Schoolnieuws. uivv enz. Gemengde Berichten htszaken. Marktberichten. Veemarkt Burgerlijke Stand. Overzicht van Verkoopingen. e. Hij werd beantwoord iasebroeck. Vervolgens nsche consul en daarna orden. ;en bezoek gebracht aan ten raauhuizevoorts in van het Zeeuwsch Wetenschappen en andere Ier stad bezichtigd, waar- n de tocht over Koude ren werd voortgezet. Bij ir wei dt den Amerikaan- iner in het hotel Nieuwe i boden. Zoowel uit dit ïiëtëit St. Joris wapperde vlag. N. R. C. Ierv. Kerk. en ds. H. J. ter Haar n te Lunteren ds. te Rijsoord te Gouds- te GrijpskerUe. ikerwoude door E. M. v. voor Zeerijp door G. inisse. ierk (doleerende.) ir Vlaardingen door \V. ■gen werd te Terneuzen kerk der Doleerenden Iff van Axel hield voor i de openingsrede naar 111 vers 9b. gavond is in de vergade- ien en Notabelen besloten der kerk uit te stellen iar, uit hoofde dat het te geworden. nie-collecte alhier gehou- eht de so* van t 361,03. as het bedrag f 336,74. ig. Het bedrag derUnie- ir voor deze gemeente 50 minder dan verleden te wachten nagiften, ech- van verloopen jaar hoogst- troffen worden, vernemen heeft de Unie de Ned. Herv. Kerk f26 dan ten vorige jare. Toen en thans f61,27. Toen rie godsdienstoefeningen, og. De Unie-collecte heeft f340.35. zij f 282,55 tegen f 254,35 rg is voor de Unie nog >men f 25 en een gift elijke troebelen vóór 2 n uitbraken, weigerde de Jrootboek de renten uit pitalen, staande op naam der hervormde gemeente echter zou beslist hebben, erkmeesters waren. Van proces, waarin de voor- ars begeerden te interve- hter bij herhaling gewei- ocht toen, dat na deze ering ook zonder nader Hoogen Raad, last kon renten aan de tegen- sters uit te keeren. Deze zer dagen bevestigd. De ngen nu hun tractement, door de kerkvoogdij be- Januari 1886 tot Juli 1888. (Wag.) iid-Beveland schrijft men lardappelen hier hand over vroege soorten zijn het 1, terwijl de knollen der meen klein van stuk zijn. Als eene bijzonderheid ral, kan van hier gemeld >nder deze gemeente een iconen bevindt, ter grootte ren en toebehoorende aan A. Gakeer, waarvan de 1 meer dan 2 meters lang een lengte van ongev. i er ook onder, die de luitengewone lengte heb- ter zake dat zjj op den 22 Mei 1888 des avonds tusschen half tien en half elf ure op den openbaren weg, het Zand, onder de gen.eente Koudekerke, te zamen en in vereeniging Adriaan Simonse en Jacobus Simonse, die zich aldaar met met een paard Ij bespannen voertuig bevonden, hebben mis handeld door hem moedwillig te slaan en te schoppen, waar zij maar raken kondende eerste beklaagde bovendien ter zake dat hij omstreeks dienzelfden tijd terzelfder plaatse den sergeant Cuipers heeft mishandeld door hem moedwillig vast te grijpen en tegen den grond te werpen. In deze zaak zijn van wege het O. M. negen getuigen gedagvaard. Goes. Toen de voerman S. alhier rijdende op het Katscheveer, heden naar huis reed viel zijn oog, op den poldersche weg, bij de petroleumbe waarplaats van dhr. v. d. H. op een voorwerp dat zich schuifelend scheen voorttebe wegen. Nieuwsgierig keek hij toe, en toen bleek hem dat hij een (vermoedelijk) ringslang voor zich had. Daar het beest zou ontsnap pen werd het door hem gedood. We zagen het dier, het is in zijn soojt een mooi ex emplaar van 9 decimeter lang. Deze komt ju deze streken zelden voor. Zondagmiddag den 26 Aug. heeft onder kerktijd hier een vreeselijke moord plaats gehad. De vrouw van Cornelis Mei- jaard wonende in de buurt van «Iersche- Zoute» aan den grintweg als men van het station Kruiningen komt, is door steken met een hooivork of een riek en een spade om het leven gebracht. Al de huisgenooten, man, zoon, twee dochters en inwonende zuster wa ren ter kerk, alleen de ruim vijftigjarige huis moeder was thuis. De