Kerk- en Schoolnieuws. Synode der Ned. Herv Kerk De Unie. Landbouw enz. Gemengde berichten. Uit het leven Frederik als h Transv gruwelijkste mannen van 1789 wasDanton. Men zal daar in 1889 een standbeeld voor dien man oprichten. De gemeenteraad heett 60000 francs toegestaan voor den ontwerper, die het schoonste model daarvoor levert. En dit doet een gemeenteraad Maar wij vragen, is het erger dan de openbare huldiging van de beginselen der revolutie, waaraan zoo menige groote en kleine overheid, ook in ons vaderland zich schuldig maakt? 20 Augustus 1888. Per Telegraaf. Den Haag, 20 Aug. '88. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning wordt nader bericht dat ten vrij zwaar gevatte koude hem noopt het bed te houden. De toestand, hoewel niet gevaarlijk, eischt met het oog op den hoogen leeftijd van den patient, bijzondere zorg. Candidaat-notarissenzaakwaar nemer. In de Amsterdammer wordt een artikel gewijd aan de zaakwaarnemerij, waartegen de notarissen zoovele jaren reeds strijd voeren, een strijd, die in de laatste weken weder heviger dan ooit is ontbrand. Het groote kwaad ligt, volgens den schr., niet in de zaakwaarnemerij door onbevoegden, door onbekwamen. Wie zich éénrrtaal door de onbekwaamheid van hem, aan wien hy zijne belangen opdroeg, in moeilijkheden ziet gewikkeld, wacht zich voor de tweede maal. Maar waar bekwame, bevoegde handen, waar candidaat-notarissen de zaakwaarnemerij gaan uitoefenen, wordt het gevaar, dat het notariaat dreigt, groöter. Om dat met succes te keeren, dierit het flink onder de oogen gezien, de wortel, de oorzaak van het kwaad opgespooid te worden. En die oorzaak is tweeledig Ten eerste; de totale onzekerheid, waarin verscheidene oandidaat-notarissen verkeeren, wanneer, ja of ze wel ooit notaris zullen worden, en ten tweedede slechte bezol diging, die verreweg de meeste candidaat- notarissen voor hun arbeid genieten. Wat het eerste punt betreft, wijst de schr. op het feit, dat een 15 a 16 jaren lang wachten op eene benoeming tot notaris tegenwoordig de gewone loop van zaken is, ja dat velen zelfs hunne bestemming nooit bereiken. En die toestand wordt ieder jaar erger. In de laatste jaren verkregen gemiddeld 70 jongelieden het diploma van candidaat-notaris, terwijl per jaar gemiddeld 40 notarissen over het geheele land worden benoemd. De schr. schat het getal candi- daten, die op hunne benoeming wachten, dit jaar op 850. Is het dan wonder, dat velen hunner, wachtens moede, en door jarenlange ondervinding practisch op de hoogte, voor eigen rekening zaken beginnen te diyven? Wat het tweede punt betreft, dat weegt nog zwaarder. Het krachtigste middel tot wering der zaakwaarnemerij is gelegen in betere bezoldiging der candidaten. Het is waar, dat ook hier vraag en aanbod den marktprijs bepalen en deze door het overgroote aanbod der laatste jaren neiging tot dalen kreeg, doch de notarissen moesten begrijpen, dat het niet aangaat een loon van f200 tot f500 (een tegenwoordig verre van zeldzaam tractementje) uit te betalen aan personen, die, zoowel uit den aard hunner betrekking, als door opvoeding en maatschappelijken rang, gedwongen zijn zekeren stand op te houden, en de can didaat-notarissen op hunne beurt zoo ver standig zijn niet genoegen te nemen met eene belooning, die in geene verhouding hoegenaamd staat met de door hen gepres teerde diensten. De schr., meent hiermede wellicht een nieuw gezichtspunt te hebben geopend, waaruit de zaakwaarnemerij kan en moet worden beschouwd, en daardoor aanleiding te hebben gegeven tot nadere gedachtenwis- seling opde aansaande vergadering te Utrecht Een Regeeringstelegram meldt, dat in Solo, Kediri, Passeroean en Madioen ette lijke geestdrijvers zijn opgevat, verdacht van onruststoken. Het