Transvaal. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. cjpor de eigenaars gesloten en de mijn-ar beiders ontslagen zijn. Zoolang de tinprijzen hoog waren, kori er met voordeel gewerkt wordennu dit niet meer het geval is. worden de mijnen verlaten. Vele kleine tinontgra- vingen zijn reeds gestaakt. De voorspellin gen komen uit. De hoog opgedreven kunst matige tinprijzen heboen opening van mijnen in allerlei richtingen ten gevolge gehad, doch de val is gekomen met eene kracht, zooals men niet mogelijk achtte. Het ging in Indië met de tin, al net zoo als bij ons in Zeeland met de oesters. In de Middelburgsche Courant schryft van daar een der jongste emi granten onder meer het volgende „De hotelhouder Amos te Kaapstad is een onmisbaar persoon, bereidwillig in het geven van inlichtingen en billijk in de bediening. Door zijne bemiddeling werden onze kisten en koffers afgeladen, en na door de beambten gevisiteerd te zijn, regel recht naar 't spoor gebracht om nog den zelfden avond naar Kimberley getranspor teerd te worden. Wij vertrokken 5 Mei per spoor naar Kimberley. Wij reisden 2e klasse, want 3e klasse reizen daar alleen de kaffers. Wy waren met ons zestienen en betaalden f66 de persoon. De reis is zeer gemakkelijk van Kaapstad naar Kim berley. Wij behoefden niet eens uit te stappen. „De reis biedt weinig merkwaardigs aan bergen, bergketens, dorre vlakten, zoo nu en dan een enkele boerenwoning ook geen water dan hier en daar een modderpoel. Goed, dat Amos voor waterzakken gezorgd had. Natuurlijk is er daar ook weinig plantengroei. Tot Pretoria toe groeit er niets dan dor gras. Een glas bier kost daar 90 cent; en slechte sigaar 30 cent, een kop thee en een kop koffie ook ieder 30 cent, een glas jenever 60 cent. De heer Bergsma, consul, tracteerde ons onder weg van Kimberley naar Pretoria ieder op een glaasje bier. Voor die 16 glaasjes bier moest hij betalen 17 sh. en 1 six pence f 10,50. De reis van Kaapstad naar Kimberley duurde onafgebroken van Vrijdagavond 7 uur tot Zondagmiddag 4 uur. „Te Kimberley logeerdenwij in het Trans- vaalsche hotel; eten en bediening zijn daar slecht en tweemaal zoo duur als bij Amos, namelijk f 7,20 per dag. Wij namen nu een transportwagen voor 16 personen, waarvoor wij samen, met inbegrip onzer bagage JË 60 (f 720) betaaldenechter zoo dat ieder voor zijn persoon f 42 betaalt en de rest naar evenredigheid van de bagage, die men meevoert. De reis per ezelwagen van Kimberley naar Pretoria kostte mu f 50, behalve de levensbehoeften daarvoor moest ik zelf zorgen. Wij deden te Kim berley de volgende inkoopen voor ons ge zelschap 30 brooden a 30 cent5 kilo koffie a 90 cent;hectoliter aardappelen f 12,60, Voorts erwten, boonen, rijst, uijen enzeen kookketel van f 6 en een blikken schotel van f2.40. De gezamenlijke kosten voor proviand enz. bedroegen f 90dus nog geen f 6 de persoon. „Maandagavond 5 uur begon de tocht. Met een last van 4000 kilo's plus 16 per sonen trokken wij met 10 ezels en 2 paar den uit Kimberley. Na een uur gereden te hebben stapten wij uit, op last van den transporteur (onzen voerman;. Wjj bivak keerden in de open lucht, dronken koffie en stonden beurtelings een paar uur op schildwacht. (De nabijheid van een Kaf- ferkraal maakte deze waakzaamheid nood zakelijk). „Zulk een logies is een groot zeil, dat bij regen over den wagen wordt gespannen, het wordt op den grond uitgespreid; men strekt zich op de eene helft uiten de andere helft wordt omgeslagen en doet dienst als deken „De afwisseling tusschen dag en nacht is hier zeer groot. Over dag zoo heet, dat wij ons tot op het hemd uitkleedden, en des nachts, met name tegen den morgen dringt de yskoude dauw door alles heen. Gelukkig braken wij 's nachts om 1 uur op. Het gewone „op, op, ons wil ry" deed ons op dat ongewone uur ontwakenby droog weder heeft niemand lust op den wagen te zitten, dus wandelden wy in onze dekens gehuld achter