NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELIJK- HISTORISCH 1888. No. 131. Dinsdag 7 Augustus. Tweede Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Is er geen oorzaak? Een slag in het aangezicht. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het weekblad van Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel deelde onlangs (Zie no. 677) eenige beschouwingen mede over den toe stand van Ned. Indië, in vergelijking met dien van Britsch Indië, waar het over 't algemeen veel| slechter was dan bij ons. Het Weekblad vond daarin aanleiding om de antirev. op zijn gewone wijze weder eenige lieflijkheden toe te voeger over het onafgebroken geschetter en geblaas van die lui over 't slechte bestuur in Indië. dimmers het clericalisme verleert de dankbaarheid en het bevordert het onbe schaamd liegen. Het Weekblad laat dit liefst met groote letters drukken om er te meer de aandacht op te vestigen. En hoe is nu die toestand waarover de antirev. zoo lang hebben geschetterd en geblazen Wij zullen een paar voorbeelden noemen. Ie den toestand van een gegoeden land bouwer. Inkomsten. Aan padi (rijst) 8'/2 pi- kol (pikol 61s/4 K. G.) Aan geld. door het verkoopen van vruch ten en r.evenbedrjjven zijner vrouw f32,25. Uitgaven voedsel voor zich en zijne vrouw (het is een gezin zonder kinderen te huis) aan padi 6 pikols (inet dien verstande dat in de laatste 4 maanden voor den oogst wanneer de rijst begint op te raken, slechts eens per dag, dat is half rantsoen, rijst wordt gebruikt). Aan geld (belastingen 116, kleeding f 2, reparatie woning f 3, feesten en plechtigheden f3, kleine benoo- digdheden als zout, tabak, fepaansche peper enz. 112.) f36. Deze man houdt dus over 2'/s pikols padi, en komt te kort 13,75 aan geld. De padi kan hij in den duren tjjd, d. i. in de laatste maanden voor den nieuwen oogst, verkoopen tegen f5 of f6 per pikol. Hij houdt dus per jaar over f 14 f3,75 f10, waarmee hij nu en dan zijne 2 gehuwde kinderen, die het minder «breed» hebben, aan padi of geld helpt. 2e. Een behoeftige landbouwer. Inkomsten 17'/2 pikol padi, waarvan een deel verdiend door snijden bij anderen en 3/t pikol in den duren tijd geleend. Aan geld (werken voor anderen, drijven van kleinen ruilhandel door de vrouw, verkoop van eetbare bladeren f 23,23. Uitgaven voedsel voor man, viouw en 3 kinderen gedurende de 5 duurste maanden met hun vijven ®/5 kati rijst (kati gelijk 6,2 H. G.) per dag (1 kati perj dag is het nor maal rantsoen voor een volwassen persoon) gedurende de 7 overige maanden met hun vijven 2 kati daags, derhalve in 't geheel 480 kati 4,8 pikol rijst gelijkstaande met 9,6 pikol padi per jaar. Aan geld (belas tingen 117,50, kleeding f 3, be werkings kosten van de vrij groote maar onvrucht bare sawah f 17,50 (sawah gronden,) reparatie woning fl, feesten en plechtigheden e Vnc'n ne benoodigheden f9) te zamen 14y,50. Deze man houdt dus over ongeveer 8 pikols padi, die hij echter om contanten te krijgen voor zijne sawah-hewerking, goed koop heeft moeten van de hand doen, voor f2,50 per pikol d.i. f20. Aan geld komt hij te kort f26,30. Hij heeft dus een nadeelig saldo van f 6., en moet bovendien de geleeqde 75 kati padi nog terug geven. In den duren tijd heeft het gezin soms slechts om den anderen dag gegeten, of den honger gestild met voedzame bladeren. 3e. Een landbouwer zooals het gros is. Inkomsten. Aan padi 10 pikols, waarvan een paar pikol verdiend door snijden bij anderen. Aan geld (verkoop van klappers en andere vruchten, r\jst stampen, batikken en snoepwinkeltje door de vrouw) f 33,90. Uitgaven. Voedsel voor man, vrouw en 3 kinderen f 12,80 pikol padi per jaar. Aan geld (belastingen f 9,15, kleeding f 4, feesten en plechtigheden f 2, kleine benoodigdheden flO) te zamen f25,15. De reparatie der woning geschiedt met eigen materialen, de bewerking der sawah door eigen arbeid. Deze man komt dus te kort aan padi 2,80 pikol en houdt aan geld over f8,75, waarvoor hij ongeveer de