en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Aanbestedingen. Burgerlijke Sfaud. Verbetering. Politie Goes. Oesterbeurs Overzicht van Verkoopingen. et hoofd van het inlandsch ifdeeling Anjer is een vroeger ifd te Batavia, die op verzoek istent resident van Buitenzorg *n dezen is toegevoegd om het leiden in de zaak van Solen leinere wetsontwerpen werden Het wetsontwerp tot verlen- diensttijd der miliciens lichting zeemiliciens van 1884 kwam in Met een verontrustende breed- lie den voorzitter tot tweemalen zijn waarschuwende stem te redekavelden de leden lange en nadeelen van den persoon- cht, en van de staats-commissie door den Koning benoemd n minister tot voorzitter, ter 1ar de middelen om den krijgs- strijdkrachten te verbeteren, lijffardt (Utrecht) laakt de tal commissie en vreest dat bij ring der miliciens niet dadelijk al zij nZijn er genoeg wapenen ming der jongelui aangewezen Kerdijk eveneens. Hij is de regeering te steunen, mits ■egeld zij op den grondslag van ijken dienstplicht, gelijk het heer v. d. Feltz, beter in de vorige sprekers, verklaart zich twerp, dewijl het vrede is in getuige de reis van Keizer Rusland, en de wereldten- Parijs. De heeren Reutlier, v. Baar verdedigen de ing. De heer v. Houten heeft ,ar dan vroeger tegen ditont- de onbillijkheid reeds meer bestaat, toch doet hij niet de regeering en staatkunde van t, die een liberaal niet mag De heer Seret daarentegen werp en commissiede laatste ardoor de legerorganisatie aan ook bij wisseling der mini- bij thans nog komt het feit "0 alle voordrachten over lands- ij de Kamer schipbreuk leden, re wijze van werken te volgen, ir eene staats-commissie ge- grondwetsherziening heeft konden wij allicht vooruit- de liberalen zich zoo tegen mmissie verklaren, verbaast de heer Rooseboom, een het denkbeeld van eene ie aan de hand gedaan. Deze 3 dit toe. van binnenl. zaken (de heer op de gevaarlijke tijden. De niet instaan voor de toekomst, wat betreft de verlenging van der miliciens is slechts van d. Is zij niet meer noodig, De regeering wil niet on- e beslissing omtrent den broe- ijst dit. Wat de legerquaestie niet zoozeer te doen geweest, dienen, maar te weten of dagen heeft, 't Geldt hier een iet maatschappelijk leven in- rechten van de burgers betreft, van den persoonlijken dienst oet ook de duur in behande- Op die en vele andere punten ering voorlichting eener staats- dig. rnskerk bracht rapport uit ,dres van de heeren Sol en de aanleiding van het besluit der .3 Tjiomas. Hij meende dat idingen zijn andermaal aan de htingen te verzoeken te meer chenius minister van koloniën Kerkwijk zegt dat de heer lid der Kamer steeds ver at er willekeur is gepleegd heer Sol. Hij meent dat inlichtingen aan de regee- ragen. De conclusie van den k wordt evenwel aangenomen, andeling der Bankwet. |ed- Herv. Kerk. Westmaas ds. J. T. F. Ichem. Ir Wilsum door ds. S. Slees- 1 Rijsoordvoor Garderen Lwoude (Fr.) door dhr. pel, cand- te Apeldoorn. Dhr. Ger. Kerk. I Bruinisse ds. J. P- Tazelaar Naar men ons meldt hoopt W. A. Nonhebei D. vs aanstaanden Zondag des morgens te Gapin gen en des namiddags te Arnemuiden te prediken. --- Te Utrecht is met goed gevolg het doctoraal examen in de scheikunde afgelegd door den heer C. Welleman van Krabbendijke. Ook promoveerde tot docter in de genees kunde de heer I. M. Glinge Doovenbos, ge boren