisse door ds. B. Wielinga te Kruiningen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Emlenkamp (Pruisen) ds. P. Biesterveld te Gorinchem. De Synode te Assen heeft besloten, de zending op Soemba voort le zetten. Een gift van f 500 is bij den beer J. H. Donner zendingsdirector, te Leiden ingekomen. De opening der lessen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam had f eergisteren plaats. Het woord werd gevoerd door pro fessor de Savornin Lehman, die een rede hield, getiteld Een woord over de heden- daagsche reformatie der kerk in verband met hare roeping en de roeping der Vrije Universiteit. Mej A. van Piggelen, onderwijzeres der chr. bewaarschool te Biervliet, hoopt weldra hare betrekking neer te leggen wegens vertrek naar Utrecht. Overzicht der Uniecolltcte in bet Corres- pondendentschap Goes met Wolfaartsdijk, Wilhelminadorp, 's Heer Abtskerke en Baar land. In 1887. In 1888. Goes C G.G. f 117.— f 143,86s N. H.G. 87,86s61.27 C.E. G. 31.97621,18s Nagiften 41.405 59.75 Wolfaartsdijk C. G. G. 24.60 21.05 Baarland N. H. G. nihil 2.40 Wilhelminad. N. H. G. 5.47 4.25 's Heer Abtsk. N. H. G. nihil nihil /308.31s 313,77 De collecte voor de Unie «Een School met den Bijbel» te Colijnsplaat heeft op gebracht f 64. Arrondissements-rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 21 September 1888, zijn veroordeeld wegens diefstal C. A. K., 13 j., kuipersjongen te Middelburg, tot 1 md. gev.2 A. E. 15 j., en 3 A. v. S., 17 j, werklieden te Ierseke, ieder tot 14 d. h., M. O., 19 j., dienst bode te Goes, tot f 10 b. s. 10 d. h. en P. W. B., 45 j., zonder beroep te Vlissin gen, tot 14 d. gev. vernieling van eens anders goed, 1 J. A„ 19 j„ te Vrouwepolder, en 2 P. W., te St. Laurens, boerenknechts, ieder tot flO b. s. 8. d. h.; 3 M. H., 19 j„ 4 M. v. d. P., 13 j., 5 A. N., 16 j., arbeiders, en 6 P. A. d. G., 17 j., bakkersknecht allen te's Gravenpolder, ieder tot f 3 b. of 3 d. h. 7 L. S., 20 j., bank werker te Vlissingen, tot f 8 b. of 6 dagen hechtenis. mishandeling, B. F. H., 30 j., werkman te Westdorpe, tot f 12 b. s. 8 d. h.2 C. J. B., 14 j., slachtersjongen te Middelburg, tot 3 d. gev.3 J. M. D., 38 j., gep. Indisch militair te Rotterdam, tot 14 d. gev. 4 A. v. E., 30 j., bier huishouder en arbeider te Westdorpe, tot 8 d. gev. 5 P. v. H., 21 j., werkman te Sas van Gent, en 6 M. K., 29 j., ar beider te Kamperland ieder tot f 8 b. of 6 dagen hechtenis. mishandeling van een ambte naar, P. J. V., 33 j., winkelier te Hulst tot f 12 b. s. 7 d. h. beleediging van een ambte naar, P. J. K., 18 j., werkman te Ter- neuzen, tot f8 b. s. 6 d. h.2 C. L. P., 68 j., landbouwer te Koewacht tot f25 b. s. 14 d. h.3 J. M., 29 j., visscher te Breskens, tot f 12 b. of 10 d. hecht. Vrijgesproken. J. v. L., 64 jgep. rijksvt Mwachter te Biezelinge, beklaagd van beleediging van een ambtenaar. Op VrijJag 5 October 1888 zullen voor de openbire terechtzitting dezer recht bank terechtstaan C. R., 20 jaar, slachter, geb. en vroeger won. le Heinkenszaud, thans milicien bij de Infanterie te Bergen op Zoom. ter zake dat hij op den 20 April 1888 ter openbare terechtzitting van het kanton- gerecht te Goes als getuige onder eede ge hoord in de strafzaak tegen Joh. Zuidweg, koopman te Heinkenszand, opzettelijk eene valsche verklaring heeft afgelegd, door in strjjd met de waarheid te verklaren, «ik «ben op 5 Maart 1888 des avonds omstreeks «10 ure met deq beklaagde op de openbare «straat te Heinkenszand geweest nadat deze «uit de herberg van van Dijke gekomen «was, beklaagde was toen niet dronken en «heeft toen niet geschreeuwd, wanneer dat «het geval was geweest had ik het moeten «zien en hooren, ik heb beklaagde niet «ondersteund ot vastgehouden, ik ben niet «met hem in de herberg van van Dijke «geweest.» In deze zaak zijn van wege het O. M. zes getuigen gedagvaard. P. B., 19 jaar, boerenknecht, geb. en vroeger wonende te Heinkenszand, thans milicien bij de veld-artillerie te Bergen op Zoom, ter zake dat hij op den 20 April 1 ter openbare terechtzitting van het kanton gerecht te Goes als getuige onder eede ge hoord, in de strafzaak van Joh. Zuidweg, koopman te Heinkenszand, opzettelijk eene valsche verklaring heeft afgelegd door, in strjjd met de waarheid te verklaren, «ik «ben op 5 Maart 11. des avonds ongeveer «10 ure met den beklaagde op de openbare «straat te Heinkenszand geweest, toen deze «uit de herberg van van Dijkekwam be- «klaagde was toen niet dronken en heeft «toen niet geschreeuwd ik heb hem niet «behoeven te ondersteunen, en hem ook niet «vastgehad, ik liep vlak naa-t beklaagde «en moest het dus gemerkt hebben, «hij toen dronken was geweest of «schreeuwd had.» In deze zaak zijn van wege het O. M zes getuigen gedagvaard. G. H. D., 39 jaar, zeeman te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van den diefstal bij dhr Simons aldaar, reeds vroeger door ons medegedeeld. In deze zaak zijn van wege het O. ,U vier getuigen gedagvaard. De rechtbank te Amsterdam heefl gisteren uitspraak gedaan, in de bekende] zaak der valsche munters. Zij achtte hun schuld wettig en overtuigend bewezen et veroordeelde Mevius tot 5, Holl tot 6 en| Smitshuijzen tot 7 jaren gevangenisstraf. Op de Donderdag te Zierikzee gelioudeiii tentoonstelling der Centrale Tentoonstelling»- vereeniging «Landbouwbelang» in Schouwen en Duiveland, zijn de volgende heeren be kroond Landbouwers Tarwe Cent va» Schelven te Brouwershaven, 2e prijs voor Essex. J. C. v. d. Have, Ouwerkerk 3e prijs I E. Lodewijk, Kapelle (D.), le prijs voor onbevriesbare. P. Jonker, Serooskerke, 2f]( prijs. C. Groeneveld de Kater. Noordgouw 2e prijs voor Victoria, J. M Klompe, Dr schor, 2e prijs voor Roseau d' épine. Rogge L. Vis, Noordgouwe le prijs voor Zeeuwscöe- Ch. Croeneveld de Kater, id. 3e prijs. Wintergerst: J. Geluk id., le en C. fi de Kater, 2e prijs. HandelaarsD. Q. Mulock Houwer, Zierikzee le prijs voor Essex, 2e prijs rod Wintergerst en 3e prijs voor Victoria. Ochtï man Co. idem, 3e prijs voor Essex er™ voor Wintergerst. J. M. Zaadrandijk Leeuwarden, 2e prijs voor roode dikkop-I tarwe. - - Rogge Ochtman en Co, ZierikzfiJ 2e prijs. Men schrijft aan de Xliss. Crt. Iemand uit Driewegen bezocht Zaterdai de kermis te Ovezande. Behoefte gevoelen^ aan een weinig rust waarschijnlijk, güj hij aan den kant van den weg zitten, wa» zich alras een ander bij hem voegde Spoedt raakte hij in een toestand, welke men slape; noemt en genoot een heerlijke en vasl rust. Dit bleek bij zijn ontwaken. miste toen niet enkel zijn horloge, nia- ook zijn beursje met geld en zijn zilver' broekstukken. Hierdoor komt hem zijn rustige rj tamelijk duur, en mag men aannemen, hij bij voorkomende gelegenheid wel hoorlijk logies in een logement zal nero' (of thuis bleven Onder de verschillende misdaden te Ierseke aan de orde van den dag schjp noemden de bladen Woensdagavond e0® inbraak in den molej Chr. O. aldaar. De hun toeleg verijdeld der bewoners. Nog onderwijzer den hee, eenige lepeltjes ontvi| men op het spoor. N. B., oesterindustriil proefd zijn. Althans] men in den nacht v; gerucht. De heer B, Men schrijft deren Naar aanleiding va| den smokkelhandel grenzen, werd de opi| het mogelijk is, zoov< rige goed in Belgie te aanhoudingen te hoe daarvan diene dat de een middel voor wet der biggen tegen te grenzen smeren zij zeep in. Dé biggen houden zich gedurend, de gevaarlijke plaatsq met hun snoet af te stil blijven. Natuurlijk, dat de zorgen niet langs Dit echter veroorzaall een aanhouding nietq n. 1. de Belgische biggen aanhouden, dat] verbaal op, zooals ze ze brengen eenvoudig waar over de Neder! Daar hij echter d<j declaratie, noch van in België, noch van om in Nederland te wijl de invoer in bei verboden is, mag hij douanenkantoor niet nu door een acte va door de Ned. beambl biggen uit ons land was dat niets. Maai] heirweg niet gevoli binnenpaden is gegaa] en niet minder de d< Eenige dagen rentabrikant te Leid dat er uit een geslot werd ontvreemd. Hei zijner knechts tot bel waarna hij een hun] schuldigste, ontsloeg te 's Gravenhage wei| dat /jjn kameraad oc deelde hij aan derdei grootere partjjen doo verkocht waren. Toer nam, deed hij bij de gevolg daarvan was (I pers ontvreemde taba| daders aangehouden H.H. M.M. de gin hebben een rni] toekomen aan den in heden verkeerenden zeeman in de Boegsf| den zoon van Pronk] in 1813, toen deze vl landde, aan wal heeff De heer Zand heeft een nieuw tcJ een in volle vaart zij) op den weg ts wa| spoedig tot staan te in onderzoek bij den de spoorwegen en e| dene proeven mede met gunstigen uitslag Als een bewij; straatmuziekant niet dienen, dat tijdens Maastricht door vier geldwisselaar aldaar ontvangst van ruim geld werd omgewissi Over den smaa zegt men. Verwonde dat de Chineezen woonlijk iets vreemds) lekkernij maken vart' zendeling, uit China dat hij zelf de spijs ge die er eer. proefje vai het volgende recept Van de zijworm wor gebakken en in ki(j mengsel laat men een worden de larven m< gedrukt, de soep zac liet geel van een j| Zoo toebereid is het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2