Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Bei Clercq met 46 en W. ten Haaf met 26 stem- men. Laatstgenoemdes lidmaatschap eindigt echter reeds met 1 November aanstaande. Op het blauwe briefje toch waarop gestemd moest worden voor een lid, ter vervanging van den heer Koole bij periodieke aftreding bekwam zijn tegencandidaat de heer H. C. Bolle de meerderheid, zijnde 25 stemmende heer ten Ha af had 24. Z. M. de Koning neemt slechts langzaam in beterschap toe. Op raad van den dokter zal hij de nieuwe zitting der Kamers op 17 September aanstaande niet openen. Uit de dagen van de regeering van het ministerie Kappeyne (187779 treuri ger schoolwetgedachtenis) dagteekent het ministerie van waterstaat, handel en nijver heid. De minister Kappeyne riep dit nieuwe ministerie in het leven, dewijl, naar hij meende het ministerie van binnenlandsche zaken te veel werk voor hare rekening had. Dit is nooit naar den zin der anti liberalen geweest, want het bracht ons vaderland weder op vele kosten, die daar enboven jaarlijks terugkeeren. De hr. Keuchenius heeft er in de Kamer vaak tegen geprotesteerd. Doch gedane zaken hebben geen keer, en de nieuwe regeering moet het er ook mee doen. Toch zal zij, waar te bezuinigen valt, dit niet nalaten. De minister Havelaar toonde dit dezer dagen weer, door de af deeling B (spoorwegen) bij zijn departement op te heflen, en in te deelen bij de andere afdeelingen. Wij houden het er voor dat het geen overtollige weelde is, de «overtollige weelde» aan sommige departementen tegen te gaan. Ook op dat gebied valt misschien nog wel wat te snoeien. Z. M. heeft eervol ontslag verleend als le luitenant bij de die .stdoende schutterij te Middelburg aan den heer J. J. Goetzee; en benoemd als zoodanig den heer U. J. W. van Nooten, thans 2e luitenant, en tot 2e luit. den heer D. J. Braakenburg, thans schutter. Uit s Gravenhage komt het bericht dat aldaar overleden is de heer J. J. van Swieten gepensioneerd luit. generaalStaats raad in buitengewonen dienst. De schitte rende diensten door hem in onze Indische oorlogen bewezen,die hem tot de hoogste mili taire waardigheden deden opklimmen, en laatst de vaderlandsliefde aan den dag gelegd door op zijn ouden dag het opperbevel over de tweede Atjeh-expeditie op zich te nemen, zijn overbekend, en maken dat zijn naam in gezegend aandenken der natie zal voort leven. V. Swieten was de eenige door Z. M. den Koning gerechtigde tot het dragen van het grootkruis der Militaire Willemsorde. Maandagavond werd door de liberalen een vergadering gehouden te Tietjerkstradeel, tot het stellen van een candidaat. Na afloop T) FEUILLETON. 1588 DE „ONOVERWINLIJKE" VLOOT 1888 Wie zich aangordt beroeme zich niet, als die zich losmaakt. Koning Achab. Gelijk in eiken geregelden veldslag ieder soldaat zijn bevelen heeft, die stipt moeten worden gehoorzaamd, zoo was ook het bestrijden van de Armada verdeeld tusschen de Engelschen en Hollanders. De Engel- schen zagen hunne Goliats ter zee op de wateren zelve dapper onder de oogende Hollanders en Zeeuwen, met omtrent 150 galjoenen, sloepen en fluitschepen, waakten nacht en dag op de ongenaakbare kusten. Op die gevaarlijke oevers waren zij thuis welnu, onder Justinus van Nassau, War mond, Van der Does, de Moor en Rozen- daal versperden zij met onverstoorbaar geduld alle gaten en openingen, vast besloten geen sterveling er door te laten en verlangende om met Parma aan den dans te komen. Ook zij hoorden en zagen de krijgsver richtingen der twee vloten ook zij hoorden de kanonnen bulderen, ook zij hadden zoo gaarne om die logge gevaarten heen ge vlogen en hun want en wimpels in flarden gescheurd, en hun den buik volgeschoten. Maar neenhun werk was het geduldig en belangrijk waken, en beletten dat Parma uit de haven kwam. En al stuurde Medina nu al bootslieden tot Parma jawel, niets was er aan te doen, Parma had zich