Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. III. Wordt in uwe gemeente door werk- geveis een rechtstreeksche ot zijdelingsche dwang uitgeoefend op hunne werklieden, om zich in bepaald aangewezen winkels hunne benoodigdheden aan te schallen IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, waarin bestaat die dwang, en worden die benoo- digdheden aan de werklieden ook op crediet verstrekt V. In hoever worden de waren in die aangewezen winkels en de waren of de genietingen, waarin het loon wordt uitbe- j taald, den werklieden tegen hoogere prijzen berekend dan in den regel elders in uwe gemeente daarvoor besteed worden? VI. Komen in uwe gemeente nog andere dei gelijke misbruiken als de hierboven onder III, IV en V genoemde voor en, zoo ja, "welke en ten aanzien \an welke bedrijven Z. M. heeft herbenoemd tot burge meester van Rilland-Bath den hepr J J van Gorsel Hz. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Woudsend door ds. J. Wil lem se te 's Heerenhoek. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bruinisse door J P. Taze- ]aar te Weesp. Bij het gister te Utrecht gehouden examen voor het Fransch slaagde o. a. de heer H. Aberga te Middelburg. Op de aanbevelingslijst voor de betrek king van leeraar in de Hoogduitsche Taal te Tiel staat no. 1 de heer J. Kloosterhuis te Goes. Benoemd tot hoofd der christelijke school te Leiderdorp de lieer P. Boon, in gelijke betrekking werkzaam te Nieuwedorp. Met het oog op den oogst, schrijft men ons uit Zeeuwsch Vlaanderen westelijk deel. J In drie weken kunnen er nog wonderen gebeuren, en hoewel wij vergeleken bij menig ander land, overvloedige dankensstol hebben wordt toch ook hier alom zeer naar droogte en warmte verlangd. Met het trekken en vervoeren van het vlas, veelal naar België bestemd, is men hier begonnen, dit produkt is over het geheel erg kortmooi vlas ziet men eigenlijk niet de gerst en rogge zal nog meêvallen, be houdens droogtedaar veel van die vruch ten, tengevolge van de overvloedige en aanhoudende regens z(jn neergeslagen van de tarwe kan nog veel terechtkomen de suikerpeen zijn veel achtergebleven; de tweede snede klaver benevens de gemaaide weilanden groeien goed; overigens is tot hiertoe met het veevoeder, zoo klaver- als weihooi, veel getobd, veel half bedor ven, of in onvoldoenden staat gemend; het te velde verkochte veevoeder was zeer duur aardappelen zijn groot van stuk, maar nog te nat om smakelijk te kunnen genoemd wordenvan de ziekte hoort men weinig boekweit bloeit heerlijk en belooft een goede opbrengst. Arrondissementsrechtbank, te Middelburg Heden zijn veroordeeld wegens: mishandelingj. L. 18 j. metselaar te Goes J. M. 17 j. en J. de. R. 19 j. visschers te Arnemuiden de eersten totf'S. b. s. 6 h. de laatste tot f6 b. s. 4 d. h De dienstbode P. (zie vorig nummer) werd veroordeeld tot 1 j. gev. wegens kin dermoord. Vlissingen. Donderdagmiddag half 1 ver trokken van hier per stoombarge «Luetor et Ermergo» de weezen der verschillende gezindten, om na ook de weesjes te Middel burg en Veere te hebben opgenomen, een watertochtje te maken naar Kortgene. Na aldaar een wandeling te hebben gemaakt was men te half 7 langs de Oostsrschelde en het kanaal door Walcheren hier terug gekeerd. De geheele schaar, ruim 150, be gaf zich nu met hare geleiders naar het gemeentebadhuis, waar aan de weezen eenige ververschingen werden aangeboden en zij zich tot 9 uren aan het «trand vermaakten. De concessionaris van den salonbargedienst, die op zijne koster, telken jare de weezen tot een watertochtje uitnoodigt, verdient met recht den eerenaam van weezen vriend. i T D°0r llet Pers°neel van het Hollandsch loodswezen is op