Ontzien. Kerk- en Sclioolnieuws. Landbouw enz. Gemengde Berichten. '4 hem gela«t onmiddellijk zijn commandement over te geven en zijn nieuwe bestemming, Meester-Cornelis, te volgen, als schuldig veroordeeld alvorens gehoord te zijn. Zonder ooit eenig antwoord op zijne memoriën te hebben ontvangen, mocht hij op officieele wijze nooit vernemen, wie zijn beschuldiger was. Intusschen erlangde hij de zekerheid, dat als zoodanig was opgetreden de Gouv.- generaal, die, onder den invloed van zijn gunsteling en adjudant, en hem ter wille, zich zelfs het vervullen dezer rd voor hem liet welgevallen. Toen nu de Rochemont benoemd was tot lid en secretaris der commissie, hegaf zich "Verstege naar minister Keuchenius om in lichtingen. De Minister betuigde en toonde op onverdacht hartelijke wijze zijn leedwezen, hem geheel onwillens zo< te hebben gegriefd, en verzekerde, dat indien ZEx. alles vooraf had geweten de benoeming niet zou hebben plaatsgevonden. Verder verklaarde de minister zich bij die benoeming vooral door een ge voel van grootmoedigheid te hebben laten leiden. In zijne vroegere geschriften had de Rochemont ook den heer Keuchenius op de heftigste wijze aangevallen en beleedigd. Onder anderen had hij op hem het gedicht Aan een verrader des vaderlands toepas selijk verklaard. Maai nauwelijks toen de heer Keuchenius als minister was opgetreden, was diezelfde man bij den Minister komen vragen orn eene betrekking bij voorkomende gelegenheid, dewijl hij een schraal pensioen en een groot huisgezin had. De minister was later getroffen geworden door de mede deeling van ds. Pierson, aan wien de Roche mont zijn verrassing had medegedeeld over de vriendelijke ontvangstwelke hij van den Minister had ondervonden, en wetende hoe vaardig De Rochemont de pen voerde, had de minister gemeend in hem den gescbikten persoon te hebben voor het secretariaat dei- bedoelde Staatscommissie. De Minister be tuigde den heer Verstege zijn oprechten spjjt hem geheel onwillens dat leed te hebben aangedaan gaf hem vrijheid aan zijn voor nemen gevolg te geven om het publiek in te lichten en te laten oordeelen, maar dr ukte hem gemoedelijk op het hart, grootmoedig heid te betrachten. Hoe hoog die deugd ook waardeerende, komt de schrijver alleen er tegen op, dat de Minister daaraan heeft toegegeven zonder voorafgaand onderzoek, zonder het landsbelang bovenal te stellen. Dit laatste kunnen wij nog niet toegeven. Had de minister den heer De R. aangesteld, enkel om een blijk van grootmoedigheid jegens zijn vijand te geven, wij zouden tie aanstelling zeer betreuren. Nu echter door oud-gouverneurs generaal de heer De R. geschikt geacht werd, kon het lands belang door zijne benoeming niet geschaad worden. En wat nu het voorafgaand onderzoek aangaat, kon dit wel eigenlijk plaats hebben Immers de heer De R. ridder der militaire Willemsorde was eervol gepensioneerd en zijn zaak met Verstege was een persoonlijke, geheel vallende buiten de publieke beoor deeling. Als bovendi :n alle openbare personen eens moesten worden geweerd, ten gevolge van een door hen vóór jaren gepleegd vergrijp, nog wel van veel erger soort dan het boven bedoelde, - zouden er dan niet enkele af zettingen noodig zijn Dit neemt echter niet weg, nu de heer V. zulke onthullingen deed, dat een nader onderzoek in dezen zeer wenschelijk is, op dat in bovengenoemde commissie van voor lichting, geen onbetrouwbaar persoon als verslaggever zitting neme. Intusschen is in een vergadering van rid ders der militaire Willemsorde besloten po gingen aan te wenden hem deze orde te doen ontnemen. Militair Tehuis te Kampen. Dat er eerr ai dere Minister van Oorlog aan 't roer zit, is onlangs weer ge bleken. Zooals men weet, was de vorige Minister volstrekt niet gunsiig voor de militaire Tehuizen gestemd en verbood hij zelf het bezoek van het militair Tehuis te Kampen, tenzij men een schriftelijk bewijs van de toestemming der ouders kon overleggen. Die ongelukkige order is nu opgeheven waarvan een veel drukker bezoek ht.t dadelijk gevolg is. Men vraagt nu om geldel jj ken steun voor de inrichting om den arbe'd onder de jeugdige militairen te kunnen voortzotten. 