Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten, oog op de locale toestanden te Goes zeer gewenscht achten maar welomdat het kerkgebouw voor die oefeningen minder geschikt is, omdat er mogelijkheid voor be schadiging der zitplaatsen zou bestaan, doch bovenal, omdat het den kerkeraad niet ge wenscht voorkwam een gunstige beslissing te nemen op dat verzoek kort veor de a. s. 'komst van ds. Van Griethuijzen. Een en ander sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat het Leger des Heils daar te eeniger tijd zij het dan ook in een ander lokaal zijne oefeningen zal houden. G. G. Maandag.avond is te Ierseke een oud man, die op het veld aan den arbeid was waarschijnlijk door een beroerte, plotseling bij zijn werk doodgebleven. M. C. Te Wemeldlnge vierde gisteren een echtpaar in tamelijk goeden welstand zijn 65 jarig huwelijksfeest; niet hun 63jarig, zooals in de advertentie van ons vorig no. abusievelijk gezet was. Heinkenszand. Bij den landbouwer C- Remijn alhier ontstond Dinsdagmorgen brand in de bakkeet die eerst door den knecht ontdekt werd, en vervolgens door de huis- genooten met krachtige inspanning kon worden gebluscht na heel wat [schade ver oorzaakt te hebben aan inboedel en zolder. Te Westerbeek (Drente) heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een smid had oneenigheid gehad met een arbeider. Hij kwam daarop met een geladen geweer bij zijn vijand en dreigde hem en zijn geheele gezin te zullen doodschieten. De arbeider ging daarna naar hem toe, en trachtte hem het geweer te ontwringen. Doch het geweer ging af, en de dreigende smid kreeg de /olie lading in het onderlijf. Hij was terstond een lijk. De arbeider heeft zich dadelijk bij den burgemeester als I den moordenaar aangegeven. Te Yelp had maandag een treffend ongeluk plaats. Een spoorwegarbeider wilde nog een pakje afgeven aan een conducteur 5 op den trein, toen er een trein van den tegengestelden kant aankwam en den man o nverwierp. De trein reed den armen spoor wegarbeider over het lichaam, zoodat hij terstond den geest gaf. Hij laat vijf kinde- ren na. Te Helmond heeft een ontzettend on- i geluk plaats gehad. Een heer had Zondag met zijn echtgenoote plaats genomen op het balken van een der wagens van den stoom tram. Op het oogenblik dat de tram afreed, sprong zijn hondje uit den wagen. De vrouw van den heer W. sprong zonder bedenken den hond na, om hem op te vangen. Zij struikelde echter, met het noodlottig gevolg dat alle vier de wagens haar over de borst gingen en zij terstond den geest gaf. Te Bergen op Zoom heeft Maandag- morgen bij de oefeningen der veld-artillerie een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een der manschappen geraakte beklemd en ver ward tusschen een voorwagen en de strengen der paarden. Daardoor werd hij levensge vaarlijk verminkt en gekneusd naar het hospitaal overgebracht. t Te Botterdam is Maandag een jongen die op een stelling aan een in aanbouw zijnd huis op een plank stond, gevallen en op een man terechtgekomen, die daaronder zat te werken. De man is zwaar gekneusd, en de jongen bleef ongedeerd. Zoo is ook tengevolge van het breken jf van een touw aan een stoomheistelling, gebruikt wordende bij de herstelling van eene sluis te Oosterwolde een werkman door een heiblok getroffen. Zijn armen en i teenen werden gebreken en zijn hoofd werd gevaarlijk verwond. Te Leeuwarden heeft gister een ont- zettend ongeluk plaats gehad. Een werk man, bezig aan het herstellen van den 5 schoorsteen op het dak der hoogere burger school, is uitgegleden en op de binnenplaats terechtgekomen. Hij werd dood opgenomen. Zijn schedel was verbrijzeld. Een wielrijder maakte een tocht door Buckenhamshire en was vergezeld van zijn kleinen Schotschen dashond. Op eer.s miste hij den hond, hij steeg af en wachtte eenige oogenbhkken, denkende dat het hondje hem we zoude inhalen. Toen dit niet geschiedde, w? 