den Noordzee-boulevard te VHsslngen eer. stuk grond, groot 190 M-'. voor f 1900 aangekocht om daarop voor rekening der Hollandsche Loodssociëteit een gebouw op te richten naast dat van het Belgisch loodswezen. Tengevolge van onaan genaamheden met den sociëteithouder en eigenaar van het tegenwoordige sociëteits gebouw waarmede de rij der woonhuizen op den Noordzee-boulevar 1 voor een paar jaren werd geopend, is tot den aanbouw voor eigen rekening besloten. Een geldlee- ning van f25000 werd daartoe geopend. Men schrijft uit BruinisseIn het belang der vaart van en naar de oester- perceelen in het riviergedeelte «de Hals» enz. zal door de bemoeiingen der «Ver- eeniging voor de belangen der Visscherij» een lantaarn geplaatst worden op den noordelijken zeedijk van den polder Bruinisse, in verband met den hoek van den Roye- nRsepolder Holland). Opnemingen moe ten reeds gedaan zijn. Toen gisteren het Ned. aakscliip Germania, de groote Sluis te Hansweert binnenvoer werd de schipper C. Fens zoodanig door een tros aan den arm getroffen dat er direct geneeskundige hulp moest inge roepen worden. Het in ballast van Leuven komende en naar Krageroe om hout bestemde Neder- landsch schoenerschip Vooruit, kapt. van Heukelom, is Dinsdag ochtend in het Nauw van Bath bij de tweede due d' alve aan den grond geraakt, doch 's namiddags met den vloed afgekomen en daarna op de reede van Bath geankerd. Hoe gevaarlijk het is dat kinderen met vuur spelen, werd al zoo vaak onder vonden, dat het onnoodig schijnt er verder tegen te waarschuwen. Toch gebeuren op dit gebied nog al eens ongelukken. Te 's Gravenliage stak [gisteren een tienjarig meisje een vlammetje onder het komfoor. Zij wierp de lucifer brandende op den grond, maar ongelukkig op een stuk papier dat vlam vatte. De vlain deelde zich mede aan het hempje van het arme kind, dat zware brandwonden kreeg en naar het Gasthuis moest gebracht worden, waar het inmid dels overleed. Ook is aldaar, mede door het spelen met lucifers, in eene andere woning gisteren middag brand ontstaan. Bedden en gordijnen waren in een oogenblik ver brand. De brand werd echter spoedig gebluscht. Twee brutale straatjongens te Haar lem hebben deze week op een avond een dienstbode aangerand, op den grond gewor pen en van hare oortemonnaie beroofd. Er was f10 in. Beide knapen zijn door de politie opgespoord en gearresteerd. In de Nieuwe Rotterdammer Courant var, heden komt een advertentie voor waarin te Amsterdam een café chantant met muziek- vergunning tot half twee na middernacht wordt te koop aangeboden, verdiensten f 100 a f150 per week!! Of daar ook geld. geslagen wordt uit onze volkszonden! Woensdagmiddag is te Dordrecht een jongetje uit een zolderraam gevallen, en op een binnenplaals neergekomen, met het ge volg dat het kind bijna terstond een lijk was, Binnenkort kunnen wij in Nederland op een bezoek rekenen vande Knickerbockers, dat zijn de afstammelingen van oud-Holland- sche geslachten die zich in Nederland heb ben gevestigd. Die afstammelingen, thans uitstekende Yankees, hebben in den staat New-Yoik een vereer.iging van onderling hulpbetoon opgericht onder den naam Hol land Society. De vereeniging telt 576 leden. Zij heeft besloten dezen zomer een reis te maken naar Nederland. Half Augustus woiden zij onder leiding van den heer v. Siclen te Amsterdam verwacht. Een jongeling te Leeuwarden, die Zaterdag zijn hondje in dej stadsgracht iets wilde laten apporteeren, geraakte daarbij te water. Spoedige hulp was aanwezig. Toch bleek het toen bij er uitgehaald werd, dat hij reeds verdronken was. De man was namelijk dronken toen hij te water ge raakte. Te 's Hertogenbosch heeft men volk geworven