19 September 1888. De rede van den voorzitter der Eerste Ka mer luidt aldus „Het heeft Z. M. den Koning behaagd mij voor het tijdperk dezer zitting wederom tot uwen voorzitter te benoemen en wederom doe ik een dringend beroep op uwen onmis- baren steun en medewerking, my op zoo wel willende wyze gedurende de vorige zitting verleend. Belangrijke wetsvoorstellen zullen aan de beoordeeling der Staten-Generaal worden onderworpen, voorstellen nauw samenhan gende met gewichtige volksbelangen. De Eerste Kamer met de in Nederland be staande toestanden bekend en zich van haar eigenaardige roeping bewust, zal ongetwijfeld hare taak tot heil van ons volk in zijn geheel weten te vervullen. Toepassing van rechtvaardigheid, van den volgens de bekende eeuwenoude omschrijving voortdurenden en standvastigen wil, een ieder zijn recht toekennende, blij ve zoowel in daad als iu woord ons streven. Een, als wij allen zijn in verknochtheid aan vaderland en vorstenhuis, mogen wij dan onder Gods zegen hopen, ook in deze zitting met vrucht werkzaam te zullen zijn ten al- gemeenen nutte. Ik verklaar het voorzitterschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te aan vaarden." De rede van den voorzitter der Tweede Kamer luidt aldus „Volgens het reglement van orde, en vol gens mjjn u bekenden maar niet benydens- waardigen leeftijd ben ik belast met de waarneming van het Voorzitterschap. Het gebruik wil, dat bij die gelegenheid eenige woorden worden gesproken, waarbij men 't hem moge te goede houden, zoo hij in herhalingen vervalt, want er zyn zaken, die wel herhaald mogen worden, daar ieder 't belang daarvan kent. Gewichtige en omvangrijke werkzaamheden zullen de Kamer wachten, en by die werk zaamheden zal geen zweem van partijzucht bij de leden der Kamer den doorslag geven. Door eendracht zal men trachten de belangen te bevorderen van het Nederlandsche volk, dat door volmaakte eendracht een der meest vrije volken van de garische aarde is. Ook mogen wij niet vergeten, dat aan onze hoede zijn toevertrouwd de vrijheden, rechten en aanspraken, door onze wetten gewaarborgd aan alle ingezetenen. God verleene daarbij Zijn onmisbaren steun en nimmer hoog genoeg geschatte voorlich ting. In denzelfden adem voeg ik hierbij, dat het den Albestierder moge behagen Z. M. onzen geeerbiedigden Koning nog vele gelukkige en voorspoedige regeeringsjaren te schenken. Dat is de oprechte wensch van alle Nederlanders." (Algemeene toe juiching). De minister van Koloniën heeft uit voerige beschouwingen aan den Gouverneur generaal medegedeeld over de pogingen, die zouden zijn aan te wenden, om het zede lijk en godsdienstig leven onder de mili tairen in Indië te bevorderen, inet aanbe veling om eer.ige binnen het bereik der autoriteiten liggende maatregelen al aan stonds te doen in werking brengen, zooals her sluiten van de cantines gedurende de godsdienstoefeningen, het verbieden van mili taire werkzaamheden en inspecties op Zon en feestdagen, enz. Naar het Vaderland verneemt, zijn de begrootingen voor oorlog en marine voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor marine *2 milioen hooger. Van de andere begrootingen zijn er sommige lager geraamd, 0. a. die voor binnenlandsche zaken. Op onderwijs wordt bezuinigd door afschafling van zeer vele normaallessen, terwijl maat regelen worden voorbereid om een volgend jaar twee Rijkskweekscholen op te heffen. Naar de Tijd verneemt, is het Tweede Kamerlid, de heer Van Nunen, zoo ernstig riek dat het noodig werd geoordeeld hem \an de laatste H. H. Sacramenten te voorzien. Toch is zijn toestand veel beter. Benoemd tot burgemeester van Vlis- s-ingen de heer H. P. J. Tutein Nolthenius te Zwolle. - De Unie Collecte bracht te 's Heer- 1.endrikskindereri 112,80 op. De opwekking tot bidden, van minister Keuchenius besprekende, wijst de Wagenin- ger er op dat deze daad reeds hierom van zooveel gewicht en nut is, omdat zij van veel moed tegenover de brutaliteit van het liberalisme getuigt. Zeer terecht schrijft het blad daarover het volgende «Hoe meer men de wereld ontziet, hoe brutaler ze wordt. Deze tactiek van zwijgen en ontzien heeft waarlijk lang genoeg in ens land rien schepter gezwaaid. Met de Stan daard zeggen ook wij »We zijn nog niet aan het stadium toegekomen, waarop de atheïst roemen kan «Thans heb ik mijn zin en is mijn taal de regeeringstaal van heel 't Rijk geworden!» Al ware de be doeling van den minister uit min edele drijfveeren voortgevloeidot al meenden we, dat hjj zijn bevoegdheid was te bui tengegaan, of om andere redenen beter gedaan haddezijn opwekking niet openbaar te maken, toch zouden we 't toejuichen, dat een Nederlandsch minister den inoed had om te doen wat hij deed. Een liberale re geering heeft te Atjeli een mohummedaan- schen tempel gesticht en rekent in ieder opzicht rn-t de leer van den valschen Profeet, wijdt zelfs rnet offerbloed spoorwegrails, locomotieven en wagons in, en hoe, zou het dan te laken zijn, dat een Protestantsch minister opwekt tot gebed voor een man, wien zulk een zware t tak wacht als den heer Pijnacker Hordijk in Indië Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Loon op Z m t door ds. .T. A. v. Boven te O. en W. .Souburg; voor Luntpren door S. Sleeswijk Visser te Rijsoordvoor Heinkenszand door P. Flieringa te Bavloniënbroek. De bevestigingstekst van Jr. de Visset- te Breskens was Itom 1113. Middelburg. Voordracht voor hoofd dei- school A. K. Beversluis te Rozenburg, J. A. Verheul te Amsterdam, A. J. C. de Beste te Middelburg, H. Sasburg te Veh ;n en J. Hooger land te St. Laurens. Middelburg. Ingevolge een op de Classis der Ned. Ger. Kerken genomen besluit waar hij de heer K. Werner die het beroep als oefenaar naai- Koudekerke had aangenomen slechts voor korten tijd aan die kerk kon worden afgestaan, heeft genoemde lieer voor dat beroep bedankt. Een ervaren paardenfokker heeft voor de fokkerij de volgende 10 regels vastgesteld. 1. Gebruik niet den naast bijzijriden of' goedkoopsten, maar steeds den besten dek hengst 2. Houd altijd voor oogeu, U-at een krachtige lichaamsbouw van het veulen alleen afhan kelijk is van dien der merrie; 3. Paar nooit anders dan de beste met den beste en laat u van dit beginsl nimmer afbrengen 4. Het Arabisch spreekwoord stilstaan en vet worden zijn de grootste vijanden van het paard, geldt ook voor de fokkerij 5. Een Engelsch spreekwoord zegt: de natuur brengt het veulen voort, de fokker het paard 6 Let er op, dat in het eerste jaar de grond gelegd moet worden voor het toe komstige paard 7. Vergeet niet dat de waarde van het paard door den mond gaat en de bij de voeding bespaarde centen licht verloren daal ders kunnen worden 8. Behandel het jonge dier nooit als een gevangene, maar verschaf het frissche lucht en veel beweging, want onreinheid, ongezon de lucht en stilstand ondermijnen klachten 9. Behoed het dier voor overmatige inspanning arbeid geeft kracht en gezond heid te veel verwoest beide. lü. Zorg dat gij steeds meester van uw paard blijft, maar wordt nooit zijn kwelgeest. Iersekc. De verzending der leverbare oesters einde Aug. begonnen, geeft in Sep tember nog weinig drukte. De prachtige zomerdagen, en de nog magere visch veroorzaakt vertraging der orders. De prijs f48 a f50 voor le soort zal waarschijnlijk a. s. Oktober dalen. Zoo dra men algemeen begint te visschen en dus de voorraad