te Hoofdplaatmet proefschriftOver het voorkomen van ontaarding der peri- phere zenuwen bij verschillende ziekten. Bij het natuurkundig examen aan 's rijks veeartsenijschool is het diploma o. a. uitgereikt aan den heer M. Van dor Vliet uit Zierikzee. Middelburg. Tengevolge van het le toe latingsexamen aan de rijks hoogere burger school alhiei, gehouden 9 en 10 Juli 11., zijn toegelaten tot de eerste klasse W. L. Baart, D. S. van den Berg, B. Both. M. van Boven, W. F. Dhont, J. B. Elleman, F. Gort, A. van Hoek, J. M. G. J. Langeraap, M. H. Lantain e. v., O .J. Meulmeester e. v.. F. W. Morren, H. J. van Nederveen, W. C. Noske, H. A. C. Pieterse, E. I. O. Plasschaert, J. J. Plugge, E. G. T. van Raalte. I. Rekkers en W. Terwoert. En tot de 2e klasse J. J. Pervoost. 2 der candidaten slaagden niet. M .C. Middelburg. Hedenmiddag had op de bovenzaal der sociëteit «de Vergenoeging» san wege de Vereeniging tot wering van schoolverzuim alhier de uitreiking plaats der belooningen voor getrouw schoolbezoek aan de leerlingen der School B. voor on- en min vermogenden. Deze belooningen bestonden behalve een net getuigschrift, in geld, ter wijl de kinderen die geen geld ontvingen de volgende week een rijtoer door het eiland maken zullen. Uit de staten van school verzuim blijkt duidelijk dat genoemde ver eeniging gunstig werkt. Goes. Heden avond werd} een gevangene met den trein van 5 uur door een brigadier majoor der rijksveldwacht hier aangebracht. De gevangene wist zich van zijn boeien te ontdoen en wierp ze in het bosch. Na lang zoeken werden zij terug gevonden. De man zeil was tijdig genoeg door den bri gadier majoor vast gehouden. De heer Martin Wolff zal aanstaanden Dinsdag te Goes met zijn luchtballon op stijgen, des namiddags te 4 uur; de vulling van den luchtballon zal te 1 uur plaats hebben. - Te Borsele hebben de inwoners niet te klagen dat zij in de belasting vergeten zijn. Hun zielental bedroeg, volgens Prov. blad. no 36 van dit jaar, op 31 December 11. 1024 en deze hebben over 1888 op te brengen het eerbiedwaardig cijfer van 47,102 in een ronde som, bedragende voor klein en groot f 46 op eenige centen na. Zij leven hoofdzakelijk van den landbouw in den polder Borsele, die wordt uitgeoefend op 1237 hectaren, waaronder zijn begrepen de gebouwde eigendommen, gelegen buiten de gebouwde kom der gemeenten Borssele en 's Heerenhoek. M. C. Naar men verneemt zal er eind dezer maand een feesltrein uit Zeeland naar Neer bosch rijden. Nadere bijzonderheden ont breken. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf De Tweede Kamer heeft aangenomen met 66 tegen 13 stemmen net voorstel tot verlenging van den diensttijd der landmiliciens 1883 en zeemiliciens 1884 met een jaar, of bij gunstige omstandigheden korter. De heer Rutgers betwistte do noodzakelijkheid eener Staatscommissie met het oog op de bepaalde overtuiging der Regeering op het punt van dienstplicht dhr. Schaepman wil de landsverdediging niet voor alles laten gaan, denkende daarbij aan onderwijs en sociale quaestie welke laatste, zeide de heer van Houten landsverdediging in zich sluit. U. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Het bestuur van de oudste der christe lijke scholen alhier heeft, naar mij door een lid van dat bestuur werd medegedeeld, besloten om de zomervacantie, die anders reeds 29 jaren lang 's weeks na de kermis gehouden werd, voortaan in de kermis- weken te geven. In den eersten opslag kwam mij dit besluit vreemd voorwellicht zijn er vrien den die, even als ik, zonder de noodige toelichting, het minder wenschelijk achten den kinderen in de kermisweken vrijaf te geven. Dit deed irag besluiten de toe lichting welke genoemd bestuurslid mij gaf langs dezen weg meer algemeen bekend te maken en er een plaatsje voor in uw veelgelezen blad te verzoeken. Tot hiertoe werd in de kermisweken school gehouden als protest tegen de kermis; al de latei' hier opgerichte christelijke scholen hebben dat voetspoor gevolgd en deden eveneens. Wat is intusschen al deze negen en twintig jaren gebleken Ditdat on geveer de helft der leerlingen óf geheel, of althans in den namiddag wegbleven. Van waar kwam dat? Was het dat de ouders hunne kinderen uit sympathie voor de kermis thuis hielden? Bijenkolen kan dit zoo zijn geweestbij de meesten zeker niet. Veeleer is het tegendeel bij de luat- sten het geval. De christelijke school, die ik hier bedoel, ligt in het midden der stad, vlak bij het centrum der kermis. Om haar te bereiken moeten nagenoeg alle kinderen over en door de kermis heen komen, tenzij ze een omweg nemenmaar dien kan een kind niet licht vinden gelijk een ieder gevoelt. Ouders die buiten of om de stad, of ook die ver van de markt wonen, houden daarom hunne kinderen liever thuis, opdat ze uit de verleiding zouden blijvenof wel zij sturen ze beginselshalve, maar deden het liever niet. Bovendien blijven nog enkele of verscheidene van die gestuurde onder weg zonder de school te bereiken. En dan volgden tot nu toe de twee weken vacantie, zoodat een volle maand (om nu eens niets anders te noemen) het geregeld onderwijs was verbroken. Deze overwegingen hebben het bestuur der school, naar die vriend mij mededeelde, tot het nemen van genoemd besluit geleiden deze gehoord hebbende M. de R. was mijne verwondering geweken en kon ik niet anders dan mijne volkomen goedkeuring daaraan hechten, niet twijfelende of uwe lezers zullen dit met mij doen. Men vraagde eens aan den uitgever van een zuiver christelijk jaarboekje waarom hij er altijd eene nauwkeurige opgaaf in deed van de jaarmarkten, kermissen, enz. Hij antwoordde zich dit aan zijne lezers ver plicht te rekenen, Jopdat ze in dien tijd genoemde plaatsen zouden kunnen mijden. Zoo ook hier. Was het schoolhouden gedu rende de kermis een protesthet om ge noemde reden sluiten van de school is het althans niet minder. Middelburg 5 Juli '88. X. GOES, 10 Juli 1888. Tarwe hoewel weinig aangevoerd was Prijshoudend. Overige artikelen komen wei mig meer voor en onveranderd in prijs. Oude Tarwe f 6,40 a f 6,90. Nieuwe Tarwe f 0,00 a f 0,00. Rogge f 5,10 a f 5.30. Win- tergerst f 0,00 a f 0, Zomergerst f 0,00 a f 0,00. Haver f 2,90 a f 3,10. Bruine Boonen f 0,00 a f 0,00. Paardenboonen f 0,00 a f 0,00. Koolzaad f a Groene Erwten f6.— a f6,20. Boter f 0,54 a f 0,55. Eieren f 0,70 a f 0,75. Vlissingen, 13 Juli 1888. Boter f 1,15 a f 1,02 per Kilo. Eieren f3,60 de 104 per stuks. Middelburg, 12 Juli 1888. De handel was weder zeer onbeteekenend, van Tarwe was een goede aanvoer ter marlet, die van wege de kooge vraagprijs onverkocht bleef, slechts enkele partijtjes werden ver kocht van f6.70 tot 6,80. Zomergerst f5.