selie Boot CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. ergervoet. 1888. No. 128. Zaterdag 31 Juli. Tweede Jaargang. berichten. ie Stoomtjalk M. BOUWMAN. J. BOS, Directie. Rotterdam Nieuwe akkenbrug. VERSCHIJNT F. P. D huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Gedenkdagen. 17 Augustus 1878. 5 n die niet naar de van de voornaamste Doos met vergroot- [5 fr. p. p. f .85. Middelburg. Fabrieksmerk. aan. bij den Heer tten. er op de hofstede voor er- istiaal en landbouwgereed- r voor erven Mepaard en de lerens op „'thof Geerhoek" de hofstede van Wiele- Loeff 10 uur 1 zwart bruin vier j., 2 melkkoeien, kweekkalf, 1 schaap en 2 ppen en hanen, karnhond, driewielskar, ploegen, voorsleper, rolblok, wind molbord. snjj bak, 3 zeven, lebintbalk, 4 balken, meu- én. k 10 Augustus. ir op de Hollandsche hof- ilaar een boereninspan. uur bij Krijger door Not. roor erven Njjsse lo. 81,70 mtweg in Klaashoek, 2o. oudorpschen weg in Hoek 114.10 idem ernaast, 4o. L uur op het „hof Tilburgh" mningstoel, stoelen, chiffon- istklok, barometer, pendule, oebehooren, antieke kast, irpet, matten, tuinbank, 'ichten, vlag met stok. En |en de mest in den mestput uur bij Lampert door Not. A 26, en 14 perceelen en Sprink, 82240 centiaren Veldvruchten en Etgras. leu Haag, 27 Juli. De heeft met 64 tegen 8 pnomen de overeenkomst tot ran drankverkoop aan vis- Aangenomen de ooting voor waterstaat na et 57 tegen 10 stemmen i-oor de landbouw enquête In de landbouwcommissie. lop de interpellatie Levyssohn tjeh verklaarde de minister met desinfectie zal worden bestrijding der berri-berri, pielen zullen worden onder lat het geconcentreerd stel- l worden gehandhaafd met pgs dien weg orde en rust :n Atjeh onder het wettig hierop gescheiden. den UITGEVER dezes ES naar ROTTERDAM uli 'smorg. 3.u. iTTERDAM naar GOES [ug. 's morg. 11.u. -IS naar ROTTERDAM 'smorg. 9,u. ROTTERDAM ug. 's morg. 10,u. te Rotterdam by den DE LANGE, op'tHa- ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. II. O God wij hebben het met onze ooren gehoord, onze vaders hebben het ons verteld Gij hebt een werk gewrocht in hunne dagen, in de dagen van ouds. Fs. 442. In ons vorige artikel toonden wij aan, op welken grondslag de organiseering van een volksfeest mogelijk is. De bezwaren van niet-uitvoerbaarheid ontslaan ons daarbij niet van den plicht, op de wenschelijkheid de aandacht te vestigen. Te meer nu daar voornamelijk in de eerstvolgende maanden een heerlijk surrogaat (eene vergoeding) voor de verdrevene kermissen, ons volk wordt aangeboden. Drie gedenkdagen wachten ons. De eerste is die van 17 Augustus. Op dezen gedenk dag komen wjj later terug. Doch op de beide volgende willen wij nu reeds wqzen. In Augustus 1588, te beginnen den 8sten werd de Onoverwinnelijke vloot, door Spanje's Koning uitgezonden om ons te vernietigen, door het krijgsbeleid onzer dapperen, maar meer nog door de rechtstreeksere inwerking der majesteit Gods, geheel vernield. De majesteit GodsTeekenachtig schoon drukten onze vaderen dit uit door het rand schrift op hunne gedenkpenningen«De adem Gods heeft ze vernield.» Spanje's koning, de dweepzieke Filips, had besloten de twee machtigste prote- stantsche staten, namelijk Nederland en Engeland, onder Spaansch gezag te brengen, en deze krachtige Germaansche volken terug te voeren in de doodelijke omarming van het Romanisme. Zoo hem dit gelukt ware, o, het is niet om