zoon, tegen gewoonte in, gaat uit de kerk rechtstreeks een paar koeien uit de wei, naar huis brengen, roept aan zijn moeder het hek te ontsluiten, doch krijgt geen gehoor, waarop hij zelf het hek opendoet, en door een raampje van de schuur ziet, of zijn moeder daar ook was, daar zij op zijn roepen geen gehoor had gegeven, en daar ziet hij het bloedende lijk zijner moeder op den grond. De moordenaar heeft zeker na de misdaad een jongen stier losgelaten, om een schijn op te wekken dat de vrouw door dat dier zou zijn aangevallen en vermoord. Hij heett daarna het kabinet opengebroken en, behalve f75 aan geld waarde nog de gouden stukken die de vrouw ophad, medegenomen, benevens een paar kwitantiën, die op den weg reeds zijn teruggevonden. Als vermoedelijke dader is gevat een zekere P. D. K. alhier, familie van de verslagene die in den middag aldaar is gezien/dewelke ook dadelijk is gearresteerd Nog worden de vermoedens bezwaard daar de politie bij hem vond te veel geld voor zijn doen tn hij ook zijn oude jeneverschuld betaald had in den middag. Bij 't afzenden van dit bericht is het gerecht van Middelburg per extratrein aan gekomen om de zaak verder te onderzoeken. Een verbazende volksmenigte bewoog zich tot laat in den avond door Iersekes straten. Geheel de bevolking is ontroerd. De deel neming in dit ontzettend geval, is algemeen. Waarde. Als een bijzonderheid kan men melden dat door den visscher A. Ramer- ling op de Schelde alhier een bot is gevangen met de letters er op W. X. X. welke letters aan beide kanten zichtbaar waren. De bot had het gewicht van 4 hectogram Zaterdag had een der mineurs werk zaam aan de tweede spoorlijn te Vlake het ongeluk een der rails op den vinger te krijgen waardoor deze geheel werd afgesneden. ptember 1888 zal voor itzitting der arrond. rech - indeld de zaak tegen 1 j., 2e L. de R., 3b j.» lburg en 3e W. de Koudekerke (buitenplaats Zonderlinge weddenschap. Vóór eenige dagen werd te Hamme, in Oost-Vlaanderen, eene weddingschap gewonnen door een bij enhouder, die tevens duivenmelker is. Hij wedde namelijk dat bijen bij schoon weer, °P een uur afstands van Hamme tegelijk met postduiven op dezelfde plaats losgelaten, vroeger aan den bijenkorf zouden zijn dan de duiven aan haar duivenhok. Te 4 uur nammiddag werden 12 bijen en 12 duiven, aan den wedder toehehoo- rende, op een uur afstands van Hamme osgelaten. Om goed de bijen te herkennen a',rr(en ze in bloem gewenteld. de wedders stonden voor den bijenstal van e en wedder M. R van waar zij tevens het duivenkot konden zien. e eerste bij, nog wit van de bloem ca j8e-c jWart minuut vroeger dan de i t 6 i .(,le anf'ere bijen kwamen vóór weede duif, en het overige van de beide reepen luchtreizigers daarna, schier op dezelfde seconde ter bestemming. Enkele leden van the Eiland Society of New-York bezochten zaterdag Middelburg en Vlissingen. Thans komt in de N. R. C. een schrijven van dankbetuiging voor van den heer v. Siclen, den aanvoerder van het reis gezelschap. voor de genoten gastvrijheid in Nederland. Naar uit Reval gemeld wordt, worden er aldaar pogingen in het werk gesteld tot het lichten van eene kostbare lading zilver uit een schip, dat in 1784 dicht bij Jussarö in Finland is gestrand. Men heeft aldaar zelfs twee schepen ontdekt. Het eerste, hetwelk een Hollandsch schip schijnt te zijn, ligt vrjj dicht h(j de kust, en bevindt zich op 60 voet diepte. Om den romp van eene dikke laag aarde en wier te bevrijden, heeft men lucht in het schip gepompt. Het dek is zichtbaar, maar de duikers durven niet in het schip zelf te gaan, uit vrees dat het zal instorten. Men heeft tot dusver uit het schip gehaald koffiekannen, schoenen, stukken van een kompas en flesschen, waarvan de inhoud niet kon worden