—. Aflruineboonen weinig meer getoond en tot 10,50 begeerd, van de overige artikelen was „geen aanbod of handel. Versche Boter fl,00 af 1.20 per Kilo. Eieren f 3,50 per 100 stuks. Dinsdag 24 Juli. Middelburg half 2 op het raadhuis levering van hardsteen ten behoeve der gemeente. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ. Ierseke. Donderdag werd door den heer Pelle, ten overstaan van dhr. Not. Lansen Croin bij Harthoorn publiek geveild, krachtens art. 1223 van het Burgerlijk "Wetboek een woonhuis en erf 120 centiaren van T. van der Have. Kooper werd dhr. Jacs. Wisse, herber gier te Iersekendam voor f660 plus f21,15 voor exploitkosten en 12 V2 pet. onkosten. Van 12 13 Juli '88. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. Lorier jm. 23 j met C. Marijs jd. 24 j. A. Pasveer wedr. 40 j. met L Minderhout id. 38 j. Bevallen: M. C. Davidsegeb. Gideonsed. P. J. van der Welle geb. Dikkenberg d. C. C. Grijspaard geb. Barbier d. J. P. W. Acda geb. Joosse z. OverledenS. Verstrate 3 w. d. Enkele mogelijke drukfeilen in het verslag van het jongste Zendingsfeest, zal men ons vergeven willen, in aanmerking nemende den spoed waarmede een en ander gereed moest zijn. Op éen fout wensehen wij echter de aandacht te vestigen. In de rede van Ds, Ilattink staathet feestlied werd aangewend; dit moest zijn aangestemd. De Corr. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 boodschapmandje, 5 paar kinderkousen, 1 penhouder, 1 bruine handschoen, 3 witte zakdoeken, 1 brillenhuis, 6 verschillende sleutels, 3 portemonnaies met eenig geld, 1 vergulden armband, 1 magneet, 1 zakmes, 1 broche, 1 koralen armbandje met gouden slotje, 1 onderstel van een goudbelletje, 1 haakpen, 1 draagband, 1 kinderwandel stokje, 1 elastieken waterzak geborgen in een blauwen kiel. De Commissaris van Politie, VAN DIJK. VerkochtAfsteeksel f 1per duizend, zaaigoed op f4 per duizend ingehouden. Zaterdag 14 Juli. Biezelinge, 5 uur bij Bierens voor dhr. Le Clercq, door Not. Prinsonder Kapelle in Kloosterhoek 22,36 A. Tarwe met kanthooi aehterste kavel; 155,65 A. tarwe, voorste kavel in 7 perceelen en 't kanthooi. Onder Schore 91,60 A. rogge aan den Hoekschen weg en het kanthooi. Maandag 16 Juli. Kwndendamine, by Timmerman voor erven wed. Huige door Not. Overman en de Ronde Bresser een hofstede, als woonhuis, schuren bakkeet enz. met gedeeltelijk tiendvrije boomgaard, bouw- en weilanden 18,72,40 H en daarna eenige perceelen hooigras in den polder, van Hoedekenskerke. Rilland, 9 uur, door Not. Mulock Heuwer, veldvruchten voor erven wed. de Jager in de herberg bij Koets, 18,1701 H. Tarwe, 59,73 A. rogge, 4,71,15 H: wintergerst, 7,01,04 H. erw ten, 1,85,84 H. haver, 2,47,10 H. zomergerst, 40,56 A. paardenpeeën, 87,92 A. aardappelen, 6,64,65 paardenboonen, 1,15,70 mangels, 2e snee lucernklavers, gras, riet en sek. Baarland, 11 uur aan de haven door Not. van der Kloes, seheepsafbraak, meubelen enz. Dinsdag 17 Juli. Goes, op het Slot 6 uur, 3,25,70 H. tarwe in Kloetinge naast den Berg. Inl. dhr Pelle. Middelburg, 2 uur, by de Steenfabriek oude Haven, door Not. Verheij, 4 H. veldvruchten als tarwe, paardeboonen, haver en aardappels. Woensdag 18 Juli. 's Heerenhoek, in de herberg by Geus door A. Wattel 2,33,36 H. tarwe en kanthooi in Borsele, in perceelen. Inl. de heer Pelle. Oostburg, 2 uur bij Maseboone voor erven van Damine-Wyffels door Not. Hammacher een hofstede op en met 27,0080 Hectaren (61 gem. 15 roeden), erf, tuin, boomgaard Wei en bouwland in de gemeenten Oostburg en Zuidzande. 