Buitenland. Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw enz. Rechtszaken. Gemengde 'I'll een radicaal blad in Londen, met den heer Mathers, journalist in Zuid-A-rlka. Edward P. Mathers F. G. R. S. is een zeer bekwam rnan, geruimen tijd, en den kelijk nog, verbonden aan een te Durban verschijnend Er.gelsch blad, waarvoor hij in 1884 uitgezonden werd om over Delegoabaai de goudvelden van Modie te bezoeken, waar sedert Barberton is gesticht. In het vorige jaar deed hij nogmaals eene reis naar Trans vaal, ditmaal ging hij den gewonen, op het oogenblik nog veel beteren weg, en bezocht alle goudvelden. Van zijn bevindingen gaf hij geregeld verslag, en uit de opstellen over deze beide reizer. is een zeer lezenswaardig boek vervaardigd, getiteld -.Golden South É'rika, or the Goldsfields revisited, in het gin van dit jaar verschenen te Durban (Natal) en te Londen (W. B. Witting- ham Co.) Mathers is een goed opmerker; wat hij mededeelt werd blijkbaar nauwkeurig door hem onderzocht en is volkomen te vertrou wen. Maar hij is niet alleen Engelschman, doch Engelsch Nataller. Dit doet weinig afbreuk aan de juistheid zijner waarneming, maar oefent natuurlijk invloed op zijne gevolgtrekkingen. Zóo sterk Engelsch als in het medege deelde gesprek zijn ze niet in zijn boek. Hij is onder Afrikaanders voorzichtiger ge weest, ot de redactie van de Star heeft aangedikt. Maar ook uit zijn boek b'ijkt duidelijk genoeg, hoezeer de Engelschen van Durban de ontwikkeling van Transvaal vreezen, tenzij die, door Transvaal weer geheel onder Engelschen invloed te brengen, dadelijk en reel tstreeks weder te hunnen bate komt. Of die vrees gegrond is, al dan niet, kan buiten beschouwing blijven. Ze bestaat in hooge mate en is moeder van de hoop, dat Transvaal weer spoedig En gelsch wordt. Daarvoor ijvert dan ook Mathers, en zijn ijver brer.gt hem tot het geloot, dat die gewenschte toekomst heel gemakkelijk is te bereiken. Transvaal in- tusschen is nu eenmaal niet zoo licht te verorberen, vooral niet door Engeland, en er zou veel kunnen worden aangevoerd om te doen zien, dat de hoop van Mathers wezenlijk even hersenschimmig is als de vrees der Durbanieten. De meest waarschijnlijke uitkomst is wel de vorming van een nieuw volk van Afri kaanders, dat de gansche «Punt» van Afrika eenmaal gansch onafhankelijk zal bezitten. Dit achter ligt nog in de toekomst. Voor het oogenblik is waar, dat de Engelsch sprekende bevolking in Transvaal reeds grooter is dan de oorspronkelijke boeren bevolking. Daaruit volgt, dat het nieuwe volk van Afrikaanders gevaar zou kunnen loopen van overwegend Anglo-Saksisch te worden. Wat hiertegen te doen is ligt voor de handversterking van de oor spronkelijke Nederlandsche bevolking door nieuwen toevoer. Veel minder voor de hand echter ligt de toepassing van dit denkbeeld. Is het niet toevallig, dat de meeste goud- zoekende immigranten Engelschen zijn, veelal Australiërs. Zij hebben de wetenschap en de ervaring, vooral op de Afrikaansche goudvelden, hoog noodzakelijk. Evenmin toevallig is. dat de meer dan 120 (honderd twintig) millioen, in de laatste drie jaren in de goudondernemingen gestoken, bijna uitsluitend door Engelsche geldschieters worden geleverd. Het Engelsche kapitaal is nu eenmaal gewoon zich ook in die richting te bewegen. Niet al dit kapitaal geeft behoorlijke rente, want zelfs onder dnze Engelschen hebben niet alle goudzoe kers voldoende wetenschap en ervaring. Redenen genoeg, waarom anderen, met deze industrie geheel onbekend, zich niet veel wagen. Maar deze aanzienlijke bevolking heeft behoeften, die juist weer door niet-Engel- schen beter kunnen worden vervuld. Bekwame werklieden-landbouwers met eenig kapitaal, in het algemeen personen die hoofdzakelijk van hun werkkracht hebben te leven, kunnen door de Transvaalsche gouddelvers