bestuur is overal waak/.aam. Rustverstoring onwaarschijnlijk. Naar het \ad. verneemt, is bij den raad van State in onderzoek een wetsont werp tot regding van kinder- en vrouwen arbeid, welk ontwerp in hoofdzaak gebouwd is op de conclusiën, waarmee de meerder heid van de commissie voor de arheids- enquète haar rapport heeft besloten. te Lioessens E. A. Remv te Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortenhoef dr. G. P. Jruijff te Domburg; te IJ1st J. Vermeer te Zwolle- Hengeloo. Bedankt voor Brouwershaven door J. A. F. v. d. Meer van Kuffeler te Moordrecht: voor Zeerijp door G. van Kempen te Soes- terbergvoor Goes 'door J. Bouvin te Alkmaar. Aangenomen naar Zundert door G Brutel de la Rivière te Zuiderwoude. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Uithuizermeeden ds. W. Gunst te Brouwershaven. Ger. Keik. Aangenomen naar Goes door C. Groene- weg te Rotterdam. Geslaagd voor het Fransch I. o. mej H. A. de Bats, en voor het Duitsch mej. D. M. 1. v. d. Kreke. beiden van Middel' Goes. Gisteren morgen werd de van Haren overgekomen leeraar ds. W. A. van Griethuijzen in zijn ambtswerk bevestigd door ds. Laar. van Rotterdam, naar aanleiding van Hebr. 13:17 (zijt uwen voorgangeren gehoorzaam enz.) De gemeente zong na de rede Gez. 91 3. Des avonds deed ds. Griethuijzen zyn intrede, naar aanleiding van 2 Corinthe 5 18 (en ons de bediening der verzoening gegeven heeft). Ds. Huet sprak den nieuwen ambtsbroeder nog eenige hartelijke woorden toe waarna de gemeente Ps. 1343 haar nieuwen leeraar toebad. Beide plech tigheden werden door een overtalrijke schare bijgewoond. /aamslag 19 Aug. In de voormiddaggods dienstoefening van heden, werd het nieuwe kerkgebouw der doleerenden alhier in ge bruik genomen, en door ds. Wolf, predikant by die gemeente te Axel met een kernach tige rede, naar psalm 132 13. Middelburg. Onze geachte leeraar dr. J. Riemens nam gisteravond in de Nieuwekerk .afscheid van ons naar 2 Thess. 2 16,17. De ge neente zong den scheidenden leeraar Ps. 1214 toe. De hoofdschotel was het verslag van ds. Heinecken, betreffende den doop in niet erkende gemeenten, inzonderheid in de «godsdienstige bijeenkomsten» der doleeren den bediend. De commissie wijst in haar verslag op oude gereformeerden als Polanus en Brakel die van gevoelen waren dat alleen bedienaars des Goddelijken Woords, die beroepen zijn, mogen doopen. Zoo ook de Synodes van Wesel (1568), Dordt (1574 en 1578), Middelburg 1581's Gravenhage (1586) en Dordt (1618). De Commissie bij monde van ds. Heinecken was van oordeel dat de predikanten der doleerende kerken, niet door de Nederl. hervormde kerk als tot de doopsbediening bevoegde leeraars erkend mogen worden, omdat zij hun ambt en lidmaatschap hebben verloren De doleerenden vormen geen erkend kerkgenootschap, zooals de christelijke gereformeerden. Ook kan in de doleerende kerken geen controle door ons gehouden worden op het doopen in de doleerende kerken, waarin zich zelfs predikanten be vinden, die vroeger «oefenaar waren by een secte.» Ook den doop der afgescheidenen van 1837.843 werd door de hervormde kerk niet wettig geacht. De Commissie raadt dus, als het geval zich voordoet van aan- nemelingen uit de doleerenden, die tot ons overkomen, hen te beschouwen als onge- doopten, zoodat zij eerst behooren gedoopt te worden. Dit rapport vond algemeen instemming. Alleen wilden enkelen een weinig geduld oefenen met de misleiden, die niet zoo straf baar waren als de misleiders. Toch werd de conclusie van de commissie aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Hierdoor werden de voorstellen Gunning-Creutzberg geacht verworpen te zijn; namelijk dat de Synode zich niet wenscht uit te spreken, en den raad geeft den doop der doleerenden niet te