SJ Lgent hten CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOft ZEELAND. OES. en-f 1,75. en, en Kousen - no 6 7 per Boone. nhaagsche ekbank eerling, LN-VLAKE. 1888. No. 127. Zaterdag 28 Juli. Tweede Jaargang. i 3r p^rceelen ■ieciaren 3oekh. D'HUIJ, otdienst ienst. VERSCHIJNT ;lken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,9.5 Enkele nommers -0,025 G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Transvaal. t&s&VÊ&umêsmsm&t) ÏN Bissee»»e$iae$$sct«i® ijscourant gratis.) n P. VERBURG Jr. oor de Brnsselsche appij (A. G.) aange- teekenen van Polis- den enz. 1888. en onder eerste hy- Lnndcrijen en Hnizen e betalen in eens, in ;eiten. chtingen te bekomen GERLACH, te Mid- m terstond in dienst behandeling zal meer, let worden. N. Boekh. D. VOGEL aan den Munster weg. LIEBERT, Goes. K AANKOMEND den boerenstand. Middelburg. IJ K S m. 6, nam. t,30, 6 u 8 40, nm. 4,-40, (5.5 vm. 4,20 en m. 12 u. iddellijk na aankomst vm. en 6 u. nam. 0. en naar het Spoor- iden. UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gedenkdagen. Toen in de jongste raadsvergadering te erseke de wethouder Lemson en zijn vrien- en voor afschaffing der kermis pleitten, leden zij dit in het ware belang van het volk, dat door dergelijke volksfeesten ver- .agd, in plaats van opgeheven, eer verdier lijkt dan veredeld wordt. Een zeer practische wenk voegde even wel de heer Lemson er aan toe, toen hij op de mogelijkheid van samenwerking wees, voor het geval er eens een echt volksfeest viel te organiseeren, dat verband hield met de zoo sehoone historie van het Nederland- sche volk. Tegen de viering van een natio ïalen ge denkdag heeft een oprecht antirevolutionair zich nooit verzet. I Bij goede leiding van den volksgeest, kan een nationale gedenkdag, zoo hier als elders krachtig bjdragen tot opwekking van echt christelijk, staatkundig leven. Vooral in onze dagen, nu de heldengeest nog slechts in de herinnering aan een roemrijk voor geslacht schijnt te leven, en het aantal kleine mannen legio is, terwijl men naar groote mannen bijna te vergeefs zoekt, is eene Verinnering aan Nederlands groote daden van groot belang. «Wij zullen» zoo zong David reeds, «het niet verberger, voor onze kinderen.» Een volk dat zijn nationalen roem vergeet, is opgeschreven ten doode. Gelukkig dan ook, dat er nog hulpmid delen zijn om bij het tegenwoordige, van de vastigheid der vaderen uitgevallen, nage slacht, de herinnering aan de groote daden i van een roemrijk voorgeslacht levendig te houden. Terwijl de staatsschool zich helaas 1 ver liest in te sver gedreven objectiviteit; dat wil zeggen, de feiten eenvoudig tracht meê te deelen, zonder rekening te houden met oorzaak en gevolg, met den God van Nederland of met de zonde en den vloek der afgoderij, die de nationale kracht in zinken en den Nederlandschen vrijheidsgeest sterven deed; heeft de christelijke school, van staatsbonden en wetsartikelen vrij, al meer gepoogd de vaderlandsche geschiedenis onverwaterd en onverleugend tot onze kinderen te brengen; en in het opkomend geslacht kon het zijn den fleren geest der voorvaderen te doen her leven. Op die wijze kon jhet gebeuren, dat een kern overbleef, waarin de liefde tot God en daardoor ook de vaderlandslielde bewaard bleef, ën» om met hoogere geest drift te doen uitzien naar onze nationale gedenkdagen. Een hoogere geestdrift. '/,,eg mij, wie heeft er ooit, op onze jaarlijks terugkeereride kermissen, [ook maar iets van bespeurd Dit kan dan ook niet. Immers op een volksfeest, dient het volk A een aanrakingspunt te hebben. Er dient een daarom aanwezig te zijn op de vraag: Waarom nu dit feest Dit daarom aanwezig. Onze volksfeesten moeten worden afhan kelijk gesteld van gedenk-, van herinne- ringsdagen. nu dit feest? is op onze kermissen niet Ook Israel had zijne volksfeesten, ter herinnering aan de groote daden des Heeren. De gedenksteener. den Heere opgericht, dien den tevens om in den volksgeest en in het volksgeheugen en niet het minst ir. de \o\ksconscientie de herinnering aan die daden levendig te houden. Niet de zucht om nu eens een pretje, een uitgaansdag, een