r 1888. No. c: NI E H Rechtszaken Burgerlijke Stand. Gemengde Berichten. Overzicht van Verknopingen* VEI ZENDIiNGSF Atjeh. 1 weg; de kleine rivier langs de ont ginning stroomt nu in het dorp, nu is er een brug, die doorwaden onnoodig maakt. De nederige bamboewoning van den zendeling is nu door een steenen huis, de tong-tong door een klok vervangen. Er is een steenenkerk en schoolgebouw,met 6 ruime vertrekken en 500 kinderen. Nu ook goede woningen. De bosschen maakten plaats voor rijstvelden, schuil plaatsen der wilde dieren voor woningen der mensehen. Doodschheid week voor bedrijvigheid. Spreker woonde een prijsuitdeeling op Kerstfeest bij en leidde zijn aandachtig gehoor als het ware in de schoolwereld binden. Hij noemde ook de bewaarschool en prees zeer 't onderwijs daar gegeven. Het is op Europeesche wijze ingericht. Dezelfde leergang, dezelfde spelen. De school te Modjo-warno duurt van 11 2 uur zoodat de bezoekers gelegenheid hebben hun rijstvelden te bewerken, vee te hoedenboomgaarden te verzorgen. Zoodoende worden zij niet gerukt uit het maatschappelijk verband waarin zij geboren en getogen zijn (een grief die in Nederland tegen het middel baar onderwijs uitgesproken in Indië geen kracht heeft). Zoo blijven de in landers wat zij zijn: landbouwers, Ja vanen. Spreker somde slechts op van wege den bjperkten tijd de plaatsen waar hij zooal geweest was Swaroe, Sangi-eilandon, Minahassa en Borneo, waar hij de koppensnellers tot God bekeerd zag. In de vallei van S.lindotng o. a. vindt men verzer.dingsposten met er inl. christen bevolking van 0500 zielen. Nog geen vjjttig jaar geleden was bier het men- schenetdn in vollen zwang. Spreker zegt dat al wat hij van het zendingsfeest gezien heeft hem gesterkt heelt in de overtuiging dat het bevorderen dei- zending voor ons een plicht is, wijl wij christenen en wijl wij Nederlanders zijn. Als Christenen «Predikt het Evangelie allen creaturen». Het bevel Gods zoo al gemeen mogelijk. Spreker meent voor bekeerden te spreken die het weten. Als NederlandersOpdat wij bij onze tekortkomir.gen tegenover de volken over welke God ons het bestuur gaf althans iets cp de creditzijde van onze rekfrning courant kunnen zetten. Uit gevoel van schuldbesef tegenover den inlander, uit welbegrepen eigenbelang om ons gezag uit te breiden; wijl wij zelf de zegeningen des Evangelies kennen. Niet enkel met het doel om bescher ming te brengen. 1 it was de fout dei- liberalen, wier opgeschroefd onderwijs behoeften in het leven riep, waarin de maatschappij niet kan voorzien. Neen, eerst bekeering dan komt de beschaving van zelf. Spreker beweert dat de zending van elk standpunt te verdedigen is; zoowel Staatkunde als Staathuishoudkunde heb ben er belang bij. Een bekend hoogleeraar [Cort van dei- Linden] zegt in de Gids, dat de onverschilligheid in geloofszaken de neiging tot verwaarloozing der deugd aankweekt en bevordert; maar onheil spellend voegt hij er bij, dat het verval van den godsdienst gevolgd wordt door zedelijke regeeringloosheid. Zendingsijver der christenen verhoede dit. Regeering en Volk, moederland en ko loniën moeten tot de overtuiging gebracht worden dat het Evangelie een krachtGods is tot zaligheid nu en voor de toekomende wereld. Geschiedt dit, dan zal geen in gal gedoopte] pen meer schrijven: „Er ligt een roofstaat aan de zee, tusschen Oost Friesland en de Schelde". Maar dan zal de muze der Historie getuigen van een volk dat klein voor de