scke Boot CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOORZEELAND. OEKEN ortretten 1888. No. 137. Dinsdag 21 Augustus. Tweede Jaargang. e Instantané. itte Bessenwijn, Likeuren. Punch, Cognac, atz Elixer, s Elixer, ■lts Morgendrank. inke! Goos. ELDER, iket, Chocolaad- tterkoekjcs, tarlemsche Meis- enz, ZWEEDEN. 0 Stoomtjalk lootdienst DEN-VLAKE. ndienst. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEN: Voet bij Stuk. DP, ZEEUW, DEN NIEUWEN CUR- CRE BURGERSCHOOL HANDEN BIJ G. M. KLEMKERK. 34 MIDDELBURG. >e Kerkstraat, C 34. IS naar ROTTERDAM jg. 'smorg. 9.30 u. TTERDAM naar GOES ig. 's morg. 5.u. naar ROTTERDAM ïg. 'smorg. 10,30 u. 10TTERDAM ig. 's midd. 1,u. ,e Rotterdam bij den LANGE, op 'tHa- VI. BOUWMAN. [I. BOS, )irectie. Rotterdam Nieuwe ikkenbrug. E L IJ IC S ike vni 6, nam. 1,30, 6 u m. 8 40, nm. 4,40, 6.5 en: vm. 4,20 en m. 42 u. nmiddeüijk na aankomst 0 u. vm. en 6 u. nam. 0. van en naar het Spoor- rijden. ingenMiddelburg. ekuren em. 5, Zeilm. 6.30, 8, 3,30, 5. 6.308. 10.45. >,30, 7.15, 8,45, 10.15 4.15,5,45,7,15, 9, 11. isscheu Middelburg e11 lissingen. .20+. 8,-,9,15+, 10, 7 -, nm 1,40+,2,30, 3,30+ .30+, 8.30. .—,+,9—10,—+, ll--> 2.30+, 3,30, 4,30+ 5,30, 1,30. eizen aan waarbij aan •g wordt aangelegd, leggen aan de Keersluis elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 AALF n standhoudende kleur 1CHTS f2.50. d," ook op feestdagen dags. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent;. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel} meer 10 cent. Met het Weekblad van Zeeuwsch-Vlaan deren West. Deel is het moeilijk om te redeneeren. De lezer oordeele. Dit blad deelde onlangs mede dat de toe stand in Ned. Indië nog niet zoo slecht was en verweet den antirev. dat zij daarover ten onrechte «schetterden en Maasden.» Wij gaven daarop een paar voorbeelden om te doen zien hoe ellendig de toestand in Ned. Indië was. Wij namen die uit een memorie van Mr. Brooshooft, redacteur van de Locomotief in Indië, en voegden daarbij dat die voorbeelden en cijfers steunden op officiëele gegevens. Het Weekblad zegt nu in plaats van dit te weerleggen dat de cijfers uit de «.Locomo tief eenzijdig zijn en overdrevenEr was bij ons intusschen geen sprake van de Loco motief. Het Weekblad deelt verder eenige ge gevens mede om aan te toonen dat de toestand hier te lande ook niet rooskleurig is en eindigt«Als de Zeeuw bedacht had dat de huishoudens van de Javanen niet bij de onze kunnen vergeleken worden dan h'adde hij de eenzijdige cijfers van Mr. Brooshooft niet overgenomen.» Die vergelijking bestaat natuurlijk in de verbeelding van het Week blad. Bij de Zeeuw wasdaarv.m geen sprake die sprak niet over den toestand hier te lande. Wil het Weekblad nog eens het oordeel weten over Indië van een ander, geheel onbevooroordeeld man die den toestand door en door kent, den zendeling C. Poensen van ICedirie Deze schreef in December 1886 o. a. dit Men zal ons wel willen gelooven, als wij verzekeren, dat menig dessaman in den westmoesson zijn buikband maar wat vas ter aanhaalt, om den honger minder te ge voelen.» «Men spreekt er wel eens van met hoe weinig een gezin volstaan kanhoe spoedig in zijn behoeften is voorzien. Vooral zij die slechts de oppervlakte van het dessaleven kunnen waarnemen, err ten eenenmale onbekend zijn met «the struggle for live,» die ook in de dessa door zoo menigen ellendige moet gestreden worden, schijnen het minste vermoeden te hebben van de zorgen en moeiten, die daar ge dragen moeten worden. Ja, men kan met weinig volstaan maar het is er dan ook naar En al is het dan nog zoo weinig, men moet dat weinige toch weten te verkrijgen. «Spreek tot ouders, die in zulke om standigheden verkeeren, niet van eenige zorg voor de opvoeding hunner kinderen vooral niet om hen naar school te zen den, om daar eenige nuttige kennis op te doenHet zou immers zijn, den spot drijven met hun ellende De jongens moeten zoo spoedig mogelijk wat zien te verdienende meisjes moeten ook al meèwerken in den tuin of op het veld, of door het oppassen van jonge kinderen de moeder in de gelegenheid stellen, eten te zoekenalles dringt om te zorgen, dat men niet van honger sterft, en tedere hooqere aspiratie is voor qoed on mogelijk gewordenQ land. Nederlands naam i