NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRIST ELIJK- HISTORISCH LOEM MACHINES 8 Knechts L no 6 7, SBEVRACHTER, 1888. No. 124. Zaterdag 21 Juli. Tweede Jaargang. iravenhaagsche otheekhank de NESTING: IANSE Goes. i, Gerst enz MEETJWSE, .berij de Jonge Goes. S. Schuman, DE LEEUWEN, s Pillen en Zalf. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: EÏÏAÏÏDEN: Heine Erwten, Gerst, i a vei', Ma is, Voer- Rijstmeel enz. Buitenland *1 J. IN(Prij scourant gratis.) idergeteekende maakt zijnen landgenooten bekend, dat heeft als anig beleefdelijk aanbeveelt en recommandatie. St. Jacobstraat no. 108. 1888. erheid. Onzuiver bloed werking van het eene of verccrzaakt ziekte; zuiver breng de laatste weder in wijderi zich de ziekte en idheid terug. In het uil- ze heelkraeht hebben Hol- zich een wereldheroemden i, en de juistheid van den door zij de ziekte verdrijven leid herstellen, is door een >eden uitslag van ruim der en. Een paar pillen voor gaat ingenomen, wanneer zwaarmoedigheid ons over- de lever tot krachtdadige nsperen en een vroolijk llen. Als Pil na het eten, rtsenij zonder wederga. Zij k al de lastige opgeblazen- en onplezierigheid na het j meest vervelende teekenen hjsvertering zijn. BE ZEEUW, ELKEN MAANDAG- "WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden Iranco p. p. f0,95 Enkele nommers -0,025 UITGAVE VAN G. M. Kleinkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ter leen onder eerste hy- nd op Landerijen en Huizen terug te betalen in eens, in annuïteiten. en inlichtingen te bekomen J. E. GERLACH, te Mid- 1 merken en nummers. curreerende p r ij z e D- lorhanden verschillende Schoolgeldheffing. Mer. geeft in Nederland van staats- en gemeentewege niet te weinig voor onderwijs uit, maar de uitgaven worden slecht be steed, verkeerd verdeeld. Het zuiver bedrag dier onderwijs-uit- gaven was in 1885 Voor Universiteiten f 1,321,000 Opleiding godsdienstleeraren - 67,000 Gymnasia en Lat. scholen - 572,000 Middelbaar Onderwijs. - 2,149,000 Lager Onderwjjs - 11,107,000 Te zamen Oostkerkplein Middelburg. VOOR ermakers, Schoenmakers, cers, Hoedenmakers, luifabrikanten enz. BENOODIGD, METSELEN verstaande, blJ SEROOSKERRE ist tnssclien Middelburg en Viissingen. .n vm. 6.20f,8,-,9,15t,16. 12-rim 1,40-}-,2,30, 3, >,30, 7,30-}-, 8.30. vm. 8..+,9,10,k'qo 1.,2.30j-, 3,30, 4,301,5,3°, dt' 'reizen aan waarbij aa" 'ouburg wordt aange eg - .3 ooten leggen aan de Ke f 15,216,000 Hoeveel zoude van deze bedragen vrij vallen, .indien zij, die werkelijk betalen kunnen, het onderwijs genoten tegen den kostenden prjjs Hoeveel zouden de lagere klassen meer kunnen profiteeren, als aan de hoogere niet zulke buitensporige vrijstellingen wer den verleend In die vragen ligt voor ons het hart van de onderv/ijs-kwestie Aldus de Amsterdammer in een zijner belangrijke artikelen over Schoolgeldheffing. De aan het slot gestelde vragen zijn inderdaad klemmend. Der liberalen liefde tot het onderwijs zou dan vrij van alle nevenbedoeling zijn gebleken, wanneer zij het eerst en meest bezorgd hadden aan hen die het niet kun nen betalen. Maar de ondervinding leert, dat op het stuk van onderwijs de gegoeden door de liberalen steeds het ruimst wor den bedeeld. Lezenswaard is daarom ook wat de N. Prov. Gron. zegt «De behoefte der lagere volksklassen werd niet opgemerkt, niet gekend. Men dacht er doodeenvoudig niet aan, tot men op het onverwachtst