wereld, inaar groot voor God. de haar opge dragen taak vervuld heeft gelijk het een christennatie betaamde En des Psalm dichters profetie in vervulling gaan, „dat vele eilanden zich verblijden. Ie J. M. de R. 24 jaar, wagenmaker, geb. en won. te Middelburg 2e E. P. V. 25 j., kuiper, geb. en won. te Middelburg beiden alhier gedetineerd met bevel van gevangenhouding ten aanzien van den eersten beklaagde terzake dat zij in den nacht van 3 op 4 Juli jl. oinstreeks2 uur te Middelburg J. G. Gouderom te zanten en in vereeniging moedwillig hebben mishandeld door hein te slaan en trappen, waarbij de eerste- beklaagde genoemden Gouderom medewillig met een mes verschillende verwondingen heeft toegebracht, die levensgevaarlijk zijn. De persoon van E. P. V. is naar aan leiding van bovenstaande in vrijheid gesteld LAATSTE BERICHTEN. (Pet- Tel), 's Graven huge. Een officieel telegram der regeering bevestigt de tijdingen van vrij ernstige rustverstoring, in Anjer in de Straat Soenda uitgebroken, bij afwezen van den assistent die met den resident en den aspirant controleur op de terugreis was. De gevangenis te Tjilegoen is opengebroken. De Telegraaf afgesneden. De klerk met zijn gezin vermoord. De Muitelingen waren op weg naar Serang. Op telegrafische aanvraag is nog uit Indië gemeld dat nog geen positieve tijdingen verder ontvangen zijn. De aanleiding is vol komen onbekend. Een escadron en het 9e ba- taillon is n tar Serang vertrokken. Volgens nader telegram had een patrouille met den regent en den controleur uit Serain op 8 paal afstand van Serang eene ontmoeting met een honderdtal muitelingen. Evn nader telegram meldt omtrent den uitslag der ontmoeting van de patrouille met de muiters. Na drie sommatiën werd saldo- vuur gecommanpeerd. Negen muiters werden gedood. Te Tjilegon is geen verzet gepleegd. Aldaar is vermoord de adsistent resident Gubbels met echtgenoote en twee kinderen, de klerk Dana, onder-collecteur, weduwe Djakso en de cipier. Een patrouille is gelegerd in de gevangenis, de toestand is veuler niet verontrustend. De troepen zijn gisterenmiddag te Serang aangekomen. Een compagnie roet den re sident is des avonds naar Tjilegoen vertrokken. De Ranleidiug der onlusten is nog volkomen onbekend. Axel. Voor de vacature in den ge meenteraad [vac. van Fraaijenhovo] moet herstemming plaats hebben tus schen de heeren P. Koster en K. de Feijter, resp. met 94 en 76 Btemmen Dij bevel-chrift der arrond rechtbank te Middelburg van heden is rechtsingang verleend met hevel tot instructie tegen AFLOOP VERKOOPEN ENZ. Rilland Heden werd ten overstaan van not. Mulock Houwer in de herberg van Koets voor erven wed. de Jager publiek geveild een hofstede, met 83,85 H. A. erf en tuin, boomgaard, bouw- en weiland en kreek, kooper werd de heer C. L. de Meulemeester te Bergen op Zoom voor flo40 per H. A. Weiland in Ierseke is verkocht voor f1155 per H. A. aan den Heer J. Blok Jz. Sr. te Rilland. Yerkoopers hebben zich ten aanzien van de toewijzing van alle per- ceelen 8 dagen beraad voor behouden. Gister werd in „Pax Intrantibus" te MIDDELBURG door Not. A. M. Tak publiek verkocht de hofstede „het Hof Brigdamme," gelegen in St. Laurens. De negen eerste perceelen werden verkocht aan J- Davids te St. Laurens voor f 10.352. Perc. 10,1 HA. 30 cA. Weiland aan J. Davidse voor f1541. Perc. 11, 64 A. 20 cA. Weiland aan C. de Waard te Middelburg voor f1008. Perc. 12, 98 A. Weiland aan J. Kasse to Kle- verskerke voor f 