NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELIJK- HISTORISCH dienstbode rfjbeer L no 6 7 1888. No. 139. Zaterdag 25 Augustus. Tweede Jaargang. helde. RMADA. 1888. Pillen en Zalf. DAGEVOS Jr., VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes PRIJS DER ADVERTENTIES: F. P. D'huy, Ie Middelburg. De Collecte. Op roer in lndië. Kerk- en Schoolnieuws. f.(Prijscourant gratis.) ICTOBER EEN it den boerenstand. Adres tiddelburg. del \an G. M. KLEMKERK bestellingen aangenomen erkjes uil. De onoverwinnelijke v. Schelt erna. Wat er chied is. 40 cent. wee Gedenkwaardige ge- Vaderl. Geschiedenis 30 ct. onoverwinnelijke Vloot, of 25 ct. Door Gods Adem ver- onoverwinnelijke Vloot overwinnelijke Vloot 10 ct. Ai made verstrooid, ge- 00 ex. f 1,40. c douloureux. De kwalen gerwijze zeer dikwijls in en meestentijds zijn zij ijl zij soms jaren lang alle lekwaamheid trotseeren, icht het lijden te vermin- eval hebben Holloway 's t geslaagd in het bewerk- ;enezing. De Zalf oefent erzachtenden invloed op de n, daar zij de krampen pijn vermindert. De aan- edig zachter en de tijden er, totdat zij geheel en al len genezen het lichaam en verzwakten toestand, en en staat van gezondheid Personen, die maanden .iek en gezwellen te kam- zijn na het gebruik der wflijk korten tijd genezen. is ingen—Middelburg. trekuren Rem. 5, Zeilm. 6.30, 8, 2, 3,30, 5. 6.30 8. 10.15. 5,30, 7.15, 8.45, 10.15 3,4.15,5,45,7,15, 9, 11, cende maakt aan het t bij hem een WEMELDINGE. tusscheu Middelburg en flissingen. 6.20+8,-, 9,15+10,- nin 1,40-1-,2,30, 3,30+ 7,30+, 8.30. 8.-,+9,-10,-f,11.-, -,2.30k 3,30, 4,30+ 5,30, 9,30. reizen aan waarbij aan irg wordt aangelegd, n leggen aan de Keersluis niïi lag, 1. .30 >,50 ,30 4,5Q u. m. u. m. i"* 12,30 4,— 6,20 l'_ 4,30 6,50 Woensd. en Zat. 7.30 2,20 6,30 7,50 2,40 6,50 10,30 Vi!— 12,30 4^30 6,20 12,50 4, BH ZEEUW elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02» UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. en Familieberichten van 1 meer 10 cent. 5 regel» 50 cent, iedere regeL Morgen zal te Goes, in de Ned. Hervormde Kerk. in de Chr. Gereformeerde en in de Chr. Evangelische kerken gecollecteerd wor den voor de school met den bijbel. Op een hartelijke aanbeveling van de geachte voorgangers op dien dag kan gerekend wor den. De nieuwe leerrar ds. v. Griethuizen en ds. Mantz die in de Ned. Herv. kerk wenschen op te treden, staan bekend als voorstanders van christelijk onderwijs. Ds. de Pree niet minder en ds. Loggers niet het minst. Maar ook op eene ruime bijdrage mag gehoopt worden. De school is het terrein waar kerkelijke geschillen zwijgen en waar het kind alleen gewezen wordt op den Heiland van verloren zondaren, bij Wien geen aanneming des persoons is. Van welke kerkelijke indeeling men ook zij, het doet niets ter zake men geeft even vrij- en blijmoedig als ware het voor zijn eigen. De School met den. bijbel is het protest tegen de staatsschool waar het evangelie niet wordt toegelaten. Het christelijk onderwijs mag niet ge steund ot tegengewerkt worden als partij- zaak want dan let men te veel op de per sonen. Deze is te wettisch, gene te evan gelisch. Waar men echter in eenvoud en oprechtheid zijn eigen weg gaat, daar ligt de weg ook anders. Daar acht men den ander uitnemender dan zichzelfdaar belijdt men zelf onbekwaam te zijn voor het werk der opvoeding; daar eischt men ook van den meester niet dat hij de kinderen tot vrome christentjes make. Men verwacht