bij de [een of andere gelegenheid, door het een of ander voorval gedwongen werd zijn oplettendheid er aar. te wijden. Zoo werkten o. a. de socialis tische bewegingen in binnen- en buitenland, zoo het paling-oproer en de werkstakingen hier en elders. Toch ondanks zooveel dat onze staatslieden nopen moest een blik naar een anderen kant te richten, dan tot dusverre gewoonte was, bleef het zoo genaamd hoogere veel meer een voorwerp van zorg en liefde dan hetgeen de lagere klassen betrof. Of was het niet kenschet send voor den gedachtenkring, waarin de Minister Heemskerk leefde, dat hij, gereed, zijn portefeuille neer te leggen, als laatste daad van hooge staatsmanswijsheid, in allerijl nog een theologisch hoogleeraar aan een der universiteiten benoemde, als vreesde hij, dat na zijn aftreden ernstige belangen der natie gevaar zouden loopen, indien b- v. de kerkelijken geroepen mochten worden zulk een docent aan te wijzen Kortom, het geringste, dat de wetenschap etreft wetenschap opgevat in den zin van hooger onderwijs, wekt bij onze staatslieden belangstelling, maar e grootste nooden des volks, een aantal 'behoeften der lagere klassen worden zoo bedachtV°° l;isezien' of slechts karig V Ter navolging. In iedere provincie is een Comité (een bestuur, zou men het kunnen noemen) ge kozen uit do antirevolutionaire kiesvereeni- gingen, dat zich ten taak stelt den volksgeest te leiden, niet alleen bij verkiezingen, maar ook op andere tijden. Het Geldersche Co mité was Donderdag te Arnhem met de afgevaardigden der kiesvereenigingen saam, om de uitvoering van zijn taak vast te stellen enteregelen. Dit is een goed plan. Onze Provinciale Comité's moeten voort durend waak- en werkzaam zijn. Zoo onder anderen moet gezorgd worden voor eene gedragslijn bij de verkiezingen voor de provinciale staten. Zal er over zes jaar een der onzen naar de eerste kamer kun nen gaan, dan moeten de kiezers nu reeds beginnen het groote belang te kennen, dat zij hebben bij de verkiezingen voor de provinciale Staten. "Wacht men daarmede tot 1889, dan gaat de politieke winst zeker hun neus voorbij dan blijven de zaken, onder anderen in Zeelands Staten, zooals zij waren en verliezen wij nog op den koop toedan gaat de winst, die zij bij de verkiezingen voor leden der Tweede Kamer behaalden, voor goed verloren; en maakt men, naar der libéralen wensch, aan ons van God afgebeden mini sterie, het regeeren onmogelijk. Er bestaat immers ook in Zeeland zulk een Provinciaal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen Moge het weldra van zich doen hooren Net als bij onsl Het Nieuw Nijmeegsch Schoolblad, waar van onlangs het le nummer verscheen, be vat onder zjjn berichten het volgende: «Het Christelijk onderwijs verkeert in de stad Groningen in kwijnenden toestand. Eens was dat geheel anders. Eenlöjaien geleden, gold Groningen naar buiten [als een der brandpunten van 't Chr. Onderwijs. De vier scholen der Vereer,iging v. Chr. O. bloeiden. Allengs is dit anders geworden. De burgerij, ik bedoel hier dat gedeelte, dat nog behoefte toont te gevoelen aan de prediking van Gods Woord, zendt slechts bij uitzondering hare kinderen naar de Chr. School. Trouwens, zij volgt daarin slechts het voorbeeld harer herders en leeraars, door wie de openbare school ter opleiding hunner kinderen verkieselijk geacht wordt. Het gevolg is, dat de Chr. scholen voor het grootste deel door