1500. Perc. 13, 97 A- Wei land aan C. Davidse te St. Laurens voor f1606. Perc. 14, 64 A. 10 cA. Weiland aan J. Boogaard te St. Laurens voor f1146. Perc. 15, 83 A. 60 c. A. weiland aan C. Brouwer te Middelburg voor f1472. Perc. 16, 42 A. 90 c. A, Bouwland aan den heer J. Vader te Middelburg voor f 700 Perc. 17- 55 A. 40 c. A. Bouw- en weiland aan den heer P. de Broekert te Middelburg voor f 720. Perc. 18, 54 A. 20 c. A. bouwland aan den lieer J. D. Risseeuw te St. Laurens voor f935. Perc. 19, 46 A. 70 cA. Bouwland aan F. Dikkenberg te Middelburg voor f 616. Perc. 20, 39 A. 80 cA. aan J. de Bree te Middelburg voor f605. Perc. 21. 41 A. 70 cA. Bouwland aan A. Frelier te Middelburg voor f801. Perc. 22. 35 A. 30 cA. Bouwland aan J- Hollebrand- se te St. Laurens voor f675. Perc. 23, 29 A. 10 cA. Bouwland aan C. Hollebrandse te St. Laurens voor f 526. Perc- 24, 41 A. Bouwland, aan O. J. Marsie te Middelburg voor f702. Perc. 25. 27 A. Bouwland, en Perc. 26 27,80 A. id. te zamen aan M. Gilde, St. Laurens voor f1035. Perc. 27. 25,30 A Bouwland on Perc. '28. 24,30 A. Bouwland aan A. v. d. Broeke, St. Laurens voorj f 960. Perc. 29.49,80 A. Weiland en Perc. 30 51,20 A. id zamen aan dhr. J. A. Goed- bloed Jr. Middelburg voor f1362. Perc. 31. 94,30 A. Weiland aan dhr. J. de Ryke Gapinge voor f915- Perc. 32. 46 A. Weiland aan dhr. A. J. Bos, Middelburg voor f511. 33e pere. 53,40 A. Weiland aan dhr. H. J. E. Gerlach, Middelburg voor f478. 34e perc. 44,10 A. Weiland aan dhr. J. Broerse, Middelburg voor f 451. 35e tot 38e perc. 187,60 A. Weiland aan dhr. J. Wisse, St. Laurens voor f1154. Perc. 39 en 40 155 A. Wei land aan dhr. H. Bostelaar, Middelburg voor f2060. 41e pere. 39,30 A. Wei land aan dhr. C. Hollebrandse, St. Lau rens voor f675. perc. 42 109,38 Weiland en Sprink aan II. Bastelaar Middelburg voor f 1601 perc. 43 98,50 A. weiland aan C. Holle brandse. St. Laurens voor f1410. pere. 44 89,39 A. Weiland aan dhr. C. Doek- heer, Middelburg voor f1250, perc. 45 30 A. Bouwland aan dhr. J. Christi- aanse, St. Laurens voor f825. 46 perc. 27,40 A. W. aan dhr. C. Dockheer. Middelburg voor f450. 47 perc. 49,40 A. Bouwland aan J. Wan- jonn, St. Laurens voor f551. 48 perc. 49,10 A. id. aan P. Tavenier, St. Lau rens voor f510. Perc. 51 en 52 302,60 A. Weiland aan dhr. B A. Verheij, Middelburg voor f3440. Ten slotte zijn nog verkocht drie huizen en erven met tuingrond op Brigdamme, samen 10;67 A. aan dhr. W. Dormaar, St. Laurens voor f1560. Perceel 1 tot 30 en 39 tot 55 liggen in de gemeente St. Laurens. Perceel 31 tot 38 gemeente Vrouwepolder. Serooskerke. Door Not. Tak werd heden het hofsteedje van P. Franke verkocht, 67 A. Bouwland, 3.30 H. A. huis en erf, samen groot 70,30 II. A., voor f 1500. Van 9 11 Juli '88. GOES. Geboren Willielmina Dina tl. v. Marcus Slimmens en Neeltje Veiplakke Dirkje Digua d. v. Jan de Pree en Jannetje Glgrum Louzia Geerlruida d. v. Adriaan Marias Ctirnelis de Jonge Mulock Houwel en Flora Dominicus van den Bussche. Overleden Francina Klijnhoud 83 j. wed. van Jacob van Buisje. Van 10 11 Juli 1888. MIDDELBURG. Bevallen W. Burgiloffer geb. Niggelie d. M. B. Leer geb. van Riel d. F. Klaassen geb. Franse z. OvtrledenA. J. Bos 36 j. man van M. de Buisonjc A. J. Lagter 34 j. d. Maaudag nacht is te Goes het net van de Visschersboot van J. C. vun der Beugel gesneden en medegenomen. De politie doet onderzoek. Naar de M. C. rnedlt, heeft zich te Middelburg het zeer zeldzame geval voor