te zeggen, welke gevolgen deze overwinning na zich zou gesleept hebben. Mogelijk waren én Engeland, én Nederland teruggezonken in de macht van het bijgeloof, en het nage slacht zou waarschijnlijk niet hebben kunnen bogen op zoovele maatschappelijke en gods dienstige vrijheden. Wat er van ons goede Nederland zou geworden zijn bijaldien Spanje en Rome toen hadden getriumfeerddat kan het tegenwoordige onwelvarende Spanje ons zeggen, dat kunnen alle landen van Europa en Amerika getuigen, waar het protestant- sche beginsel gedood of geweerd, uitgedre ven of tegengehouden werd. De vernieling der Spaansche vloot in Agus- tus 1588 is een feit, dat door Engeland feestelijk herdacht werd en door Nederland niet vergeten mag worden. Nog een ander heugelijk feit ir. de geschiedenis van ons land, ja van geheel Europa is de verheffing van onzen Stad houder, prins Willem III, den laatsten man- nelijken nazaat van Willem den Zwijger, tot koning van Engeland, in 1688. Dit zal weldra twee eeuwen geleden zijn. uk 6m calvinist uit éen stuk, de veldheer, meer nog de staatsman onder de s aatsheden van Europa, had het schrikkelijk P"n I'rankrijks koning doorzien, om e ermaansch Europa terug te brengen vnprü uS luk.' en de natiën af te dip nu" ^ginsel der ware vrijheid, die in Christus Jezus is. lain dDge,at5d hua^en reeds enkele marte- hp u g bel«denis met hun bloed bezegeld; reeds had Brittanje's karakter- looze koning, Jacobus, den protestantschen eeredienst verboden en zich,door Fransch goud gesteund, in de armen van Rome geworpen. De gouden zon der vrijheid dreigde in Engeland bloedrood te zullen ondergaan. Wie leefde er, die Engeland losrukken kon uit de doodelijke omarming van het Ro manisme, en het de vrijheid hergeven, die het in 1588 zoo duur had gekocht En toen verwekte de Heere onzen Wil- lem_van Oranje. Een Oranje hij, de eenige in Europa, dien God gebruiken kon, om de belaagde vrijheid ter hulpe te snellen. Prins Willem III stak naar Engeland over, hij herstelde de oude beproefde reli gie hergaf het Engelsche volk zijne rech ten sloot dweepzucht en dwingelandij bui ten de deuren zette het wankelend Europa terug op zijn oude standpunt. Het staatkundig evenwicht van Europa was herstelden voor de Germaansche volken daagde eene toekomst van nieuwen glorie I Het vrije Nederland, door het vrije En geland gesteund, in beide gedenkwaardige jaren, werd door God gebruikt de zegeningen der Hervorming over geheel Europa te verspreiden, en de eere Gods, ook onder Zijne vijanden, hoog te houden. Deze twee grootsche herinneringen mo gen niet achteloos voorbijgaan. Mannen van het vrije onderwjjs 1 verbergt deze groote daden Gods niet voor uwe kinderen. Ver eeuwigt deze heuglijke feiten in eenen ge denkdag. Maakt er in de school en zoo mogelijk daarbuiten, een feestdag van. De laatste Augustus is voor Nederland een gewichtige dag, als de geboortedag van onze geliefde Prinses Wilhelmina, 's Konings eenigst kind en toekomstige troonopvolgster. Zou het niet mogelijk zijn, dat mannen van alle partijen zich vereenigden om dien verjaardag tot een feestdag, tot een ge denkdag voor het volk te maken? Het ware te probeeren. Schoone gelegenheid voorwaar om den teleurgestelden kermisvrienden eene dege lijke vergoeding te schenken. Kermispret laat hoofd en hart en beurs ledig. Doch een feestviering als de door ons gewenschte geeft wat voor hoofd en hart en beurs te gaar. Wilt gjj een programma Bespreking en viering in kerken en scho len, ook op Zondagsscholen en in onze kies verenigingen voordrachten met muziek- en zanguitvoeringen of eenige nuttige uit spanningen, inzonderheid voor het «opkomend geslacht» en eene bedeeling aan de armen, in welken vorm ook. Edoch, dit is eene zaak van latere zorg. De lezers kunr.en er eens over denken. 