Ingezonden Stukken. Veemarkt Marktberichten. Verbetering. Burgerlijke Stand. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. weder eenmaal de zetel eener gelukkige en levenskrachtige bevolking worden zaL Te Kaïro zij n weer nieuwe berich ten uit Khartoum ontvangen omtrent de ge vangenen van den Mal di. Deze zijn niet dan opwekkenden aard. De zendeling Urwal ver vroeg een recept voor het verven van grijs katoen, waarmede de zendelingen en de geestelijke zusters hun brood zouden kunnen verdienen. Slatin Bey zit den gan- schen dag voor de deur van den Mahdi en staat bloot aan allérlei beleedigingen en mishandelingenhij mag met de andere Europeanen niet spreken en den bazaar niet bezoeken- Lupton Beij moet hard wer ken in het arsenaal, Neufeld is geketend. De zendelingen en Grieksche kooplieden kunnen zich vrij bewegen, maar mogen de stad niet verlaten zij leven van den handel in levensmiddelen, maar zij moeten dien in het geheim voeren, omdat daarop strenge straf staat. De Mahdi wil van geen losgeld, of van ruilen der gevangenen hooren. Toen er eens sprake was van ruilen met eenige Derwischen liet de Mahdi de gevangenen halen en plaatste achter elk een soldaat met een lans. Toen vroeg hij«Wie wenscht te worden geruild?» Natuurlijk antwoordde niemand. Men zegt dat de Mahdi een expeditie tegen den Blanken Pacha voorbereidt, bestaande uit 4 stoom schepen en vele andere schepen met onge veer 4000 man. Dat die blanke Pacha Emin is, wordt ook daarom geloofd, omdat hij te Omdurman Mudir genoemd wordt en dat is Emins titel als Gouverneur. De Mahdi liet Scheik Saleh, het hoofd der Kahabisch-stammen dooden en een te Darfur uitgeroepen Mahdi met al de zijnen insgelijks ombrengen. De verbittering tegen den Mahdi neemt steeds toe en indien een gewapende macht tegen hem optrad, zou die al dadelijk veel steun vinden. In het Pruisische grensdorp Walbeek nabij Venloo, werden vijf koeien frauduleus ingevoerd en door de Pruisische beambten in beslag genomen. Een der vervoerders, die zich daartegen verzette, werd zoodanig door hen mishandeld, dat men voor zijn Jeven vreest. De zware plasregens hebben in Silizië alles onder water gezet. De oogst is vernield. Ook Lucern in Zwitserland, staat onder water dewjjl de Vierwaldstattersee overstroomde. Donderdag en Vrijdagmorgen heeft te Cincinnati (Amerika) een verschrikkelijke brand een twaalftal huizen en een timmer werf in de asch gelegd. De stoffelijke schade zal minstens lVa millioen bedragenniet tegenstaande de brandweer zeer spoedig aan wezig was, kon men niet voorkomen dat een vrouw en haar éénjarig kind in den rook verstikten, terwijl een brandweerman onder het puin geraakte. Ook in Frankrijk ziet het er treurig uit met de weersgesteldheid. In het depar tement Lot zijn hagelsteenen gevallen grooter dan een duiveneieD ter zwaarte van 50 tot 80 grammen. In den geheelen omtrek is de wijnstok vernieldde vruchtboomen zijn er tegen den grond geslagen. Het departemen Loxèr is door een orkaan ge teisterd, die honderdjarige eiken heeft ont worteld. De bodem is op vele plaatsen met takken bedekt, en daartusschen ziet men doode vogels liggen, die bjj hoopen door den hagel neergeslagen zijn. Ook Engeland heeft door aanhoudenden sterken regen van overstroomingen te lijden op verschillende plaatsen is de oogst geheel vernield. In Londen zelf staan de oostelijke stadsgedeelten, welke