goud vinden, indien zij niet naar goud zoeken, maar zich bij hun leest houden. Dat vooral, en dat het gemakkelijkst, zouden Nederlanders kunnen doen. Voor den landbouwer echter bestaat, het bezwaar, dat de grond bij 3000 a 4000 morgen tege lijk wordt verkochtvoor een bekwamen werkman, dat de k isten van overtocht, in den regel boven zijn krachten gaan voor allen dat er te weinig algemeen verspreide kennis en betrouwbare inlichtingen zijn voor de hand ligt dus het vestigen eener landbouw- en emigratiemaatschappij op goede grondslagen. Er moeten inlichtingen worden verstrek^ er moet in Transvaal land worden gekocht en zoo worden verdeeld, dat de hoeven onder het bereik komen van Nederlandsche landbouwers op den grondslag eener land- bouw-emigratie kunnen dan ook tevens de reeds voor de landbouwers zelve noodige werkkrachten worden uitgezonden. Dat is tegen annexatie van dien aard te doen en hoe eer het gedaan wordt des te beter, niet slechts voorde Zuid-Afrikaan sche Republiek, maar ook voor vele Neder landers, die daar eene betere toekomst en een voor hen geschikter werkkring zouden inden dan ze nu hier hebben. In Berlijnsche bladen wordt verzekerd, dat het optreden van Boulanger, nu noch ooit de Duitschers zal verontrusten, daar Boulanger den vrede wil, en mocht hij eens aan het hoofd der republiek komen te staan, zich zeker aan de onzekere kansen van den oorlog niet zal wagen. Met een Boulangistisch Frankrijk zal Duitschland evengoed in vrede leven als met een Bonapartistisch. Men acht het zeker dat het artikel, waarin dit staat, van Bis marck alkomstig is, en dat het, in verband met het bezoek van den Italiaanschen mi- nister-president Crispy op Friedrichsrnhe, eene bijzondere beteekenis heeft. De koning van Denemarken en zijn zoon Johan zijn Vrijdag te Berlijn aangekomen en door den Üuitschen Keizer aan het station allerhartelijkst ontvangen. Eenige personen wilden fluiten, doch de meer dan tiendui zend anderen die met den Keizer instemden, dreigden deze rustverstoorders met een pak slaag, waarop zij afdropen. Moge het inderdaad met Duitschland zijn, wat Napoleon ill eens van Frankrijk zeide «Het Keizerrijk is de vrede». De inwendige toestand van Marokko is zeer slecht. Volgens een gerucht zou de Sultan in het Atlasgebergte door oproerige stammen omsingeld zijn. De Duitschers hebben getracht uit Bagerdah over het binnenland een gemeen schap met den Congo te openen maar het is mislukt. De kardinaal Lavigerie gaat onvermoeid voort met de beurzen en de consciënties van Belgen en Franschen en Engelschen en Nederlan ders open te rammeien, met het oog op de gruwelijke slavenjacht in Afrika. Voor den strijd tegen den slavenhandel heeft hij een miljoen noodig. Hij heeft thans de eerste lijst van inschrijvingen openbaar gemaakt. Zij bedraagt 25000 francs te Brussel inge zameld. De kardinaal was blijkbaar teleur gesteld over zulk een kleine bijdrage. Blijkens den bjjgevoegden brief hebben zich zoovele vrijwilligers aangeboden voor de bestrijding der slavernij aan den boven-Corigo, dat er eene keus zal gedaan worden. 27 Augustus '88. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. De nieuwe landvoogd van Nederlandsch-Indië, de heer mr. C. Pfjnacker Hordijk, heeft heden och tend per Hollandschen spoortrein van 8 u. 46 min., met echtgenoote en kinderen den vaderlandschen grond verlaten, met het voor nemen, zich op den 30sten dezer te Marseille op het stoomschip Sumatra van demaat- schappij Nederland, in te schepen. Aan het Hollandsche spoorwegstation ver drongen zich vele regeeringspersonen en be langstellenden om 'sKonings vertegenwoor diger in 's rijks overzeesche bezittingen en zijne familie een hartelijken afscheidsgroet te brengen. De minister van koloniën, de heer Keuche- nius, onderhield zich druk met den gouver neur-generaal en z(jne