het van Gods WoordIn dat Woord, dat niet ledig wederkeert, ligt de zegen, en de scholen waar dat Woord gelezen wordt, deelen daarin. Dat is de vloek der staatsschool dat Christus er is uitgebannen, want, Hij is in het Woord; Hij zelf is het Woord. Gods woord is het eenige wapen waar mede wij de wereld door komen. Onze kinderen gaan misschien zware tijden te gemoet. Christenouders, die met zulk een vrij geweten hunne kinderen naar de open bare school kunnen zenden, hebben wel toe te zien. Gods Woord eischt opvoeding in de vreeze en vermaninge des Heeren. Wie dat Woord verwerpt, zal door dat Woord geoordeeld worden. Hebt gij uwe gave reeds klaar gelegd voor de collecte De christelijke school, de engelen in den hemel danken u er voor. Maar uw hart, uw gebed, uw belangstelling, uwe toewijding zijn meer waard. «Red althans mijne kinderen» smeekt de drenkeling of wie zich met de zijnen in ge vaar bevindt. «.Red althans mijne kinderen» I zij morgen in Goes' bedehuizen de bede der ouders en van allen die de school met den Bijbel liefhebben. In hqt maatschappelijke is groote nood, doch de Heer heeft meer dan eenen zegen 1 24 Augustus '88. (roes. Donderdagavond werd de vergade ring dei coöperatieve voorschot- en spaar- bankvereeniging in de «Prins van Oranje» gehouuen. Het dnemaandelijkschverslag werd uifge lacht, In de vacature in de commissie van toezicht, tengevolge van het genomen ontslag door den heer E. Besuijen, werd met 15 stemmen gekozen de heer Ph. M. van der Mandere. De heeren M. G. van den Ende en A. A. van Dellen verkregen ieder een stem. De heer Z. D: v. d. Bilt La Motthe vroeg liet woord en zeide dat het l.em leed deed dat de heer Besuijen door ziekelijken toestand niet langer die functie kon waarnemen, te meer daar hij altijd met den meesten ijver voor de vereeciging werkzaam was geweest. Hij vroeg het oordeel der leden- om namens de vereeniging het bestuur te machtigen den heer Besuijen haar erkentelijkheid daarvoor te betuigen. De voorzitter de heer M. A. Ramondt meende uit de bijvals betuigingen te kunnen opmaken dat de leden met den spreker instemden om den heer Besuijen die vele jaren voorbeeldig zijn betrekking waarnam, daarvoor den dank der vereeniging te brengen. Terlies veroorzaakt door sterken drank. Kunt gij nog al goel rekenen Ik wil u eenige schadeposten of verliezen geven tel gij die nu eens samen om de som ervan te bepalen. Bedoelde verliezen worden geleden dour iedereen, die gebruik maakt van bedwel menden drank Verlies van Geld; Verlies van Tijd Verlies van Gezondheid Verlies van Klandisie Verlies van Achting Verlies van Vrienden Verlies van een Goed Geweten Verlies van Humaniteit Verlies van helderheid des oordeels Verlies van het leven Verlies van de ONSTERFELIJKE ZIEL. Het is een lange en vreeseiijke weg om ten einde te brengen maar een zeer ge makkelijke om te beginnen. Knapen zelfs zien wij er rr,ede aanvangen in de bierknijp; jongelingen zien wij er mede voortzetten in het koffiehuis en bij het biljard Houd eens op, en denk eens na, eer gij verder gaat. Kunt gij zulke schadeposten lijden op uwe rekening? Kunt gij zoodanige verlie zen goed maken voor den langen duur dei- eeuwigheid lie Roeper. Betreffende het vroeger dóór ons medege deelde oproer op Java, wordt thans het vol gende gemeld door een correspondent „Ik. ben hedenmorgen naar Tjilegon ver trokken. De toestand op die plaats is on beschrijfelijk; overal plundering en overal vernieling der huizen. „Ik