erkennen, en ook niet te ontkennen dus geen herdooping, en evenmin inschrijving In het lidmatenboek. De Synode te Assen, dei Chr. Ger. kerk besprak in de laatste dagen lang en breed de vraag of de chr. ger. kerk zich met de gereformeerde kerken (doleerende) zullen vereenigen. Ten aanzien van punt 2: de verhouding der Kerk tot deo.erheid in verband met het reglement van 1869, werd met algemeene stemmen eene motie Beuker-Bavinck van den volgenden inhoud aangenomen: De Synode der Chr. Ger. Kerk. Ofschoon niet willende verdedigen het reglement van 1869, tegen welks inhoud ook binnen onzen eigen kring ernstige be denkingen bestaan Overwegende, dat er verschillende bezwa ren zijn, waarom zij niet voetstoots de erkenning der Chr. G( r. kerk als één geheel van kerken door de Regeering kan prijs geven Draagt aan de eventueel te benoemen deputaten onzerzijds op om die bezwaren met de deputaten der voorl. Synode te Utrecht te bespreken en te pogen om tot overeenstemming te komen, teil einde eene volgende Synode daarover nader oordeele. Nog werd afgedaan punt 3 ineensmelting van twee plaatselijke gemeenten, van welke de eene heeft een reglement, en de ander een «kerkelijke kas.» Bijzondere behandeling van Uit punt wordt niet geëischt volgens het oordeel der meerderheid. Punt 4 de ver houding van Kerk en Theologie. In begin sel wordt besloten dat de theologische op leiding verblijve aan de kerk. Heiukenszaml. De Unie-Collecte voor het eerct in de chr. ger. gemeente alhier ge houden, heeft f 8,0S:' opgebracht. De collecte voor de Unie zal a. s. Dins dag middag tusschen 2 en 4 uren te Vlis- singen worden gehouden. Heden (Maandag) avond wordt daarvoor een bidstond gehou den, waarbij Ds. Geselschap als voorganger zal optreden. Dllddel! •ui'g. De Collecte voor de Scholen met den Bijbel alhier heeft met in> egrip der buitenwijken opgebracht de som van f373,48. In 1887 bedroeg zij f280,876. De agendajvoor de tiende jaarvergadering van de UnieEen School met den Bijbel, 18 October te Utrecht te houden bevat o. a. Verkiezing van 3 bestuursleden a. in de vacature van mr. L. VV. C. Keu- chenius (aan de beurt van aftreding, doch niet herkiesbaar), jhr. dr. L. de Geer te Velp en G. J. Oudenampsen te Zutphen b. in de vacature van ds, J. J. A. Ploos van Amstel (aan de beurt van aftreding, doch niet herkie-baar), mr. U. H. Huber te Leeuwarden en W. M. Oppedyk telJlst; c. in de vacature van mr. zE baron Maciay (wegens het nemen van ontslag), A. Elshout i.z. te Lollum en J. Tromp telJlst. De agenda bevat verder de volgende voor stellen. Van het locaal-comité te Dordrecht Met het oog op de veranderingen der regeering dringe het bestuur der Unie bij haar aan op wegneming van den vaccined wang voor de kinderen der Christelijke scholen. Van het locaal-comité te Bolsward Het bestuur der Unie richte een schrijven aan de regeering, waarin uitgedrukt staat, dat de Unie met blijdschap kennis heeft, genomen van hetgeen in de troonrede aan gaande het onderwijs is gezegd, en met vertrouwen en belangstelling voorstellen der regeering in zake het lager onderwijs tege moet ziet Van het locaal-comité te Goes: Is liet in het belang van het bijzonder onderwijs, dat er aangedrongen wordt op de benoeming van hoofd onderwijzers aan bijzondere scholen in de examen-cominissiëu Van het locaal-comité te Bolsward Is het niet wenschelijk en mogelijk dat het bestuur der Unie in overleg met de besturen voor C. N. S. en G. S. een raad van wijze en vertrouwde mannen in het leven riep, die zich beschikbaar stelden om bij voorkomende moeielykheden tusschen onderwijzers en schoolbesturen als scheids rechters op le treden. Van het bestuur der Unie Welke maatregelen moeten geno men worden om de rechten der onder wijzers ook tegenover de