elkander, zwij gend er achter. „Om 7 uur komt de zon op. Nieuw leven. Dekens en jassen worden opgeborgen. Wij rusten tot 9 uur en marcheeren voort tot 12 uur, dan het dinée, dan van 2 tot 5'/. uur weer op marsch, dan avondeten en om 8 uur naar bed. lederen dag hetzelfde. Op den vierden avond kookten wjj erwtensoep. Wy maakten een vuurtje van koemest, want hout is hier niet. Wy hadden geen brandstof genoeg om de erwten gaar te krijgen. Bij Bloemfontein hebben wy een dag in den modder gezeten12 ezels en 14 ossen konden den wagen er niet uittrekkenwij moesten dus aan het afladen, en zoo raakten wij vlot. „Van Kimberley tot Potchefstroom een afstand van 12 dagen ziet ge niets dan dorre vlakten. „Na 16 dagen reis kwamen wij behouden te Pretoria aan. De timmerlui uit ons geeel- schap werden dadelijk aangesteld voor f9,60 per dag; mijn reisgenoot en ik die in Neder landtwee jaren met de onderwyzers-akte in den zak hadden geloopen, hadden hier dadelijk de betrekkingen voor het grijpen. Ik heb uit de vele aanbiedingen, die my gedaan zyn, het aanbod aangenomen van den heer v. H., volksraadslid voor Waterberg. Ik kwam daar, na nog 3 dagen reizens met den ossen wagen aan. Ik sta nu aan het hoofd eener school met aanvankelijk 14 leerlingen. De helft der schoolgelden wordt door de oudërs, de andere helft door het gouvernement betaald. Het is hier eene prachtige, gezonde streek; sinaasappelen, vijgen, abrikozen, per ziken, enz. groeien hier in de prachtige tuinenen meester „mag er vrij in loop en pluk, moet zich maar niet vreemd hou." Geen onzer beklaagt zich de vestiging in Transvaal." Goes Woensdag te 3 uur vergadert de Gemeenteraad. Punten van Behandeling 1 Nofulen 2o. Mededeelingen. 3o. Ingekomen stukken. 4o. Kennisgeving van het B. A eener gedane af- en overschrijving op de begreoting der instelling voor 1887. 5o- Aanbieding der verantwoording nopens het comptabel beheer van Burgem. en f. Weth. over 1887. 6o. Verordening op de Tappe rijen. 7e. Idem op de loterijen. 8o. Idem bij het gebruik van markten. 9o. Opmaken eener voordracht ter benoeming *an twee leden van het college van zetters, ten ge volge van periodieke aftreding. lOo. Voorstel van B. en W. tot afstand van grond, ver kregen door het leggen van een overdekt riool tusschen de M. Smallegangsbuurt en de J. A. van der Goeskade. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biervliet J. J. v. W alsem te Noordwyk; te Zeerijp G. v. Kempen te Soesterberg. Aangenomen naar Resten door A. van der Hoeven cand. te Rotterdam. Bedankt voor 's-Heerhendriksk;nderen en Wissenkerke door ds. E. Loen te Grijps- kerke. Chr. Ger. Kerk, 2 tal te Heinkenszand. G. J. Breukelaar Theologisch candidaat te Aalten [prov. Gelderl.] en A. Delfos Zen deling leeraar by de Chr. Ger. Gem. te Soera- baia thans te Leiden. Bedankt voor Kamperland door Ph. J. Wessels te Zierikzee. Vrije Ger. Kerk. Beroepen te Goes, C. Groeneweg te Rottere am. Naar wij vernemen is de Ger. kerk van Borselen [vroeger onder leiding van Ds. Bakker] op haar verzoek, aangesloten by de kerkengroep van wijlen Ds. Ledeboer. Geslaagd voor de acte Franseh de hr. J. W. Happee te Terneuzeu. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot kweekelingen bij de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg J. v. d. Berg, W. J. J. Bronkhorst. W. I. Bliek, K. J. Dhuij, J. I. v. Doeselaar, P. v. d. Dries, A. L. Hertog, A. A. Hofman, Hl Jousma, M. J. Krop, D. C. v. d. Mareel. D. v. Nieuwkerk, F. Postma, L. J. Piree, J. v. Rugge, A. Sluiters, J. A. Tavenier, A. P. Vetli en J. de Vries. Benoemd tot onderwijzeres te Dor drecht, mej. Bax te Brouwershaven. Een niet onaardige «uitzondering van nietigheid» werd Vrijdag voor het kanton gerecht te 's Gravenhage bepleit. De beklaagde, J. den D., vischkooper te Scheveniug ;n, was gedagvaard om voor gemeld Rechtscollege te verschijnen op Don derdag188 en bij verstek veroordeeld. De gemachtigde, de