om te hooien tegen f2 per dag buiten den kost. Nu het werk zoo lang stil gelegen heeft komen er handen te kort om alles binnen te krijgen. Men schrijft ons uit Breda dd. 25 Juli: Hoewel men voortdurend van zoutsmok- kelaars hoort vertellen, gebeurt het toch zelden, dat men dit volkje buiten ontmoet. Gisterenmiddag waren een vijftal heeren onderwijzers naar Sijsbergen gewandeld en gebruikten in een herberg aan den weg een glas bruin. Weldra kwamen een drietal «oeikesmannen» binnen en vorderden drank waaraan de kastelein niet genegen scheen te willen voldoen, vóórdat zij hun drank schuld hadden betaald. Hierdoor onLstond een hevige woordenstrijdde kastelein ge lastte zijn wederhelft de geladen revolver te geven, welk wapen spoedig aanwezig was. Een der onderwijzers kwam nu tus sehenbeide, ^i.uir werd brutaal behandeld doch daar ook de overige heeren lust toon den met 1 hun stokken te komen helpen, verliet het drietal smokkelaars de herberg. Onderweg nam een hunner echter de eieren uit liet kippenhok weg. De kastelein vertelde, dat hij van den burgemeester per missie had gekregen, om met zijn revolver er op te schieten. Centrum. In de gemeente Klundert werd een dienstmaagd, bij een stoep, waar zij werk- oaam was geweest, levenloos uit bet water opgehaald. Waarschijnlijk is een toeval de oorzaak van haar plotselingen dood. Maria V. de ontrouwe huishoudster van den logementhouder v. Gij on te Nijme gen, die ter zake van den bekenden diefstal ten nadeele van haar meester, te Duisburg in hechtenis werd genomen, zal, naai men verneemt, in haar vaderland terecht staan, en dus niet worden uitgeleverd. Haar min naar zal echter tè Arnhem zich hebben te verantwoorden. In de Binnengracht te Zuffen heeft een baggevaar twee schildpadden ontdekt; hij heeft er een van gevangen. De heer J. F. de Booij, lid van den gemeenteraad te Breda heeft het nog al eens te kwaad met de justitie. Pas in hoo- ger beroep, zelfs door den Koning veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf voor zekere zaak, is hij thans weder in staat van beschuldiging gesteld wegens het te laat aangeven van zijn jongstgeborene. Bij het graven van het te bouwen stoomgemaal te Overschie, is ter diepte van 3 meter opgegraven een zoetemelksehe kaas die geheei versteend was. Een [stiefmoeder heeft te Vlaardingen met medeweten van den vader, een 8-jarig meisje vier jaar lang opgesloten gehouden. Een broertje van het mishandelde kind, dat ook al, omdat hij slecht behandeld werd. het ouderlijke huis had verlaten, heeft de politie op het spoor gebracht. Het kind werd in zeer ellendigen toestand aangetroffen op een zoldertje in een fruitkist, en is dadelijk in veiligheid gebracht en gereinigd. De verontwaardiging vamhet publiek was zóo groot, dat de politie het huis der stief moeder gedurende den nacht heeft moeten bewaken. Bij de Dinsdag te Nieuwediep gehou den schietoefeningen van zeemiliciens heeft een ongeluk plaats gehad. Een slecht gerichte kogel vloog over de schijf heen en trof een voorbijvarenden vletterman in een been, na eerst zijn bootje te hebben doorboord. De man begaf zich naar de «Evertsen» waar hem heelkundige hulp werd verleend. Te Alfen (N. Br.) sloeg Maandag de bliksem in een huis, terwijl 6 personen daar aan het ontbijt zaten. Hij kwam door den schoorsteen naar binnen in de huis kamer, splitste zich in twee stralen, waarvan een door een glazen deur naar buiten drong, terwijl de andere door een klein raampje een uitweg vond. Als door een wonder bpkwam niemand letsel, terwijl de brand spoedig werd gebluscht. Eene duidelijke waarschuwing. De Engelsche predikant Sptirgeon zag eens drie opgeschoten jongens, die gedurende de gods