Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verzoek, om in verband met Israels Verzoen dag samen te komen tot gemeenschappelijk gebed voor Israel. Met instemming nemen wij dit verzoek over. Zaterdag 15 Sept. a s. heeft Israel zijn Grooten Verzoendag. Laat ons zegt het blad aan den vooravond van dien dag, dus Vrijdagavond 14 Sept., als Israels Groote Verzoendag aanvangt, samenkomen tot het gebed voor Gods oude volk. En waar dit volstrekt onmogelijk is,zoekedaar dien avond, in het bijzonder, ieder geloovige het aan gezicht des Heeren voor Zijn oude Volk. De Nederlandsche regeering heeft besloten, aan de sacharine uit een gezond heids-oogpunt haar aandacht te wijden. Aan de geneeskundige raden is namelijk de vraag voorgelegd, of het gebruik der sacharine maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt. In Frankrijk, en laatstelijk ook in Engeland, is die vraag bevestigend beantwoord. De heer Gerritsen, burgemeester van Groede, heeft concessie aangex raagd tot het exploiteeren van een tram] van de gemeente Sluis naar de Belgische grens, in aansluiting met twee tramlijnen, welke de Belgische buurtspoorwegmiatschappij zal aanleggen. Het Dagblad meldt dat de toestand des Konings gunstig is, «want Z. M. heeft dezer dagen over zaken van handel en nij verheid gesproken Zeer hopen wij dat het Dagblad gelijk heeft. Of nu echter alle redenen tot ongerustheid weggenomen zijn, zal de vraag blijven. Denk eens aan keizer Frederik die bemoeide zich ook met staatszaken en zat aan het venster terwijl de kille hand des doods hem reeds omkneld hield. Door het polderbestuur van Walcheren zijn uitgeloot de volgende obligatiën ten laste des polders Acht stuks, elk van 11000, volgens art 7 van het conversieplan van 3 Maart 1856 nommers 334, 656 a en b, 436, 108. 737, 416, 329, 569. Vijf stuks, elk van f 1000, volgens art 9 van het plan der geldleening van f 300,000 van 28 Februaii 1863; nommers 46, 49, 275, 196, 170. Vier stuks, elk van f IC 00, volgens art. 9 van het plan van geldleening van f 100,000, van 2 Maart 1876nominers 7 en 40 der eerste serie, 90 en 74 der tweede serie. En vijf stuks, elk van f 1000 volgens art. 10 van het plan van der geldleening van 1165,000 van 22 September 1877 nommers 143, 41, 13, 79 en 27. Deze obligatiën zullen worden ofgelost na 1 Januari 1889. M. C. 6.) FEUILLETON. 1588 DE,,ONOVERWINLIJKE" VLOOT 1888 Wie zich aangordt beroeme zich niat, als die zich losmaakt. Koning Achab. Men zal zoo zeggen, de onoverwinlijke had reden om aan de juistheid van haar naam te gaan twijfelen. Nu weer pas was een harer dapperste capitanos aan boord van Drake als krijgsgevangene ge komen en was zij reeds eenige voor name schepen kwijt, benevens 450 man en 100.000 ducaten. Een en ander was echter slechts een begin der smarten. En nu zelfs begint de geschiedenis schijn van eentonigheid te geven, want elke nieuwe dag dat de zon aan den hemel scheen bracht nieuwe onheilen, nieuwe jammeren. Het was 2 Augustus, Dinsdag. Des mor gens te v(jf uren begon reeds het gevecht, waaraan veel schepen zouden deelnemen, veel kruit zou worden verschoten zonder on- dertusschen een der partijen eeriig voor deel te verschaffen. De Engelschen hadden op 't laatst niets meer en een oud kannonnier gaf op luid ruchtige wijs zijn ongenoegen te kennen over de veelszins onoordeelkundige wijs van schieten. Doch waren de Engelschen daar al geen meesters inzij waren het wel in de kunst om de Spanjaarden te tergen hun tuig en hun want te beschadigen, en zich bjjtijds uit de voeten te maken, zonder dat de bevelhebbers der armada ondanks al hun grimmigheid er iets aan konden gebeteren. Ook de twee volgende d igen weH er van weerszijden dapper gestreden de Engelsche vloot werd versterkt door tal van adellijke en burgerlijke vrijwilligers die vol edele geestdrift het zilte nat gingen bevaren, om mede de eer te hebben die