'o een e"ld terug> en een meisje tegen- Vroeg hij dit naar den hond. Ja, lint h; 6 eeu keetje verder op, een nn efnBZ'0n M op iets: dat wel geleek onianpn h& toen ZÜ het had willen opiapen bromde de hond. Toen bemerkte terZedenT,r'l ft het ^twelk h^ acÜ f den d vastgebonden, losgeraakt was, en het trouwe beest was er blijven zitten, om er de wacht over te houden. (IV. Sport). Te Roozendaal "is Vrijdag een man in het veld door een zonnesteek getroffen en na eenige dagen aan de gevolgen overleden. Men schrijft aan de Standaard dat de heer Leonard Eckstein Opdycke advocaat te New-York, reeds sedert ruim anderhalf jaar pogingen in het werk stelt, om op de hoogte te komen, of, en zoo ja, welke ver wantschap er bestaat, tusschen de Opdycke's in Amerika, wier getal eenige honderden bedraagt en de familie Oppedyk in Nederland. Hoofdzakelijk hierom is hij met zijn moe der wederom in Nederland gekomen en waren zij 30 Juli 11. te lJlstde gasten van het lid der Tweede Kamer, den heer W. Oppedyk. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat de voorvader van de Amerikaansche Opdijcke's in 1635 als officier der Indische Compagnie te Nieuw Amsterdam is aange komen, en dat in 1634 Melis Jans Oppedyk te IJlst het burgerrecht heeft verkregen. De eerste kwam uit Wezelvanwaar de laatste naar IJlst is gegaan, is nog in onderzoek. In Drente, waar men voor eenige jaren nog zoo afkeerig was van den militairen stand, neemt thans meer dan 40% der ar beidende jongelieden, hoofdzakelijk boeren knechten, als plaatsvervanger dienst. De lage prijs, die voor de remplacanten besteed wordt, schrikt hen niet at, en reeds thans, nu sommige bazen hun knechten voor den dienst 1889/90 opnieuw willen huren, doet zich de zucht naar dit «verkoopen» voor. Sommigen besluiten tot vrijwillige dienstne ming voor den kolonialen dienst, en komen hier dan eenige dagen doorbrengen, zoodat men gedurig «oostgangers» ziet. Door den rijksveearts te Zevenbergen is een geval van hondsdolheid geconstateerd bij een jachthond te Etten-Leur. Het beest werd onmiddellijk afgemaakt. Naar men zegt, heeft deze hond niet minder dan twintig andere honden gebeten. De Maasb. schrijft dat het bericht dat Jannetje Struik, de voormalige milloenen juffouw, thans te Apeldoorn in een hotel verbluf houdt, zeer goed waar kan zijn, en evenzoo dat Jannetje 's broer in «goedendoen" zit maar dat Jannetje daar met haar doch tertje woont, is niet juist, aangezien zij geen dochtertje heeft, wel een zoontje. Dat kind was tijdens hare gevangenschap te Goiinchem bjj zekere familie C. besteed, welke in schuur zand, enz. handelt. Deze ongeveer zesjarige jongen, die zich nog te Gorinchem bevindt, ging tot voor een paar dugen mede bij de bezorging van dit artikel. De bekende legende der twee opgeroepen of gevluchte generaals, welker fortuin door de familie Struik zou gevonden zijn, is bij velen over tuiging, en nog gelooft men, dat, al is Jannetje Struik alleen in een ouderwetschen mantel in de richting naar Apeldoorn ver trokken, er meer achter zit, en naar men zegt, z\j haar geld bij haar broeder aldaar is gaan halen. Aan de verwachting dat Jannetje min of meer zou doen zooals vroeger in haar millioenentijd, is niet beantwoord; Jannetje ging als een gewoon mensch bood schappen doen. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. In de raadsvergadering van heden (Woensdag) waren de heeren Jeras, Tak, Snijders, De Stoppelaar, E. P. Schorer, W. HSnouck Hurgronje en A. P. Snouck Hurgronje met kennisgeving afwezig. Voorzitter dhr. F. Ermerius. Na lezing en goedkeuring der notulen werd den heer Gobetz op zijn verzoek vermindering van huur toegestaan van een gedeelte grond aan de Loskade, van f 25 op f 14 verminderd. Vervolgens werd behandeld de vroeger overgelegde brief van het B. A. betreffende liet goed slot zijner rekening over 1887. De goedgekeurde begrooting werd eenigs- zins gewijzigd, met de opmerking dat ge noemd bestuur nooit meer subsidie van de gemeente vraagt of vragen zal, dan noodig is. Naar aanleiding van het verzoek van de Wed. A. Hillebrand om tegemoetkoming in de kosten wegens verandering der pri vaten en de aanschaffing van een tonnen stelsel voor haar perceel besloot de raad die onkosten geheel voor rekening der ge meente te nemen. Nog waren ingekomen de navolgende brieven van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring van de verhuring van grond aan Jongepier; alsmede van de verordening der brandweer en onderling hulpbetoon met Kou- dekerke;van dhr. Jacobson houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot [makelaar. Vastgesteld werd de voorloopige gemcen- terekening voor 1887. De gemeentekas werd nagezien en in orde bevonden. Op de voordracht van het collegie van zetters werden geplaatst de heeren K. Baart, Ph. Boudewijnse, J. C. Frederiks, C. v. Loopik, D. J. Dronkers en F. J. Frederiks. De voordracht door Curatoren, ook door den Inspecteur der Gymnasia aanbevolen voor een leeraar in de ilebreeuwsche taal aan het gymnasium, vacature dr. J. Rie- mens, bestond uit de hh. ds. J. L. Bleeker en ds. F. k iels tra, pred. bij de Luthersehe en Doopsgezinde gemeente. Laastgenoemde werd benoemd. In de stembureau's voor de verkiezing van een lid der Staten, werden benoemd le onder-kiesdistrict de hh. M. Volkrijk Liebert en J. P. Berdenis v. Berlekornen in het 2e de hh. P. M. de Ligny en J. A. Ta-., voorzitter de heer J. J. v. d. Harst Az. en tut plaatsvervangende leden mr. J. A. v. Hoek, en M. B. G. Hoogewaard en de overige leden van den Raad. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Dat het drankmisbruik en het drankver- koopen in een paar ingezonden stukken in uw blad besproken wordt heeft mij groote- lijks verblijd, want te ontkennen valt het toch niet, dat door christenen aan die zonde schroomelijk wordt deelgenomen. Naar den inhoud van het laatste stuk te oor- deelen is de schrijver iemand die ook in zijne zaken naar de uitspraak van GodsWoord wil leven, daarom maakt het te meer een treurigen indruk, dat zoo iemand, onder reserve, het drankgebruik wil verdedigen. - Wat betreft punt 1 dat kunnen we ge rust onbesproken laten. Maar wat aangaat het 2e punt, stel ik zeer zeker de christen drankverkoopers aan sprakelijk voor de onheilen die Kerk, Staat- en maatschappij ondervinden van het drank gebruik. Of zou een eerste borreltje dat gebruikt wordt niet den weg kunnen banen tot geheele