heer S. van Lier, wees er op dat beklaagde ten gevolge van het niet invullen van den datum en het niet invullen van het jaartal onmogelijk kon weten, wanneer hij verschijnen moest. Dat hij zooals de dagvaarding luidt in 188 moest verschijnen, kon toch wel niet worden aangenomen, want toen had beklaagde nog niet het voorrecht het levens licht te hebben aanschouwd. Spreker ztg zich derhalve genoodzaakt, op grond van het aangevoerde, aan te dringen op vernietiging van Het bij v erstek gewezen vonnis en niet ont vankelijk verklaring voor den ambtenaar van het Openbaar Ministerie in diens vor dering, met veroordeeling van den Slaat in de kosten. Het Openbaar Ministerie was het volkomen met den gemachtigde omtrent de nietigheid der dagvaarding eens. De uitspraak is bepaald over 8 dagen. Op Vrijdag 17 Augustus 1888 zal voor de openbare terechtzitting der arrond recht bank te Middelbnrg terechtstaa i le J. M. de R. 2-4jwagenmaker, ge boren en wonende te Middelburg, thans alhier gedetineerd. 2e E P. V. 25 j-, kuiper, geboren en wonende te Middelburg, terzake dat zij in den nacht |van 3op4 Juli jl. om streeks twee uur te Middelburg J. G. G. te zamen en in vereeniging moedwillig hebben mishandeld door hem te slaan en te trappen, waarbij de eerste beklaagde genoemden G. moedwillig met een mes verschillende verwondingen in den buik heeft toegebracht, die levensgevaarlijk zijn. In deze zaak zijn acht getuigen van wege het O. M. gedagvaaard. Aan den eersten beklaagde is ambtshalve als verdediger toe gevoegd Mr. F. J. Sprenger. Goes. Naar wij vernemen is gister mor gen in de godsdienstoefening der Chr. Ev. Gemeente, door Ds. Loggers bekend gemaakt, namens den kerkeraad, dat deze geen vrijmoedigheid heeft gevonden het kerkge bouw ten dienste van het leger des Heils af te staan. Bij den landbouwer Moddeop Draaibrug gemeente Aardenburg is de besmettelijke vlekziekte onder devaikens uitgebroken. Rilland Bath. Gedurende de maand Juli zyn bij den Secretaris der laudbouw-ver- eeniging «Reigersberg» 2700 jonge muschen aangebracht. De politie te Ylissingen heeft, daartoe telegrafisch uitgenoodigd een paartje opge spoord. Zij is een rijk meisje uit Kassei (Duitsch- land) en hij heet Muller, hjj heeft haar geschaakt. Zij zijn op reis naar Amerika, doch er is hoop dat zij nu te New - York zullen aangehouden worden. Men schrijft aan de Midd Cit: Onder Rilland-Bath is eene hofstede ver pacht voor f 62 de hectare. Wel een bewijs dat de gronden nog een belangrijke waarde bezitten en dat het uitzicht nog niet ontbreekt om bjj verzekering van behoorlijke rente voor den eigenaar het landbouwbedrijf met voordeel te kunnen beoefenen. '8 Heerenhoek. Alhier hebhen twee jongens van omstreeks 10 jaar bij den landbonwer P. v. d. D. onder Borsele de touwen afgesne den van de opgebondene karwei waardoor bet over het land verstrooid werd en v. d. D. een schade bekwam van omstreeks honderd gulden. De veldwachter Kapello alhier was de daders spoedig op 't spoor en maakte van een en ai der proces-verbaal. Te Nieuwdorp waren de knechts van den landbouwer L. bezig met het vervoeren ven mest. Eenige runders die over den' dijk werden gedreven, liepen tusschen den eersten en tweeden wagen tot last der paar den een heel eind mede. Men begon te rijden op een draf maar ook de runders liepen mede. De geleider ontstak in woede denkende dat de knechts het er om deden. Na hard loopen haalde hij den tweeden wagen in, rukte den knecht er van, en gaf hem een vreeselijk pak slagen. Gelukkig gingen de paarden die nu geen geleider meer hadden, niet op hol. Van dit alles werd procesverbaal op gemaakt. Als een merkwaardigheid wordt door een ingezetene van Wageningen gemeld dat hij acht dagen geleden op den Oorsprong bij Oosterbeek een ringslang van ongewone lengte, 86 cM., vond. Hij nam het dier mede naar den Wageningschen Berg en legde het in een houtenj kist, met enkele stukken mos. Thans heeft