CMRISTELIJK- HISTORISCH ieschorten. ,t POES. [ST Goes. WAND-TEGELS ntteqels lKKEN tegels 1888. No. 120. Donderdag 12 Juli. Tweede Jaargang. ATERIALEN KOOMAN, Beleefd verzoek. MANBEN, hoorsteenmantels Hardsteenen- en iche Tegels, anqplinten NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEN: AREN en BANI). Ontvangen en Kinder- Buitenland. Kerk en Schoolnieuws. Het Vijftiende Zuider-Zendingsfeest tot de meest sierlijk be- iters van vele marmer- voor bekleeding van mu- bloembakken, waschta- 5 enz. DORPELS, NEUTEN enz 40 c. M., deuren. Deze dezen boven houten be door champignons wordt onderhoud vereischt. allerlei grootte en fraaie ik-vloeren; bestand inde iranda's; stoepen, gangen, en, openbare gebouwen, ZEEUW, in allerlei zijn vocht- ïlken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. L'ijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer Familieberichten van meer 10 cent. 1 5 regels 50 cent, 5 cent. iedere regel EN insolen, kroonlijsten, voor fsieringen. ALLERLEI en IJselsteen, Dakpannen» iksche Kalk, Eng. Aarden «n, Eng. Cement, Kel- ters, modellen en afbeel- ander voorradig ten kan- Van Gend Loos. ien van Gemeenteraden, rschappen, Kerkvoogdijen olbesturen en andere ver- teginselen van «de Zeewv» ordt beleefdelijk verzocht,, telegenheid, ons blad te voor het plaatsen van van wege de besturen zij zitting hébben naar de gewestelijke imïliéberichten, dat wil geboorteof' doodsadver. Zeeuw» zich bij hare sche vrienden aanbevolen. DDELB.-ROTTERDAM. gf-zonderd Zondags, Van Middelburg en Onzen abonnés in Zuid- en Noord-Beveland, Stnatsvlaanderen n elders, behalve dien op Walcheren, wordt eleefd verzocht bet verschuldigde ubonne- lentsgeld over het eerste halfjaar '88 over s maken, hetwelk bedraagt: Voor wie I maal per week ons blad ontvangen en nds Januari niet betaalden 1,90voor wie nrs. ontvingen f 1,30. Wie in April oldeden, zijn f 0,95 ot f 0,65 schuldig. Den 18en Juli zal bij hen, die meer dan én kwartaal moeten aanzuiveren, over het edrag worden beschikt. Dit alles geldt :hter niet den abonnés in Walcheren, ezen gelieven alle opgaven en betalingen doen aan den Uitgever F. P. D'HUIJ te i d d e 1 b u r g doch alle andere abonnés in den Uitgever G. M. KLEMKERK. Goes, 6 Juli 1888. Een vorstelijke echtscheiding. Reeds eelden wij mede dat koning Milan van ervië zich van zijne vrouw, koningin Na talie, heeft doen scheiden. De Synode heeft ie echtscheiding bekrachtigd. Wie is koningin Nathalie Zij is de dochter van den Russischen alonel de Keschko en van princes Pulcheria loerdza. Zij huwde den 17 October 1875 iet Melan Obrenovitch, die op 2 Juli 1868 >t vorst van Servië was uitgeroepen, en in aart 1882 den koningstitel aannam. Ko- ngin Nathalie is een zeer schoone, maar Jstrekt niet hartstochtelijke, integendeel iel. berekenende vrouw. Na de geboorte van den kroonprins, BOOTDIENST elburg en Zierikzee erikzee Spoorweg u 1 i. Van Zierikzee Dinsd. lO'smorg. Din«d. 10'smidd. Woen. 11 Dond. 12 Vrijd. 13 - Zaterd.14 Zond. 15 Maan. 16'smorg. Goes» lexander (14 Oct. 1876) begon reeds de irwijdering tusschen de beide echtgenooten. 'aarschijnlijk is koning Milan geen model- htgenoot geweest; doch ook zijne vrouw eft van haar zijde niets gedaan om zijne negenheid te winnen. Integendeel heeft hem vaak opzettelijk in het openbaar krenkt. Die bij den koning in ongenade vallen was, -vond bij haar bescherming. In 1885 kwam het echter tot een open- ke breuk. Naarmate Servië onder de ding van koning Milan, meer in Oosten- ksch vaarwater was gekomen, was de mingin de ziel van de Russische partij worden. Toen de koning, na de bloedige derlagen in den noodlottigen oorlog met ïlgarije, haar in een oogenblik van diepe redeloosheid schreef, (hij was toen te isch) dat hij er over dacht de kroon neder leggen, toen schreef zij hem terstond 'ug, dat zij het goed vond en dadelijk icbten zou, zichzelve tot regentes te doen noemen. Deze onvoorzichtige uitlating deed 's ko- ïgs oogen voor goed opengaan. Van toen zag hij in zijne vrouw niemand anders n eene die met Russen en Servische fvredenen samenspande om hem, 6." 4,30 6," 3.30 3,30 12.