groote kasteelen te beschieten en te be strijden. Het was intusschen reeds zoover geko men dat Medina Sidonia gebrek kreeg aan kogels en vooral het gemis gevoelde van kleinere schepen. Daarom zond hij om Parma in het vaste vertrouwen dat de -- De lieer J. A. Bolle te Zonnemaire is 1 enoemd tot burgemeester aldaar. De antirevolutionaire candidaat voor de tweede kamer te Bergurn is de heer L. de Vries te Minnertsga, die in Maart jl. te Schoterland is gevallen. De liberalen verwachten dat E. B. Kielsira hun candi daat zal zijn. Jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman is niet voornemens in de vergadering der sociaal democraten te 'sGravenhage op te treden. Hij is wel uitgenoodigd, doch heeft, evenals baron v. <1. Feltz, er voor bedankt. Aan Z. M. den Koning is een request verzonden door enkele ingezetenen van het eiland St. Martin, in de West. Zij zijn al len eigenaars van slaven geweest. Toen in 1862 de slaven vrij verklaard werden, ver loren request anten hun inkomsten en sinds dien tijd vervielen zij tot armoede. Zij geven te kennen, het aanstaand Jubilé van de vrijmaking der slaven niet te kunnen mee vieren, daar de regeering te kort geschoten is in de verplichting, schadevergoeding aan requestauteu uit te keeren. Op deze schade vergoeding van f 100 den persoon diingen zij alsnog aan. Een kundig rechtsgeleerde, de heer mr. G. Belinfante, is Dinsdag in den ou derdom van 51 jaren, na een langdurig lijden te 's Graver.hage overleden. Dr. J. Hocke Hoogenboom te Zonne maire is benoemd tot arts te Nieuwerkerk a/d Ysel. Ned. Herv. Kerk. Verbeterd bericht. Op het tweetal te Jutfaas komt voor ds. J. Post te Charlois. Clir. Ger. Kerk. Bedankt voor Kamperland door ds. B. Veenstra te Vlissingen. Op de volgende Ijjst der Unie-collecte komen voor Aagtekerke met f43,575 en Domburg met f31,76. Namens de Synode der Christelijke Ger. kerk is een schrijven verzonden aan de voorloopige synode der Ned. Ger. kerken, waarin het vraagstuk der vereeniging nader uiteengezet, de reformatorische beweging van 1886 tot bevrijding der gereformeerde kerken toegejuicht en nadere besprekingen tusschen deputaten der beide afdeelingen van de gereformeerde kerk, ofschoon niet op den aangeboden grondslag, aangeboden worden, met erkenning evenwel dat de synode den voorslag der voorloopige synode, zooals hy daar lag, niet heeft aangenomen. eerste de beste boodschap voldoende zou zijn om Parma te zien verschijnen en zich met hem te zien vereenigen. Statig en rustig vervolgde de vloot in tusschen haar weg, door de Engelsche op de hielen gevolgd, naar Calais. Daar i.u liet zij in den middag van 6 Aug. de ankers vallen. Hier was dus de plaats van beslemming. Hier zou Parma zich met haar vereenigen. Hier zou de victorie beginnen. En toen nu daar die trotsche, majestueuze schepen voor anker lagen, een halve maan gelijk, op de reede van Calais, zóó dicht bij hun bestemming was het toen een wonder dat de Engelsche bevelhebbers met zorg die trotsche gevaarten van hunne kleine schepen aanzagen? Zij zagen de wimpers fladderen, en de harten klopten hun van angst over de mogelijkheid alleen dat zij het op den duur tegen hen niet zouden kunnen houden. Eu daarom deed Howard alle kapiteins bij zich aan boord komen om met elkander te beraden, wat te doen. En terwijl ze daar die ontzaglijke galjoenen aanstaarden, kwam admiraal Winter op den inval of het niet goed ware branders op de vloot af te zenden. Branders gelijk nu 3 jaar geleden de schipbrug van Parma voor Antwerpen hadden vernield en die zulke ontzaglijke ver woestingen hadden aangericht. Ja, dat vond instemming. Met alle macht ging men aan het werken hoewel het niet meer mogelijk was zulke dood- en verderf brakende werktuigen klaar te maken als toen bij Antwerpen, toch beproefde men de bran dende vlotten op de Spanjaarden los te sturen, hopende dat de schrik eveneens het zijne