grootendeels door de arme bevolking worden bewoond, onder water. De ellende is niet te beschrijven, Keizer Wilhelm hoopt ook een bezoek te brengen bij zijne grootmoeder te Londen, koningin Victoria van Engeland. Al gekker 1 In Hamburg had onlangs een wedren van kindermeisjes plaats in een breede laan. Drie mededingsters stonden «scratch,» de anderen hadden meer of minder voor. Op het teeken «een, twee, drie!» renden allen met wagen en al de laan af. Twee karretjes bonsden tegen elkaar, waardoor een kind er uit viel. Snel werd het opgeraapt, in en wagen gezet en voort ging het weer I en vooibjjganger, die bijna «omvergeraced» was, maakte eindelijk aan den wedstrijd een eind. Het kind zal in den eersten tijd wel niet meer mee kunnen «rennen.» Eenige weken geleden kwam een tienjarige knaap, vergezeld van een prach tig gekleed meisje van acht jaren in een koffiehuis in Parijs en bestelde champagne. Tegelijkertijd gaf de knaap den kellnerlast (wee kaarten voor de komedie te gaan halen. Den eigenaar van 't hotel kwamen deze kleine gasten verdacht voor, hij nam een politieagent in den arm en deze kwam te weten, dat de kleinen uit Rome kwamen, dat papa en mama naar eene badplaats waren gereisd en zij beiden aan de gou vernante waren ontsnapt om in Parijs eens plezier te hebben. Men vond in 't bezit van den knaap drie en twintig goudstukken, naar hij verzekerde, de inhoud van zijn spaarpot en dien van zijn zusje. Worden Australië en Californië door de konijnen geteisterd, volgens een nieuws blad te Peking richt een ander knaagdier, de rat, in het district Oulia-Assutai gewel dige v erwoestingen aan. De ralten hebben daar al het gras der weiden vernield en "de paarden kunnen er geen voedsel meer vin den. De Chineesche koeriers zijn genood zaakt hun reisroute te wijzigen, omdat de posten hun geen wisselpaarden kunnen ver schaffen en de gaten, door de rattenfgegra- ven, zoo talrijk zijn, dat de wegen er on berijdbaar door worden. De jongste zoon van den Duitschen Keizer is onlangs geboren terwijl Keizer Wilhelm de gast was van den Koning van Zweden. Thans wordt gemeld dat deze laatste weldra naar Berlijn vertrekt, om bij den doop van den jongsten prins als diens peter op te treden. In Engeland is korten tijd geleden een statistiek bekend gemaakt over «den invloed van het misbruik van alcohol op de sterfe lijkheid», waarin belangrijke aanwijzingen voorkomen. De jaar lij ksche sterfte van mannen tusschen 25 en 65 jaren bedraagt onder hen, die geestesarbeid verrichten, 8 pet., onder de boeren 9, de veldarbeiders 11, de timmerlieden en schrijnwerkers 12, kolen- gravers 13. metselaars 14, blikslagers, lood gieters, schilders en glazenmakers 18, brouwers 21, herbergiers 23 en onder de kelners, buffetknechts en dergelijken 34 pet. Uit deze statistiek blijkt ten duidelijkste, dat de ruwheid van den arbeid een veel geringer invloed op de levensbaan uitoefent dan het overmatig alcoholgebruik. Ouk gebrek aan beweging en lucht en slechte woning Jdoen minder kwaad dan alcohol, Zelfs lieden, die een {zoo nadeelige stof als lood in hun lichaam opnemen, [zgn hun leven meer zeker dan de drinkers van beroept Te Parjjs heeft de politie eene dieven bende in handen gekregen, aangevoerd door een gewezen luitenant bjj de jagers zekeren Cayro. die, na zich in 1870 zeer onderschei den te hebben, twee jaar geleden zijn ont slag nam