Landbouw enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke lid zijnde, evenwel jaarlijks iets uit de ondersteuningskas genoot, de ondersteuning in te trekken. Zes nieuwe leden sloten zich bij de vereeniging aanhet getal is daardoor geklommen tot 134, onder welke 6 honoraire. Dat de uitkeeringskas in fmancieele kracht belangrijk is vooruitgegaan, kan hieruit blijken, dat het vorig boekjaar sloot met een batig saldo van f26,064.61. Dit werd in 1887 vermeerderd met f 4037,74, zoodat het saldo thans bedraagt f30,101,75. Voor' de administratiekas werd ontvangen f 155,42'/2 en uitgegeven f 177,16l/2, na- deehg slot f 21,74. Voor de ondersteu ningskas werd, met inbegrip "van een legaat groot 11000, van wijlen jonkvr. A. Graaf land, ontvangen f3131,99. De uitgaven stegen tot f 1042, 98, waarvan eenige on derwijzers f 674 aan ondersteuning hebben ontvangen. Het saldo bedroeg f2088,01, waardoor het vaste kapitaal tot f 11,443,49 gestegen is. Van het uitkeeringsfonds is 127,000 geplaatst op hypotheek, terwijl het resteerende is uitgezet in de spaarbank van het Nederlandsch Onderwijzersge nootschap. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor he t middelbaar on derwijs, met uitzondering van die voor de Hoogduitsche en Engelsche taal en letterkun de en van de akien van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen, zullen dit jaar in de maanden November en Decem ber, voor zooveel h?t teekenen betreft, ook in de maand October, en zoo noodig in de maand September worden afgenomen. (Zie verder de Staatscourant van (Woensdag 11.) lerseke. De Unie collecte bedroeg heden f77,625. In het vorige jaar bedroeg zij f 130,73, dat is ruim f 53 minder Chr. Ger. Kerk. Van de Synode te Assen werd ons heden geseind De Synode heeft de volgende heeren tot deputatin benoemd om met de deputaten uit de ned. gereformeerde kerken (doleerende) een samenspreking te houden over de zaak der vereenigingnamelijk de predikanten A. Littooy te Middelburg, H. Beuker, te Leiden, J. v. Andel te Leeuwarden, J. v. d. Linden te 's Hertogenbosch en WH. Gispen te Amsterdamen de docenten H. de Oock, dr. H. Bavinck en D. K. Wielenga. De Synode zal denkelijk tot de volgende week Donderdag bijeenblijven. Voorts heeft de Synode besluit genomen in zake het protest van 6 leden der gemeente te Bodegrave tegen een beslissing van de provincie Zuid-Hollandnaar aanleiding van hunne beschuldiging ingebracht tegen ds. K. B. van Diemen in zake ongere- tormeerdheid. De predikant van Die- men en de ouderling Kapteijn uit Zwam- merdam lichten een en ander toe. De Synode handhaaft het besluit der provincie, waarbij ds. v. Diemen ten volle in zijne eer wordt hersteld en de beschuldiging ongegrond wordt verklaard. Ook werd een verzoek van ds. J. A. Donkers om hei stel in eer en ambt van de hand gewezenen het beroep van den student Groeneveld tegen zijne afwijzing voor het predikambt ongegrond verklaard. Een voorstel «ter vervanging van een docent voor prot. Brummelkutnp» werd niet gedaan, doch de benoeming van een docent in de letteren wenschelijk geacht. Men zie verder De Bazuin. In het jaar 1887/88 waren 84 studenten ingeschreven, waarvan twee inmiddels zijn overleden. Meer acti viteit in zake zending onder Israël wordt aanbevolen. Men verzoekt ons, te melden dat het bericht, elders medegedeeld, als zou de can- didaat W. Breukeluar voor het beroep naar Heinkenszand bedankt hebben, onjuist is, de wijl deze heer niet te Heinkenszand is beroe pen geweest. Men schrijft uit Zuid-Beveland aan de Middelb. Crt. Het jaar 1888 zal, zoowel als 1879. lang in heugenis blijven als een jaar van misge was en ramp. De toekomst is waarlijk voor velen allerongunstigst. Aardappelen zullen er niet zijn en, evenals in 1879, zullen zij uit Saksen moeten worden ingevoerd. Ba- paalde