gedaan, dat uit een kanarie ei twee levende vogelties zijn voorgekomen. Weer is een soldaat van het depót van decipline te Vlis iogen gedeseteerd, ditmaal terwijl hij op schildwacht stond. De onbezoldigde rijksveldwachter uit de gemeente Nieuw en St. Joostland zag hem in den omtrek van Middelburg ronddwalen en leverde hem aan de militaire aurito- teiten, die hem terugzonden naar zijn garni zoen. De bedroe/de smokkelaar. Een koopman te Brussel wilde dezer dagen aan een handelsvriend te Parijs een hoeveelheid kostbare kant zenden en bezigde daartoe, teneinde de hooge inkomende mchten te ontgaan, een looden doodkist, die, zoo gaf hij op, een lijk bevatte. Men kreeg echter kwaad vermoeden en ontb.ot den afzender op het douanenkantoor. Deze verscheen daarop, in zware rouw en veinsde lievig bedroefd te zijn. Men liet zich echter geen knollen voor citroenen verkoopen, opende de kist en vond de kant. De treurende werd daarop onmiddelijk in hechtenis genomen. Het Gcvuerbeblatt für W urttemberg I deelt meae, dat e :n bloedzuiger, in eene flesch met water gehouden, als een «na tuurlijk weerglas» dienst kan doen. De flesch woidt voor drie vierden met water gevuld, dat in den zomer o.*n de 8 dagen, in den winter om de 14dagen wordt vernieuwd. De opening der flesch wordt met een stukje grof linnen overdekt, en de flesch voor het venster geplaatst. Ligt de bloedzuiger des ochtends vroeg bewegingloos op den bodem der flesch, en rolt zij zich als een slak te zamen, Jan heeft men aanhoudend mooi en helder weer te wachten. Komt er regen of sneeuw, dan kruipt de bloedzuiger tot in den hals der flesch en blijft dan zoolang zitten tot liet weder weer helder wordt. Zal het gaan waaien, dan zw -mt het dier buitengewoon snel in liet water been en weer, en wordt niet eerder rustig vóórdat werkelijk de wind er is. Eenige dagen vóór een sterk onweder, met storm en regen gepaard, houdt de bloedzuiger zich steeds buiten het water op, is uiterst onrustig en werpt zich hef tig heen en weer, als bad het dier zenuw toevallen. Huisvrouw Java Australië. De Engelsche maatschappij voor telegrafen naar Australië heeft bekend gemaakt, dat zij voornemens is een derden kabel te doen leggen tusschen Banjoewangie en West-Australië. ten einde zooveel mogelijk verdere storingen in de telegrafische gemeenschap te voorkomen. Het tweemaal breken van een kabel tusschen Australië en Java schrijft zij toe aan vul- canische werkingen. Zaterdag 14 Juli. Biezellnge, 5 uur bij Bierens voor dhr. Le Clorcq, door Not. Prins: onder Kapelie in Kloosterboek 22,36 A. Tarwe met kanthooi aehterste kavel155,65 A. tarwe, voorste kavel in 7 perceelen en 't kanthooi. Onder Schore 91,60 A. rogge aan den HoekscJien weg en het kanthooi. Maandag 16 Juli. Kwndeudamme, bij Timmerman voor erven wed. Huise door Not. Overman en de Ronde Bresser een hofstede, als woonhuis, schuren bakkeet enz. met gedeeltelijk tiendvrije boomgaard, bouw- en weilanden 18,72,40 H en daarna eenige perceelen hooigras in den polder van Hoedekenskerke. Rilland, 9 uur, door Not. Mulock Heuwer, veldvruchten voor erven wed. de Jager in de herberg by Koets, 18,1701 H. Tarwe, 59,73 A. rogge. 4,71,15 H. wintergerst, 7,01,04 H. erw ten, 1,85,84 H. haver, 2,47,10 H. zomergerst, 40,56 A. paardenpeeën, 87,92 A. aardappelen, 6,64,65 paardenboonen, 1,15,70 mangels, 2e snee lucernklavers, gras, riet en sek. Baarland, 11 uur aan de haven door Not. van der Kloes, scheepsafbraak, meubelen enz. Dinsdag 17 Juli. Goes, op het Slot 6 uur, 3,25,70 H. tarwe in Kloetinge naast den Berg. Inl. dhr Pelle. Middelburg. 