en van kwaad tot erger verviel, zoodat hij eindeljjk wegens oplichterij in de gevangenis geraakte. In November II. ontslagen, werd hij inbreker en sedert moet hij een dertigtal villa's in den omtrek vau Parjjs hebben geplunderd. Keurig gekleed meldde hij zich daar als ambtenaar aan en won allerlei inlichtingen in, om aldus te weten te komen, wanneer hij ongehinderd zijn slag kon slaan. Ten zijnent vond men de kamers weelderig gestoffeerd en meer dan 200 lombardbriefjes. Ook washjj«specialiteit» in het stelen van koffers aan de spoorweg stations. Toen hjj gevat werd, was hij gedost in de kleederen van een Grieksch student, wiens bagage hjj van het Noorderstation had meegenomen. LAATSTE BERICHTEN. Maandag werd te Rilland ten gemeentehuize door het bestuur van den Reigerbergschen Polder aanbesteed het leveren en maken van 2750 M2 Doorniksche steenglooiing aan den vooroever vangemelden polder nabij Batli. Ingeschreven was door de bh. J. v. tck Hardinxveld f 11400, Jan Geluk, Tolen f11380, J. Hack Oud-Gastel f11309. J. de Jonge Kapelle f12285. C. de Wilde Kat- tendijke f11300 C.Bolier Cz.Bruinisse, f11347. J. P. Verbiest Hontenisse f11600, J. Luik te Hansweert f11520. Jan Leijs Nieuw- dorp f9998. J. van Adriaanssens Polfliet, Hontenisse f 8200. Capbeen Hontenisse f8201 maar ook door Christenen (gedoopten) of kerksche menschen wordt hieraan mede gedaan en ook zij vullen de beurzen van dat luie soort Comedianten en Bedelaars. Doch dit in 't voorbijgaan. Doel van dit schrijven is om hulde te brengen aan die leden van den raad [der Gemeenten Aagte- kerke en lerseke die zorgden dat die «Veel vraat» niet in hun gemeenten zich kon neerleggen. Zeker, dat zijn mannen van beginsel 1 Het spijt mij dan ook dat bij deze gemeenten Domburg niet kan vernoemd worden. Daar misten de leden den moed (misschien door {ongeoorloofde pressie?) om de kermis af te schaffen, want ook daar moet de meerderheid er uit beginsel tegen zijn, daar toch 4 hunner lid zijn eener Gereformeerde kerk! Is het niet te f bejammeren Mijnh. de Redact. Wanneer de gelegenheid er niet was, de genegenheid zou er zich niet kunnen openbaren. Laten de leidslieden toch "niet voorgaan »0 land, land, land hoort des Heeren Woord 'TISZOO. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HOE IS HET MOGELIJK!? Mynheer de Redacteur 1 Met veel instemming en genoegen heb ik kennis genomen van uw hoofdartikel «Toch feestvieren». Hoewel het m. i. voor Walcheren wel wat laat geplaatst is, hoop ik toch dat het nog voor velen een waarschuwende stem mag geweest zijn of waar zich dat «monster» nog zalvertoonen tot waarschuwing mag dienstig zijn. Berouw komt dikwijls te laat of in 't geheel niet doch ook daartoe zou het kun nen strekken. Het is anders treurig dat ons goede volk nog zooveel eer aan dat afschuwelijke beest bewijst en dit geschiedt niet alleen door den z.g.n. wereldling of her. die van God noch Godsdienst willen weten, neen, AFLOOP VERKOOPINGEN, enz. Oudelande. Ten overstaan van den not Paardekooper Overman te 's Gravenpolder is Zaterdag 11. in de herberg bp J. Lous alhier voor de erven van J. van Weele en T. Derto verkocht het erfpachtsrecht tot 1893 van een perceel grond met de daarop staande gebou wen te Oudelande, groot 1 Are 30 Centiaren. Kooper werd Pr. Remfjnse Gz. te Oudelande voor f112 benevens voor losse goederen f 10 en de onkosten. Vrijdag