aan de wal grooter wordt. De geringe groei der oesters dezen zomer en het schadelijke (vooral dit jaar) van te vroeg opkorren noopt elk nog stee Is te wach ten. Kwantiteit en kwaliteit der oesters laten nog veel te wenselien over. Aange slagen pannen en plantoesters zijn iets wil liger doch nog steeds met weinig handel. Ierseke. Alhier is bij een werkvrouw, die een kleinen handel dreef in fruit en aardappelen, tijdens dat die vrouw naar de zee was gaan arbeiden, een kistje ontvreemd met f 17,50. Men vermoedt den dader reeds op het spoor te zijn. Terneuzen. Van wege de duiverisociëUit Arke Noö werden Maandag te Denze in Henegouwen duiven losgelaten. Te 10 uur gingen de dieren op reis. De eerste duit arriveerde te 1 uur 21, de tweede te 1,34 beide van den hr. Heijersjde 3e van dhr. P. Versluis te 2,29. De vierde van dhr. v. d. Bilt te 2.36. VlLsingen Dinsdag is de vrouw van den varkenskoopman \V. v. d. W. alhier een droevig ongeluk overkomen. Zij was met den tram naar Middelburg gereden. Bij aankomst aldaar op den Singel willende uitstappen, voor de machine stil hield, viel ■jj achterover op de straat Zij werd voor dood opgenomen. Drie dokters ,ier dig op plaats des onheiis uaj constateerden dat haar toestand b" was. In bewusleloozen toestani' naar een woning in de nabijheid inrichting gebracht, dewijl ha niet toeliet haar naar het te -eu 's by gasthuis te vervoeren. Naar tR, is zij oin 5 uur des avonds qqES nog even bij kennis geweest haie kinderen gevraagd te man was op het oogenblik 10]Q liet land van Kadzand, vat'A'WUillu te half 8 terugkeerde. De naam van den niet Bartjes, maar Banlje P 1 aa Heiiikenszand. Als eei<iulden. zeldzaam voorkomende ot leen onder naamde Slako onder Ovezawde en on- ophouden blijkt weer uit t matige inte- den landbouwer P. v. d. Ding. ten vorigen jare een kalf uitgifte van kop en pooten aan de lier of op naam, genoemd dier gelijk. 50 tegen eene Middelburg. Dinsdag 25 de j iarlijksche schietwedst der d. d. schutterij platr ee an deelnemers aan den 12'/, ure voor liet Ri -|- GOES, teneinde zich gezamenlijk baan te begeven, waar het-g-Q^g om 3 uur moet tegpnwoor eenige nummers ten beste te'J^ naar gewoonte zijn weder mooie prijzen beschikbaar waaronder één voor heeren officieren die aan den wedstrjjd wenschen deel te nemen. - Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaanderen: Sinds het Sloe en het Krekerak door de spooiwegdammen zijn afgesloten, heeft men in de Schelde eene verlegging van de stroomingen waargenomen, wat voor de eene streek voordeel, voor de andere nadeel aanbrengt. Terwijl vroeger, bijv, de provinciale booten een omweg moesten maken om van Vlissingen naar Breskens te komen tengevolge van een zandbank, die voor de haven \an laatstgenoemde plaats lag, gaan zij nu, uit de buitenhaven stoomende, regelrecht op Breskens af, daar gemelde zandbank een eind varder de Schelde op is verschoven. Ook heeft men waargenomen, dat er op son mige plaatsen, waar er vroeger geen sprake van was, aanslibbing plaats heeft, wat mettertijd op indijking kan uiiloopen. Daartegen over staat echter, dat er vóór de afsluiting der genoemde vaarwaters nooit zooveel van oeverafschuiving is gehoord als daarna. Vooral Noord Beveland |en het 5e district hebben daarvan te lijden. Maar niet alleen hebben er thans vaak oeverafschuivingeu plaats, maar voortdurend schuurt het water op vele plaatsen den oever lang zamerhand af, zoodat tegenwoordig op punten, waar vroeger de dijk voet door het lies taan van eene schorre, verre van liet water verwijderd was, deze geregeld be- spoeld wordt. En die oeverafschuivingen, èn die oeveratschuringen, veroorzaken voor de Waterstaat belangrijke kosten. Zoo hadden verleden jaar aan deze zijde der Schelde vier oeverafschuivingen plaats, waar van twee aan den Eendrachtpolder, die echter niet gevaarlijk