dienstoefening moedwillig met hun hoed op bleven zitten. Hij hield zich of hij er niets van bemerkte, maar deelde nu aan zijne hoorders op zijn gewonen toon liet volgende mede «Eens trad ik een Synagoge binnen en nam mijn hoed afmaar toen men mij onder het oog bracht, dat het daar als een bewijs van eerbied beschouwd werd zijn hoed op te houden, zette ik hem dadelijk weer op, ofschoon het mij zeer vreemd voor kwam, met gedekten hoofde een godsdien stige samenkomst bij te wonen. «En aangezien ik nu dat bewijs van eer bied in een Synagoge gegeven heb» dus vervolgde Spurgeon toen, met v >r heffing van stem «mag ik aan die drie Joden, die daar op de galerij zitten, wel verzoe ken hun hoed af te zetten, zooals dat in een Christenkerk gebruikelijk is i» De drie lomperds lieten liet zich geen tweemaal zeggen. De «Daily News» verneemt uit Hel- singfors dat de Russische Regeering Jood- sche gezinnen van daar verdrijft, en dat dezen vermoedelijk naar Palestina zullen trek ken, om zich neer te zetten op landerijen, door vermogende Joden voor hen aangekwht. De enquête betreffende den dood van den Ierschen nationalist Mandeville is nog niet afgeloopen. De hoofdopzichter van de gevangenis \an Tullamore verklaarde, dat Mandeville tijdens zijn gevangenschap te Tullamore 8 dagen op water en brood zat en erkende dat Mandeville, toen hij weigerde het kostmn der gevangenen aan te trekken, met geweld van zijn kleeren, ja van zijn hemd werd beroofd en daarop met een laken om de heupen werd achtergelaten met het gevangeniskostuum naast zich. Het blijkt uit tal van mededeelingen, ook in de Engelsche pers, dat Engeland op 't punt staat liet protectoraat over Noord- Borneo, (Britsch gedeelte) Serawak en Broenai te aanvaarden. De vorm waar onder dit zal geschieden, maakt nog een punt van overweging uit. Men zegt dat de Nederlandsche Regeering in de zaak gemoeid is en dat de reis van graaf Van Bylaridt, onzen gezant te Londen, voor eenigen tijd herwaarts gedaan, met het plan in verband stond. In hoever er van Nederlandsche zijde is geprotesteerd, op grond van 't bekende tractaat van 1824, is niet gebleken; maar in elk geval, de Engelsche Regeering ontkent dat Borneo de bepalingen \an bedoeld tractaat (over de uitsluiting van gemeenschappelijke souve- reiniteit over eilanden in onzen Archipel) vallen zou. Na het tot stand komen van het protectoraat zal de grensregeling ver- moeeelijk aan de orde komen en beslist moeten worden of de Siboeko- dan wel gelijk de heer Versteeg, President van 't Aardrijkskundig Genootschap beweert) de Bellkan- of Nagasrivier de juiste Ooster- grens van Britsch Noord Borneo is, V. Keizerin Augusta Victoria gaf haar gemaal voor de h eizerin van Rusland een waaier mede, waaraan een der eerste Berlijnsche schilders, sedert de reis besloten werd, zouder ophouden gearbeid had. De waaier is van fijn violetkleurig hout, waarop te midden van looverversieringen de zeer gelijkende beeltenissen van 's Keizers vier zonen zijn geschilderd. Op de rugzijde Is in facsimilé van het handscht ift dei- Keizerin een bijbeltekst aangebracht, betreffende de vriendschap van de machtigen der aarde. De waaier rust in een doos van wit moiré, op welker deksel de Keizerin haar naam cijfer en dat de Czarine eigenhandig ge stikt heeft. Men leest af en toe in de bladen, dat dit of dat huis is «ontsmet.» Men moet dit niet te letterlijk opvatten. Ontsmetten staat evenmin in 's menschen macht als genezen. De wetenschap ondervindt dit dagelijks. Zij ondervond het ook thans weer in het zuiden van Frankrijk. De Nieuwe Rotterdammer schrift, dat daar de zweet- ziekte, door regeeringsmaatregelen, o. a. ontsmetting, van daar geweken