uitspanning, een uit spattinkje zelfs te hebben, onder oogluikend toezien der overheid, maar de lust om den Heere te prijzen, de daden der vaderen te e eren en den echten volkgeest op te wek ken in de kinderen, leidde de overheid bij de uitschrijving dezer volksfeesten. Ook koning David gaf wel eens een bolle broods en een flesch wijn aan den armen onderdaan, en ging in betooning van feestvreugde zijnen dienaren voor. De opmerking in Ierseke's raadsvergade ring gehoord, dat samenwerking tot zult een doel in onzen tijd bezwaarlijk gaan zal, pleit dus niet tegen het karakter, ook niet tegen het nut van dergelijke volks feesten, maar integendeel tegen den geest onzer hedendaagsche maatschappij, die de hoogere wijding al|ijst, om met beide handen te grijpen naar het pretje. Was Nederland niet vervreemd van de zeden der vaderen en afgevallen van den levenden God, het zou voor dergelijke samenwerking best te vinden zijn. En op voot waarde van terugkeer der Overheid tot de historische lijn der Oranje's er. Mar- nixen, der De Ruijters en Trompen, der Bilderdijks en da Costa's, der Luthers en C. lvjjns, komt er van een frisscher levens beschouwing,en dies van een degelijker leiding van den volksgeest ook bij onze volksfeesten, niets. Wordt vervolgd.) Hoe onze tegenpartij over Minister Keuchenis denkt. De Haagsche correspondent der Zaa-i- landsche Cour. merkt in zake de aange kondigde interpellatie over Atjeh op «Nu de heer Keuchenius niet meer op de groene banken zit, zal hij waarschijn lijk veel korter van stof worden en met het oog op de uitzending van een nieuwen Gouverneur-Generaal, en het overleg, dat nog, vóór diens vertrek naar Indië, met den uit Atjeh terugkeerenden heer Van Assen moet plaats hebben, zal hij vermoedelijk den interpellant met enkele feitelijke mede- deelingen en algemeene verzekeringen trach ten tevreden te stellen. Men kan overigens den heer Keuchenius op dat gebied met vertrouwen aan het werk laten. Het is bekend dat hij naar een paci ficatie op Sumatra streeft en van niemand meer kan worden aangenomen dat hij recht op zijn doel afgaat en voet bij stuk houdt. Vandaar dan ook, dat ik werkelijk geloof hecht aan de verzekering der Middelb. Ct., dat weldra het verbanningsbesluit van de heeren Sol en de Sturler zal worden her roepen. En ik kan u nog een ander feit meedeelen, dat voor de standvastigheid van den Minister van Koloniën getuigt. Hij heeft als Minister, in Indië de stukken in de veelbesproken zaak van den heer Willink Ketjen, ook na 't minder opwekkend einde van diens «parlementair proces,» nog opge vraagd, om te onderzoeken of er nog aan leiding bestaat om in .deze het onrecht te herstellen. Mij dunkt dat zulk een daad voor 's mans karakter en rechtsgevoel ge tuigt.» We merken hierbij alleen op, dat tot nog toe deze coi respondent van alle verdenking van sympathie voor de rechterzijde volko men vrij bleef. 27 Juli 1888. Bankoclrooi. De Tweede Kamer is thans genaderd aan artikel 6. De minister verklaarde dat de bank be reid was om in weekstaten op te nemen de eventueele obligo's met 't oog op de te verkrijgen bevoegdheid tot het aanleggen van een buitenlandsche portefeuille. Toen werd verworpen met 84 tegen 4 stemmen het amendement-Nieuwenhuis om onder de operatiën der bank op te nemen het ont vangen van gelden in deposito. Voorts met 77 tegen 11 stemmen het amendement- Clercx (om de bevoegdheid tot het aan leggen van een buitenlandsche portefeuille te doen vervallen) en eveneens met 84 tegen 5 stemmen het amend. -A. van Dedem (om den staat de bevoegdheid te geven de bank te verplichten muntmetaal tegen muntprijs te koopen). Het amendement-Clerx om het verbod voor de bank tot het schieten van geld op hypotheek en ander verband op schepen op te heffen werd verworpen met 68 tegen 16 stemmen. Bij art. 5, bevoegdheid der bank om behalve het reservefonds ook Va van het waarborgkapitaal in effecten te beleggen, stelde de heer Schimmelpenninck v. d. Oye v. Nyenhuis voor die bevoegdheid te be- pei ken tot het reservefonds en de heer Gleichman om slechts behalve het reserve fonds 1/5 van het kapitaal