besturen hunner scholen te waarborgen Van het bestnur der Unie Welke behoort de verhouding van de Unie tot de beideandere schoolvereenigingeiffChris- zelijk Nationaal en( Geréformeerd School onderwijs te zijn. varkensziekte. Men schrijft uit at, De Leerdam: Een zeer oude landbouwer gat, toen de varkensziekte voor eenige jaren heerschte, ons den raad zoo i.u en dan, laat ons zeg gen 3, 4 maal in de week een bosje groene selderie bij het voer te voegen. Wy namen dien raad in dank aan en volgden ze op ook. Ook gaven wy in het tweede tijdperk van den mesttijd eenig ruw zout in den trog. Verder hadden ze des nachts een droog, doch luchtig leger, en werden in de heete dagen wel eens frisch afgeboend en begoten. Dat namen ze in dank aan. Wij geven in overweging onze wijze van doen na te volgen. Het is geen gewaagde of dure onderneming en de ondervinding spreekt eenigszins in ons voordeel. H. H. K. K. H. H. de prins en de prinses Von Wied, bezochten Vrijdag den Westkuppelschen zeedijk en de buitenplaat sen Westhove, Zeeduin en Overduin. De burgemeesters van Domburg en Oostkapelle hadden hunne rijtuigen met equipages be schikbaar gesteld, en begeleidden de hooge bezoekers. Ook werd een wandeling lan»$ het dorp gemaakt. Zaterdagmorgen vertrok ken zij met hun kind en gevolg per door den heer Hendrikse geleverde rijtuigen uit Domburg naar Vlissingen, van waar de reis naar Keulen werd voorgezel. Kruiniiigeii. Evenals de vorige week een werkman het ongeluk had inet den schou der tusschen de buffers van twee wagens te geraken, had deze week een werkman uit Halsteren (N. B.) op de lijn Ki uiningen- Vlake werkende, het ongeluk met de hand daartusscheu te komen, wat tengevolge had dat zij deerlijk verminkt werd. Ki uiuiugen. Daar het werk aan de tweede spoorlijn tusschen Kiuiningen en Biezeliuge voor een groot gedeelte gedaan is, ten minste wat betreft de ophooging, is het rijden van zand uit het land daartoe door de aan nemers gekocht, opgehouden. Een 24 tal werklieden uit N. Brabant welke hier ook werkten, zijn bereids ont slagen en naar hunne woonplaatsen terug gekeerd. Middelburg. Omtrent den op 31 Aug. (den verjaardag onzer Prinses) te houden vliegerwedstrijd kan gemeld worden dat hetzelfde terrein van voor twee jaren zal gebruikt worden. Om half 1 aantreden in het Schuttershof. In optocht, voorafgegaan door tamboers en hoornblazers van het garnizoen begeven zij zich naar den Nadorst. Het muziekkorps der schutterij heeft zyne hulp toegezegd. Voor weinig geld heeft het publiek entree. 1U cent betalen de bezoekers beneden de 1G jaar 25 cent betalen de anderen. Er zul len ververschinglenten aanwezig zijn. Iedere jongen die aan den wedstrijd deel neemt mag een meisje meebrengen, waar toe hem een kaart wordt gegeven. Naaf loop van het feest een volksconcert, waartue vrije toegang bestaat voor de deelnemers van den wedstrijd. Ouders of vrienden van de deelnemers betalen 10 centenandere menschen 25 cent entree. Reeds hebben zich 100 jongelui opgegeven. Zuuuislag. Zaterdagmorgen, een jonge dochter van 22 jaren gereed staande om als naar gewoonte haar veldarbeid te hervatten, voelde zich eensklaps onwel, en was eenige oogenblikken daarna een lijk. Gedurende de maand Juli vervoerde de Stooinvaart-Maatschappjj «Zeeland» 804o passagiers, verdeeld als volgtper dagdienst van Londen naar Vlissingen 889; van Vlis singen naar Londen 1228per nachtdienst van Londen naar Vlissingen 3272, van Vlis singen naar Londen 2656 tegen 8693 pas sagiers in Juli 1887, dus 6 48 passagiers minder dan in 1887. Het goederenvervoer beliep in de afgeloopeu maand langs beide richtingen 2325 ton, terwijl dit in 1887 1901 ton bedroeg. Een juffrouw teKraliugeu had 's avonds voor het naar bed gaan vergeten aan hare meid te