- 6,- .11,30 uui licill) Milan, n den troon te stouten. Deze bezorgdheid ook vermeerderd, nu de koningin, die hij lig heidshalve niet in Servië wil toelaten, gert den kroonprins, dien zij op hare irftochten steeds bij zich houdt, aan den 'ng toe te vertrouwen. Oostenrijk geeft men zich veel moeite O scheiding te voorkomen, die trouwens reeds in 't vorige jaar door rechtstreeksche tusschenkomst van Keizer Franz Joseph werd verhinderd. Men vreest er, dat de Serviërs de koningin diep zullen beklagen en haar als de martelares zullen voorstellen, en dat Rusland uit al deze dingen het meest voor deel zal trekken. En terecht. De Russische Beer is niet te vertrouwen. Bulgarije weet er van mee te spreken. In troebel water is het goed visschen. Aan de Times wordt uit Durban geseind, dat verscheiden Europeanen Dini- zoeloe hulp verleenen. De Zoeloe 's scharen zich in massa om dit opperhoofd, niettegen staande het verbod van de autoriteiten dei- Nieuwe Republiek, die niet bij machte zijn om aan hun verbod kracht bij te zetten. Een sterk hulpleger, bestaande uit Engelsche soldaten en inlanders, is van Konieli afge zonden. De toestand is ernstig. De Zoeloe's bezitten snelvurende geweren. Gedurende den oorlog van 1870 was er geen ziekenoppasser, die met meer nederigheid en zelfopoffering haar taak ver richtte dan princes Victoria van Engeland, vrouw van «unser Fritz» en toekomstige keizerin van Duitschland. Zie, zeide eens een Beiersch soldaat tegen haar, nadat zij hem gedurende verscheidene weken met de grootste oplet tendheid had opgepast, gij zijt een braaf meisje!» De soldaat wist natuurlijk niet wie zij was. De princes glimlachte. Hebt gij ook bloedverwanten in den oorlog? vroeg verder de gekwetste krijgsman. Ja, antwoorde de princes, mijn schoon vader en mijn man. En hoe heeten zij Mijn schoonvader heet Wilhelm en mijn man wordt altijd «unser Fritz» genoemd. De soldaat verloor bijna liet bewustzijn Een zuster van Grévy, die sedert 30 jaren in een krankzinnigengesticht was, is op 72 jarigen leeftijd gestorven. De Parijsche gemeenteraad zal de Fransche maires den 15n Juli ontvangen op een «punch» in het Hotel de Ville alle autoriteiten, te beginnen met Carnot, zijn daarop genoodigd. Er is '15.000 frs. daarvoor uitgetrokken. Mackenzie is te Londen aangekomen; hij werd aan het station door een talrijke menigte toegejuicht. In een gesprek met een redac'eur van de «Central News» verklaarde hij, dat hij zich sedert zijn vertrek van Berlijn met geen journalist heeft onderhouden en dat hij vast besloten is voortaan over de ziekte van Keizer Friedrich het meest volkomen stilzwijgen te bewaren afgezien van het rapport als vakman. Er is een enquête gelast aangaande den dood van de arme negers op de Alca- traseilanden (men liet hen van honger en dorst omkomen). De Gouverneur van Senegal, die met verlof te Parijs is, Genouille, zal in het verhoor worden genomen. 11 Juli 1888. Heden werd aan de Rijks-Universiteit te Leiden bevorderd tot dokter in de Schei kunde, na verdediging van een Aca demisch Proefschrift, De verbindingen van Chl'oor met Iodium, de heer Willem Stor tenbeker, Leeraar aan de Hoogere Burger school te Goes. 's Gravenliaje. De Tweede kamer kwam gisteren bijeen. De nieuwe leden Van Nunen, Löben Seis, Van Wassenaer, Schim- melpenninck van der Oije en Schreinema- cher werden toegelaten. Verschillende ingekomen ontwerpen, o. a. het voorstel van den heer Dom. Nieuw, dat, bij afwezigheid van den voorsteller, niet monde ling toegelicht kon worden, werden vér zonden naar de afdeelingen en worden heden onderzocht. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen twee liberalen (Cremers en v. Hou ten) 1 antirevolutionair (Scbimmelpeuninck v. Nijenbeek) 1 conservatief (Schimmel penninck) en 1 katholiek (Reuther.) Over het nieuwe Reglement van Orde, voorgesteld en ontworpen door de heeren Lohman en Schaepman, en dat de Voorzitter Donderdag wilde behandelen, had een ta melijk levendig, debat plaats. Op voorstel van den heer Schimmelpenninck van Nij- enhuis is de behandeling nog eenigen tijd verdaagd daar de nieuwe, en ook oude leden het nog niet goed koi.den overzien. De liberalen drongen als een man op spoed aan doch metj 46 tegen 42 stemmen werd het voorstel van den heer Schim melpenninck aangenomen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het water schap voor de uitwatering van de Vereenigde polders der Sluis tegen den Magdalena polder onder Biervliet P. L. Dossche; tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis aan den Ooster- landpotder G. J, van den Bosch; tot gezworen van het waterschap Baarland J. Nieuwen- hijuse; tot dijkgraaf van den Bijleveld polder C. Polderdijk; tot dijkgraaf van den Suzan- napolder (Nieuw en St. Jooaland) C. Polderdijk Bij den boekhandelaar G, M. Klemkerk te Goes zagen wij geëtalleerd twee fraaie welgelijkende salon-potretten met lijst, van de professoren S. v. Velzen en wijlen A. Brummelkamp te Kampen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aagtekerke dhr C. W. N. Nonhebei, cand. te Apeldoorn; te Vlissin- gen (vacature Klomp) ds A. B. ter Haar Romeny te Dedemva.irt. Zestal te Zierikzee; J. Bouvin, te Alkmaar; H. A. E. Heinecken te A merongenA. J. Kan te Velp J. C. Reesse te Vlissingen A. J Ruijs te ScherpenzeelS. L. van Stein Callenfels te Heerde. Ned. Ger. Kerk (doleerende.) Beroepen te Dordrecht J. C. Sikkel te Hijlaard. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Heinkenszand door H. de Koning te Uithoorn. Geslaagd bij het examen voor vroed vrouw mej. J. W. Boot van Rurgh, laatst leerlinge aan de kweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam. Het plan bestaat om op Poerworedjo eene «Keuchenius school» te stichten. Het plan gaat uit van de gereformeerde zending. werd heden gehouden op het LandgoedGoeree bij Bergen op Zoom. En hoewel de lucht dezen morgen niet feestelijk stemde, daar hare aschgrauwe wolken slechts schenen te profeteeren van regen en wind, nochtans trok een groote schare feestgangers, wier getal ongeveer 2000 bedroeg, met trein en extra gelegenheid om op het populair gewor den Zendingsfeest te hooren naar wat keur van sprekers van velerlei richting, kerk, stand, aan een veelal belangstellende schare van vrienden der zending te brengen had. Het Landgoed Goeree, gelegen in een streek waar de frissche riviet lucht en gezonde geur der dennen elkaar aanvullen, en eigen dom van den heer H. Smelt te Amsterdam, is schoon gelegen. Van Bergen op Zoom voert een straatweg er heen, van den wacht post, waar de trein stopte, eei» breed pad, an ders niet voor wandelaars open, en waar langs tal van jonge dennnen groeien. Het terrein zelve maakt een lieflijken indruk. Het Landgoed is omgeven van weilanden bouwland en Dennebosschen, terwijl in het oosten de Heerenhuizing en tuinmans woning met den boomgaard het begrenzen. Het is niet kunstmatig aangelegd, maar daardoor juist maken desparrenbosschen, de lanen te schoo ner indruk. Ongeveer half tien hield de regen open hoewel de vriendelijke zonnestralen achter de wolken bleven, en de temperatuur zelfs koud was, stemde de aanvankelijke droogte toch tot dank en blijdschap. Een stroom van wandelaars, in bonte kleederdacht gelijk altijd richtte zijn schreden naar spreekplaats no. 1, waar de openings rede zou plaats hebben en waar ook het Muziekkorps der Weesinrichting zich deed hooren, om den zang te begeleiden, welk korps zijn alouden roem handhaafde op verschillende spreekplaatsen een punt van aantrekking was, en niet weinig bijdroeg tot opluistering van dien dag, terwijl ook het muziekkorps der Infanterie te Bergen op Zoom zijn gewaardeerde diensten op andere spreekplaatsen bewees. De openingsrede werd uitgesproken door Ds. B. J. Swaan van Gouda. De heer Ds. 't Hooft van Koudekerke leide den rede naar in. en sprak een woord van welkom, aan de opgekomenen. Ook herdacht spreker in enkele gevoelvolle woorden de beide ont slapen hoofdbestuurders Jhr. J. L. de Jonge en Ds. Rijnders die beiden ingingen in de ruste, ons een voorbeeld nalatende van ijver en toewijding in de zaak van Gods koninkrijk, dat niet vruchteloos zal zijn. Ook verloor het Hoofdbestuur de ijverige, talentvolle mede werking van Ds. E. W. Heinecken thans pred. te 's Hage, waar de veel om vattende werkkring zelfs een man als Ds. II. noopten alle krachten op een punt samen te trekken, en de medewerking aan ons feest aan andere broeders over te laten. Nu nam Ds. Swaan het woord. Met overneming der woorden van Ezra Deze dag is den Heere uwen God heilig; bedrijf dan geen rouw, want de blijdschap des Heeren, die is uwe sterkte sprak de redenaar een hartelijken welkomstgroet tot de opgekomenen. Samen gekomen, mocht het zijn met éène begeerte, om te hooren van de uitbreiding van Gods Koninkrijk, zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1