isdoelt het blad moet er bijvoegen, dat deze ge vreesde ziekte zich thans weder heeft ver toond. Als een bijzonderheid wordt bericht, dat bij het Belgische leger dezer dagen een Rraëliet, kolonel Fix van het 8e reg. inf., tot generaal-majoor bij den generalen staf is bevorderd. Koningin Nathalie van Servië heeft te Scheveningen de villa Golfzicht gehuurd en zal wel eenige weken aldaar vertoeven. Keizer Wilhelm is gisteren te Stock, holm aangekomen en met geestdrift begroet- De koning en de kroonprins van Zweden waren den keizer tegemoet gevarende ontmoeting was allerhartelijkst. Eergisterenavond heeft er boven Brussel een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in het wereldberoemde stad huis en reeds kort daarna zag men een rookwolk uit het dak opstijgen. Binnen een kwartier was de brand gebluscht. In een der mijnschachten te Mugnj (Frankrijk) zijn ten gevolge van het op komen van gassen door een mijnbrand zeven werklieden gestikt. Onder de aardwerkers te Parijs en omstreken is een algemeene werkstaking ontstaan. Die niet wilden meedoen, werden daartoe door misliandeling gedwongen. AFLOOP YEKKOOPINGEN. Donderdag werd in het slot O s t e n d e te Goes door den heer Pelle ten overstaan van notaris Lansen Croin publiek verkocht een hofstede, in de gemeente Schore aan den grintweg, met wei- en bouwlanden en boomgaarden, groot 21 h. 87 a. 74 c. a. Kooper van de massa werd de heer A Sinke te Yerseko voor f626 de hectaio, dat is f 18695,25 den hoopvoor het hof damhek en dilthouten op het le perceel moet betaalt worden f 30, voor houtgewas op het 2de perceel f op hot 6e perceel f 1 op het 15 perceel f voor onkosten zamel Door den nota; Woensdagmiddag te de erven Smalleganfl schuur, erf en tuin t] ares, koopor werd Biezelinge, voor f 14] ÏIo 1.75 heet. bouwlal de heer Job Bom te behalve de onkosten bedragende 12} pered Op een te Ivrselq van een boereninspar. gevoelen van deskj besteed. Van de 11 voor f 150 of daar bcj 3 duurste vqw 186, minste bracht f 108 vee werd een kalfvaal ander rund voor f11 Van de paarden d(| ruin 383, een 'JOjari veuienmerrie (vos) 3(1 243 gld. Briefuiij N. W. Wilt gij al Goes uw adres opa gaarne over deze zaa| Aan De Staatsloterij is t dus ook alle loterijsp ook. Spel om trrniaakl geoorloofd. Kegel, schï wilt, mits de haitstoij kunt gij die er niet er dan zelf buiten. Premieleeningen zijl keerd; zij zijn eenespl het kan, zelfs op hooi Met We!dadigheidsb| zaak. Zij zijn een an zij zijn niet af te ket vaststa, dat men vooa iets ontvangt dat verl blijft, die men voor d| blijft daardoor de s namelijk dat dan bij heid niet in de eerstel men beweegt op die harten, die anders to| zouden zijn. Toch zij men voorz, bazars ligt de zonde Van oprichters el af, of noodlot dan w< woord komt. Rechts! .^^illes te willen verliez| matig te winnen, is Marktbt De aanvoof va»- grai mende. Tarwë werd andere Artikelen onve; Oude Tarwe f 6,80 a f 0,00 a f 0,00. Rogge tergerst f0,00 a f0,- a f0,00. Haver f2A Boonen f 0,00 a f 0,00.1 a f0,00. Koolzaad f 1 Erwten f6.— a f 6,2^ Boter f0,51 a f 0,55. Vt tcjctb Boter f 0,95 a f ll f3,60 de 104 stuks. MlDDEI.nl Slechts door hoogstll enkel partijtje Tarwe gemeen werd hooger L omzet was zeer gerin| voor verzending ontbra Bruineboonen f 10.50. Algemeen wordt vool oogst verlangend naar Versche Boter f 0,75 L Eieren f3,20 per 100| ADVERTI Geboren JOHANNES zoon D. T. VAN M. VANDE Goes, 24 Juli 4888 De ondergi «K-S deze haren <1 1 Middelburg, de Rijks te Goes, Wemelditige bijzonder den heer Co te Goes en den Burge dinge, voor hel kracht genheid van den diefei in den nacht van 12 i 1 Goes, 25 Juli 1888.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2