minvermogenden bevolkt worden. Met weinige gunstige uitzonderingen kan men zonder overdrijving zeggen, dat te Groningen enkele aanzienlijke familiën en zeer vele kleinen naar de wereld, hart toonen voor de Chr. school, maar dai de groote massa kerkgaande christenen de Chr. school ongeschikt aclit voor hare kinderen.» Is het in Zeeland niet evenzoo gesteld Waar zijn ook in Zeeland de aanzienlijke, de toongevende christenen, die openlijk de christelijke school als onmisbaar aanbevelen, en deze heerlijke stichting bij den steun hunner contributiën vereeren met den steun van hun woord? Zijn er zelfs niet, die, hun christelijk historischen naam ten spijt, hunne kinderen aan de Staatsschool toevertrouwen en door hun niet te verdedigen voorbeeld de menigte in den waan brengen, dat de christelijke schoolopvoeding toch nog zoo noodzakelijk niet is? In Spanje zijn weer tal van oproerige bewegingen ontstaante Madrid werden bij huiszoekingen 3000 wapenen in beslag genomen. De ontmoetingen tusschen de beide keizers heeft gisteren plaats gehad. Na de begroeting voeren de beide kei zers op het Russische jacht Alexandria onder het lossen van saluutschoten Kroonstadt voorbij, naar de landingsbrug te Petershof. Keizer Wilhelm snelde de Russische Kei zerin tegemoet, en kuste haar de hand. Aan de landingsbrug stond een schitterend gevolg, alsmede een eere-compagnie van de garde der marine, wier muziekkorps het Duitsche "Volkslied speelde. Den Keizer werd op Rusische wijze het welkom toegeroepen. Daarna begaven zij zich naar het keizerlijk kasteel. Volgens de N. R. C. heeft gisteren te Plymouth de onthulling plaats gehad van het armadamonument, dat is een ge- denkteenen ter herinnering aan het groote feit van 1588, toen Engelsche en Neder- landsche moed de spaansche «onoverwinne lijke» vloot tot terugtocht dwong, waarop stormen en onweders de nederlaag der Spaansche dwepers voltooiden. Bij de onthulling van het gedenkteeken waren burgerlijke overheid, leger en vloot ruim vertegenwoordigd. Er werd een «historische optocht» gehouden voorstel lende verschillende groepen uit het tijdvak van koningin Elizabeth meer bepaal delijk in verband met de Onoverwinnelijke vloot. Een tentoonstelling van daarop betrek king hebbende voorwerpen wordt geopend. Wat het Nederlandsche volk met dezen nationalen gedenkdag zal doen 20 Juli 1888. BANKOCTROOl. De hr. v. B y 1 a n d t had gaarne dit ontwerp later ingediend geziendan had men in dien tijd ons gebrekkig muntstelsel kunnen verbeteren. Toch zijn er in het ontwerp vele aangebrachte verbeteringen, die hem nopen er voor te stemmen. De staat moet geen meerdere voordeelen bedin gen; anders vervalt men in het beginsel eener staatsbank. De heer A. v. Dedem meent dat de Regeering meer acht geslagen heeft op de bevoegdheden dan op de verplichtingen der Bank. Men had meer kunnen doen voor den landbouw de Bank had als hypotheek bank kunnen optreden. Hij vraagt: welke waarborg is er dat het goud niet wegvloeit van de Bank Bij aanneming van dit ont werp zal de staat een groot verlies lijden. Feitelijk legt men de sleutels van de schat kist in de handen van de Ned. Bank. Spr. gelooft dat wij den zilveren standaard moes ten fan nemenhet zou den landbouw ten goede komen. De heer Sanders tracht door becijferingen aan te toonen dat kapitaalvergrooting niet anders dan edelmoedig kan zijn voor den Staaten niet de waarborgen verschaftdie