zich het bederf aanvankelijk tot de zomeraardappelen, thans is het ook overge slagen tot de wintersoortenen ook zoo snel verspreidt het zich, dat het rooien wel haast de moeite niet meer loonen zal. De suikerpenen, een der voornaamste vruchten voor den landbouwer, zullen dooreen geen half gewas opleveren. En de veldarbeidei' heeft door het langdurige regenachtige weder nog slechts weinig verdiend, zoodat hij niet in staat is de kleine schulden, af te doen, die hij gewoonlijk met «Goese mart» betaalt terwijl hij door het mislukken van den aar dappeloogst een zorgvollen winter tegemoet gaat. Dit alles schrijft men aan de Middelb. Crt. En toch heeft men in hare kringen nog geen enkel protest gehoord tegen veler beklagenswaardige neiging om toch feest te vieren. Er zullen op Zuid-Bevuland nog eenige kermissen gevierd worden. Men zal bijvoor beeld te Goes meer geld in het water werpen, dan in twee winters kan verdiend worden. Maar vaneen protest daartegen in deMütdelb. Crt. geen woord. Wij hebben ook nergens gelezen, dat zij met het oog op de drukken'.e tijden die in aantocht zijn de kermissen in haar eigen district ontraadde. En ook nu geen woord van deelneming voor die arme misleiden, die al even onbe zorgd mede feestvieren, terwijl zij weten, dat hun in den toekomenden winter armoede en ellende wachten, want aardappelen zullen er niet zijnen hun varkentje dreigt de vlekziekte. Doch men feest er maar op los. Ook te Goes, van waar zeker de genoemde corre spondentie komt. Na het landbouwfeest met zijn «luister rijk bal» een luehtballondrukte daarna een schitterend tuinfeest met zijn nasleep van groote ve; teringen, waarbij de Goesche herbergiers en de aandeelhouders der staats spoorwegen het meest hebben geprofiteerd zoodat ook deze heerlijke lichaamsoelening ontwijd was door kermisjool. En thans na dert de drukte vau de eigenlijk; kermis met rassehe schreden in de stad van Jacoba van Beijeren. Welk een ontzaglijke verantwoordelijkheid laadt men op zich De pers, die niet waar schuwtde overheid die niet uitstelt; de huisvader die uiet waakt over zijne kinderen en over zijn eigen beurs. Maar bovenal het volk van Nederland, dat op die wijze spot met Gods gerichten. De Heere zij ons genadig. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: S. M. d. V. 17 j. sjouwer man te Vlissingen tot 14 d. gev. beleediging van een ambte naar en bedreiging tegen het leven: C. N., 48 j., scheepstimmerman Vlissngen tot 6 d. gev. beleediging van een ambte naar: J. N., 49 j werkman te Oostburg tot 6 d. gev.; J. L, 43 j., huismhilder te Zuidzande en J. J. K„ 55 j., schipper te Colijnsplaat ieder tot f 12 b. of 6 d. h. M. K., 24 j., arbeider te Kiuininge tot f 12 b. s. 8 d. h. beleediging: S. P. d. R., 49 j., vrouw van G. W. zonder beroep te Oost- Souburg tot f8 b. s. 8 d. h. mishandeling: .1. de K. Jz. 20 j., landmansknecht, Wissenkerke tot f5 b. s. 5 d. h. J. H. 23 j., arbeider Kruininge en P. G. P. 64 j., schaarslijper te Goes ieder tot f8 b. s. 8 d. h. 1. J. G. 40 j., schipper te lerseke, 2. P. de V. 23 j., werkman te Kattendijke, en 3. J. V. 26 j. werkman tej lerseke, wegens het opzettelijk niet voldoen aan eene vor dering krachtens wettelijk voorschrift ge daan door een met het opsporen van straf bare feiten bel.v-t ambtenaar, ieder tot 7 d. gev. verzet tegen een ambtenaar: J. O. 27 j., arbeider Kruiningen tot 4 d. gev. bedelarij: L. K. 40 j„ wed. G. de K., arbeidster en P. v. d. B. 13,j., te Krui ningen de le tot 12 en de 2de tot 7 d. gev. Voorts deed de rechtbank uitspraak in de zaak van J. M. de R., oud 24 jaar, wa genmaker en E. P. V., 25 j., kuiper beiden te Middelburg wegens mishandeling van G. zóódanig dat deze mishandeling zwaar lichamelijk letsel heeft ten gevolge gehad. D'e R. werd veroordeeld tot 3 maanden en V. tot 14 d. gev., met bepaling dat de tijd door hen in verzekerde bewaring door gebracht geheel zal women in mindering gebracht. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: P. E. 18 j. smid, en J L. 17 j. scheepmaker, beiden te Vlissin gen, en J. K. 63 j. leurster te Arnemui- den, allen beklaagd \an diefstal, en A. S. 18 j. schippersknecht te Hoofdplaat, beklaagd van mishandeling. De Hygrometer, bij een achterstaande advertentie aangekondigd is een instrumentje dat met vrij groote nauwkeurigheid de wêersgesteldheid aanwijst. Deze wêer- voorspellertjes worden tegen billijken prijs geleverd door C. Oranje Lz. te Goes. 's Hoeren hoek. Alhier speelde een jon getje van omstreeks 7 jaar geheel alleen aan den kant van een diepe sloot en had het ongeluk er voorover in te vallen. Gelukkig werd het gevaar- opgemerkt door den postbode van Borsele, v. d. B. die het kind uit zijn gevaarlijken toestand redde; het kwam inetden schrik en een nat pak vrij. Killaml 23 Aug. Hedenmorgen werd in de weide van den landbouwer .lacob Blok alhier een zijner paarden gevonden met een diepe snede in den bek. De dader is onbekend. Van een en ander is aangifte gedaan. lerseke. Een zoontje van den landbou wer J. de S. alhier viel van een belangrijke hoogte van de dilt en kwam met een der armen op een zeis terecht. De arm is be- I. ngrijk verwond. Kruiningen. Woensdag speelden alhier drie kinderen uit een gezin met een krui wagen, dicht aan den waterkant. Doordat de oudste den kruiwagen wilde oplichten, kantelde deze en >'e drie kinderen geraakten te water. Gelukkig was de smid O. met zijn knecht spoedig op de plaats- des on- heils aanwezig, aan hen gelukte het allen te redden. Eergisteren zijn twee zoons van den scheepsbouwmeester Hoogeveen te Scheve- ningen, bij het baden in de monding van het waterververschingkanaal verdronken. Omtrent dit ongeluk vernemen wij nader dat de jongelingen, die te Katwijk ter school gingen, met vacantie thuis waren en des middags in gezelschap van een neef uit Rotterdam wandelen gingen aan 't strand. Bij de uitmonding van het ververschings- kanaal gekomen bekroop bun de lust om een bad te nemen. De neef bleef op de duinen. Blijkbaar wisten zij niet hoe ge vaarlijk de kom is die door 't water uitge- scliuurd wordt en vooral bij wassend water zooals op dat oogenblik niet is te doorwaden. Na eenigen tijd in het water te hebben doorgebracht ontzonk hun de grond en bij de pogingen om zich te redden zakten zij steeds dieper in den weeken bodem. Wel riep de neef om hulp, maar voordat deze op de plaats was, waren de jongelingen reeds geheel weggezonken. Algemeen is de verslagenheid in het dorp. De lijken zijn des avonds gevonden. Mevrouw de Wed. Hoogeveen, de groot moeder der knapen, is bij het vernemen van het ongeval, hun overkomen, van schrik overleden. Jeanne Lorette wordt den 24sten September e. k. uit de gevangenis te Arnhem ontslagen. Een «grappige» schutter te Arnhem leidde Maandagavond dermate de aan dacht van de excerceerende schutters af. dat de koaamandeereiule officier het geraden achtte den man uit de gelederen te doen verwijderen. Een drietal schutters werd aangewezen om hun wapenbroeder in arrest te brengen, maar deze was zijn ge leiders te vlug af. Op weg naar het poli tiebureau wist hij te ontsnappen. Te Laren is een landbouwer, tenge volge van het schichtig worden van zijn paard, door eene van zijn wagen vallende egge zoo deerlijk gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Harlingen is Woensdag een knaapje van 7 jaren bij den cementmolen, al spe lende te water geraakt en verdronken. Eergisterenavond heeft te Oud Beierland een man in een logement, twist gekregen met zijn vrouw, en haar den strot afgesne den. De man is in de gevangenis te Dord recht gebracht. De vrouw is overleden. Gisteren