vastgesteld, omdat zij, aan de lucht blootgesteld, terstond gespron gen zijn. Men wil thans eene opening maken aan de zijde van den romp, ten einde b(j de lading te kunnen komen. Op het dek van het andere schip ligt eer. groote steen. Men weet nog niet in welk der beide schepen de lading zilver is. Deze lading zou het eigendom d er ondernemers worden, bijaldien de wettige eigenaren hunne rechten niet doen gelden binnen den tijd van éen jaar en éen dag. De bekende Mulder te Nijmegen die dezer dagen in een vlaag van dronkenschap zijn twee zoons, zijn kleinzoontje en zijn buurman, ofschoon niet gevaarlijke scheer mesverwondingen toebracht, is tot 2l/s jaar gevangenisstraf veroordeeld. Onlangs deelden wij mede, dat een En- gelsch geleerde de oorzaak van het aanhou dend regenwater zocht in de aanwezigheid van een buitengewoon groote massa ijs in de Noordelijke zeeën, welke ons klimaat beheerschen. Een Engelsch zeevaarder, pas uit het hooge Noorden teruggekeerd, weet nu mede te deelen, dat de ijsmassa bestaat in een ijs veld, zoo groot als het koninkrijk Groot- Brittannie en Ierland, (ongeveer tien maal zoo groot als geheel Nederland) dat lang zaam naar de Europeesche kusten drijft. Een ander weerprofeet heeft zich in vroe gere eeuwen verdiept en is tot de ontdek king gekomen, dat ieder jaar waarin drie gelijke cijfers voorkomen, zooals dit jaar, door hoogst ongunstig weder en andere treurige gebeurtenissen zich kenmerkt. Zaterdag werden de lijken van de zoo jammerlijk omgekomen zoons en demoe der van den heer H. te Scheveningen, op de R. K. begraafplaats aldaar ter aarde be steld. De algemeene deelneming was groot Eerst de drie lijkwagens, omkranst met bloe men en kronen, daarna een breede jonge lingsschaar, die de lijkwagens als slipdrager volgden. Ook de meeste notabelen van Sche veningen waren op de begraafplaats aanwezig. De scheepstimmerman v. d. Ster te Vlaardingen heeft een scheepje vervaardigd in den trant van het voor twee jaren te Rotterdam tentoongestelde scheepje Lohen grin. Het is lang 2,97 M. van boven gemeten.Het heeft den vorm van een schoe ner, en is getuigd als een kotter. De ver vaardiger heeft het bestemd als pleiziervaar- tuig of om bij zeilwedstrijden dienst te doen. Reeds eenmaal verwierf hij op de visscherij-ter,toonstelling de zilveren medaille voor een door hem vervaardigd scheepje. Het merkwaardigste is dat de man zich geheel zonder opleiding heeft geoefend. De minister van koloniën heeft per circulaire de ambtenaren van zijn departe ment gewaarschuwd tegen het doen van mededeelingen aan de pers. De gouverneur generaal had namelijk bij den minister geklaagd, dat hij de meeste berichten, soms zelfs beschikkingen j van den minister, in de bladen las, voor dat hij zelf er kennis van droeg. In zijn studie over Multatuli had dr. Swart gewag gemaakt van diens zoogenaamde bekeering tot het katholicisme. Wat daarvan aan is deelt het Dompertje no. 21 ons mede. «In het jaar 42 of 43 vertoefde D. Dekker op Batavia en woonde daar bij de katholieke familie Van Sch., waar een nichtje logeerde, zekere Caroline V. De jongelui kregen elkander lief en Dekker deed aanzoek om haar hand. De heer v. Sch. waarschuwde hem echter, dat Carolines vader in geen geval zijn dochter zou geven aan een protestant. Dit was voor den jongen man geen bezwaar. Hij begaf zich naar den pa stoor en gaf zijn verlangen te kennen roomsch te worden. Hij werd na eenige dagen katholiek en wendde zich nu rechtstreeks tot den vader van Caroline: doch deze weigerde en ging met zijn dochter naar het binnenland. Na deze teleurstelling liet Multatuli zijn nieuw geloof varen». Te' Zevenaar is een jongmensch aangehou- end uit het weeshuis te Utrecht. Hij was dit gesticht ontvloden, en was te voet