2 uur, by de Steenfabriek oude Haven, door Not. Verheij, 4 H. veldvruchten als tarwe, paardeboonen, haver en aardappels. Woensdag 18 Juli. 's Heerenhoek, in de herberg bij Geus door A. Wattel 2,33,36 H. tarwe en kanthooi in Borseke, in perceelen. Inl. de heer Pelle. Oostburg, 2 uur bij Maseboone voor erven van Damme-Wijffels door Not. Hammacher een hofstede op en met 27,0080 Hectaren (61 gem. 15 roeden), erf, tuin, boomgaard Wei en bouwland in de gemeenten Oostburg en Zuidzando. 's Heer Arcndskerke, 10 uur door Not. de Ronde Bresser, veldvruchten, als 2.7939 H. tarwe, in Schengopolder in 5 perceelen, 1.9620 H. rogge te Wissenkerke in den Omloop on 7508 centiaren wintergerst in Boomgaard- hoek. Ovezand, door Not. Mulock Houwer, 10 uur bij wed. Iijjk, een hoefje nl. woonhuis, keet en schuur met 12,3050 H. tuin, boomgaard, bouw- en weiland in Nissestelle, 50,40 A. bouwland aan den Koedijk en 1,15,22 H. bouwland in Baarland in Stelle. Donderdag 19 Juli. Zoutelande, 10 uur bij v. Vlaanderen door Not. Verhulst: een hofstede als woonhuis, schuur, wagenhuis enz., tuin en weiland no- 96 met bouw- en wei- en boschland en sprink onder Zoutelande en Westkapelle. Voorts een huis met schuur enz. aan den Kunstweg samen 10.3042 H. In 31 pprceelen. Maandag 23 Juli. Kwadenduiiime by Timmerman, voorerven wed. Huige door Not. Overman en Dj; Rondo Bresser 10 uur 3.53 H. tarwe, 2,49-» H. erwten, 1,24 H. wintergerst, 1,04» Bruineboonen. 7246 c. A. Paardenboonen, 6540 aardappels 5232 suikerpeen, 4üt zomergerst, 3009 Platteboonen. elken MAANDAG- WO Pr Ij 3 per drie maanden Enkele nommers Bij dit nummer behoort Nog enkele nommers n waarin het verslag I voorhanden, en tegen cent verkrijgbaar bij de G. M. KL De rede van den hee hoofdzaak aldus: Het is mg een voorree mededeelingen te doen on lyken en zedeljjken toesh in Ned. Indië, voornameR Tijdens mijn ruim vjj Indië, waarvan ik er vi< Noord- en Westkust doo betrekking als staf-fouriei gelegenheid geweest het daat én in garnizoen én slaan, ja mede te leven. Van mijne bevinding zi kunnen verhalen. Korthi dit na en splits mijn one deelen: In de eerste plaat met de samenstelling van bekend te maken, opdat begrip krjjge van de verscl waaruit ons leger bestaa iets over den geestelijken stand mede te deelenon te wekken tot ondersteun die in het werk gesteld z staat van zedeloosheid en o een einde te maken. Het Indische leger telt het andere 30,000 soldatei officieren. De soldaten in Ned. In willigers; dezen worden blanke gedeelte aangaat, i geworven, en zijn dus alle niet-blanke gedeelte, tot pl. rn. 16,000, bestaat uit onder Amboineezen, Javur Madoereezen en Alfoeren. De Amboineezen zyn terwijl de overigen meest a daanschen godsdienst belijd hierop terug. Hoe de werving voor te lande geschiedt, en hoi persoon te Harderwijk aa singen, bedrog en verb beschouw ik alsoverbeken van het Militair Tehuis ht veel medegewerkt om aan perk te stellen. Het is zeer te betreuren zelf niet genoeg ondernemei gevonden worden met der te gaan dienenwant zich vergenoegen met he vreeii.delingen, voornameR schen en Duitschers; en men in het leger allerlei vr die den nationalen geest benadeelen, en waarmede is huis te houden. Het zijn voornamelijk Franschen die, wat zedel hier den boventoon voeri hunne verbasterde zeden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 6