bij zou dragen. Zoo gezegd, zoo gedaan. In een stikdonkeren nacht werden acht houtvlotten op stroom gebracht, en onder begunstiging van den wind op de Spanjaarden gezonden; op een juistoogeri- blik in brand gestoken, zoodat de onheil spellende gevaarten heel den omtrek in gloed zetten. Het is onmogelijk den schrik, de vreesdijke paniek te beschrijven die zich van de bemanning der armada maeatar Bij het schrijven zijn drie besluiten ge voegd, (reeds door ons meegedeeld) rakende het statuut van 69, de voorwaarden tot vereeniging (het aangenomen voorstel Beu ker) en de opleiding der leeraren door de kerk. Punten 2 en 3 zijn bindend voor de deputaten, over punt 1 wordt de mogelijk heid tol schikking opengelaten. Ylissingen. Maandag a. s. hoofd de heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Wees inrichting te Neerbosch, 's avonds te 7 uur in de Ned. Herv. Kerk op te treden tot het doen van mededeelingen over Neerbosch. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Onder meer kwamen heden voor C. de Klerk 21 j., en Lein de Klerk 36 jbeiden wonend- te Midlelburg en Willem de K. 33 j te Koudekerke beklaagd van tezamen en in vereeniging zich op 22 Mei schuldig gemaakt te hebben aan mis handeling der beide zoons var. den burgemeester van Biggekarke, A. en J. Si- monse en wel op 't Zand onder de gemeente Koudekerke. Beide mishandelden waren met hun meisje aan het rijden, toen zij door beklaagden werden aangerand. Ook werd nog 11. Th. R. Cuipers, sergeant alhier in garnizoen, geslagen. Ie en 2e beklaagden gaven voor zulks in een staat van dronkenschap gedaan te hebben. 3e beklaagde die heden reeds voor een mishandeling bij een andere gelegenheid gedagvaard en verhoord was, bleef pertinent ontkennen schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Acht getuigen werden in deze zaak gehoord, die allen de schuld van deze drie getuigden. Het O. M. achtte dit een feit zooals zelden nog behandeld werd n. 1. mishandeling zonder eenige oorzaak hoe genaamd en dat nog wel, naar uit al het gehoorde blijkt, in het bewustzijn van wat ze deden. Het O. M. eischte daarom voor ieder 3 md. en in de kosten van het geding. Over 8 dagen uitspraak. Voor het gerechtshof te 's Ilage werd gisteren in hooger beroep behandeld de be kende diefstal, bij de weduwe De R. te Goes gepleegd. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis der Middelburgsehe rechtbank waar bij de twee personen, R. uit Wemeldinge en O. uit Ierseke, voor den diefstal met braak en inklimming veroordeeld werden eder tot 7 jaren gevangenisstraf, i maakte bij het zien der branders. «De branders van Antwerpen gilde men dooreen. Naar geen bevel werd gehoord. Vele soldaten, die de ontzettende verwoesting van nabij hadden gezien, door die helsche werktuigen bij Antwerpen's brug veroor zaakt, liepen in doodsangst ginds en her, in een oogenblik werden alle ankers gekapt. Razende trachtte men alle pogingen aan te wenden, om aan het wisse verderf te ontkomen. Elk oogenblik verwachtte men weèr de zee tot op den bodem te zien sple ten. Dit gebeurde niet, want de branders waren niet half zoo gevjarlijk als de be roemde Antwerpsche. Doch dit wisten de Spanjolen niet. En door de verwarring ge raakten vier of vijf schepen in elkaar ver ward, terwijl twee lot op de kiel afbrand den, en de vloot dus een vreeselijke slag wa< toegebracht. Merkwaardig! Wat ondanks de beste voorzorgen en den meesten i,ver, ondanks het genie van den Italiaan Gianibeli bij Antwerpen mislukte mislukte door de ver regaande onhandigheid van een der llolland- sche Admiralen, om n. 1. Antwerpen te ver lossen door de helsche machines daar was alleen de herinnering aan deze gebeur tenis voldoende om een bemanning, zoó uit gelezen en in zóóvael veldslagen gerijpt» geheel de bezinning te doen verliezen. En toen de morgen aan den hernel lichtte, bleek hoe verscheidene di r