verslaafdheid aan den drank, en zoodoende het slachtoffer, lid zijnde eener kerk die de tucht handhaaft, ten leste van die kerk wordt afgesnedenzoo voortgaan de een last voor de maatschappij wordt, tot dat ten laatste hij den dood vindt door overmatig gebruik, of zich zeiven van het leven berooft Ik vraag in gemoede of die christen drankverkooper niet de oorzaak is van al die ellende. Nu zegt misschien A. dat dit overdreven is, maar ik kan hem de verzekering geven dat mij meer dan één geval hekend is, dat een christen oorzaak geworden is van bovengenoemde ellende. Nog iets anders. Als bij zulk een chris ten drankverkooper iemand om «een halt pintje» komt, wordt dan gevraagd is dit nu voor gebruik of misbruikals dan gebleken is dat het niet voor misbruik wordt gekocht moet het verhoor verder gaan is de persoon i waar het voor dienen moet niet zenuwach tig; als dat niet gebleken is dan moet de vraag gedaan worden heeft de man een steike maag anders kan hij dat brandende vocht niet verteren als dat bewezen is dan móet de vraag gesteld worden kunnen geen sluimerende hartstochten opgewekt worden; of zal men de kinderen niet laten proeven. Dan moet verder onderzocht worden of door denzelfden persoon niet reeds een ander ge zonden is of zal komen, is dit in orde, dan moet de vraag gesteld is niet reeds bjj een ander gehaald. Zoo doende zou men voort kunnen gaan, en wordt de drankverkooper inquisiteur en biechtvader in eigen zaak en alles ten voordeele van eigen beurs. Nu de vraag van wien de «vergunning». Van den StaatWelzeker! En daarmede is het zeker voor een Christen wel uit I Even als de Staat goed gevonden heeft de ontucht te reglementeeren 1 «Daar het kwaad noodzakelijk schijnt te zijn», zoo spreekt de wet meet het op orde worden ge steld. Hieruit blijkt toch m. i. dat het beter ware te arbeiden aan het noodzakelijk goed dan aan het noodzakelijk kwaad. Voor het laatste moet men den duivel maar laten zorgen, die zeker ook wel volgens A. de exploiteur is van den sterken drank. Mocht bij A daarover twijfel bestaan dan leze A. de zendingsberichten maar eens over. Wie zal de jammeren beschrijven die de christen-drankverkoopers in de heidenwereld hebben veroorzaakt Overigens is voor den Christen niet de vraag wat ver biedt de Heere maar wat gebiedt Hij. Nu gebiedt de Heere de ver breiding van zijn Woord of het nu moge lijk z(j dit woord te verbreiden en bekend te maken en tegelijk zich warm te maken voor den sterken drank, dit laten wij aan A. over. Wat de bijbel van sterken drank zegt. A leze Deutern. 2118—21 Jesaja 5 11 en 22 en Matth. 24 48—51 en 1 Cor. 6 10 en om kortte zjjn verder de 16 pZaafsenuit de brieven uit het N. T. Waarbij nog de vraag: is de sterkedrank uit den Bijbel dezelfde als de hedendaagsche (jenever enz. Als dat waar is zou dan in den tempel een ster kedrank offer kunnen gebracht worden Walgt A. niet van een jenever- of bitteroffer? Dat het misbruik en gebruik van sterken drank een volkszonde is behoeven we zeker A. niet aantetoonenen evenmin dat het de vreeselijkste kwaal van ons volk is. Eén voorbeeld de stad Enschede geeft uit aan aan onderwijs f 90.000aan sterken drank. 