werd te Arnhem een proefrit gehouden met het stoomrijtuig Noviomagum vervaardigd door den heer P. van Rijn, te Nijmegen. Loopende met eene drukkb g van 7 at- mosfeeren, legde het rijtuig ongeveer 250 meter per minuut af, gedreven door eene dubbele stoommachine. Het rijtuig draait, gestuurd door een stuurrad, als bij een gewoon voertuig, ge makkelijk op zijne as, en verbruikt 190 liter water en een half mul cokes per rit van 3 uren. Uit Eenrum meldt men Het is niet gemakkelijk zeehonden te vangen, vooral niet, wijl zij buitengemeen slim zijn. Waait bijv. de wind van de vis sellers naar de robben, dan is de arbeid vruchteloos. De dieren begeven zich gedu rig op de zandba ken, steeds in de nabijheid der diepte. Het minste gerucht drijft hen zeewaarts. Toch weten de robbenvangers hen te verschalken. Met een kijker gewa pend richt hij het oog naar de zandbanken. Ijlings wordt liet net in de geul gewor pen, die naar de bewuste plek voert. Ge kleed in het wit, bevindt de visscher zich in een bootje van dezelfde kleur. Hij volgt het net op een afstand. Zood.a dit net vóór de argelooze dieren is, geeft hij geluid; de robben gaan met alle geweld zeewaarts en komen in het net, waar zij door den visscher gedood worden Onlangs had eeu der robbenvange s het geluk, van 32 dieren er 21 machtig te worden. De huiden van dn gedoode dieren wot den zorgvuldig ver wijderd en gi'ootendeels op Borkum verkocht, waar zij gebiuikt worden tot het vervaar digen van vloerkleeden, enz. Onder de huid heeft het dier eene laag spek, waaruit traan bereid wordt. Eene vreemde geschiedenis. In 1823, ten tijde van de revolutie in Peru, huurden een aantal rijke bewoners van Lima een brik van 300 tonnen orn daarmede hun geld en juweelen en een groote hoeveel heid kloosterrijk lommen naar Spanje over te brengen. Men zeide dat voor meer dan een waarde van twee millioen pond sterling aan dubloenen en een gelijk be Irag aan zilverwerk uit de kloosters daarin was ge borgen. Nadat de schat aan boord was ge bracht, en de eigenaars aan het strand kwamen om zich iu te schepen, was het schip verdwenen. Een Engelschman, een luitenant van de Peruaansche vloot, die de voorgenomen vlucht vernomen had, was met een uitgelezen bende aan boord gegaan en had de brik in zee gebracht. Hij zeilde dwars over den Stillen Oceaan en bereikte de Marianne- eilanden, waar de schat werd begraven. Men besloot toen naar Honolulu te zeilen. Maar aleer de haven werd bereikt, brak er twist onder de revers uit, die ten gevolge had dat de luitenant, zijn twee stuurlieden en de kajuitsjongen, na het schip in brand gestoken te hebben, het met een boot verlieten. Een van de stuurlieden werd vermoord en over boord geworpen eer de boot Honolulu bereikte. Daar deden zij zich voor als de laatst overgeblevenen na een schipbreuk. Toen de luitenant Lima verliet, had hjj lot beminde de vrouw van een Peruaansch officier, en hij besloot, voorbij eenige verdere stappen omtrent de verborgen schatten deed haar bij zich te laten komen. Hij zond toen den kajuitsjongen als zyn afgezant naar Lima, maar deze werd bij zijn aankomst gegrepen en gevangen gezet, en de dame weigerde verder iets te doen te hebben met den man, dien zij een z ieroover achtte. De luitenant en zijn eenig overgebleven makker huurden toen een kleinen schoener De Zwaluw, waarop een zekere kapitein Thompson het bevel voerde, en zeilden daarna naar de Mariannen om hun schat in te laden. Op zekeren avond, toen zij ia het gezicht van de eilanden waren, zat de luitenant aan lij met zijn metgezel te praten en werd hij, zonals men algemeen ver moedde, door den laatste over boord ge worpen. Hoewel er dadelijk werd bijge draaid, werd het lijk van den luitenant tiet teruggevonden. Thompson had uit sommige uitdrukkingen, die iiij had afgeluisterd, eenigszins