Spaansche schepen ontredderd waren, en zelfs een schip, het grootste dat er bij was, zonder roer en met groote schade de haven van Calais trachtte binnen te loopen doch niet kon. Admiraal Howard stuurde er dadelijk twee sloepen op af, bemand met 100 man notabene tegen een galjas met 40 stukken en 750 man Maar al dachten de duizende fransche toeschouwers, die op de kade van Calais dit schouwspel aanstaarden, dat de moedige Engelsche roeiers onherroepelijk den dood in de kaken liepen 't was anders. Met een moed, die boven alle beschrijving gaat, klampten de Engelschen de Spaanschen aan boord, na enkele schoten gewisseld te Vlissingen. Een R. C. geestelijke, die te Breskens moest zijn ging, na Donderdag niet den sneltrein bier aangekomen tezjjn, naar ue Lootdoch oegaf zich inplaals van op de boot naar llreskens, op de boot naar Engeland. Toen hij op zee was, ontdekte hij de vergissing. Heden Vrijdagmorgen is hij weêr meê teruggekomen. Goede vrien den hadden voor hem de overtochtkosten heen en terug betaal-dewijl de eerwaarde heer die op zulk eene vergissing i iet ge rekend had, niet genoeg voorzien was. Voorwaar een lastige vergissing! Men schrijft ons uit het 4de district. De eerste toebereidselen voor het bestraten van de Appelstraat, zijn reeds gemaakt, üe kantsteenen zijn aangevoerd en door middel van Belgische steenwagens, bedoelde straat ingevoerd. Met het bereiden van den grond slag, als mede het aanvoeren van keien, is men nu bezig. Door het aanhoudende natte zomerweder, was die straat tot heden in een elleodigen toestand. De grondsoort is zware klei. Met den oogsttijd wordt zij aanhoudend druk bereden, 't welk vooral bij den ingang veel bezwaren oplevert, vooral aan de zijde van St. Kruis. Als een staaltje diene dat de steenwagens, hoewel voorzien van bijzonder breede vellingen, toch nog met vijf paarden bespannen, een eindweegs voort- gescheurd moeten worden. Met verlangen zien belanghebbenden m geheele bestraling tegemoet, waardoor dit jaar t welk toch reeds in zoo menig opzicht moeilijk uit het geheugen zal zijn te wi»- schen, ook in dit opzicht, tot het laatst rampvolle mogen behooren. Dat belangheb benden bij deze verbetering velen zijn, kan eenigszins worden opgemaakt uit het feit, dat in één dag 440 wagens met vlas voor België St. Kruis passeerden, langs een omweg, omdat de Appelstraat niet berijdbaar was. De voortdurende aanvallen van de Noordzee op de polders aan de noordkust van ons eiland Noord-Beveland en de daar door veroorzaakt wordende groote sommen gelds ter verdediging, hebben aldus meldt men uit Wissekeij^e aan het Dagbl sedert langen tijd bij de ingelanden van den Sophia- polder onder deze gemeente den wensch doen ontstaan tot liet calamiteus worden van dien kostbaren polder, waartoe dan ook de noodige stappen zijn gedaan en aan ge deputeerde staten der provincie calamiteus- verklaring is verzocht. Men schrijft uit Wissekerke Ten vorigen jare werd alhier op prinses jesjaardag het schoolfeest gehouden, dat had hebben, wilde de kapitein van de galjas op de vijanden aan, doch toen hij over de verschansing keek, stortte hij met een kogel door beide oogen neer. Toen was de ver warring zoo groot, dat de meeste soldaten over boord sprongen eti slechts 20 overble ven, die gemakkelijk genoeg zich overgaven, en den Engelschen het schip lieten plundeien. Het schip zelf werd echter den bevelhebber van Calais toegewezen. En nu was het Howards voornemen, ora de Spaansche vloot uit al zijn macht te vervolgen. En Medina Sidonia kon zich niet aan het gevecht onttrekken, hoewel hij wel wilde,doch ook gaarne zijn post te hernemen op Calais reede, waarvandaan zjjn schepen ten gevolge van de verbijstering door de branders waren heengedreven. Alle schepen der Engelsche vloot namen deel aan het gevecht. Zes uren duurde de allerfelste slag. De Engelschen schoten vast beraden op de Spaansche