heb verschillende deerlyk verminkte lijken gezien. „De assistent-resident was gevlucht in het huis van den patih, en twee groote bloed vlekken naast de schrijftafel duidden het lot aan, dat den man had getroffen. Zijn stoel was tevens met bloed bevlekt, terwijl verschillende bloedplassen in de binnengalerij en eenige kamers bewezen, dat de opstan delingen het lichaam van dien ambtenaar over den grond tot op het achtererf gesleept hadden. „Het lijk zijner vrouw is mede gevonden, vreeselijk verminkt en geheel ontkleedhet kind lag naast de moeder en beiden adem den nogevenwel was het kindje een handje afgekapt en had men het twee wonden over de linkerwang toegebracht. „De aspirant-controleur is gered. „Op mfin treurigen tocht heb ik tevens de verwoestingen aan de telegraaf kunnen zien." Aan een later geschreven brief ontleenen wij tot recht begrip van den aard der on lusten nog de volgende bijzonderheden „Intusschen, het treurigste van de geheele geschiedenis is nog wel de wreedheid, waar mee de opstandelingen bfi hun bloedig optre den zijn te werk gegaan en dat getuigt voor den gloeienden haat, die hunne handelingen moet hebben bestuurdeen haat, zeker lang verkropt, maar in zijne uitbarsting zooveel te verschrikkelijker, naarmate zij langer be dwongen is geweest. Uit de telegrammen zullen de lezers het uiteinde van den assistent resident van Tjilegon en diens echtgenoote hebben gezien, maar wat ik slechts noode in telegram-stijl kan zeggen, moet mij hier van het hart; de gedweeë Bantammer is Aziaat genoeg om te midden van het zieden zijner opgewekte hartstochten alle mensche- lijkheid te verzaken en het verscheurend woudgedierte in bloeddorst gelijk te worden. Knarsetandende van overkropte woede staat men, versuft tevens over zooveel wreedheid, bij het lijk der vermoorde vrouw van den assistent-resident en roept wrake in over zooveel ongetemde met wellust uitgevoerde moordzucht. Men stelle zich voor de arme vrouw door hare moordenaars besprongen, die eerst na haar de kleeren van het lijf te hebben gereten, hunne dierlijke lusten koel den en vervolgens hun slachtoffer langzaam martelden door het toebrengen van houw na houw, steek na steek. Uit den stand, waarin het lijk gevonden werd, kan men van het een tot het andere besluiten en maar werpen wjj een sluier over deze afzichtelijke gebeurtenis. Haar man, de adsistent-resident is blijk baar naar het huis van den patih gevlucht en vermoord. Hjj schfint te zijn overvallen, terwijl hij bezig was misschien aan het schrijven van eenig bericht omtrent het gebeurdealthans, zooais ik u reeds meldde, de schrijftafel, waaraan hij gezeten heeft, was met bloed bevlekt. Doch, hoe fel misschien ook be sprongen en met welk een overmacht ook aangevallen, de ass.-res. heeft zjjn leveri manhaftig verdedigd. Al vechtende schijnt hij zich naar de binnengalerij van het huis te hebben teruggetrokken, en dat daar de kamp hevig is geweest bewees de in stukken geslagen marmeren tafel, die met groote bloedvlekken was bespat. Misschien, neen zeker, heeft de met wonden overdekte amb tenaar zich nog trachten te redden in een der achterkamers, althans dit is op te ma ken uit het daar verscheurde en overal met bloed bemorste bed. Doch deze kamer is 's mans laatste en onvoldoende schuilplaats geweest; immers van daar loopt, een dik bloedspoor naar het achtererf op den tuin, waar men het lijk heeft gevonden. Een ander lijk, dat van den heer B., heeft men in de kampong