het doel van de reis geraden, en toen hij nu de goederen van den luitenant doorzocht, vond hij een kaart van het eiland waarop de schat was begraven, maar zonder den naam. Spoedig daarna kreeg hij een brik in het gezicht, waarvan hij den bevelhebber kende, en zij spraken af otn naar den schat te zoeken en dezen onder elkander te deelen, terwijl zij den eenig overgebleven roorer een Jee! zouden geven, onder voorwaarde dat hij de plaats zou aanwijzen deed hij dat niet dan zou men hem in handen van de Spaansclie autoriteiten overleveren. Op een gegeven oogenblik werd de zee- roover gegrepen en de voorwaarden voor zijn bevrijding hem medegedeeld. Hij bleef echter hardnekkig weigeren, sprong eindelijk over boord en verdronk. Dit maakte een einde aan het onderzoek; de kaart werd in handen der Spaansche autoriteiten gegeven. Onlangs zeilde de Britsehe schoener Nereid van Japan naar Guam, een klein eiland, behoorende tot de Mariannen-groep, om naar den begraven schat te zoeken. Maar ter wijl de kapitein aan wal was, bemeesterden zijn stuurman en twee Japanneezen, die de bemanning uitmaakten, het vaartuigje en zeilden weg. Geen spoor van dit schip is meer gevonden. Wat hiervan waar moge zijri, zegt de Japan Weekly Mail, het is eker dat een Engelsch reeder te lokohaj ma in het begin van onder zijn toezicht ge! heeft, om naar den sch men meent dat ree ls op een der koraal eilani Oceaan is verborgen, dat het scheepje er van dot dien tijd niets meer van i dat de bemanning eenic het doel van de reis en eigen rekening te gaan w verhaal is uit den mon< zelf genomen De eerste groot) welke de jeugdige Duitsch die van het gardekorps zal bijzonder schitterend gevolg zullen zich een personen bevinden, o. prinsen, en de koning v het laatst dezer maand der jongsten zoon komt bijw dat militaire schouwspel Daar de keizer nu juist gezind bekend staat, tre dat Z. M. drie officieren leger ter bijwoning van i heeft laten uitnoodigen. In de nabijheid vs 13 krokodilten, die door Alrika zijn medegebracht gaarden, alle ontsnapt er de Elbe. Onder de meri nabijheid wonen, heers onsteltenis. Het plan bestaat o met de Zwarte Zee te ver van buizen, voor het verv( Die buizen zullen een om 8 miljoen kilo peti leveren van de eene zee Het maatschappelijk kap frank en na 60 jaar wor richting eigendom van De vader van den publiek, die St. Simonist als zoodanig verplicht behalve het hooger ondervi in een handwerk te doer een hunner het sloten m woordige hoofd des staats Onder de werkstakende sc men zich dat herinnerd, uitvoerende commissie gevonden om den heer Cai curieusen brief te 'chrijv „Wetende dat alwat schrijnwerkers betreft, wi hebt te behooren, u bel ing sten wij wel teleurgesteld enkele onzer vergaderin; schitjnen. „Wij brengen te uwe on-e vorige bijeenkomst b inteekenl(jst voor de wei werkers te doen toekomei te laten rondgaan. „Vertrouwende dat gij geven van het besef van der ken bond met de leden onze op rekenende, dat de hooj inneemt het u ten plicht te geven, zenden wij u onzer pelyken groet." Te Antwerpen is ballon der genie, de j en door den wind naar Noordzee gedreven. Er z reizigers in den hallo hebben zij uitgestaan. D lijk des nachts in de gekomen. Zij achtten ziel toen zij des nachts doa stoomboot werden opgeno is echter weg. LAATSTE BERI Per. Tel. Door den go I is ingetrokken het besluit lieeren Sol en de Sturler in de residentie Buitenzorg f'' Na bekendwording hie Sol benoemd tot lid in Nederl. Indië. van Van 21 23 Ai GOES. GeborenAlida Uornelia en Jacobus 2 lin« van Gerrit van Blitterswi? wo, 'J"Jifirg Johanna Willem Verhoeven en An Olivierse. Overleden Pinter 19 d. en Adriana van Oosten. Van 23 24 Au MIDDELBURG. Onderti n. 23 j. met S. Jongepiei ornelissen jm. 37 j. met J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2