zeggen, hoe laat deze haar roepen moest. Omstreeks middernacht werd zij wakker en dacht aan haar verzuim. Zij nam haar nachtlicht en begaf zich naar de slaapkamer der dienstbode. Deze schrikte zoo hevig van het flikkeren licht en de witte gedaante, die eensklaps voor haar bed stond, dat /ij haar spraakvermogen verloor. Ook is overigens haar toestand niet gunstig. Een waarschuwing om voor zichtig te zijn, als men iemand in den nacht wakker maakt. Naar de LimbKoerier uit zekere bron verneemt zal dhr. Bahlman het aangekon digde wetsvoorstel, regelende de «invoer rechten op granen», eerstdaags bij de Tweede Kamer indienen. Te Tilburg is de stoomfabriek van wollen stoffen van gebr. Sala geheel uitge brand met alle aanwezige grondstoffen en goederen, welke in het magazijn, dat er aan verbonden was. opgeslagen lagen. 9« brandweer trad niet zoo Hink op als men verwacht had en daardoor bleven slechts de naakte muren staan. De fabriek was verzekerd bij de Til ourgsche assurantiemaatsehappij en op polissen der Amerdamsche beurs. Het vorige jaar was het zelfde fabriek ook 's nachts afgebrand. Wederom is de oorzaak onbekend. Gisteren is te Didau een kind in een mestput gevallen en daarin gestikt. Woensdag was baron A. te Amersfoort bezig eenige nieuwe aangevoerde paarden te d' esseeren. Hy besteeg daartoe een uiterst wild paard, hetwelk de anderen niet konden I beryden. Eensklaps alle vier de poolen tej waardoor het omviel e der terecht kwam, gekneusd werd. Een heer uit Ro een paar maanden log daartoe met een logeme van de twee maanden zijn geldbeurs verloren geen cent betaald. Hij stond aan zijne familie Als naar gewoonte een wandelingetje doe wand rit nog althan i uggekeerd. Hij had lang bij den logeinenll diens eigen kosten, eens Professor Delbruck, di Frederiks jongsten zoon weling, deelt enkele b het leven van dezen b Een er van ontleei.en burgschc Courant. Toen na den veltocl Wilhelm Saksen annej aanleiding tot een twb Vor. Bismarckde kro van den laatste. «Gij v de kroonprins aan Dell marekerei in den contli stondnu evenwel het land op het spel stond, g en verzekerde hem, dat hem niet zou ontbreken burg den steden slotbe ik halfweg generaal v. «Gij zult boven alles koning en Bismarck zie De keizer van Oostenr deling van keizer Napi geboden, maar de inte voorwaarde gesteld, niet toestaan.» Toen ik, dat het werkelijk had zich opgesloten en tot den ander gaan delaar tusschen hen. belegd. Toen wendde het is de eenige maal heeft gedaan tot rn gij in naam der toekoi De volksraad heeft goedgekeurd van een tusschen de republiek Zuid-Alrikaansche spoor treffende den aanleg va Transvaal. Bij de president Krüger meni den afgevaardigde Talj de zoogenaamde bevoorn de maatschappij. Paul eene verklaring af, die ders van groot gewicht zeide hij, niet vergeten de Transvaal in tijd va hielpen en daarom deze digd zijn. Bovendien 1 landsche maatschappije de meeste voordeelen aai kon dus niet anders d: een contract met de schappij aanbevelen. Laat ons dus, waar voor de stambroeders, verzuimen om den bai s'eeds te versterken ei dat Engeland er op loei Transvaal bij zijn gebi door wapengeweld, n zetting vae goul- en Transv aalsche element aldus der. grond te legge: aanhechting. - Het Hamburger heeft te New York de een ontzettende zeeram nainelyk bij Sable Isk plaats tusschen de stoo 'l hingvalla. De eersti 72 passagiers en 33 van dronken. Er werden sl en 17 manschappen ge zigers die verdronken, reisden voor uitspannin Het stoomschip Wie, kwam opdagen, nam d Geiser en al de passai zwaar gehavende Thi l)e uacht was donker booten waren in elkam vreeselijk gekraak. De een gat aan stuurboo genoeg om drie olifant laten. De meeste pass: kooien verdronken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2