schepen en de Spanjaarden vermorsten ontzaglijke hoe veelheden kruit en lood, zonder hun vijanJ eenige noemenswaardige schade te berokke nen. Geen enkel engelsch schip werd ver nield, geen 100 man gedood. De Spanjaarden moes-en het aanzien dat hun beste schepen met kogels werden doorboord, hunne masten aan (linten geschoten, hun zeil en wind aan flarden I gescheurd en voor vijf ure waren f' I hunner beste schepen als wrakken buite" I het gevecht gesteld en tusschen de 4a5üö® soldaten gedood. Daarenboven joeg een nood- I lottige N. VV. wind hen naar de verrader- 1 lijke hollandsche zeekusten en zandbanken. I terwijl de zee al hooger en holler ging staan- V Doch - waar bleef Parma Parma, die zich immers met Medina vereenigen moest te Calais, en wien het met zijn kleinere schepen zooveel beter zou afgaan, de Engel schen bezig te houden. Waar blijft tocl' Parma, die reeds met allen aandrang en herhaaldelijk gebeden is, door allerlei bood schappers van wege de Vloot om toch te komen, met kruit, met water, maar vooral zelf? Wordt vervolgd) moeten plaats hebben op verjaardag, maar dat uitge: worden wegens het epiden der mazelen. Bij die gelegi een rijtoer gedaan, en stek van den landbouwer G. II het prinsesje, H. K. H. voc gezonden gelukwensch ontvii prinsesje eene dankbetuigin kelijke prinsesje. Op den j H. K. H. ontving hetzelfde wederom een telegram van sesje, en nadat zij haar per teerd n bedankt had, ontvin; Wilhelmiria een doos met Minnenijd heeft te 1 volgende drama aanleiding Eene dienstbode uit de G verkeerde met den heer B., minnaar had een metselaar Hoogerbeets (de man doet eer aan). Deze laatste gedreigd de dienstbode te indien zjj hare verkeerin^ afbrak. Dinsdagavond nt dienstbode met dezen in op de hoogte van de dreef, een boom te voorschijn kw schot op de dienstbode lost borst verwondde. Door de waarschuwd, had B. zich i pistool voorzien, en nu w beide mannen een paar se! met het gevolg dat B. lich en H. eene ernstige wonde drie zjjn in het ziekenhuis Nader verneemt men dat het meisje verkeerd had, d bij den vader van den he nu den dienst van den oud laten had, dreigde Hoogerbee B. niet ophield met haar hem zou vermoorden. De aan de politie, doch wapen zekerheid met een geladen geheel zijn er 9 schoten ge en 3 door B. Het meisje i in de zijde gewondde hee H. kreeg een kogel in de den rug doordrong. H. en keeren in levensgevaar. De I licht gewond. Hoogerbeets staat zeer on Hij is sociaal-democraat en der sociaal-democratische ve schieten en schermen. Bjj Haarlem in de laatste jarer malen gearresteerd, en vo der pijpen van zijn broek Hij heeft nog geen berouw deling getoond. Als getuig* een 16jarige jongen, die a aanzien, en verklaarde Ai wegging, omdat het hem Het voorval brengt gro< te weeg. Na de viering van de vernietiging van de spaansc spaansche heerschappij, hee het badhuis te Scheveninge van Hagenaar en vreemdeli aangewend het volk te do tot de oude spaansche zee aldaar tot sluiting van het b; gevechten georganiseerd stierengevechten zullen best. den van kampvechters, toi een soort van circus, waarl geleid worden, verschillende ren, welke geheel overeen behendige verrichtingen de Spanje, met dit onderscheid geen droppel bloed vloeit e zekert, de toreadores geen j vaar loopen, dan acrobaten lucht kunsten maken of eq e(,n gespannen koord of op de ongelooflijkste toeren ve Een nader bericht in een andere lezing van het Betz, ir» de jongste Kurh. I heer Betz moet zich nam f ""betamelijk gedracen hebt controleurs, en dat nogal z< neet ook meer geraasd er aan noodig was. Zijne ver gebouw scheen dan ook al Vrouw Ferrari te 1 haT man (ie beke slag werd gepleegd, heeft 1 huis verlaten en js weder werkzaamheden te ^erSté vrouw to lJ1vernam a haar lm i bekroond zoii ij ua Ult -Tnedig genomi en ^e,n?aa' "iet de mei ,ee« reispakje en twee kle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2