17 Augustus 1878 is een belangrijke datum in de geschiedenis van ons Vader land geworden, belangrijker dan vriend of vijand, vóór- of tegenstander van Kappeyne's wet op dien dag kon vermoeden. Het smartelijke feit, dat de smeekbede van meer dan driemaal honderdduizend peti- tionarissen afgewezen en de onchristelijke partij wet op het Lager Onderwijs bekrach tigd werd, heeft een pretest tegen die wet verwekt, dat sedert 17 Augustus 1878 jaarlijks en steeds met meerderen aandrang herhaald wordt. Op zichzelve, is dit protest eene daad van niet geringe beteekenis. Het is een bewijs dat het petitionnement der honderd duizenden in 1878 geen werk van eene voor een oogenblik opgezweepte menigte, maar de uitdrukking van eene diepgevoelde grieving van een groot deel der natie was, dat in zijne heiligste rechten was gekrenkt. Tien jaren zijn er {sedert verloopen, en de qver voor de School met den Bijbel is niet verflauwd. Weken te voren worden in bijna alle plaatsen van ons land verga deringen gehouden, waar de werkzaamheden voor de collecte van 17 Augustus geregeld worden, en deze zaak met dankzegging en gebeden den Heere wordt aanbevolen. Men ziet op die samenkomsten aanzienlijken en geringen, bejaarden en jeugdigen, die zich met een bereid vaardig hart (tot het inzamelen van giften aanbieden en daarmede toonen, dat zij zich gaarne eenige opofferingen ge troosten voor het werk der dienende liefde. Voor welk ander belang zou men dit zf:o volstandig en bereidvaardig deen ?Men hoort vaak zeggen«voor éénmaal kan men de menschen er nog toe krijgen; maar het moet hun niet meermalen ge- gevraagd worden,» en is dit zelfs van menige goede zaak waar, hier, waar het de collecte voor de School met den Bijbel geldt, is het niet waarhier blijft men volharden, en doet men het voor de tiende even bereidwillig, als voor de eerste maal. Dat hadden de tegenstanders van de Christelijke School en de dweepers met de Godsdienstlooze Staatsschool niet verwacht. «Hoe zijn», zoo sprak men, «die honderddui zend onderteekenaars van het petitionnement te zamengebracht? Het zijn onkundigen, opgezweept door enkele volksmenners; men zal hen weldra uitèèn zien stuiven; het is een storm in een glas water.» Die zoo spraken zijn in hunne verwachtingen te leurgesteld en zoeken nu hunne schaamte te verbergen. Zij hebben het niet verstaan, en velen willen of kunnen het nog niet verstaan; daar steekt in den tegenstand tegen de wet van 1878 een onverdelgbaar, onuitroeibaar levens beginsel, een beginsel dat uit God is: «wij geven onze kinderen niet over aan een onderwijs en een opvoeding zonder God en Zjjn heilig Woord.» En zoo is het. Het waarachtig Christendom zou in Neder land tot de laatste wortelvezel moeten zijn uitgeroeid, aleer de tegenstand tegen de School zonder den Bijbel zou ophouden, en de liefde en ijver voor de School met den Bijbel zwijgen zou. En, Gode zij in Zijne ontferming eeuwig dank 1 daartoe is het nog niet gekomen, en, verwachten wij het van diezelfde ont ferming, dan zal het in ons Vaderland daar toe