in effecten te doen beleggen. Beide sprekers betoogden dat realiseeren van effecten in tijden van crisis onmogelijk is en dus de waarborg van het kapitaal vervalt. Het amendement- Schimmelpenninck werd verworpen met 60 tegen 29- stemmen, en dat van Gleichman aangenomen met 61 tegen 30. Daarna werd met 86 tegen 4 stemmen verworpen het amendement Domela Nieu- wenhuis om het aantal directeuren met 2 te verminderen. En met 82 tegen 8 stem men een amendement van dat zelfde lid om de leden der Bank te doen benoemen door den Koning. Weldra is aan de orde eene interpellatie, welke den heer Levyssohn Norman vergund werd tot den Minister van Koloniën over den toestand en de vooruitzichten in Atjeh, waaromtrent de openbaar gemaakte berich ten volgens den interpellant maar al te schraal zijn. Na een beraadslaging, die tot gisteren aanhield, werd het ontwerp goedgekeurd met 59 tegen 30 stemmen. Onder de tegen stemmers waren er drie van de rechterzijde. Vooraf was het amendement-Haffmans, om de vier miljoen, die thans meer gestort worden niet zooals het ontwerp zegt voor een miljoen door den Staat van de aandeelhou ders te doen overnemen, na bestrijding door den heer Lohman, verworpen met 49 tegen 40 stemmen. Thans gaat het ontwerp naar de Eerste Kamer. Vervolgens werden eenige kleinere ont werpen behandeld, en dat tot verbod van drankverkoop op schepen op de Noordzee, welk ontwerp door den heer Patijn bestre den, doch door den heer Borgesius warm verdedigd werd. De staatssecretaris Bok, die dezer dagen aftreden moest, doch terstond herkiesbaar was, is door den Volksraad niet herkozen. Hij- erlangde slechts 12 van de 32 stemmen. Er waren 18 stemmen op dr. W. Leyds; deze is dus gekozen. Hij was tot nog toe staats-procureur. De staatspresident Kruger, heeft bij den Volksraad een schema ingediend voor de bewerking van een wetsontwerp der thans bestaande Volksvertegenwoordiging. Het ontwerp is bij de behandeling van sommige punten, in practischen zin, Ne der! id vooruit. Hij wil den Volksraad of Volksvertegen woordiging voortaan doen bestaan uit twee lichamen (Eerste en Tweede Kamer) de i leden der beide kamers doen verkiezen uit en door de burgers der republieken de mogelijkheid openen om het burgerrecht der republiek te verkrijgen na twee jaren verblijf in dezen Staat. De kiezers voor leden der eerste kamer moeten dezelfde zijn als die voor de tweede kamer. Het burgerschap der republiek achtj hij voldoende om kiezer of [gekozene te zijn voor de tweede kamer. Aan belanghebbenden maken wij be kend dat inlichtingen omtrent de kosten enz., der reis naar Transvaal gratis ver strekt worden door de hh. Cornelder& Zn., Cargadoors te Rotterdam, of de Vries Co. te Amsterdam, of W. Dull, directeur der maatschappij van vaste goederen in Z. Afrika. (Warmoestraat 144) Amsterdam. De minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven geschreven, daf Jhij opgemerkt heeft, dat in de rijks-werkinrichting te Hoorn telkens personen als verpleegden worden opgenomen die op grond van art. 453. W. v. S. door verschillende kantonrechters zij n veroordeeld tot een plaatsing in een rijks-werkinrichting voor korteren tijd dan drie maanden, en derhalve in lijnrechten strijd met artikel 32 W. v. S. Om dergelijke onregelmatig heden te voorkomen, moeten zij voortaan in hooger beroep komen zegt de minis ter van alle vonnissen, waarbij de ter mijnsbepaling van laatstgenoemd artikel is uit het oog verloren. Axel. Gekozen tot raadslid de hr. P. Koster (lib.) met 126 stemmen. De hr. K. de Feijter (a) had 102. Van de 304 kiezers stemden en 260. Mr. J. Heemskerk Az., viert D. V. Maandag zijn 70sten verjaardag. Op last van den minister van justitie worden door commissarissen deskonings de volgende vragen aan de gemeentebesturen gedaan I. Worden in uwe gemeente aan werk lieden toekomende loonen somtijds geheel of gedeeltelijk op andere wijze dan in Ne- derlandsche geldspecie of munt- of bankpa pier uitbetaald II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, en waarin bestaat die uitkeering van het loon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1