betrekkingen. Ook de minister van binnenlandsche zaken, buiten- landsche zaken, marine, financiën en water staatse secretaris-generaal van het ministerie van koloniën, hoofdambtenaren van dat de partement, de commissaris des Konings, de heer Fock. de oud-minister Van Erp Taalman Kip, het jongst benoemde lid der Indische Rekenkamer de heer Sol en verschillende hoogelndische ambtenaren werden opgemerkt in den kring, in welken dc heer Pjjnacker Hordijk voor het vertrek van den trein vertoefde. Met allen wisselden de heer en mevr. Hordijk hartelijke handdrukken tot afscheid, en tot de hoofdambtenaren van het departe ment sprak de gouv.-Generaal een woord van dank voor de hem in den laatsten tijd bewezen diensten. De adjudant, de kapitein der Infanterie H. M. Nepveu zal zich eerst later bij den gou verneur-generaal vervoegen. Het jongste bericht omtrent den toe stand van Z. M. den Koning luidt zeer gunstig. Diarrhee en koorts zijn over. De koning heeft zijn bezigheden hervat, doch gaat at en toe nog wat slapen. Wegens het overlijden van den heer O. T. Bosgra is de verkiezing van een lid der tweede kamer, in het hoofd kiesdistrict Bergum, bepaald op 18 September, zullende de herstemming, als die noodig is, geschieden op Dinsdag 2 October. Bij kon. besluit is benoemd tot voor zitter van het bestuur van het waterschap de Valkenissegeul, C. C. Wellemantot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a. M. L. M. Fassaert tot gezworen van den Nieuwe Passageulepolder, L. J. de Smet; tot gezworen van den Nieuwe- landepolder, J. Sinke; tot gezworenen van van den polder de Breede Watering, be westen Ierseke, P. Hirdes en J. Verniet jr. De heerjhr. mr. P. J. van Swinderen, de antirevolutionair, die ten vorigen jare, ondanks de voordracht van den Iloogen Raad zelf door de partijdige liberale meer derheid in de toemalige tweede kamer niet waardig gekeurd werd, een zetel in den Hoogen Raad in te nemen, is in de laatste weken tot tweernden toe door Z. M. den Koning waardig gekeurd in een hoog col- legie zitting te nemen. Eerst benoemde de Koning hem tot Com missaris des Konings in Drente en thans tot curator van de Rijks-Universiteit te Gro ningen. Een van beiden, of de heer v. Swinderen is sinds verleden jaar knapper geworden, of onze Koning kan beter de verdiensten onzer rechtsgeleerden wegen dan de liberale heeren het verleden jaar toonden te kunnen. In ieder geval is het onrecht hersteld en daarmede wenschen wij den heer v. Swin deren geluk. Tot burgemeester zijner geboorte- en woonplaats is] op dringend verlangen van den gemeenteraad benoemd de heer M VAN DIS Jz. tot dusver agent van het Nederlandsch J ongeli ngs- verbond. Den algemeen beminden man die de helft van zijn, leven met voorbeeldeloozen ijver aan de zaak der Jongelingsvereeniging wijdde, zij een eervolle, meer rustige werkkring niet misgund. Het Verbond vit.de een opvolger, die in deze dagen van gevoeligheid en strijd op godsdienstig gebied evenzeer de harten weet te winnen en te leiden voor en in zijne heilige zaak Benoemd tot ontvanger der directe- belasiingen en accijnzen H. W. Houwink te Aardenburgen te AardenburgX L. de Vries te Eijsden. Krniningen. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd de rekening over 1887 vastgesteld en in ontvang op 20065,71 gulden en in uitgaaf op 19536,84 gulden alzoo eer. goed slot van 529,22» gul den. De rekening van het algemeen arm bestuur werd vastgesteld in ontvang op 2237,18 gld. en in uitgaaf op 2425,46» gil. alzoo een te kort van 88,28» gulden. Op de voordracht voor zetters werden geplaa tst P. A. Ie Clercq, J. C. Bouwens, H. C. Baa- rens, en J. Wondergem. Voor de opengevallen betrekking van commissaris des konings in de provincie Utrecht worden verscheidene namen genoemd. Men zegt dat de heer A Baron Schimmelpenninck v. d. Oye v. Nijenbeek