werd door den notaris H. Roelof te Cortgene geveild een woonhuis met schuur en tuin aldaar, 9.16 aren, toebehoorer.de aan de wed. en erven van C. Noordhoek. Kooper werd D. Kallewaard voor f800, benevens 13 pet. onkosten. Oudelande. Zaterdag is alhier ten overstaan van notaris Paardekooper Overman te 's Gravenpolder voor 7 jaren verpacht voor het burgerlijk Armbestuur 9 perceelen bouw en weiland samen 5.41.84 Heet. voor f 353,28s; voor de Herv. kerk 3 perceelen bouwland, samen 1,67,90 Heet. voor f 111,67 en voor dé Diaconie 9 perceelen bouwland samen 10,66,76 Heet. voor f642,185 in het jaar. De prijzen waren van f 41 tot f 100 per Heet. Bij de vorige verpachting werd respectievelijk be dongen f315,09, f 108.15 en f 589,31. Vrouwepolder. Heden Maandag werd door Not. Tak, in de herberg bij Tilroe publiek geveild lo. een Huis, Schuur en Erf, bewoond door J. v. d. Broeke op het dorp, groot 140 centiaren. Kooper werd dhr. P. Oljjslager te Vrouwepolder voor f560. 2o en 3«. Omstreeks 117,76 c. A Bouwland en Sprink, Langen Weg. Kooper de hr. W. Maas te Serooskerke voor f 1125. 4o. een huis en erf aan den Dijk, verdeeld in drie woningen hoogste bod f 1050, opge houden. Alle» onverminderd 13% onkosten. DOMBURG. Zaterdag werd alhier in het gemeentehuis aanbesteed het bouwen van een badpaviljoen. Ingeschreven door de hee ren J. C. van Miert f51010. J. M. v. Ditmars en Zonen 51000. P. J. v. Puffelen en Zn. f49597. W. v. Uye en Zonen f43967, allen te Middelburg. W. (Roelofs f43100. W. Lock, Steenbergen f42900. M. K» Jeras en Zn. f42852. C. A. Goedhals f42473. K. P. v. d. Rhee f41867. W. C. v. d. Harst f41394, allen te Middelburg en J. J. Hornstra Bergen op Zoom f38900. De gunning is 14 dagen aangehouden. Rotterdam, 6 Aug. 1888. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd: 228 vette runderen, 0 magere dito, 1010 vette- en graskalveren, 2445 schapen of lammeren, 575 varkens, 0 biggen, 1 bokken. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 70, 2e qual. 65 3e qual. 60 a c. kalveren le qual. f 0,90, 2e qual. 80 a 75 c schapen le qual 58; 2e qual 52; varkens le qual. 21ac, 2e qual. 20 a 3e qual. 18; licht soort 19 a 20 c. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 0.00 a f 0,00. Champions f 0.00 a f 0.00, Magnum boiium f atFlakkeesche Jammen 0,a f 0,Poters fO.OO a f0,00. Wrstl. zand f3,a f3,60. West. klei 1,70 a f2,30. Westl. muisjes f2,a f 2,50. Rotterdam 6 Augustus Tarwe en Rogge 50 cent hooger, landsche granen en meel hooger. Nieuwe Tarwe f 7,20 Rogge. - 5,60 Wintergerst - 4,50 Zomer gerst- 4.30 Nieuwe Haver - 2,00 Paardenboonen. - 5,00 Erwten- 6,20 Kookerwten - 6,80 Bruine Boonen - 8,— Witte-11,— Kanariezaad - 7,— 1888. Buiten- a - 8,60 - 6,50 - 5,25 - 5,00 3,75 - 5,90 - 6,50 - 7,50 -11,25 "I* f8,— Axel, 4 Aug. '88. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe 9,00 a f 9,50. Rogge f 6,50 a f 6,75. Winter gerst f7,50 a f8,00. Zomergerst f0,00 a f0,00. Haver f7,00 a f7,25. Kookerwten. f0,a f 0,Voererwten f 7,50 A f 8,00 Paardenboonen f7,75 a f8,00. Lijnzaad k t Alles per 100 K. G. In ons vorige no. in het ingezonden stuk over Okma wordt gesproken van een lid der Provinciale Staten voor Hulst, moet zijn Sluis. Van 3 tot 6 Augustus '88. GOES. 1ste huw. atk. vanClaudius Antonius Bellaard Coronier 29 j. jm. van Rotterdam en Jacoba van der Klooster 28 j. wed. van Cornelis Mieras van