's Heer Arendskerke, 10 uur door Not. de Ronde Bresser, veldvruchten, als 2.7939 H. tarwe, in Schengepolder in 5 perceelen, 1.9620 H. rogge te Wissenkerke m den Omloop en 7508 centiaren wintergerst in Boomgaard- hoek. Ovezaud, door Not. Mulock Houwer, 10 uur bij wed. Rijk, een hoefje nl. woonhuis, keet en schuur met 12,3050 H. tuin, boomgaard, bouw- en weiland in Nissestelle, 50,40 A bouwland aan den Koedijk en 1,15,22 H. bouwland in Baarland in Stelle. Middelburg, 10 uur in „de Vergenoeging" door Not. Verhulst, een hofstede in de gem. St. Laurens en Grijpskerke bewoond geweest door nu wijlen Krijger, met gronden 31.0970 H. 2o. 58.30 A. weiland }in Koudekerke aan den weg naar Biggekerke. Donderdag 19 Juli. Nisse, ook 20 Juli, telkens 9 uur door Not. Mulock Houwer voor mevr. Danckaerts op de hofstede „het Zand" een boereninspan nl. 1 rijtuigpaard 13., 7 werkpaarden 6, 8, 9,10, 16, 20 en 34 j., 2 jonge paarden, 8 melkkoeien, 1 varekoe, 1 vierjarige vaars, 3 driejarige, 4 twee- en 3 eenjarige, 3 eenjarige ossen, 5 kal veren, 5 mestputloopers, 7 kippen, 4 konij nen, 30 eenden, 1 zwaan, 3 menwagens, 2 driewielskarren, 6 Zeeuwsche en 1 Ameri- kaansche ploeg, 1 moorploeg, 1 meedekploeg, molbord, 9 eggen, sleepborden, sleepers, rol- blokken, peenmolen, boonbreker, kafmolen, cultivator, handdorschmachine, stroosnijder, bascule, schalen, balans en gewichten, kap- wagen, tentwagen, dogcart, tilbyry, huifkar, lemoenkar, arrestee, zaaddorsehzeil, zoeften, harnas, zadel, arretuig, mutsaard, brandhout enz. Voorts meubelen, als tafels, stoelen, ledikanten, canapé, secretaire, lessenaar, kachels, boeken, kaarten, koper-, blik-, glas- en aardewerk. Domburg, 5 uur verpachting, door Not. Tak 9 perceelen bouw- en weilanden in de gem. Aagtekerke en Domburg. Vry'dag 20 Juli. Ellewontsdijk, 10 uur bij van der Hage door Not. Lansen Croi'n, een hoefje zijnde woonhuis, schuur, ërf en Bouwknd 116,80 A. met de vruchten, aankomende wed. "VVestveer. Dan op het hoefje van deze 1 Hectare Haver, Tarwe, Peeën, Aardappels on Kanthooi, Kabinet, Kastklok, Barometer, Schilderijen, Stoelen, Tafels, Karn-, Stal en Melkgereedschap enz. Inl. dhr Pelle. Nisse, 1 uur in de herberg van De Blaey, Vruchten te velde in Nisse, Ovezand en Baarland als 993,29 A. Tarwe, 250,65 A. Rogge, 248,30 A. gerst, 378,47 A. paardeboo nen, 248,30 A. bruine boonen, 341,84 A. erwten, 367,09 A. Haver. 90,38 A. paarde- peën, 165,52 A, mangelwortels, 219 A. aar dappels. Inl P. Zuidweg. Borsele, by wed. Rottier 10 uur door Not. Pilaar, 16 H. vruchten te velde, als tarwe, haver, erwten, paardenboonen, aardappelen, klavers in van Citterspolder. Informatiën geeft de heer C. Mol Az. Middelburg, 10 uur in „de Vergenoeging" door Not. Tak de hofstede „Heulzigt met bouw- en weilanden aan den Poppendamsclien weg Grijpskerke 31,5346 H. Baarland 10 uur by Mullié voor dhr. Bevier de Eouw door Not. De Ronde Bresser2,9362 H. tarwe, 2,4223 Paardenboonen,, 1.13.14 Zomergerst, 1,0307 Suikerpeen, 0,7416 Rogge, 0,6817 mangelwortels, 0,60.04 erwten, 0,3034 wintergerst, 0,8357 klavers. Baarland half 6 door J. Kole in de herberg bij Mullié 2,1226 H. hooi en nagras in een weide bij de Lantaarn aan den Zeedyk. Inlichting den heer Pelle. N. eu St. Joosland, 10 