waren en twee aan den calamiteusen Nieuw-Neuzenpolder. Ter voorziening van deze laatste werden zink- stukken aangebracht, die niet minder dan ruim 38000 gulden kostten en dat voor een polder, die voor gewoon onderhoud reeds met 2500 gulden op de begrooting voor komt. Niet minder zorg vereischte do Hoofd plaatpolder, waar wel geen oever afschuiving bekommernis baarde, doch waar de strooming zoo vlak langs den dijk ging, dat deze groot gevaar liep eenmaal in te storten. Dewijl de strooming aan dendijkvoet een diepe geul uitgegraven had, heeft men het noodig geoordeeld ook daar een zinkwerk aan te brengen, wat verleden jaar eveneens geschied is en een uitgaaf van niet minder dan ruim 52000 gulden ver eischte. Ook moesten de Angelinapolder en het waterschap Walsoorden door kostbare kraagstukken voor over.stroomir.g beveiligd worden. Slechts één lichtpunt is te midden van dat alles op te merken, n. 1. de aan winning van 100 H. A. gronds in het Axelsche gat. Toch is dit slechts een sobere winst, vergeleken bij de duizenden, die jaarlijks aan onze kust besteed worden. Iemand, die het weten kan, meldt ons als «aardigheid» dat bij de examens voor de hoofdakte te Breda aan een der eandi- daten de vraag werd gesteld«welk is tegen woordig de feuilleton van liet Nieuws van den Dag Of echter de candidaat dit «aardig» vond, wordt niet gemeld. Maas en Roerbode Omtrent de gewonde personen t dat zij alle drie in B. weer uitgaan k werk zal hervatten, is overgebracht. Bi twee kogels met g een uit de borst, hjj B. en H. zijn Te Meppel juist toen het tijd wa de gasfabriek haren dat onder anderen huwelijk bij kaarsli De dader die den heer fluijlecc gruwelijk mishandel naar de gevangenis. Te KraliDgen i te wa'.er geraakt, te water en redde 1. Op een der licl werf te Meuwediep i geschoten. Eergisteren on twist tusschen de zw de laatste den eerste deze, die in kennelij zijn mes en bracht c wonde in de linkerbo men voor diens leve een ruw menscli, die heeft reeds 18 maa ondergaan wegens f slagen aan een oud Na de misdaad begt in arrest, en werd na «VERDRAAG In de tot de doleeren Friesche Kerkbode woi van een merkwaardig g heid bij een liberaal, meester. Als men in dat soortelijke heeren hebben van verdraagza nemen alsof zij den ga voorraad dezer schoone gekocht, is het te begr in de doleerende krii wekt. Het blad schrijf In de geheel ongeloo in Friesland, word de pre niet gehoord. Toch ble belijder der waarheid ov onbekend, dat de tuirm meester tegen het or.j getuigde. Lang was dit in het oog en thans is offer van zijn overtuig kindje, dat gedoopt moesl de ais vader zelf over d kind te mogen en te m Ra iwerd mocht hjj het dat was tegen zijn gew den doop te moeten vn rige kerk, en ging daari naar Hjjlaard. En nu, zoo werd ons feit heeft de burgemee ontslagen, naakt aan der Dit voorbeeld van den burgemeester van Rauwe land bekend worden. Derg van een burgervader in de in de herinnering des volks Of liever, wie den Heere er te meerder door, tot Mogelijk is er ook wel dezen tuinman een plaats die niet bang is voor he Willen andere bladen üez door dit geval mede te c Merkwaardig is, dat ter Synode» verklaart, dat de Kerende» kerk geen doop "ogenblik één barer groot zoodanigen di op het broo een geheel huisgezin. Zou hjj toch heusch gi doop wel wat is? Nauwelijks uit dei Europa teruggekeerd, is k j'eeds ondervraagd omtren 'n de streken, welke hij jui G't zijne verklaringen blij! het geheel niet eens is mi der Engelschen, dat Tippo nebben gepleegd aan Stanl nebben aan het vermoord Barttelot, den bevelhebbei achterhoede. Tippo Tip is, volgens ka een getrouw bondgenoot v Staat; hjj heeft majoor Ba verleend voor het samenste dille en had persoonljjk laarvan groot belang. De 1 peschouwt den moord als een "lijk veroorzaakt, doord

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2