naar Emmerik gegaan, om daar werk te zoeken en zoo verder de wijde wereld in te gaan. [lij had echter geen werk kunnen vinden en nu marcheerde hij maar terug. Vrijdagmiddag wilde te Zoeterwoud® het 3 jarig zoontje van een landbouwer, die van de Leidsche markt kwam zijn vader te gemoet gaan, doch viel van de brug voor het huisin het water. Dadelijk snelde zijn vader toe, om hem te redden, doch te laat. Het kind was reeds verdronken. In korten tijd «verdwenen» uit 's Gra- venhage een der jongste en een der oudste notarissen aldaar, met achterlating van veel schuld. Dezer dagen was er een eenvoudig arbeider te Tilburg aan de staatsspoorwegen werkzaam. Deze ontving bericht dat een lid zijner familie hem een legaat van f2000 vermaakt had. Een der Haagsche notarissen bewaarde het geld. De arbeider spoorde naar Den Haag om de erfenis te aanvaarden, doch hij kwam te laat. De notaris Visser, een der «verdwenenen», had het geld, naar de N. R. C. althans meldt opgemaakt. Te Zevenbergen liet de molenaar zijn geweer aan een zijner kennissen zien. Deze niet wetende dat het geladen was, haalde den haan over, met het treurig gevolg dat de molenaar een levensgevaarlijke kogel wonde in den buik kreeg. Te Den Helder is door het gebruik van bedorven vleesch een geheel huisgezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, vergiftigd. De Amsterdammer verneemt dat ernstige pogingen worden aangewend tot stichting eener emigratie-maatschappij naar Transvaal. De politie te Groningen heeft proces verbaal opgemaakt tegen een man, die voor een arme hulpelooze vrouw, die van den burgemeester verlof had gekregen met een bus rond te gaan, deze bezigheid waar nam, doch de opbrengst ten eigen bate aanwendde. In de vorige week werd de stad Ratski, aan de grens van Oist-Pruisen, door een vreeselijke ramp getroffen. In den kelder van een koopman ontplofte bij het petroleumtappen, dat daar te lande gewoonlijk bij onbeschut kalklicht geschiedt, een der vaten. In een oogenblik stond de kelder en daarmede het geheele lichtgebouw de huis in volle vlam. Het vuur verspreidde zich, door den wind aangewakkerd, zeer snel en des middags te vijf uur, na het uitbreken van den brand, lagen tweehonderd huizen in de asch. Ruim 3500 menschen waren plotseling zonder huisvesting er. vierhonderd gezinnen hadden al hun have verloren. Vier menschen kwamen in de vlammen om. Daar spuiten en brandladders in het ongereede waren, viel aan bluschen niet te denken. In Rusland ging het dezen zomer, wat de weergesteldheid aangaat, ook al niet naar wensch. De zomer duurde te Petersburg en omstreken slechts vijf dagen overigens dage lijks regen. In het Oosten van Rusland daar entegen is de zomer zeer droog. Terwijl te Petersburg de oogst door de nattigheid ver rot, wordt hij in Peron door de zon ver schroeid. In den Ural is door de langdurige droogte het talrijke zomerkoren in de aren geschoten. Nog heerscht in dat gouver nement de Siberische pest, die honderden paarden doodt en ook menschen aantast. De Nieuwe Rotterdammer hoopt dat de «na tuur» zal helpen, zoodra het weder omslaat. Trouw Een kwarteeuw geleden werd een Russisch staatsman de schatrijke baron Tatian Dostelkoff wegens een staatkundig vergrijp voor den tijd van 25-jaar naar Siberië verbannpn. Het meisje met wie hij verloofd was, Flora Belton had van de bevoegde macht verlof gekregen, hem te volgen doch de geneesheeren ontraadden het haar, daar haar teder gestel het in dit koude klimaat niet lang zou uithouden. Zij beloofden elkander dan maar liever op elkaar te wachten. Alzoo deden zij. Dezer dagen is de man teruggekeerd. Het huwe lijk is te Petersburg voltrokken en het jong oude echtpaar maakte thans zijn huwelijks reisje. Petroleum. Een Fransch wetenschappelijk