lid der tweede kamer vroeger voor Goes, thans voor Lochem, het meestdaarvoor in aanmerking komt. De heer Sch. is tevens hoofd-administrateur van het Kroondomein. Bij den heer W. Cremer, uitgever te 'sGravenhage is een zeer handig boekje verschenen. Het i« getiteld De raadgever bij zieke honden, een populaire handlei ding oin zelf de ziekten bij de honden tijdig te onderkennen en de noodige behandeling in het werk te kunnen stellen. Vrij bewerkt naar het Duitsch onder toezicht van A. J. de Bruin, gepens. luit. kolonel van den militairen veterinairen dienst. Dit werkje kan aanleiding geven dat menig geval, waarbij de honden door onwetendheid der eigenaars door kleine oorzaken ernstige en afzichtelijke kwalen krijgen, worde voorkomen. Middelburg, 25 Augustus. Heden middag kwamen met den trein van 12 uren alhier aan zes leden van The Holland Society uit New-York. Zij werden aan het station ontvangen door de heeren F. Ermerins, oudste wethouder, waarnemend burgemeester I. W. de Raad, waarnemend gemeente secretaris en P. Smith, consulair-agent voor Walcheren van de Vereenigde Staten van Nojrd-Amerika. In drie open landauers begaf men zich naar de sociëteit St. Joris op de Balans, waar hun een lunch werd aangeboden, waarbij o. a. nog tegenwoordig waren de leden van het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Door den waarnemenden burgemeester werd een toost ingesteld, waarin hij de gasten welkom heette. Hij werd beantwoord door den advocaat Hasebroeck. Vervolgens sprak de Amerikaansche consul en daarna de advocaat Van Norden. Na afloop werd een bezoek gebracht aan de «Oudheidskamer» ten raauhuizevoorts werden het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en andere merkwaardigheden der stad bezichtigd, waar na in open rijtuigen de tocht over Koude- kerke naar Vlissingen werd voortgezet. Bij terugkomst van daar werdt den Amerikaan- schen gasten een diner in het hotel Nieuwe Doelen alhier aangeboden. Zoowel uit dit hotel, als uit de sociëtëit St. Joris wapperde de Amerikaansche vlag. N. R. C. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haren ds. H. J. ter Haar Romeny te Marrum te Lunteren ds. S. Sleeswijk Visser te Rijsoord te Gouds waard ds. E. Loen te Grijpskerke. Bedankt voor Akkerwoude door E. M. v. IJsendijk te Laren: voor Zeerijp door6, v. Kempen te Bruinisse. Ned. Ger. Kerk (doleerende.) Aangenomen naar Vlaardingen door W, Raman te De Bilt. Gisteren morgen werd te Terneuzen de nieuwgebouwde kerk der Doleerenden ingewijd. Ds. Wolfl' van Axel hield voor een groote schare de openingsrede naar aanleiding van Ps. Ill vers 9b. IVaarde. Vrijdagavond is in de vergade ring van Kerkvoogden en Notabelen besloten om het herstellen der kerk uit te stellen tot het volgende jaar, uit hoofde dat het te laat op het jaar is geworden. I er neuzen. De (Jnie-collect- alhier gehou den, heeft opgebricht de so* van t 361,03. Het vorige jaar was het bedrag f 336,74. Oostbnrg, 25 Aug. Het bedrag der Unie collecte is dit jaar voor deze gemeente f 101,59 zijnde f2,50 minder dan verleden jaar. Door de [nog te wachten nagiften, ech ter zal het bedrag van verloopen jaar hoogst waarschijnlijk overtroffen worden. Goes. Naar wij vernemen heeft de Unie collecte gisteren in de Ned. Herv. Kerk f26 minder opgebracht dan ten vorige jare. Toen bedroeg zij i 87,86» en thans f 61,27 Toen waren er echter drie godsdienstoefeningen, nu slechts twee. Zaamslag. 