ontbrekende padi kan koopen. Het huisgezin heeft gewoonlijk 2 malen daags rijst gegeten, gedurende de 4 dure maanden echter nu en dan eenmaal. Enkele cjjfers zijn soms welsprekender dan boeken. Het hart voelt zich beklemd, bij de onloochenbare waarheid dat de in boorling van dit land, met zijne toch zoo beperkte behoeften, wiens wel en wee nu weldra 80 jaren aan ons rechtstreeksch be stuur is toevertrouwd, wiens gedwongen arbeid jaren lang aan het rijke Nederland schatten gouds heeft opgebracht dat die mgn, gedurende verscheidene maanden van het jaar, niet in slaat is,zich en zijn gezin voldoende te voeden! Het bovenstaande wordt ons medegedeeld door Mr. P. Brooshooft, hoofdredacteur van De Locomotief in Indië. Mr. P. Brooshooft is een onverdacht liberaal, en(lzijne «memo rie», waaraan het bovenstaande is ontleend, steunt op officiëele gegevens. Men lette wel op dat zoo, de toestand is op Java en Madura met ëeiie bevolking van ruim 21 millioen zielen. Kan men zich een meer ellendigen toe stand dan deze is denken En hebben de antirevolutionairen dan zoo geheel en al ongelijk om daarover te schetteren en te blazen t Wellicht komen we hierop later terug en deelen dan nog eenige staaltjes mede hoe< het in Indië verder geschapen staat. G. i Het gerucht, waarvan wij onlangs meld' maakten als zou Mr. Keuchenius een nader onderzoek instellen in de bekende zaak Willink Ketjen, schijnt juist te zijn geweest Althans de Loc. meldt, dat de Ministers' van Koloniën de opzending bevolen heeft naar Nederland van de voornaamste stuk ken, die betrekking hebben op de zaak Will link Ketjen. Ook heeft minister Keuchenius, namens den Koning, de intrekking van het verban- ningsbesluit betreffende de hh. Sol en De Sturler bevolen. Van een onpartijdig zaakkenner en rechtvaardig christen als minister Keuchenius is, was dit te verwachten. Trouwens als Ka merlid had hij er al genoeg tegen geprotes teerd, dat vooral in zake de uitbanning van Sol, aan het recht een slag in het aangezicht gegeven werd, en dat door den gouverneur generaal, den eerste in macht en gezag en aanzien, na onzen Koning. Al onze bladen behooren dit toe te juichen en zij doen het ook; want zij hebben erkend dat daar onrecht gepleegd was. Ook de liberale partij in de pers en in de Kamer heeft het Kamerlid Keuchenius gelijkgegeven, en zullen het ook den minister wel doen. Hoe fier steekt hier de handelwijs van den minister af bij het stroopkanachtig ge schrijf van den Haagschen Briefschrijver in de Middelb. Court. Deze man zeker een ambtenaar die gaarne den hoveling uithangt, keurt deze daad van recht vaardigheid afwant zij is een slag m het aangezicht van den af getreden gouverneur generaal!! Het staat er I Deze schrijver is dus van de leer dat men nooit een gepleegd onrecht moet herstellen, anders slaat men den dader in't aangezicht! Wij vragenUit welk studieboek over Staatsrecht zou de schrandere opmerker de bouwstoffen voor deze zonderlinge theorie hebben bijeengezameld? Zoodra de heer Keuchenius als minister aftreedt, moet deze briefschrijver naar de Kamer, om de slagen van des oud-ministers aangezicht te werenDat zal Staatsmans wijsheid zijn 1 Doch scherts ter zijde. Wjj achten het een bedenkeljjk verschijn sel, dat een redactie, zonder protest, eene verdediging van de voortwoekering van het onrecht in hare kolommen opneemt. Want de bijvoeging dat de herroeping nog een paar maanden had kunnen wachten, tot de nieuwe gouverneur-generaal het had kunnen doen, is slechts een doekje voor het bloeden. Het maakt zelfs de zaak nog erger. Immers er ligt de erkenning in, dat er onrecht ge pleegd is. Tegen dadelijke herstelling van dit onrecht te protesteeren,uit medelijden met den ambts drager, die het onrecht pleegde, is eene daad van rechtsverminking waartegen het rechts gevoel der natie terecht opkomt. Want de briefschrijver wete dit wel in deze quaestie staat de natie aan zijne zijdij vast niet. Dezelfde briefschrijver deelt mede dat als opvolger van den heer Arie Smit als burge meester van Vlissingen genoemd wordt, de heer G. H. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop, oud-lid der Tweede Kamer en marine officier. Zoo Wij wel ingelicht zijn, dan is deze heer thans burgemeester van Doornspijk. En of het gerucht waar is, laten wij in het midden. 'J 6 Augustus 1888. Sas van Gent. Gekozen tot lid van den gemeenteraad (vac. Stevens) bij herstemming met 44 stemmen de heer C. J. Warrens, als oudste? in jaren. De tegencandidaat H. J. an der Heijden had ook 44 stemmen. -- Bij de jongste veranderingen in het personeel der> rijksveldwacht zijn /erplaatst met 7 Sept. a. s. de rijksveldwachters der 3de klasse C. Maliepaard, van Domburg naar Kruiningen; J. C. Adriaansen, van Kruiningen naar Biggekerke; I. J. Drever (brigadier-titulair), van Biggekerke naar Domburg. Verplaatst met ingang 1 September a. s. van Tilburg naar Goes, J. A. Polder man klerk bij de Rijkstelegraaf. Billand-Bath. In de woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de rekening over het jaar 1887 vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 11995.40 en de uit gaven f 11278,41, zoodat er een goed slot van f 716,99 bestaat. Stbl. no. 99 bevat een kon. besl. van den 25en Juli, betreffende het beheer van de vereenigde telegraaf- en hulpkantoren der posterijen. Volgens dat besluit zal bij ver- eeniging van de diensten der telegraafkan toren met die ;van (de hulpkantoren der posterijen onder het beheer van éen amb tenaar, de benoeming van dien ambtenaar in het vervolg door den koning geschieden. Het trakcement der genoemde ambtenaren zal bedragen van f 800 tot f 2000, en hun kan vrije woning in de daarvoor bestemde lokalen of eene schadeloosstelling wegens huis of lokaalhuur worden verleend. Het be drag der abonnementen voor bureel of lokaalbehoeften wordt ten aanzien van de voormelde ambtenaren door den minister van waterstaat geregeld. Ternenzen. De heer J. C. Harte, die ont slag genomen had als lid van den gemeen teraad, is thans door de liberale kiesver- eeniging op nieuw candidaat gesteld en heeft die candidatuur aangenomen. Let wel! Men vraagt of het reeds vroeger door ons vermelde Koninklijk Besluit, waarbij onder de besmettelijke veeziekten ook de varkens ziekte is opgenomen; gecontrasigneerd was door Minister Mackay. Wij herinneren dat dit besluit dagteekent van 27 Maart 11. en dus niet door Min. Mackay, maar door Mr. Heemskerk medegeteekend werd. Particuliere berichten uit Atjeh beves tigen ,dat de beri-beri tot stilstand gekomen is. De electriciteitsproef, waaraan thans de van beri-beri verdachten worden onderworpen schijnt gunstig te werken. Sedert zij wordt aangewend worden betrekkelijk velen als ge - zond uit het hospitaal naar de kazerne terug gezonden, die zich als beri-berilijder hadden laten opnemen. Bij de a. s. verkiezing voor een lid van de Prov. Staten, hoofd-kiesdistrict Hulst is door de roomsch katholieke kiesvereeniging te Hulst en de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging «Zeeuwsch-Vlaanderen, Oos telijk deel» te Axel candidaat gesteld de heer P. F. Fruijtier, roomsch-katholiek, teHonte- nicse. Door de liberalen zjjn als candidaten gesteld de heeren F. Hombach te Hulsten mr. H. M. G. Kloppers, kantonrechter te Terneuzen. Men herinnert zich dat minister Keu - cheoius onlangs een brief heeft gericht aan alle zendingsvereenigingen met meedeeling dat bevordering van de zending onder de heidenen in Indie gewenscht is. Het Bataviasch Nieuwsblad schrijft naar aanleiding er van «Deze brief bevat .twee indirecte aanwij zingen. Ie een voor de besturende ambtenaren om de zending niet tegen te werken 2e. een voor de zendelingen, om zich voorloopig te bepalen tot de buitenbezittin gen. Beide bepalingen zijn duidelijk, en kunnen meenigeen moeite en moeilijkheid besparen. De Pinang-Gazetta heeft vernomen dat twee van de grootste tinmijnen in Perak

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1