geducht toegerust. Met ontzettende inspanning had hij alle waterwegen er op toebereid, om hem ten spoedigsten te doen uitzeilen. Keur van oud-strijders, van edelen en gemeenen bloede, in de schitterendste uniformen waren daar bijeen, braudend van strijd lust en hoogst bekwaam. Overvloed van eetwaren en de noodige artikelen om een der werkzaamheden sprak de Voorzitter een «hartig» woordje, waaruit blijkt hoe die heercn over ons denken. Hij zeide: Ik wek ten slotte op tot getrouwe stem ming. De uitslag, wij weten dien niet, maar wie er ook candidaat worde, aaneen sluiting is noodig. Het zedelooze verbond tier clericale partijen onderling, nog versterkt door verschillende radicalen, herinnert mij aan Luther's woorden De vijand rukt vast aan, Met opgestoken vaan Hij draagt zijn rusting nog Van gruwel en bedrog En daarom voorwaarts 1 En bovenal sluiting der gelederen 1 Men behoeft niet te vragen of er in Bergum zal «gewerkt» worden, vooral nu de anti-liberalen bij Satan vergeleken worden Middelburg. Hedenmorgen had de jaarlijk- sche tentoonstelling in de ambachtsschool plaats van de vervaardigde voorwerpen en teekeningen. Een en ander gaf blijk dat de leerlingen met vlijt de lessen gevolgd hadden en dat het onderricht der leermeesters uitste kend is geweest. Vooral den heer Geldot on derwijzer in het timmeren en bouwkundig teekenen komt alle lof tee. De uitslag der bekroningen was als volgt In de 3e klasse waar het proefstuk in een kroonlijst bestoud verkreeg J. C. Vreke den eersten prijs een waterpas en meetrol, en verder werden aan H. J. Peeters een graadmeter en duimstok en aan J. J. Krijger een schrijf haak geschonken. In de 2e klasse, proelstuk borstwering met dekstuk en plint, verkreeg P. Rornejjn den prijs een veerploeg en zes bijtels. In de le klasse, proefstuk kruisraampje, werd aan J. C. Brakel een bossingschaat als prijs gegeven. Als smeden verkreeg A. M. Jongepier, leer ling 3e klasse, een horloge, de leerling 2e klasse, v. Vlaanderen verkreeg bij loting den prijs en wel een diktepasser en de leerling 3e klasse Janse een orle inpasser. Voor weinig schoolverzuim werden W. C. Snijders met een drilboor en duimstok en Baggerman met een waterpas begiftigd. De leerlingenW. Landman, H. J. Peeters, J. J. Krijger, P. A. A. v. d. Rhee, H. M. Baggerman, J. C. Vrekeen P. W. Scheffer, allen timmerlieden en A. M. Jongepier smid werden eervol ontslagen. Van de 2e naar de 3e klasse gingen over W. H. Oorne, M. W. Vo ts, P. Rorneijn, .1. van Hekken en J. W. v. d. Voorde terwijl één leerling, als hebbende te weinig begrip, moest blijven zitten. Van de le naar de 2e zjjn bevorderd J. C. Brakel, timmerman en P. v. Vlaan deren, W. O. Snijders en J. Janse smeden, terwijl een leerling wegens te veel school verzuim wegens ziekte en een omdat hij nog te kort op school was in de le klasse moesten blijven. schitterenden intocht in London te houden, ontbraken met. Maar hoe er uit te komen Zich door die onversaagde [Hollanders en Zeeuwen heen te slaan, die evengoed te water als te land thuis waren en elk oogeriblik tot den strijd bereid? En toch hij moest, anders was alles in de war. En hoewel hij vreeselijk verontwaardigd was, ja woedend, over de dwaze bevelen van Filips, nu zou hij zich toch gaarne met de vloot vereenigd hebben, want hij voor zag de zee van jammeren en ellende die de mislukking van het plan zou uitgieten over Spanje, en over de zaak die Spanje zoo na aan 't harte ging. Maar hij kon er niet uitHij hoorde 't bulderen der kartouwen, wist, zag in zijn verbeelding hoe Medina in de grootste veri wijfeling op hem wachtte, en razend van ongeduld en spijt in zijn kogelvrije kajuit over hem redeneerde; hoorde in zijn gedachten hoe zij hem wantrouwden, eerst fluisterend, eindelijk luid spraken van verraadvan trouwbreuk Hij hoorde en zag dit alles, wat ook werkelijk geschiedde, doch hij kon niet anders. Hij. de man