de slang van dat mos een ruim nest gemaakt en daar 22 eieren gelegd. De slang wordt goed verzorgd en trekt zeer de aandacht van alle bezoekers en logés van het hotel. Met nieuwsgierigheid wordt het verder verloop te gemoet gezien. Een onzer gpabonneerden schrijft ons Dit jaar doet veel laat-zijn en laat-doen. Ik ben al wat bejaard, (80 jaren) maar ik heb, behalve nu, den koekoek na den 25 Juli nog nooit zeiven zijn eigen naam hooren roepen, en dat met een stem, alsof het nog in Mei was. Zoo maakt hjj het versje ten schande, dat zegt De koekoek om St. Jan (24 Juni.) Roept dan nog als een man Maar is het St.J Jacob, (25 Juli.) Dan is zijn stem gansch op. Centrum. Bij den manufacturier B., Waterloo- sfraat Kralingenontstond Zaterdagnacht brand, doordien de huisvrouw by ongeluk de petroleumlamp, waarvan zij het licht wilde uitblazen, op den grond liet vallen. De bewoner B. die te bed lag,j redde zich door de vlammen heen. De schade is aan zienlijk. De brand werd spoedig gebluscht. Het jonge paard van een voerman te Broekhuizen werd Donderdagavond schuw en ging op hol, waardoor de bestuurder onder het rad kwam, en terstond op de plaats dood bleef. Van zeer betrouwbare zijde deelt men het volgende medeEen zeker koloniaal had in Oost-Indië het ongeluk, dat hem een kogel door de hand werd geschoten. Hij hield zich, alsof die hand verlamd was, eu kreeg pensioen. Daarna vestigde hij zicjr te Zwartsluis, waar hij eens onder 't geboft1 kwam van Ds. Fernhout. Onder de predi katie werd hij zoozeer getroffen, dat bij niet langer het onverdiende pensioen kon ont vangen. Op raad van Ds. F. begaf hij zich naar den Minister van Koloniën om schuld belijdenis te doen. Ambtshalve moest de Minister het pensioen intrekken, doch om 'smans eeilijklieid beloofde de minister hein voortaan uit eigen middelen hetzelfde bedrag te zulien nftkeeren. Woensdagmiddag werd de trein tus schen Haarlem en Leiden plotseling tot stil stand gebracht, nadat er aan den noodrem getrokken was. De reizigers stapten uit om te zien wat er gaande was. Weldra bleek dat eenige huzaren in een waggon 3e klassse geducht aan het bakkeleien waren. Een hunner had reeds met een mes een snede in de wang bekomen. Door het treinperso neel werden de belhamels aan handen en voeten gebonden en in een goederenwagen opgesloten. De telegraaf deed natuurlijk goede diensten. Bij aankomst te Leiden stond de patrouille reeds gereed om de heeren in te rekenen. Te Rotterdam was een jongen op den Oostzeedyk aan het steenen gooien. Hjj trof daarbij een voorbijganger met een steen aan het oog. De man zal aan dat oog geruimen tijd blind zijn. Vrijdagnacht is een man die zich te Rotterdam op het terrein van liet Rijnspoor op een handwagen te slapen wilde leggen in het Oude Hootd te water geraakt en verdronken. By het feestmaal in Concordia te Brtda werd een 84-jarige oud-stryder plot seling ongesteld. Naar een zy vertrek gebracht, stierf hjj binnen weinige oogenblikken. Een akeli ie ontdekking. Voor eenigen tjjd is te Sevilla in Spanje door metselaars een gesloten kelder ontdekt, waarin zy na de genomen voorzorgen, in plaats van een schat een gewelf v- nden. De vier pilaren van dit gewelf waren van groote ijzeren ringen voorzien, waaraan uitgedroogde of versteende lijken waren bevestigd. De zijden kleederen en het schoeisel van drie dezer ly ken waren nog in eenen goeden toestand. Het vierde lijk was dat van een monnik op bloote voeten en met een rozenkrans in de handen. Aan de achterzijde van het gewelf hing een lamp die geheel geroest was. Al de kleede ven waren van de vorige eeuw. De onge- lukkigen, die daar gekluisterd waren, zjjn naar alle waarschijnlijkheid daar allen van honger omgekomen als slachtoffers der Roomsche inquisitie. Men zchrijft uit New-York aan de frankf. Ztg: Onder de passagiers aan boord van de Anchoria, die eenige dagen geleden naai-Glasgow vertrok, bevindt zich debekende rabbi