uur door Not. de Vos aan het sterfhuis van de Klerkmeu belen als kabinet, 2 tafels, 3 veeren bedden, kachel, stoelen, klok, kleeren, gereedschap', aardappels te velde enz. Zaterdag 21 Juli. Goe« 12 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar voor erven Deking Dura Tiend- vrije houw- en weilanden in Kloetinge naby 's Heer Elsdorp 94097 c. A. 2o weilanden in oud 's Heer Arendskerke 16010 c. A. Te aanvaarden bouwlanden na rooven oogst. Weilanden St. Catrijn 1888. Zoutelande, 10 uur bij v. Vlaanderen door Not. Verheijeen hofstede als woonhuis, schuur, wagenhuis enz., tuin eU weiland no. 96 met bouw- en wei- en boschland en sprink onder Zoutelande en Westkapelle. Voorts een huis met schuur enz. aan den Kunstweg samen 10.3042 H. In 31 perceelen. Heinkenszand, half 4 door Not. de Ronde Bresser voor L. J. Modde aan zijn woning lo. een eikenhouten kabinet, kleerkast, uittrek- en ronde tafel, kachel, stoelen, spie gel, klok, lamp, naaimachine, ledikanten, bedden, eetservies enz. Kijkdag Vrijdag 2 tot 6 uur. 2o. een vos ruinpaard 4 jr., 1 klaver wagen, zakken met erwten. 3o. 1962 C. tarwe, 1962 C. tarwe 2616 0. aardappels, wassende in 's Heer Arendskerke. Daarna bij wed. Boonman zijn woonhuis, schuur en tuin, groot 220 c.A. Nieuw- en St. Joosland 1 uur in „de roode leeuw" door Not. Tak 8 H. veldvruchten op een perceel bouwlandde Hoogte Zomergerst, erwten, tarwe en bruine boonen en om twee uur op een perceel in pacht geweest bij de hofstede „Reigersberg" 6 H. tarwe zomergerst en aardappels. 's Heerenhoek 10 uur door Not. Bresser voor dhr. Lenshoek 99,5,06 H. tarwe in Nieu wen Craayertpolder, 17 perceelen. Voor v. Hootegem 2,9186 H. haver in den West- Craayertpolder, in 5 perceelen. Na afloop voor Weled. hr. Lenshoek verpachten voor 7 jaren 7 perceelen bouw- en weiland, Nieuwen Craayertpolder. Maandag 23 Juli. 1 Kwadendam'me bij Timmerman, voor erven wed. Huige door Not. Overman en De Ronde Bresser 10 uur 3.53 H. tarwe, 2,4956 H. erwten, 1,24 H. wintergerst, 1,0464 Bruineboonen. 7246 c. A. Paardenboonen, 6540 aardappels 5232 suikerpeen, 4604 zomergerst, 3009 Platteboonen. Zonfeiande, 10 uur op de hofstede 96, door Not. Verheij1 bruin ruin, 12, 1 zwart mer- riepaard 4 jr., 3 melkkoeien, 1 anderhalf)arige vaars, 2 schapen, 2 lammers, biggen met zeug, 10 kippen en haan, 2 menwagens, wagen op veeren, driewielskar, ploegen, eggen, veldstee, sleepdeur, rolblok' handblok, voorsleper, kortmolen, snijbak, mangelmolen, windmolen, geeselstoel, stampbakken, wa terbak, paardenwant, tobben, emmers enz. Bouw- en melkersgereedschappen, musterd, mest, timmergereedschap, meubelen. En om 3 uur de veldvruchten op de landen der hofstede. Dinsdag 24 Juli. Middelburg, door Not. Tak, de hofstede „Petersburg" in de gemeente Serooskerke, groot 24,8892 Heet. Middelburg, half 7 in „de Vergenoeging" door Not. Verhulstaandeelen lo. een f 700 in de M. Stoomvaartmaatschappij. 2o. een van f 240 in de Nyverheidsvereeniging te Middelburg. 3o. V20 in de 'reederij der bark „Jacobus Johannes." 4o. 1/„ in de reedery der bark „Marie en Julie." 5o. twee, in de Exportmaatschappy, ieder f 100. Onroerende goederenlo. een winkelhuis Korte Delft 0 10. 2o. twee loodsen en erven, Teermaga- zijnstraat P 261 en 62. 3o. een huis Leer looierssingel Q 293b. 4o. een dito 293a. 5o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3