met etn onbeperkt zelfvertrouwen, die gewoon was zijn wil duor te zetten met ijzeren hand 1 O hoe vervloekte hij die Hollanders, die hij nu niet als de Engelsche gezanten bij den nêus kon nemen. En toen de Hollanders nu en dan nog eens een kogel in de haven zonden om. hem te sarren en tot tegenweer te prikkelen, o, toen liep de gal bij hem over. Hij zou er door. lederen bevelhebber, die bezwaren opperde, stak hij zelf het staal in de borst. Duizend scherp schutters scheepten zich in deden op de Zeeuwen een aanval en kwamen allen lot den laatsten rnan om. Drake schreef dat Parma zich gevoelde als een beerin die van haar jongen beroofd is. En toen Ev. Luth. Kerk. Drietal te Zierikzee J. H. Gonlach te Beverwijk, P. Keeper te Woerden, en J.C. de Meijer te 's Her togen bosch. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. van Selms werd gister voor middag in de nieuwe kerk te Kralingen bevestigd door ds. Crousaz naar Joh. 12 :29. Des avonds verbond de bevestigde zich aan zijne nieuwe gemeente. In de Nel. Herv. Kerk zijn thans 65 predikantsplaatsen langer dan5 jaren vacant, 15 zijn langer dan 10 jaren vacant; 7 zijn langer dan 15 jaren vacant; en 1 gemeente (namelijk St. Anna Parochie) is gedurende bijna 25 jaren zonder eigen predikant. Voor de 382 vacatures zijn slechts 2 candidaten beschikbaar. Bedankt voor Houtrijk en Polanen door dr. G. P. Kruijff te Domburg; - voor Akkerwoude door E. M. v. IJsendijk te Laren. Beroepen te Arnemuiden de heer J. C. V. Meischke, canddiaat tot den H dienst te Hoogezand (Groningen.) Chr. Ger. Kerk. Heinkenszand. Tweetal Ds. A. Delfos, oud-zendelingleeraar te Leiden en Ds. M. H. K. Mol te Dussen (N. Brabant.) Twaalftal te Tholen (vacature dr. C. C. Schot Cz.) J. G. Klomp te 'sGraveland, E. A. Lazonder le Oosterwolde, J. L. H. Kalkman te Monster, J. Kok te Goude rak, J. A. van Boven te Souburg, S. Slees- wijk Visser te Rijsoord, J. J. Ruijs te Mijns- heerenland, J. L. Tichelaar te Ouddorp, A. H. de Klerk te Ridderkerk, O. R. Rijnen berg teValkenburg, W. P. K. Goeree te Kerk- werve, J. F. de Klerk te Dirksland. Middelburg. Aan 't instituut Van Lin- schoten is als onderwijzer voor 't Fransch en 't Hoogduitse!) benoemd de heer G. de Boer te Lichtenvoorde. Zaamslag, 10 Sept. Heden namiddagen ook des avonds trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op, de heer van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch. Hij sprak, naar aanleiding van Openb. 14:6 en Ps. 100:2a. over de liefde en de ontferming die men in den lande voor de weezen heeft. Hij gaf ook eene be schrijving van den toestand, waarin die inrichting verkeerttevens gaf hij eene schets van de ontzaglijke uitgaven, die de inrichting jaarljjks eischt, en er wel oogen- blikken zijn geweest, dat de financieële toestand zeer ongunstig was, maar als de nood zóó hoog was geklommen, God de Heere wonderbare uitredding schonk. Ook wekte hij op tot gebed voor deze stichting. Er werd f 119 gecollecteerd. Op dit oogenblik worden in die inrichting 849 weezen verpleegd. 28 zijn er reeds naar hij hoorde dat de vloot in Calais was8 Aug., scheept hij 16000 man in, als koren- zakken op elkaar gestapeld, waar zij 2 dagen gevaar liepen te rotten, alles in de hoop dat de vloot het kanaal zou schoonvegen en de schepen en soldaten dus bevrijd zouden zijn van de hardnekkige onversaagde, taaie Hollanders. In plaats daarvan verneemt hij na twee dagen de jammerlijke verstrooiing en vlucht der Armada. En eere den Hollanders en Zeeuwen, die den moed der onvoorwaar delijke gehoorzaamheid betoonden, ook waar zij van strijdlust brandden. Want hadden zij uit overdreven vaderlandsliefde, of te grooten ijver hun posten verlaten, alle be vochte zegepralen van de Engelschen zouden van nul en geener waarde geweest zijn. Merkwaardig is werkelijk dit punt der historie. Medina en Parma bijna hun doel bereikt, dicht bij elkaar, alles, alles