dr. Meston Sivestha uit Chicago, die een beweging tot wederoprichting van het rijk Palastida in het leven roepen wil en in Amerika en Engeland reeds vele geest driftvolle aanhangers gevonden heeft. Dr. Sivestha is geen phantast, geen dweper, maar een bezadigd en practisch man. Hjj gelooft niet, dat de vestiging van een nieuw rij kin Palestina door een wonder zou geschie den en neemt aan, dat de Israëlieten uit alle landen voorloopigj slechts een zesde der bevolking van het nieuwe land zouden uit maken. Hij heeft over het onderwerp ern stige studiën gemaakt; volledige plans voor het bouwen van steden en de restauratie van Jeruzalem naar Engeland medegenomen en hoopt, gesteund door zijn argumenten reeds in dezen herfst voor zijn zaak een belangrijke propaganda te hebben gemaakt. Zoo spoedig de grond voor een bevolking gelegd is en een voldoend aantal landver huizers zich tot de reis gereed maken hoopt hij, dat de groote mogendheden den staat als neutraal en onafhankelijk zullen verkla ren, gelyk met Zwitserland ,en België het geval is geweest. Dr. Sivestha zegt, dat by een grondgebied van de uitgestrektheid van Groot Brittannië en de uit deze en andere oorzaken voortvloeiende klimaatver schillen, het nieuwe land, zoo het met oordeel wordt ontgonnen, in vruchtbaarheid met Zuid-Italië zou kunnen wedijveren en voorspelt derhalve dat het dal van den Euphraat, «de wieg der «nenschheid,» nüS weder eenmaal de zetel evenskrachtige bevolkir Te Kaïro zyn we uit Khartoum ontvangi vangenen van den Mal dan opwekkenden aard. ver vroeg een recept v grijs katoen, waarmede de geestelijke zusters kunnen verdienen. Slati schen dag voor de dei en staat bloot aan aller mishandelingen hij mi Europeanen niet spreki niet bezoeken. Lupton I ken in het arsenaal, >i De zendelingen en G kunnen zich vrij beweg» stad niet verlaten zij le in levensmiddelen, maar het geheim voeren, omd straf staat. De Mahdi w of van ruilen der gevan er eens sprake was van Derwischen liet de Mal halen en plaatste achte met een lans. Toen wenscht te worden ge antwoordde niemand. Mahdi een expeditie t< Pacha voorbereidt, besta >5 schepen en vele andere veer 4000 man. Dat Emin is, wordt ook daa hij te Ómdurman Mud en dat is Emins titel al Mahdi liet Scheik Sak Kahabisch-stammen dooi uitgeroepen Mahdi met a ombrengen. De verbitter neemt steeds toe en ind macht tegen hem optra veel steun vinden. In het Pruisische nabij Venloo, werden vi ingevoerd en door de F in beslag genomen. Ee die zich daartegen verze door hen mishandeld, d Jeven vreest. De zware plasreger alles onder water gezet. Ook Lucern in Zwitserlan dewijl de Vierwaldstatti Donderdag en Vrj Cincinnati (Amerika) e brand een twaalftal hui werf in de asch gelegd, zal minstens 1 millioe tegenstaande de brand wei wezig was, kon men ni een vrouw en haar éénj rook verstikten, terwyl onder het puin geraakte Ook in Frankrijk uit met de weersgesteldh tement Lot zijn hagelsteen dan een duiveneieD te tot 80 grammen. In de is de wijnstok vernield j» zijn er tegen den gro departemen Loxèr is doe teisterd, die honderdjarig worteld. De bodem is i takken bedekt, en daart doode vogels liggen, die den hagel neergeslagen Ook Engeland heeft d sterken regen van oversti op verschillende plaatsen vernield. In Londen zei stadsgedeelten, welke gr arme bevolking wordei water. De ellende is n Keizer Wilhelm hc te brengen bij zijne groot koningin Victoria van I Al gekker I ln Hamburg had onli }"an kindermeisjes plaats Drie mededingsters ston anderen hadden meer o bet toeken «een, twee, met wagen en al de laan bonsden tegen elkaar, er uit viel. Snel werd den wagen gezet en vooi Een voorbijganger, die bij was, maakte eindelijk a een eind. Het kind zal wel niet meer mee kunt Eenige weken gt tienjarige knaap, vergezi tig gekleed meisje van koffiehuis in Parys en b Tegelijkertijd gaf de knai itwee kaarten voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2