25 Aug. De Unie-collecte heeft alhier opgebracht f 340.35. In 1887 bedroeg zij f 282,55 tegen f 254,35 in 1886. Te Middelburg is voor de Unie nog als nagift ingekomen f 25 en een gift van f 4,20. Toen de kerkelijke troebelen vóór 2*/« jaar te Amsterdam uitbraken, weigerde de directie van het Grootboek de renten uit te betalen der kapitalen, staande op naam van de kerkvoogdij der hervormde gemeente aldaar, totdat de rechter zou beslist hebben, wie de wettige kerkmeesters waren. Van daar het bekend proces, waarin de voor- I malige kerkmeesters begeerden te interve- nieeren, dat hun echter b(j herhaling gewei- J gerd werd. Ons docht toen, dat na deze beslissing de regeering ook zonder nader uitspraak van den Hoogen Raad, last kon geven de bedoelde renten aan de tegen woordige kerkmeesters uit te keeren.Deze verwachting is dezer dagen bevestigd. De predikanten ontvangen nu hun tractement, voor zooveel dit door de kerkvoogdij be taald wordt, van Januari 1886 tot Juli 1888. (Wag.) Uit Oostelijk Zuid-Beveland schrijft men dat de ziekte in aardappelen hier hand over hand toeneemtde vroege soorten zijn het uitspitten niet waard, terwijl de knollen der late over liet algemeen klein van stuk zijn. St. Maartensdijk. Als eene bijzonderheid en in dit jaar vooral, kan van hier gemel" worden, dat zich -mder deze gemeente een veld met paardenboonen bevindt, ter grootte van ruim 2 Hectaren en toebehoorende aan den landbouwer A. Gakeer, waarvan struiken gemiddeld meer dan 2 meters lang zijn. Vele hebben een lengte van ongev. 2,70 M en er zijn er ook onder, die lje voor die vrucht buitengewone lengte heb ben van 2,30 M. Op Vrijdag 7 Srptember 1888 zal vuof de openbare terechtzitting der arrond. rech - bank worden behandeld de zaak tegen Ie C. de R.. 21 j., 2e L. de R., 36 I- karoters te Middelburg en 3e W. de v-i 33 j., karoter te Koudekerke (buitenplaa s Torenvliet), t ter zake dat z^j op avonds tusschen halt op den openbaren w< de gemeente Koudeke vereeniging Adriaan Simonse, die zich alda bespannen voertuig be handeld door hem mo< schoppen, waar zij ms eerste beklaagde bover omstreeks dienzelfden den sergeant Cuipers hem moedwillig vast den grond te werpen. In deze zaak zijn va negen getuigen gedag Goes. Toen de voerm op het Katscheveer, he viel z(jn oog, op den de peiroleumbewaarpla op een voorwerp dat zi voorttebewegen. Nieuwsgierig keek h hem dat hij een (ver voor zich had. Daar h( pen werd het door he het dier, het is in zijn emplaar van 9 decime n deze streken zelden Zondagmiddag onder kerktijd hier et plaats gehad. De vrou» jaard wonende in de Zoute» aan den grintv station Kruiningen kon een hooivork of een ri het leven gebracht. Al d zoon, twee dochters en i ren ter kerk, alleen de r moeder was thuis. De in, gaat uit de kerk koeien uit de wei, naa aan zijn moeder het h krijgt geen gehoor, we opendoet, en door een r ziet, of zijn moeder da op zijn roepen geen en daar ziet hij het moeder op den grom heeft zeker na de mistl losgelaten, om een sch de vrouw door dat dier en vermoord. Hij heet opengebroken en, behi waarde nog de gouden ophad, medegenomen, k witantiën, die op teruggevonden. Als ve gevat een zekere P. D van de verslagene die is gezien,'dewelke ook d Nog worden de vermo de politie bij hem von zijn doen tn hij ook zij betaald had in den mid Bij 't afzenden van gerecht van Middelburg gekomen om de zaak vt Een verbazende volksi tot laat in den avond Geheel de bevolking is neming in dit ontzetten' Waarde. Als een bij melden dat door den ling op de Schelde alhie: met de letters er op letters aan beide kant De bot had het gewicl Zaterdag had eer zaam aan de tweede sj ongeluk een der rails op waardoor deze geheel Zonderlinge wedd dagen werd te Hamme, eene weddingschap gev enhouder, die tevens wedde namelijk dat bij op een uur afstands v met postduiven op deze vroeger aan den hijenk de duiven aan haar di uur nammidds en 12 duiven, aan der rende, op een Uur al losgelaten. Om goed d< had men ze in bloem Al de wedders stonci van den wedder M. R he' duivenkot konden De eerste bij, nog kwam een kwart min eerste duifdrie andere de tweede duif, en het treepen luchtreizigers dezelfde seconde ter be

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2