gevonden, doch in naam der menschelfikheid verzoek ik u mij te ont slaan var. den plicht de geconstateerde li,;k- verminking ook maar met êen enkel woord nader aan te duiden. Doch niet alleen op menschen, maar ook op dieren heeft zich de volkswoede gekooid; vooral paarden zijn onder de messen der muitelingen gevallen en beiden, de cadavi rs van menschen en dieren, die hier en daar ter verrotting liggen, maken dat de atmos feer bezwangerd is met voor de gezondheid allerschadelijkste uitwasemingen. Omtrent het treurige lot van mevrouw Dumas en haar kind, een zuigeling, zond ik u reeds uitgebreide telegrafische mede- deelingen. Het deerlijk verminkte tweeL.l kwam gisteravond, voorzichtig in een wagen gepakt, onder geleide van Dr. J. alhier aan Moeder en kind keeren langzaam tot het leven terug. In een kras artikel wijt het Bat- Hbl. de schuld van het gebeurde aan de fiscaliteit, het louter schrapend régime door den vori- gen Minister van Koloniën, den 'heer Spren- ger van Ejjk, „in zijne kortzichtigheid toe gepast en ondanks de onophoudelijke waar schuwing der Indische pers tot het uiterste volgehouden." Het blad herinnert er aan, dat reeds Mul- tatuli voorspelde, dat Bantam eenmaal der regeering groote zorg zou baren. Dat het zoover is gekomen, zegt het verder, dat in Bantam eindelijk bloedige troebelen zijn ont staan, kan niemand verwonderen. l'e oud-minister S. Vissering is in den ouderdom van 70 jaren te El'.ekom overleden. Van het Loo werden gisteren te 's Hage gunstiger berichten ontvangen om trent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, in het kiesdistrict Bergen op Zoom, is gekozen de heer C. P. Rogier met 984 stemmen. Uitgebracht werden 1122 stemmen. Te Zierikzee is tot lid van den gemeen teraad, vacature wijlen den heer H. G. Mu- lock Houwer, gekozen de heer M. C. Mulock Houwer H. Gz. met 146 van de 285 stem men. Op de heeren J. Boot, A Buijze en Jhr. A. C. Roell waren resp. 41, 40, en 38 stemmen uitgebracht. Sluis, 20 Aug. 1888. De heer I. A. Dor- renhoom, sedert 1869 directeur van het vereenigd post- en telegraafkantoor alhier, herdacht gisteren, Zondag,den dag waarop hij vóór25 jaren in 'srijks dienst trad. Hoezeer de geachte jubilaris daaraan geene bekendheid had gegeven, mocht het hem toch aan menig bewijs van belangstelling en waar deering, zoo van de zijde zijner chefs als van vele zijner vrienden en bekenden niet ontbreken. Benoemd tot brievengaarder te Sluis kil de heer A C. Risseeuw. (M. C.) Heden (Zaterdag)morgen vertrekt de gouverneur-generaal naar lndië. Domburg 22 Aug. Bij de gisteren ge houden herstemming tusschen de h.h. J. de Visser en H. J. Boogaert is eerstgenoemde met 62 van de 101 geld'ge stemmen tot lid van den Gemeenteraad gekozen. Te Wissenkerke is een huis aange kocht, dat ingericht zal worden tot evan gelisatie-lokaal, niet tot bedehuis voor de Ned, Gereformeerde kerk aldaar. Benoemd tot onderwijzeres te Brou wershaven mej. L. M. van der Weele te Kolijnsplaat. De le lijst van de 10e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel wijst een totaal van f 3975. Hierop komt voor Koudekerke met Dishoek f 26,46, Volgens het jaarverslag van de Ver eeniging Johannes, gevestigd te Utrecht, tot steun van bejaarde, zieke en hulpbe hoevende onderwijzers en onderwijzeressen, moesten over 1887 vier leden worden afgeschreven, terwijl men ook cenoodzaakt was, aan een oud-onderwijzer, die, geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1