ver geefs. Wie hier van toeval spreekt zal toch wel moeten bekennen dat dit woord enkel is uitgevonden om onze onkunde te bedekken. Intusschen moeten wij terug naar de vloot. We weten hoe ze in dien feilen slag van 6 Augustus 15 schepen en 5000 man verloor. De maat der ellende was in tusschen nog niet vol. Een groot galjoen werd opgeëischt duor een Engelschman, en toen een der onderbevelhebbers de vlag naar beneden halen wilde, stak de kapitei hem dood, doch werd een volgend oogenblik verslagen door der gedooden broeders. Met man en muis ging het schip te gronde. Een ander schip onder bevel van Don Diego, een der voornaamste edelen, verzocht een Hollandschen visscher hem binnen te loodsen. De visscher bracht hem echter bij de holl vloot, waar Van der Does hem aanklampte en buitmaakte. Don Diego werd als krijgsgevangene naar den Haag gevoerd Amerika vertrokken, die naar luid hunne berichten aldaar een goed bestaan hebben gevonden. Goes. Gedurende de laatste viei jaren had het Bestuur der Bijzondere school alhier een dubbele taak te volbrengen niet alleen moest het zorgen voor alles, wat betrekking heeft op het onderwijs en de financiën, maar tevens trad het op als commissie tot wering van schoolverzuim. Van die laatste zorg is het nu ontheven, daar er op vprzock van het Schoolbestuur eene afzonderlijke commissie is gevormd, die onder den r.aain van «Commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek» alles zal jdoen, wat in haar vermogen is, om de ouders, wier kinderen de Bijzondere school bezoeken, op te wekken toch hunne kinderen zoo getrouw mogel.jk te zenden. Deze commissie bestaat uit de heeren J. C. Wirtz Cz., Voorzitter, Johs. deJonge Az. Penningmeester, P. Verburg, D. Cappon, Jb. Loggers en G. M. Klemkerk, secretaris, terwijl er nog eene vacature is. Op verzoek dezer commissie zal «de Zeeuw» elke maand een kort overzicht plaatsen om trent het bezoek der bijz. school alhier, zooals die hieronder volgt In de maand Aug. waren op de Bijzon dere school alhier aanwezig 154 leerlingen, waarvan er 108 geen enkelen schooltijd verzuimden, 40 leerlingen verzuimden van '1 tot 10 schooltjjden, terwijl er nog 6 leerlingen waren, die van 10 tot 20 school tijden verzuimden. Het geheele verzuim be droeg 3,9%. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissie, in het najaar van 1888 belast met het afnemen der examens ter verkrij ging van de akte. bedoeld in art. 56, a. van de wet van 17 Augustus 1878, in de provincie Zeeland a. tot lid en voorzitterde schoolop ziener in het district Middelburg b. tot leden de schoolopzieners in de arrondisse menten Middelburg, Goes, Tholen en Oost- ourg; c tot lid-plaatsvervanger: de school opziener in het airondissement Axel. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te Zoutelande c. s. f 13.47 Vrouwepolder f8. Wemeldinge f20.06 en te Grijpskerke met de nagekomen giften f39,23. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft O. en R. wegens inbraak bij Wed. de Roo, veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en den heer M. te Zierikzee wegens beleedi- ging veroordeeld tot een boete van 50 cents. Het vonnis der Middelburgsche rechtbank in zake de bekende inbrekers is dus beves tigd doch het vonnis der Zierikzeesche rechtbank in zake M. die tot f25 boete veroordeeld was, vernietigd. De vlag van dit schip werd door Van der Does aan de St. Pieterskerk te Leiden ge geven. Ze was zoo lang dat zij van het gewelf tot op den grond neerhangende, nog niet geheel ontrold was. Een ander schip werd zonder masten en op het punt van zinken door Hollandsche schepen bemachtigd, en naar Vlissingen gevoerd. Verheugd over den rijken buit, er waren o. a. 48 metalen stukken aan boord, vonden zij ook eenige kisten met kostelijken Ribadaviawijn, en die smaakte den dap peren overweldigers zoo heerlijk dat zij niet te verzadigen waren. Doch het lek