blad levert een theorie over den oorsprong der petro leum, die wel geschikt is om hen, die vreezen dat de aarde in duisternis zal komen te zitten als de voorraad aardolie uitgeput raakt, een weinig gerust te stellen. Het gelooft, dat de petroleum van zuiver mine ralen oorsprong is, en dat hare formatie eiken dag voortgaat. Het is den schrijver bovendien gelukt en dit is vooral der aandacht waardig kunstmatige petroleum te vervaardigen door een scheikundige proef, en hij zegt, dat hel onmogelijk is eenig verschil te ontdekken tusschen het natuur voortbrengsel en het kunstmatig voortge brachte artikel. Zijn theorie is als volgt Doorzijgingen van water, die een zekere diepte bereiken, komen in aanraking met in gloeienden toestand verkeerende massa's gesmolten metalen, hoofdzakelijk ijzer en worden dadelijk ontleed in zuurstof en waterstof. De zuurstof verbindt zich met het ijzer, terwijl de waterstof inwerkt op de koolstof en naar de oppervlakte rijst, waar de dampen gedeeltelijk verdichten tot mine rale oliën en gedeeltelijk in den toestand blijven van natuurlijk gas. De petroleum- lagen worden algemeen aangetroffen in de nabijheid van gebergten en het mag worden aangenomen, dat opheffingen der aardkorst de grond op sommige plaatsen zoo hebben gescheurd, dat het water tot een groote diepte er in kon dringen. Daar het binnenste der aarde groote massa's gesmolten metalen bevat, mogen we, indien deze theorie waar heid is, rekenen op een onuitputtelijke bron van brandstof. Rotterdam 27 Augustus 1888. Aanvoer matig, prijzen onveranderdalleen rogge 20 cent lager. Kookerwten een gul den hooger buitenlandsche granen en meel vast, iets hooger. Nieuwe Tarwe f 6,80 a - 8,40 Rogge.,- 5,50 - 6,40 Wintergerst - 4,00 - 4,75 Zomer gerst- 0.00 - 0,00 Nieuwe Haver - 2,00 - 3,90 Paardenboonen. - 5,20 - 6,— Erwten- 6,20 - 6,50 Kookerwten -8,— „- 9,00 Bruine Boonen. - 9,00 -12,00 Witte-11,— -14,— Kanariezaad - 7,50 f 8,75 Koolzaad- 8,50 - 9,80 Zeeuwsche eieren 3,10 a 3,20 de 100 stuks. Rotterdam, 27 Aug. 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd: 165 vette runderen, 0 magere dito, 79 vette- en graskalveren, 1985 schapen of lammeren, 478 varkens, 0 biggen, 2 bokken. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 65, 2e qual. 60 3e qual. 55 a c. kalveren le qual. f 0,876, 2e qual. 80 a 75 c schapen le qual 55; 2e qual 50; varkens le qual. 22 a c, 2e qual. 21 a 3e qual. 20; licht soort 19 a 00 c. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 0.00 a f 0,00. Champions f 0.00 a f 0.00, Magnum bonum f a fFlakkeesche Jammen 0,a f 0,poters f 0.00 a f 0,00. Wcstl. zand f4,00 a f6,00. West. klei f 3,00 a f3,25. Westl. muisjes f 4,00 a f 4,50. Geldersche kralen f 3.25 a f 3.40. Tamelijke aanvoer en vraag. Van 24 27 Aug. '88. GOES. Geboren 24 Charlotte Pieternella d. v. Mattheus de Witte en Jannetje Otte. 25 Cornelia Johanna d. v. Johannes Iman v. d. Kuip en Johanna Jacoba Vreeke. Van 18 tot 25 Aug. VLISSINGEN. Bevallen A. J. van Raalte geb. van Raalte d. M. C. Vendels geb. Ailoo d. E. S. de Jong geb. Lefeber d. (levenl.) L. L. Schoolmeester geb. Ver- nieuwe z. (levenl.) E. J. M. Aspeslagh geb. De Mijttenaere z. OverledenP. J. van der Harst 7 w. z. C. Cools wed. T. M. Meuffels 82 j. Van 25 —27 Augustus '88. MIDDELBURG. Bevallen P. G. M. Diesch geb. Burgman z. S. Meerman geb. de Kuijper z. E. Pouwer geb. Smallegange z- P. H. J. Klercq geb. Bruijns z. M. P. Dunnes geb. Beurskens d. Overleden: J. Isebout 68 j. wed. van P. Sinke M. van Zweeden 17 j. z. A. M. C. Herrebout 2l/a m. d. T. Baan 1 j. z. Dinsdag 28 Augustus. Vlissingen, 7 uur in de „Oude Vriendschap" d°°r Not. van Uye Pieterse, een woonhuis ett rf Oude Markt F 52.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3