Rotterdam onlangs te Goes. Geboren: Pieter z. v. Pieter Verrijk en Adriana van Oosten Johannes z. v. Marinus Gunst en Pieternella van de Rafelaar. Van 4 en 6 Augustus '88 MIDDELBURG. Bevallen J. v. d. Driest geb. de Troije d. E. M. Stappers geb. Klaassen d. Overleden P. Flipse 40 j. man van J. C. Esteve H. van de ;Volkere 23 j. z. S. Back 69 j. vrouw van C. C. Akkerman. Woensdag 8 Augustus. Serooskerke door het bestuur van de Ver- eeniging „de kerkelijke kas" het bouwen eener pastorie met daartoe benoodigde mate rialen. Bestek enz. by dhr. K. Melis te Aag- tekerke. Dinsdag 14 Augustus. Breskens, Nieuwe sluis 10 uur in de Directiekeet door het bestuur, van Oud- en Jong Breskens, verpachten het recht tot het weghalen van broed- of mosselzaad van de hoofden of vooruitstekende werken op den vooroever van genoemd waterschap, in éen perceel. Aanwijzing 10 en 11 Augustus. Inschrijvingen voor 14 Aug. bij den secret.- ontvanger J. G. Meijer te Groede. Zaterdag 18 Augustus. Vlissingen, 10 uur door het bestuur van de sociëteit „Nederlandsch Loodswezen" het bouwen van een sociëteit-lokaal met wacht zalen, aan den Noordzeeboulevard te Vlis singen. Bestek a f3 bij den heer Loois. Woensdag 8 Augustus. Goes 10 uur in „De Vriendschap" verpach. ting door het R. K. A.15 perceelen bouw- en weiland. Inlchtingen geeft not. mr. Liebert. Oostburg 1 uur door Not. Hammacher in den Veerhoekpolder op de hofstede voor er ven v. Damme beestiaal en landbouwgereed schap. Eversdijk 9 uur voor erven Meijaard en de Jager, door Not. Merens op ,,'thof Geerhoek" een boereninspan. Kruiningen, 11 uur, voor erven weduwe Lavooy door Not. Prins in de herberg van De Jonge een woonhuis en erf 131 c.A. Huis raad, als kabinet, latafei, tafels, stoelen, 2 veerenbedden, houtwerk, koper-, tin-, glas en aardewerk. Grijpskerke, 10 uur op „Heulzicht" bewoond door H. Jongepier, een inspan door Not. Tak. O. a. 1 bruin ruinpaard 16, 4 dito merriepaar- den 1, 10,11 en 13 jaar, 7 baatgevende melk koeien, 1 vette os, 2 vette en 4 2jar. vaarzen. Donderdag 9 Augustus. Oostbnrg 1 uur Veerhoekpolder door Not. HammacherMeubelen enz. voor erven wed. v. Damme. Goes, voor het burgerl. armbestuur door Not. Pilaar verpachting 33 perceelen bouw en weiland in Goes, Nisse en 's Heer Abts- kerke en 20 perceelen bouwland, Ooster schans, Goes. Inl. de hh. van den Bosch en Pilaar. Vrijdag 10 Augustus. Kloetinge 9 uur op de Hollandsche hof stede door Not. Pilaar een boereninspan, voor P. Meeuwse, als: 9 werkpaarden 3-19 jaar, 1 paard 2 jaar, 1 veulen 3 maanden, 10 baatgevende melkkoeien, 1 vare koe, 1 kalfvaars, 1 tweejarige Stier, 9 runderen, 7 aanhoudkalveren, 1 vetkalf, 3 vette var-* kens, 6 mestputloopers, 118 schapen en lammers, 1 schaaphond, 100 kippen, 20 kuikens, 7 eenden, 4 ganzen, 2 kalkoenen, hufwagen, chais, 2 menwagens, driewiels- kar, 1 amerikaansche ploeg, 1 moorploeg, 5 ploegen, 8 eggen, rolblok enz., kant- en klaverhooi, brandhout. Driewegen, 10 uur bij Krijger door Not, van der Kloes voor erven Nijsse lo. 81,70 weiland en zijkantweg in Klaashoek, 2o. 206,20 weiland Coudorpschen weg in Hoek voor Dijkwel, 3o. 114.10 idem er naast, 4o_ nagras. En om 11 uur op het „hof Tilburgh" 4 koeien, tafels, leuningstoel, stoelen, chiffon nière, spiegels, kastklok, barometer, pendule' ledikant met toebehooren, antiqke Kast'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3