gescho ten schip kantelde eensklaps en zonk met 300 alles, behalve den wijn, vergetende matrozen naar de diepte. Dat was een zeer treurige overwinning. En daar op deze wijze de vloot «een voor een van zijn veeren verloor», als Howard zeide gaf de wel niet bekwame maar toch ridderlijke Medina Sedonia, diep teleur gesteld en gegriefd, bevel tot den aftocht. Geen oogenblik kon zij langer blijven of zij ware op de vlaamsehe banken gevaren en zoo stevende zij N. N. O. de Noordzee in. En de Engelschen zouden haar bijkans ge heel vernield hebben, als niet gebrek aan kruit en kogels dank zij de karigheid der koningin hen genoodzaakt had te staken. De armade was niet zoo verwon nen, dat zij nog niet kon trachten haar vijanden te verslaan. «Maar zoo schreef een Admiraal de Almachtige heeft hen met wonderbare vrees geslagen, en wie van hen in nood zaten, werden door. niemand geholpen, maar schandelijk en trouweloos in den steek gelaten.»«In gemoede ?'e Winterik denk dat de Hertog zijn hertog dom er gaarne voor zou willen geven om in Spanje terug te zijn.» Slot volgt) Gisteren is de J ustitie naar Boschkapelle vertrok een onderzoek in te stellen n.oedelijk aldaar gepleegdei Hnusweerd. Teneinde aai avonds het invaren van on bezwaarlijk te maken, is ei staat op den oo»thavendam bal geplaatst, van grootere vroegere. Met het kustlicl havendain is thans de verk doelmatig en geriefelijk. Te Wemeldinge heefl ziekte onder de varkens was vertoond. Althans een paar plotseling ziek en moesten afg In de gemeente Slui op den openbaren weg een jaren aangerand door zeker persoon >an 21 jaar. Op 1 snelde een landbouwer toe, rander maakte, dat hij uit De politie van Sluis, in ke een en ander, wist zich van te maken. Naar zijn zegger ken geweest en had niet g deed. Hij is reeds overgebr delburg. --De Middelb. Crt. sch Het in sommige bladen richt uit W issekerhe, als zijdsche felicitatiën gewisseli H. K. H. prinses Wilhelm! tertje van den landbouwer gevolgd door het afzenden speelgoed door eerstgenoen naar men ons schrijft respondenten-fantasiealtha Wissekerksche prinsesje, n familie is daarvan iets bekt Door de loodskweekeli bij het Nederlandsch loodsv gen, C. Sorgedrager en F. le I met gunstigen uitslag exami de betrekking van zeeloods ir «Oefening baart ku spreekwoord. Dit werd Vrjj bewezen op eene, door eer de scherpschutters-vereenig gehouden tusschentqdsche door een der leden, de he in eene serie van 6 opeenv 70 punten werden behaald,1 rozen en een 10. In 6 schc hoogst aantal 72 punten b Donderdag middag Rhjjnspoorstation te Utrech tinte vreemdeling af, die antwoord krjjgen kon op et hjj in een onbekende taal aa die hem tegemoet kwam. van het eene naar het ant het stationsplein geloopen ti hem een ambtenaar van de een tijdlang in Suriname ws moet en enwie bescl van den inboorling, t oen het Neger Engelsch, antwo wilde massaom den h deze bedankte voor zijn zoi schapsbetuigingen en gaf he noodige inlichtingen. Dezer dagen zoo ve kwam op het perron van stations in Nederland iemam pen, roepende: Jansen. Jansei trein gereed om te vertrekk< wende man ijlde naar een Een der in den trein zitten even zijn hoofd buiten het ving daarop zulk een gewi dat hij suizebollend in 'tkusse Woedend riep hij den hoof< wien hij de zaak vertelde. «Maar heet u Jansen ducteur beleefd. «Neen antwoordde de o «Nu wat deedt ge dan u het portier te steken?» me bedaard op. Te 's Hertogenbosch dag avond te ruim elf ure S. V. voor de gevangenis groeid houtgewas, onmiddf ringmuur der gevangenis e rapporteerde dat aan den s< dant der wacht, die met langs het hout onderzoek hoorde. Intusschen bleef de schi don, dat hij iets gehoord sergeant naar de wacht gi taarn te halen. Toen hoon in het houtgewas loopen herhaling: «Haltwaarop kreeg: «Dat doe ik niet v je doodschieten». Middelen donker een man gekleed i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2