i het buiten- De Nieuwe Provinciale Groninger Cou rant schrijft terecht Met eenigen ophef maken de bladen melding van bet bezoek van eenige Ameri kanen, afstammelingen van Nederlanders, aan ons land met het doel om de aloude woonplaats hunner vaderen uit eigen aan schouwing te leeren kennen en banden van vriendschap en toegenegenheid aan te knoopen. Bij zulk een bezoek is het zeker niet on verschillig, welk een indruk de ontmoetin gen en het onthaal dat men hun biedt bij de bezoekers zullen achterlaten. Maar wat zal men dan zeggen van de wijze waarop de Amerikaansche broeders door de Leidsche studenten werden ontvangen De sociëteit van deze heeren werd schoon gemaakt; men kon dus daar niet binnen gaan. Maar geen nood. Toen de reizigers voor het gebouw waren aangekomen, werd het lö vivat gespeeld, een glas oranjebitter aan geboden en aan elk der reizigers een papier overgereikt, waarop in het Èngelseh deze woorden gedrukt stonden „De Leidsche studenten, vol sympathie voor de leden der „Holland Society" in de Vereenigde Staten, maar niet in staat hen thans in hunne Sociëteit te ontvangen, hebben de eer hun een glas nationalen drank, „Oranjebitter", aan te bieden en stellen de gezondheid in van den Koning, de Koningin en de Kroonprinses der Neder landen." Het menu van den lunch, welke den gas ten aldaar werd aangeboden, bestond uit Bouillon, pasteitjes, hutspot, boterham met vleesch, haring en wittebrood, dessert. Toen na het concert in «Musis Sacrum», zoo woi dt verder verhaald, de reizigers weder naar het station reden werd nog eens op gehouden voor de Sociëteit waar de heeren thans kennis maakten met de Hollandsche «oude klare», die hun goed smaakte.» Is dat niet vreemd Men zou zeggen als studenten, jongelieden vol geestdrift voor het velleden van hun land, voor de grootheid van Amerika, stu denten aan de oudste, meest klassieke Hol landsche akademie deze dragers van oud- Hollandsche, schoon een weinig verameri kaniseerde namen ontmoeten, dan hadden zij toch wel wat anders te zeggen en te doe-i, dan zwijgend een glas Oranje-bitter te drinken en de heeren en dames te ont halen op «oude kiare.» Is Nederland niet reeds al te veel in het buitenland bekend door zijn «Schiedam» en is dat dan waarlijk het beste dat het oplevert? Dat geeft te denken In het Amst. Predikb. blad leest men de volgende officieele mededeeling van den Iierkeraad Volgens besluit van het Ministerie van Predikanten is de morgenbeurt van Zondag 26 Augustus, in de Nieuwe Kerk te houden, aangewezen voor een dank- en bedestond met liet oog op de bewaring van de Hervormde Ker ken in Engeland en Nederland, tengevolge van de vernietiging der «onoverwinnelijke» vloot in Augustus 1588; op'de handhaving van de Hervormde Religie als de voornaamste vrucht van den tocht van onzen Prins Willem III naar Engeland in het najaar van 1688. en op de bescherming van onze Kerk, en inzonderheid van onze Gemeente, geduren de de jongste bange tijden ondervonden. Wiersma, Voorzitter. AIzoo aanstaanden Zondag dank- en bedestond wegens de groote uitreddingen in 1588, 1688 en 1888, door «onze Kerk» ondervonden. In 1588 was Filips II de tiran die de Kerk dreigde te verwoesten. In 1688 was het een ander werktuig van Rome, die de Kerk haren ondergang nabij bracht. Maar in 1888 Toen waren het ook «bange tijden.» Was er toen ook een Filips of een Lodewijk, die «onze Kerk» belaagde Wie geeft hier eens antwoord op De uitnoodiging tot den «dank- en bedestond» is geteekend door een zoon der Vrije Kerkeen man wiens vader om des gewetens wille uit die Kerk werd uit geworpen, en die zelf eens in geloovigen ijver die, nu dankstond houdende, Kerk weerstond. De inan heet Wiersma! Zijn vriend West hof, die soms zulke bange tijden beleven kon, na het gebruik van zijn kreeften- sluadje, en die met Wiersma in bond, diens ouden medestrijder Jhr. mr. A. F- de Savornin Lohman uit «hun» kerk uit wierp, heeft thans de uitnoodiging niet onderteekend. Practische Vraagstukken. Onze werklieden houden niet van filoso feeren zij wenschen practische vraagstukken te bespreken. Dit blijkt uit onderstaande. PATRIMONIUM. De achtste jaarvergadering van het Nederlandsch Werklieden- Verbond Patri moniumis bepaald op Dinsdag 28 Augustus a. s. Vooraf gaat op Maandag 27 