niet komen. Eene partijdige liberalistische meerderheid in onze Eerste Kamer heeft het wetsvoor stel tot wijziging van Artikel 194 der Grondwet verworpen, en heeft daarmede een deel harer even partijdige geestverwan ten in en buiten de Tweede Kamer gediend. Maar de overwinning der wereld was steeds de profetie van hare nabijzijnde nederlaag. Die met ons is, is meer dan allen, die tegen ons zijn. Kappeyne's wet, de scherpe resolutie van 1878, heeft ons niet dan voordeel aange bracht, de ijver is verwekt, het getal Chris telijke scholen is toegenomen, reeds is het tot 470 geklommen, met 77000 leerlingen. Ook het kwaad, dat de Eerste Kamer ons meent toe te brengen, zal onze God ten beste keeren. Het moet blijken en voor aller oog zichtbaar worden, dat het Zijn, werk en niet het onze is. Zijn de offers die het Christelijk onderwijs vraagt, veel en groot, ze zijn niet te veel en niet te groot voor de zaak, waaraan wij ze brengen. Het geldt de vraag: zal ons Vaderland, zal ons Volk, ontaard van zijn wortel zon der God en zijn Woord èn geestelijk èn maatschappelijk ten gronde gaan, of zich aan den waarachtigen God en Zijn Woord vastklemmen, in Zijne wegen wandelen, en voor tijd en eeuwigheid in den Drieëenigen God behouden worden? Het laatste zij en blij ve onze bede, en een nageslacht, opgevoed bij het Woord Gods, gedenke nog na eewen met dank zegging en aanbidding den 17 Augustus 1878. „D" 30 Juli 1888. Tusschen Nederland en België is een schikking getroffen betreffende de verlaging van het port van drukwerken tusschen Nederland en België. Voor dag- en week bladen die men naar Belgie verzendt, be taalt men voortaan 1 cent als het gewicht niet hooger is dan 25 gram. Van 25 tot 100 gram 21/, cent. Voor elke 100 gram meer 2,/a cent meer. Voor andere gedrukte stukken tot en met 15 gram 1 cent. Daar boven tot 50 gram 2/1» cent. Iedere 50 gram meer 21/, cent meer. De gedrukte stukken moeten onder kruisband of band, of wel geheel zonder omslag als kaart worden verzonden. Op 1 Aug. treedt de schikking in werking, Naar de M. C. verneemt heeft douoarière Radermacher Schorer uit de nalatenschap van wijlen haren zoon jonkheer Raderma cher Schorer van Nieuwerkerk een kapitaal van dertigduizend gulden (geschonken tot het oprichten te Middelburg van een Schorer fonds uitsluitend bestemd tot liefdadige doeleinden. Als bestuurders van dit fonds zullen op treden de heeren jonkheer mr. L. Schorer, mr. D. P. Schorer en A. M. Tak, allen te Middelburg en het beschermheerschap is aanvaard door den heer commissaris des konings in Zeeland. Dhr. A. Smit, aftredend burgemeester van Vlissingen, heeft ook zijn ontslag inge zonden als: lid der Provinciale Staten van Zeeland, lid van den raad en lid van de commissie voor de landverhuizers. Naar men verneemt is de geldleening voor de gemeente Vlissingen geheel voltee- kend, tot een bedrag van f400.000. Met de waarneming der betrekking van Deurwaarder bn de directe belastingen zijn tijdelijk belast: M. Buurveld, kommies 4e kl. te Terneuzen, voor de gemeenten Terneuzen en Hoek; A.j W. Rijnberg kom mies 3e kl. te Axel, voor de gwnèente Zaamslag; J. W. van der Weele, kommies 3e kl. te Hulst, voor de gemeenten Hulst. Clinge, Grouw en St. Jansteen. Terneuzen 25 Juli. In de heden middag alhier gehouden vergadering van de anti-re- volitionaire kiesvereeniging is tot (candidaat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1