350,00, wat zegt A. van zulke cijfers dit is van misbruikers en gebruikers. De heer A. heelt de vrijheid genomen stellingen te formuleeren. Ik wensch het zelfde te doen en te constateeren le. het handel drijven in sterken drank is zich zei ven winsten zerzekeren door het rond zich verspreiden van dood en verderf 2e. is ieder die het wel meent met de maatschappijen een oog heeft voor het sociale vraagstuk dat zoo nauw met de sterkendrankkwestie verbonden is, geheel onwaardig 3e. Voor den Christusbelijder ganscheljjk ongepast en 4e. iD volstrekten strijd met de Heilige Schrift, die niet alleen alle positieve kwaad bestempelt met den naam van zonde, maar niet minder het nalaten van het goede onder het oordeel besluit. U dankende Mijnheer de Redacteur voor de plaatsing. Goes. K. V. Van 13 15 Augustus '88. GOES. GeborenMatje Cornelia d. v. Cornelis Kramer en Elizabeth de Wolft Van 14 15 Aug. 1888. MIDDELBURG Bevallen: U. J. Klaassen geb. Crucq d. L. C. de Rijk geb. Helbers z. Overleden J. Joosse 66 j. man van A. Boone. GOES, 14 Aug. 1888. Tarwe werd tot 50 a 75 cents lager lang zaam verkocht. Karweizaad met flinke aan voer doch te hoog gehouden en daardoor slechts enkele partijtjes tot noteering ver kocht. Oude Tarwe f 7,— a f7,50. Nieuwe Tarwe f 0,00 a f 0,00. Rogge f 0,00 a f 0.00. Win- tergerst f0,00 a f0,-. Zomergerst f 0,00 a f 0,00. Haver f2,90 a f3,10. Bruine Boonen f 0,00 a f 0,00. Paardenboonen f 0,00 a f0,00. Koolzaad f8,75 a 9,25. Groene Erw ten f 0.00 a f 0,00. Karwei f' 12,— a f 13. Boter f 0,56 af 0,60. Eieren f 0,75 af 0,80. Vlissingen, 14 Augustus 1888. Boter f 1,25 a f 1,05 per Kilo. Eieren f3,30 de 104 stuks. OOSTBURG, 15 Aug. 1888. Oude Tarwe f 7,50 a f8,20. Nieuwe Tarwe f 0,00 a f 0,00. Rogge f 0,00 a f 0,00. "W. Gerst f 0,00 a f 0,00. Z. Gerst f0,00 a f0,00. Haver per 100 kilo f0,00 a f0,00 Erwten fO,— a f0,00. Kookerwten f 0,Boonen f 0,00 a f 0,00. Paardenboonen f 5,75 a f 6,20. Kool zaad f 9,00 a f 9,50. Alles per H. L. uitgezonderd de haver. Boter f0,60 per l/a kilo. Rotterdam, 13 Aug. Binnenl. Granen. Onze markt was heden ruim voorzien van witte tarwe, waarvoor slechts flauwe koop lust bestond, zoodat houders om te kunnen verkoopen, eene verlaging van 50 cents moes ten inwilligen. De meesten hiertoe echter niet geneigd zijnde, bleef een groot gedeelte van den aanvoer onverkocht. Zeeuwsche de puike f 8 a f8,40, goede f 7,40 a f 7,80, min dere Zeeuwsche f 6,80 a f 7,30. Rogge flauw en 30 cents lager te noteeren. De beste f 6,30 a f 6,60mindere f 5,70 a f 6,20. Haver onveranderd. De beste f 3,25 a f 3.90mindere f 2 a f 3.10. Paardenboonen als voren. De beste f 5,70 a f6,— mindere f 5,20 a f 5,60. Bruineboonen tot vorige prijzen te plaat sen. De beste fll a f 11.25; mindere f8,50 a f 10,50. Witteboonen nominaal. De beste f 13 a f 14, mindere fll af 12. Kookerwten op vorige prijzen gehouden. De beste f 7,50 a f 7,75mindere f 7 a f7.25. Voor niet-kokende is f 6,20 a f 6,50 te be dingen. Kanariezaad zeer prijshoudend en alge meen iets hooger gehouden. Het beste f 8,25 a f 8,75minder kwalit. f 7,50 a f 8. Van nieuw Koolzaad waren heden enkele partijtjes ter markt, welke in kwaliteit en droogte zeer verschilden, naar deugd is daar voor bedongen van f 7,50 tot f 9,60. Op de Veemarkt van Dinsdag waren 688 vette Runderen 70, 65 en 60 cent; 946 magere dito; 223 vette-en graskalveren f 0,875, 80 en 75 cent12 schapen 60,55 cent, alles per kilo, varkens 19, 18 en 17 cent; licht soort 16 a 18 cent per half kilo. En 81 biggen. Zeeuwsche Eieren f 3.10 a f 3.20 de 100 stuks. Zoetemelksche Kaas f22.— a f26.— per 50 kilo. Boter f52. f48, f44, Per Va kilo 55 a 70 cent,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3