Augustus een vergadering van het bestuur en com missie van advies van het Verbond, en de aanwezige afgevaardigden der afdeelii.gen. Behalve de gewone huishoudelijke aange legenheden, waaronder de verkiezing van bestuursleden, (aftredende zijnde 1ste voorzitter, K. Kater te Amsterdam en P. van Vliet Jr. te Leeuwarden) heeft het Verbondsbestuur eenige voorstellen inge diend betreffende «het orgaan.» Aan de voorstellen der afdeelingen ont- leenen wij de volgende Kralingen. «Patrimonium» neme stappen tot het verkrijgen van opheffing van vac- cinedwang. Rotterdam. Kan «Patrimonium» bij de Regeering niet aandringen om te voorkomen, dut de pleiziertreinen op Zondag rijden 's Gravenhage. Is het niet wenschelijk, ja noodig, dat «Patrimonium» bij de Regeering er op aandringe, dat het vloeken in het leger geweerd worde Almelo. 1. Wenscht dat belasting worde geheven op den invoer op alle klaar bewerkte goederen, als hout, steen, meubelen, kleederen enz. enz., opdat de arbeid der Nederlandsche werklieden worde beverderd. 2. Wenscht dataan niet genaturaliseerde buitenlanders de bevoegdheid worde ont houden, om in werkplaatsen enz. als meester knecht of werkbaas te fungeeren. Bolsward. 1. «Patrimonium» dringe bjj de Regeering aan op een schoolwet, die het mogelijk maakt, dat ook een werkman vrijheid krijgt op het gebied van het onderwijs. 2. De vergadering spreke uit het wen- schelijke van het heffen van beschermende rechten. 3. Kan «Patrimonium» ook pogingen in het werk stellen om het oude gildenwezen, mits gewijzigd naar de behoeften van onzen tijd, te doen herleven? Zwolle. De vergadering spreke de wen- schelijkheid uit van de invoering van een wetboek op den arbeid, en drage het Bonds- bestuur op, daartoe bij de Regeering de nootlige stappen te doen. Zutphen. De jaarvergadering worde om de 3 jaar gehouden. Groningen. Wenscht als eerelid inplaats van wijlen den hoogleeraar Brummelkamp, door de vergadering te zien benoemd den heer A. Brummelkamp Jr. te Groningen. Utrecht. «Patrimonium» wende zich op nieuw tot de Regeering, teneinde afschaffing van plaatsvervanging te verkrijgen. Goes. «Patrimonium» wende zich tot de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, om geen extra treinen meer op Zondag, maar op werkdagen te organiseeren. Harlingen. Is het oirbaar, dat werk takende leden van «Patrimonium» onder steund worden door geldelijke bijdragen enz. door andere leden van «Patrimonium» Gouda. «Patrimonium» verzoeke de Re geering dat de verloven, die gewoonlijk des Zaterdag's avonds den militairen worden gegeven voor 24 uren, zoodanig worden verlengd voor hen, die dit wenschen, dat zij. die bezwaar daartegen hebben, op Zondag niet behoeven te reizen. Dokkum. «Patrimonium» dringe er bij de Hooge Regeering op aan, dat alle onnoodige arbeid op Zondag worde afgeschaft. Dordrecht. 4. Is het wenschelijk, dat «Patrimonium» zich tot de Hooge Regeering wende, met net verzoek ons kiesstelsel zóó te wijzigen, dat de kiesbevoegdheid aan alle familiehoofden wordt verleend. 2. «Patrimonium» dringe er bij de Hooge Regeering op aan. dat de wijze van stemming voor Gemeenteraad, Provinciale Staten en Tweede Kamer der Staten-Generaal veran derd worde, naar het stelsel dat in België wordt gevolgd. Apeldoorn. Het Verbond spreke den wensch uit, dat er jaarlijks een of meer pro vinciale vergaderingen worden gehouden, ten einde de provinciale belangen van den werkman te bespreken, en wel in bijzijn van een lid van 't verbondsbestuur. Zaandam. «Patrimonium» wijzige de Sta tuten naar het voorstel van Ds. Pierson op onze vorige jaarvergadering uitgesproken. Assen. Wat oordeelt «Patrimonium» om trent het «Leger des heils» en het Reddings- leger Dinsdag 28 Augustus, namiddags te 5 ure, gemeenschappelijke maaltijd. Onder de opgegeven onderwerpen zijn er vele, die door meer dan ééne afdeeling ter bespreking zijn aangeboden. V 1789. Dat de volken al meer metterdaad mee doen aan de verheerlijking van derevolutie van 1789, is geen nieuws meer. Maar dat men de bloeddorstigsten, de goddeloosten onder de mannen van '89 officieel vergoodt, is nog nergens dan in Frankrijk mogelijk geweest. Te Parijs is inen al van de eene bestialitet in de andere vervallen. Een der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1