men er van verwacht. Hij wijst voorts op mogelijkheid dat aan vreemde wissels meer uitbreiding wordt gegeven dan in de be doeling der Bank ligt. Hij is tegen lang durige verlenging van het Bankoctrooi. Door den heer C 1 e r c x is een motie voorgesteld «De Kamer, doordrongen van de wenschelijkheid dat de Ned. Bank in het belang van landbouw, kleinhandel en nij verheid het bedrag harer beleeningen stelt ver beneden de som hij haar in usantie, gaat over tot de orde van den dag.» De lieer Mees acht de bank een in stelling van groot publiek belang, en wijst op den grooten steun, dien de bank mid- delijk door credietvereenigingen aan den kleinhandel verleent. Hij betoogt de nood zaak om de Bankquestie te behandelen, onaf hankelijk van de Muntqnaestie. De heer Domela Nieuwen huis verklaart; dat dit onderwerp langen tijd zij n ergernis heeft opgewekt. Hij waarschuwt tegen het spelen met de belangen des volks en wil dat die eindelijk zullen worden be hartigd. Bij dit onderwerp is het zeer zeker moei lijk, de algemeene var. de persoonlijke be langen te scheiden. Spr. vraagtkunnen alle leden onpartijdig oordeelen, ook die leden der Kamer, die aandeelhouders der Bank zijn? Hij wijst op het ontslag van het lid der eerste kamer den heer Sitter bij wien de liefde voorde Bank grooter was dan die voor het belang van den staat, en die het commissarisschap aannam. Ook de heer Gleichman voelde, dat hij niet onpartijdig zou kunnen oordeelen, en nam zijn ontslag als commissaris, al heeft hij zijn aandeelen waarschijnlijk gehouden. De heer Gleichman: Neen mijnheer. De heer N ieuwenhuis. Des te heter. Hij acht het wenschelijk, dat de aandeelhouders bij dit ontwerp zich ont houden, en betreurt dat men, in plaats van te gaan verbeteren, den roof, jarenlang aan de schatkist gepleegd, bij de wet wil gaan regelen. Dit mag niet geschieden. Spr. wenschte, dat de Staat overging tot niet verlenging van het octrooi en tot stich ting van een Rijksbank. Ook dit (ontwerp is te genereus voor de aandeelhouders. Spr. verzoekt stilte, en zegt, dat zij, die praten willen, naar de koffiekamer met vergunning kunnen gaan. De Voorzitter verzoekt den heer Nieuwenhuis, zijn rede voort te zetten. De heer Domela Nieuwenhuis betoogt, dat de uitbreiding vanhet kapitaal alleen dient, om aan enkele personen nog grootere winsten te bezorgen. Dit ontwerp is strijdig met het algemeen belang en onaannemelijk. Laat de minister niet te veel rekenen op het geduld der Natie. Het. zou met zijne partij dan evenzoo gaan als met de liberale. Hij stelt een motie voor strekkende dat dit ontwerp verder niet behandeld worde, on dat de Regeering een ontwerp voor de stichting eener Rijksbank indiene. Hij be geert tevens dat ieder lid, alvorens te stemmen, in handen van den voorzitter verklare dat hij er geen bezit noch denkt te zullen krijgen. De heer Gleichman meent dat de heer Nieuwenhuis niets te maken heeft met des sprekers beweegreden, om ontslag te nemen als commissaris der Bank. Die beschuldi gingen (insinuaties) van den heer D. N. zijn het oprapen niet waard. De hr. Schaepman hoopt dat deze laatste woorden den heer D. N. zullen leeren dat men het karakter van zijn naasten moet eerbiedigen. Hij vraagt hem een wets ontwerp op een Rijksbank in te dienen. Weet hij, die zoo schermt met het geduld des Volks, dat de Regeering hem en de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1